Χώρισα... και τώρα; Τι κάνουμε;

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω χρόνια τώρα γιατί να μπεις στη διαδικασία κέρατου αφού πολύ άνετα και εύκολα μπορείς να πεις τέλος θέλω αυτήν/ αυτόν κτλ...

Δηλαδή είναι ευκολότερο να το κρύψεις απ' ότι να είσαι στρέιτ?

Στην τελική ακόμα και σε γάμο να βρίσκεσαι υπάρχουν αντίστοιχες διαδικασίες...

Στην περίπτωση της σχέσης δε δεν υπογράψατε κάνα συμβόλαιο εξαρχής... Με έναν καθαρό και έντιμο τρόπο φεύγεις κύριος/α και κάνεις ότι γουστάρεις...

Το κέρατο μάλλον είναι θέμα χαμηλής αυτοπεποίθησης και επιβεβαίωσης...γιατί μπορεί η Κυρία Νίτσα να πει γιατί να χάσω τον Κώστα που είναι τόσο καλός? Θα δοκιμάσω το Γιάννη και βλέπουμε...

Όχι παντού υπάρχει ένα κόστος ευκαιρίας με τα ελάχιστα οικονομικά που ξέρω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν το λενε για να μη χασει καποιος την ασφαλεια του, ειναι η δυναμη της συνηθειας και ως γνωστον και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο.
Και μη μου πεις οτι δεν υπαρχουν απειροι που σκεφτονται ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Μωρέ υπάρχουν! Εκεί που σκαλώνω εγώ είναι όταν λέω αυτό που έγραψα και θεωρούμαι ότι λέω ψέμματα! Ο κανόνας είναι το ψέμμα δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ε οχι, δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι το ιδιο. ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Ισχύει αλλά βλέπω ένα μεγάλο ποσοστό να γίνεται κανόνας με άμεση συνέπεια να παίρνει η μπάλα και τους υπόλοιπους...
Στην περίπτωση της φίλης μας μόνο και μόνο ψυχολογικά θα αργήσει πολύ να εμπιστευτεί άνθρωπο...Και δεν μπορείς να πεις αν αυτό είναι σωστό ή όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel32messi

Νεοφερμένος

Ο Angel32messi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εγω παω 1η γυμνασιου καια ειχα ενα κοριτσι που με χωρισε εδω και ποσους μηνες πρπιπου τον οκτωβριο και θελω να τα ξαναφτιαξουμε τι να της πω ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγω παω 1η γυμνασιου καια ειχα ενα κοριτσι που με χωρισε εδω και ποσους μηνες πρπιπου τον οκτωβριο και θελω να τα ξαναφτιαξουμε τι να της πω ?

Πήρα PS4

.Εσυ αν σε κερατωνε καποια και σου ελεγε και ψεμματα και εξακολουθουσες να εισαι μαζι της για μενα θα ησουν ενα μεγαλο θυμα.

Δεν είναι πάντα έτσι τα πράγματα, υπάρχουν πολλοί παράγοντες που πρέπει να λάβει κανείς υπόψιν. Αν πρόκειται για άτομο που το ξέρεις λίγο σχετικά καιρό συμφωνώ μαζί σου δεν αξίζει το
κόπο να κάτσεις και να ασχοληθείς, αλλά όταν μιλάμε για μακρόχρονες σχέσεις, γάμους δεκαετιών κτλ, εκεί το πράγμα γίνεται αρκετά πιο πολύπλοκο. Σε τέτοιες καταστάσεις πιστεύω πως για το κέρατο φταίνε και οι δύο, σίγουρα αυτός που το έκανε περισσότερο, αλλά και ο άλλος δεν είναι άμοιρος ευθυνών. Το να καταφέρει ένα ζευγάρι να προσπεράσει ένα τέτοιο μεγάλο εμπόδιο θέλει πολύ κόπο, και προσωπικά δεν θα χαρακτήριζα έναν άνθρωπο που αποφασίζει να συγχωρήσει τον άλλο θύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Μωρέ υπάρχουν! Εκεί που σκαλώνω εγώ είναι όταν λέω αυτό που έγραψα και θεωρούμαι ότι λέω ψέμματα! Ο κανόνας είναι το ψέμμα δηλαδή...

Κοίτα αυτό που αναφέρεις είναι άδικο εν μέρει γι εσένα (που πιστεύεις πως δεν αξίζει να κάνεις μία τέτοια πράξη και πως έντιμα πρέπει να τελειώσεις κάτι και μετά να πας στον/στην επόμενο/η).
Ωστόσο δεν ξέρω, για το γεγονός του ''κερατώματος'', αν είναι λόγω των κοινωνιών που ζούμε, αν φταίνε οι εύκολες σχέσεις μέσω διαδικτύου, αν φταίει το γεγονός ότι οι άνθρωποι είναι πιο ''εύκολοι'', αν θέλουν να κάνουν πράγματα περιστασιακά, αν προσπαθούν μόνο να περνάνε καλά, αν δεν τους νοιάζει το συναίσθημα...
Πάντως πάρα πολλοί άνθρωποι και κυρίως άντρες έχουν απατήσει τις εκάστοτε συντρόφους τους (το έχουν δείξει και έρευνες ότι μεγάλα ποσοστά ανδρών απατούν).
Και νομίζω πως σήμερα μπορούμε να μάθουμε πολύ πιο εύκολα αν ο άλλος μας απάτησε...
Αυτό έχει ο ως αποτέλεσμα οι γυναίκες να εμπιστεύονται πιο δύσκολα, να μην εμπιστεύονται τον σύντροφό τους ακόμα κι αν αυτός δεν έχει κάνει ή δεν πρόκειται να κάνει κάτι τέτοιο και γενικά να κάνουν γενικεύσεις...
Είναι άδικο, αλλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Το θέμα είναι ο χωρισμός και το κέρατο είναι μια κύρια αιτία, αλλά όχι η μόνη. Για να μη πω οτι το κέρατο είναι συνήθως η
συνέπεια ενός "άτυπου" χωρισμού ο οποίος έχει συντελεστεί πολύ πριν τον "επίσημο" και οριστικό. Κάποιο ρήγμα δημιουργείται στη σχέση για κάποιο λόγο, και αυτό ακριβώς το κενό έρχεται να καλύψει το τρίτο πρόσωπο που επιτρέπει ο ένας από τους δυο συντρόφους να διεισδύσει στη σχέση και βέβαια χωρίς να ενημερώσει τον/την άλλο/η (αλλοίμονο, γιατί να πληγώσει και -κυρίως-γιατί να χάσει το μόνιμο συναισθηματικό του βόλεμα;;) )
Όσο για το τι κάνουμε μετά το χωρισμό, εξαρτάται από το σε ποια θέση βρίσκεται κανείς. Είναι εκείνος που αφήνει πίσω ή εκείνος που τον αφήνουν πίσω? Στην πρώτη περίπτωση υποθέτω θα έχει ήδη αποφασίσει πολύ πριν πει το "αντίο" τι θα κάνει.
Στη δεύτερη, αυτή που υπονοεί και ο τίτλος του θέματος, η καλύτερη αντιμετώπιση είναι αφού πενθήσει την απώλεια, να μείνει για κάποιο χρονικό διάστημα να (τα) ξαναβρεί (με) τον εαυτό του παράλληλα ασχολούμενος με ο,τι άλλο του φέρνει ευχαρίστηση και βοηθάει να ξεχνάει να αυτοβασανίζεται από συνήθειες και αναμνήσεις . Λίγο αργότερα, το επόμενο στάδιο, ενδεχομένως με πιο κρύο κεφάλι να αναλογιστεί τα δικά του λάθη και να μάθει από αυτά, μέχρι το πλήρωμα του χρόνου που θα τον βρει έτοιμο/η για το επόμενο ταίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Αν χωρίσω; Τι κάνω; Πολύ απλά: Η ζωή συνεχίζεται. Είμαι καλά με το αγόρι μου και το χαίρομαι. Δεν θα κάτσω να σκεφτώ τι θα γίνει αν χωρίσω, γιατί έτσι χάνω το παρόν και δεν απολαμβάνω τη σχέση μου. Όλα είναι μέσα στο παιχνίδι, ακόμα κι ο χωρισμός. ;) Αν λοιπόν κάποια στιγμή επέλθει ρηχότητα στη σχέση μου, ποιος ο λόγος να είμαι μαζί με τον άλλον;
Άρα, έναν ενδεχόμενο χωρισμό θα τον δω πολύ ψύχραιμα και δεν θα τον αφήσω να με "ρίξει" συναισθηματικά και να με φέρει πίσω σε άλλους τομείς. Ψυχρή λογική; Ίσως. Στην μπλε ζούγκλα όμως που λέγεται Γη μόνο έτσι επιβιώνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Με κερατωσε

Το θέμα δεν είναι ότι σε κεράτωσε, αλλά ότι...το έμαθες! Δεν υπάρχει άνθρωπος σε τούτο τον πλανήτη χωρίς κέρατα!
Μπορούσες να κάνεις τα στραβά μάτια :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι ότι σε κεράτωσε, αλλά ότι...το έμαθες! Δεν υπάρχει άνθρωπος σε τούτο τον πλανήτη χωρίς κέρατα!
Μπορούσες να κάνεις τα στραβά μάτια :look:

Ε, ναι, όλοι/ες λίγο πολύ έχει τύχει να κερατωθούμε κάποια στιγμή της ζωής μας. Δεν έχεις άδικο. Είναι μάταιο να προσπαθήσεις να κρατήσεις καποιον/α με το ζόρι, τη στιγμή που είναι αλλού. Αλλάζουμε πορεία, αξιολογούμε τα λάθη μας και πάμε για άλλα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι ότι σε κεράτωσε, αλλά ότι...το έμαθες! Δεν υπάρχει άνθρωπος σε τούτο τον πλανήτη χωρίς κέρατα!
Μπορούσες να κάνεις τα στραβά μάτια :look:
Ή απλά θα μπορούσε η ...έτερη φιγούρα να είναι πιο διακριτική, άλλωστε το έξυπνο ... πουλί από την μύτη πιάνεται που λέει και ο σοφός λαός μας (σε μία πρωτοφανή διάθεση εσωτερικής ... αναζήτησης!). Έχω την εντύπωση πως όσο περισσότερο απομακρυνόμαστε ... χρονικά από το θάλαμο, τόσο περισσότερο εντοπίζεται μία μεγαλύτερη απληστεία σε τέτοια ζητήματα, αλλά μπορεί να είναι και τα .. στραβά μάτια! ;)

Αν χωρίσω; Τι κάνω; Πολύ απλά: Η ζωή συνεχίζεται. Είμαι καλά με το αγόρι μου και το χαίρομαι. Δεν θα κάτσω να σκεφτώ τι θα γίνει αν χωρίσω, γιατί έτσι χάνω το παρόν και δεν απολαμβάνω τη σχέση μου. Όλα είναι μέσα στο παιχνίδι, ακόμα κι ο χωρισμός. ;) Αν λοιπόν κάποια στιγμή επέλθει ρηχότητα στη σχέση μου, ποιος ο λόγος να είμαι μαζί με τον άλλον;
Άρα, έναν ενδεχόμενο χωρισμό θα τον δω πολύ ψύχραιμα και δεν θα τον αφήσω να με "ρίξει" συναισθηματικά και να με φέρει πίσω σε άλλους τομείς. Ψυχρή λογική; Ίσως. Στην μπλε ζούγκλα όμως που λέγεται Γη μόνο έτσι επιβιώνεις.
Πολύ ωραία τα λέτε! Ψυχρή λογική, έτσι επιβιώνουμε και δεν θα έχει και κανένα νόημα η "μη με λησμόνει" διαδικασία υπενθύμισης του χωρισμού. Άλλωστε, όπως λέγαμε πριν λίγες μέρες στα έντεχνα,"τίποτα δεν χάθηκε/ούτε ένα αστέρι δε ξεστράτησε ποτέ". (Βέβαια, για κάποιους είναι "λυτρωτικό" ένα διάστημα μελαγχολίας μετά από έναν χωρισμό!)
Το θέμα είναι πώς κάθε χωρισμός είναι διαφορετικός και όσο να λέμε πως η ψυχρή λογική μας ταιριάζει περισσότερο, ποτέ δε θα είναι εύκολη η επιβολή της, αφού πολύ απλά, ο άνθρωπος δε μπορεί να "κυριαρχήσει" απόλυτα της συναισθηματικής του φύσης - αν μπορούσε, δε θα ήταν άνθρωπος! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Ή απλά θα μπορούσε η ...έτερη φιγούρα να είναι πιο διακριτική, άλλωστε το έξυπνο ... πουλί από την μύτη πιάνεται που λέει και ο σοφός λαός μας (σε μία πρωτοφανή διάθεση εσωτερικής ... αναζήτησης!). Έχω την εντύπωση πως όσο περισσότερο απομακρυνόμαστε ... χρονικά από το θάλαμο, τόσο περισσότερο εντοπίζεται μία μεγαλύτερη απληστεία σε τέτοια ζητήματα, αλλά μπορεί να είναι και τα .. στραβά μάτια! ;)

Αγαπητή Eileen αγαπημένη μου Ζωίτσα, η ...φιγούρα εξ ορισμού δεν είναι, δεν μπορεί να είναι διακριτική επομένως το παιγνίδι, γιατί περί αυτού πρόκειται, έχει προδιαγεγραμμένο μέλλον.
Την απάντηση του Δημοσθένη στον κλέφτη όταν του είπε πως δεν ήξερε ότι ήταν δικό του, την γνωρίζεις πιστεύω και δεν ήταν άλλη από το...ήξερες όμως ότι δεν ήταν δικό σου!
Αρα, η...απληστεία που πολύ σωστά επισημαίνεις, και λόγο έχει και τυχαία δεν είναι.
Οπως φυσικά και η χρονική απομάκρυνση εκ του θαλάμου άλλωστε που μοιάζει με επιστροφή στο μέλλον.
Μονόδρομος λοιπόν τα στραβα μάτια, αλλά ποιός νοιάζεται όταν αυτά οδηγούν στα....όμορφα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ή απλά θα μπορούσε η ...έτερη φιγούρα να είναι πιο διακριτική, άλλωστε το έξυπνο ... πουλί από την μύτη πιάνεται που λέει και ο σοφός λαός μας (σε μία πρωτοφανή διάθεση εσωτερικής ... αναζήτησης!). Έχω την εντύπωση πως όσο περισσότερο απομακρυνόμαστε ... χρονικά από το θάλαμο, τόσο περισσότερο εντοπίζεται μία μεγαλύτερη απληστεία σε τέτοια ζητήματα, αλλά μπορεί να είναι και τα .. στραβά μάτια! ;)


Πολύ ωραία τα λέτε! Ψυχρή λογική, έτσι επιβιώνουμε και δεν θα έχει και κανένα νόημα η "μη με λησμόνει" διαδικασία υπενθύμισης του χωρισμού. Άλλωστε, όπως λέγαμε πριν λίγες μέρες στα έντεχνα,"τίποτα δεν χάθηκε/ούτε ένα αστέρι δε ξεστράτησε ποτέ". (Βέβαια, για κάποιους είναι "λυτρωτικό" ένα διάστημα μελαγχολίας μετά από έναν χωρισμό!)
Το θέμα είναι πώς κάθε χωρισμός είναι διαφορετικός και όσο να λέμε πως η ψυχρή λογική μας ταιριάζει περισσότερο, ποτέ δε θα είναι εύκολη η επιβολή της, αφού πολύ απλά, ο άνθρωπος δε μπορεί να "κυριαρχήσει" απόλυτα της συναισθηματικής του φύσης - αν μπορούσε, δε θα ήταν άνθρωπος! :)

Ναι, εγώ είμαι σκληρή γυναίκα:P:P, είμαι σε θέση σε θέση να αντέξω τον χωρισμό και τι θα γίνει δηλαδή; Αν προτιμήσει εν τέλει ο Τελης:P κάποια άλλη γυναίκα, δεν σημαίνει ότι εγώ δεν αξίζω.:eek: Ωστόσο, έχεις δίκιο στο ότι κάποιες φορές ο άνθρωπος δεν μπορεί να είναι κυρίαρχος των συναισθημάτων του, αλλά χρειάζεται προσπαθεια.:eek:

Μονόδρομος λοιπόν τα στραβα μάτια, αλλά ποιός νοιάζεται όταν αυτά οδηγούν στα....όμορφα! :D

Για σοβαρέψου λίγο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Παιδιά μην ξεχνάτε, είτε μας αρέσει, είτε όχι, οτι ο άντρας έχει διαφορετική συμπεριφορά από τη γυναίκα, τουλάχιστον σε ο,τι αφορά το σεξ (και κατ'επέκταση τη σχέση):
Εκείνου ο εγκέφαλος θα προσλάβει κάτι που θα του τραβήξει κατ'αρχήν οπτικά την προσοχή και κατόπιν ίσως θα προχωρήσει σε βαθύ συναίσθημα.
Η γυναίκα λειτουργεί πιο "εγκεφαλικά": Θα την προσελκύσουν κατ'αρχήν οι πνευματικές αρετές που συνεκδοχικά θα παίξουν και το σημαντικό ρόλο τους στο κοινωνικό status του άντρα (μέγα "αφροδισιακό" αυτό, που δεν είναι της παρούσης για περαιτέρω ανάλυση) και μετά θα προχωρήσει στα εξωτερικά χαρακτηριστικά (εντάξει δεν είπαμε να είναι και "κουασιμόδος" ο άλλος)
Με αυτά τα δεδομένα, ο αρσενικός σε μια μακρόχρονη σχέση θα κερατώσει, χωρίς αυτό να τον εμποδίσει να εξακολουθεί να αγαπά βαθιά και τη σύντροφό του, θα είναι σαν να γεύτηκε φρούτο που είχε την περιέργεια να δοκιμάσει ενώ παράλληλα έχει την πρόθεση άνετα να συνεχίσει τη "σοβαρή" του σχέση.
Στη γυναίκα όμως, επειδή ακριβώς πρώτα χρειάζεται να πυροδοτηθεί το συναίσθημα τα πράγματα είναι διαφορετικά:
Με το που θα απατήσει, δύσκολα επιστρέφει.Έφυγε, άπαξ και δια παντός! Εννοείται οτι υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, όπως σε όλους τους κανόνες.
Όσο για τη μετάνοια και τη συγχώρεση, καλά στη θεωρία, αλλά στην πράξη πολύ δύσκολο, όποιος και να είναι εκείνος που έκανε την "κουτσουκέλα". Πάντα θα αποτελεί ένα "σύννεφο" που θα καραδοκεί στο πίσω μέρος του μυαλού του/ης
απατημένου/ης, μια ανασφάλεια με το ενδεχόμενο οτι θα επαναληφθεί, ίσως ενοχές από την πλευρά του "δράστη", γενικά μια βραδυφλεγής βόμβα που θα δημιουργεί προβλήματα κι έτοιμη να σκάσει ανά πάσα στιγμή.
Κακά τα ψέματα...Τίποτα δεν θα είναι όπως "πριν".
Προσωπικά το θεωρώ σοβαρότατο λόγο για χωρισμό, αφού σκάβει τα θεμέλια της σχέσης. Είναι προτιμότερο να τελειώνει η σχέση (ακόμα κι αν το ένα μέρος της δυσκολεύεται να το παραδεχτεί και να προχωρήσει παραπέρα) από το να συνεχίζει μια αρρωστημένη κατάσταση. Άλλο λιμάνι λοιπόν, άλλος καημός. Για να βρούμε όμως το νέο λιμάνι, πρέπει πρώτα να το πλοίο μας να εγκαταλείψει το παλιό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αγαπητή Eileen αγαπημένη μου Ζωίτσα, η ...φιγούρα εξ ορισμού δεν είναι, δεν μπορεί να είναι διακριτική επομένως το παιγνίδι, γιατί περί αυτού πρόκειται, έχει προδιαγεγραμμένο μέλλον.
Την απάντηση του Δημοσθένη στον κλέφτη όταν του είπε πως δεν ήξερε ότι ήταν δικό του, την γνωρίζεις πιστεύω και δεν ήταν άλλη από το...ήξερες όμως ότι δεν ήταν δικό σου!
Αρα, η...απληστεία που πολύ σωστά επισημαίνεις, και λόγο έχει και τυχαία δεν είναι.
Οπως φυσικά και η χρονική απομάκρυνση εκ του θαλάμου άλλωστε που μοιάζει με επιστροφή στο μέλλον.
Μονόδρομος λοιπόν τα στραβα μάτια, αλλά ποιός νοιάζεται όταν αυτά οδηγούν στα....όμορφα! :D

Δε μπορεί να είναι διακριτική διότι ορίζεται από την ύπαρξη του παιχνιδιού; Δεν είναι άδικος ο έμμεσος αυτός αυτοπροσδιορισμός (για να μην πω μονόπλευρος.. ) ; Κάθε παιχνίδι έχει και ένα νικητή και ο νικητής... είναι πάντα μόνος, όπως πληροφορεί ένας κύριος. Μήπως λοιπόν, χρειάζεται αναθέωρηση στους κανόνες - αν όχι σε όλο το παιχνίδι; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Παιδιά μην ξεχνάτε, είτε μας αρέσει, είτε όχι, οτι ο άντρας έχει διαφορετική συμπεριφορά από τη γυναίκα, τουλάχιστον σε ο,τι αφορά το σεξ (και κατ'επέκταση τη σχέση):
Εκείνου ο εγκέφαλος θα προσλάβει κάτι που θα του τραβήξει κατ'αρχήν οπτικά την προσοχή και κατόπιν ίσως θα προχωρήσει σε βαθύ συναίσθημα.
Η γυναίκα λειτουργεί πιο "εγκεφαλικά":

Ναι, είναι ακριβώς, όπως τα λες. :eek:Δέχομαι ότι ίσως ήμουν αυστηρή με τον your idol και ζητώ συγνώμη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Κάθε παιχνίδι έχει και ένα νικητή και ο νικητής...

Κάποιες φορές για να νικήσεις χρειάζεται πρώτα να χάσεις

Με συγχωρείτε τώρα, δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο επί του θέματος :P




:upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Δεν υπάρχει άνθρωπος σε τούτο τον πλανήτη χωρίς κέρατα!
Της αλεπούς της κοψαν την ουρά και ήθελε να το κάνει μόδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top