Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας στο θέμα της θρησκείας;

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Απορώ για ποιο λόγο συγχέεις το λόγο του Ιησού με την Ισλαμική Τζιχάντ! Τι σχέση έχει;


Το θέμα δεν είναι ο λόγος του Ιησού, αλλά η ερμηνεία του απο το κάθε καιροσκόπο. Το ότι οι θρησκείες γενικά αποτελούν καλό εφαλτήριο για να φανατίζεται ο κόσμος, υστερα απο τόσα χρόνια εφαρμογής, πρέπει μάλλον να καταλογιστεί σαν αντιπροσωπευτικό χαρακτηριστικό της έννοιας "θρησκεία" στην ανθρωπότητα


με δυο λόγια απλά: Θρησκεία είναι ενας καλός λόγος για να εξολοθρεύσουμε όλους τους άλλους. Για το χριστό, το μωάμεθ, τον ολυμπιακό ή τους ρολιγκ στόουνς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ήξερα πως ο Θρύλος είναι θρησκεία, όπως και ο Άρης (Άρης-Θρησκεία-Σούπερ τρία λέει το επίσημο μοτό των οργανωμένων οπαδών μας), αλλά ότι αποτελούν και οι Rolling Stones ιερά πρόσωπα, πρώτη φορά το ακούω φίλε Buggs. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Ήξερα πως ο Θρύλος είναι θρησκεία, όπως και ο Άρης (Άρης-Θρησκεία-Σούπερ τρία λέει το επίσημο μοτό των οργανωμένων οπαδών μας), αλλά ότι αποτελούν και οι Rolling Stones ιερά πρόσωπα, πρώτη φορά το ακούω φίλε Buggs. :hehe:
Η ροκ βρε Χαος, η ροκ... Το πνεύμα της γενιάς του εξήντα... η σεξουαλική επανάσταση... το Γουντστοκ....; Θυμάσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Θρησκεία είναι ενας καλός λόγος για να εξολοθρεύσουμε όλους τους άλλους....

...και για να αναβάλλει επ'αοριστον ο Θεός, μία ακόμη ενσάρκωσή Του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
...και για να αναβάλλει επ'αοριστον ο Θεός, μία ακόμη ενσάρκωσή Του!

Ο Θεός δεν έχει αναβάλει καμία ενσάρκωση του όπως παρατηρείς. Ολα κρίνονται ήδη και θα κριθούν οριστικά αυτά τα χρόνια
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

Ο Θεός δεν έχει αναβάλει καμία ενσάρκωση του όπως παρατηρείς. Ολα κρίνονται ήδη και θα κριθούν οριστικά αυτά τα χρόνια
;)

Μακάριοι οι ειρηνοποιοί, συνεπως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Τα παιδιά μας δεν επέλεξαν ούτε να ζήσουν, εμείς το επιλέξαμε γι'αυτά. Αν λοιπόν τα φεραμε σε εναν κόσμο που δεν μας αρέσει και δεν κανουμε τίπότα να αλλάξουμε, είμαστε απλά εγκληματίες.

Το ίδιο ισχύει και για τη θρησκεία. Πιστεύω ότι η θρησκεία είναι κάτι προορισμένο να σε κάνει ευτυχισμένο. Το πώς διαφέρει από θρησκεία σε θρησκεία κι από αντίληψη σε αντίληψη. Αν η θρησκεία που μας πέρασαν εμάς, οι υπάρχουσες ή όσες έχουμε μελετήσει, δεν μας χάρισαν την γαλήνη και έτσι μια μορφή ευτυχίας, δεν είναι σωστό να τις παρουσιάζουμε στα παιδιά μας σαν κάτι σημαντικό.

Η αθεία πιστεύω ότι είναι μια αντίληψη των πραγμάτωνν κι αυτή. Πρέπει, αδιάφορο πώς, να μας προσφέρει γαλήνη, ικανοποίηση εμας πρώτα για να την περάσουμε ύστερα σαν φιλοσοφία ζωής στα παιδιά μας.

Φυσικά οποιαδήπότε φιλοσοφία για οπόιοδήποτε θέμα περάσουμε στα παιδιά μας δεν είναι απαραίτητο να τα εκφράζει ή να τους αρέσει. Όμως το να εκφράζει εμας πρώτα αυτό που τους λέμε, έχει τουλάχιστον ευγενές κίνητρο.

Μπορεί να μήν είμαστε σοφοί δηλαδή, παντογνώστες ή ότι άλλο, όμως, αν είμαστε ειλικρινείς μαζί τους και δεν τους μαθαίνουμε πράγματα για να γίνουν δούλοι αντιλήψεων προσώπων και καταστάσεων αλλά για να ευτυχήσουν αυτά περισσότερο, τότε σίγουρα τα αγαπάμε. Κι αυτό ειναι πιστεύω το μόνο για το οποίο κρινόμαστε α πέναντι σε καποιους ανθρώπους που τους φέρνουμε στη ζωή χωρίς να τους ρωτήσουμε.

τα ειπες απλα τελεια!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Γράφεις σαν να ξέρεις πολύ καλά τι είπαν ο Χριστός και ο Νίτσε σε οποιονδήποτε... :D
Κι επειδή δεν κατάλαβα,εξήγησε μου τι το θετικό είχε η παραπάνω σου συμβολή στο θέμα?(Κι αυτή και πολλές άλλες,που δεν είναι της παρούσης)

:D

Πάντως,με κολακεύει το διαρκές ενδιαφέρον :redface:


(Εχω διαβάσει Αγία Γραφή,και Ιστορία,αν μου επιτρέπεις να έχω τη δική μου άποψη)


Και λέω αν μου επιτρέπεις,γιατί παρακάτω φαίνεται
Το θέμα δεν είναι ο λόγος του Ιησού

πως στον εαυτό σου επιτρέπεις να έχει μια άποψη για το τι είπε ο Ιησούς,ενώ στους υπόλοιπους,ούτε καν το τι αποκλείεται να είπε.Και να ήταν και το μόνο θέμα αυτό,καλά θα ήταν.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται αυτό...


Για την ιστορία,η διευκρίνηση μου προς το φίλο Μιχάλη,δεν είχε ως σκοπό την εξύψωση της πνευματικότητας,αλλα την υποστήριξη πως αν υπάρχει Θεός,δεν ευθύνεται απαραίτητα για την ανθρώπινη αλαζονεία.


Τέλος πάντων,ας αφήσω το irrelevant μέρος του μηνύματος,κι ας περάσω στη δική μου άποψη.Οπως έχω τονίσει και σε άλλα θέματα,είμαι κατά του διαχωρισμού ανθρώπων,με οποιοδήποτε κριτήριο κι αν γίνεται ο διαχωρισμός.

Εξαιρούνται,όσον αφορά τις κοινωνικές παροχές,αυτοί που παραβαίνουν νόμους,και βλάπτουν συνανθρώπους τους.Κι αυτοί είναι άνθρωποι και πρέπει να αντιμετωπίζονται με σεβασμό,αλλά δεν μπορούν να έχουν τις ίδιες απαιτήσεις,όσον αφορά την ελευθερία τους για παράδειγμα.

Η θρησκεία είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα.Κάποιος θα έπρεπε να εξωτερικεύει τις πεποιθήσεις του μόνο αν,και όταν επιθυμεί.Αυτό σημαίνει πως στις ταυτότητες για παράδειγμα,η αναγραφή θρησκεύματος,κατά τη γνώμη μου δε θα έπρεπε να υπάρχει,για να μη λειτουργεί ούτε κριτήριο απόρριψης,ούτε ως εν δυνάμει προτίμησης.Γιατί σε καμιά περίπτωση,οι θρησκευτικές,και υπαρξιακές αναζητήσεις ενός ανθρώπου,δε μπορούν να κριθούν βάσει μιας αυθεντίας.

Το πως θα το δουν τα παιδιά μου το θέμα,θα το αποφασίσουν τα ίδια,όταν το μυαλουδάκι τους αναπτυχθεί τόσο,ώστε να μην επηρεάζεται από τους φανατισμένους μεν,και τους φανατισμένους δε.Δε νομίζω πως αν μέχρι τότε ανάβουμε κανένα κεράκι μαζί,θα τους δημιουργήσω ψυχολογικό τραύμα.Και παρακαλώ τους άθεους να μην παρεξηγήσουν την κίνηση μου αυτή ως πράξη αθέμιτου ανταγωνισμού,δε θα βάλω τα παιδάκια μου να προσηλυτίσουν τα παιδιά τους,δε θα το κάνω ούτε στα δικά μου,λόγω τιμής.

Για όσους δεν έχουν ήδη βαρεθεί να με βλέπουν να συζητάω στο ischool περί υπερβατικού,δηλώνω θρησκευόμενος οπαδός της Δαρβινικής Θεωρίας,η εν πάσι περιπτώσει,του 90κάτι της εκατό αυτής για το οποίο γενετιστές,μοριακοί και εξελικτικοί Βιολόγοι,αλλά και χημικοί,βάζουν το χέρι τους στη φωτιά.

Από αυτά που βιώνω στις σπουδές μου,τίποτα δεν κατέστη δυνατό να μου αποδείξει πως αυτή η τάξη των πραγμάτων,αναιρεί ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ την ύπαρξη ενός Δημιουργού.

Μελετούσα σήμερα αυτό:



εξαιρετικό σύγγραμα,πραγματικά.Εχασε πόντους για μένα όμως,στο σημείο που προσπάθησε να βάλει και τη θρησκεία στην κουβέντα.Στο μυαλό μου ήρθε η ίδια απέχθεια με εκείνη που ένιωσα,όταν διάβασα το βιβλίο ενός συμπαθέστατου κατα τα άλλα για μένα κληρικού,που έγραφε πράγματα χωρίς νόημα περί της Εξέλιξης των ειδών (αρνητικά και ανυπόστατα)

Προπαγάνδα γίνεται κι από τις δύο πλευρές.Οχι?Είμαι τυφλός?





Επειδή όμως αυτή η ανταλλαγή μηνυμάτων σπιλώνει το γενικότερο νόημα της πίστης στο υπερβατικό..

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Η θρησκεία σε κάνει να αποδέχεσαι πράγματα ʽde-factoʼ, χωρίς ανάλυση, κρίση, επεξεργασία έξω από τα όρια του δόγματος που σου λανσάρει. Για μένα είναι νοσηρή έννοια εξ ορισμού.

Μπορείς να εκτονώνεις το ʽαφαιρετικόʼ σου γονίδιο με χίλιους άλλους τρόπους που πραγματικά εξυψώνουν το πνεύμα σου αντί να σε μπετονάρουν. Αλλά ακόμα και ιστορικά να το δει κανείς, η θρησκεία ήταν πάντα ανθρώπινο κατασκεύασμα που εξυπηρετούσε κοινωνικές ανάγκες σε συγκεκριμένο τόπο και χρόνο.

Οι πρώτοι χριστιανοί δεν είχανε θρησκεία. Οι αρχαίοι Έλληνες χρησιμοποιούσαν τα τελετουργικά χαρακτηριστικά της θρησκείας με εντελώς διαφορετικό νόημα απʼ ότι τα αντιλαμβανόμαστε σήμερα. Ο βουδισμός επίσης δεν ξεκίνησε ως θρησκεία. Και άλλα ρεύματα της ανατολής όπως κομφουκιανισμός, ταοϊσμός είναι περισσότερο κοινωνικο-φιλοσοφικά ρεύματα παρά θρησκείες.

Εν πάση περιπτώση επειδή βαφτίστηκα χριστιανός ορθόδοξος και μου αρέσει να ακολουθώ τις παραδόσεις για λόγους συνένωσης με την Παγκόσμια Ψυχή, θα ακολουθούσα μαζί με τα παιδιά μου το τελετουργικό των Χριστουγέννων και του Πάσχα. Θα προτιμούσα επίσης να είχαν ως θρησκεία τυπικά μια αναγνωρισμένη θρησκεία παρά να μπλέξουν με αμφιβόλου ποιότητας παραθρησκείες. Εννοιολογικά θα προσπαθούσα να ξεκαθαρίσω τη διαφορά μεταξύ της θρησκείας και μεταφυσικού.

Θα πήγαινα δηλαδή με τα παιδιά μου στην εκκλησία για το Χριστός Ανέστη και σπίτι θα τους έλεγα: «Η θρησκεία είναι το όπιο του λαού!» ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Θα πήγαινα δηλαδή με τα παιδιά μου στην εκκλησία για το Χριστός Ανέστη και σπίτι θα τους έλεγα: «Η θρησκεία είναι το όπιο του λαού!» ;)

Well,δεν έχω σκοπό να σε κρίνω για αυτό,αλλά νομίζω πως αυτό δεν είναι και τόσο θεμιτό όσο το να δηλώνεις θρησκευόμενος, άθεος,η αγνωστικιστής.Εκτός αυτού,το όπιο είναι ξεπερασμένο.Πλέον υπάρχουν και τα πυρηνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω θα ελεγα να πιστευουν οτι θελουν,φτανει να ειναι καλα ψυχολογικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αντε ας τα πω κι εγω...

Αν φτασει ποτε η μερα που θα πρεπει ως γονιος να δω τι θα κανω με την θρησκευτικη διαπαιδαγωγηση των τεκων μου...

Πολυ πολυ απλα... Θα προσπαθουσα να τους δειξω αυτα που δεν μου εδειξε εμενα κανεις και επρεπε να τα ψαξω... Κοινως δεν θα πρεπει να φτασουν στην δευτερα λυκειου για να δουν γιατι ο Χριστιανισμος ειναι καλυτερος απο τις υπολοιπες θρησκειες(sic)... Αλλα θα φροντισω να εχουν ηδη παρει απο μενα αυτες τις πληροφοριες, ειδικα και λογω της ουδετεροτητας προς τις θρησκειες που μου προσφερει η ιδιοτητα του αθεου... Επιπλεον, θα προσπαθουσα να του φυτεψω τον σπορο της αμφισβητισης, αν και πιστευω πως θα τον εχουν ηδη και θα χρειαζεται απλως να τα ενθαρρυνω να αμφισβητουν... Και φτανοντας στο τελος της ιστοριας, θα τους ελεγα και τις δικες μου πεποιθησεις και γιατι τα πιστευω αυτα(κι αυτο μονο και μονο επειδη θα ρωτησουν)... Απο κει και περα οτι θελουν ας κανουν... Δεν θα τα κρινω εγω γι' αυτο...


Και λογικα μιλωντας, δυστυχως ομως, θα ειναι βαπτισμενα ως Χ.Ο.. Γιατι?? Ακουγεται πολυ ρηχο, αλλα ετσι ειναι... Για να μην υπαρχουν οι αιωνιες γκρινιες των οικογενειων και να μπορουν τα παιδια να καταληξουν καπου χωρις να χουν κανεναν παππου ή γιαγια που να προσπαθει να τα παει απο δω ή απο κει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τι σχεση εχουντα ναρκωτικα με αυτο που ειπα?

ποιος ειπε οτι οι εθισμενοι στα ναρκωτικα ειναι καλα ψυχολογικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
τι σχεση εχουντα ναρκωτικα με αυτο που ειπα?

ποιος ειπε οτι οι εθισμενοι στα ναρκωτικα ειναι καλα ψυχολογικα?

Κανεις... Γιατι δεν ειναι...

Βεβαια λεγεται οτι αμα κανεις μπαφο εισαι χαρουμενος ανθρωπος, αλλα..... Αλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
τι σχεση εχουντα ναρκωτικα με αυτο που ειπα?

η θρησκεία δεν ειναι το οπιο του λαού; εγώ μιλησα απλά για πιο ήπια ναρκωτικά

ποιος ειπε οτι οι εθισμενοι στα ναρκωτικα ειναι καλα ψυχολογικα?

οι ρασταμαν;

Κανεις... Γιατι δεν ειναι...Βεβαια λεγεται οτι αμα κανεις μπαφο εισαι χαρουμενος ανθρωπος, αλλα..... Αλλα...

τις περισσότερες φορές είσαι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
τι σχεση εχουντα ναρκωτικα με αυτο που ειπα?

ποιος ειπε οτι οι εθισμενοι στα ναρκωτικα ειναι καλα ψυχολογικα?
- το θρησκευτικό όπιο σε χειραγωγεί στο πνευματικό επίπεδο,
- το ψυχεδελλικό, στη ψυχή και το σώμα και
- το διαφημισμένο, σε αυτοκαταναλώνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
τις περισσότερες φορές είσαι !

Ναι... Οπως επισης εισαι και εξαρτημενος...

- το θρησκευτικό όπιο σε χειραγωγεί στο πνευματικό επίπεδο,
- το ψυχεδελλικό, στη ψυχή και το σώμα και
- το διαφημισμένο, σε αυτοκαταναλώνει!

Βεβαια, πολλες φορες τα πρωτα 2 ειναι πιο επικινδυνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
.... σε αυτοκαταναλώνει!

Παρ'ότι συγγραφέας ώρες ώρες με κάτι λέξεις που λέτε εδώ νοιώθω αδιάβαστος... Πώς μπορεί κάποιος ή κάτι να αυτοκαταναλώσει κάποιον ή κάτι άλλο; Αφού αυτο-καταναλώνομαι σημαίνει ότι καταναλώνω τον εαυτό μου... ;;;

Ναι... Οπως επισης εισαι και εξαρτημενος...

Όλοι εξαρτημένοι είμαστε. Αλλοι απο την ευτυχία τους και άλλοι απο τη δυστυχία τους. και άλλοι ψάχνοντας να βρούνε τι απο τα δυο τους αρέσει περισσότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Στο θέμα της θρησκείας το παιδί μου δεν θα το διδάξω απολύτως τίποτα, γιατί πολύ απλά δεν πιστεύω πως οι άνθρωποι πρέπει να ανήκουν σε μια θρησκεία.
Δίχως να θέλω να αντιπαρατεθώ, έχω μια ερώτηση μοναχά.
Αν γνωρίζεις κάτι, τότε είναι φυσικό οτι μπορείς να το διδάξεις. Ομως όταν πρόκειται για ένα τόσο μεγάλο θέμα, ενώ είναι απλό να δηλώσεις την αντίθεση σου και κανείς δε θα σου πει γιατί, είναι σαν να προσπαθείς να διδάξεις πυρηνική φυσική ή να μιλήσεις για τις υπερχοδρές, ενώ με δυσκολία έχεις βγάλει ένα δημοτικό.
Η θρησκεία έχει περισσότερα κακά πάρα καλά.Απομακρύνει τους ανθρώπους αντί να τους ενώνει , τους κάνει ρατσιστές, οπισθοδρομικούς, κλειστόμυαλους. Κάνει τους ανθρώπους να κοιτούν την μια όψη του νομίσματος και να αγνοούν τις άλλες...
Αλλο είναι η θρησκεία και άλλο είναι ο Θεός.
Μέσα στην θρησκεία υπάρχουν όλοι οι άνθρωποι. Υπάρχουν ακόμα και υποκριτές. Είναι δε θέμα ερμηνείας η συμπεριφορά των ανθρώπων. Ομως ο Θεός, δεν ερμηνεύεται, προσεγγίζεται.
Ανάλλογα δε με τον τρόπο που μπορεί κάποιος να Τον προσεγγίσει, ανάλλογα είναι και τα βιώματα του.
Λέτε κανείς να έρθει και να σας διηγηθεί οτι βίωσε αυτό ή το άλλο;
Είναι δικό σας θέμα η προσέγγιση ή μη. Μπορεί να είναι δίπλα σας και να μη Τον καταλαβαίνετε.
Μπορεί ακόμα, ο βίος σας να έχει στοιχεία που και δίχως να πηγαίνετε στην εκκλησία, να βρίσκεστε πολύ κοντά Του.
Ποιος ξέρει απο εσάς καλύτερα ; Κανείς :
Αλλοι ψάχνουν τον Μωάμεθ, άλλοι τον Βούδα, άλλοι τον ΜΑΤΣ... εσείς ψάχνετε κάποιον ή είστε αυτάρκεις μέσα στο σαρκίο σας ; Μη αυταπατάστε όμως, γιατι το σαρκίο έχει ημερομηνία λήξης . :redface: Ενώ εσείς είστε μοναχά σαρκίο ; Η κάτι περισσότερο δηλ. <<καθ' εικόνα και ομοίωση>>.
Έτσι λοιπόν, δε θα του διδάξω τίποτα για τις θρησκείες και καθώς μεγαλώνει θα καταλάβει από μόνο του πολλά πράγματα.
Ναι, έτσι θα μπορέσει να βρει και τα κτήματα του προπάπου σου στο χωριό.
Εξάλλου, πάντα πίστευα και θα πιστεύω πως τέτοιου είδους θέματα και αναζητήσεις είναι μόνο για τον εαυτό μας. Κανείς δεν πρέπει να μας κάνει ''προπαγάνδα'' και να μας προκαταλαμβάνει από την αρχή της ζωής μας.
Συμφωνώ, κανείς. Ομως θα πρέπει να επιλέξουμε ανάμμεσα στις μωρές παρθένες και τους αγωνιστές στην ζωή.
Και λέγοντας (αγωνιστές) εννοώ το ψάξιμο για τις απαντήσεις σε ερωτηματικά, που ο καθένας μας έχει ανάγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

Παρ'ότι συγγραφέας ώρες ώρες με κάτι λέξεις που λέτε εδώ νοιώθω αδιάβαστος... Πώς μπορεί κάποιος ή κάτι να αυτοκαταναλώσει κάποιον ή κάτι άλλο; Αφού αυτο-καταναλώνομαι σημαίνει ότι καταναλώνω τον εαυτό μου... ;;;

"Είσαι ό,τι τρως", το λένε κάποιοι. Προσωπικά προτιμώ τον όρο αλλοτρίωση:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top