Η Σπίθα φάνηκε. Η φωτιά θ' ανάψει;

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Προσωπικά χαιρετίζω το εγχείρημα του Μίκη Θεοδωράκη, να ξεκινήσει τη δημιουργία και εκδήλωση του Κινήματος Ανεξάρτητων Πολιτών, με πρωταρχικό σκοπό την ανάκαμψη του εθνικού φρονήματος της ελλαδικής κοινωνίας και την απεξάρτησή της από
-το αποτυχημένο κομματικό σύστημα του δημοκρατικού μας πολιτεύματος, 'οπως αυτό εξελήχθηκε κατά την περίοδο της Μεταπολίτευσης,

-από τις εθνομηδενιστικές δυνάμεις που λυμαίνονται την εργασία και τις προσδοκίες της ελλαδικής κοινωνίας και
-από τις "Αγορές" και την διεθνή πολιτικοχρηματιστηριακή μαφία, που καπηλεύεται την παγκοσμιοποιημένη πραγματικότητα του Πλανήτη, εις βάρος των λαϊκών δυνάμεων, του ανθρωπισμού και αυτής ακόμη της ανθρωπιάς, με κάθε τρόπο!
Ο νέος αγώνας τώρα αρχίζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Αυτό το ποστ είναι σοβαρό ή ειρωνικό;
Ρωτάω διότι αυτό που έγραψες πριν λίγες μέρες μόνο ως ειρωνικό μπορώ να το εκλάβω... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Για να αναψει φωτια οπως λες και στον τιτλο του θεματος πρεπει να υπαρξει σωστη ενημερωση των πολιτων επι των θεματων που αφορουν τη χωρα τους!! Δεν αρκουν τετοιες κινησεις σαν αυτη του Μικη Θεοδωρακη που στο κατω κατω δεν γνωριζω και ποιος ειναι στην ουσια ο σκοπος της
Απτην στιγμη που περιμενουμε να ενημερωθουμε απτα ΜΜΕ,το δελτιο του μεγκα με τα παπαγαλακια να ασκουν καθημερινη στυγνη προπαγανδα συγκαλυπτωντας τα μυρια οσα εκεινων που συμβαινουν στην πραγματικοτητα,διαστρεβλωνωντας καθε αληθινη πτυχη των γεγονΟτων τι να περιμενεις??
Απτην στιγμη που δεν γνωριζει ο Ελληνας πολιτης οτι εχουμε να κανουμε με προδωτες πολιτικους οι οποιοι ξεπουλανε την ιδια τους την πατριδα καθε μερα??


ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ βλεπωντας αυτο το βιντεο δεν σου γεννιουντε ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΙΣΟΥΣ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗΣ ΚΟΡΟΙΔΙΑΣ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΣΟΥ???? το θρασος τους να βγαινουν και να λενε ολα αυτα με προσχμα αυτην την αναθεματισμενη περιβοητη αναπτυξη και τις μεταρρυθμισεις που τοσα χρονια λενε οτι θα κανουν και στο τελος δεν γινετε τιποτα,τι αλλο χρειαζεται καποιος ετσι ωστε να ξεσηκωθει και να μην τους ξαναψηφισει μεχρι να ομολογησουν οι ιδιοι τα καμωματα τους και τις υποχθονιες πολτικες τους ολα αυτα τα χρονια????????? εκτος και αν ειμαστε μαζοχες τελικα και την βρισκουμε να μας κοβουν μισθους συνταξεις επιδοματα

Αλλα οπως εγραψα απτην στιγμη που η παραπληροφοριση συνεχιζεται σε ολο της το μεγαλειο αποκρυπτωντας ολα τα σκανδαλα του πολιτικου και οχι μονο συστηματοςι βγαζωντας στην επιφανεια σκανδαλα μαιμου τυπου βατοπεδι να χουμε κατι να ασχολουμαστε δεν προκειτε να γινει τιποτα μεχρις οτου φτασουμε στο αισχατο σημειο οπου δεν υπαρχει αλλο κατω γιατι θα εχουμε φτασει στον πατο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Δεν μπορω παρα να εκφρασω τον θαυμασμο μου προσκυνω τι λεξιλογιο !!!!!!!!!ανακαμση εθνικου φρονηματος ,αποτυχημενο κομματικο συστημα,εθνομηδενιστικες δυναμεις,λυμαινονται,πολιτικοχρηματιστηριακη μαφια ,καπηλευονται την παγκοσμιοποιημενη πραγματικοτητα .Δεος δεος ουτε δελτιο ειδησεων στο μεγα ........................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αυτό το ποστ είναι σοβαρό ή ειρωνικό;
Ρωτάω διότι αυτό που έγραψες πριν λίγες μέρες μόνο ως ειρωνικό μπορώ να το εκλάβω... :/:

-Κάθε μου αναφορά στον Μίκη Θεοδωράκη έχει ως αφετηρία το σεβασμό προς κάποια σύμβολα και τα σημαινόμενά τους:redface:...
-Η αναφορά μου, σ' άλλο ποστ, στο γνωστό και μη εξαιρετέο Σόρος, γίνεται ως ένδειξη αυτοσαρκασμού, αλλά και κριτικής, για την κατάντια του ανθρώπινου πολιτισμού, να προσκυνείται σήμερα το πλέον ποταπό σύμβολο, το "Χρήμα", και όχι η αγάπη για το συνάνθρωπο. Οι "Σόροι" γεννιούνται πάντα, όταν ο ανθρώπινος πολιτισμός φθάνει στη ...νοσταλγία της ζούγκλας!
- Η "Σπίθα", ενόψει των τεκταινόμενων στη χώρα μας, ήταν προσδοκία μου! Επειδή ακριβώς διαφορετικά, "φωτιά στα μπατζάκια μας" : κι ας το μεταφράσει καθείς, σύμφωνα με τα δεδομένα του!

Δεν μπορω παρα να εκφρασω τον θαυμασμο μου προσκυνω τι λεξιλογιο !!!!!!!!!ανακαμση εθνικου φρονηματος ,αποτυχημενο κομματικο συστημα,εθνομηδενιστικες δυναμεις,λυμαινονται,πολιτικοχρηματιστηριακη μαφια ,καπηλευονται την παγκοσμιοποιημενη πραγματικοτητα .Δεος δεος ουτε δελτιο ειδησεων στο μεγα ........................
Κατερίνα μου, επειδή θέλω να είμαι πράος και ταπεινός, κοινώς "αργόστροφος": με ειρωνεύεσαι ή μου φαίνεται; Αν συμβαίνει το πρώτο, σ' ευχαριστώ, καθότι και εμένα δεν μου αρέσει να προσφεύγω σε ένα τέτοιο λεξιλόγιο καναλίσιο...αλλά σημασία έχει η ...σπίθα !

Μίκης Θεοδωράκης:«Βάζω εγώ σήμερα μια σπίθα», είπε, «και περιμένω να ακολουθήσουν κι άλλες. Μέχρι η σπίθα να φουντώσει και να γίνει η καθαρτήρια φωτιά που θα μας σώσει»
και κάλεσε τον ελληνικό λαό σε «ανυπακοή» στα όσα εφαρμόζει η κυβέρνηση, καθώς, όπως υποστήριξε, δεν έχει την ηθική νομιμοποίηση να εφαρμόζει τέτοια σκληρά μέτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Λαμπη ειλικρινα δεν ειχα προθεση ειρωνιας προς εσενα πιο πολυ χιουμοριστικα απαντησα .
Οι λεξεις που χρησιμοποιησες αποτελουν την βαση ενος πλουσιου (αυτο ειναι ειρωνικο) λεξηλογιου ενος μεσου ελληνα πολιτικου και πια αντιδρω αυτοματα νομιζω οτι καταλαβαινεις τι εννωω καλημερα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Λαμπη ειλικρινα δεν ειχα προθεση ειρωνιας προς εσενα πιο πολυ χιουμοριστικα απαντησα .
Οι λεξεις που χρησιμοποιησες αποτελουν την βαση ενος πλουσιου (αυτο ειναι ειρωνικο) λεξηλογιου ενος μεσου ελληνα πολιτικου και πια αντιδρω αυτοματα νομιζω οτι καταλαβαινεις τι εννωω καλημερα:)

Καλή μου, ακόμη κι αν ήταν, ειλικρινά, δεν θα με πείραζε! Πολλές φορές η ειρωνεία βγαίνει από... ευήκοα ώτα! Να 'σαι πάντα καλά, φίλη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ο νέος αγώνας τώρα αρχίζει!
Πτωχέ (:redface:) μου Νωέα,
τίποτε δεν αρχίζει, όλα τελειώνουν
σε μερικά χρόνια -ο παντοδύναμος (:redface:) να μας έχει καλά-
εσύ θα λες τα ίδια,
και εγώ ακόμη θα ψάχνω για καλλίτερη δουλειά.

πς: δεν είναι μόνο οι εθνικιστές μηδενιστές, είμαστε και όλοι οι άλλοι.

Και η πολύ επιτυχημένη παρομοίωση μου:
Η Σπίθα φάνηκε. Η φωτιά θ' ανάψει;
χαλασμένος αναπτήρας μάη φρεντ
50 χρόνια να τον γυρνάς σπίθα
θα βγάζει
τσιγάρο δε θα ανάψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Πτωχέ (:redface:) μου Νωέα,
τίποτε δεν αρχίζει, όλα τελειώνουν
σε μερικά χρόνια -ο παντοδύναμος (:redface:) να μας έχει καλά-
εσύ θα λες τα ίδια,
και εγώ ακόμη θα ψάχνω για καλλίτερη δουλειά.

πς: δεν είναι μόνο οι εθνικιστές μηδενιστές, είμαστε και όλοι οι άλλοι.

Και η πολύ επιτυχημένη παρομοίωση μου:

χαλασμένος αναπτήρας μάη φρεντ
50 χρόνια να τον γυρνάς σπίθα
θα βγάζει
τσιγάρο δε θα ανάψεις.

Κάπως έτσι αισθανόμαι και εγώ, φίλε μου Μπορατ, αλλά παραμένω ...αρειμάνιος καπνιστής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο Σπίθας φανηκε,ο γιωργος Θαλασσης που ειναι?:hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δε θα κάνει κόμμα δε θα έχει πλάκα απλώς κριτική θα κάνουν :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δε θα κάνει κόμμα δε θα έχει πλάκα απλώς κριτική θα κάνουν :(
Το ίδιο πράγμα που κάνουν και οι μεσημεριανές εκπομπές.

ΓΚΡΟΥΒΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ο Μίκης Θεοδωράκης το 1974 κατέβηκε υποψήφιος με το ψηφοδέλτιο της Ενωμένης Αριστεράς όμως δεν κατάφερε να εκλεγεί. Το 1978 μετά από πρόταση που δέχτηκε αποφάσισε να κατέβει υποψήφιος Δήμαρχος Αθηναίων, όμως πάλι δεν κατάφερε να εκλεγεί. Το 1981 καταφέρνει να εκλεγεί βουλευτής με το ψηφοδέλτιο του ΚΚΕ, το ίδιο επανέλαβε και το 1985. Το 1990 με τη διάσπαση του ΚΚΕ και λόγω της διαφωνίας που είχε με αυτή την κατάσταση, αποφασίζει να εκλεγεί με το ψηφοδέλτιο Επικρατείας της Νέας Δημοκρατίας και διατελεί υπουργός άνευ χαρτοφυλακίου και Επικρατείας. Την 1η Δεκεμβρίου 2010 ο Μίκης Θεοδωράκης ανακοίνωσε την ίδρυση Κινήματος Ανεξάρτητων Πολιτών με την ονομασία “Σπίθα”.
πηγή

Γενικά πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να έχει πολιτικό λόγο αλλά δεν σημαίνει ότι κάνει για πολιτικός… Μεγάλος καλλιτέχνης - αν και είμαι κατά της στρατευμένης τέχνης, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων - έχει δώσει πολλά σε όλο τον κόσμο και όχι μόνο τον ελληνικό, αλλά ωφελεί ένα κίνημα;;;;;;

Ακόμη κι αυτή η ίδρυση του κινήματος με τη λέξη Σπίθα μου φαίνεται πολύ ξεθωριασμένη και σαν λέξη και σαν έννοια…..
Ο Μίκης Θεοδωράκης ίσως έχει πέσει θύμα της ίδιας της εικόνας του και ότι δηλώνει αυτή ….κάτι σαν το κερασάκι στην τούρτα ή σαν την Ακρόπολη … Ποιος ο λόγος να τον καλούνε σε κάθε τι που γίνεται υποτίθεται για την Ελλάδα;;;;;;;

Ποτέ δεν κατάλαβα αυτή η φωτογραφία με την Ακρόπολη, τον Γιώργο Παπανδρέου, τον Μίκη Θεοδωράκη και τον Ταγίπ Εντρογάν και όλοι αυτοί οι συνειρμοί και τα υπόγεια μηνύματα που ήθελαν να περάσουν… οι δημοσιοσχεσίτες της εποχής ανεξαρτήτως κόμματος….. Τι προσπαθούν, τι επιδιώκουν;;;; Θέλουν να πάρουν ένα αντιπροσωπευτικό στοιχείο ζωντανό στη μνήμη των Ελλήνων και το φορτώνουν το φορτώνουν το φορτώνουν …σαν μαριονέτα...

Όλο αυτό μου κάνει λίγο σαν μίξερ όλα τα κάνω όλα τα πολτοποιώ.....είμαι μεγάλος καλλιτέχνης, αλλά μπορώ να κάνω και κίνημα, μπορώ να γίνω και πολιτικός μπορώ να συμμετέχω σαν συνδετήριος κρίκος στα μεγάλα γεγονότα.... Αφού τη διαφθορά τη συντήρησαν, δεν θα πω τη δημιούργησαν γιατί θα ήταν άδικο, αυτοί που συμμετείχαν ενεργά στην μεταπολίτευση ...και αυτό το βλέπουμε χρόνια τώρα να γίνεται προσπαθώντας να μας πείσουν ότι είναι κάτι φυσικό....Πως να δημιουργηθεί σπίθα;;;;; Από που;;;;;; Ένας κούκος δεν φέρνει την Άνοιξη...δυστυχώς......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Ο Μίκης Θεοδωράκης ήταν πάντα μία προσωπικότητα, και κάθε κίνηση προσωπικοτήτων έχει πιστεύω βαρύνουσα σημασία για την χώρα.
Είναι άξιος συγχαρητηρίων, γιατί ακόμα και σε αυτή την ηλικία, αγωνίζεται, παίρνει πρωτοβουλίες, και άσχετα τι θα καταφέρει, είναι ευχάριστο και υγιές πιστεύω αυτό που κάνει, και προς το συμφέρον του λαού.
Μακάρι να υπήρχαν και άλλοι σαν αυτόν και να έπαιρναν παρόμοιες πρωτοβουλίες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Μακάρι να υπήρχαν και άλλοι σαν αυτόν και να έπαιρναν παρόμοιες πρωτοβουλίες .

Τότε η σπίθα ίσως και να γινόταν φωτιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει

Πάντα μʼ απασχολούσε το γνωστό εμβατήριο όσες φορές τʼ άκουγα.
Έλεγα μέσα μου, τι άραγες εννοεί;
Σκέφτηκα, σαν κάτι να φωτίστηκε
μέσα μου, εφόσον η Ελλάδα δεν πεθαίνει ποτέ, πάει να πει πως και ποτέ
δεν θα αναστηθεί.

Μάνος Χατζιδάκις
Επίκαιρο όσο ποτέ και πολύ καλή απάντηση για την ερώτηση του θέματος...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Ένας κούκος δεν φέρνει την Άνοιξη...δυστυχώς......

...
Ήταν μια σπίθα στην αρχή
και μιας βροχής ψιχάλα
κι έγινε η σπίθα πυρκαγιά
και πέλαγος η στάλα
...
λέει ένα τραγούδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Nομιζω οτι η σπιθα υπαρχει μεσα σε ολους και ειναι σπιθα οργης κυριως.Αυτο που δεν ξερω ειναι τη μορφη θα παρει οταν ξεσπασει η πυρκαγια και αν θα μεινει κατι ορθιο τελικα αυτο με τρομαζει και ποσο ετοιμοι ειμαστε και ωριμοι να την στρεψουμε στο σωστο σημειο σε αυτο που πρεπει να καει η θα τα παρει ολα η μπαλα..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δεν μπορω παρα να εκφρασω τον θαυμασμο μου προσκυνω τι λεξιλογιο !!!!!!!!!ανακαμση εθνικου φρονηματος ,αποτυχημενο κομματικο συστημα,εθνομηδενιστικες δυναμεις,λυμαινονται,πολιτικοχρηματιστηριακη μαφια ,καπηλευονται την παγκοσμιοποιημενη πραγματικοτητα .Δεος δεος ουτε δελτιο ειδησεων στο μεγα ........................
Εγώ με την σειρά μου, βλέπω κάτι άλλο. Βλέπω μια προσπάθεια να εκφραστεί η ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ που νοιώθει σήμερα ο μέσος Ελληνας.
Ναι, ο μέσος Ελληνας σήμερα έχει κάθε δικαίωμα να ψάχνει λέξεις. Εξ' άλλου είναι και ακίνδυνες, γιατί με λέξεις μοναχά, κάνει μια τρύπα στο νερό!
Αν μπορώ να πω και εγώ κάτι με την σειρά μου, θα έλεγα οτι το κεφάλαιο που λέγεται ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ, μας κάνει να νοιώθουμε υπερηφάνεια για την μουσική παρουσία του στη διεθνή σκηνή.
Δεν λέω ως εδώ καλά, η κατάσταση όμως σήμερα έχει ανάγκη απο σύγχρονους ΤΣΕ, έχει ανάγκη απο μορφές οι οποίες όταν πουν "ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΝΑ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΝ".
Αλλά, το μεγαλύτερο πρόβλημα, απο την εμφάνιση ενός τέτοιου άνδρα, είναι η χρηματοδότηση.
Σήμερα είναι σχεδόν αδιανόητο να πιστέψουμε οτι κάποιος θα βγει και θα αναλάβει δράση, τέτοιας έκτασης ώστε να αποπνέει ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο.
Κίνημα και και και ... να τα βράσω όλα μαζί δεν θα βγει μια σούπα για αυτούς που έχασαν τις δουλειές τους, ούτε και μια έστω πρόβλεψη για ένα χρονοδιάγραμμα αναπλήρωσης του εισοδήματος που σήμερα ΜΕ ΛΗΣΤΡΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΧΑΝΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ.
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΑ ΚΑΙ ΛΕΝΕ
ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΑΔΑΜΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ, ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΔΑΝΕΙΣΜΟ.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ :

ΣΗΜΕΡΑ ΥΣΤΕΡΟΥΜΕ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΥΛΟΠΟΙΟΥΝ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ, ΣΤΟ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ, π.χ. Μ.Μ.Ε. ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ...

Με ποιον τρόπο πιστεύεται οτι ένα κίνημα, μπορεί να αντισταθεί και να φέρει αποτέλεσμα; Ποια τράπεζα θα χρηματοδοτήσει την βιοσιμώτητα ενός τέτοιου κινήματος; Αλλά και γιατί να το χρηματοδοτήσει, την στιγμή που a priori η ίδρυσή του αντιτίθεται στα συμφέροντα των τραπεζών; (θεωρητικά τουλάχιστο).

Εδώ δεν έφταναν οι αλλοδαποί, ανοίγουν και τα σύνορα με ΑΛΒΑΝΙΑ. Απο 1/1/2011, η είσοδος στην χώρα μας θα γίνεται δίχως βίζα.

Για ποιο κίνημα μιλάμε; Πού βρίσκεται η ελπίδα και τί λέει ;

Ακόμα και αν ο Μίκης Θεοδωράκης ήταν σε θέση να ηγηθεί, λόγω ηλικίας, αυτοί που θα ήταν γύρω του είναι αμφίβολο αν θα ήταν σε θέση να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στα πολιτικά δρώμενα της Ελλάδας, αλλά και να αντισταθούν αποτελεσματικά στην δημιουργία ενός παγκόσμιου χωριού, που θα το ονοματίσουν κάποτε όπως αυτοί θέλουν και σήμερα λέγεται ΕΛΛΑΔΑ!!!

Μου μοιάζει με μια μεγάλη φούσκα και τίποτε άλλο.
Λίγο τολμηρή ίσως να ακούγεται η άποψή μου, αλλά εύχομαι ο χρόνος να με βγάλει ψεύτη.





Θεωρώ δε, οτι κάθε χειροκρότημα λόγω βιασύνης, είναι αντίθετο στην βιωσιμότητα ενός τέτοιου κινήματος, γιατι συμβάλει στην λήθη απο μέρους των Ελλήνων και τους μαλθακοποιεί περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Μαξιμε δεν συνφωνω μαζι σου .Θεωρω οτι οποιοδηποτε καινουριο κινημα ακομα και η δημιουργια κομματος απο την Κ. Μπακογιαννη ειναι κατι μαλλον θετικο καθετι καινουριο ας ειναι και απο προσωπα ανφιλεγομενα μπορει να βγει κατι θετικο . Εγω σεβομαι οχι μονο μουσικα τον Μικη αλλα και συνολικα την προσωπικοτητα του και φανταζομαι οτι για τους ιδιους λογους που εγω τον εκτιμω αλλοι τον αντιπαθουν και αναφερομαι στην παλια συνεργασια του με το κομμα της Ν.Δ. .
Εκτιμω το οτι δεν εχει στεγανα δεν εχει αναγκη απο το ακολουθει ντε και καλα την πολιτικη ενος κομματος δεν φοβαται να πει και να κανει πραγματα νομιζω που επαγγελματιας πολιτικος θα τα σκεφτοταν.Δεν ξερω τι αποτελεσματα θα εχει η κινηση του αλλα δεν θα την καταδικασω και ετσι απλα .
Το που εμπλεκεται το θεμα των αλλοδαπων δεν το καταλαβα σε σχεση με το θεμα που εθεσε ο Λαμπης
τι εννωεις ?Παντως να σου θυμισω οτι και τωρα που θελει βιζα μπαινοβγαινει οποιος θελει απο τα συνορα και μαλιστα χωρις να τον περνει κανεις ειδηση οποτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top