Facebook: Τεχνικές Συμβουλές

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Τότε μιλάμεγια τελίως επιφανειακή σχέση.
Χειρότερα και από μωρά.

δεν ειναι ετσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Τεκμηρίωσε.

Το αν ειναι μια σχεση σοβαρη-αληθινη ή οχι δεν κρινεται απ το αν υπαρχουν καβγαδες για το facebook ή οχι.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Η κακη χρηση του facebook για εμενα ειναι οταν χρησιμοποιειται σαν μεσω για να γνωρισεις νεα ατομα με τα οποια δεν εχεις ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ σχεση (απλα μου αρεσει η photo profile και ετσι κανω add)...Φτανεις σε ενα σημειο να εχεις χιλιους και "φιλους" εκ των οποιων γνωριζεις μονο τους 50 πχ και οι υπολοιποι ειναι καποιοι αγνωστοι που βλεπουν στις οθονες σου τι ακους, που θα πας αυριο, τις φωτογραφιες σου και γενικα πολλα απο τα πρωσοπικα σου δεδομενα...
Το να κοινοποιείς κάθε σου κίνηση, κάθε φωτογραφία που βγάζεις και ό,τι σκέφτεσαι και να εκθέτεις ανεπανόρθωτα τον εαυτό σου δεν είναι κακή χρήση; Μόνο το να επιδιώκεις να γνωρίσεις ξένους; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το αν ειναι μια σχεση σοβαρη-αληθινη ή οχι δεν κρινεται απ το αν υπαρχουν καβγαδες για το facebook ή οχι.-
Μα αν είναι σοβαρή δε μαλώνεις για μαλακίες.
Ήμαρτον δηαδή. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Το αν ειναι μια σχεση σοβαρη-αληθινη ή οχι δεν κρινεται απ το αν υπαρχουν καβγαδες για το facebook ή οχι.-

Δεν κρινεται απο το αν υπαρχουν καβγαδες για το facebook αυτο καθε αυτο αλλα ετσι δειχνεις στον αλλον ποση εμπιστοσυνη του εχεις και ποσο καλα τον ξερεις. Αν δεν μπορεις να τον/την εμπιστευτεις για το facebook τοτε οταν θα σου πει οτι ενα βραδυ θελει να βγει μονος/η τοτε τι θα κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Δεν κρινεται απο το αν υπαρχουν καβγαδες για το facebook αυτο καθε αυτο αλλα ετσι δειχνεις στον αλλον ποση εμπιστοσυνη του εχεις και ποσο καλα τον ξερεις. Αν δεν μπορεις να τον/την εμπιστευτεις για το facebook τοτε οταν θα σου πει οτι ενα βραδυ θελει να βγει μονος/η τοτε τι θα κανεις?

εγω πιστευω πως ειναι θεμα ζηλειας καθαρα για καποια κινηση.

Μα αν είναι σοβαρή δε μαλώνεις για μαλακίες.
Ήμαρτον δηαδή. :|

μην το λες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Το να κοινοποιείς κάθε σου κίνηση, κάθε φωτογραφία που βγάζεις και ό,τι σκέφτεσαι και να εκθέτεις ανεπανόρθωτα τον εαυτό σου δεν είναι κακή χρήση; Μόνο το να επιδιώκεις να γνωρίσεις ξένους; :P

Δεν ειμαι τοσο σχετικος με το facebook (εχω αλλα μπαινω οχι και τοσο συχνα) αλλα νομιζω πως καθε φορα ανεβαζεις πχ μια φωτογραφια αυτοματα ενημερωμετε ολη η λιστα των φιλων... Αν λεω βλακεια sorry δηλωνω ασχετος με αυτο το θεματακι :P
Απλα εμενα αυτο που μου κανει κακη εντυπωση περισσοτερο ειναι να γνωριζεις ξενουν με αυτον τον τροπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Δεν ειμαι τοσο σχετικος με το facebook (εχω αλλα μπαινω οχι και τοσο συχνα) αλλα νομιζω πως καθε φορα ανεβαζεις πχ μια φωτογραφια αυτοματα ενημερωμετε ολη η λιστα των φιλων... Αν λεω βλακεια sorry δηλωνω ασχετος με αυτο το θεματακι :P
Απλα εμενα αυτο που μου κανει κακη εντυπωση περισσοτερο ειναι να γνωριζεις ξενουν με αυτον τον τροπο

Άλλο σου λέω εγώ όμως. :redface: Εσύ θεωρείς πως αυτό είναι επικίνδυνο, μόνο όταν έχεις φίλους άτομα που δε γνωρίζεις. Εγώ σου απαντάω, δε νομίζεις πως είναι το ίδιο επικίνδυνο να υπάρχει αναλυτικό ρεπορτάζ της ζωής σου σε μια ιστοσελίδα; Ανεξάρτητα από το ποιος επιτρέπεις να το βλέπει, ποτέ δε μπορείς να έχεις απόλυτο έλεγχο. Οπότε, κατά τη γνώμη μου κι αυτό είναι κακή χρήση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Άλλο σου λέω εγώ όμως. :redface: Εσύ θεωρείς πως αυτό είναι επικίνδυνο, μόνο όταν έχεις φίλους άτομα που δε γνωρίζεις. Εγώ σου απαντάω, δε νομίζεις πως είναι το ίδιο επικίνδυνο να υπάρχει αναλυτικό ρεπορτάζ της ζωής σου σε μια ιστοσελίδα; Ανεξάρτητα από το ποιος επιτρέπεις να το βλέπει, ποτέ δε μπορείς να έχεις απόλυτο έλεγχο. Οπότε, κατά τη γνώμη μου κι αυτό είναι κακή χρήση.

Ναι σιγουρα ειναι... Περισσοτερο βεβαια ειναι οταν το μαθαινουν και τελειως ξενοι :P (επιμενω xD)
Γενικα προσπαθω να το αποφευγω σαν μεσω επικοινωνιας (προτιμω πχ το skype) αλλα καποιες φορες κανω και χαβαλε με φιλους που μενουν πια μακρυα για διαφορους λογους.
Σιγουρα παντως ειναι ολιγον τι χαζο να αυτοφακελωνομαστε... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Το να κοινοποιείς κάθε σου κίνηση, κάθε φωτογραφία που βγάζεις και ό,τι σκέφτεσαι και να εκθέτεις ανεπανόρθωτα τον εαυτό σου δεν είναι κακή χρήση; Μόνο το να επιδιώκεις να γνωρίσεις ξένους; :P

Άλλο σου λέω εγώ όμως. :redface: Εσύ θεωρείς πως αυτό είναι επικίνδυνο, μόνο όταν έχεις φίλους άτομα που δε γνωρίζεις. Εγώ σου απαντάω, δε νομίζεις πως είναι το ίδιο επικίνδυνο να υπάρχει αναλυτικό ρεπορτάζ της ζωής σου σε μια ιστοσελίδα; Ανεξάρτητα από το ποιος επιτρέπεις να το βλέπει, ποτέ δε μπορείς να έχεις απόλυτο έλεγχο. Οπότε, κατά τη γνώμη μου κι αυτό είναι κακή χρήση.

Συμφωνώ απόλυτα! Ο λόγος που δεν έχω καμία πληροφορία για τον εαυτό μου στο facebook (πλην των απαιτούμενων για την εγγραφή), δεν κάνω status updates, δε χρησιμοποιώ apps κλπ. και γενικότερα κρατάω χαμηλό προφίλ. Στο κάτω κάτω, οι φίλοι σου ξέρουν τι κάνεις και πώς είσαι και χωρίς να γράφεις τα νέα σου στο facebook. Οι υπόλοιποι είναι γνωστοί, που κατ' εμέ δε χρειάζεται να γνωρίζουν με τόση λεπτομέρεια τη ζωή σου. Κι αν θέλεις να γνωρίσεις κάποιον από τους γνωστούς σου καλύτερα, (ευτυχώς) υπάρχουν κι άλλοι τρόποι πέραν του να κάνεις comments στις φωτογραφίες και στα status του. :P Το ίδιο, βέβαια, ισχύει και για τις νέες γνωριμίες. Βγείτε έξω, γνωρίστε κόσμο. (Θα έλεγα "βγείτε έξω, εκεί είναι ο κόσμος", αλλά δεν παίρνω κι όρκο. :P)

Κατά κάποιον τρόπο μπορείς να πεις ότι το facebook σε κοινωνικοποιεί από την άποψη ότι δικτυώνεσαι, από την άλλη πάλι μπορείς να πεις ότι ίσως στην τελική να αποξενώνεσαι κιόλας. Αυτό το λέω όσον αφορά την ποιότητα των σχέσεων που μπορείς να κάνεις μέσω του facebook και γενικότερα του διαδικτύου, είτε μιλάμε για κάποιον που ήταν ήδη γνωστός είτε για κάποιον που ήταν παντελώς άγνωστος. Προσωπικά πιστεύω πως γνωριμίες που γίνονται με τέτοιο τρόπο τείνουν να μένουν σε ένα επίπεδο χαβαλέ, να το πω έτσι, χωρίς να προχωρούν σε κάτι βαθύτερο. Βέβαια, πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις. Και στη χειρότερη, ο χρόνος που κάθεσαι και κάνεις χαβαλέ στο διαδίκτυο μειώνεται από το χρόνο που θα είχες να διαθέσεις στις real life relationships. Βέβαια, πάλι παίζουν πολλά ρόλο, όπως το ότι ακόμα και να μην υπήρχε το facebook, εκ των πραγμάτων, δε θα μπορούσε ο άνθρωπος να ξοδεύει όλο τον ελεύθερο χρόνο του μαζί με άλλους. Ο άνθρωπος χρειάζεται επικοινωνία διαφορετικών ειδών σε διαφορετικές στιγμές και αναμφισβήτητα άλλα προσφέρει και απαιτεί μια face to face επικοινωνία κι άλλα μια διαδικτυακή επικοινωνία, οπότε είναι παράλογο να λέμε πως ντε και καλά το facebook τρώει χρόνο από την 'αληθινή' επικοινωνία. Πρέπει απλώς να θέσεις ένα όριο, ώστε να κρατιέται η ισορροπία, η επικοινωνία - όλων των ειδών - να μένει στα πλαίσια μιας υγειούς επικοινωνίας.

Και κάτι άσχετο, μια που έγινε αναφορά στην ασφαλή σύνδεση στο facebook, στο forum γιατί δεν αλλάζει το link σε https όταν κάνουμε login; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
το πιστευω....ειναι αιτια για καβγαδες....

Τότε μιλάμεγια τελίως επιφανειακή σχέση.
Χειρότερα και από μωρά.
Καλά Χάρη(theodora), υπερβάλεις.:P
Δεν κρίνεις μόνο από αυτό αν μια σχέση είναι επιφανειακή ή οχι.
Μα αν είναι σοβαρή δε μαλώνεις για μαλακίες.
Ήμαρτον δηαδή. :|
Σόρρυ, αλλά εγώ ξέρω ότι στις σχέσεις μαλώνεις ακόμα και για μαλακίες. Ντάξει το φέις μπουκ είναι λίγο τραβηγμένο παράδειγμα, αλλά το "αν είναι σοβαρή δε μαλώνεις για μαλακίες" δε νομίζω να ισχύει τόσο. Και αυτό που είπε η Μάρια, ότι είναι θέμα ζήλεια, και ένα άλλο μέλος που είπε ότι είναι θέμα εμπιστοσύνης, ισχύουν και τα δύο νομίζω.
Άλλο σου λέω εγώ όμως. :redface: Εσύ θεωρείς πως αυτό είναι επικίνδυνο, μόνο όταν έχεις φίλους άτομα που δε γνωρίζεις. Εγώ σου απαντάω, δε νομίζεις πως είναι το ίδιο επικίνδυνο να υπάρχει αναλυτικό ρεπορτάζ της ζωής σου σε μια ιστοσελίδα; Ανεξάρτητα από το ποιος επιτρέπεις να το βλέπει, ποτέ δε μπορείς να έχεις απόλυτο έλεγχο. Οπότε, κατά τη γνώμη μου κι αυτό είναι κακή χρήση.
Καλά είναι ανάλογα τον χρήστη. Από τη στιγμή που γράφει πράγματα για τη ζωή του, ξέρει τις συνέπειες. Από την άλλη υπάρχει η επιλογή του "μη φακελώματος" που λένε. Μπορείς να βάλεις ότι είσαι 89 ετών, ότι μένεις στην Κίνα, και ότι σε λένε Αφροξυλάνθη ξέρω γω, οπότε δεν υπάρχει κάποιο φακέλωμα.
Απλά υπάρχουν και αυτοί που το έχουν για να πουλάνε μούρη ότι "κοίτα, εγώ έχω 2500 φίλους", που είναι συνήθως μικρής ηλίκιας.

Και btw, αν το πάμε έτσι, και στο φόρουμ που είμαστε έχουνε μερικοί γραμμένο το όνομά τους, τη περιοχή τους, τη σχολή τους/δουλειά τους, και πάει λεγοντας. Το ίδιο επικίνδυνο δεν είναι;:P
Που στη τελική, σιγά το επικίνδυνο, δε μπορούν να σου κάνουν και πολλά αν δεν τους δώσεις το δικαίωμα (πχ να βγεις μαζί τους).:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Καλά είναι ανάλογα τον χρήστη. Από τη στιγμή που γράφει πράγματα για τη ζωή του, ξέρει τις συνέπειες. Από την άλλη υπάρχει η επιλογή του "μη φακελώματος" που λένε. Μπορείς να βάλεις ότι είσαι 89 ετών, ότι μένεις στην Κίνα, και ότι σε λένε Αφροξυλάνθη ξέρω γω, οπότε δεν υπάρχει κάποιο φακέλωμα.
Απλά υπάρχουν και αυτοί που το έχουν για να πουλάνε μούρη ότι "κοίτα, εγώ έχω 2500 φίλους", που είναι συνήθως μικρής ηλίκιας.

Και btw, αν το πάμε έτσι, και στο φόρουμ που είμαστε έχουνε μερικοί γραμμένο το όνομά τους, τη περιοχή τους, τη σχολή τους/δουλειά τους, και πάει λεγοντας. Το ίδιο επικίνδυνο δεν είναι;:P
Που στη τελική, σιγά το επικίνδυνο, δε μπορούν να σου κάνουν και πολλά αν δεν τους δώσεις το δικαίωμα (πχ να βγεις μαζί τους).:eek:

Δεν πιάνεις το σκεπτικό μου moon princess.. Δε μιλάω για τόπο διαμονής, ηλικία και όνομα, who cares. Μιλάω πρωτίστως γι' αυτά:
Το να κοινοποιείς κάθε σου κίνηση, κάθε φωτογραφία που βγάζεις και ό,τι σκέφτεσαι και να εκθέτεις ανεπανόρθωτα τον εαυτό σου δεν είναι κακή χρήση; Μόνο το να επιδιώκεις να γνωρίσεις ξένους; :P
Μπαίνοντας στο φορουμ, μπορεί μερικοί να βγάλουν συμπέρασμα για το τι άνθρωπος είμαι, ποιες οι απόψεις μου για κάποια θέματα και γενικότερα στοιχεία του χαρακτήρα μου, άντε και τι μουσική μου αρέσει. Δε θα μάθουν πού ήμουν χθες το βράδυ, σε τι μαγαζιά συχνάζω, τι έκανα ή δεν έκανα στη ζωή μου, προσωπικές συζητήσεις με φίλους, ποιοι είναι οι φίλοι και ό,τι άλλο δε μπορώ να σκεφτώ τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Είχα καιρό να ακούσω το όνομά μου, ομολογώ. :redface::P

Δε νομίζω ότι το facebook αυτό καθ' αυτό είναι η αιτία καυγάδων και χωρισμών.
Τη ζήλια και την εμπιστοσύνη τα δέχομαι αλλά και αυτά έχουν τα όριά τους.
Δηλαδή ok να ζηλέψεις λίγο αλλά όχι να του κάνεις και ολόκληρες σκηνές ξέρω γω και να τσακώνεστε για το τίποτα.
Ε αν το πάμε έτσι να φορέσουμε στα αγοράκια από ένα λουράκι και μία μάσκα για να βλέπουν μόνο εμάς.
Αυτό εννοώ με το ''επιφανειακή-σοβαρή σχέση''.
Το ότι είμαστε σε μια σχέση, θεωρώ, πως δε σημαίνει τη λήξη της προσωπικής ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δεν πιάνεις το σκεπτικό μου moon princess.. Δε μιλάω για τόπο διαμονής, ηλικία και όνομα, who cares. Μιλάω πρωτίστως γι' αυτά:

Μπαίνοντας στο φορουμ, μπορεί μερικοί να βγάλουν συμπέρασμα για το τι άνθρωπος είμαι, ποιες οι απόψεις μου για κάποια θέματα και γενικότερα στοιχεία του χαρακτήρα μου, άντε και τι μουσική μου αρέσει. Δε θα μάθουν πού ήμουν χθες το βράδυ, σε τι μαγαζιά συχνάζω, τι έκανα ή δεν έκανα στη ζωή μου, προσωπικές συζητήσεις με φίλους, ποιοι είναι οι φίλοι και ό,τι άλλο δε μπορώ να σκεφτώ τώρα.

Μα κι αυτά ακόμα μέσα από τόπικς μπορείς να τα εκφράσεις.
Πόσες φορές έχεις δει στις "Σκέψεις" μηνύματα που λένε ότι ετοιμάζομαι για εκεί, ή ότι χτες τα πέρασα τέλεια εκεί, ή ότι χώρισα, ή είμαι ερωτευμένος, χάλια, καλά, μπερδεμένος κτλ; Και καθώς επίσης ακόμα και άλμπουμ με φωτογραφίες μας μπορούμε να έχουμε στο προφίλ μας εδώ.
Όπως και τις προσωπικές συζητήσεις με φίλους, αν είναι τόσο προσωπικές ΔΕΝ τις κάνεις δημόσια, και γενικά είναι στο χέρι του καθενός, αν έχεις ΜΟΝΟ φίλους ΦΙΛΟΥΣ στη λίστα σου, προφανώς δεν έχεις πρόβλημα να τις δουν, γιατί να είναι κακή χρήση αυτό; I mean, δε θα πάθει κάτι κακό.

Είχα καιρό να ακούσω το όνομά μου, ομολογώ. :redface::P
Κι εγώ ρε Χάρη.:redface:
Τη ζήλια και την εμπιστοσύνη τα δέχομαι αλλά και αυτά έχουν τα όριά τους.
Δηλαδή ok να ζηλέψεις λίγο αλλά όχι να του κάνεις και ολόκληρες σκηνές ξέρω γω και να τσακώνεστε για το τίποτα.
Ε, οκ, καμιά φορά η ζήλεια οδηγεί σε τσακωμούς και ιστορίες. Ζήλεια είναι εξάλλου, δεν κρύβεται.
Ε αν το πάμε έτσι να φορέσουμε στα αγοράκια από ένα λουράκι και μία μάσκα για να βλέπουν μόνο εμάς.
Αυτό εννοώ με το ''επιφανειακή-σοβαρή σχέση''.
Το ότι είμαστε σε μια σχέση, θεωρώ, πως δε σημαίνει τη λήξη της προσωπικής ζωής.
Αυτό με τη μάσκα το δοκίμασα εγώ, αλλά τελικά δεν ήταν καλή ιδέα. (πλάκα κάνω):P

Δε νομίζω ότι το facebook αυτό καθ' αυτό είναι η αιτία καυγάδων και χωρισμών.
Ε, σε αυτό συμφωνώ κι εγώ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Μα κι αυτά ακόμα μέσα από τόπικς μπορείς να τα εκφράσεις.
Πόσες φορές έχεις δει στις "Σκέψεις" μηνύματα που λένε ότι ετοιμάζομαι για εκεί, ή ότι χτες τα πέρασα τέλεια εκεί, ή ότι χώρισα, ή είμαι ερωτευμένος, χάλια, καλά, μπερδεμένος κτλ; Και καθώς επίσης ακόμα και άλμπουμ με φωτογραφίες μας μπορούμε να έχουμε στο προφίλ μας εδώ.

Ε κι αυτό είναι κακή χρήση του forum, τι να λέει; :P Ωστόσο, ακόμη κι έτσι τα δυο τους τα χωρίζει ένα χάσμα. Εξυπηρετούν πολύ διαφορετικές ανάγκες. Το να πει ένας άνθρωπος χώρισα ή είμαι μπερδεμένος, δεν έχει να πει κάτι, αλλά το να αναλύσει μια κατάσταση σε μια online κοινότητα χωρίς να έχει στο πίσω μέρος του μυαλού του πως μπορεί να το δει και κάποιος που δε θέλει είναι fail. Το φαινόμενο με τις 1500 φωτογραφίες από κάθε στιγμή, προσωπική η μη, στο forum δεν το έχω δει ποτέ, στο facebook ναι.

Όπως και τις προσωπικές συζητήσεις με φίλους, αν είναι τόσο προσωπικές ΔΕΝ τις κάνεις δημόσια, και γενικά είναι στο χέρι του καθενός, αν έχεις ΜΟΝΟ φίλους ΦΙΛΟΥΣ στη λίστα σου, προφανώς δεν έχεις πρόβλημα να τις δουν, γιατί να είναι κακή χρήση αυτό; I mean, δε θα πάθει κάτι κακό.

Γιατί ποτέ δεν ξέρεις ποιος μπορεί να βλέπει μαζί με εσένα ή τους φίλους σου εκείνη την ώρα. Μη μου πεις ότι είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας, δεν είναι. Άνθρωποι που υποτιμούν τις δυνατότητες ασφαλείας και δεν τις χρησιμοποιούν σωστά είναι εκτεθειμένοι. Αυτό είναι επίσης κακή χρήση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πώς νοείται μία χρήση καλή ή κακή;
Είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα, άλλος θέλει και το κάνει, άλλος δε θέλει και δεν το κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Προφανώς είναι υποκειμενικό και καθένας μιλάει με δικά του κριτήρια. Δικό μου είναι ο βαθμός που ο κάθε χρήστης μπορεί να έχει, όπως προείπα, αναλυτικό ρεπορτάζ της ζωής του σε μια ιστοσελίδα και να δίνει τη δυνατότητα στον καθένα να μάθει πολλά πράγματα για εκείνον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τι και αν μάθει πολλά πράγματα;
Τι μπορεί να σου κάνει;
(Είχα εκθέσει στο παρόν θέμα κάτι ερωτήσεις περί φακελώματος αλλά, αν θυμάμαι καλά, δεν είχα λάβει απάντηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Δε θα φτάσω σε παρανοϊκούς με εμμονές που φτάνουν να σκοτώνουν ανθρώπους παρακολουθώντας τους από το facebook, γιατί είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις και τραβηγμένες. :P

Θα πάω σε πιο απλά πράγματα. Προσωπικά μιλώντας και πάλι, δε θα μου άρεσε άτομα που δεν έχουν άμεση σχέση με εμένα να μπορούν να με μάθουν, χωρίς καν να μπουν στη διαδικασία να με γνωρίσουν. Από κορίτσια που δε με συμπαθούν και θέλουν να γελάσουν με αυτά που γράφω, μέχρι το αγόρι που προσπαθεί να με προσεγγίσει και δεν ξέρει πώς. Χάνεται η μαγεία των ανθρωπίνων σχέσεων, ο ρομαντισμός σε πολλές του εκφάνσεις κι όχι απαραίτητα με την έννοια του ερωτικού στοιχείου, αν με καταλαβαίνεις. Μου φαίνεται άσχημο. Πόσο μάλλον, όταν έχεις και πράγματα να κρύψεις ή πολύ προσωπικά δεδομένα και κάποιος βρει τον κωδικό σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top