Γυναίκες και θετικές επιστήμες

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Κατα μεσο ορο δεν τα καταφερνουν τοσο καλα οσο και οι αντρες.Δεν θα αρχισω να λεω ονοματα οπως Einstein,Dirac διοτι τοτε η γυναικα δεν ειχε θεση στην κοινωνια και λιγες τα καταφεραν βλεπε Meitner,Curie.Στις μερες μας πλεον αρχιζουν και συμβαλλουν στην εξελιξη των επιστημων αλλα οχι τοσο οσο το αρσενικο φυλο.. :)

Γιατι ασχολιουνται με τα παιδια τους συμβαινει αυτο οχι γιατι δεν εχουν ικανοτητες.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Δεν ασχολουνται ολες με τα παιδια τους μην το ξεφτιλισουμε κιολας...καποιες γυναικες επιστημονες δεν εχουν καν παιδια...και δεν ειπα οτι δεν εχουν ικανοτητες.ειπα οτι δεν εχουν τις ιδιες ικανοτητες με τους αντρες.αλλωστε ειναι αποδεδειγμενο οτι οι γυναικες ειναι καλυτερες στο γλωσσικο τομεα παρα στον μαθηματικο/λογικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δεν ασχολουνται ολες με τα παιδια τους μην το ξεφτιλισουμε κιολας...καποιες γυναικες επιστημονες δεν εχουν καν παιδια...και δεν ειπα οτι δεν εχουν ικανοτητες.ειπα οτι δεν εχουν τις ιδιες ικανοτητες με τους αντρες.αλλωστε ειναι αποδεδειγμενο οτι οι γυναικες ειναι καλυτερες στο γλωσσικο τομεα παρα στον μαθηματικο/λογικο
πως ακριβως εχουν αποδειχθει ολα αυτα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Να θυμισω οτι η ευθυνη ανατροφης των παιδιων δεν ειναι αποκλειστικα της γυναικας...Δεν ειναι Ψεκασατε,Σκουπισατε,Τελειωσε η υποθεση.
Ειναι δουλεια για δυο,οχι για εναν...
Οποιοσδηποτε επιστημονας παρατησε τα παιδια του για χαρη της επιστημης, στα ματια μου ειναι ο χειροτερος ανθρωπος...Εστω και εαν εκανε την μεγαλυτερη εφευρεση/ανακαλυψη το κοσμου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Νευροβιολογοι το εχουν αποδειξει.μαλιστα το ειχα διαβασει και σε περιοδικο..οχι του κ*λου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
το ενα δεν αναιρει το αλλο. αν κατα μεσο όρο ,για χ λογους που δε μπορουμε προς το παρον να γνωριζουμε -σημαντικο αυτο-, παρουσιαζουν καλυτερες επιδοσεις σε γλωσσικα τεστ δε σημαινει ότι δε μπορούν να είναι εξαιρετικές ερευνητριες σε θετικές επιστήμες.
το θεμα ειναι οτι αυτη η επιλογη χρειάζεται μεγαλη αφοσίωση που ειναι αποτρεπτικη απο τη δημιουργία οικογενειας κλπ. πράγμα βεβαια οχι ακατορθωτο αλλά σιγουρα πολυ απαιτητικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το θεμα ειναι οτι αυτη η επιλογη χρειάζεται μεγαλη αφοσίωση που ειναι αποτρεπτικη απο τη δημιουργία οικογενειας κλπ. πράγμα βεβαια οχι ακατορθωτο αλλά σιγουρα πολυ απαιτητικο.

μην κοροιδευομαστε και παιζουμε λογικα παιχνιδια..

η φυση της γυναικας κατα κανονα ειναι να μην επικεντρωνεται συνηθως σε ενα μνο πραγμα μεχρι τελους οπως οι ανδρες..

εχει τα συν και πλην αυτο..


η γυναικα ειναι πλασμα του μεσου περισοτερο και οχι των ακρων οπως ο ανδρας..

ακομα και στο iq ισχυει αυτο,,αφου οι ανδρες κυριαρχουν στα ακρα,,ενω οι γυναικες μενουν στο μεσο κυριως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
η φυση της γυναικας κατα κανονα ειναι να μην επικεντρωνεται συνηθως σε ενα μνο πραγμα μεχρι τελους οπως οι ανδρες..

εχει τα συν και πλην αυτο..
Και από που προκύπτει αυτό βρε Άγγελε? Δεν βρίσκεις ότι κάτι τέτοιο εξαρτάται από το χαρακτήρα, την προσωπικότητα που έχει ένας άνθρωπος και όχι από ένα χρωμόσωμα??:redface:

η γυναικα ειναι πλασμα του μεσου περισοτερο και οχι των ακρων οπως ο ανδρας..
ακομα και στο iq ισχυει αυτο,,αφου οι ανδρες κυριαρχουν στα ακρα,,ενω οι γυναικες μενουν στο μεσο κυριως..
Ατυχές παράδειγμα... Γιατί το IQ δεν είναι καν δείγμα που να αντιπροσωπεύει ολοκληρωτικά την ευφυΐα ενός ανθρώπου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το φυλο ειναι ενα χρωμοσωμα..

ειναι μια αλλη συνολικη κατασκευη ανθρωπου,,για αλλες αναγκες και φυσικους σκοπους..

προσωπικη και πολλων αλλων διαπιστωση ειναι,,και στο νετ ψυχολογικες αναλυσεις κλπ ,,τα βλεπω..


Γιατί το IQ δεν είναι καν δείγμα που να αντιπροσωπεύει ολοκληρωτικά την ευφυΐα ενός ανθρώπου!
οχι,,δειγμα ειναι,,μονο ομως δεν φτανει..


αλλα συμπιπτει με το γεγονος οτι μεγαλυτεροι επιστημονες θετικων επιστημων κλπ ηταν ανδρες..

οπως και οι πιο βλακες ειναι ανδρες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
το τι περιμενει απο καποιον η κοινωνια πιστευω οτι διαμορφωνει σε μεγαλο βαθμο τους προσανατολισμους ενοες ατόμου, και άρα το που επικεντρωνεται, αφιερώνει την ενέργεια του κ αποκτα δεξιότητες.
κ οι γυναικες, ακόμα κ αν υποθεσουμε πως ενδιαφέρονται για περισσοτερα, αυτο μπορουν να το χρησιμοποιησουν ως ατού και όχι ως εμπόδιο.
το θέμα έιναι προς τα που κοιτας κ πως εκμεταλλέυεσαι τις δυνατότητες σου. αυτό δεν ειναι γενετικό.

και οντως μεχρι τωρα αριθμητικα οι αντρες ειναι μακραν περισσοτεροι. εγω ομως ξερω πως υπαρχουν εξαιρετες βιολογοι στο πεδιο τους, εξαιρετες γιατροι και μαθηματικοι. τις βλεπω αυτες τις γυναικες, πως να το κανουμε. μονο φυσικους δεν ξερω - δεν ξερω το γιατί. κατα τη γνωμη μου ομως δεν ειναι τοσο γενετικό όσο κοινωνικό το αίτιο. η μοναδική γενετική αιτία που βλεπω τωρα ειναι η επιθυμια των γυναικων για τεκνοποιηση, που ερχεται λογικα νωριτερα απ των αντρων καθ οτι αυτοι μπορουν να το κανουν anytime.
επισης, κοινωνικα, δεν υπαρχουν πολλα ιστορικα εγγεγραμμενα στη συνειδηση επιτυχημενα προτυπα γυναικων επιστημονων. υπαρχουν πολλα με αντρες αλλα οχι με γυναικες. ετσι οι γυναικες αποκτουν διαφορετικα προτυπα ισως. σιγα σιγα, στο παρον μας, μπορει να διαμορφωθει μια αλλη αφηγηση κ για τις νεες γυναικες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
επισης, κοινωνικα, δεν υπαρχουν πολλα ιστορικα εγγεγραμμενα στη συνειδηση επιτυχημενα προτυπα γυναικων επιστημονων. υπαρχουν πολλα με αντρες αλλα οχι με γυναικες. ετσι οι γυναικες αποκτουν διαφορετικα προτυπα ισως. σιγα σιγα, στο παρον μας, μπορει να διαμορφωθει μια αλλη αφηγηση κ για τις νεες γυναικες...
Πώς να υπάρχουν όταν επί αιώνες οι γυναίκες αποκλείονταν από τις επιστήμες?!
Ας μην κάνουμε (δεν πάει σε εσένα) συγκρίσεις άλλων εποχών και καταστάσεων!

ΣΗΜΕΡΑ τα πράγματα έχουν αλλάξει.

Και αυτό μπορεί να το δει ο καθένας ο οποίος δεν θεωρεί ότι οι μοναδικές γυναίκες που υπάρχουν στον πλανήτη είναι αυτές που διασκεδάζουν στα μπουζούκια (και μόνο αυτές, και ότι μόνο αυτό κάνουν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
το ενα δεν αναιρει το αλλο. αν κατα μεσο όρο ,για χ λογους που δε μπορουμε προς το παρον να γνωριζουμε -σημαντικο αυτο-, παρουσιαζουν καλυτερες επιδοσεις σε γλωσσικα τεστ δε σημαινει ότι δε μπορούν να είναι εξαιρετικές ερευνητριες σε θετικές επιστήμες.
το θεμα ειναι οτι αυτη η επιλογη χρειάζεται μεγαλη αφοσίωση που ειναι αποτρεπτικη απο τη δημιουργία οικογενειας κλπ. πράγμα βεβαια οχι ακατορθωτο αλλά σιγουρα πολυ απαιτητικο.
μα δεν ειπα οτι επειδη εχουν καλες επιδοσεις σε γλωσσικα τεστ οπως ειπες,δεν μπορουν να πετυχουν σε επιστημονικα πεδια.απλα ειπα οτι οι αντρες εχουν καλυτερη επιδοση στις επιστημες ενω οι γυναικες στους τομεις που αφορουν την γλωσσα.Για παραδειγμα επειδη οι αντρες ειναι καλυτεροι οπως ανεφερα στις επιστημες,δεν σημαινει πως δεν θα υπαρξει αντρας που θα πετυχει σαν γλωσσολογος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
πάντως, οι γυναίκες επιστημόνισσες που ξέρω,
παρότι άριστες στο αντικείμενό τους,
το έχουν ενα μικρό πρόβλημα με το παρκάρισμα... ... ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το θέμα έιναι προς τα που κοιτας

μα αυτο ειναι που ειναι γεννετικο σε μεγαλο ποσοστο

προσωπικα πχ χωρις κανενας απο την οικογενεια μου να ειναι τεχνικος κλπ μου αρεσαν παντα τα εργαλεια απο μικρος,τεχνολογια διαστημα,οι μηχανες να βιδωνω ξεβιδωνω ,να διαλυω τα παντα για να δω πώς λειτουργουν.. κλπ

ενω η αδελφη μου αδιαφορουσε γιαυτα, μεχρι και τωρα,και απο μικρη της αρεσε να φτιαχνει παζλ και να διαβαζει λογοτεχνια που εγω σκυλοβαριομουν..

αλλα παιδια απο μικρα εχουν το μικροβιο της ιατρικης ,αλλα της καλλιτεχνιας,αλλα της τεχνολογιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
μα αυτο ειναι που ειναι γεννετικο σε μεγαλο ποσοστο

προσωπικα πχ χωρις κανενας απο την οικογενεια μου να ειναι τεχνικος κλπ μου αρεσαν παντα τα εργαλεια απο μικρος,τεχνολογια διαστημα,οι μηχανες να βιδωνω ξεβιδωνω ,να διαλυω τα παντα για να δω πώς λειτουργουν.. κλπ

ενω η αδελφη μου αδιαφορουσε γιαυτα, μεχρι και τωρα,και απο μικρη της αρεσε να φτιαχνει παζλ και να διαβαζει λογοτεχνια που εγω σκυλοβαριομουν..

αλλα παιδια απο μικρα εχουν το μικροβιο της ιατρικης ,αλλα της καλλιτεχνιας,αλλα της τεχνολογιας

προσωπικά, χωρίς κανένας από την οικογένεια μου να είναι τεχνικός κτλ μου άρεσαν πάντα τα εργαλεία από μικρή,τεχνολογία,διάστημα,φυσική, να βιδώνω, να ξεβιδώνω να διαλύω τα πάντα για να δω πως λειτουργούν κλπ.

ενώ η αδελφή μου αδιαφορούσε για αυτά, μέχρι και τώρα, και από μικρή της άρεσε να διαβάζει λογοτεχνία που εμένα δεν ήταν και το αγαπημένο μου.

και τώρα που εγώ σου "έκατσα" και είμαι όσο κοπέλα είναι και η αδελφή μου τι σόι συμπέρασμα θα βγάλεις από 2 random ελληνικές οικογένειες?!?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Νὰ κάνω κι ἐγὼ μιὰ πρόταση ὥστε ἡ πανεπιστημιακὴ ἐκπαίδευση νὰ εἶναι «καὶ μὲ τὴ βοῦλα» πολιτικῶς ὀρθή. Θὰ πρέπῃ νὰ ὑποχρεώνουμε ὅλες τὶς σχολὲς νὰ δέχωνται ἴσο ἀριθμὸ ἀνδρῶν καὶ γυναικῶν ὥστε πλέον νὰ παύσῃ αὐτὴ ἡ κοινωνικὴ προκατάληψη ὅτι οἱ γυναῖκες ἔχουν μεγαλύτερη κλίση στὰ θεωρητικὰ μαθήματα καὶ οἱ ἄνδρες στὰ Θετικὰ/Τεχνολογικά. Γιατί δηλαδὴ στὸ Ῥέθυμνο ποὺ εἶναι πολλὲς θεωρητικὲς σχολὲς, νὰ ὑπάρχῃ τέτοια πληθώρα τοῦ γυναικείου πληθυσμοῦ ποὺ ὁδηγεῖ ἀναπόφευκτα στὴ σεξιστικὴ ἀντιμετώπισή τους ἀπὸ τοὺς μειοψηφοῦντες ἄνδρες καὶ ἀντίστοιχα σὲ πόλεις μὲ Πολυτεχνεῖα (π.χ. Χανιὰ) οἱ ἄνδρες νὰ ζοῦν σὲ περιβάλλον στὸ ὁποῖο οἱ ὅποιες ἐκπρόσωποι τοῦ γυναικείου φύλου γίνονται ἀντικείμενο διεκδίκησης, κατάλοιπο μιᾶς ἀναχρονιστικῆς καὶ πατριαρχικῆς κοινωνίας;

Γιὰ νὰ μιλήσουμε καὶ σοβαρὰ πάντως, εἶναι πασίδηλο καὶ ἐθελοτυφλοῖ κάποιος ὅταν δὲν τὸ βλέπῃ, ὅτι οἱ γυναῖκες ἔχουν μεγαλύτερη προτίμηση στὶς θεωρητικὲς σπουδὲς καὶ οἱ ἄνδρες στὶς τεχνολογικὲς/θετικὲς. Ὁμοίως πάντως ἐθελοτυφλοῖ κάποιος ὅταν πιστεύῃ ὅτι δὲν ὑπάρχουν γυναῖκες καλοὶ μηχανικοὶ ἢ καλοὶ ἡλεκτρολόγοι. Ἀντίστοιχα, θὰ σκεπτόταν ἐξωπραγματικὰ ὅποιος θεωροῦσε ὅτι ἕνας ἄνδρας δὲν μπορεῖ νὰ γίνῃ καλὸς φιλόλογος ἢ καλὸς δάσκαλος ἢ ἀκόμα καὶ νηπιαγωγὸς (ἐκεῖ βέβαια πολὺ πιὸ σπάνια). Πιστεύω ὅτι ἡ ὅλη συζητηση τὸ μόνο τὸ ὁποῖο ἐξυπηρετεῖ εἶναι νὰ ἐπαναλαμβάνωνται μὲ τὸν ἴδιο ἀκριβῶς τρόπο οἱ ἀντιλήψεις ποὺ πιστεύουν ὅτι «ἂν ἡ πραγματικότητα δὲν προσαρμόζεται στὶς δικές μας προδιαμορφωμένες ἀντιλήψεις, τότε κακὸ γιὰ τὴν πραγματικότητα». Ἂς δοῦμε τὰ πράγματα ἀντικειμενικά κάποια στιγμή!

Υ.Γ. Ἐγὼ πάντως καθόλου μειονεκτικὰ δὲ νιώθω περιτριγυρισμένος ἀπὸ τόσες θηλυκὲς ὑπάρξεις στὴ σχολή. Τὸ ἀντίθετο θὰ ἔλεγα. :D
Θὰ ἤθελα πάντως νὰ μάθω πῶς νιώθει μιὰ γυναῖκα ποὺ σπουδάζει μηχανολόγος (ἡ σχολὴ ποὺ ὑπερισχύει περισσότερο ὁ ἀνδρικὸς πληθυσμὸς) καὶ περιτριγυρίζεται ἀπὸ ἄνδρες. Δὲ νομίζω νὰ τῆς κακοπέφτει οὔτε νὰ νιώθῃ «παρείσακτη» :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω απαντησα στο θεμα οτι δεν παιζει ρολο το γενετικο
βεβαια παιζει

τωρα για γυναικα συμφωνα με αυτα που εχω δει και διαβασει εισαι εξαιρεση

η πλειοψηφια δεν ειναι ετσι..

παρολο που θα με ενδιεφεραν τετοιες γυναικες:P πολυ δυσκολα τις βρισκεις ,,


οποτε απαντας σε αυτο που λενε οτι δεν μας αφηνουν να γινουμε τεχνικες κλπ
ο καθενας σε οτι εχει φυσικη κλιση ,,


Γιὰ νὰ μιλήσουμε καὶ σοβαρὰ πάντως, εἶναι πασίδηλο καὶ ἐθελοτυφλοῖ κάποιος ὅταν δὲν τὸ βλέπῃ, ὅτι οἱ γυναῖκες ἔχουν μεγαλύτερη προτίμηση στὶς θεωρητικὲς σπουδὲς καὶ οἱ ἄνδρες στὶς τεχνολογικὲς/θετικὲς. Ὁμοίως πάντως ἐθελοτυφλοῖ κάποιος ὅταν πιστεύῃ ὅτι δὲν ὑπάρχουν γυναῖκες καλοὶ μηχανικοὶ ἢ καλοὶ ἡλεκτρολόγοι. Ἀντίστοιχα, θὰ σκεπτόταν ἐξωπραγματικὰ ὅποιος θεωροῦσε ὅτι ἕνας ἄνδρας δὲν μπορεῖ νὰ γίνῃ καλὸς φιλόλογος ἢ καλὸς δάσκαλος ἢ ἀκόμα καὶ νηπιαγωγὸς (ἐκεῖ βέβαια πολὺ πιὸ σπάνια). Πιστεύω ὅτι ἡ ὅλη συζητηση τὸ μόνο τὸ ὁποῖο ἐξυπηρετεῖ εἶναι νὰ ἐπαναλαμβάνωνται μὲ τὸν ἴδιο ἀκριβῶς τρόπο οἱ ἀντιλήψεις ποὺ πιστεύουν ὅτι «ἂν ἡ πραγματικότητα δὲν προσαρμόζεται στὶς δικές μας προδιαμορφωμένες ἀντιλήψεις, τότε κακὸ γιὰ τὴν πραγματικότητα». Ἂς δοῦμε τὰ πράγματα ἀντικειμενικά κάποια στιγμή!
σωστοος,,τα ειπες ολα νοικοκυρεμενα!

Υ.Γ. Ἐγὼ πάντως καθόλου μειονεκτικὰ δὲ νιώθω περιτριγυρισμένος ἀπὸ τόσες θηλυκὲς ὑπάρξεις στὴ σχολή. Τὸ ἀντίθετο θὰ ἔλεγα. :D
αρε κοκορα..
σε ζηλευω..

ομορφάααντραα μουυυ..:P


Δὲ νομίζω νὰ τῆς κακοπέφτει οὔτε νὰ νιώθῃ «παρείσακτη»
μαλλον βασίλισσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Γιὰ νὰ μιλήσουμε καὶ σοβαρὰ πάντως, εἶναι πασίδηλο καὶ ἐθελοτυφλοῖ κάποιος ὅταν δὲν τὸ βλέπῃ, ὅτι οἱ γυναῖκες ἔχουν μεγαλύτερη προτίμηση στὶς θεωρητικὲς σπουδὲς καὶ οἱ ἄνδρες στὶς τεχνολογικὲς/θετικὲς. Ὁμοίως πάντως ἐθελοτυφλοῖ κάποιος ὅταν πιστεύῃ ὅτι δὲν ὑπάρχουν γυναῖκες καλοὶ μηχανικοὶ ἢ καλοὶ ἡλεκτρολόγοι. Ἀντίστοιχα, θὰ σκεπτόταν ἐξωπραγματικὰ ὅποιος θεωροῦσε ὅτι ἕνας ἄνδρας δὲν μπορεῖ νὰ γίνῃ καλὸς φιλόλογος ἢ καλὸς δάσκαλος ἢ ἀκόμα καὶ νηπιαγωγὸς (ἐκεῖ βέβαια πολὺ πιὸ σπάνια). Πιστεύω ὅτι ἡ ὅλη συζητηση τὸ μόνο τὸ ὁποῖο ἐξυπηρετεῖ εἶναι νὰ ἐπαναλαμβάνωνται μὲ τὸν ἴδιο ἀκριβῶς τρόπο οἱ ἀντιλήψεις ποὺ πιστεύουν ὅτι «ἂν ἡ πραγματικότητα δὲν προσαρμόζεται στὶς δικές μας προδιαμορφωμένες ἀντιλήψεις, τότε κακὸ γιὰ τὴν πραγματικότητα». Ἂς δοῦμε τὰ πράγματα ἀντικειμενικά κάποια στιγμή!
Με όλο το σεβασμό και τη συμπάθεια που σου έχω θα μου επιτρέψεις να σε προσβάλω (όπως πολλάκις "βάναυσα" εχω κάνει με το φίλο μου τον Άγγελο) και να σου πω ότι όταν αποφασίσεις να περάσεις από ένα πολυτεχνείο και να 'ζήσεις' σε εκείνα τα μέρη αφήνοντας τη φιλολογική σου σχολή έλα να το ξανασυζητήσουμε το θέμα.
Πασίδηλο δεν είναι τίποτα από αυτά που αναφέρεις.
Κλισέ έχω ακούσει με το τσουβάλι τόσα χρόνια και η πραγματικότητα γύρω μου [και όχι ΔΕΝ είμαι καμιά μοναδική εξαίρεση!!!] απέχει μακράν από αυτές τις αναχρονιστικές και παλαιολιθικές απόψεις και προκαταλήψεις.
Και ευτυχώς (για μένα) δλδ...


Ps. Στο έτος μου ήμασταν 40 κοπέλες σε σύνολο 340 φοιτητών. Με εξαίρεση 3, οι οποίες αμφιβάλω αν θα συμπεριφέρονταν αλλιώς σε άλλη σχολή, καμία άλλη δεν είχε συμπεριφορά ούτε "βασίλισσας", ούτε ψώνιου. Πόσα ακόμα κλισέ δλδ, θα ακούσω σε αυτό και στο παραδίπλα θέμα για τις εργαζόμενες ή μη γυναίκες? :popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Με όλο το σεβασμό και τη συμπάθεια που σου έχω θα μου επιτρέψεις να σε προσβάλω (όπως πολλάκις "βάναυσα" εχω κάνει με το φίλο μου τον Άγγελο) και να σου πω ότι όταν αποφασίσεις να περάσεις από ένα πολυτεχνείο και να 'ζήσεις' σε εκείνα τα μέρη αφήνοντας τη φιλολογική σου σχολή έλα να το ξανασυζητήσουμε το θέμα.
Πασίδηλο δεν είναι τίποτα από αυτά που αναφέρεις.
Κλισέ έχω ακούσει με το τσουβάλι τόσα χρόνια και η πραγματικότητα γύρω μου [και όχι ΔΕΝ είμαι καμιά μοναδική εξαίρεση!!!] απέχει μακράν από αυτές τις αναχρονιστικές και παλαιολιθικές απόψεις και προκαταλήψεις.
Και ευτυχώς (για μένα) δλδ...

Θέλω κάτι νὰ σοῦ ἐξομολογηθῶ δημοσίως... Ἐλπίζω νὰ μὲ συγχωρήσῃς. Δὲν μπορῶ νὰ ἀντιπαρατεθῶ μαζί σου ὅπως θὰ τὸ ἤθελα. Ἔχω γεμίσει τὸ ὅπλο, ἔχω ὁπλίσει καὶ ἐκεὶ ποὺ ἀπασφαλίζω καὶ εἶμαι ἕτοιμος νὰ ῥίξω, βλέπω ὅτι μοῦ ἔχεις κλέψει τὶς σφαῖρες.:redface:

Στὸ μόνο ποὺ θὰ ἤθελα (τελείως καλοπροαίρετα πίστεψέ με) νὰ μοῦ ἐξηγήσῃς περισσότερο τὶς σκέψεις σου, εἶναι στὸ πῶς εἶναι ἡ κατάσταση στὶς τεχνολογικὲς σχολές. Ἔχω βέβαια κάποιους φίλους ποὺ μοῦ ἔχουν πεῖ κάποια πράγματα, άλλὰ ἡ δική σου ἐμπειρία εἶναι σαφῶς πολύτιμη. Περιμένω μὲ ἐνδιαφέρον νὰ ἀκούσω.:)

Υ.Γ. Εἶμαι σίγουρος ὅτι ἂν βρεθοῦμε ἐκ τοῦ σύνεγγυς (ποὺ τὸ ἐλπίζω), θὰ συνεννοηθοῦμε πολὺ καλύτερα ἀπ' ὅ,τι ἐδῶ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Στο έτος μου ήμασταν 40 κοπέλες σε σύνολο 340 φοιτητών.

ε,,αυτη ειναι η ουσια.:D
οτι ειστε μειοψηφια και οχι μονο στην Ελλαδα..;)


καμία άλλη δεν είχε συμπεριφορά ούτε "βασίλισσας", ούτε ψώνιου.

συμφωνω,, πλακα εκανε πριν,,
σε μενα παντως τει οκονομικα και πληροφορικη ειμαστε μαλλον 50-50 ανδρες γυναικες(αλλα στην πληροφορικη-προγραμματισμο απο οτι εχω δει,,οι γυναικς ερχονται δευτερες ,,)

(όπως πολλάκις "βάναυσα" εχω κάνει με το φίλο μου τον Άγγελο)

γουστάαρωω προσβολέεες...:hehe::shifty::smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top