Αριστεροχειρία: Ζώντας σε έναν κόσμο φτιαγμένο ανάποδα

Eίστε αριστερόχειρας ή δεξιόχειρας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 164)
  • Αριστερόχειρας

    Ψήφοι: 60 36.6%
  • Δεξιόχειρας

    Ψήφοι: 104 63.4%
  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω

    Ψήφοι: 0 0.0%

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν παθαίνεις τπτ με το γάγγλειο, μόνο πόνο.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Δεξιόχειρας αλλά μόνο στο γράψιμο τα υπόλοιπα τα κάνω εξίσου καλά και με τα δύο χέρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Στατιστικολόγος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Αριστερόχειρας είμαι, κατά 99% χρησιμοποιώ το αριστερό μου χέρι σε όλα, εκτός όμως από το τένις. Εκεί παίζω με το δεξί.!! Αυτό πως γίνεται, ένας θεός ξέρει..!
Δεν είναι και το καλύτερο πράγμα πάντως να είσαι αριστερόχειρας..πολλές φορές δυσκολεύομαι με το ψαλίδι, ή και όταν γράφω..γεμίζει μελάνι το αριστερό μου χέρι.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Δεν παθαίνεις τπτ με το γάγγλειο, μόνο πόνο.:(

Ναι εμένα ήταν μπλεγμένο με τα νεύρα και πολλές φορές διογκωνόταν και μούδιαζε ο δείκτης και ο αντίχειρας. Γι'αυτό έπρεπε να το ξεκουράζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αριστερόχειρας είμαι, κατά 99% χρησιμοποιώ το αριστερό μου χέρι σε όλα, εκτός όμως από το τένις. Εκεί παίζω με το δεξί.!! Αυτό πως γίνεται, ένας θεός ξέρει..!

Εισαι ενας μικρος Ναδαλ, απο την αναποδη βεβαια. Δεξιοχειρας στα παντα αλλα παιζει με το αριστερο. Και αυτο του εχει δωσει πολυ μεγαλο πλεονεκτημα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Στατιστικολόγος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Εισαι ενας μικρος Ναδαλ, απο την αναποδη βεβαια. Δεξιοχειρας στα παντα αλλα παιζει με το αριστερο. Και αυτο του εχει δωσει πολυ μεγαλο πλεονεκτημα ;)

Χαχα, μάλιστα.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Εγω ως αριστεροχειρας δεν εχω ιδιαιτερα προβληματα, το μονο που πραγματικα με ενοχλει ειναι πως οταν γραφω το χερι μου γεμιζει με μελανι και ειδικα τωρα που ολη ημερα γραφω το μελανι εχει απορροφηθει και δε φευγει:/: . Το μονο πραγμα που κανω με ανεση με το δεξι ειναι το ποντικι του υπολογιστη. Πραγματικα με το αριστερο δεν μπορω ουτε καν να το κουνησω. Ααα και επισης οταν τρωω το μαχαιρι δεν το χρησιμοποιω με το αριστερο αλλα με το δεξι , με το αριστερο δεν με βολευει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Στατιστικολόγος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Εγω ως αριστεροχειρας δεν εχω ιδιαιτερα προβληματα, το μονο που πραγματικα με ενοχλει ειναι πως οταν γραφω το χερι μου γεμιζει με μελανι και ειδικα τωρα που ολη ημερα γραφω το μελανι εχει απορροφηθει και δε φευγει:/: . Το μονο πραγμα που κανω με ανεση με το δεξι ειναι το ποντικι του υπολογιστη. Πραγματικα με το αριστερο δεν μπορω ουτε καν να το κουνησω. Ααα και επισης οταν τρωω το μαχαιρι δεν το χρησιμοποιω με το αριστερο αλλα με το δεξι , με το αριστερο δεν με βολευει

Τα ίδια ακριβώς, lol :hehe: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
εγω, ενω γραφω με το αριστερο, στις καθημερινες μου ασχολιες, εκτος απο το αριστερο,χρησιμοποιω αρκετες φορες και το δεξι χερι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

totentanz

Νεοφερμένος

Ο totentanz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
παιδιά αριστερόχειρες είμαστε, όχι αμφιδέξιοι. χαλαρώστε. δεν μας αξίζει και μετάλλιο. ώρες ώρες ντρέπομαι που είμαι αριστερόχειρας μόνο και μόνο γι'αυτούς που το καυχιούνται λες και νομίζουν ότι είναι πιο σπάνιοι. είναι αυτοί που λένε πως είμαστε πιο έξυπνοι ως αριστερόχειρες, αγνοώντας ότι είναι απλώς ένα στατιστικό στοιχείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Αριστεροχειρας εδώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Εγώ γράφω με το αριστερό αλλά όλες τις άλλες ασχολίες τις κάνω με το δεξί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eιμαστε λιγοι και εκλεκτοι 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Δεξιόχειρας. Δεν μπορώ να γράψω με το αριστερό μου χέρι ωστόσο επειδή απο το γυμνάσιο ήθελα να έχω την δυνατότητα να χρησιμοποιώ και το αριστερό μου χέρι στις υπόλοιπες δουλειές είχα αρχίσει να προσπαθώ να χρησιμοποιώ αρκετά το αριστερό αντί το δεξί. Στο μόνο που δεν τα κατάφερα είναι το γράψιμο. Αλλιώς και ψωμί κόβω , κρατάω το πιρούνι κλπ και με το αριστερό! Όχι μόνο με το αριστερό...κυρίως χρησιμοποιώ το δεξί αλλα αν θελω μπορω ρε παιδι μου να χρησιμοποιήσω και το αριστερό χωρις πρόβλημα :P:P
Οι αριστερόχειρες πρέπει να είναι προσεκτικοί στη Φυσική όταν βρίσκουν τη δύναμη Laplace (ή εφαρμόζουν κάποιον άλλο κανόνα δεξιού χεριού), γιατί αν ξεχαστούν και χρησιμοποιήσουν αριστερό χέρι ...they painted her.




Νομίζω βασικά ότι οι αριστερόχειρες είναι οι πιο τυχεροί στο θέμα της Φυσικής και των κανόνων του δεξιού χεριού και αυτό διότι όταν θα γράφουν σε χαρτί την επίλυση της άσκησης και θα χρειαστεί το δεξί χέρι, θα το έχουν ελεύθερο για να το χρησιμοποιήσουν σε αντίθεση με εμάς τους δεξιόχειρες που πρέπει κάθε φορά να αφήνουμε το μολύβι/στυλό κάτω και στη συνέχεια να εφαρμόσουμε τον κανόνα. ;):P

Αυτοί συνδιάζουν 2 σε ένα...γράφουν και εφαρμόζουν κανονα δεξιού χεριού ταυτόχρονα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Ο εφιάλτης των σχολικών μου χρόνων ως αριστερόχειρας ήταν τα τετράδια σπιράλ :mad::mad::mad:
Επίσης είχε πλάκα όταν έπρεπε (99 στις 100 φορές) να κάτσω στο θρανίο με δεξιόχειρα από την δεξιά πλευρά :P
Γενικά δε με ενόχλησε τόσο το όλο θέμα μόνο όταν έπρεπε να αγοράσω κιθάρα δεν μπορούσαν να βρουν ειδική και αναγκαστικά έπαιξα από την άλλη πλευρά, την "κανονική".
Πάντως το πιστεύω ότι οι αριστερόχειρες είναι πιο δημιουργικά μυαλά, πιο ιδιαίτερα ας το πούμε και με αρκετά υψηλό δείκτη ευφυίας (μη με φάτε, μιλάω ως εκπρόσωπος πολλών παιδιών, όχι μόνο εμένα :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • tumblr_m8pqupJNUj1ry7hoto1_1280.jpg
    tumblr_m8pqupJNUj1ry7hoto1_1280.jpg
    53.4 KB · Εμφανίσεις: 110

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Μάλλον δεξιόχειρας, αν και μπορώ να κάνω σχεδόν τα πάντα με το αριστερό (έπαθα τενοντίτιδα 6 φορές φέτος, οπότε συνήθισα).Κατάφερα 1 φορά να γράψω έκθεση με το αριστερό και διαβάζεται καλύτερα από αυτές που γράφω με το δεξί :PΤα μαχαιροπίρουνα τα χρησιμοποιώ ανάποδα και γενικά προσπαθώ να χρησιμοποιώ και τα δύο χέρια.
Το κακό είναι ότι οι αριστερόχειρες ζουν κατά μέσο όρο 5 χρόνια λιγότερο :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Στατιστικολόγος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Παγκόσμια Ημέρα Αριστερόχειρων σήμερα, να μας χαιρόμαστε :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Παγκόσμια Ημέρα Αριστερόχειρων σήμερα, να μας χαιρόμαστε :P


Χαχα κι εσύ αριστερόχειρας; Να που δεν ήξερα ότι μας γιορτάζουμε κιόλας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον δεξιόχειρας, αν και μπορώ να κάνω σχεδόν τα πάντα με το αριστερό (έπαθα τενοντίτιδα 6 φορές φέτος, οπότε συνήθισα).Κατάφερα 1 φορά να γράψω έκθεση με το αριστερό και διαβάζεται καλύτερα από αυτές που γράφω με το δεξί :PΤα μαχαιροπίρουνα τα χρησιμοποιώ ανάποδα και γενικά προσπαθώ να χρησιμοποιώ και τα δύο χέρια.
Το κακό είναι ότι οι αριστερόχειρες ζουν κατά μέσο όρο 5 χρόνια λιγότερο :worry:

E ναι αφού τους τα πρήζουν 70 χρόνια οι δεξιόχειρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top