Φτιάχνω το σπίτι μου, από τα θεμέλια μέχρι την κουζίνα!

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Ασπρο καναπε? Εισαι σιγουρη γι' αυτο? Με το παραμικρο θα φαινεται αν λερωθει.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
αν θές μπορείς για τους πίνακες να πάς π.χ. αφησόραμα και να σου κάνουν αφήσα μεγάλη με πλαστικό γιαλί και κορνίζα που είναι μεγάλα και οικονομικά, αλλιώς στο μαντράκι έχει πίνακες με ελεογραφίες περνεις αυτές και απλά προσθέτεις κορνίζες, απαγορέυετε σε αυτές το τζάμι;)

προσωπικά σου προτείνω να αποφέυγεις το τζάμι για περίπτωση σεισμου, είναι ασφαλής και ελαυριά
γνώμη μου, άσε που η ελεογραφία είναι και ποιό ζωντανή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
αν εχω σκουρα επιπλα κ βαλω κ σκουρο καναπε πιστευω οτι θα ειναι ενα σκουρο πραγμα εκτος αν παρω καφε καναπε κ βαλω ενα ριχταρι ασπρο η μπεζ η ζαχαρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
αν θές μπορείς για τους πίνακες να πάς π.χ. αφησόραμα και να σου κάνουν αφήσα μεγάλη με πλαστικό γιαλί και κορνίζα που είναι μεγάλα και οικονομικά, αλλιώς στο μαντράκι έχει πίνακες με ελεογραφίες περνεις αυτές και απλά προσθέτεις κορνίζες, απαγορέυετε σε αυτές το τζάμι;)

προσωπικά σου προτείνω να αποφέυγεις το τζάμι για περίπτωση σεισμου, είναι ασφαλής και ελαυριά
γνώμη μου, άσε που η ελεογραφία είναι και ποιό ζωντανή

κ τι κοστιζουν περιπου αυτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αν βάλεις και σκούρο καναπέ, οι τοίχοι πρέπει να είναι απαραίτητα σε φωτεινό χρώμα, καθώς και το πάτωμα/πλακάκι/κλπ, για αντίθεση.
Εγώ μπεζ καναπέδες πήρα, και ριχτάρια μπορντώ. Τα βγάζω μόνο για πλύσιμο ή αν έχω καλεσμένους κάπως επίσημα (αν και τότε ακριβώς κινδυνεύεις από το να ρίξει ο άλλος το ποτό/φαί του πάνω στον καναπέ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
ρε παιδια το μπεζ ο ελαιοχρωματιστης μου ειπε οτι ειναι φωτεινο χρωμα εγω δεν το βλεπω φωτεινο το βλεπω μουντο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
υπάρχει και το απαλό κιτρινάκι..η μπεζ που να κιτρινίζει.. (ή να κοκκινίζει ελάχιστα, είναι και πιο ζεστό χρώμα το κόκκινο).
Χρωματολόγιο να δεις παιδί μου. δε θα ξέρεις στο τέλος τι να διαλέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
κ κατι αλλο το μπλε μαζι με το ασπρο τι σας λεει για κρεββατοκαμαρα... assets_LARGE_t_1181_412109_type11402.jpg

οχι ακρυβος ετσι κατι παρομοιο δεν ειναι ωραιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
κ τι κοστιζουν περιπου αυτα?

Κοιταξε στην κρεβατοκάμαρα έχω μια αφήσα με ζευγάρι που φυλιέτε σε ηλιοβασίλεμα και με μάυρη λεπτή κορνίζα με πλαστικοποίηση πήγε 30 ευρώ πρίν 4 χρόνια απο το αφισόραμα, και 5 ευρώ σκέτη η αφήσα με το πρόβατο με την μαργαριτα στο στόμα, πάλι πρίν 4 χρόνια.

Η ελεογραγία μπορεί να ξεκινήσει σκέτη χωρίς κορνίζα απο 10 ευρώ μέχρι πολλύ ψηλά, εσύ διαλέγεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αχμ.... δεν έχω και ιδιαίτερο χρόνο να σου γράψω πολλά οπότε για την ώρα θα αρκεστείς σε αυτά :P


καναπές ΟΧΙ λευκός - ζαχαρί. ΝΑΙ καφέ με ζαχαρί ριχτάρια
(εγώ έχω καφέ καναπέδες - ζαχαρί πουφ - κοκκινοπορτοκαλί κουρτίνες και ριχτάρια και καφέ σκούρο πάτωμα αλλά ζαχαρί χαλί με δεδομένο ότι εμείς δε φοράμε ΠΟΤΕ παπούτσια μέσα στο σπίτι εκτός κι αν υπάρχει γιορτή να μην είμαστε ξυπόλητα γυφτάκια :P το ίδιο και οι πολύ στενοί φίλοι/οικογένεια)

Τοίχοι ιδέες για συνδιασμό με καφέ καναπέ
  • Ροδακινί (τετοιους έχω εγώ :P)- σκούρος τοίχος αν σε παίρνει και αν σου κολλάει κάτι σε καφεκόκκινο (τερακότα)
  • Ωχρα/σαμπανί με σκούρα αντίθεση πάλι κάτι στο καφέ...
  • Μπεζ με αντίθεση ένα τοίχο στο χρώμα το σκούρο της άμμου (σχεδόν σαν τα χρώματα του στεκιού ;) αυτό το συνδιασμό εγώ τον έχω στην κρεβατοκάμαρα με σκούρο τον τοίχο στο κεφαλάρι)
  • Μπεζουλί ανοιχτό της άμμου με αντίθεση ένα τοίχο σε μωβ αν σε παίρνει να κάνεις μοντερνιές αλλά προσοχή μετά σε ριχτάρια και χαλιά και κουρτίνες
Πίνακες
ξέρω ότι εκεί που είσαι δεν έχεις ΙΚΕΑ αλλά.... αν έχεις συγγενείς Αθήνα ή θεσσαλονίκη που μπορούν να σε εξυπηρετήσουν, θα βρεις μέχρι τεράστια πανό με πολύ ωραία θέματα που πιάνουν σχεδόν ολόκληρο τοίχο και είναι σε καλές τιμές
μπες στο σάιτ του ικεα και δες τον online κατάλογο

Δώσε βάση στον φωτισμό και κυρίως στον περιφερειακό (όλα τα λεφτά τα επιδαπέδια φωτιστικά και να πάρεις οπωσδήποτε)

Αυτά για την ώρα, θα συνεχίσω μόλις βρω και χρόνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ κοριτσια...:kissing:

κουε περιμενα την απαντηση σου ηξερα οτι θα με βοηθουσες πολυ:kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ωρα για να ρωτήσω μιάς που είμαι ψιλοάσχετη, θέλω να δώ για κουζίνες, ξέρει κανείς κάποια μέροι στο ιντερνετ με δέιγματα κουζινών; ξέρετε απο τιμές; πώς ξέρω τι είναι πρακτικό και τι όχι; πώς τελικά θα δώ αν με βολέυει κάποια; :)

Ευχαρστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Veneti, αλλά δες κι εδώ κι εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neverland_fairy

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,150 μηνύματα.
Βασικά πρέπει να έχουμε ως εκκίνηση τον εκάστοτε προϋπολογισμό εξόδων για οτιδήποτε αγοράζουμε ή κατασκευάζουμε.
Θα σου πρότεινα να μετρήσεις τις διαστάσεις τις κουζίνας (μήκος/πλάτος χώρου) για να έχεις τη βάση να επενδύσεις. Μετά να επιλέξεις τι πραγματικά σου είναι απαραίτητο, π.χ χώροι αποθήκευσης, συρτάρια για σκεύη, περιστρεφόμενα ντουλάπια, θέσεις για εντοιχισμένες συσκευές, πάγκος εργασίας. Αφού καθορίσεις όλα αυτά, μπορείς να επιλέξεις τον τύπο ξύλου που επιθυμείς (ή μπορείς να αποκτήσεις με την οικονομική σου κατάσταση), καθώς και τις εξτρά λεπτομέρειες που κάνουν μια κουζίνα να ξεχωρίζει (φωτισμός με σποτ, γυάλινες προθήκες/βιτρίνες, κ.α). Όταν τελειώσεις με όλα αυτά, μπορείς να επιλέξεις το νεροχύτη (αν αλλάξεις τον υπάρχοντα) και τα πόμολα των ντουλαπιών.

Αν ολοκληρώσεις αυτές τις σκέψεις, κατέγραψέ τες κάπου και έχε τις ως οδηγό για τα καταστήματα με κουζίνες. Μπορείς φυσικά να ενημερωθείς από την διετή έκθεση design που λαμβάνει χώρα στο Μιλάνο και παρουσιάζει κουζίνες, καθώς και την ετήσια έκθεση του Λονδίνου (για να έχεις μια ιδέα τι κυκλοφορεί ώστε αν επιλέξεις να την φτιάξεις μόνη σου να μπορείς να καθοδηγήσεις τον κατασκευαστή).

Μη ξεχνάς ότι μπορείς να διαμορφώσεις τα τυποποιημένα δείγματα κουζινών στις δικές σου διαστάσεις κι επιθυμίες (σε λογικά πλαίσια πάντα), οπότε ζήτα το στο εκάστοτε κατάστημα/εργοστάσιο.

Υπάρχουν βέβαια και οι απλές λύσεις -με σχετικά χαμηλό κόστος- που βρίσκεις στο ΙΚΕΑ, στη Νεοσέτ και σε παρόμοια μεγάλα καταστήματα επίπλων/εξοπλισμών χώρων.

Καλή αναζήτηση :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.

Θα τα πλακώσω τώρα:clapup::clapup: ευχαριστώ:clapup:

Βασικά πρέπει να έχουμε ως εκκίνηση τον εκάστοτε προϋπολογισμό εξόδων για οτιδήποτε αγοράζουμε ή κατασκευάζουμε.
Θα σου πρότεινα να μετρήσεις τις διαστάσεις τις κουζίνας (μήκος/πλάτος χώρου) για να έχεις τη βάση να επενδύσεις. Μετά να επιλέξεις τι πραγματικά σου είναι απαραίτητο, π.χ χώροι αποθήκευσης, συρτάρια για σκεύη, περιστρεφόμενα ντουλάπια, θέσεις για εντοιχισμένες συσκευές, πάγκος εργασίας. Αφού καθορίσεις όλα αυτά, μπορείς να επιλέξεις τον τύπο ξύλου που επιθυμείς (ή μπορείς να αποκτήσεις με την οικονομική σου κατάσταση), καθώς και τις εξτρά λεπτομέρειες που κάνουν μια κουζίνα να ξεχωρίζει (φωτισμός με σποτ, γυάλινες προθήκες/βιτρίνες, κ.α). Όταν τελειώσεις με όλα αυτά, μπορείς να επιλέξεις το νεροχύτη (αν αλλάξεις τον υπάρχοντα) και τα πόμολα των ντουλαπιών.

Αν ολοκληρώσεις αυτές τις σκέψεις, κατέγραψέ τες κάπου και έχε τις ως οδηγό για τα καταστήματα με κουζίνες. Μπορείς φυσικά να ενημερωθείς από την διετή έκθεση design που λαμβάνει χώρα στο Μιλάνο και παρουσιάζει κουζίνες, καθώς και την ετήσια έκθεση του Λονδίνου (για να έχεις μια ιδέα τι κυκλοφορεί ώστε αν επιλέξεις να την φτιάξεις μόνη σου να μπορείς να καθοδηγήσεις τον κατασκευαστή).

Μη ξεχνάς ότι μπορείς να διαμορφώσεις τα τυποποιημένα δείγματα κουζινών στις δικές σου διαστάσεις κι επιθυμίες (σε λογικά πλαίσια πάντα), οπότε ζήτα το στο εκάστοτε κατάστημα/εργοστάσιο.

Υπάρχουν βέβαια και οι απλές λύσεις -με σχετικά χαμηλό κόστος- που βρίσκεις στο ΙΚΕΑ, στη Νεοσέτ και σε παρόμοια μεγάλα καταστήματα επίπλων/εξοπλισμών χώρων.

Καλή αναζήτηση :D

Θα γρεμιστεί μια τουαλέτα και ένα δωμάτιο και θα γίνει κουζίνα σαλόνι, οπότε φαντάσου ότι δεν έχω τίποτα για αρχή, δεν ξέρω απο πού να αρχίσω, εν το μεταξύ δεν ξέρω κάν τι με βολέυει, αν π.χ. είναι ζαχαρί ή χρώμα ξύλου, δεν ξέρω ποιές φουσκώνουν σαν ποιότητα και ποιά όχι, τι είναι καλύτερα; σε μαραγκό ή έτοιμη;

Στην Ρόδο δεν έχουμες ικεα και νεοσετ της χαηριάς:P εξάλου μπαινω πρώτη φορά δεν θα πρέπει να βάλω κάτι καλό; ή αν ήταν π.χ. απο κεί θα ήταν η ίδια ποιότητα με το ξύλο κάποιας επώνυμης; :worry:

Εχω χαθεί, πώς ξέρω τι σχέδιο θα διαλέξω; είμαι παράξενη σε ότι αφορά το σχέδιο; ή όλοι έτσι είναι;:hmm: Σε ευχαριστώ για τα όσα μου είπες, θα σε τυπώσω και θα σε κάνω σχεδιάγραμμα μπάς και ξεκαθαρίσω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neverland_fairy

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,150 μηνύματα.
Μάνια εφόσον θα γκρεμιστούν όσα αναφέρεις, έχεις αρκετό δρόμο!!
Σιγουρέψου ότι τα γκρεμίσματα δε θα επηρεάσουν το φέροντα οργανισμό (ακα σκελετός σπιτιού=δοκάρια+κολώνες) γιατί όταν κάνουμε από μόνοι μας τέτοιες διαρυθμίσεις αφήνουμε πολλά θέματα ασφαλείας απ' έξω. Καλό θα ήταν να ρωτήσεις έναν πολιτικό μηχανικό (για το θέμα στατικότητας) ώστε να εξασφαλίσεις την ηρεμία σου (και το ότι δε θα πέσει τίποτα στο κεφάλι σου) καθώς και έναν αρχιτέκτονα μηχανικό όσον αφορά τα ανοίγματα στους χώρους, καθώς και τις παροχές νερού αλλά και την αποχέτευση.
Το θέμα αποχέτευσης βέβαια λύνεται εφόσον υπήρχε τουαλέτα, όπως και το θέμα παροχής νερού εφόσον και στο μπάνιο υπάρχει αλλά και στην κουζίνα (που υποθέτω διέθετε το σπίτι σου).

Συνήθως στα ντουλάπια κουζίνας χρησιμοποιούν μελαμίνη, με κάποια εξωτερική επίστρωση από διάφορα ξύλα, δηλαδή το χρώμα που βλέπεις εξωτερικά στα ντουλάπια είναι στην ουσία ένα λεπτό φύλο "κολλημένο" πάνω στο άλλο ξύλο που αποτελεί το φύλο του ντουλαπιού. Για παράδειγμα, μπορεί να είναι από MDF όλο το ντουλάπι και εξωτερικά, πάνω στο πορτάκι δηλαδή, να έχουν τοποθετήσει ένα φύλο καρυδιάς/τριανταφυλλιάς/κερασιάς που δίνει το "χρώμα" στο ντουλάπι.
Θα σου πρότεινα να επιλέξεις ξύλο σύμφωνα με το όλο στυλ του σπιτιού σου και της προσωπικότητάς σου, γιατί στην τελική εσύ θα ζεις σε αυτό.
Υπάρχουν βέβαια και οι εναλλακτικές λύσεις, που επικρατούν σε μοντέρνες κουζίνες, που διαθέτουν ντουλάπια αλουμινένια ή από πλαστικοποιημένο κρύσταλλο. Αλλά αυτές δε ξέρω κατά πόσο μπορείς να τις υιοθετήσεις στην καθημερινότητά σου..και φυσικά δε ξέρω αν μπορείς να τις αποκτήσεις εύκολα διότι το design αξίζει (λέει το γνωμικό, δεν το λέω εγώ).

Και σε μαραγκό να απευθυνθείς, μα και σε κατάστημα, μπορείς να επιλέξεις την προσαρμογή των προτύπων τους στα δικά σου δεδομένα, αλλά και να σχεδιάσεις από την αρχή μια κουζίνα για σένα (που ίσως κοστίσει λίγο παραπάνω).

Όσον αφορά τα καταστήματα και τις περιοχές, σε ενημερώνω ότι όλα κάνουν αποστολές πανελλαδικά. Το θέμα είναι αν σε συμφέρει οικονομικά να κάνεις την αγορά εκτός Ρόδου (λόγω μεταφορικών) ή όχι.
Το επώνυμο δεν είναι πάντα το καλύτερο, μπορώ να σου πω συγκεκριμένα ότι χρησιμοποίησα κουζίνα της Linea σε κατοικία πριν 2 μήνες και ήδη έχει προβλήματα στους μεντεσέδες, στα συρτάρια και έχει σκάσει πάνω από τον απορροφητήρα:mad:. Βέβαια μην τα βάζουμε όλα σε ένα καλάθι, δεν είναι όλοι έτσι και ίσως να μη φταίει η Linea για όλες τις κουζίνες, μπορεί να ήταν το συγκεκριμένο μοντέλο προβληματικό. Τι να πω, δε θέλω να σκέφτομαι τόσο αρνητικά.

Την ποιότητα του ξύλου δυστυχώς δε μπορώ να σου υποδείξω πως να την αναγνωρίζεις. Κι εγώ πολλές φορές δυσκολεύομαι. Μπορείς μόνο να αναγνωρίσεις τα "νερα", που πρέπει να προσέξεις τη φορά τους και το επαναλαμβανόμενο σχεδιό τους, την υφή που έχει πριν το βερνίκωμα (αν καταφέρεις να βρεις), το κόψιμό του, το ομοιόμορφο χρώμα του (αν είναι ομοιόμορφο) και τυχόν "φουσκάλες" ή "τρυπούλες" αν έχει στην επιφάνειά του. Βέβαια, σημαντικό ρόλο παίζει και το βάρος του, που μπορείς εύκολα να το διαπιστώσεις.

Για να διαλέξεις σχέδιο πρέπει όπως σου είπα να αναλογιστείς τις ανάγκες που έχεις. Και επιβάλλεται να είσαι "παράξενη" στην επιλογή σχεδίου και υλικών, αφού εσύ θα ζεις στο χώρο αυτό και όχι ο εκάστοτε κατασκευαστής/μαραγκός/πωλητής/διακοσμητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
https://www.lineaquattro.com/home.cfm?langss=eng παιδιά είμαι ερωτευμένη με αυτή την κουζίνα:inlove: κλείνει και γίνετε καθιστικό:inlove:

Πότε βγάζει το ένα που μου αρέσει και πότε ένα άσχετο, εγώ λέω αυτό με το μάυρο και το ξύλο, που δειχνει πώς αλλάζει, όποιος θέλει να το δεί:)



Χάρης θα σου πώ σε πέντε έρχομαι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μάνια εφόσον θα γκρεμιστούν όσα αναφέρεις, έχεις αρκετό δρόμο!!
Σιγουρέψου ότι τα γκρεμίσματα δε θα επηρεάσουν το φέροντα οργανισμό (ακα σκελετός σπιτιού=δοκάρια+κολώνες) γιατί όταν κάνουμε από μόνοι μας τέτοιες διαρυθμίσεις αφήνουμε πολλά θέματα ασφαλείας απ' έξω. Καλό θα ήταν να ρωτήσεις έναν πολιτικό μηχανικό (για το θέμα στατικότητας) ώστε να εξασφαλίσεις την ηρεμία σου (και το ότι δε θα πέσει τίποτα στο κεφάλι σου) καθώς και έναν αρχιτέκτονα μηχανικό όσον αφορά τα ανοίγματα στους χώρους, καθώς και τις παροχές νερού αλλά και την αποχέτευση.
Το θέμα αποχέτευσης βέβαια λύνεται εφόσον υπήρχε τουαλέτα, όπως και το θέμα παροχής νερού εφόσον και στο μπάνιο υπάρχει αλλά και στην κουζίνα (που υποθέτω διέθετε το σπίτι σου).

Σε αυτό δεν υπάρχει πρόβλημα, δουλέυω σε κατασκευαστηκή και θα μου το κάνει δώρο το αφεντικό, όλα δουλειές κλπ που χρειάζοντε, είναι καλόι φίλοι, απο πολ. μηχανικούς μέχρι και σιδεράδες για το κλείσιμο της σκάλας, ή και αλουμηναδες, άυτό είναι εγγύηση;) και μπράβο που το επισήμαες καθώς πολλοι νομιζουν ότι είναι παιχνίδι αλλα δεν είναι;)
Συνήθως στα ντουλάπια κουζίνας χρησιμοποιούν μελαμίνη, με κάποια εξωτερική επίστρωση από διάφορα ξύλα, δηλαδή το χρώμα που βλέπεις εξωτερικά στα ντουλάπια είναι στην ουσία ένα λεπτό φύλο "κολλημένο" πάνω στο άλλο ξύλο που αποτελεί το φύλο του ντουλαπιού. Για παράδειγμα, μπορεί να είναι από MDF όλο το ντουλάπι και εξωτερικά, πάνω στο πορτάκι δηλαδή, να έχουν τοποθετήσει ένα φύλο καρυδιάς/τριανταφυλλιάς/κερασιάς που δίνει το "χρώμα" στο ντουλάπι.
Θα σου πρότεινα να επιλέξεις ξύλο σύμφωνα με το όλο στυλ του σπιτιού σου και της προσωπικότητάς σου, γιατί στην τελική εσύ θα ζεις σε αυτό.

Πώς όμως θα ξέρω ότι αυτό το υλικό δεν θα ξεκολίσει; ή ότι δεν μπάζει νερα και φουσκώσει;:hmm:

Υπάρχουν βέβαια και οι εναλλακτικές λύσεις, που επικρατούν σε μοντέρνες κουζίνες, που διαθέτουν ντουλάπια αλουμινένια ή από πλαστικοποιημένο κρύσταλλο. Αλλά αυτές δε ξέρω κατά πόσο μπορείς να τις υιοθετήσεις στην καθημερινότητά σου..και φυσικά δε ξέρω αν μπορείς να τις αποκτήσεις εύκολα διότι το design αξίζει (λέει το γνωμικό, δεν το λέω εγώ).

Δεν με νοιάζει το κόστος όσο το να με διευκολήνει, δεν θέλω να είναι μουράτη και να τραβάω τα απίθανα σε καθαρισμούς και τέτοια, αλουμινένια με το παραμικρό λερόνει, αργότερα θα κάνω κάνα παιδί, τι θα γίνει; θα φοβάμε μην αγγίζει και λερώνει; αυτό με νοιάζει πρώτα απο όλα;)

Και σε μαραγκό να απευθυνθείς, μα και σε κατάστημα, μπορείς να επιλέξεις την προσαρμογή των προτύπων τους στα δικά σου δεδομένα, αλλά και να σχεδιάσεις από την αρχή μια κουζίνα για σένα (που ίσως κοστίσει λίγο παραπάνω).
Δεν θέλει ο άντρας, ναι μεν είναι λέει καλή δουλειά αλλα θα κάνει 1500χρόνια, κιάν είναι και κάνας περίεργος και μας γράφει θα κάνουμε αιώνες, δυστηχώς οι μαραγκοί όσο καλοί είναι τόσο αργοί, ετσι λέει, απο την μία συμφωνω με αυτό αλλα απο την άλλη σκέυτομαι την καλή δουλειά:hmm:
Όσον αφορά τα καταστήματα και τις περιοχές, σε ενημερώνω ότι όλα κάνουν αποστολές πανελλαδικά. Το θέμα είναι αν σε συμφέρει οικονομικά να κάνεις την αγορά εκτός Ρόδου (λόγω μεταφορικών) ή όχι.
Το επώνυμο δεν είναι πάντα το καλύτερο, μπορώ να σου πω συγκεκριμένα ότι χρησιμοποίησα κουζίνα της Linea σε κατοικία πριν 2 μήνες και ήδη έχει προβλήματα στους μεντεσέδες, στα συρτάρια και έχει σκάσει πάνω από τον απορροφητήρα:mad:. Βέβαια μην τα βάζουμε όλα σε ένα καλάθι, δεν είναι όλοι έτσι και ίσως να μη φταίει η Linea για όλες τις κουζίνες, μπορεί να ήταν το συγκεκριμένο μοντέλο προβληματικό. Τι να πω, δε θέλω να σκέφτομαι τόσο αρνητικά.
Αυτή που μου αρέσει είναι linea οτι φοβάσε να τα ανοίξεις είναι αλήθεια, δεν είναι στηβαρά, απο την άλλη όμως είναι πρακτικά , εδώ είναι τωρα το μπαλούκι, απο την άλλη μου είπε η μάνα μου ότι αν πείς του μαραγκού να σου κάνει κάτι παρόμειο μπορεί αλλα βάση των αναγκών μου, ότι δεν μου άρεσε να αλλακτεί, καθώς αυτό βγαίνει σε 3 χρώματα που θέλουν αυτοί:hmm:

Την ποιότητα του ξύλου δυστυχώς δε μπορώ να σου υποδείξω πως να την αναγνωρίζεις. Κι εγώ πολλές φορές δυσκολεύομαι. Μπορείς μόνο να αναγνωρίσεις τα "νερα", που πρέπει να προσέξεις τη φορά τους και το επαναλαμβανόμενο σχεδιό τους, την υφή που έχει πριν το βερνίκωμα (αν καταφέρεις να βρεις), το κόψιμό του, το ομοιόμορφο χρώμα του (αν είναι ομοιόμορφο) και τυχόν "φουσκάλες" ή "τρυπούλες" αν έχει στην επιφάνειά του. Βέβαια, σημαντικό ρόλο παίζει και το βάρος του, που μπορείς εύκολα να το διαπιστώσεις.
ποιότητα μπορώ να γνωρίσω ευτυχώς, εδώ με δειγματολόγια και ιστορίες τα καταφέρνω καλά, άσε που έχω και το αφεντικό που θέλει λέει να μπεί στην μέση, θελει να δεί πώς θα με βοηθήσει να πάρω ότι καλύτερο, ο ίδιος λέει πώς το παν είναι η πρακτικότητα, μετά η ποιότητα και μετά όλα τα άλλα(όταν φυσικά δεν υπάρχει ανάγκη χρήματος) αν και να σου πώ την αλήθεια ακόμα και άν δεν διαθέτεις χρεώνεσε, μια φορά τα πέρνεις, άν είναι να σου χαλάνε στο 5 χρόνια τι να το κάνω το οικονομικό;)
Για να διαλέξεις σχέδιο πρέπει όπως σου είπα να αναλογιστείς τις ανάγκες που έχεις. Και επιβάλλεται να είσαι "παράξενη" στην επιλογή σχεδίου και υλικών, αφού εσύ θα ζεις στο χώρο αυτό και όχι ο εκάστοτε κατασκευαστής/μαραγκός/πωλητής/διακοσμητής.
Αχ ναι, είναι υπέροχο να βρησκεις πράγματα που νοιωθεις πώς αξίζουν, τρώμε το μισό της ζωής μας εκεί, τώρα θα είναι ένα με το σαλόνι, οπώτε πρέπει να έχει και στύλ;)

Σε ευχαριστώ πολλύ, είναι συμαντικά όλα αυτά, χίλια ευχαριστώ, ετσι δεν είμαι τελείως χάλιας,΄μαθαίνω κάτι παραπάνω, χίλα ευχαριστώ για τον κόπο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neverland_fairy

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,150 μηνύματα.
Mania μου όλοι μας πρέπει να μαθαίνουμε, γι αυτό κρατάμε ανοικτό το μυαλό μας στους γύρω μας.
Σίγουρα ένας μαραγκός μπορεί να παράγει μικρότερη ποσότητα επίπλων, αλλά έχει το μεράκι πιο έντονο από ό,τι οι μεγαλοβιομηχανίες με τη ρομποτική τους. Και φυσικά δε θα πας στον πρώτο μαραγκό, θα επιλέξεις κατόπιν έρευνας αγοράς
και αν καταφέρεις να δεις πελάτες τους που έχουν κάποια χρόνια τα προϊόντα τους. Εννοείται δε, ότι δεν προπληρώνεις την εργασία...και σίγουρα προκαθορίζεις εξ αρχής τις χρηματικές συναλλαγές σας καθώς και τη συχνότητά τους (για να μη βρεθείς προ εκπλήξεων).

Για ξύλα δε μπορώ να σε βοηθήσω αρκετά τη δεδομένη, διότι μετακομίζω και βρίσκομαι Αττική-Νάξο συχνά. Να βρω λίγο χρόνο και να φτιάξω έναν οδηγό να τον ανεβάσω εδώ ή να στον στείλω με pm.

Για την "αλουμινένια" κουζίνα, σκέψου ότι ναι μεν γεμίζει δαχτυλιές, αλλά δεν καίγεται εύκολα, δεν απορροφά νερά, δε βγάζει υγρασίες, δε χρειάζεται ειδικά καθαριστικά.

Αν ο μαραγκός που κατέλληξες κάνει καλή δουλειά, μπορείς να δοκιμάσεις να του ζητήσεις να σου κατασκευάσει συρτάρια π.χ για σκεύη, ειδικά εφόσον ακόμα και σε καταλόγους ικέα υπάρχουν διαστάσεις γι αυτά. Το θέμα είναι να βρεις τον κατάλληλο "καλλιτέχνη" ώστε να φτιάξει ένα έργο τέχνης από ξύλο για σένα, που θα αριστεύεις στη μαγειρική της οικογενειακής ζωής :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δες τι σκέυτηκα πρακτικο επίσεις:D


Στο τελεια σχεδιασμένο:whistle: τρομάρα μου σχέδιο έχω οπως βλέπεις δεξιά ένα κουτί που λέει πάγκος, εκεί έχει ένα τετράγονο, είναι η κουζίνα:whistle: καλά δεν παίζομαι σήμερα, άν τελικά έβαζα εκεί την κουζίνα που έχω τώρα και κάνω την εντυχιζόμενη έξω κανονικά με το κέντρο να έχει έναν πάγκο που να τρώνε όλοι λές να πιάσει; :hmm: (Τα στρογυλά είναι οι καρέκλες:P

Αν τελικά βρώ κάτι με ντιζάιν που να μείνει έξω και να είναι κουζίνα και απλά κάποια τηγανητά και δίαφορα τέτοια γίνοντε στο μικρό λές να είναι πρακτικό;:hmm: γιατί αν σκευτέις ότι είναι ενοιέος χόρος θα βρωμάει ο τόπος:hmm:

Λές να πιάσει;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top