[06/12/2008] Νεκρός 16χρονος στα Εξάρχεια

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Είναι θέμα παιδείας αλλα και ζήτημα του τί άνθρωπος θέλει ο καθένας να είναι.

Δεν μπορώ, παρά να συμφωνήσω μαζί σου, περί αυτού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Σας παρακαλω μη καταληγουμε σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς προκειμένου να κρατήσουμε σε ένα όμορφο επίπεδο τη συζήτηση.

Κρίνουμε ιδέες και όχι ανθρώπους.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisgs

Νεοφερμένος

Ο antonisgs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ενα παιδι πεθανε γιατι γουσταρε να ειναι στα εξαρχεια(δημοκρατια).ενας αλητης το σκοτωσε γιατι το παιδι ασκησε δημοκρατικα το δικαιωμα του να ειναι στα εξαρχεια. ενας αλητης που ξυνει τις σφαιρες του στον τοιχο του σπιτιου του απο βραδις για παν ενδεχομενον.μερικοι καραγκιοζηδες τα βαλαν με τον τσιπρα.αγαπαω την χωρα που δεν διαλεξα να γεννηθω.οταν ομως ολα τα κομματα θελουν να πηδηξουν τον συριζα,τοτε ειμαι σιγουρος οτι ο συριζα ειναι επικινδινος για αυτους, αρα... οφελιμος για μας. απλο ειναι. οσο για την κυρια που πιστευει οτι φταινε οι γονεις που πηγε το παιδι τους στα παλιοεξαρχεια, ενα εχω να σου πω απο προσωπικη πειρα. η μανα του για 5 τουλαχιστον χρονια θα βγαζει 4 σερβιτσια για φαγητο και μετα θα αφαιρει 1 με κλαμματα και λυγμους...ντροπη σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikostheater

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Θεμελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Δημοσιευση σχολιου στο bbc:
"The protesters are angry about the economy, so they've paralyzed it. "Frustrated" by high unemployment, they smash local businesses. Desiring better higher-education, they riot rather than study.
These radicalized youths see "injustices" where there is rightful inequality. They rail against poverty but resent having to work. They are deluded fantasists who believe they are entitled to everything, not heroes.
The Greek state should crack down and forcibly end the chaos now undermining it."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,870 μηνύματα.
Ναι,μην ριξεις αλλο το πανυψηλο σου επιπεδο.
Μην κοιταξεις κατω και ζαλιστεις μονο.
Γραφει ο καθενας μια "βαθυστοχαστη" ανοησια,μετα κανουμε καταληψη για να χασουμε μαθημα,παμε σε πορεια για το χαβαλε και κατα τα αλλα " η νεολαια εχει προβληματισμους και επιπεδο".
Λες και δεν τα ζησαμε..τι στο διαολο,απο το διαστημα ηρθατε;Δεν βλεπετε γυρω σας;
Κλειστε το χαζοκουτι επιτελους και βαλτε το μυαλο σας να δουλεψει.
Σταματηστε να ακουτε Τσιπρες και αλλους παπαρες και ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ με την λογικη σας και αφηστε το ευκολο συναισθημα στην ακρη.
Κανεις δεν θελει να σκοτωνονται ανθρωποι,αλλα ολη αυτη η ιλαροτραγωδια των τελευταιων ημερων εχει ξεφυγει τελειως.

Θα παρέμβω μόνο και μόνο γιατί νιώθω την ανάγκη να πω ένα πραγματάκι:

Δε νομίζω κανείς να περιμένει τον Τσίπρα ή τον Καραμανλή ή όποιο άλλο λαοπλάνο για να καταλάβει τι γίνεται. Μέσα στους λαοπλάνους φυσικά βάζω και τους δημοσιογράφους από το χαζοκούτι. Σκέφτηκες, για ένα λεπτό μόνο καθότι δε θέλει και πολύ, ότι όλα αυτά γίνανε σε τέτοια ένταση γιατί πολύ απλά ο κόσμος έχει αρχίσει και ξυπνάει από μόνος του; Και δε μιλάω για τις ξενόφερτες μειονότητες που κάνανε πλιάτσικο αλλά για τον κοινό Έλληνα και τα σχόλιά του. Το παιδάκι δυστυχώς ήταν μια αφορμή για να ταρακουνηθεί ο "καναπεδρεύων" Έλλην
και να δει τα ακόλουθα:

1ον Ανίκανη κυβέρνηση ΝΔ (καλά αυτό φαινόταν καιρό τώρα. Τόσο μπ...έλο τα κάνω και μόνος μου, δε χρειάζομαι τον Κωστάκη...)

2ον Αστεία αντιπολίτευση ΠΑΣΟΚ (θέλει εκλογές, αυτό τους καίει να ξαναγίνουν κυβέρνηση, στ' "αυτά" τους όλα τ' άλλα)

3ον Το ΚΚΕ να τα βάζει με το ΣΥΡΙΖΑ και τούμπαλιν (μαμά μου πήρε το 7%...)

4ον Κουκουλοφόροι δήθεν αναρχικοί που όχι μόνο σφυρίζει από μακριά αλλά ΟΥΡΛΙΑΖΕΙ ότι είναι βαλτοί για να τα κάνουν γυαλιά καρφιά (τόσες πόλεις, σε τέτοια ένταση, ταυτόχρονα; Όχι, τυχαίο ήταν...:whistle: )

5ον Ανίκανη/απαίδευτη Αστυνομία (Ούτε στον αέρα πυροβολούν αχυρόμυαλε "ειδικέ φρουρέ" βαθμού 13,5 του Ενιαίου Λυκείου. Τη μπέμπα στο μπαλκόνι που σε χαιρετάει αν την έκανες τυρί τσένταρ απ' τις σφαίρες θα είχες εκφοβίσει καλύτερα τον κόσμο ε; )

6ον Δικηγόρους που όλα τα βλέπουν σα μια γιγάντια αίθουσα δικαστηρίου (Γνωστός ποινικοτέτοιος: "Θα αποφανθεί η δικαιοσύνη...." τέσπα ότι είπε για τον θάνατο του μικρού απ' ότι άκουσα. Μην επαναλαμβάνω τις αηδίες του.

7ον και κυριότερο ΠΟΛΙΤΕΣ που ΔΕΝ σέβονται ο ένας τον άλλο και την περιουσία του


ΥΓ1: Άμα ήταν σωστοί "αναρχικοί" πάντως, έπρεπε να χαν μπουκάρει στη Βουλή σε ώρα ολομέλειας και όχι στα μαγαζάκια του κόσμου.

ΥΓ2: Κάτι άλλο, άσχετο... Η prime έχει από τα υψηλότερα επίπεδα σε χαρακτήρα και πολιτισμένη συμπεριφορά, που έχω δει ποτέ μου σε άνθρωπο. Νομίζω ότι βιάστηκες να κρίνεις αλλά προφανώς αυτό συνέβη επειδή δεν είχες την τύχη να τη γνωρίζεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikostheater

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Θεμελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
ενα παιδι πεθανε γιατι γουσταρε να ειναι στα εξαρχεια(δημοκρατια).ενας αλητης το σκοτωσε γιατι το παιδι ασκησε δημοκρατικα το δικαιωμα του να ειναι στα εξαρχεια. ενας αλητης που ξυνει τις σφαιρες του στον τοιχο του σπιτιου του απο βραδις για παν ενδεχομενον.μερικοι καραγκιοζηδες τα βαλαν με τον τσιπρα.αγαπαω την χωρα που δεν διαλεξα να γεννηθω.οταν ομως ολα τα κομματα θελουν να πηδηξουν τον συριζα,τοτε ειμαι σιγουρος οτι ο συριζα ειναι επικινδινος για αυτους, αρα... οφελιμος για μας. απλο ειναι. οσο για την κυρια που πιστευει οτι φταινε οι γονεις που πηγε το παιδι τους στα παλιοεξαρχεια, ενα εχω να σου πω απο προσωπικη πειρα. η μανα του για 5 τουλαχιστον χρονια θα βγαζει 4 σερβιτσια για φαγητο και μετα θα αφαιρει 1 με κλαμματα και λυγμους...ντροπη σου!

Προτρέχεις.
Το παιδι δεν πέθανε επειδη "γουσταρε να ειναι στα εξαρχεια¨.Και εγώ και εκατομμυρια κόσμος εχει παει στα εξαρχεια για διασκεδαση,δεν πυροβοληθηκε κανεις ομως.Οταν δεν προκαλεις την τυχη σου,συνήθως την βγάζεις καθαρη.
Οταν υποστηρίζεις ένα κομμα απλα επειδή κάποιοι διαφωνούν με τις βλακείες του και το θεωρείς και ωφέλιμο,ε τοτε τί να πω..
Να κοιτάς ενα κομμα για αυτο που είναι και όχι για το αν καποιοι αλλοι διαφωνουν με τον συριζα η τον θεωρουν αντιπαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Διάβασα όλο το ποστ σου ... δεν έχω να πω κάτι για την άποψη σου, δική σου είναι καλά κάνεις.... θα σταθώ στο πιο πάνω περιστατικό που αναφέρεις .... χωρίς διάθεση να σε θίξω, θα ήθελα να σου κάνω μια σύσταση, όταν λέμε κάτι να ξέρουμε ότι είναι σωστό .... τα σενάρια που έχει κάνει ο καθένας για κάτι που έγινε, δεν έχει δικαίωμα να τα παρουσιάζει σαν πραγματικότητα ... καμία σχέση αυτό που λες, ήταν εντελώς τυχαίο περιστατικό... άσχετο τελείως με πολιτική.
Δεν έχω να πω κάτι άλλο.

@Ciby,

δεν θίγομαι στην ανταλλαγή απόψεων. Θα θιγόμουν στην καταπίεση των ανέκφραστων που κοχλάζουν.
Βέβαια, το να μου κάνεις συστάσεις είναι σαν να με εγκαλείς στη τάξη και μια διαφωνία δεν αποτιμάται με συστάσεις ούτε και καθορίζεται.

Ένιωσα για λίγο τη ζέστη της κουκούλας που μου φόρεσες αλλά το ξεπέρασα. :P

Αν θεωρείς πως ο 15χρονος βιλαρίμπας και ο 16χρονος βιλαμπάχος, του γένους βιγιαλόμπος, σκότωσαν τον γιο του Γιαννίτση που πήγε για new years day στο μέχικο για 8 ψωροδολάρια, επίτρεψέ μου να αμφιβάλλω.

Μην μου επικαλεστείς τις Μεξικανικές αρχές και τα μυριάδες site αλλά και άρθρα των εφημερίδων για εξάρθρωση της σπείρας (κλπ) γιατί τα γνωρίζω.

Μα όπως εσύ σεναριολογείς λέγοντας πως ήταν ένα εντελώς τυχαίο γεγονός έτσι κι εγώ αναφέρω πως δεν το κρίνω ως τυχαίο γεγονός και επίσης δεν δρέπω ελπίδες ν'αρχίσω τη λιακοπούλεια συνωμοτική (μεξικανική) διάλεκτο.

Κάνε μια σύνδεση της τότε βοής της πολιτικής του υφυπουργούλη Γιαννίτση με τον αναβρασμό της κοινωνίας και κατόπιν πίστεψε στην τυχαιότητα. Δικαίωμα σου είναι να τζογάρεις με τα γεγονότα που δεν είναι κανείς εις θέσιν (ούτε ακόμη και οι νεκροί) να τα διαχειριστεί με πάσα βεβαιότητα. Αυτό να λέγεται.

..άσε να τζογάρουν, όμως κι οι υπόλοιποι.

Το 13 κόκκινο μπορεί να "έκατσε" μέχρι τώρα τις περισσότερες φορές, αλλά στο τέλος της βραδιάς το 10 μαύρο μπορεί να αδειάσει το τραπέζι...
Κράτα πισινές γιατί η πολιτική είναι μια ψευδεπίγραφη τέχνη που ασκείται στα σκοτεινά. Εκεί που το φως δεν ανάβει όχι γιατί δεν έχει λάμπες αλλά γιατί δεν υπάρχουν ούτε καν διακόπτες...

Η ζωή είναι ένα ναρκοπέδιο που η πολιτική (πολλές φορές) παίζει πάνω της κουτσό.

Αν τα έλεγα όλα αυτά μπροστά σου σίγουρα θα έσκυβες το κεφάλι και θα μου κλωτσούσες κανένα πόδι κάτω από το τραπέζι να σταματήσω;



Κλώτσα ρε. Συστάσεις μη μου κάνεις. Γεμίζω μπιμπίκια. :redface:



Και μην ξεχνιόμαστε…
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!


Αισθάνομαι ότι σε λένε Σπυρι-δούλα (:confused:) - ζντουμποϊνγκ
Αλλά κι αν δε σε λένε, είναι μια ευχή που πάντα πιάνει τόπο.


αντιγράφω από τον “ένοχο”:
“Οι νύχτες των μεγάλων αποφάσεων
έρχονται από μέρες των μικρών αναβολών”
Αν οι αναβολές είναι σοβαρές μπορεί και να μυρίσει θάνατος...


Υ.Γ.: Ό,τι πεις θα χρησιμοποιηθεί εναντίον σου. :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikostheater

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Θεμελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Θα παρέμβω μόνο και μόνο γιατί νιώθω την ανάγκη να πω ένα πραγματάκι:

Δε νομίζω κανείς να περιμένει τον Τσίπρα ή τον Καραμανλή ή όποιο άλλο λαοπλάνο για να καταλάβει τι γίνεται. Μέσα στους λαοπλάνους φυσικά βάζω και τους δημοσιογράφους από το χαζοκούτι. Σκέφτηκες, για ένα λεπτό μόνο καθότι δε θέλει και πολύ, ότι όλα αυτά γίνανε σε τέτοια ένταση γιατί πολύ απλά ο κόσμος έχει αρχίσει και ξυπνάει από μόνος του; Και δε μιλάω για τις ξενόφερτες μειονότητες που κάνανε πλιάτσικο αλλά για τον κοινό Έλληνα και τα σχόλιά του. Το παιδάκι δυστυχώς ήταν μια αφορμή για να ταρακουνηθεί ο "καναπεδρεύων" Έλλην
και να δει τα ακόλουθα:

1ον Ανίκανη κυβέρνηση ΝΔ (καλά αυτό φαινόταν καιρό τώρα. Τόσο μπ...έλο τα κάνω και μόνος μου, δε χρειάζομαι τον Κωστάκη...)

2ον Αστεία αντιπολίτευση ΠΑΣΟΚ (θέλει εκλογές, αυτό τους καίει να ξαναγίνουν κυβέρνηση, στ' "αυτά" τους όλα τ' άλλα)

3ον Το ΚΚΕ να τα βάζει με το ΣΥΡΙΖΑ και τούμπαλιν (μαμά μου πήρε το 7%...)

4ον Κουκουλοφόροι δήθεν αναρχικοί που όχι μόνο σφυρίζει από μακριά αλλά ΟΥΡΛΙΑΖΕΙ ότι είναι βαλτοί για να τα κάνουν γυαλιά καρφιά (τόσες πόλεις, σε τέτοια ένταση, ταυτόχρονα; Όχι, τυχαίο ήταν...:whistle: )

5ον Ανίκανη/απαίδευτη Αστυνομία (Ούτε στον αέρα πυροβολούν αχυρόμυαλε "ειδικέ φρουρέ" βαθμού 13,5 του Ενιαίου Λυκείου. Τη μπέμπα στο μπαλκόνι που σε χαιρετάει αν την έκανες τυρί τσένταρ απ' τις σφαίρες θα είχες εκφοβίσει καλύτερα τον κόσμο ε; )

6ον Δικηγόρους που όλα τα βλέπουν σα μια γιγάντια αίθουσα δικαστηρίου (Γνωστός ποινικοτέτοιος: "Θα αποφανθεί η δικαιοσύνη...." τέσπα ότι είπε για τον θάνατο του μικρού απ' ότι άκουσα. Μην επαναλαμβάνω τις αηδίες του.

7ον και κυριότερο ΠΟΛΙΤΕΣ που ΔΕΝ σέβονται ο ένας τον άλλο και την περιουσία του


ΥΓ1: Άμα ήταν σωστοί "αναρχικοί" πάντως, έπρεπε να χαν μπουκάρει στη Βουλή σε ώρα ολομέλειας και όχι στα μαγαζάκια του κόσμου.

ΥΓ2: Κάτι άλλο, άσχετο... Η prime έχει από τα υψηλότερα επίπεδα σε χαρακτήρα και πολιτισμένη συμπεριφορά, που έχω δει ποτέ μου σε άνθρωπο. Νομίζω ότι βιάστηκες να κρίνεις αλλά προφανώς αυτό συνέβη επειδή δεν είχες την τύχη να τη γνωρίζεις.:)
Δέν κρίνω την prime σαν ατομο,σχολιάζω απόψεις απλά και καταθέτω την δική μου.
Νομίζω είναι θεμιτό αυτο εδω,δέν είναι;
Σε κάποια απο τα σημεία που παραθέτεις δέν διαφωνω παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Οταν δεν προκαλεις την τυχη σου,συνήθως την βγάζεις καθαρη.
Αυτό δε θα έπρεπε να ισχύει σε περιπτώσεις σαν αυτή που συζητάμε εδώ.:/:

Είναι σαν αυτή τη βλακεία που άκουσα, πως το παιδί ήταν στο λάθος σημείο, τη λάθος στιγμή.

Κάποιος βλαξ σε κάποιο πρωινό το είπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikostheater

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Θεμελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Αυτό δε θα έπρεπε να ισχύει σε περιπτώσεις σαν αυτή που συζητάμε εδώ.:/:

Είναι σαν αυτή τη βλακεία που άκουσα, πως το παιδί ήταν στο λάθος σημείο, τη λάθος στιγμή.

Κάποιος βλαξ σε κάποιο πρωινό το είπε.

Αυτο ισχυει παντου.
Δέν θα έπρεπε να πεθαινει κόσμος,αλλα συμβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Δημοσιευση σχολιου στο bbc:
"The protesters are angry about the economy, so they've paralyzed it. "Frustrated" by high unemployment, they smash local businesses. Desiring better higher-education, they riot rather than study.
These radicalized youths see "injustices" where there is rightful inequality. They rail against poverty but resent having to work. They are deluded fantasists who believe they are entitled to everything, not heroes.
The Greek state should crack down and forcibly end the chaos now undermining it."

Όποιος και αν έκανε το συγκεκριμένο σχόλιο είναι ημιμαθής. Και εκ του ασφαλούς ξέρω να εξφενδονίζω και εγώ εύκολα συμπεράσματα.

οσο για την κυρια που πιστευει οτι φταινε οι γονεις που πηγε το παιδι τους στα παλιοεξαρχεια, ενα εχω να σου πω απο προσωπικη πειρα. η μανα του για 5 τουλαχιστον χρονια θα βγαζει 4 σερβιτσια για φαγητο και μετα θα αφαιρει 1 με κλαμματα και λυγμους...ντροπη σου!
Ποιος το είπε αυτό; Γιατί θυμάμαι να είπα το εξης : απάντηση #9.

Ο μικρός μας άφησε πίσω και δεν αλλάζει αυτό.Στο πρόσωπό του είδα τον αδερφό μου που είναι συνομήλικός του.Αλλά στο θέμα αυτό δεν έχω εκφραστεί ούτε μία φορά συναισθηματικά.Διότι, το αγοράκι πάει.Το σκότωσαν. Δεν πα να 'γινε με σφαίρα μπούμερανγκ, δεν πα να 'γινε επειδή μπήκε μυγάκι στο μάτι του αστυνομικού..έγινε.Δυστυχώς. Το θέμα είναι πλέον οι επιπτώσεις και οι αντιδράσεις που προκάλεσε το συμβάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,870 μηνύματα.
Αυτο ισχυει παντου.
Δέν θα έπρεπε να πεθαινει κόσμος,αλλα συμβαίνει.

Σύγκρινε τα εξής:

Το ότι έγινε τροχαίο και βγήκα όπως βγήκα απ' την κοιλιά της μάνας μου, ναι αυτό συμβαίνει. Μπορεί να τρακάρει κι άλλη μάνα και να βγεί κι άλλο παιδάκι έτσι. Είναι ατυχία, είναι τυχαίο γεγονός.

Το ότι ήρθε όργανο της τάξης (ή της αταξίας) και φύτεψε σφαίρα σε ένα παιδί που πήγε βόλτα σε μια πλατεία, ΟΧΙ αυτό δε συμβαίνει παντού ή κάθε μέρα φίλε μου. Αυτό ΔΕΝ είναι ατυχία αλλά κάτι τόσο κακό που συμβαίνει μόνο σε μια προβληματικά οργανωμένη κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisgs

Νεοφερμένος

Ο antonisgs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
η valder με καλυψε πληρως. αν ασχολειθουμε δε με τον μεγαλο δικηγορο, θα καταλαβουμε και ποιος τον πληρωνει, αλλα και ποιος θα επομησθει το οποιο αποτελεσμα της προκλητικης παρεμβασης του. σε γουσταρω valder. συνεχησε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikostheater

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Θεμελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Σύγκρινε τα εξής:

Το ότι έγινε τροχαίο και βγήκα όπως βγήκα απ' την κοιλιά της μάνας μου, ναι αυτό συμβαίνει. Μπορεί να τρακάρει κι άλλη μάνα και να βγεί κι άλλο παιδάκι έτσι. Είναι ατυχία, είναι τυχαίο γεγονός.

Το ότι ήρθε όργανο της τάξης (ή της αταξίας) και φύτεψε σφαίρα σε ένα παιδί που πήγε βόλτα σε μια πλατεία, ΟΧΙ αυτό δε συμβαίνει παντού ή κάθε μέρα φίλε μου. Αυτό ΔΕΝ είναι ατυχία αλλά κάτι τόσο κακό που συμβαίνει μόνο σε μια προβληματικά οργανωμένη κοινωνία.
Δεν ειμαι πεπεισμενος οτι ο αστυνομικός φύτεψε σφαίρα σε ενα παιδι που απλά πηγαινε βολτα με τους φίλους του σε μια πλατεία.Δέν συμβαίνουν έτσι αυτα.Σε τέτοια περιστατικά συνήθως δέν υπάρχουν άγιοι.Υπάρχουν άνθρωποι που εμπλέκονται σε μιά κατάσταση που καταλήγει καταστροφικά.
Δέν ξυπναει κανεις μια μέρα να πει "βαριέμαι σήμερα,ας σκοτώσω έναν 15 χρονο που τον λένε Αλέξη,είναι πλουσιόπαιδο και σουλατσάρει στα Εξάρχεια¨.
Και σε κάθε περίπτωση,η δικαιοσύνη είναι αρμόδια να ανακαλύψει τί πραγματικά έγινε.
Εχουν ακουστει ενα σωρο εκδοχες του γεγονοτος και όλες ειναι αλληλοσυγκρουομενες.
Συμπεριλαμβανομένου και του γεγονοτος του πυροβολισμου,της κατάστασης της σφαίρας αλλα και των γεγονότων που προηγήθηκαν και ακολούθησαν το γεγονος.
Τελικά,αυτο που έμεινε είναι καταστροφη,ένας θάνατος και πολλά ερωτηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisgs

Νεοφερμένος

Ο antonisgs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Όποιος και αν έκανε το συγκεκριμένο σχόλιο είναι ημιμαθής. Και εκ του ασφαλούς ξέρω να εξφενδονίζω και εγώ εύκολα συμπεράσματα.


Ποιος το είπε αυτό; Γιατί θυμάμαι να είπα το εξης : απάντηση #9.

Ο μικρός μας άφησε πίσω και δεν αλλάζει αυτό.Στο πρόσωπό του είδα τον αδερφό μου που είναι συνομήλικός του.Αλλά στο θέμα αυτό δεν έχω εκφραστεί ούτε μία φορά συναισθηματικά.Διότι, το αγοράκι πάει.Το σκότωσαν. Δεν πα να 'γινε με σφαίρα μπούμερανγκ, δεν πα να 'γινε επειδή μπήκε μυγάκι στο μάτι του αστυνομικού..έγινε.Δυστυχώς. Το θέμα είναι πλέον οι επιπτώσεις και οι αντιδράσεις που προκάλεσε το συμβάν.
σοβαρα? αν το αδερφακι σου χτυπα ξυλο, απο οτι μας αφησε ο καραμαν-αλης ακαφτα να χτυπησουμε, ηταν νεκρο, απλα θα ελεγες αστο δεν τρεχει, ή θα σαλτερνες, και καλα θα εκανες, να βρεις ακρη να δικαιωθεις? σκεψου λιγο κοπελα... παντου θα μπορουσε να γινει...το αγορακι παει, τι εννοεις? η ζωη σηνεχιζεται...? ποια ζωη? των μη σκοτωμενων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Δεν ειμαι πεπεισμενος οτι ο αστυνομικός φύτεψε σφαίρα σε ενα παιδι που απλά πηγαινε βολτα με τους φίλους του σε μια πλατεία.Δέν συμβαίνουν έτσι αυτα.Σε τέτοια περιστατικά συνήθως δέν υπάρχουν άγιοι.Υπάρχουν άνθρωποι που εμπλέκονται σε μιά κατάσταση που καταλήγει καταστροφικά.
Δέν ξυπναει κανεις μια μέρα να πει "βαριέμαι σήμερα,ας σκοτώσω έναν 15 χρονο που τον λένε Αλέξη,είναι πλουσιόπαιδο και σουλατσάρει στα Εξάρχεια¨.
Και σε κάθε περίπτωση,η δικαιοσύνη είναι αρμόδια να ανακαλύψει τί πραγματικά έγινε.
Εχουν ακουστει ενα σωρο εκδοχες του γεγονοτος και όλες ειναι αλληλοσυγκρουομενες.
Συμπεριλαμβανομένου και του γεγονοτος του πυροβολισμου,της κατάστασης της σφαίρας αλλα και των γεγονότων που προηγήθηκαν και ακολούθησαν το γεγονος.
Τελικά,αυτο που έμεινε είναι καταστροφη,ένας θάνατος και πολλά ερωτηματικά.
Έχεις δει πότε μετριότητα και κομπλεξικό με εξουσία...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikostheater

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Θεμελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Έχεις δει πότε μετριότητα και κομπλεξικό με εξουσία...?

Ναι,πολλές φορές.
Και έχω υποφέρει κατα περιόδους απο τέτοιους.
Δέν με σκότωσε κανείς όμως,ούτε εριξε κατα πάνω μου ή για εκφοβισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Και δεν θα σου το ευχηθώ ποτέ...αλλά ξεχνάς κάτι...υπάρχει και το πόσο είναι κάποιος και το τι είδους εξουσία του έχει δοθεί.
Να λοιπόν μια ιστορία από τις δεκάδες που έδειξε σε ντοκιμαντέρ πριν 1 χρόνο περίπου ένας δημοσιογράφος ...μου διαφεύγει το όνομα....

Κάποια στιγμή πρόβαλε η ετ1 ένα ντοκιμαντέρ για τους πολιτικούς μετανάστες που έρχονται στην χώρα μας.
Μια ιστορία ενός ανθρώπου από κάποια χώρα της Αφρικής ήταν ανατριχιαστική......
Αφού αυτός ο άνθρωπος κατάφερε να έρθει στην Ελλάδα , σε μια χωρά που δεν την ήξερε , αλλά ούτε φυσικά και την γλώσσα της,πεινασμένος και κυριολεκτικά κατουρημένος τον πάνε σε κάποιο αστυνομικό τμήμα της Θεσσαλονίκης...στην συνέχεια τον στέλνουν σε κάποιο αστυνομικό τμήμα της Αθήνας. Τον φυλακίζουν για δέκα μέρες με υποτυπώδη τροφή .......έπειτα τον ξαναστέλνουν στο ίδιο αστυνομικό τμήμα της Θεσσαλονίκης(πρέπει να προσθέσω λοιπόν ότι σε κάθε αστυνομικό τμήμα που τον έστελναν αυτός ο άνθρωπος έτρωγε ξύλο).
Εκεί λοιπόν υπέστη ξανά σωματική βια με τον κλασσικό τρόπο που γνωρίζουν τα όργανα του αστυνομικού μας σώματος αλλά με μια διάφορα....εκεί που τον ξυλοκοπούσαν τον ανάγκασαν να καταπιεί μπαταρίες.........
Όλα αυτά γίνονταν για μια κάρτα .....κόκκινη κίτρινη μπλε....
Έχουμε έναν άνθρωπο που υπέστη βασανιστήρια στην χώρα του ..αναγκάζεται να μεταναστεύσει για να σωθεί....φτάνει σε μια χωρά ''πολιτισμένη''...και περνάει ότι περνάει από τους αστυνομικούς μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Νεκρός ο αστυνομικός που ήταν σε κώμα.

Χθες έσβησε ο αστυνομικός που είχε δεχθεί επίθεση από κουκουλοφόρους σε συναυλία στο Ελληνικό το καλοκαίρι του 2007. Όλο αυτό το διάστημα ήταν ουσιαστικά ζωντανός-νεκρός.
Δεν ήταν αρκετά νέος,ήταν ήδη 24 ετών.
Δεν ανήκε στη γενιά των 700 ευρώ, γιατί έβγαζε 750.
Δεν είχε όνειρα για τη ζωή του, είχε όπλο, κι ας μην το τράβηξε ποτέ για να σωθεί.
Δεν είχε μάνα να τον κλάψει,γιατί ήταν ένας μπάτσος, ένα γουρούνι, ένας δολοφόνος.
Κάποιοι θάνατοι δεν πουλάνε το ίδιο, αλλά μαντέψτε...πονάνε το ίδιο.
Πηγη:
troktiko

Δεν το έπαιξε κανένα κανάλι

Για να θυμηθούμε λοιπόν το περιστατικό

Την 23.10 ώρα της 06/07/2007, δύο (2) αστυνομικοί οι οποίοι βρίσκονταν σε διατεταγμένη υπηρεσία μέτρων ασφαλείας για αποτροπή κλοπών, επιθέσεων και φθορών ξένης περιουσίας,(σπάσιμο οχημάτων, καταστημάτων ή εγκαταστάσεων κ.α αδικημάτων) κατά την διάρκεια συναυλίας συγκροτημάτων μουσικής στις εγκαταστάσεις του γηπέδου Baseball στο Ελληνικό, δέχθηκαν απρόκλητα δολοφονική επίθεση από πλήθος ατόμων του αντιξουσιαστικού χώρου.

Η αναίτια επίθεση έγινε από τριάντα τουλάχιστον άτομα, με ενωμένες δυνάμεις τα οποία διέπραξαν βιαιοπραγίες σε βάρος των δύο (2) αστυνομικών, με γρόνθους,λακτίσματα και υλικά αντικείμενα (σιδηρολοστούς, ρόπαλα, θλώντα όργανα),προκαλώντας σε αυτούς βαρείες σωματικές βλάβες.

Ειδικότερα ο ένας αστυνομικός (γεν. 1983), φέρει βαριές κακώσεις κεφαλής,πολλαπλά τραύματα στο σώμα και νοσηλεύεται στη Μ.Ε.Θ. Νοσοκομείου, ευρισκόμενος σε καταστολή. Η κατάσταση του εγκυμονεί κίνδυνο ζωής.

Ο δεύτερος αστυνομικός (γεν. 1972), επίσης νοσηλευόμενος φέρει ρωγμώδες κατάγματα στο αριστερό χέρι και μώλωπες στα πλευρά.
Ιδεολογίες, εξεγέρσεις, ΜΜΕ, κράτος, δηλώσεις, διαδηλώσεις, δικαιοσύνη ...... και μαλακίες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Νεκρός ο αστυνομικός που ήταν σε κώμα.

Πηγη:
troktiko

Δεν το έπαιξε κανένα κανάλι

Για να θυμηθούμε λοιπόν το περιστατικό

Ιδεολογίες, εξεγέρσεις, ΜΜΕ, κράτος, δηλώσεις, διαδηλώσεις, δικαιοσύνη ...... και μαλακίες !
Είσαι εκτός θέματος....κανένα τέτοιο περιστατικό δεν αθωώνει-εξαϋλώνει τον συγκεκριμένο αστυνομικό...ούτε αυτήν την συγκεκριμένη ομάδα στο αστυνομικό σώμα της χώρας μας.
Οι Έλληνες φίλε μου που επιλέγουν να μπουν σε αυτό το σώμα....πρέπει να μπορούν να έχουν ήθος να διακατέχονται από νηφαλιότητα σε οποιαδήποτε κρίσιμη στιγμή έρθουν για να είναι ικανοί να προστατεύσουν τον πολίτη την ζωή του και την όποια περιουσία του.
Τέτοιες ιστορίες σαν αυτές με τούς πολιτικούς μετανάστες στην χώρα μας όπως και ο φόνος του Αλέξη είναι ανεπίτρεπτες και τουλάχιστον απάνθρωπες.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top