Ρατσισμός ή αντίδραση στην παγκοσμιοποίηση;

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Μα ο Mittenwald παραθέτει σαν αποδεικτικό της σχέσης των (νεο)ελλήνων με τους αρχαίους Έλληνες τη γλώσσα.
Ένηγουεη, θα επανέλθω άλλη στιγμή, μπας και ενδιάμεσα βρούμε για τι μιλάμε με τον Kamerad.
Μέχρι στιγμής, δεν είδα που η γλώσσα ΔΕΝ είναι αποδεικτικό συνέχειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αν η γλώσσα είχε αποδεδειγμένη συνέχεια, θα συζητούσαμε αν είναι.
Κι αν ήταν αποδεικτικό συνέχειας, θα ξαααναρωτούσα: Και;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
-Σύμφωνα με ονομαστούς (Αρχαίους) Έλληνες, ως Έλληνες θεωρούνταν βασικά, οι γνωρίζοντες το "ελληνίζειν", τούτο δεν πρωτίστως αφορούσε την άριστη γνώση και χρήση της ελληνικής γλώσσας(ομιλουμένη και γραπτή).

- Βασικές διαφορές μεταξύ (Αρχαίων) Ελλήνων και σύγχρονων Ελλάδιτών( "Νεοελλήνων"):
- Οι πρώτοι ήταν κατά το θρήσκευμα βασικά "δωδεκαθεϊστές", ενώ οι δεύτεροι, βασικά "χριστιανοί".
- Οι πρώτοι είχαν παιδεία που βασικά δίδασκε τη σωστή γνώση της Ελληνικής Γλώσσας, ενώ οι δεύτεροι, πιο εύκολα μαθαίνουν ξένες γλώσσες, παρά την Ελληνική( έστω την κουτσουρεμένη και μαλλιαρή), καθότι πάσχουν από (ιστορικού) γεννησιμιού τους: από "έλλειψη παιδείας"!
- Σημαντική ομοιότητα : είναι και οι δύο, βασικά ατομοκεντρικοί και προσωποκεντρικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Ναι:
Αναφέρεστε ρατσιστικά στους Έλληνες.
Όπως και ανέφερα πιο πριν.
Την αυτοκριτική και το γεγονός ότι πρέπει να αναλάβουμε τις ευθύνες μας το αντιλαμβάνεσαι ως ρατσισμό..?
Το ότι είμαστε Έλληνες δεν μας κάνει καλύτερους από κάποιους άλλους...και αυτό το αντιλαμβάνεσαι ως ρατσισμό?
Αυτές είναι οι δικές μου αναφορές περί Ελλήνων σε αυτό το θέμα.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Την αυτοκριτική και το γεγονός ότι πρέπει να αναλάβουμε τις ευθύνες μας το αντιλαμβάνεσαι ως ρατσισμό..?
Το ότι είμαστε Έλληνες δεν μας κάνει καλύτερους από κάποιους άλλους...και αυτό το αντιλαμβάνεσαι ως ρατσισμό?
Αυτές είναι οι δικές μου αναφορές περί Ελλήνων σε αυτό το θέμα.....:)
Κάντε την αυτοκριτική σας όσο θέλετε.
Τα τσουβαλιάσματα και τις συλλογικές ευθύνες αφήστε τες απ'έξω.
Εκτός κι αν φταίει κάποιος επειδή γεννήθηκε Έλληνας. Τι στο καλό... Προπατορικό αμάρτημα είναι να είσαι Έλληνας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
-Σύμφωνα με ονομαστούς (Αρχαίους) Έλληνες, ως Έλληνες θεωρούνταν βασικά, οι γνωρίζοντες το "ελληνίζειν", τούτο δεν πρωτίστως αφορούσε την άριστη γνώση και χρήση της ελληνικής γλώσσας(ομιλουμένη και γραπτή).

- Βασικές διαφορές μεταξύ (Αρχαίων) Ελλήνων και σύγχρονων Ελλάδιτών( "Νεοελλήνων"):
- Οι πρώτοι ήταν κατά το θρήσκευμα βασικά "δωδεκαθεϊστές", ενώ οι δεύτεροι, βασικά "χριστιανοί".
- Οι πρώτοι είχαν παιδεία που βασικά δίδασκε τη σωστή γνώση της Ελληνικής Γλώσσας, ενώ οι δεύτεροι, πιο εύκολα μαθαίνουν ξένες γλώσσες, παρά την Ελληνική( έστω την κουτσουρεμένη και μαλλιαρή), καθότι πάσχουν από (ιστορικού) γεννησιμιού τους: από "έλλειψη παιδείας"!
- Σημαντική ομοιότητα : είναι και οι δύο, βασικά ατομοκεντρικοί και προσωποκεντρικοί.
Δεν διαφωνώ πουθενά.
Όμως έρχεστε στα λόγια μου περί γλώσσας...
Θα έπρεπε να μαθαίνουμε "περισσότερο" Ελληνικό τρόπο σκέψης.
Ας μου επιτραπεί ένας νεο-λογισμός:
Ο ιμπεριαλισμός πέρα από οικονομικός, είναι πολιτιστικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Κάντε την αυτοκριτική σας όσο θέλετε.
Τα τσουβαλιάσματα και τις συλλογικές ευθύνες αφήστε τες απ'έξω.
Εκτός κι αν φταίει κάποιος επειδή γεννήθηκε Έλληνας. Τι στο καλό... Προπατορικό αμάρτημα είναι να είσαι Έλληνας;
Ζούμε στην ίδια χώρα?Θέλετε να μου μιλήσετε περί υγείας ..για να μην πω ψυχικής υγείας.....ψιλά γράμματα,ασφάλειας παιδείας και εκπαίδευσης σε ποιο ακριβώς σημείο είμαστε?
Μπορείτε να μου πείτε ποιοι ευθύνονται για όλα αυτά?
Δεν μπορείτε κύριε μου να γνωρίζετε τι αυτοκριτική έχω κάνει και εάν έχω κάνει ......γιατί απλά δεν με γνωρίζετε.
Ας αφήσουμε τούς μετανάστες σε αυτήν την χώρα στην ησυχία τους.....οι περισσότεροι από αυτούς προσπαθούν να επιβιώσουν .που αυτό ταυτόχρονα δεν τους κάνει ούτε απολίτιστους ούτε εγκληματίες.Σε αυτά λοιπόν αναφέρομαι και σε αυτά ζητώ απάντηση....για να είμαστε εντός θέματος.
Πριν λοιπόν κάποιος από εμάς κοιτάξει υποτιμητικά ,με έπαρση,αηδία ή με οίκτο κάποιον άνθρωπο από αυτούς .....ας αναλογιστεί για τι ποιοι πραγματικά είμαστε σήμερα.
Ένας ρατσιστής...δεν θα έκανε ποτέ αυτοκριτική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Σκότωσε το ρατσιστή που κρύβεις μέσα σου, κι αν το καταφέρεις αντιγράφοντας τον επίλογο του επίπλαστου έπαινου, που είναι πιο ατιμωτικός από τον αληθινό....ψόγο, δείξε μου τον τρόπο να το κάνω κι εγώ!

Μετάφραση---> :whatever:αμφίδρομη κίνηση:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ζούμε στην ίδια χώρα?Θέλετε να μου μιλήσετε περί υγείας ..για να μην πω ψυχικής υγείας.....ψιλά γράμματα,ασφάλειας παιδείας και εκπαίδευσης σε ποιο ακριβώς σημείο είμαστε?
Μπορείτε να μου πείτε ποιοι ευθύνονται για όλα αυτά?

Σε ένα μεγάλο βαθμό για την κατάντια μας οφείλεται το ότι έχουμε αποκοπεί από τις ρίζες μας και τον πολιτισμό μας. Μόνο και μόνο ότι καπελωθήκαμε από το Χριστιανισμό αρκεί ως γεγονός υψίστης σημασίας για την απαρχή της παρακμής μας. Ανοιχτή κοινωνία ναι, παγκοσμιοποίηση ναι, αλλά να ξαναδούμε και τις ρίζες μας με μεγαλύτερο σεβασμό, τα κείμενα των αρχαίων Ελλήνων λόγου χάρη. Η παγκοσμιοποίηση αν θέλει να είναι επιτυχημένη, απαιτεί εκτός από την ενότητα των διαφορετικών πολιτισμών, την αντίληψη της πολιτιστικής συνέχειας του κάθε λαού. Αλλιώς χάνουμε τη θέαση της ολότητας, κάτι που είναι μία από τις προυποθέσεις της παγκοσμιοποίησης, τουλάχιστον όπως ρομαντικά την αντιλαμβάνομαι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Επίτρεψέ μου δόκτορα να σε παραπέμψω στο θέμα «Εάλω η Πόλις», στο οποίο έγινε συζήτηση για το αν ο Χριστιανισμός «καπέλωσε» τον Ελληνισμό... Αλλιώς θα επαναλαμβάνομαι, πράγμα το οποίο δεν μπορώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σε ένα μεγάλο βαθμό για την κατάντια μας οφείλεται το ότι έχουμε αποκοπεί από τις ρίζες μας και τον πολιτισμό μας. Μόνο και μόνο ότι καπελωθήκαμε από το Χριστιανισμό αρκεί ως γεγονός υψίστης σημασίας για την απαρχή της παρακμής μας. Ανοιχτή κοινωνία ναι, παγκοσμιοποίηση ναι, αλλά να ξαναδούμε και τις ρίζες μας με μεγαλύτερο σεβασμό, τα κείμενα των αρχαίων Ελλήνων λόγου χάρη. Η παγκοσμιοποίηση αν θέλει να είναι επιτυχημένη, απαιτεί εκτός από την ενότητα των διαφορετικών πολιτισμών, την αντίληψη της πολιτιστικής συνέχειας του κάθε λαού. Αλλιώς χάνουμε τη θέαση της ολότητας, κάτι που είναι μία από τις προυποθέσεις της παγκοσμιοποίησης, τουλάχιστον όπως ρομαντικά την αντιλαμβάνομαι εγώ.

Μα, ναι, ας κρατήσουμε τον ελληνισμό, κανείς δε λέει όχι.
Αλλά γιατί να μη θέλουμε να τον μοιράζονται κι άλλοι; Όπως έγινε και στο παρελθόν, πχ με κάποιο κλάδο του δικού μου σογιού που πριν μιλούσε βενετσιάνικα;
Ο σεβασμός στην αρχαία Ελλάδα δεν αναιρεί τίποτα από την αξία του να εντάσσεις και να αλληλεπιδράς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μα, ναι, ας κρατήσουμε τον ελληνισμό, κανείς δε λέει όχι.
Αλλά γιατί να μη θέλουμε να τον μοιράζονται κι άλλοι; Όπως έγινε και στο παρελθόν, πχ με κάποιο κλάδο του δικού μου σογιού που πριν μιλούσε βενετσιάνικα;
Ο σεβασμός στην αρχαία Ελλάδα δεν αναιρεί τίποτα από την αξία του να εντάσσεις και να αλληλεπιδράς. :)

Σε ένα γάμο το θέμα είναι να θέλουν και οι δυο, όχι μόνο ο ένας. Για τους Αλβανούς δεν έχω πεισθεί ότι θέλουν το γάμο,ούτε να πάρουν θέλουν, αλλά ούτε και ότι έχουν να δώσουν. Αν μπορείτε να μου επισημάνετε εσείς που διαφωνείτε με στοιχεία όμως και να μου δώσετε τι συγκεκριμένο πολιτιστικό αγαθό έχουν να προσφέρουν, όχι θεωρητικά, αλλά με παράδειγμα, θα το δεχθώ να το συζητήσουμε. Μπορώ να καταλάβω την αλληλεπίδραση με Γάλλους, Κινέζους, Εβραίους, Πολωνούς, Ρώσους, 'Αραβες κλπ γιατί όλοι αυτοί έχουν να δώσουν πολύτιμα πολιτιστικά στοιχεία και να γίνει η ανταλλαγή. Ξαναρωτάω, με τους Αλβανούς τί θα ανταλλάξουμε, μπορεί να φαίνεται κυνικό, αλλά πραγματικά όταν δεν έχω να πάρω τίποτα, δεν θέλω να δώσω και τίποτα. Επίσης με ενοχλεί να πηγαίνω στην Ομόνοια και να νοιώθω ότι βρίσκομαι στην Αλβανία και παρακαλώ να ρωτάω μια πληροφορία τριγύρω επί μισή ώρα σχεδόν τον έναν και τον άλλον περαστικό και να μου κάνουν όλοι μορφασμούς = δεν μιλάω ελληνικά. Αυτό δεν είναι ανταλλαγή και ανοιχτή κοινωνία, αλλά ισοπέδωση. Της κουλτούρας μας, της αισθητικής μας και της νοοτροπίας μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έχοντας τριβή με την αλβανική κοινότητα από πολύ μικρή και με βάση αυτό που βλέπουν και οι δικοί μου από το '92, όλο και περισσότεροι Αλβανοί ή αλβανικής καταγωγής μιλάνε τέλεια ελληνικά. Επίσης είναι πολύ ισοπεδωτικό να λες "τι έχω να ανταλλάξω με αυτούς", και πολύ απαξιωτικό.
Αναιρείς το νόημα του διαλόγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Έχοντας τριβή με την αλβανική κοινότητα από πολύ μικρή και με βάση αυτό που βλέπουν και οι δικοί μου από το '92, όλο και περισσότεροι Αλβανοί ή αλβανικής καταγωγής μιλάνε τέλεια ελληνικά. Επίσης είναι πολύ ισοπεδωτικό να λες "τι έχω να ανταλλάξω με αυτούς", και πολύ απαξιωτικό.
Αναιρείς το νόημα του διαλόγου.

Τι πολιτιστικό αγαθό έχω να ανταλλάξω, αυτό ρωτάω. Μπορεί να έχω να ανταλλάξω συναισθήματα, λόγια, κουβέντες κλπ, πολιτιστικό αγαθό τί ; Ρώτησα κάτι πολύ συγκεκριμένο. Στην Ομόνοια έχεις πάει καθόλου ; Αν ζούσες εκεί δεν θα σου άρεσε καθόλου αυτό που συμβαίνει εκεί. 'Αλλο να μιλάμε θεωρητικά από Κηφισιά, Γλυφάδα ή Ελβετία, άλλο από Ομόνοια. Δεν θεωρώ κατώτερο άνθρωπο τον Αλβανό, τον θεωρώ αταίριαστο και ασύμβατο. Αν αυτό με κάνει ρατσιστή, ναι είμαι σ'αυτό το σημείο ρατσιστής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πρέπει να ξέρεις εκ των προτέρων, πριν ανοίξεις την πόρτα;
Μη σκας, έχω περάσει από την Ομόνοια, δεν περιορίζομαι μεταξύ Gstaad και St. Moritz.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ πουθενά.
Όμως έρχεστε στα λόγια μου περί γλώσσας...
Θα έπρεπε να μαθαίνουμε "περισσότερο" Ελληνικό τρόπο σκέψης.
Ας μου επιτραπεί ένας νεο-λογισμός:
Ο ιμπεριαλισμός πέρα από οικονομικός, είναι πολιτιστικός.

Ούτε κι εγώ διαφωνώ μαζί σου, αλλά αν μπορείς να προσδιορίσεις το περιεχόμενο του "Ελληνικού τρόπου σκέψης", θα σου ήμουν υπόχρεος, φίλτατε Mw!

Σε ένα μεγάλο βαθμό για την κατάντια μας οφείλεται το ότι έχουμε αποκοπεί από τις ρίζες μας και τον πολιτισμό μας. Μόνο και μόνο ότι καπελωθήκαμε από το Χριστιανισμό αρκεί ως γεγονός υψίστης σημασίας για την απαρχή της παρακμής μας. .. όπως ... αντιλαμβάνομαι εγώ.

Αγαπητέ Δόκτορα, μάλλον φουνταμενταλίζεις μη ελληνικά! Αγνοείς ότι ο Ελληνισμός είχε φθάσει στο ναδίρ της παρακμής του πολύ πριν την εμφάνιση του Χριστιανισμού; Και μήπως ο Χριστιανισμός ήταν "καπέλωμα" του ιουδαϊκού (τότε) και ανθελληνικού φουνταμενταλισμού, από τη μεριά του πνέοντος τα λοίσθια Ελληνισμού;

... Ξαναρωτάω, με τους Αλβανούς τί θα ανταλλάξουμε, μπορεί να φαίνεται κυνικό, αλλά πραγματικά όταν δεν έχω να πάρω τίποτα, δεν θέλω να δώσω και τίποτα. Επίσης με ενοχλεί να πηγαίνω στην Ομόνοια και να νοιώθω ότι βρίσκομαι στην Αλβανία και παρακαλώ να ρωτάω μια πληροφορία τριγύρω επί μισή ώρα σχεδόν τον έναν και τον άλλον περαστικό και να μου κάνουν όλοι μορφασμούς = δεν μιλάω ελληνικά. Αυτό δεν είναι ανταλλαγή και ανοιχτή κοινωνία, αλλά ισοπέδωση. Της κουλτούρας μας, της αισθητικής μας και της νοοτροπίας μας.

Μιά και το θέμα είναι η "ψυχολογία του ρατσιστή", θα έλεγα πως το συγκεκριμένο απόσπασμα εμπεριέχει διαυγέστατα σύνδρομα τέτοιας ψυχολογίας. Περί ποιας "κουλτούρας μας", "αισθητικης μας" και "νοοτροπίας μας", φίλε μου Δόκτορα, τυρβάζετε και καμαρώνετε, έναντι των Αλβανών; Προσωπικά έζησα με μετανάστες εξ Αλβανίας, συγγένεψα μαζί τους και δε βρήκα καμία μα καμία διαφορά, παρά στο μόνο, ότι είναι πολύ πιο ικανοί για αναρίθμητες δουλειές ρουτίνας, από Ελλαδίτες αντίστοιχους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πρέπει να ξέρεις εκ των προτέρων, πριν ανοίξεις την πόρτα;
Μη σκας, έχω περάσει από την Ομόνοια, δεν περιορίζομαι μεταξύ Gstaad και St. Moritz.

Aν ο Παπανδρέου αύριο θεσπίσει ένα νόμο να μεταφερθεί όλος ο αλβανικός πληθυσμός της Ομόνοιας στο τρε σικ American City - Γλυφάδα, να δω τότε την αντίδραση των Γλυφαδιωτών. Αφήστε τα αυτά παιδιά, και να είστε ειλικρινείς. Εδώ οι Θεσσαλονικείς αποκαλούν κρυφά και φανερά τους Αθηναίους χαμουτζήδες, αυτό κι αν είναι ρατσισμός, κι εσείς μου λέτε με άλλα λόγια ότι δεν έχετε πρόβλημα να γίνουν πλειοψηφία στη γειτονιά σας οι Αλβανοί και ότι δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα να κατουράνε στην Λαζαράκη η στην πλατεία Αγ.Κωνσταντίνου και στη Γούναρη πρεζόνια που μας βρίζουν κι από πάνω και δεν ξέρουν ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μα ναι, εννοείται ότι όλοι κατουράνε στα πεζοδρόμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Τι πολιτιστικό αγαθό έχω να ανταλλάξω, αυτό ρωτάω. Μπορεί να έχω να ανταλλάξω συναισθήματα, λόγια, κουβέντες κλπ, πολιτιστικό αγαθό τί ; Ρώτησα κάτι πολύ συγκεκριμένο. Στην Ομόνοια έχεις πάει καθόλου ; Αν ζούσες εκεί δεν θα σου άρεσε καθόλου αυτό που συμβαίνει εκεί. 'Αλλο να μιλάμε θεωρητικά από Κηφισιά, Γλυφάδα ή Ελβετία, άλλο από Ομόνοια. Δεν θεωρώ κατώτερο άνθρωπο τον Αλβανό, τον θεωρώ αταίριαστο και ασύμβατο. Αν αυτό με κάνει ρατσιστή, ναι είμαι σ'αυτό το σημείο ρατσιστής.

Eσυ τι πολιτιστικο αγαθο εχεις να δωσεις?

Aν ο Παπανδρέου αύριο θεσπίσει ένα νόμο να μεταφερθεί όλος ο αλβανικός πληθυσμός της Ομόνοιας στο τρε σικ American City - Γλυφάδα, να δω τότε την αντίδραση των Γλυφαδιωτών. Αφήστε τα αυτά παιδιά, και να είστε ειλικρινείς. Εδώ οι Θεσσαλονικείς αποκαλούν κρυφά και φανερά τους Αθηναίους χαμουτζήδες, αυτό κι αν είναι ρατσισμός, κι εσείς μου λέτε με άλλα λόγια ότι δεν έχετε πρόβλημα να γίνουν πλειοψηφία στη γειτονιά σας οι Αλβανοί και ότι δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα να κατουράνε στην Λαζαράκη η στην πλατεία Αγ.Κωνσταντίνου και στη Γούναρη πρεζόνια που μας βρίζουν κι από πάνω και δεν ξέρουν ελληνικά.

Το χαμουτζηδες ειναι με διαθεση χαβαλε συνηθως..Αλλα ναι αν καποιος Σαλονικιος εχει προβλημα με τους αθηναιους επειδη ειναι απλα αθηναιοι,τοτε και αυτος ρατσιστης ειναι..Τι σημαινει αυτο?:hmm:

Στο τελευταιο εχεις δικαιο..Αλλο να σε κατουραει και να σε βριζει καποιος στα ελληνικα,παρα στα αλβανικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ούτε κι εγώ διαφωνώ μαζί σου, αλλά αν μπορείς να προσδιορίσεις το περιεχόμενο του "Ελληνικού τρόπου σκέψης", θα σου ήμουν υπόχρεος, φίλτατε Mw!
Έχω πει ότι πολιτισμός είναι τρόπος σκέψης,
ενώ κουλτούρα είναι τρόπος αντίδρασης.

Τώρα, το τι είναι Ελληνικό και τι "ιμπεριαλιστικό", είναι φανερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top