Ρατσισμός ή αντίδραση στην παγκοσμιοποίηση;

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Σκότωσε το ρατσιστή που κρύβεις μέσα σου, κι αν το καταφέρεις αντιγράφοντας τον επίλογο του επίπλαστου έπαινου, που είναι πιο ατιμωτικός από τον αληθινό....ψόγο, δείξε μου τον τρόπο να το κάνω κι εγώ!

Μετάφραση---> :whatever:αμφίδρομη κίνηση:whatever:
Ο όνος του <<Μπουριντάν>>, ευρισκόμενος στο δίλημα που είχε: απο τον κουβά με νερό ν'αρχίσει ή απο το δεμάτι με άχυρο;
Μόνο ένα πράγμα έκανε. ΨΟΦΙΣΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Λοιπόν, μόνο στις μηχανές εσωτερικής καύσης είναι χρήσιμη η αμφίδρομη κίνηση.
Επιδή όμως δέν πιστεύω πως οι γνώσεις μου είναι σε θέση να σου δώσουν απαντήσεις αντάξιες με τις προσωπικές σου αναζητήσεις, σου προτείνω να επισκευτείς στο Άγιο Όρος έναν φωτισμένο γέροντα.
Οτι θα δείς κάτι παραπάνω απο αυτά που βλέπεις μέχρι τώρα στην ζωή σου, είναι το μόνο σίγουρο.
Άν αποφασίσεις να πάς, άλωστε κανείς δέν στο επιβάλλει, βάλε στην τσάντα σου κανένα αποξηραμένο σύκο.
Δέν θα χρειαστείς άλλα πράγματα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
πάντως όχι γκαζάκια.

Γιατι οι Αλβανοι εχουν γκαζακια?

Εσυ σαν Ελληνας τι εχεις να δωσεις?

Αλλα ακομα και να δεχτω οτι ενας λαος δεν εχει τιποτα πολιτιστικο να δωσει σε μια τριβη με αλλους λαους σε μια χωρα..Τι σημαινει αυτο? Οτι πρεπει να δεχεται ρατσισμο ενας ανθρωπος που προερχεται απο μια τετοια χωρα?

Αυτο που θα ευχομουν σε ολους τους ρατσιστες ειναι να γινοταν καπως και να τους εστελνα να ζησουν για ενα διαστημα σε μια χωρα στην οποια το να εισαι ελληνας θα σημαινε οτι εισαι αποδεκτης ρατσισμου..Ισως μετα αναθεωρουσαν καποια πραγματα..

Απο την αλλη η ανθρωπινη βλάκεια (γιατι το θεμα ρατσισμου ειναι θεμα βλακειας) ειναι απυθμενη,οποτε ποτε δεν ξερεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτο που θα ευχομουν σε ολους τους ρατσιστες ειναι να γινοταν καπως και να τους εστελνα να ζησουν για ενα διαστημα σε μια χωρα στην οποια το να εισαι ελληνας θα σημαινε οτι εισαι αποδεκτης ρατσισμου..Ισως μετα αναθεωρουσαν καποια πραγματα..

Απο την αλλη η ανθρωπινη βλάκεια (γιατι το θεμα ρατσισμου ειναι θεμα βλακειας) ειναι απυθμενη,οποτε ποτε δεν ξερεις..

Και δεν τους στελνεις μεχρι τη Γερμανια και τις Η.Π.Α που μας εχουν κατηγοριοποιησει εκει που εχουμε εμεις τους Αλβανους?!

Και σα δεν ντρεπομαστε λεω εγω που ενω ημασταν ενας κατεξοχην μεταναστευτικος λαος και θα πρεπε πρωτοι και καλυτεροι να τους καταλαβουμε, θεωρουμε για εκεινους τα χειροτερα.
Λες και εμεις ειτε εδω ειτε στο εξωτερικο ειμαστε/ημασταν "αρνακια" και οι μονοι "φωστηρες" επι της γης...
Που ακουνε οτι εισαι Ελληνας και σκεφτονται οτι θα τους τη φερεις! Οχι γιατι σε θεωρουν ικανο, αλλα κουτοπονηρο!
Και εθελοτυφλουμε και ρατσιστες ειμαστε και μυαλο δεν προκειται να βαλουμε και η σκατονοοτροπια μας δεν προκειται να αλλαξει. Διοτι και 10 πτυχια να αποκτησουμε, απαιδευτοι θα παραμεινουμε!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.


Και δεν τους στελνεις μεχρι τη Γερμανια και τις Η.Π.Α που μας εχουν κατηγοριοποιησει εκει που εχουμε εμεις τους Αλβανους?!

:D καλό αστείο κι αυτό. Εγώ όταν πήγα στη Γερμανία με είχαν για θεό από τους οδηγούς ταξί μέχρι τους καθηγητάδες. 'Ιλεος, είσαι και γερμανομαθής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βέβαια, επειδή εσένα σε είχαν θεό το 1980-1990, σημαίνει ότι όλοι οι Gastarbeiter της Γερμανίας και οι έλληνες φοιτητές της Ιταλίας το 1950-1970 είχαν πολύ πρεστίζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Βέβαια, επειδή εσένα σε είχαν θεό το 1980-1990, σημαίνει ότι όλοι οι Gastarbeiter της Γερμανίας και οι έλληνες φοιτητές της Ιταλίας το 1950-1970 είχαν πολύ πρεστίζ.

Oi Gastarbeiter ενσωματώθηκαν στην γερμανική κοινωνία ακριβώς επειδή οι Γερμανοί ήταν πολύ πιο έξυπνοι από μας και πίστευαν αυτά που πιστεύω κι εγώ, ότι ανοιχτή κοινωνία και πολυπολυτισμική δεν σημαίνει επικράτηση του φιλοξενούμενου εις βάρους του οικοδεσπότη. Δεν τους έδιωξαν, τους ενσωμάτωσαν, αλλά αυτό συνέβη επειδή το ήθελαν και οι 'Ελληνες και έδειξαν καλή θέληση, ειρηνική διάθεση, νομιμοφρσύνη και πολιτισμό στην ξένη χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ο όνος του <<Μπουριντάν>>, ευρισκόμενος στο δίλημα που είχε: απο τον κουβά με νερό ν'αρχίσει ή απο το δεμάτι με άχυρο;
Μόνο ένα πράγμα έκανε. ΨΟΦΙΣΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Λοιπόν, μόνο στις μηχανές εσωτερικής καύσης είναι χρήσιμη η αμφίδρομη κίνηση.
Επιδή όμως δέν πιστεύω πως οι γνώσεις μου είναι σε θέση να σου δώσουν απαντήσεις αντάξιες με τις προσωπικές σου αναζητήσεις, σου προτείνω να επισκευτείς στο Άγιο Όρος έναν φωτισμένο γέροντα.
Οτι θα δείς κάτι παραπάνω απο αυτά που βλέπεις μέχρι τώρα στην ζωή σου, είναι το μόνο σίγουρο.
Άν αποφασίσεις να πάς, άλωστε κανείς δέν στο επιβάλλει, βάλε στην τσάντα σου κανένα αποξηραμένο σύκο.
Δέν θα χρειαστείς άλλα πράγματα.

Αγαπητό εκκολαπτόμενο μέλος, Μάξιμε!
Μη συγχέεις τα γαϊδούρια με τα διλήμματα κι ακόμη περισσότερο μη τα ανακατεύεις στις...σκέψεις μου! Εγώ αν και σε διαβάζω προσεκτικά, το αποφεύγω επιμελώς! ;)
Σχετικά με τις γνώσεις σου περί αμφίδρομης κίνησης, μένω άναυδος! Επισκέφθηκες κι εσύ το...άγιον όρος;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Σε ένα μεγάλο βαθμό για την κατάντια μας οφείλεται το ότι έχουμε αποκοπεί από τις ρίζες μας και τον πολιτισμό μας. Μόνο και μόνο ότι καπελωθήκαμε από το Χριστιανισμό αρκεί ως γεγονός υψίστης σημασίας για την απαρχή της παρακμής μας. Ανοιχτή κοινωνία ναι, παγκοσμιοποίηση ναι, αλλά να ξαναδούμε και τις ρίζες μας με μεγαλύτερο σεβασμό, τα κείμενα των αρχαίων Ελλήνων λόγου χάρη. Η παγκοσμιοποίηση αν θέλει να είναι επιτυχημένη, απαιτεί εκτός από την ενότητα των διαφορετικών πολιτισμών, την αντίληψη της πολιτιστικής συνέχειας του κάθε λαού. Αλλιώς χάνουμε τη θέαση της ολότητας, κάτι που είναι μία από τις προυποθέσεις της παγκοσμιοποίησης, τουλάχιστον όπως ρομαντικά την αντιλαμβάνομαι εγώ.
Πρακτικά έχεις να μας προτείνεις κάτι ποιο αποτελεσματικό...?κάτι που να λειτουργεί με αποτελέσματα...και ας είναι ρομαντικό μινιμαλιστικό εξπρεσιονιστικό και ότι άλλο θες.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Oi Gastarbeiter ενσωματώθηκαν στην γερμανική κοινωνία ακριβώς επειδή οι Γερμανοί ήταν πολύ πιο έξυπνοι από μας και πίστευαν αυτά που πιστεύω κι εγώ, ότι ανοιχτή κοινωνία και πολυπολυτισμική δεν σημαίνει επικράτηση του φιλοξενούμενου εις βάρους του οικοδεσπότη. Δεν τους έδιωξαν, τους ενσωμάτωσαν, αλλά αυτό συνέβη επειδή το ήθελαν και οι 'Ελληνες και έδειξαν καλή θέληση, ειρηνική διάθεση, νομιμοφρσύνη και πολιτισμό στην ξένη χώρα.

Άρα εμείς γιατί να μην κάνουμε ό,τι έκαναν και κάνουν αυτοί;
Δηλαδή:
1. Σχολεία για τους ξένους.
2. ...και στη γλώσσα τους.
3. Δικαίωμα εξάσκησης της θρησκείας.
4. Ανοχή στη μη εκμάθηση της γλώσσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έχοντας τριβή με την αλβανική κοινότητα από πολύ μικρή και με βάση αυτό που βλέπουν και οι δικοί μου από το '92, όλο και περισσότεροι Αλβανοί ή αλβανικής καταγωγής μιλάνε τέλεια ελληνικά. Επίσης είναι πολύ ισοπεδωτικό να λες "τι έχω να ανταλλάξω με αυτούς", και πολύ απαξιωτικό.
Αναιρείς το νόημα του διαλόγου.
βασικα αν δεν σου πουνε το ονομα τους δεν τους καταλαβαινεις,οτι δεν ειναι ελληνες..να ειμαστε ειλικρινεις.σαν φυλη ειμαστε ξαδερφια,συγγενεις σιγουρα, σε αντιθεση με τους τουρκους και αραβες πχ που εχουμε τελειως διαφορετικες ριζες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Oi Gastarbeiter ενσωματώθηκαν στην γερμανική κοινωνία ακριβώς επειδή οι Γερμανοί ήταν πολύ πιο έξυπνοι από μας και πίστευαν αυτά που πιστεύω κι εγώ, ότι ανοιχτή κοινωνία και πολυπολυτισμική δεν σημαίνει επικράτηση του φιλοξενούμενου εις βάρους του οικοδεσπότη. Δεν τους έδιωξαν, τους ενσωμάτωσαν, αλλά αυτό συνέβη επειδή το ήθελαν και οι 'Ελληνες και έδειξαν καλή θέληση, ειρηνική διάθεση, νομιμοφρσύνη και πολιτισμό στην ξένη χώρα.

Ελληνες: καλη και ειρινικη διαθεση,νομιμοφροσυνη και πολιτισμος..

Συμφωνα με τους ελληνες αυτα..

Γιατι συμφωνα με τους Αμερικανους οι ελληνες μεταναστες που ειχαν πρωτοπαει στο Αμερικα ηταν οι βρωμοελληνες:

https://www.youtube.com/watch?v=vdAxRJiSmk4
https://www.youtube.com/watch?v=veZqSvNOYrI
https://www.youtube.com/watch?v=FGUipTg_X3A
https://www.youtube.com/watch?v=JznM9yyQPIY
https://www.youtube.com/watch?v=W79CeT4ZyXY
https://www.youtube.com/watch?v=wBrDtiCa9YI

Ποσο ηλιθιο ειναι ενας λαος που στο παρελθον εγινε δεκτης ρατσισμου να μπαινει τωρα στη θεση του ρατσιστη? Και δεν ειμαι μονο οι Ελληνες..Προχθες διαβαζα για τους ιρλανδους που βγαζουν ρατσιτικα ενστικτα και οταν ειχαν παει στην Αμερικη,θεωρουνταν απο τους ηδη ντοπιους αμερικανουν η πηγη ολων των κακων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πρακτικά έχεις να μας προτείνεις κάτι ποιο αποτελεσματικό...?κάτι που να λειτουργεί με αποτελέσματα...και ας είναι ρομαντικό μινιμαλιστικό εξπρεσιονιστικό και ότι άλλο θες.....:)

Το μοντέλο της Γερμανίας επί εποχής Gastarbeiter είναι ένα παράδειγμα που θα μπορούσε να συζητηθεί ως μοντέλο. Ούτε διωγμοί αλλοδαπών, αλλά ούτε και να τους παίρνουμε π...πα από τον τρόμο μην μας χαρακτηρίσουν φασίστες. Θα μείνετε αλλά με όρους. Δεν μπορεί για να μπεις σε έναν οργανισμό, σε ένα σύλλογο, σε μια απλή ομάδα να δίνεις εξετάσεις και να πρέπει να έχεις τις τάδε προδιαγραφές και να μην ισχύει κάτι τέτοιο για ένα κράτος με στοιχειώδη αυτοπροστασία. Και για τους αμερικανόφιλους που ξέρω ότι δεν είναι και λίγοι, κάτι φίλοι Γιώργου Παπανδρέου κλπ, που τα πήραν στο κρανίο μ'αυτά που έγραψα, να τους θυμίσω ότι για να πάρεις άδεια να ζήσεις στις ΗΠΑ πρέπει να ξέρεις ακόμα και τον αριθμό των άστρων της αμερικανικής σημαίας, και δεν το λέω για σχήμα λόγου, το έχω ψάξει ! Στην χώρα της μοντέρνας παγκοσμιοποίησης, την Αμερική, οπότε σκεφτείτε τα όλα αυτά πριν ξεσπαθώνετε χωρίς στοιχεία και αποκαλείτε ρατσιστές τους άλλους. Απλά τα άλλα μοντέρνα κράτη δεν είναι στα μαύρα χάλια που είμαστε εμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το μοντέλο της Γερμανίας επί εποχής Gastarbeiter είναι ένα παράδειγμα που θα μπορούσε να συζητηθεί ως μοντέλο. Ούτε διωγμοί αλλοδαπών, αλλά ούτε και να τους παίρνουμε π...πα από τον τρόμο μην μας χαρακτηρίσουν φασίστες. Θα μείνετε αλλά με όρους. Δεν μπορεί για να μπεις σε έναν οργανισμό, σε ένα σύλλογο, σε μια απλή ομάδα να δίνεις εξετάσεις και να πρέπει να έχεις τις τάδε προδιαγραφές και να μην ισχύει κάτι τέτοιο για ένα κράτος με στοιχειώδη αυτοπροστασία. Και για τους αμερικανόφιλους που ξέρω ότι δεν είναι και λίγοι, κάτι φίλοι Γιώργου Παπανδρέου κλπ, που τα πήραν στο κρανίο μ'αυτά που έγραψα, να τους θυμίσω ότι για να πάρεις άδεια να ζήσεις στις ΗΠΑ πρέπει να ξέρεις ακόμα και τον αριθμό των άστρων της αμερικανικής σημαίας, και δεν το λέω για σχήμα λόγου, το έχω ψάξει ! Στην χώρα της μοντέρνας παγκοσμιοποίησης, την Αμερική, οπότε σκεφτείτε τα όλα αυτά πριν ξεσπαθώνετε χωρίς στοιχεία και αποκαλείτε ρατσιστές τους άλλους. Απλά τα άλλα μοντέρνα κράτη δεν είναι στα μαύρα χάλια που είμαστε εμείς.

Εμ ποιοι διωγμοί; Οι Gastarbeiter είχαν προσκληθεί από τη γερμανική κυβέρνηση και τη DDR.
Στις ΗΠΑ μπορεί να σου ζητάνε τον αριθμό των άστρων, αλλά μετά απολαμβάνεις σεβασμό και την ηρεμία σου.
Εδώ δε ζητάμε τον αριθμό των γραμμών της σημαίας μας, αλλά δε δίνουμε ευκαιρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Το μοντέλο της Γερμανίας επί εποχής Gastarbeiter είναι ένα παράδειγμα που θα μπορούσε να συζητηθεί ως μοντέλο. .......
Απλά τα άλλα μοντέρνα κράτη δεν είναι στα μαύρα χάλια που είμαστε εμείς.
Τι αχταρμάς είναι αυτός που έχεις στο κεφάλι σου...???που πρέπει εγώ τώρα να βγάλω νόημα και να σου απαντήσω...:confused:
Είμαι κατά του ''μοντέλου''...θα σε στεναχωρήσω....εδώ έχουμε να κάνουμε με ανθρωπιά.....είναι ανθρώπινο το θέμα..και θα δανειστώ κομμάτι ποστ από συνομιλήτρια μας ....γιατί με καλύπτει και βαριέμαι να γράφω....:D

Και σα δεν ντρεπομαστε λεω εγω που ενω ημασταν ενας κατεξοχην μεταναστευτικος λαος και θα πρεπε πρωτοι και καλυτεροι να τους καταλαβουμε, θεωρουμε για εκεινους τα χειροτερα.
Λες και εμεις ειτε εδω ειτε στο εξωτερικο ειμαστε/ημασταν "αρνακια" και οι μονοι "φωστηρες" επι της γης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Aν ο Παπανδρέου αύριο θεσπίσει ένα νόμο να μεταφερθεί όλος ο αλβανικός πληθυσμός της Ομόνοιας στο τρε σικ American City - Γλυφάδα, να δω τότε την αντίδραση των Γλυφαδιωτών. Αφήστε τα αυτά παιδιά, και να είστε ειλικρινείς. Εδώ οι Θεσσαλονικείς αποκαλούν κρυφά και φανερά τους Αθηναίους χαμουτζήδες, αυτό κι αν είναι ρατσισμός, κι εσείς μου λέτε με άλλα λόγια ότι δεν έχετε πρόβλημα να γίνουν πλειοψηφία στη γειτονιά σας οι Αλβανοί και ότι δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα να κατουράνε στην Λαζαράκη η στην πλατεία Αγ.Κωνσταντίνου και στη Γούναρη πρεζόνια που μας βρίζουν κι από πάνω και δεν ξέρουν ελληνικά.

Αχ βρε δόκτορα, που μόνο πολιτιστικά αγαθά είσαι έτοιμος να ανταλλάξεις, μάλλον είσαι γκαντέμης δεν εξηγείται αλλοιώς να μην έχεις γνωρίσει ούτε έναν πολιτισμένο Αλβανό. Γιατί εγώ ξέρω πολλές οικογένειες που σε τίποτα δεν διαφέρουν από την δική μου εκτός από την οικονομική τους κατάσταση, γυναίκες αρχιτέκτονες στον τόπο τους που καθαρίζαν σπίτια στην Ελλάδα, κλασσικούς μουσικούς αλλά και κλαριντζήδες, νηπιαγωγούς, .....
Αν δεν συναναστραφείς τους ανθρώπους ποτέ δεν θα τους μάθεις...
Κι αν όταν ήσουν "έξω" κάποιος προσπάθησε να σου πει kalimera για να σε κάνει να αισθανθείς καλά, μάθε να λες κι εσύ Μιρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
:D καλό αστείο κι αυτό. Εγώ όταν πήγα στη Γερμανία με είχαν για θεό από τους οδηγούς ταξί μέχρι τους καθηγητάδες. 'Ιλεος, είσαι και γερμανομαθής.

Ααα, εχει και συνεχεια το στορυ που για σενα φανταζει αστειο, αλλα για εκεινους που το εζησαν και το ζουν οχι.
Η αποψη μου δεν εχει διαμορφωθει απο το πως εμενα προσωπικα μου εχουν συμπεριφερθει οι Γερμανοι απο το '87 που την επισκεπτομαι. Δεν εχω κανενα παραπονο. Εγω διακοπες εκανα...οι "Ξενοι" που διεμεναν, ειχαν το προβλημα.
ΕΙχα εκει για πανω απο 20 χρονια συγγενεις και η αλληλεπιδραση μου με Γερμανους αλλα και με μεταναστες 1ης και 2ης γενιας διαφορων εθνικοτητων, οπως και με Ελληνες επισης μεταναστες που γεννηθηκαν και μεγαλωσαν εκει, συνεχιζεται εως και σημερα, μεσω της οποιας εχει διαμορφωθει και η αποψη μου. Δεν ειναι τυχαια.

Ο ξαδερφος μου γεννηθηκε και μεγαλωσε στη Γερμανια. Μεχρι και την ημερα που τελειωσε τις σπουδες του και γυρισε, για ολους εκει ηταν ο "Ελληνας", τιτλος υποτιμητικος για εκεινους που τον φερουν εκει, με καθόλα ομως γερμανικη νοοτροπια.
Για τους Ελληνες δε ηταν και ειναι ο "Γερμανος". Εχει 10 χρονια στην Ελλαδα και ακομα τον ενοχλει αυτη η φραση που δεν εχει σταματησει να λεγεται και δεν την ξεστομιζουν βεβαια για να σπασουν πλακα, αλλα γιατι ετσι νοιωθουν για εκεινον. Λιγο η γερμανικη προφορα των ελληνικων του, λιγο η γερμανικη νοοτροπια θεωρησης των πραγματων που εχει και παρα πολυ η δικη μας ελλειψη παιδειας συνηγορουν στο να δεχεται ρατσιστικες εκδηλωσεις συμπεριφορας απο ομοεθνεις του μεσα στην ιδια του τη χωρα.

Αλλα τι να λεμε, εδω εμεις "τρωμε" τους δικους μας, οι αλλοδαποι θα μας γλυτωσουν?!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ πουθενά.
Όμως έρχεστε στα λόγια μου περί γλώσσας...
Θα έπρεπε να μαθαίνουμε "περισσότερο" Ελληνικό τρόπο σκέψης.
Ας μου επιτραπεί ένας νεο-λογισμός:
Ο ιμπεριαλισμός πέρα από οικονομικός, είναι πολιτιστικός.

ο συλλογισμος θεωρω οτι ειναι λαθος.
η γλωσσα, οσο εξελιγμενη ή πολυπλοκη και να ειναι, ειναι απλα ενα εργαλειο.

το εργαλειο αυτο το χρησιμοποιεις για να περιγραφεις τον κοσμο σου (περα απο τις εικονες και τους ηχους)


ο Ελληνικος τροπος σκεψης που για εσας θα επρεπε να μαθαινουμε, ειναι πολυ λιγοτερο η γλωσσα (αν και ισως απαραιτητο για τη μελετη των πρωτοτυπων) και πολυ περισσοτερο αυτο που εκφραστηκε με τη γλωσσα.


δεν μας κανουν Ελληνες η γλωσσικη συγγενεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
καλησπέρα, θα ήθελα κ εγω να πω τη θέση μου πάνω στο θέμα. Οταν μιλάμε για λαθρομετανάστες μιλάμε για ανθρώπους που υποτίθεται οτι πάνε σε μια χώρα (αψηφώντας τα πάντα) για να βρουν ένα καλύτερο μέλλον, κ θέλω να ρωτήσω όλους σας αυτοί οι άνθρωποι στην Ελλάδα εχουν καλύτερο μέλλον; Στοιβάζονται 100 150 άτομα σε κτήρια παρατημένα χωρίς τουαλέτες χωρίς μπάνια χωρίς βασικούς κανόνες υγιεινής σε μία χώρα που τα επίσημα ποσοστά εναργείας είναι 18% (φανταστείτε τώρα πόσο ειναι η πραγματική ανεργία) κ ρωτάω το εξής τι εξυπηρετεί η τόσο μεγάλη εισροή ανθρώπων σε μια χώρα που δεν έχει ούτε εργοστάσια ούτε κάτι που να χρειάζεται τόσα πολλά εργατικά χέρια. Και αμέσως μετά ας μου εξηγήσει κάποιος πως θα γίνει να επιλυθούν τα προβλήματα κοινωνικής παθογένειας που δημιουργήθηκαν κ θα δημιουργηθούν με τόσο άνεργο κ εξαθλιωμένο πληθυσμό. Κ ας μου εξηγήσει κάποιος αφού οι συνθήκες διαβίωσης τους δεν έχουν βελτιωθεί στο παραμικρό τι εξυπηρετεί αυτή η μετακίνηση πληθυσμών. Συγνώμη για το μεγάλο μου ποστ αλλα είναι προβλήματα που πραγματικά με απασχολούν :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εμ ποιοι διωγμοί; Οι Gastarbeiter είχαν προσκληθεί από τη γερμανική κυβέρνηση και τη DDR.
Στις ΗΠΑ μπορεί να σου ζητάνε τον αριθμό των άστρων, αλλά μετά απολαμβάνεις σεβασμό και την ηρεμία σου.
Εδώ δε ζητάμε τον αριθμό των γραμμών της σημαίας μας, αλλά δε δίνουμε ευκαιρίες.

Η Αμερική αφομοιώνει τους ξένους όπως η Γερμανία και τους χρησιμοποιεί. Πολλοί που πήγαν ΗΠΑ για απλές σπουδές δεν επέστρεψαν ποτέ στην Ελλάδα επειδή οι αμερικάνοι έχουν καταλάβει το πραγματικό νόημα της ανοιχτής κοινωνίας που είναι "εκμεταλευόμαστε το αξιόλογο δυναμικό και το υιοθετούμε, αλλά χωρίς να του επιτρέψουμε να μας ισοπεδώσει". Στην Ελλάδα οι πολιτικοί είναι αποτυχημένοι γιατί προσπαθούν να μιμηθούν το αμερικάνικο μοντέλο χωρίς να υπάρχουν ούτε οι ανάλογες υποδομές στην Ελλάδα, ούτε καμμία προετοιμασία, μόνο και μόνο για να γίνονται αρεστοί στο λαό. Οι 'Ελληνες σοσια-ληστές πιθηκίζουν τους αμερικανούς, αυτό είναι όλο. Αυτό το χάος εκμεταλεύονται οι ακροδεξιοί και γι'αυτό υπήρξε άνοδος της ακροδεξιάς. Ευκαιρίες σε ποιόν να δώσουμε ; Πες μου, το αξίζουν ; Τι μπορείς να κάνεις μ'εναν άνθρωπο που δεν μιλάει ελληνικά εκτός από χειρωακτικές εργασίες ; Οι 'Ελληνες καλά καλά δεν έχουμε επιμορφώσει ακόμα τους 'Ελληνες, και θα κάτσουμε να επιμορφώσουμε τους ξένους ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top