Μισαλλοδοξία

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Μισαλλοδοξία είναι το μίσος και η απέχθεια για τις πολιτικές,κοινωνικές και θρησκευτικές ιδέες των άλλων.
Τα αίτια της μισαλλοδοξίας είναι :

  1. ο εγωισμός,
  2. η εμπάθεια,
  3. η έλλειψη παιδείας,
  4. η ιδεοληψία,
  5. η αμάθεια,
  6. η άρνηση για οποιαδήποτε μορφή διαλόγου με την ετερότητα,
  7. τα οικονομικά και κοινωνικά συμφέροντα,
  8. η έλλειψη δημοκρατικού πνεύματος και η στενότητα πνευματικών οριζόντων.
Οι συνέπειες της μισαλλοδοξίας είναι :

  1. η έλλειψη διαλόγου,
  2. η αδυναμία συνύπαρξης με την ετερότητα,
  3. η οξύτητα,
  4. η χρήση βίας,
  5. ο φανατισμός,
  6. η κοινωνική δυσαρμονία
  7. η άγονη αντιπαλότητα
  8. η υπονόμευση της δημοκρατίας
Αλήθεια εσείς κατέχεστε απο τη μισαλλοδοξία;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα...

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Πραγματικά ελπίζω πως όχι...απο την άλλη, δεν νομίζω πως θα βρεθεί κάποιος που θα παραδεχθεί οτι διακατέχεται απο μισαλλοδοξία,αν και προσωπικά γνωρίζω αρκετούς(και τους έχω βαρεθεί)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Πραγματικά ελπίζω πως όχι...απο την άλλη, δεν νομίζω πως θα βρεθεί κάποιος που θα παραδεχθεί οτι διακατέχεται απο μισαλλοδοξία,αν και προσωπικά γνωρίζω αρκετούς(και τους έχω βαρεθεί)...
Έστω να μην πει αν διακατέχεται απο μισαλλοδοξία αρκεί να πει τη γνώμη του όσον αφορά την έννοια της μισαλλοδοξιας.Αν νομίζει δηλαδή οτι υπάρχει στον κόσμο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Έστω να μην πει αν διακατέχεται απο μισαλλοδοξία αρκεί να πει τη γνώμη του όσον αφορά την έννοια της μισαλλοδοξιας.Αν νομίζει δηλαδή οτι υπάρχει στον κόσμο
Μου φαίνεται ουτοπιστικό να περιμένεις από κάποιον φανατικό να είναι ικανός για λογική σκέψη. Για ένα μισαλλόδοξο είναι απολύτως φυσιολογικό να νιώθει πως ο καθένας που πιστεύει σε κάτι άλλο από αυτόν είναι ανάξιος και υποδεέστερος.

Μισαλλοδοξία : Μίσος στο άλλο δόγμα

Αίτια
η έλλειψη παιδείας
η αμάθεια
η άρνηση για οποιαδήποτε μορφή διαλόγου με την ετερότητα,
τα οικονομικά και κοινωνικά συμφέροντα,
Αποτελέσματα
η έλλειψη διαλόγου
Με τα παραπάνω αίτια και αποτελέσματα που αναφέρεις νιώθω πως πρέπει να διαφωνήσω. Θεωρώ πως η αμάθεια δεν είναι ούτε καν δικαιολογία για οποιαδήποτε ακραία συμπεριφορά. Δεν χρειάζεται κάποιος να είναι επιστήμονας για να γνωρίζει βασικούς κανόνες ηθικής. Άσε που, υπάρχουν άπειρα παραδείγματα φανατισμένων διανοούμενων, και για το θέμα μας ειδικότερα, αν το δούμε και λίγο ιστορικά, πολλοί συνεργάτες του Hitler και άλλων δικτοτόρων ανα τους αιώνες δεν ήταν άνθρωποι αμόρφωτοι.

Μισαλλόδοξος, και γενικότερα φανατικός γίνεσαι από τη στιγμή που συνειδητά, για λόγους που για τον καθένα είναι διαφορετικοί, επιλέγεις να απαξιώσεις την ευρέως αποδεκτή ηθική και να δημιουργήσεις ένα δικό σου σύστημα αξιών. Δεν αξιολογείς πλέον τους ανθρώπους από το χαρακτήρα τους και την συμπεριφορά τους, αλλά απο το φύλο, τη φυλή, τη θρησκεία τους. Και αλίμονο σε όποιον δεν είναι πίσω από τα δικά σου χαρακώματα.

Όσον αφορά στο διάλογο, έχω την εντύπωση οτι δεν είναι απαρραίτητη η έλλειψη διαλόγου, τουλάχιστον όχι κατά τα φαινόμενα. Διάλογο μπορεί κανείς να κάνει, το πρόβλημα είναι κατά πόσο θα μπορέσουν να ανταλλαγούν λογικές και όχι λογικοφανείς απόψεις. Πάρε το κοντινό περιστατικό όπου γραμματές ή πρόεδρος της Χρυσής Αυγής έχει μιλήσει σε κανάλι "ανταλλάσοντας απόψεις". Πλέον, είναι μέρος της πολιτικής ακόμη και ακραίων ατόμων και οργανόσεων το σκέπασμα του δικού τους φανατισμού με ένα μανδύα κουλτούρας και πατριωτισμού. Ας δουμε το παράδειγμα ενός συγκεκρίμένου κόμματος...:whistle:

Έχω την εντύπωση ότι, οι άνθρωποι οι οποίοι χρησιμοποιούν τη μισαλλοδοξία για να προωθήσουν τα δικά τους συμφέροντα δεν είναι απαρραίτητο να είναι οι ίδιοι. Πολλές φορές, ο φανατισμός χρησιμοποιείται ως εργαλείο για τον έλεγχο των ανθρώπων που θα πέσουν στα δίχτυα τους. Ο εγκέφαλος, είναι απλώς ένας πολύ καλός δημαγωγός που χρησιμοποιεί τους ανθρώπους από όλες τις πλευρές για να εξυπηρετήσει τα συμφέροντά του. Είναι ικανή συνθήκη όχι όμως και αναγκαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Πραγματικά ελπίζω πως όχι...απο την άλλη, δεν νομίζω πως θα βρεθεί κάποιος που θα παραδεχθεί οτι διακατέχεται απο μισαλλοδοξία,αν και προσωπικά γνωρίζω αρκετούς(και τους έχω βαρεθεί)...

Γιατί να μην το παραδεχτεί κάποιος;

Είναι κωλόγαυροι η ομάδα τους πρέπει να πέσει κατηγορία και να απελάσουν τους οπαδούς τους ενώ πρέπει να δημευτεί η περιουσία του προέδρου τους. Με λίγα λόγια, χάλια ομάδα, χάλια οπαδοί

Δεν βλέπω πουθενά το κακό να παραδεχτώ ότι θέλω ο gayros να εξαφανιστεί από το ποδοσφαιρικό χάρτη :worry:

ΠΑΟ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΥΡΑ 13

Και μετά το μανιφέστο μου έχω να πω ότι εκτός από τις συνέπειες που ανέφερες υπάρχει μια κινητήρια δύναμη στη μισαλλοδοξία. Πάντα αντιμετωπίζουν τον άλλο σαν wannabe καταστροφέα της ύπαρξης τους. Μεταμφιέζουν δηλαδή το μίσος τους σε άμυνα σε αυτό που φαντάζονται ότι θα τους κάνουν. Με λίγα λόγια πάντα αμύνονται στον μελλοντικό κίνδυνο (ΘΑ μας κάνουν ξένους στη χώρα μας, ΘΑ μας παρασύρουν τα παιδιά στα ναρκωτικά)

Και προφανώς η γενίκευση είναι η αιτία. Ένα περιστατικό είναι αρκετό για να κάνει όλους τους ανθρώπους μιας κοινωνικής ομάδας εμπόρους ναρκωτικών, αποβράσματα της κοινωνίας, τσούλες που θέλουν να μας πάρουν τους άντρες, άπληστους και παιδόφιλους τραγόπαπες κτλ κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αλήθεια εσείς κατέχεστε απο τη μισαλλοδοξία;
λιγο πολυ,,ολοι εχουν σε καποιο θεμα..εστω και ελαχιστα..
το θεμα ειναι ομως να βελτιωνομαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Μου φαίνεται ουτοπιστικό να περιμένεις από κάποιον φανατικό να είναι ικανός για λογική σκέψη. Για ένα μισαλλόδοξο είναι απολύτως φυσιολογικό να νιώθει πως ο καθένας που πιστεύει σε κάτι άλλο από αυτόν είναι ανάξιος και υποδεέστερος.

Μισαλλοδοξία : Μίσος στο άλλο δόγμα

Με τα παραπάνω αίτια και αποτελέσματα που αναφέρεις νιώθω πως πρέπει να διαφωνήσω. Θεωρώ πως η αμάθεια δεν είναι ούτε καν δικαιολογία για οποιαδήποτε ακραία συμπεριφορά. Δεν χρειάζεται κάποιος να είναι επιστήμονας για να γνωρίζει βασικούς κανόνες ηθικής. Άσε που, υπάρχουν άπειρα παραδείγματα φανατισμένων διανοούμενων, και για το θέμα μας ειδικότερα, αν το δούμε και λίγο ιστορικά, πολλοί συνεργάτες του Hitler και άλλων δικτοτόρων ανα τους αιώνες δεν ήταν άνθρωποι αμόρφωτοι.

Μισαλλόδοξος, και γενικότερα φανατικός γίνεσαι από τη στιγμή που συνειδητά, για λόγους που για τον καθένα είναι διαφορετικοί, επιλέγεις να απαξιώσεις την ευρέως αποδεκτή ηθική και να δημιουργήσεις ένα δικό σου σύστημα αξιών. Δεν αξιολογείς πλέον τους ανθρώπους από το χαρακτήρα τους και την συμπεριφορά τους, αλλά απο το φύλο, τη φυλή, τη θρησκεία τους. Και αλίμονο σε όποιον δεν είναι πίσω από τα δικά σου χαρακώματα.

Όσον αφορά στο διάλογο, έχω την εντύπωση οτι δεν είναι απαρραίτητη η έλλειψη διαλόγου, τουλάχιστον όχι κατά τα φαινόμενα. Διάλογο μπορεί κανείς να κάνει, το πρόβλημα είναι κατά πόσο θα μπορέσουν να ανταλλαγούν λογικές και όχι λογικοφανείς απόψεις. Πάρε το κοντινό περιστατικό όπου γραμματές ή πρόεδρος της Χρυσής Αυγής έχει μιλήσει σε κανάλι "ανταλλάσοντας απόψεις". Πλέον, είναι μέρος της πολιτικής ακόμη και ακραίων ατόμων και οργανόσεων το σκέπασμα του δικού τους φανατισμού με ένα μανδύα κουλτούρας και πατριωτισμού. Ας δουμε το παράδειγμα ενός συγκεκρίμένου κόμματος...:whistle:

Έχω την εντύπωση ότι, οι άνθρωποι οι οποίοι χρησιμοποιούν τη μισαλλοδοξία για να προωθήσουν τα δικά τους συμφέροντα δεν είναι απαρραίτητο να είναι οι ίδιοι. Πολλές φορές, ο φανατισμός χρησιμοποιείται ως εργαλείο για τον έλεγχο των ανθρώπων που θα πέσουν στα δίχτυα τους. Ο εγκέφαλος, είναι απλώς ένας πολύ καλός δημαγωγός που χρησιμοποιεί τους ανθρώπους από όλες τις πλευρές για να εξυπηρετήσει τα συμφέροντά του. Είναι ικανή συνθήκη όχι όμως και αναγκαία.

Όσον αφορα την αμαθεια που ανεφερα ως ενα απο τα αιτια της μισσαλοδοξιας ναι μερικες φορες μπορει να ειναι και αυτο.Αλλα μερικες φορες μπορει οπως λες και εσυ να ειναι και μορφωμενοι ανθρωποι μισσαλοδοξοι.Για αυτο το λογο το ανεφερα ως ενα απο τα αιτια υπαρχουν ομως και αλλα αιτια να κρινουν την μισσαλοδοξια.
Ακομη,οσον αφορα τωρα την ελλειψη διαλογου που εγραψα οτι ειναι μια συνεπεια της μισσαλοδοξιας ναι εχεις δικιο σε αυτο που γραφεις οτι μπορουν να κανουν διαλογο αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θα ανταλλαξουν αποψεις ο ενας με τον αλλον,για αυτο το λογο λεω οτι εφοσον δεν ανταλλασουν αποψεις με αλλα ατομα,τοτε οι μισσαλοδοξοι παυουν να μιλουν σχετικα με αυτο το θεμα(τη μισσαλοδοξια δηλαδη) που εχει ως συνεπεια την ελλειψη διαλογου!Οσον αφορα την τελευταια παραγραφο που εγραψες συμφωνω μαζι σου απολυτα που λες οτι ειναι ικανη συνθηκη οχι ομως πολυ αναγκαια!
Γιατί να μην το παραδεχτεί κάποιος;

Είναι κωλόγαυροι η ομάδα τους πρέπει να πέσει κατηγορία και να απελάσουν τους οπαδούς τους ενώ πρέπει να δημευτεί η περιουσία του προέδρου τους. Με λίγα λόγια, χάλια ομάδα, χάλια οπαδοί

Δεν βλέπω πουθενά το κακό να παραδεχτώ ότι θέλω ο gayros να εξαφανιστεί από το ποδοσφαιρικό χάρτη :worry:

ΠΑΟ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΥΡΑ 13

Και μετά το μανιφέστο μου έχω να πω ότι εκτός από τις συνέπειες που ανέφερες υπάρχει μια κινητήρια δύναμη στη μισαλλοδοξία. Πάντα αντιμετωπίζουν τον άλλο σαν wannabe καταστροφέα της ύπαρξης τους. Μεταμφιέζουν δηλαδή το μίσος τους σε άμυνα σε αυτό που φαντάζονται ότι θα τους κάνουν. Με λίγα λόγια πάντα αμύνονται στον μελλοντικό κίνδυνο (ΘΑ μας κάνουν ξένους στη χώρα μας, ΘΑ μας παρασύρουν τα παιδιά στα ναρκωτικά)

Και προφανώς η γενίκευση είναι η αιτία. Ένα περιστατικό είναι αρκετό για να κάνει όλους τους ανθρώπους μιας κοινωνικής ομάδας εμπόρους ναρκωτικών, αποβράσματα της κοινωνίας, τσούλες που θέλουν να μας πάρουν τους άντρες, άπληστους και παιδόφιλους τραγόπαπες κτλ κτλ...

Ακριβως,αυτο που εγραψες για την ομαδα ειναι αποψη σου και πρεπει να την υποστηριζεις.Και στο τελος που λες για την κινητηρια δυναμη οπου μερικες φορες το μισος μετατρεπεται σε αμυνα ναι σωστα γιατι οταν θες να υποστηριξεις την αποψη σου μερικες φορες νευριαζεις και πανω στον πανικο σου δεν ξερεις τι πας να κανεις που αυτο μπορει να κοστισει τις ζωες των αλλων αν επιτιθεσαθ για να πεις την αποψη σου.Αλλα το να αμυνεσαι δεν ειναι σωστο μπορεις να υποστηριξεις την αποψη σου και με αλλους τροπους για αυτο ανεφερα και στα αιτια της μισσαλοδοξιας την ελλειψη δημοκρατιας και ως ενα αποτελεσμα την χρηση βιας.
λιγο πολυ,,ολοι εχουν σε καποιο θεμα..εστω και ελαχιστα..
το θεμα ειναι ομως να βελτιωνομαστε.

Ακριβως ολοι καπου θα εχουν απεχθεια και μισος ακομα και λιγο.Ομως αυτο δεν αλλαζει αν καποιος υποστηριζει κατι δεν μπορει να αλλαξει την αποψη του γιατι εχει βασιστει σε αυτη.Μακαρι ομως να υπαρχαν τροποι οπου να αναγκαζαν τον ανθρωπο να αλλαξει τροπο και να εκφρασει την αποψη του οσον αφορα καποια αλλη πολιτικη,κοινωνικη,θρησκευτικη αποψη με ειρηνικο τροπο και οχι με τη χρηση βιας,αλλα δυστυχως ο φανατισμος ειναι το χειροτερο πραγμα.Η αποψη του καθενος πρεπει να εκφραζεται ειρηνικα ωστε να βελτιωνομαστε οπως λες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
μισαλλοδοξια...

Μισαλλοδοξία : Μίσος στο άλλο δόγμα

και για να μην εχουμε παρανοησεις απο μερικους, οταν μιλαμε για δογμα, δεν αναφερομαστε αποκλειστικα στα θρησκευτικα δογματα
δογμα = αποψη / ιδεα / ιδεολογια
αρα αναφερομαστε σε καθε λογης διαφορετικη αποψη απο τη δικη μας

υπο αυτην την εννοια, ο καθε ανθρωπος ειναι μισαλλοδοξος, καθως δεν γινεται ολοι οι ανθρωποι να συμφωνουν στα παντα

δεν νομίζω πως θα βρεθεί κάποιος που θα παραδεχθεί οτι διακατέχεται απο μισαλλοδοξία

κατα κυριο λογο συμφωνω, ιδιως οταν μιλαμε για θεμτα που δυσκολα θιγονται σημερα και η κοινωνια μας ακομα να τα απενεχοποιησει
ως εκ τουτου, υπαρχουν οι μισαλλοδοξοι που το κρυβουν , και οι μισαλλοδοξοι που δεν εχουν προβλημα να φανερωσουν τις αποψεις τους
π.χ. διαφορετικες αθλητικες ομαδες, διαφορετικα πολιτικα κομματα κτλ

Οι συνέπειες της μισαλλοδοξίας είναι :

  1. η έλλειψη διαλόγου
σ'αυτην την αποψη, θα υπαρχον διαφωνιες, αρα μισαλλοδοξιες... :P
η ελλειψη διαλογου ειναι ενα παο τα αρνητικα αποτελεσματα της μισαλλοδοξιας και ιδιως σε ακραιες περιπτωσεις
ας παρουμε παραδειγματα οπαδων ομαδων που "οπου δεν πιπτει λογος, πιπτει ραβδος"...
τοτε οντως...
εχουμε ελλειψη διαλογου :/::/:

και παιδια μια παρακληση...
η μαρια που δημιουργησε το τοπικ ειναι ακομα μικρη
και ισως δεν γνωριζει ακομα μερικα πραγματα
γι'αυτο μπορει να ανοιξε και το τοπικ για να την βοηθησουμε
καλο λοιπον θα ηταν να συνεισφερουμε ολοι μας απο λιγο ;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
μισαλλοδοξια...



και για να μην εχουμε παρανοησεις απο μερικους, οταν μιλαμε για δογμα, δεν αναφερομαστε αποκλειστικα στα θρησκευτικα δογματα
δογμα = αποψη / ιδεα / ιδεολογια
αρα αναφερομαστε σε καθε λογης διαφορετικη αποψη απο τη δικη μας

υπο αυτην την εννοια, ο καθε ανθρωπος ειναι μισαλλοδοξος, καθως δεν γινεται ολοι οι ανθρωποι να συμφωνουν στα παντα



κατα κυριο λογο συμφωνω, ιδιως οταν μιλαμε για θεμτα που δυσκολα θιγονται σημερα και η κοινωνια μας ακομα να τα απενεχοποιησει
ως εκ τουτου, υπαρχουν οι μισαλλοδοξοι που το κρυβουν , και οι μισαλλοδοξοι που δεν εχουν προβλημα να φανερωσουν τις αποψεις τους
π.χ. διαφορετικες αθλητικες ομαδες, διαφορετικα πολιτικα κομματα κτλ

σ'αυτην την αποψη, θα υπαρχον διαφωνιες, αρα μισαλλοδοξιες... :P
η ελλειψη διαλογου ειναι ενα παο τα αρνητικα αποτελεσματα της μισαλλοδοξιας και ιδιως σε ακραιες περιπτωσεις
ας παρουμε παραδειγματα οπαδων ομαδων που "οπου δεν πιπτει λογος, πιπτει ραβδος"...
τοτε οντως...
εχουμε ελλειψη διαλογου :/::/:

και παιδια μια παρακληση...
η μαρια που δημιουργησε το τοπικ ειναι ακομα μικρη
και ισως δεν γνωριζει ακομα μερικα πραγματα
γι'αυτο μπορει να ανοιξε και το τοπικ για να την βοηθησουμε
καλο λοιπον θα ηταν να συνεισφερουμε ολοι μας απο λιγο ;);)

Συμφωνα απολυτα μαζι σου οσον αφορα τη μισαλλοδοξια οπου αναφερεσαι στην αρχη και λες οτι δεν αναφερομαστε αποκλειστικα στα θρησκευτικα δογματα αλλα γενικα για τος διαφωνιες των ανθρωπων πανω σε αλλα θεματα δηλαδη να εχουν καποια αλλη γνωμη.
Οντως οπως λες η ελλειψη λογου στην μισαλλοδοξια ειναι συνεπεια,αλλα η χρηση βιας σε αναγκαζει να μην μιλας γιατι εκεινη τη στιγμη υποστηριζεις την αποψη σου ακομη και με αθεμιτα μεσα,πραγμα το οποιο ειναι απολυτως λανθασμενο.Ο καθενας μπορει να μιλησει και να εκφρασει την αποψη του χωρις να την εξεφτιλιζει κανενας.

Θα ηθελα να με βοηθουσατε,ακουγωντας τις δικες σας αποψεις και γνωμες οσον αφορα τι παει να πει μισαλλοδοξια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα της μισαλλοδοξίας, αυτη των δαμαστων, κι ενα αποτελεσμα της
θα μπορουσε καλλιστα να ειναι και το...

Γραμμα Ενος Λιονταριου σε Αλλο

Απόδοση: Κώστας Σφενδουράκης

Συγχώρεσε με φίλε μου γιʼ αυτό που θα σου πω.
Δεν σου ʽγραφα τώρα καιρό, ήθελα να ʽμαι μόνος,
ίσως που δεν αντέχω πια τον χώρο τον κλειστό,
ίσως το άνοστο φαί ή της ζωής ο χρόνος.
Στο κήπο ετούτο εδώ που ζω τον ζωολογικό
θλίβομαι, είναι η θλίψη μου τρομακτική αλλʼ όμως
νοιώθω ένα συναίσθημα στοργής στο παιδικό
βλέμμα που λάμπει από χαρά και μου περνά ο τρόμος...
ελπίζω φίλε μου εσύ να είσαι πιο καλά
γιατί είσαι νέος και γυρνάς τώρα το κόσμο όλο,
μα ο δαμαστής – μου είχες πει – δε σήκωνε πολλά
είναι κακούργος στη ψυχή μʼ αποκοτιά και δόλο.
Δουλεύεις μου ʽπες – σʼ έβαλε – ακόμα πιο πολύ,
μέθη των εξουσιαστών είναι στην ιστορία
την εξουσία να βγάζουνε φορώντας μια στολή
μόνο σε ανυπεράσπιστα που πιάνουνε θηρία.
Οι άνθρωποι πολλές φορές νοιώθουν σημαντικοί
με μια καρέκλα, μια στολή και βούρδουλα στο χέρι
κι αν και εγώ δεν άλλαξα σʼ αυτή τη φυλακή
βλέπω μια κάποια αλλαγή στων δεσμωτών τʼ ασκέρι:
μοιάζουνε σαν αιχμάλωτοι τον τελευταίο καιρό,
έχουνε χάσει απʼ τη ματιά της δύναμης τη λάμψη,
γεμάτοι είναι της ζωής προβλήματα θαρρώ
αυτά τους μαστιγώνουνε, αυτά τους έχουν κάμψει.
Ζούγκλα απʼ αυτή χειρότερη δεν πρόκειται να δω,
ο αέρας είναι από καπνό και θάνατο ένα μείγμα,
σε ανήλεα χέρια πέσαμε και άδικα εδώ
ελεύθεροι, αποκτήσαμε του σκλάβου πια το στίγμα...
Όμως μʼ ελπίδα φίλε μου το γράμμα μου αυτό
θέλω να κλείσω λέγοντας θα ʽρθει ο καιρός ετούτος
στη ζούγκλα να επιστρέψουμε, πιστεύω είναι γραφτό
και θα ʽναι εκείνη η στιγμή ο πιο μεγάλος πλούτος.
Δεν είναι άνθρωποι εκεί δεν έχει ούτε κλουβιά,
θα αλληλοαγαπιώμαστε σε λευτεριάς αέρα,
τη λευτεριά αυτή αδερφέ κράτα μες στη καρδιά,
να ξέρεις θα ʽρθει δεν αργεί η ευλογημένη μέρα.



:worry:



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Μισαλλοδοξία είναι το μίσος και η απέχθεια για τις πολιτικές,κοινωνικές και θρησκευτικές ιδέες των άλλων.
Τα αίτια της μισαλλοδοξίας είναι :

  1. ο εγωισμός,
  2. η εμπάθεια,
  3. η έλλειψη παιδείας,
  4. η ιδεοληψία,
  5. η αμάθεια,
  6. η άρνηση για οποιαδήποτε μορφή διαλόγου με την ετερότητα,
  7. τα οικονομικά και κοινωνικά συμφέροντα,
  8. η έλλειψη δημοκρατικού πνεύματος και η στενότητα πνευματικών οριζόντων.
Εγώ θα έλεγα καλύτερα ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ. Ο αμαθής συνήθως δεν συμμετέχει σε τέτοιου είδους συζητήσεις.
Εύστοχα ο Ερ. Στάιν επισημαίνει: "Ο σοφός ξέρει τι ξέρει. Ο αμαθής ξέρει πως δεν ξέρει τίποτε. Ο ημιμαθής όμως νομίζει πως τα ξέρει όλα και ό,τι δεν ξέρει του φαίνεται περιττό και λανθασμένο."
(Δεν το ξέρω τον κύριο. Απλά μου άρεσε και είπα να το γράψω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Μισαλλοδοξία είναι το μίσος και η απέχθεια για τις πολιτικές,κοινωνικές και θρησκευτικές ιδέες των άλλων.
Τα αίτια της μισαλλοδοξίας είναι :

  1. ο εγωισμός,
  2. η εμπάθεια,
  3. η έλλειψη παιδείας,
  4. η ιδεοληψία,
  5. η αμάθεια,
  6. η άρνηση για οποιαδήποτε μορφή διαλόγου με την ετερότητα,
  7. τα οικονομικά και κοινωνικά συμφέροντα,
  8. η έλλειψη δημοκρατικού πνεύματος και η στενότητα πνευματικών οριζόντων.
Οι συνέπειες της μισαλλοδοξίας είναι :

  1. η έλλειψη διαλόγου,
  2. η αδυναμία συνύπαρξης με την ετερότητα,
  3. η οξύτητα,
  4. η χρήση βίας,
  5. ο φανατισμός,
  6. η κοινωνική δυσαρμονία
  7. η άγονη αντιπαλότητα
  8. η υπονόμευση της δημοκρατίας
Αλήθεια εσείς κατέχεστε απο τη μισαλλοδοξία;:worry:

Αχ, τοσο ωραιο θεμα και να πρεπει να πω κακια... Γιατι να μου το κανεις αυτο???
Δηλαδη δεν μπορουσες να το γραψεις με δικα σου λογια και να μην ειναι σαν εγχειριδιο εκθεσης???
Εκτος κι αν εσυ στην καθημερινοτητα σου μιλας ετσι, τοτε παω πασο...

Εγώ θα έλεγα καλύτερα ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ. Ο αμαθής συνήθως δεν συμμετέχει σε τέτοιου είδους συζητήσεις.
Εύστοχα ο Ερ. Στάιν επισημαίνει: "Ο σοφός ξέρει τι ξέρει. Ο αμαθής ξέρει πως δεν ξέρει τίποτε. Ο ημιμαθής όμως νομίζει πως τα ξέρει όλα και ό,τι δεν ξέρει του φαίνεται περιττό και λανθασμένο."
(Δεν το ξέρω τον κύριο. Απλά μου άρεσε και είπα να το γράψω :P)

Μπα ο αμαθης ειναι μισαλλοδοξος... Γιατι του μαθαινουν να μισει αυτο που δεν γνωριζει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Μπα ο αμαθης ειναι μισαλλοδοξος... Γιατι του μαθαινουν να μισει αυτο που δεν γνωριζει..
Είπα όμως να βάλει καλύτερα αμαθής, γιατί αυτός είναι πολύ περισσότερο δογματικός καθώς έχει κάποιες γνώσεις πάνω στις οποίες μπορεί να στηριχθεί και να πει τις μ_ _ _ _ _ _ ς του. (Ουυπς!) :redface:


Και βέβαια είναι και ο αμαθής μισαλλόδοξος. Αυτός πέφτει εύκολα στις παγίδες επιτήδειων προπαγανδιστών και γίνεται έρμαιο των καταστάσεων χωρίς καν να το καταλάβει!
Γι' αυτό το προτιμώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η μισαλλοδοξία σταυρώνει ακόμη και τον Θεό. Γι' αυτό είναι και το πιο θανατηφόρο όπλο κάθε...θρησκείας:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα καλύτερα ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ. Ο αμαθής συνήθως δεν συμμετέχει σε τέτοιου είδους συζητήσεις.
Εύστοχα ο Ερ. Στάιν επισημαίνει: "Ο σοφός ξέρει τι ξέρει. Ο αμαθής ξέρει πως δεν ξέρει τίποτε. Ο ημιμαθής όμως νομίζει πως τα ξέρει όλα και ό,τι δεν ξέρει του φαίνεται περιττό και λανθασμένο."
(Δεν το ξέρω τον κύριο. Απλά μου άρεσε και είπα να το γράψω :P)

με τα παραπάνω, διαπίστωσα ότι είμαι ημιμαθής....
αλλά και όλα αυτά που γνωρίζει ο άνθρωπος, ίσως έρθει η στιγμή που τα ξεχάσει..., οπότε είμαι χαρούμενος που είμαι ημιμαθής και ο παραπάνω κύριος που ανέφερες να είναι ευτυχής που έκανε αυτήν τη διαπίστωση.... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Η μισαλλοδοξία σταυρώνει ακόμη και τον Θεό. Γι' αυτό είναι και το πιο θανατηφόρο όπλο κάθε...θρησκείας:redface:!

Η μισαλλοδοξία δεν είναι απλά "θανατηφόρο όπλο", είναι ένας απ' τους θεμέλιους λίθους κάθε θρησκείας, με την παραδοχή φυσικά ότι θρησκεία σημαίνει πίστη και αφοσίωση σε ένα μεταφυσικό δόγμα. Αδογμάτιστη θρησκεία δεν έχω δει μέχρι στιγμής οπότε δεν είναι λογικό σφάλμα να ισχυριστούμε ότι κάθε θρησκεία προσδιορίζεται μέσα από το δόγμα.

Αν το δόγμα των άλλων είναι ισχυρότερο τότε η δική μου θρησκεία δεν έχει νόημα ύπαρξης. Αν επίσης η θρησκεία μου δεν εξαπλώνεται τότε κινδυνεύει να χαθεί απ' την εξάπλωση των άλλων θρησκειών. Συνεπώς η έννοια της θρησκείας είναι άρρηκτα συνδεδεμένη τόσο με το δόγμα όσο και την εξάπλωσή του. Εδώ λοιπόν το "δόγμα" αντικαθιστά τη "δοξασία". Δεν αρκεί απλά να πιστεύεις πρέπει να είσαι σε θέση να οριοθετήσεις την πίστη σου.

Χαράσσεις λοιπόν διαχωριστικές γραμμές εξαρχής. Από τη γέννηση της θρησκείας σου είσαι "οριοθετημένος". Μελετάς τις γραφές όχι για να ανακαλύψεις καινούργια νοήματα αλλά για να περάσει γρηγορότερα μέσα σου το Ένα, το Απόλυτο, το Αρχικό νόημα που σου προείπε ο παππάς σου. Για να καλωδιώσεις τη σκέψη σου με το "Λόγο του Θεού" που φυσικά μόνο λόγος Θεού δεν είναι.

Όλα αυτά τα δομικά χαρακτηριστικά της θρησκείας που θα οδηγήσουν αργά ή γρήγορα τους πιστούς; Μα φυσικά στο να νιώσουν απέχθεια για οτιδήποτε έξω από τα "όρια" που έχουν βάλει. Το Κοράνι είναι επεκτατικό, ο Βούδας άθεος και τεμπέλης, οι Εθνικοί Ειδωλολάτρες, οι Παγανιστές Σκοτεινοί και υποχθόνιοι, οι Σαμάνοι πρωτόγονοι, κ.ο.κ.

Η μισαλλοδοξία σε όλο της το μεγαλείο. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το μίσος εναντίον των μισαλλόδοξων, το οποίο έχω συχνά αναγνωρίσει ακόμη και στον εαυτό μου, άραγε αποτελεί με τη σειρά της ένα είδος μισαλλοδοξίας; :hmm:

δογμα = αποψη / ιδεα / ιδεολογια
Λάθος! Μπερδεύεις το Δόγμα με τη Δοξασία, όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο Παραφερνάλια...

αρα αναφερομαστε σε καθε λογης διαφορετικη αποψη απο τη δικη μας

υπο αυτην την εννοια, ο καθε ανθρωπος ειναι μισαλλοδοξος, καθως δεν γινεται ολοι οι ανθρωποι να συμφωνουν στα παντα
Επίσης λάθος!! Ακόμη κι αν δεν συμφωνούμε με τη γνώμη κάποιου άλλου, αυτό δεν συνεπάγεται ότι τον μισούμε κιόλας. Θεωρώ ότι τούτη η άποψη είναι από τη φύση της μισαλλόδοξη, αφού θεωρεί τη διαφορά άποψης, την ετερότητα δηλαδή, ως συνώνυμο του μίσους προς αυτήν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Το μίσος εναντίον των μισαλλόδοξων, το οποίο έχω συχνά αναγνωρίσει ακόμη και στον εαυτό μου, άραγε αποτελεί με τη σειρά της ένα είδος μισαλλοδοξίας; :hmm:
Και βεβαια ειναι...
Ειναι σαν τον ρατσισμο εναντιον των ρατσιστων...
Αλλα ειναι κι αποριας αξιον αν τελικα ειναι απολυτα κακο ή οχι... Ειδικα αν σκεφτουμε πως πηγαζει στην ουσια απο την ιδια την απεχθεια προς αυτα τα 2 στοιχεια...
Αλλα και παλι μετα μπαινουμε σ' εναν φαυλο κυκλο, καθως μπαινοντας στον κυκλο των μισαλλοδοξων, θεωρητικα θα πρεπει να μισουμε και τους ιδιους μας τους εαυτους...
Αλλα δεν το κανουμε...
Αρα θα λεγα πως μαλλον εχουμε παλι 2 μετρα και 2 σταθμα κι αυτο ειναι το χειροτερο... Μαλλον πρεπει να το αποβαλλουμε τελικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Μισαλλοδοξία είναι το μίσος και η απέχθεια για τις πολιτικές,κοινωνικές και θρησκευτικές ιδέες των άλλων.
Αλήθεια εσείς κατέχεστε απο τη μισαλλοδοξία;:worry:

Όχι βέβαια, είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος. Μισαλλόδοξοι είναι όλοι οι υπόλοιποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Και βεβαια ειναι...
Ειναι σαν τον ρατσισμο εναντιον των ρατσιστων...

Αυτό μου θύμισε ένα ερώτημα που είχα φοιτητής στην Πάτρα. Να αφήσουμε τους Χρυσαυγίτες να γράφουν συνθήματα στους τοίχους; :hmm:

Κάποιοι χρησιμοποιούν τη δημοκρατία για να εκφραστούν και κάποιοι άλλοι για να την διαλύσουν. :worry: Δεν υπάρχει ρατσισμός εναντίων των ρατσιστών. Υπάρχει οργή εναντίων των ρατσιστών. Αυτή η Καρατζαφέρικη προπαγάνδα του στυλ, είστε φασίστες που με λέτε φασίστα φανερώνει από μόνο του την έλλειψη συγκρότησης. Κύριε αν δεν θες να σε λέμε φασίστα πέτα έξω από το κόμμα σου τους Πλεύρηδες και άσε τους ξένους μετανάστες να αφομοιωθούν ειρηνικά με τους υπόλοιπους εργάτες.

Και για να βάλουμε τον "Ορθόδοξο Ψάλτη" στην κουβέντα....κάποιοι μπαίνουν στον Οίκο του Θεού για να προσευχηθούν και κάποιοι άλλοι για να τον κάνουν Οίκο Εμπορίου. Ήταν μισαλλόδοξος ο Χριστός που τα έκανε λαμπόγιαλο;

Άλλοι χρησιμοποιούν την πίστη ως εφαλτήριο πνευματικής αναζήτησης και κάποιοι άλλοι για να κάνουν χαβαλέ. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top