Θα συνάπτατε σχέση με ΑΜΕΑ;

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ψάχνοντας στο internet υλικό για μία εργασία μου, έπεσα πάνω σε μία ωραία ανάρτηση σχετική με τα ΑΜΕΑ και την ερωτική σχέση.
Εκεί έλεγε ότι για να δημιουργηθεί μια σχέση βασική προϋπόθεση είναι η αποδοχή του ατόμου ως φυσιολογικού με κάποιες ιδιαιτερότητες. Οι περισσότεροι είμαστε θετικοί σε αυτή την άποψη, τουλάχιστον έτσι δηλώνουμε.

Η ερώτηση μου είναι: Θα συνάπτατε σχέση με ΑΜΕΑ;
Βάζετε τέτοιους φραγμούς στην καρδιά σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αναλογα με την αναπηρια ,-ειδος βαρος-
και με την προσωπικοτητα χαρακτηρα του ατομου,,και το ποσο ταιριαζουμε..

τα βαζεις στη ζυγαρια και βλεπεις τι βγαινει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Δε νομίζω να έκανα........πολύ ρατσιστικό αυτό από μέρους μου, αλλά θα σκεφτόμουν περισσότερο τις αντιδράσεις του περίγυρού μου...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Πρεπει να διαβασεις αυτο το βιβλιο...η ολη υποθεση ειναι η ανυπερβλητη αγαπη μεταξυ μιας τυφλης και ενος ανθρωπου με ενα δισβαστακτο παρελθον.https://www.greekbooks.gr/books/logo...i-pezografia/me-ta-matia-tis-psihis-1.product


και ναι ......μετα απο αυτο...πιστεψα πως οταν αγαπαμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, αγαπαμε τον αλλον γιατι βλεπουμε την ψυχη του και οχι ....το ξανθο μαλλι του ή το γαλανο του ματι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
Δε νομίζω να έκανα........πολύ ρατσιστικό αυτό από μέρους μου, αλλά θα σκεφτόμουν περισσότερο τις αντιδράσεις του περίγυρού μου...:/:

Μιλάς σοβαρά; :eek:

Είναι λόγος να απορρίψεις έναν άνθρωπο αυτός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Μιλάς σοβαρά; :eek:

Είναι λόγος να απορρίψεις έναν άνθρωπο αυτός;

δεν είναι όχι απλά όσο να ναι οι γυρω επηρεαζουν σε τετοια θεματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
δεν είναι όχι απλά όσο να ναι οι γυρω επηρεαζουν σε τετοια θεματα

Μπράβο!
Αυτό θα πει αγάπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Μπράβο!
Αυτό θα πει αγάπη.

πλεον αν δεν υπαρχει συμπαρασταση απ τους γυρω οσο κι αν αγαπας καποιον δεν γινεται τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Ουτε εγω θα εκανα.και ξερω και ποσο εγωιστικο ειναι αλλα οχι.δεν θα εκανα σχεση με καποιον τετοιο ανθρωπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
πλεον αν δεν υπαρχει συμπαρασταση απ τους γυρω οσο κι αν αγαπας καποιον δεν γινεται τιποτα.

Και γιατί να μην υπάρχει συμπαράσταση;
Και γιατί να το λέμε συμπαράσταση (λες και είναι κάτι τόσο τραγικό);
Και γιατί να μη σέβονται τα θέλω σου και τις επιλογές σου οι γύρω σου;
Μήπως κρύβεται κάτι άλλο πίσω από όλο αυτό;
Λέω μήπως;

Να αλλάξεις περίγυρο Μαράκι.

Εγώ δε θα έμπαινα καν στο δίλημμα αυτό.
Όρεξη για ζωή να έχει και όλα τα άλλα τα παραβλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Humans.... what a noble race...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πλεον αν δεν υπαρχει συμπαρασταση απ τους γυρω οσο κι αν αγαπας καποιον δεν γινεται τιποτα.

ποιος τον χ@ζει τον περιγυρο,,αν αγαπας καποιον ανθρωπο πραγματικα?εγκληματιας ειναι?καποιο προβλημα υγειας εχει..

αν απερριπτα μια αμεα,,δεν θα ηταν σιγουρα για τον περιγυρο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Ψάχνοντας στο internet υλικό για μία εργασία μου, έπεσα πάνω σε μία ωραία ανάρτηση σχετική με τα ΑΜΕΑ και την ερωτική σχέση.
Εκεί έλεγε ότι για να δημιουργηθεί μια σχέση βασική προϋπόθεση είναι η αποδοχή του ατόμου ως φυσιολογικού με κάποιες ιδιαιτερότητες. Οι περισσότεροι είμαστε θετικοί σε αυτή την άποψη, τουλάχιστον έτσι δηλώνουμε.

Η ερώτηση μου είναι: Θα συνάπτατε σχέση με ΑΜΕΑ;
Βάζετε τέτοιους φραγμούς στην καρδιά σας;


καλημερα ..
καταρχην τι εννοεις με τον ορο αμεα???
γιατι αν το παρεις με την κυριολεξια της εννοιας τοτε αυτο το θεμα ειναι αρρωστο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
καλημερα ..
καταρχην τι εννοεις με τον ορο αμεα???
γιατι αν το παρεις με την κυριολεξια της εννοιας τοτε αυτο το θεμα ειναι αρρωστο .

Αμεα είναι ο άνθρωπος που έχει τύφλωση ή κώφωση (μερική ή ολική) ή είναι καθηλωμένος σε ένα καροτσάκι (είτε εκ γενετής ή από ένα ατύχημα) Αμέα είναι όμως και τα άτομα με νοητική υστέρηση, σύνδρομα, τετραπληγίες κλπ.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχει μία ορολογία- ομπρέλα που καλύπτει ότι αποκλίνει από το "φυσιολογικό".
Δεν μπορούμε να τα τσουβαλιάσουμε όλα...
Ναι, άρρωστο θεωρώ να κάνεις σχέση με σύνδρομο down...
Φυσιολογικό να κάνεις σχέση με ένα άτομο που έχει π.χ. τύφλωση ή κινητικό πρόβλημα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Συγνώμη, αλλά μία αβίαστα θετική απάντηση σε αυτό το ερώτημα, θα την δω με μια σχετική επιφυλακτικότητα και καχυποψία...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δε νομίζω να έκανα........πολύ ρατσιστικό αυτό από μέρους μου, αλλά θα σκεφτόμουν περισσότερο τις αντιδράσεις του περίγυρού μου...:/:
Καταλαβαίνω την άρνησή σου και δεν θα ηθικολογήσω... αλλά...
Η αιτιολόγησή σου μου φαίνεται κυριολεκτικά αποτρόπαιη. Μα για τον ΠΕΡΙΓΥΡΟ βρε πουλάκι μου, είναι δυνατόν;;:(

Ουτε εγω θα εκανα.και ξερω και ποσο εγωιστικο ειναι αλλα οχι.δεν θα εκανα σχεση με καποιον τετοιο ανθρωπο...
Τέτοιο άνθρωπο...:/:

Γιατί αυτό μου ακούγεται κάπως;...:hmm:

Και γιατί να μην υπάρχει συμπαράσταση;
Και γιατί να το λέμε συμπαράσταση (λες και είναι κάτι τόσο τραγικό);
Και γιατί να μη σέβονται τα θέλω σου και τις επιλογές σου οι γύρω σου;
Μήπως κρύβεται κάτι άλλο πίσω από όλο αυτό;
Λέω μήπως;

Να αλλάξεις περίγυρο Μαράκι.

Εγώ δε θα έμπαινα καν στο δίλημμα αυτό.
Όρεξη για ζωή να έχει και όλα τα άλλα τα παραβλέπω.

Λοιπόν, έχω έναν συγγενή, τετραπληγικό, με χαρακτηριστικές δυσμορφίες και με νοητική καθυστέρηση, ο οποίος δεν έχει σταυρώσει γυναίκα στη ζωή του. Σε βλέπω αρκετά πονόψυχη, οπότε τι λες, να κάνουμε κατάσταση;

Όχι; :confused:

Τό 'ξερα!! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
δεν ξέρω... φανταζομαι ότι αν ο σύντροφός μου τυφλωνόταν/πάθαινε κάποια αναπηρία δεν θα τον εγκατέλειπα (αλλά και πάλι ποτέ μη λες ποτέ, έχω περίπτωση στον περίγυρό μου που η σύζυγος με τα δύο μωρά (νεογέννητο το ένα, 2.5 ετών το άλλο) εγκατέλειψε το σύζυγο της όταν εκείνος έμεινε με βαριά αναπηρία μετά από ατύχημα κατά τη διάρκεια επικίνδυνου σπορ που κόντεψε να του στοιχίσει τη ζωή).

Μιλώντας για ΑΜΕΑ που δεν έχουν κάποια ψυχική ή πνευματική ασθένεια (σε αυτές τις περιπτώσεις δεν νομίζω ότι θα έμπαινα καν στη σκέψη), αλλά μόνο για ανθρώπους με κινητικά προβλήματα ή προβλήματα όρασης /ακοής, δηλαδή για ανθρώπους που η καθημερινή μας επικοινωνία θα μπορούσε να υπάρχει χωρίς προβλήματα (οκ, θα έπρεπε να μάθω να μιλάω με τη νοηματική πχ σε περίπτωση κωφού αλλά θα μπορούμε να συζητήσουμε σαν 2 ενήλικες άνθρωποι κάποιο θέμα χωρίς προβλήματα) δεν ξέρω πόσο εύκολα θα ξεκινούσα μια σχέση. Οκ, αν τύχαινε στην πορεία, αλλά εκ των προτέρων? Δεν ξέρω.
Επίσης, δεν μπορώ να παραγνωρίσω ούτε κι εγώ τον περίγυρο. Εννοώ, δεδομένου ότι και η ίδια θα είχα διάφορες σκέψεις, σίγουρα θα με επηρέαζε η άποψη των ανθρώπων γύρω μου. Οκ, άμα τον είχα γνωρίσει και τον είχα ερωτευτεί πχ., μάλλον δεν θα ήταν τροχοπέδη τυχόν αρνητική στάση των γύρω μου, αλλά αν ήμουν στη φάση της αρχικής γνωριμίας και αυτός έδειχνε το ενδιαφέρον του, σίγουρα θα αναρωτιόμουν/σκεφτόμουν τις αντιδράσεις των γύρω μου.

Επομένως, αν και δεν το απορρίπτω ασυζητητί την περίπτωση να έκανα σχέση με άτομο με ειδικές ανάγκες, ομολογώ ότι θα ήμουν πιο επιφυλακτική απέναντι σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο σε σχέση με το να έκανα σχέση με ένα άτομο με ίδιες απόψεις/εμφάνιση/γενική κατάσταση αλλά αρτιμελές.
Ίσως ακούγεται εγωιστικό, αλλά ... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πιστεύω ότι θα έκανα σχέση με κάποιες ειδικές κατηγορίες ΑΜΕΑ, αν αναγνώριζα μεγάλη δύναμη σε συνδυασμό με μεγάλη ευαισθησία και ειλικρίνεια και σεξ απίλ, δηλαδή ένα πακέτο που αναζητώ και σπανίζει έτσι κι αλλιώς, αλλά δεν υπάρχει αμφιβολία ότι μπορείς να το βρεις και σε αυτούς τους ανθρώπους. 'Ολοι μας είμαστε άτομα με ειδικές ανάγκες. Αυτοί απλά έχουν περισσότερες. Πολλοί ΑΜΕΑ είναι πολύ όμορφοι και δυνατοί και ανεπτυγμένοι. Σχετικά πρόσφατα ήμουν σε μια εκδήλωση. Κάποια στιγμή ήρθε μια κοπέλα κοντά μου. Κρατούσε ένα μπαστούνι. 'Ηταν τυφλή. Η κοπέλα ήταν πανέμορφη, μια κούκλα. Το σώμα της ήταν σαν μπιμπελό, ήταν πολύ καλοντυμένη, τα μαλλιά της πολύ όμορφα κουρεμένα, μια πολύ έξυπνη φάτσα, σίγουρα ελκυστικό σύνολο και σίγουρα για να ήταν εκεί θα είχαμε πολλά να πούμε. Σίγουρα θα μπορούσα να νοιώσω έρωτα για μια τέτοια τυφλή, ήταν θαυμάσια σε όλα της. Παράδειγμα προς μίμηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Τέτοιο άνθρωπο...:/:

Γιατί αυτό μου ακούγεται κάπως;...:hmm:

Ευτυχώς δεν είμαι παρανοικός και φάνηκε και σε άλλους η ασχήμια της φράσης. Λες και μιλάει για σκατά. Τελικά ένα ΑΜΕΑ μπορεί να είναι "άσχημο" στην εμφάνιση αλλά οι φυσιολογικοί άνθρωποι μπορούν να είναι άσχημοι και στην εμφάνιση (γενικά μιλάω) αλλά και στις σκέψεις τους.

Να μιλήσουμε για ΑΜΕΑ και σχέσεις; Ας μιλήσουμε για ΑΜΕΑ και σχέσεις λοιπόν:

Καταρχάς το ΑΜΕΑ είναι υποχρεωμένο κυριολεκτικά, να ζει υπό διαφορετικούς όρους στην κοινωνία. Το σάλι σου μπορείς εσύ να μην το ξαναφορέσεις και να αλλάξεις εμφάνιση. Ο ανάπηρος όμως δεν μπορεί να αλλάξει το μάτι του ή το πόδι του ή τον εγκέφαλό του κατα βούληση. Πρέπει να ζήσει με αυτό.

Ερώτημα: Μπορεί κάποιος να φανταστεί πόσο παγιδευμένη νιώθει η ψυχή μου μέσα στο σώμα μου; Πόσα θέλω να πω και πόσα θέλω να κάνω;

Απάντηση: Πολλά. Και μπορώ να τα κάνω, αλλά ακόμα νιώθω παγιδευμένος σ' ένα σώμα που δεν διάλεξα, που ποτέ δεν ήμουν υπεύθυνος για την κατασκευή του.

Κεφάλαιο Δεύτερο - Σχέσεις: Έχω την τύχη να μην είμαι σε καρέκλα ή να μην έχω κάποιο άλλο θέμα. Δε μπορώ να φανταστώ όμως πως θα νιώθουν αυτοί οι άνθρωποι. Αυτό τον περιορισμό που εγώ τον νιώθω μια φορά, αυτοί πραγματικά να τον νιώθουν δέκα φορές. Ως εκ τούτου, δεν είμαι στην ίδια μοίρα που δυστυχώς βρίσκονται αυτοί και έχω συνάψει σχέσεις με κοπέλες (όμορφες και μη). Τι θα γινόταν αν δεν ήμουν τόσο έξυπνος (δικά τους λόγια, όχι δικά μου), ή αν δεν είχα ωραία μάτια κλπ (πάλι δικά τους λόγια); Τι θα γινόταν αν ήμουν σε καρέκλα; Τι θα γινόταν αν είχα κομμένο άκρο;

Το μυαλό, τα μάτια κλπ. "σώζουν" την κατάσταση. Μοιάζω να θέλω να σωθώ όμως; Πραγματικά πιστεύω ότι τα ΑΜΕΑ δεν επιζητούν τη λύπηση ούτε τη συνεχή βοήθεια. Δε ζητούν κάποια να τους σώσει. Τουλάχιστον εγώ αυτό που ζητάω στις εκάστοτε επαφές μου, είναι η αντίληψη. Η σωστή και πλήρης αντίληψη. Παράδειγμα: Θέλει η Χ να βγούμε για καφέ. Μπορώ και θα βγούμε. Θέλει η Χ πάλι να πάμε σινεμά, ή να πάμε σε κλαμπ. Μπορώ, και θα πάμε. Θέλω εγώ να πλύνω τα πιάτα στο σπίτι. Χεράκια έχω, τα ποδαράκια μου αντέχουν την ορθοστασία, μπορώ να τα πλύνω και μόνος μου. Δε θα επιβαρύνω την Χ με το πρόβλημά μου, ενώ κάλλιστα θα μπορούσα να της πω "ξέρεις, έχω πρόβλημα στα πόδια και δε μπορώ να πλύνω τα πιάτα γιατί θα κουραστώ απ' την ορθοστασία στο νιπτήρα".

Ειδικά το τελευταίο παράδειγμα ανοίγει ένα μεγάλο κεφάλαιο που δε θα κάτσω να αναλύσω πολύ γιατί θα φτάσει Ιούνιος κι ακόμα θα γράφω. Έχει να κάνει με ΑΜΕΑ που ακόμα κι έτσι όπως έτυχε να γεννηθούν, μπορούν να κάνουν ότι κι ένας κανονικός άνθρωπος (ή κι ακόμα περισσότερα). Τουλάχιστον τα συνειδητοποιημένα ΑΜΕΑ (που δεν γκρινιάζουν για το παραμικρό ΕΝΩ ΜΠΟΡΟΥΝ να το κάνουν και μόνοι τους) δεν θα κάτσουν να ταλαιπωρήσουν κανέναν άνθρωπο. Έχουν υψηλό αίσθημα ευθύνης. Υψηλό αίσθημα αυτοσυντήρησης και αξιοπρέπειας.

Ποτέ δε θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου να ζητάει κάτι τέτοιο από την εκάστοτε κοπέλα μου. Ακόμα και για τα πράγματα που δε μπορώ να κάνω (πχ να κουβαλήσω αγκαλιά μια τηλεόραση για να την φέρω μες το σπίτι) θα στίψω το μυαλό μου και θα βρω έναν τρόπο να τα καταφέρω (πχ. ρυμουλκό σε ροδάκια, ή στην τελική θα τα σκάσω τα ευρώ και θα μου τη φέρει ο μαγαζάτορας). Κατανοώ την ανησυχία των ανθρώπων για την επιβάρυνση από ένα ΑΜΕΑ, αλλά δε συμφωνώ. Δεν είμαστε όλοι το ίδιο. Σταματήστε να νομίζετε ότι δε μπορούμε να κάνουμε πράγματα. Σταματήστε να είστε ρατσιστές. Εγώ δε μπορώ να σας σταματήσω. Μόνο εσείς μπορείτε να το κάνετε. Εμένα δεν θα αλλάξει η ζωή μου. Είμαι προετοιμασμένος για να δέχομαι ανα πάσα στιγμή από τη χειρότερη εως την καλύτερη αντιμετώπιση. Εσείς θα γίνετε καλύτερο είδος.

Ερώτηση: Θα σας άρεσε αν ένα ΑΜΕΑ σας έλεγε ότι δεν κάνει ποτέ σχέσεις με ξανθιές, ακριβώς γιατί είναι ξανθιές;

Απάντηση: Δεν μου αρέσουν οι ξανθιές, αλλά οι μισές μου σχέσεις ήταν με ξανθιές. Γιατί; Γιατί δεν κοίταγα τον έρωτά μου στις τρίχες... Εσείς γιατί κοιτάτε λοιπόν την αναπηρία μας; Μας κάνει χειρότερους ανθρώπους;

Επόμενο κεφάλαιο - Οι αβίαστα θετικές απόψεις που λέει και η Μαρίνα:

Κι εγώ κοιτάζω με καχυποψία τις αβίαστα θετικές αντιδράσεις απέναντι στα ΑΜΕΑ. "Εγώ δεν θα είχα πρόβλημα να κάνω σχέση με ΑΜΕΑ" λένε, κι όταν έρχεται το ΑΜΕΑ μπροστά τους, δεν κάθονται καν να ψάξουν το μείγμα (μέσα-έξω) αν τους ταιριάζει. Η θετικότητα συνήθως είναι μια αγαθή και αληθινή μορφή συμπόνιας η οποία συνήθως υπάρχει εκ του ασφαλούς επειδή η κατάσταση δεν αντιμετωπίζεται κατάματα. Όταν έρθει όμως το ΑΜΕΑ μπροστά σου και σου πει "Να μαι κούκλα μου, χάρηκα για τη γνωριμία και χάρηκα ακόμα πιό πολύ που δεν έχεις πρόβλημα με τους ανάπηρους" κι εσύ σαν κοπέλα αρχίζεις τα "Ξέρεις, ο αδερφός μου με πήρε τηλέφωνο. Έπεσε από μια μπανανιά ενώ προσπαθούσε να μαζέψει σταφύλια και πρέπει να φύγω τώρα οπότε θα πιούμε το ποτό μας άλλη φορά" (δηλαδή ποτέ), τότε φαίνεται το πόσο διατεθειμένος/η είσαι να δεχτείς το ΑΜΕΑ.

Ερώτηση: Και γιατί εσύ φυσιολογικέ άνθρωπε να δεχτείς το ΑΜΕΑ και να μην το πάμε στο άλλο άκρο, δηλαδή το ΑΜΕΑ να δεχτεί εσένα ως άλλη μια από τα ίδια;

Απάντηση: Οι άνθρωποι θεωρούν ως φυσιολογικό το επικρατές και ως διαφορετικό και πρόβλημα το μη επικρατές. Γελάνε με το διαφορετικό. Δεν έχουν γυρίσει όμως στον καθρέφτη να δούν ότι είναι όλοι ίδιοι μεταξύ τους. Εκεί είναι το τρελό το γέλιο... Αντιστρέφοντας λοιπόν το ερώτημα, γιατί να θέλω εγώ να κάνω σχέση με το ίδιο ξαναζεσταμένο φαγητό; Κι εκεί πετάγονται όλοι και λένε: "Μα τι λες, όλοι οι άνθρωποι είναι ξεχωριστοί". Αρχ...δια μετα συγχωρήσεως! Κι εσύ γιατί δεν δέχεσαι τη δική μου ξεχωριστή ύπαρξη; Γιατί ξέρεις από το πλυμένο σου μυαλό από τα ΜΜΕ και τη μαμά σου που θέλει να σε δει με πλούσιο και κούκλο γαμπρό, ότι κυκλοφορείς με ανάπηρο και όχι με άνθρωπο.

Στερεότυπα, στερεότυπα και ακόμα περισσότερα στερεότυπα...

Οι άνθρωποι έχουν δημιουργήσει τα στερεότυπα για να μπορούν να καλύπτουν την αδυναμία τους να ξεχωρίζουν τι είναι καλό και τι είναι κακό γι αυτούς στη σύναψη σχέσεων. Βγαίνεις με τη Μαιρούλα και σε ρωτάει: που μένεις; Της λες εσύ Γλυφάδα. "ΩΩΩ Γλυφάδα" αρχίζει η Μαιρούλα, ενώ αν της έλεγες ότι μένεις στους Αμπελοκήπους με κινέζους στο από κάτω και στο απο πάνω διαμέρισμα, πιθανόν να μην ξανακυκλοφορούσε μαζί σου. Έτσι είναι και με τα ΑΜΕΑ. Είσαι ανάπηρος; Την πάτησες... Έχεις το στίγμα και πρέπει τάχα να καείς στην πλατεία προς παραδειγματισμό.

Τουλάχιστον εγώ όταν βγαίνω για ραντεβού, δεν κοιτάω να μη φαίνεται το θέμα με τα πόδια μου. Κοιτάω να μην είναι άσχημη η αναπνοή μου, να είμαι καλά χτενισμένος κλπ. Δεν κοιτάω να μειώσω το στερεότυπο, αλλά να βελτιωθώ γενικά. Έχω ζήσει με το στερεότυπο 27 χρόνια και δε με ενοχλεί εν γένει. Εσένα γιατί σε ενοχλεί; Γιατί απλά Μαιρούλα και κάθε μαιρούλα, δεν μπορεί να το δεχτεί το μυαλό σου. Άρα είσαι αδύναμη πνευματικά και θα μπορούσα να σε πω ανάπηρη. Θα πάω μάλιστα ένα βήμα παρακάτω και θα δηλώσω ότι το δικό μου θέμα είναι ένα απίστευτο όπλο υπερ μου, στο να διακρίνω ποιές με θέλουν για μένα και αυτό που είμαι, και ποιές θα με ήθελαν για να ικανοποιήσουν τη ματαιοδοξία τους.

Ερώτηση: Γιατί η σωματική μου αναπηρία με καθιστά ΑΜΕΑ ενώ η πνευματική σου στερεοτυπική αναπηρία δεν σε καθιστά ΑΜΕΑ;

Απάντηση: Εϊμαστε όλοι άτομα με ειδικές ανάγκες. Απλά κάποιοι είναι στο σώμα και άλλοι στο μυαλό. Μαντέψτε τι είναι χειρότερο.


Καλημέρα σας.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Πρέπει να υποκλιθώ στο Λυκούργο για τα τόσο εύστοχα συμπεράσματα που έβγαλε για αυτούς που τους τρομάζει η διαφορετικότητα και την αντιμετωπίζουν με σνομπισμό. Είθε ποτέ να μη βρεθούν στη θέση του διαφορετικού.

Προσωπικά δεν ξέρω αν μου τύχει αν θα σταθώ αρκετά δυνατή ώστε να κάνω σχέση με ΑΜΕΑ. Κι ο μόνος λόγος είναι οτι δυστυχώς φοβάμαι οτι θα βλέπουν συμπόνια στα μάτια μου και δεν το θέλω.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top