• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πρώτη επίσκεψη στο γυναικολόγο

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Πάω σε ώρες που δεν έχει κίνηση.

Γενικά πιστεύω ότι ένας παιδίατρος είναι καλύτερος στο να αντιμετωπίζει λοιμώξεις από έναν παθολόγο ή γνωρίζει καλύτερα το πρόγραμμα εμβολιασμών και τις επαναληπτικές δόσεις. Επίσης εξαιτίας της φύσεως του επαγγέλματος η ευθύνη είναι μεγάλύτερη συνεπώς τα πρωτόκολλα των παιδιάτρων είναι πιο αυστηρά από των παθολόγων και τα φάρμακα δίνονται πιο προσεκτικά. Επίσης επειδή τα βρέφη δε μιλάνε και τα παιδιά λένε πολλά ψέματα ένας παιδίατρος μπορεί να κάνει πιο εύκολα διάγνωση κοιτόντας συμπτώματα και σημεία και ψηλάφηση και επίκρουση χωρίς να στηρίζεται στα λεγόμενα του ασθενούς πράγμα που κάνουν σε μικρότερο βαθμό οι παθολόγοι. Επίσης κάποιες τεχνικές όπως να παίρνεις αίμα τις κάνουν καλύτερα οι παιδίατροι.

Εντάξει για γυναικολογικά πράγματα (δεν ασχολούμαι εγώ με τέτοια) είναι δύσκολο να την αντιμετωπίσει ένας παιδίατρος παρόλα αυτά ένας παιδίατρος μπορεί να αναγνωρίσει αν κάτι είναι παθολογιό ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Εγώ πάω ακόμα στην παιδίατρο μου ότι πρόβλημα υγείας και να έχω. :redface:

Εγώ ρωτάω την παιδίατρο μου για τα εμβόλια. Και αν χρειαστεί να κάνω κανένα επαναληπτικό πάω σε αυτήν. :D

δεν πρεπει να το αμελει ειναι πολυ βασικο να κανει καθε 6 μηνες αντε 1 φορα τον χρονο στην χειροτερη ΤΕΣΤ ΠΑΠ
[...]
και εγω φωναζω στην δικια μου, βαριεται να κλεισει ραντεβου και το καθυστερει αντι για 6 μηνες πηγαινει στον χρονο....ντροπη:P

6 μήνες; :/: Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Ποιος σου είπε για τόσο συχνά τεστ ΠΑΠ;


American Cancer Society Guidelines for the Early Detection of Cancer
Cervical cancer
All women should begin cervical cancer screening about 3 years after they begin having vaginal intercourse, but no later than 21 years old. Screening should be done every year with the regular Pap test or every 2 years using the newer liquid-based Pap test.
Beginning at age 30, women who have had 3 normal Pap test results in a row may get screened every 2 to 3 years. Women older than 30 may also get screened every 3 years with either the conventional or liquid-based Pap test, plus the human papilloma virus (HPV) test.
Women 70 years of age or older who have had 3 or more normal Pap tests in a row and no abnormal Pap test results in the last 10 years may choose to stop having Pap tests.
Women who have had a total hysterectomy (removal of the uterus and cervix) may also choose to stop having Pap tests, unless the surgery was done as a treatment for cervical cancer or pre-cancer. Women who have had a hysterectomy without removal of the cervix should continue to have Pap tests.
Some women -- because of their history -- may need to have a different screening schedule for cervical cancer.
Πηγή: cancer.org

American College of Obstetricians and Gynecologists
Revised Guidelines (November 2009)

Specific ACOG recommendations in the updated guidelines, based on good and consistent scientific evidence (level A), are as follows:


Cervical cancer screening should begin at age 21 years and should be avoided at younger ages, when it may result in unnecessary and harmful workup and treatment in women who are at very low risk for cancer.
For women aged 21 to 29 years, cervical cytology screening is recommended every 2 years.
The interval between cervical cytology examinations may be extended to every 3 years for women at least aged 30 years who have had 3 consecutive negative cervical cytology screening test results and who have no history of CIN 2 or CIN 3, HIV infection, immunocompromised state, or DES exposure in utero.
Acceptable screening techniques are liquid-based and conventional cervical cytology methods.
Routine cytology testing should be discontinued in women who have had a total hysterectomy for benign conditions and who have no history of high-grade CIN.
For women older than 30 years, an appropriate screening test is cytology combined with HPV DNA testing. When both these test results are negative in a low-risk woman 30 years or older, rescreening should be performed no sooner than 3 years later.

Specific ACOG recommendations in the updated guidelines, based on limited and inconsistent scientific evidence (level B), are as follows:

Sexually active women younger than 21 years should be counselled and tested for sexually transmitted infections and should be counselled regarding safe sex and contraception. Cervical cytology testing is not necessary, and speculum examination need not be performed in asymptomatic women.
Cervical cancer screening can be discontinued between the ages of 65 and 70 years in women who have 3 or more consecutive negative cytology test results and no abnormal test results in the past 10 years because cervical cancer develops slowly, and risk factors decrease with age.
Women previously treated for CIN 2, CIN 3, or cancer remain at risk for persistent or recurrent disease for at least 20 years after treatment and after initial posttreatment surveillance. This group should therefore continue to be screened annually for at least 20 years.
Even after the period of posttreatment surveillance, screening should continue for women status post hysterectomy with removal of the cervix who have a history of CIN 2 or CIN 3, or in whom a negative history cannot be documented. In this patient group, there are no good data to support or refute discontinuing screening.

Revised ACOG recommendations, based primarily on consensus and expert opinion (level C), are as follows:


Physicians should inform their patients that annual gynecologic examinations may still be appropriate regardless of the frequency of cervical cytology screening, even if cervical screening is not performed at each visit.
Women who were vaccinated against HPV-16 and HPV-18 should follow the same screening guidelines as nonvaccinated women.
Πηγή: medscape.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Εγώ έχω θέμα με τη μάνα μου. Είναι 44 ετών και έχει να πάει σε γυναικολόγο από τότε που γέννησε τελευταία φορά (1991). :(
Τι κίνδυνοι υπάρχουν και η γυναίκα πρέπει να πηγαίνει τακτικά σε γυναικολόγο;


-petros

Εμένα είναι 54 και έχει να πάει κάτι χρόοονια. Και δεν γίνεται να αλλάξει γνώμη. Δεν πάει. Τι να κάνω;;;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
btw, οι γυναικολογοι ειναι οι γιατροι που βγαζουν μακραν τα περισοτερα λεφτα (περισοτερα και απο πλαστικους) ακριβως επειδη υπαρχει ο μυθος οτι οι γυναικες πρεπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να πηγαινουν στο γυναικολογο.

Χαλαρα, ο γυναικολογος ειναι οπως ολοι οι αλλοι γιατροι, μια στο τοσο ενα τσεκ απ κανει καλο, αλλα μην μας πιανει και πανικος.

Εμένα είναι 54 και έχει να πάει κάτι χρόοονια. Και δεν γίνεται να αλλάξει γνώμη. Δεν πάει. Τι να κάνω;;;

ειναι απειρος πιο πιθανο να παθει οστεοποροση/καρδια/αθηροσκληροση/διαβητη/καρκινο του παχεως εντερου και οτι αλλο βαλει ο νους σου απο καρκινο της μητρας/τραχιλου (thats prety much it).

αλλα δεν βλεπω να την πριζεις για το οτι δεν εχει παει σε ολους τους παραπανω γιατρους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
αλλα δεν βλεπω να την πριζεις για το οτι δεν εχει παει σε ολους τους παραπανω γιατρους...


προφανώς......γιατί δεν είμαι γιατρός για να γνωρίζω όλες αυτές τις παθήσεις, όμως είμαι γυναίκα και ξέρω τους κινδύνους που σχετίζονται με την φύση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
προφανώς......γιατί δεν είμαι γιατρός για να γνωρίζω όλες αυτές τις παθήσεις, όμως είμαι γυναίκα και ξέρω τους κινδύνους που σχετίζονται με την φύση μου.

επισις εισαι και ανθρωπος, αλλα δεν σε βλεπω να γνωριζεις τα προβληματα αυτης της φυσης.

βαζεις το φυλο σου πανω απο το ειδος σου? Δεν ειναι λιγακι ρατσιστικο αυτο?

τεσπα οι γυναικολογικοι καρκινοι (δεν βαζω τον καρκινο του μαστου σαν γυναικολογικο καρκινο, και αντρες τον παθαινουν και δεν θελεις γυναικολογο για να σε ψαχνει - οχι απαραιτητα) ειναι 5 στη λιστα με τους πιο συχνους καρκινους στις γυναικες και δεν ειναι καν στην δεκαδα για ολους τους ανθρωπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Και ποιος σου είπε ρε εποτε ότι όσοι ενδιαφέρονται οι γυναίκες του περιβάλλοντός τους να επισκέπτονται τακτικά τον γυναικολόγο τους, δεν νοιάζονται για το αν επισκέπτονται τους γιατρούς των άλλων ειδικοτήτων;

Τώρα αν αναρωτιέσαι γιατί αναφέρονται μόνο σε αυτή την επίσκεψη στο συγκεκριμένο θέμα... Mάντεψε: Αυτό είναι το θέμα συζήτησης στο παρόν θρεντ! Κι αν αναρωτιέσαι γιατί υπάρχει ειδικό θρεντ μόνο για την συγκεκριμένη ειδικότητα ιατρού κι όχι για όλες τις υπόλοιπες ξεχωριστά... ξαναμάντεψε: Προφανώς, θα είναι πολύ πιο δύσκολο για μία γυναίκα να επισκεφτεί τον συγκεκριμένο γιατρό σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους.

Το γιατί, δεν το ξέρεις κι ούτε θα το μάθεις ποτέ (κι ούτε και είναι κι απαραίτητο δηλαδή) γιατί μπορεί να είσαι γνώστης όλων των επιστημών και να κατέχεις κάθε γνώση, αλλά ΔΕΝ είσαι γυναίκα!

Πάψε, λοιπόν, να θεωρείς πως ξέρεις τα πάντα σε σχέση με τα πάντα και απλά δέξου ότι κάποια θέματα απλά δεν σε αφορούν!

Φιλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Χαλαρα, ο γυναικολογος ειναι οπως ολοι οι αλλοι γιατροι, μια στο τοσο ενα τσεκ απ κανει καλο, αλλα μην μας πιανει και πανικος.
ειναι απειρος πιο πιθανο να παθει οστεοποροση/καρδια/αθηροσκληροση/διαβητη/καρκινο του παχεως εντερου και οτι αλλο βαλει ο νους σου απο καρκινο της μητρας/τραχιλου (thats prety much it).

τεσπα οι γυναικολογικοι καρκινοι (δεν βαζω τον καρκινο του μαστου σαν γυναικολογικο καρκινο, και αντρες τον παθαινουν και δεν θελεις γυναικολογο για να σε ψαχνει - οχι απαραιτητα) ειναι 5 στη λιστα με τους πιο συχνους καρκινους στις γυναικες και δεν ειναι καν στην δεκαδα για ολους τους ανθρωπους.

Δεν είναι μόνο ο καρκίνος που μας απασχολεί, όπως είπαμε και παραπάνω:

Δεν είναι μόνο ο καρκίνος του τραχήλου της μήτρας που μας απασχολεί.
Καλό είναι να ξέρεις τι γίνεται πάνω κάτω με τα γεννητικά σου όργανα και την αναπαραγωγική σου υγεία γενικότερα, όπως επίσης και να είσαι ενημερωμένη για μεθόδους αντισύλληψης.

Σοβαρά; Δεν τον βάζεις στους γυναικολογικούς καρκίνους επειδή και άνδρες μπορεί να αναπτύξουν καρκίνο στο στήθος;
In the US, approximately 207,090 new cases of female invasive breast cancer were predicted to occur in 2010, along with 1,970 cases in men .

Jemal A, Siegel R, Xu J, Ward E. Cancer statistics, 2010. CA Cancer J Clin. Sep-Oct 2010;60(5):277-300.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ με την Myrtle.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Εμένα είναι 54 και έχει να πάει κάτι χρόοονια. Και δεν γίνεται να αλλάξει γνώμη. Δεν πάει. Τι να κάνω;;;:(
Δεν μπορεις να κανεις τιποτε δυστυχως Μαρω ,μονο να της μιλησεις και να της εξηγησεις οτι ειναι απαραιτητο ΄σε αυτην την ηλικια να κανει μαστογραφια ,τεστ παπ και να εχει τον γυναικολογο της που θα την εξεταζει τακτικα...Με την ελπιδα οτι καποια στιγμη θα την πεισεις ....Ισως αν σε συνοδευε σε καποια δικη σου επισκεψη στο γιατρο ;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Σοβαρά; Δεν τον βάζεις στους γυναικολογικούς καρκίνους επειδή και άνδρες μπορεί να αναπτύξουν καρκίνο στο στήθος;

δεν χρειαζεσαι γυναικολογο για να διαγνωσεις καρκινο του μαστου.

και δεν λεω πουθενα οτι δεν χρειαζεται να τσεκαρεις μια στο τοσο, αυτο που ειπα εξ αρχης ειναι οτι οι γυναικολογοι βγαζουν τα περισοτερα λεφτα απο ολους τους υπολοιπους γιατρους γιατι...αγνωστο γιατι, γιατι υπαρχει ο μυθος οτι ΚΑΘΕ γυναικα πρεπει να πηγαινει μια φορα το εξαμηνο στο γυναικολογο, και οτι η πρωτη επισκεψη σε γυναικολογο πρεπει να γινει οταν γινει σεξουαλικα ενεργη και ειναι αυτο σημαδιακο.

μην του δινετε τοση σημασια γιατι δεν εχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
δεν χρειαζεσαι γυναικολογο για να διαγνωσεις καρκινο του μαστου.
και δεν λεω πουθενα οτι δεν χρειαζεται να τσεκαρεις μια στο τοσο, αυτο που ειπα εξ αρχης ειναι οτι οι γυναικολογοι βγαζουν τα περισοτερα λεφτα απο ολους τους υπολοιπους γιατρους γιατι...αγνωστο γιατι, γιατι υπαρχει ο μυθος οτι ΚΑΘΕ γυναικα πρεπει να πηγαινει μια φορα το εξαμηνο στο γυναικολογο, και οτι η πρωτη επισκεψη σε γυναικολογο πρεπει να γινει οταν γινει σεξουαλικα ενεργη και ειναι αυτο σημαδιακο.
μην του δινετε τοση σημασια γιατι δεν εχει.

Ρίξε μια ματιά εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
τεσπα οι γυναικολογικοι καρκινοι (δεν βαζω τον καρκινο του μαστου σαν γυναικολογικο καρκινο, και αντρες τον παθαινουν και δεν θελεις γυναικολογο για να σε ψαχνει - οχι απαραιτητα) ειναι 5 στη λιστα με τους πιο συχνους καρκινους στις γυναικες και δεν ειναι καν στην δεκαδα για ολους τους ανθρωπους.
Τα στατιστικα του WHO παντως εχουν 4 απο τους 5 στη δεκαδα, κ μαλιστα 1ο εκεινον του μαστου. Μιλαμε για επιπτωση, οχι θνησιμοτητα υπενθυμιζω...

Παγκοσμιως :


Και ενα Ευρωπαικο :


btw, οι γυναικολογοι ειναι οι γιατροι που βγαζουν μακραν τα περισοτερα λεφτα (περισοτερα και απο πλαστικους) ακριβως επειδη υπαρχει ο μυθος οτι οι γυναικες πρεπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να πηγαινουν στο γυναικολογο.
Δε νομιζω. Ορθοπεδικοι, πλαστικοι, και ισως και αλλοι, βγαζουν περισσοτερα. (παγκοσμιως μιλαω).Αλλα αληθευει οτι πιεζουν τις γυναικες να πηγαινουν συχνοτερα απ'όσο χρειαζεται. Αν δεν υπαρχουν θεματα, και μιλαμε για μικρες ηλικιες, δε χρειαζονται υπερβολες.

ειναι απειρος πιο πιθανο να παθει οστεοποροση/καρδια/αθηροσκληροση/διαβητη/καρκινο του παχεως εντερου και οτι αλλο βαλει ο νους σου απο καρκινο της μητρας/τραχιλου (thats prety much it).
Υπερβολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Nα ακούτε τους Λοριεν και Εποτε. Από την βεβαιότητα που δείχνουν, πρέπει να θυμούνται πολύ έντονα την πρώτη τους επίσκεψη σε γυναικολόγο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danielhealthy

Νεοφερμένος

Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Νομίζω πως οι γυναίκες θα ένιωθαν πιο όμορφα αν προτιμούσαν γυναίκα γυναικολόγο και όχι άντρα.Οι λόγοι είναι,πιστεύω,προφανείς.Σίγουρα,η πρώτη φορά θα έχει άγχος και αμηχανία αλλά είναι θέμα συνήθειας και αυτό,όπως και όλα άλλωστε,σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Εγώ έχω θέμα με τη μάνα μου. Είναι 44 ετών και έχει να πάει σε γυναικολόγο από τότε που γέννησε τελευταία φορά (1991). :(
Τι κίνδυνοι υπάρχουν και η γυναίκα πρέπει να πηγαίνει τακτικά σε γυναικολόγο;
....ειναι απαραιτητο ΄σε αυτην την ηλικια να κανει μαστογραφια , τεστ παπ και να εχει τον γυναικολογο της που θα την εξεταζει τακτικα...
Είναι κρίμα να σκεφτεί κανείς ότι κάτι που είναι ιάσιμο μπορεί να αποβεί μοιραίο μόνο γιατί δεν το κοιτάξαμε, και μάλιστα όταν υπάρχει τόσο απλή μέθοδος.

Είμαι 18 και δεν έχει χρειαστεί να πάω μέχρι τώρα,αλλά μήπως κάποια στιγμή πρέπει να γίνει κάποια επίσκεψη?
Κάτι είχα ακούσει ότι είναι καλό να πάει η κοπέλα,μετά την πρώτη σεξουαλική της επαφή,ισχύει κάτι τέτοιο?
Καλό είναι να γίνει μία τουλάχιστον επίσκεψη στο γυναικολόγο για ψηλάφηση για να ξέρεις ότι όλα είναι καλά στο σύστημα σου. Πχ ξέρω κοπέλλα που το πιθανό αδελφάκι της είχε εγκατασταθεί στις ωοθήκες της και τις έσωσε στο τσακ. Πως θα το ήξερε αυτό? Και τι σχέση είχε το γεγονός με το αν είχε ενεργή σεξουαλική ζωή? Μετά μπορείς να πηγαίνεις όποτε νομίζεις αλλά μια πρώτη επίσκεψη για να ξέρεις ότι όλα είναι καλά νομίζω επιβάλλεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
εγω δεν εχω παει ποτε σε γυναικολογο. Ντρεπομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
εγω δεν εχω παει ποτε σε γυναικολογο. Ντρεπομαι

και σε γυναίκα γυναικολόγο; :hmm:
όλες οι γυναίκες έχετε τα ίδια πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
και σε γυναίκα γυναικολόγο; :hmm:
όλες οι γυναίκες έχετε τα ίδια πράγματα...

εδω ντρεπομαι τη μανα μου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Εγώ πάντως ότι και να 'χω σε νεογνολόγο πάω... :redface: :P Η ιδέα του γυναικολόγου κατά κάποιον τρόπο με αηδιάζει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Νεογνολόγο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top