Πρόεθεση ψήφου εκλογών Μαΐου 2012

Τι θα ψήφιζες αν στις επερχόμενες εκλογές συμμετείχαν τα κόμματα:
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 125)
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 8 6.4%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ.

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 25 20.0%
  • Ν.Δ.

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 14 11.2%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 6 4.8%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 23 18.4%
  • Οικολόγοι - Πράσινοι

    Ψήφοι: 6 4.8%
  • Άρμα Πολιτών (Γ.Δημαράς)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κοινωνική Συμφωνία

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΕΠΑΜ (Δ. Καζάκης)

    Ψήφοι: 5 4.0%
  • Άλλα κομματα; (Ποιο[noparse];)[/noparse]

    Ψήφοι: 15 12.0%
  • Λευκό / Άκυρο / Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 10 8.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Aυτό που λέει ο DrStrangelove ισχύει. Μην κάνετε άλλοι το λάθος που θα κάνει ο Valder. Πρέπει να ψηφίσουμε μικρά κόμματα που όμως έχουν σοβαρές ενδείξεις ότι θα περάσουν το 3% άσχετα με την ιδεολογία σας. ΑΝΤΑΡΣΥΑ βέβαια που προτείνει δεν εχει ελπίδα να μπει στη βουλή συνεπώς πρέπει να αντικατασταθεί από τη Χρυσή αυγή.

χαχαχα :D:D:D:D γιατί ; η χρυσή αυγή έχει πιθανότητες να πάρει 3% ; χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Οποιαδήποτε ψήφος πάει σε κόμμα του 1%, αφαιρεί δύναμη από υπολογίσιμες αντιπολιτευτικές κοινοβουλευτικές δυνάμεις, δηλαδή ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, Ανεξάρτητοι 'Ελληνες, ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ΛΑ.Ο.Σ, με αποτέλεσμα να δίνετε έμμεσα δύναμη στο ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ. ...
Κατά βάση συμφωνώ με το σκεπτικό σου, Δόκτορα:, αλλά δυστυχώς ζούμε μεταξύ ανθρώπων, που όπως φαίνεται κληρονομήσαμε τα πιο αρνητικά χαρακτηριστικά των (υποτιθέμενων; ) αρχαίων κληροδοτών μας: την αδυναμία συναντίληψης και συνεννόησης! Έτσι δεν χάθηκαν κι εκείνοι σε μία κάποια καμπή της ιστορίας; Όλοι σήμερα γνωρίζουμε σ' αυτόν τον τόπο, ότι προεκλογικά και για μετά της εκλογές υπάρχουν τρεις υποχρεωτικά επιλογές:
1.- να συνεχιστεί η διαδικασία ξεπουλήματος της χώρας και η αφανιστική διάλυση της (παλιο)κοινωνίας μας, στο σκλαβοπάζαρο των "Αγορών", με ΝΔ-ΠΑΣΟΚ,
2.- να συνασπιστούμε σε ένα παλλαϊκό μέτωπο αντίστασης, με μοναδικό ιδεολόγημα/διακύβευμα την εθνικη απελευθέρωση και ανασύσταση της κοινωνίας και του εθνικού κράτους μας, όλοι εκτός ΧΑ-ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΣΥ και
3.- να αποδεχθούμε, ότι πράγματι τα ζόμπι μπορούν να ζουν και μπορούν να επιβάλλουν το κουκουέδικο τραγέλαφο: "Ισχυρό ΚΚΕ, για ανίσχυρη κυβέρνηση". (Μου θυμίζει τα υπάκουα τσομπανόσκυλα, που περιμένουν καρτερικά απ' τα αφεντικά τους, τα κόκκαλα απ' τα παϊδάκια, ρε γαμώτο!:P:(:mad: ).
Αλλά παρά ταύτα κάνουμε, σαν τους επίγονους ...του Μ. Αλέξανδρου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μην τα λέτε πολύ συχνά κύριε Νωέα μου αυτά τα "παλαικά" γιατί μου θυμίζουν Ανδρέα και μου τελειώνουν οι δραμαμίνες. Να βάλουμε ισχυρή αντιπολίτευση στο πασοκοβούλιο. Απλή είναι η λύση του προβλήματος αν θέλουμε. Θέλουμε όμως ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μην τα λέτε πολύ συχνά κύριε Νωέα μου αυτά τα "παλαικά" γιατί μου θυμίζουν Ανδρέα και μου τελειώνουν οι δραμαμίνες. Να βάλουμε ισχυρή αντιπολίτευση στο πασοκοβούλιο. Απλή είναι η λύση του προβλήματος αν θέλουμε. Θέλουμε όμως ;

:P: Μήπως έχεις μία κάποια απέχθεια για κάθε τι λαϊκό, Δόκτορά μου; Στο "λαός και Κολωνάκι", που εντάσσεσαι; Μήπως αν έλεγα "πανεθνικό", δεν θα είχε τις ενστάσεις σου; Προσωπικά εκτιμώ, ότι δεν αντέχουμε άλλο στις "αντιπολιτεύσεις". Καιρός, για μία "άλλη Πολιτεία", δημοκρατική, ισονομίας και λαϊκή! Ο λαός στη Βουλή και οι προδότες του, στο Γουδί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
:P: Μήπως έχεις μία κάποια απέχθεια για κάθε τι λαϊκό, Δόκτορά μου; Στο "λαός και Κολωνάκι", που εντάσσεσαι; Μήπως αν έλεγα "πανεθνικό", δεν θα είχε τις ενστάσεις σου; Προσωπικά εκτιμώ, ότι δεν αντέχουμε άλλο στις "αντιπολιτεύσεις". Καιρός, για μία "άλλη Πολιτεία", δημοκρατική, ισονομίας και λαϊκή! Ο λαός στη Βουλή και οι προδότες του, στο Γουδί!

Εγώ ανήκω σε ένα μπουλούκι. Είμαστε περιπλανώμενοι...ηθοποιοί. Τι πιο λαικό από αυτό ; Απλά δεν πιστεύω ότι το μπουλούκι μου έχει τις γνώσεις για να στήσει δικό του θέατρο (ή κοινοβούλιο) αν προτιμάτε, ούτε φυσικά να εισβάλλει στο ακριβό θέατρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
χαχαχα :D:D:D:D γιατί ; η χρυσή αυγή έχει πιθανότητες να πάρει 3% ; χαχαχα

Χαχαχαχα, έχει μπει ήδη και ακόμα να το αντιληφθείτε. Δεν θα πάρει 3%, παραπάνω θα πάρει. Το βλεπες.. Το παιξες; :/:

Οποιαδήποτε ψήφος πάει σε κόμμα του 1%, αφαιρεί δύναμη από υπολογίσιμες αντιπολιτευτικές κοινοβουλευτικές δυνάμεις, δηλαδή ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, Ανεξάρτητοι 'Ελληνες, ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ΛΑ.Ο.Σ, με αποτέλεσμα να δίνετε έμμεσα δύναμη στο ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ. Για αυτό η κάθοδος του ΕΠΑΜ αν γίνει θα αποδείξει πόσο fake ήταν η όλη ιστορία αυτού του κινήματος. 'Οχι ο λαός, που συμετείχε αθώα, αλλά αυτοί που κρύβονταν από πίσω και τον χρησιμοποίησαν ήταν άτομα της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς, μεγάλη μερίδα ακροδεξιών και αρκετοί νοσταλγοί του εθνικοσοσιαλισμού του Ανδρέα Παπανδρέου και ακόμα πιο πάνω από αυτούς ήταν άλλοι που τους χρησιμοποιούσαν όλους αυτούς...οι εγκέφαλοι...

Συμφωνώ απόλυτα στο πρώτο σκέλος. Για μένα, όποιος θέλει αντιμνημονιακή κυβέρνηση αλλά ψηφίσει κόμμα που δεν πιάνει ούτε το 1%, είναι ολίγον χαζούλης, να το πω ευγενικά. Εντάξει, αν γουστάρετε μνημόνιο 3, πάω πάσο.
Αλλά σχετικά με το ΕΠΑΜ, σοβαρέψου. Πρώτα απ'όλα το ΕΠΑΜ έχει ξυπνήσει πολύ κόσμο και τον έχει σηκώσει από τον καναπέ. Το ίδιο το ΕΠΑΜ δεν το είχε σκοπό να κατέβει αλλά το ζητούσαν πολλά μέλη του. Και επίσης μην ξεχνάς ότι βρίσκεται σε συνομιλίες με Ανεξάρτητους Έλληνες και προσωπικά εκτιμώ ότι θα συνεργαστούν για τον λόγο που ανέφερες παραπάνω αλλά και επειδή το έχουν ζητήσει πάρα πολλοί ακόμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Χαχαχαχα, έχει μπει ήδη και ακόμα να το αντιληφθείτε. Δεν θα πάρει 3%, παραπάνω θα πάρει. Το βλεπες.. Το παιξες; :/:


Καλά, θα το δούμε αυτό. Ακόμα κι αν συμβεί αυτό όμως, η επιτυχία ενός κόμματος ή κινήματος κρίνεται μακροπρόθεσμα και όχι με μια πράξη μόνο. Στη δεδομένη περίπτωση, ακόμα κι αν μπουν, δεν θα αντέξουν και πάμε και στοίχημα.

Συμφωνώ απόλυτα στο πρώτο σκέλος. Για μένα, όποιος θέλει αντιμνημονιακή κυβέρνηση αλλά ψηφίσει κόμμα που δεν πιάνει ούτε το 1%, είναι ολίγον χαζούλης, να το πω ευγενικά. Εντάξει, αν γουστάρετε μνημόνιο 3, πάω πάσο.
Αλλά σχετικά με το ΕΠΑΜ, σοβαρέψου. Πρώτα απ'όλα το ΕΠΑΜ έχει ξυπνήσει πολύ κόσμο και τον έχει σηκώσει από τον καναπέ. Το ίδιο το ΕΠΑΜ δεν το είχε σκοπό να κατέβει αλλά το ζητούσαν πολλά μέλη του. Και επίσης μην ξεχνάς ότι βρίσκεται σε συνομιλίες με Ανεξάρτητους Έλληνες και προσωπικά εκτιμώ ότι θα συνεργαστούν για τον λόγο που ανέφερες παραπάνω αλλά και επειδή το έχουν ζητήσει πάρα πολλοί ακόμη.
'Οσον αφορά το ΕΠΑΜ έκανε μια τρύπα στο νερό. Το θέμα δεν είναι να σηκώνεις τον κόσμο από τον καναπέ, αλλά να τον καθοδηγείς σε αποτελεσματικές ρζιοσπαστικές πράξεις, ώστε να φέρνει λύσεις στα προβλήματα και σε αυτό απέτυχε, επειδή πέρασαν όλα τα μνημόνια ανεχνόχλητοι. Και τώρα που απέτυχε, το συζητάνε να γίνουν ουρά των Ανεξάρτητων ; όπως ο κάθε καλός τυχοδιώκτης για να καρπωθούν λίγη από την κοινοβουλευτική δόξα των κοινοβουλευτικών πατριωτών ; Αυτοί και οι συμπαθούμτες τους που μας τσαμπουνάνε όλη την ώρα ότι οι εκλογές είναι ψευδαίσθηση δημοκρατίας ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Εγώ δεν είπα ότι θα είναι επιτυχία αν μπει η χ.α., απλά έχω βαρεθεί να τονίζω ότι θα μπει, είτε μας αρέσει είτε όχι. Το τι θα κάνουν, δεν με αφορά. Φασίστες έχουμε ήδη, προτιμώ τουλάχιστον αυτούς που το παραδέχονται ότι είναι από τους δήθεν δημοκράτες.

Όσον αφορά το ΕΠΑΜ, ο Καζάκης (ως το γνωστότερο μέλος του) δεν ενδιαφέρεται καθόλου για βουλευτική θέση, περισσότερο ενδιαφέρεται ο λαός να γίνει ο Καζάκης βουλευτής παρά ο ίδιος. Μάλλον δεν έχεις αντιληφθεί ότι στο fb στην ψηφοφορία που έθεσε ο Καμμένος (όχι, δεν είχε μόνο μία επιλογή όπως το δημοκρατικό πασοκ) οι περισσότεροι πολίτες ζήτησαν συνεργασία με το ΕΠΑΜ και τον Καζάκη. Και επιπλέον υπήρξε μεγάλη διαμάχη στο εσωτερικό του ΕΠΑΜ για το αν θα κατέβουν στις εκλογές ή όχι.
Εν ολίγοις, στην πρότασή σου μας λες ότι το ΕΠΑΜ απέτυχε τον στόχο του επειδή πέρασαν τα μνημόνια, δηλαδή, επειδή η χούντα επιβλήθηκε με τα μέσα της. Τα σκέφτεσαι αυτά που λες καθόλου ή σου βγαίνουν σκοπίμως;

Κατανοεί κανείς σ'αυτόν τον τόπο ότι η πολιτική που ασκείται και συντηρεί το σύστημα είναι η διαίρει και βασίλευε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
περισσότερο ενδιαφέρεται ο λαός να γίνει ο Καζάκης βουλευτής παρά ο ίδιος.

όσα δεν πιάνει η αλεπού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Εν ολίγοις, στην πρότασή σου μας λες ότι το ΕΠΑΜ απέτυχε τον στόχο του επειδή πέρασαν τα μνημόνια, δηλαδή, επειδή η χούντα επιβλήθηκε με τα μέσα της. Τα σκέφτεσαι αυτά που λες καθόλου ή σου βγαίνουν σκοπίμως;

Τουλάχιστον αυτό δεν το αμφισβητείς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχω μια απορία. Από την μια είναι ότι είναι οι σημαντικότερες εκλογές όλων των εποχών και από την άλλη βλέπω ακριβώς την ίδια λογική απόφασης ψήφου. Καταρχάς ήδη έχω ξενερώσει με τις επερχόμενες εκλογές, περίμενα και πίστευα ότι τουλάχιστον το ΠΑΣΟΚ θα γίνει το επόμενο ΚΚΕ. Δηλαδή να καταδικαστεί σε ένα αιώνιο πάγωμα κοντά σε εκείνο το ποσοστό όπου και δεν θα έχει επιρροή αλλά παράλληλα το ποσοστό του δεν είναι αρκετό για την διάλυση του, δηλαδή κοντά στο 7-9%. Ομολογώ σε προσωπικό επίπεδο θα ήθελα κάτι ανάλογο και για την ΝΔ. Όλα αυτά δεν έχουν σχέση με ιδεολογία, αναφέρομαι σε εκείνο το απαραίτητο σοκ που πρέπει να υποστεί η πολιτική σκηνή σε αντιστάθμιση του υπέρ του δέοντος άδικο σοκ των πολιτών. Ναι οι Έλληνες πολίτες μπορεί να ευθύνονται για τον δικομματισμό, για τα επιδόματα ΑΜΕΑ σε υγιής ανθρώπους αλλά ακόμη και για τον Greek Dream -δηλαδή όλα για μια θέση στο δημόσιο. Όμως εν τέλη, η ζημία της Ελλάδας είναι τέτοια που δεν μπορούν να αθωωθούν οι σύγχρονοι "αρχιτέκτονες" της, και αν χρειάζονται επιχειρήματα για αυτό, είναι αρκετό να αναλογιστούμε ότι δεν είναι ένοχος μόνο εκείνος που ζητάει ρουσφέτια αλλά και εκείνος που τα υλοποιεί.

Για εμένα υπάρχει και μια ακόμη παράμετρος, που είναι τα νέα (και προφανώς όχι ντε και καλά σε ηλικία) πολιτικά στελέχη ΟΕΟ; Υποτίθεται ότι μας έχουν κουράσει οι ίδιοι και οι ίδιοι και τα παιδιά των ίδιων. Και ναι δεν μου είναι αρκετό το ότι στα ψηφοδέλτια των υπαρχόντων κομμάτων μπήκαν μερικά νέα πρόσωπα. Δεν μου αρκεί ότι μπορεί να εμφανίστηκαν 2-3 νέα κόμματα. Δεν βλέπω κανέναν ανταγωνιστή του Βενιζέλου, Σαμαρά, Καρατζαφέρη, Τσίπρα και Παπαρήγα. Και σαφώς αυτή την φορά δεν μας φταίνε τα ΜΜΕ, αυτή την φορά έχουμε το Internet και Communities όπου δεν υπάρχουν μεγαλοκαναλάρχες, επιδοτήσεις και μυστικά κονδύλια και εν τέλη έχουμε τις πλατείες, τους αγανακτισμένους και τους "χορούς". Ο κάθε πολίτης έχει πλέον απτές αποδείξεις, ότι αν θέλει να φωνάξει, μπορεί.

Μίλησα όμως για λανθασμένη διαδικασία απόφασης ...
Η αλήθεια είναι ότι δε θέλω να το ρίξω σε κάποιο πολύ μικρό κόμμα.
...Λοιπόν, καταρχάς prime ενδεικτικά καταπιάνομαι από το δικό σου μήνυμα και αυτό επειδή μίλησες για πολύ μικρό κόμμα.
Είναι κοινώς αποδεκτό ότι είναι ότι είναι πολύ σημαντικές επερχόμενες εκλογές. Έχουν συμβεί τόσα. Σε θεωρητικό επίπεδο η αντίληψη κανενός δεν είναι η ίδια. Όλοι σοκαριστήκαμε, όλοι εξαγριωθήκαμε και όλοι νιώσαμε την αδικία στο πετσί μας ... ακόμη και οι πολιτικοί νιώθουν αδικημένοι για το πως τους αντιμετωπίζουμε (πλέον). Ακόμη και οι πολυαγαπημένες δημοσκοπήσεις "τρελάθηκαν". Το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ με μονοψήφια ποσοστά. Ακόμη και η γλώσσα τους, οι σκέψεις τους και τα εργαλεία τους είναι σε αποσυντονισμένο mode.

Και όμως μιλάμε για μικρά και μεγάλα κόμματα. Η σύγκριση προϋποθέτει παρελθόν, δεν υποτίθεται ότι προσπαθούμε να απαγκιστρωθούμε από το παρελθόν; Γιατί το χρησιμοποιούμε τότε; Πως ξέρουμε αν το ΠΑΣΟΚ, η ΝΔ ή οι Έλληνες πειρατές είναι μικρά ή μεγάλα κόμματα; Τι ακριβώς υπολογίζουμε και συνυπολογίζουμε; Την συχνότητα εμφάνισης στα ΜΜΕ; Seriosly; Η Ντόρα και το κόμμα της τι είναι; Πολύ μικρό, μικρό, μεσαίο ή μεγάλο κόμμα; Εγώ πάντως έχω βαρεθεί να την βλέπω πλέον :P. Ο Καζάκης τι είναι;

Και δεν σαν μην φτάνουν αυτά, βγάζουμε και στρατηγικές πάνω σε αυτά. Λέμε ότι ναι μεν δεν πρέπει να ψηφίσουμε ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ παράλληλα δεν πρέπει να ψηφίσουμε ένα πολύ μικρό κόμμα γιατί θα ενδυναμώσουμε το ΠΑΣΟΚ/ΝΔ και γενικότερα την κοινοβουλευτική κυβέρνηση. Δεν θα σχολιάσω ότι έχουμε σχεδόν προεξοφλήσει ότι κυβέρνηση θα αποτελείται μάλλον από κάποια από τα εξής κόμματα: ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΛΑΟΣ άντε και κανένα ΣΥΡΙΖΑ. Θα σχολιάσω τις θεωρητικές δικλίδες ασφαλείας που στήνουμε εμείς οι ίδιοι και μάλιστα κυριευμένοι από ματαιότητα.

Όλοι θέλουμε κάτι καινούργιοι, το θέλουμε τόσο πολύ θαρρώ που δεν μας ενδιαφέρει τι ακριβώς θα είναι αυτό, αρκεί να είναι κάτι καινούριο. Τι καλύτερο από από την δεδομένη στιγμή; Υπάρχει χάος εκεί έξω. Τι καλύτερη περιόδο για αλλαγές; Αντίθετα εμείς προσπαθούμε να βρούμε ρεύματα και δυνάμεις και να καθοδηγηθούμε μέσα από αυτές. Είναι παράλογο και μάλιστα εις το τετράγωνο και αυτό επειδή το χάος δεν προκλήθηκε από εμάς. Όπως αντέξαμε μέχρι το 2000, το 2004, το 2007 και 2009 θα μπορούσαμε να αντέξουμε και μέχρι το 2012. Η επίκληση που πραγματοποιήθηκε για αυτή την καταιγίδα, θα μπορούσε να γίνει και το 2000 ή 2004 ή 2007. Είναι παράλογο λοιπόν, να ψάχνουμε την ίδια ποιότητα και υφή δυνάμεων και ρευμάτων. Ας χρησιμοποιήσουμε αυτή την συγκυρία υπέρ μας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Ας χρησιμοποιήσουμε αυτή την συγκυρία υπέρ μας :)

:clapup::clapup::clapup:: 'Πέστα, ρε χρυσόστομε, 'πέστα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εχεις πολυ δικιο ρε Πανο, αλλα οταν βλεπεις οτι μεχρι και σημερα υπαρχουν ατομα που δεν μπορουν να διανοηθουν ψηφο σε καποιο κομμα περαν αυτων των δυο, και δυστιχος δεν μιλαω για της δημοσκοπισεις αλλα για πραγματα που εχω δει απο συζητησεις, ενω συγχρονος ο εκλογικος νομος ειναι κομμενος και ραμμενος στα μετρα του πρωτου κομματος πως να μην φοβασε, πως να μην βγαζεις στρατηγικες; Οταν δεν υπαρχει ενα κομμα που σε εκφραζει απολυτα και που μποεις να επιστευτεις τους εκπροσωπους του, πως να μην σκευτεις στρατιγικα για την ψηο σου; Οταν δεν ειναι σε θεση να γινεις το νεο αυτο ατομο στην πολιτικη σκηνη λογο ηλικιας, πως πρεπει να κινιθεις;

Δυστιχος πολυ μεγαλο ποσοστο των ψηφοφωρων συνεχιζει να στιριζει αυτα τα κομματα, ειτε γιατι τους βολευει, ειτε γιατι τρωνε το παραμυθη, ειτε για χιλιους δυο αλλους λογους (εχω ακουσει ΤΑ κουφα....!). Εκτος αυτου πολλοι ειναι αυτοι που θα κινιθουν βαση των στρατιγικων που εθιξες. Πως λοιπον να κανω περα ολες αυτες τις σκεψης και να ψηφισω ενα κομμα που καταπασα πιθανοτιτα δεν θα μπορεσει να μαζεψει ακρετες ψηφους και η ψηφος μου θα παει σε ενα αλλο κομμα; Αν δεν δινανε εδρα στο πρωτο κομμα με την δικη μου ψηφοδεν θα το σκευτομουν καν, δεν ειναι ομως λιγο ανευθυνο να μην το σκευτω στην παρουσα φαση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ειτε για χιλιους δυο αλλους λογους (εχω ακουσει ΤΑ κουφα....!).
Αλήθεια τι ακούγεται; Έχω μεγάλη περιέργεια επειδή μου φαίνεται αδιανόητο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
.... αλλα οταν βλεπεις οτι μεχρι και σημερα υπαρχουν ατομα που δεν μπορουν να διανοηθουν ψηφο σε καποιο κομμα περαν αυτων των δυο, ...

:P: Μακάρι η Ελλάδα να γινόταν ένα E-STEKI. GR !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αλήθεια τι ακούγεται; Έχω μεγάλη περιέργεια επειδή μου φαίνεται αδιανόητο!


Αυτο που μου χτυπισε πιο πολυ ητανε "Αν δεν βγει κυβερνηση με τον πρωτο γυρο η χωρα περναει σε ακυβερνισια, η ακυβερνισια δεν εναι καλο! Εγω θελω να να κανω την δουλεια μου και με ακυβερνισια δεν θα μπορω να δουλευω, οποτε θα ψηφισω πασοκ, οχι νδ γιατι πρωτιμο τα αριστερα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ευχαριστώ. Για τι ηλικία μιλάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αυτο που μου χτυπισε πιο πολυ ητανε "Αν δεν βγει κυβερνηση με τον πρωτο γυρο η χωρα περναει σε ακυβερνισια, η ακυβερνισια δεν εναι καλο! Εγω θελω να να κανω την δουλεια μου και με ακυβερνισια δεν θα μπορω να δουλευω, οποτε θα ψηφισω πασοκ, οχι νδ γιατι πρωτιμο τα αριστερα"

:P: Ε, υπάρχουν και αρουραίοι της υποκρισίας, κοινώς, τυφλοπόντικες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Το σίγουρο είναι ότι οι εκλογές αυτές όποτε γίνουνε θα έχουν αρκετά μεγάλο ενδιαφέρον και όχι μόνο στην Ελλαδικό χώρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Αυτο που μου χτυπισε πιο πολυ ητανε "Αν δεν βγει κυβερνηση με τον πρωτο γυρο η χωρα περναει σε ακυβερνισια, η ακυβερνισια δεν εναι καλο! Εγω θελω να να κανω την δουλεια μου και με ακυβερνισια δεν θα μπορω να δουλευω, οποτε θα ψηφισω πασοκ, οχι νδ γιατι πρωτιμο τα αριστερα"

Αυτό δεν παίζει που λες. Σε άλλες εποχές το φάντασμα της ακυβερνησίας τρόμαζε, τώρα ο κόσμος έχει γίνει ο ίδιος φάντασμα και δεν το φοβάται. :P

Σε αυτές τις εκλογές θα φανεί το ποσοστό του "Μαζί τα φάγαμε" που είναι περίπου η μισή Ελλάδα. Υπολογίζω ένα 25% ΝΔ, 18% ΠΑΣΟΚ και ότι πάρουν οι άλλοι. 43% δεν είναι λίγο φυσικά αλλά δεν συγκρίνεται με το 80% άλλων εποχών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top