Συνταξιοδότηση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Γεια σας. :redface:

Θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες ιδέες για απασχόληση μετά τη σύνταξη...
Τι θα μπορούσε να κάνεις κάποιος, που έχει συνηθίσει να δουλεύει από τα 13 του, και όσο σκέφτεται ότι θα κάθεται για τα υπόλοιπα χρόνια τον τρελαίνει. :P

Το θέμα το έβαλα τυχαία εδώ, μετακινήστε το αν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
μπορεί να ασχοληθει με τη κηπουρική!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Είναι σε διαμέρισμα και καλύτερα να μην του διαλύσουμε τα κόκκαλα. :P
Δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με τέτοια. :/

Είναι ωραία ιδέα βέβαια, αν υπήρχε ο κατάλληλος χώρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
  • Να γραφτεί σε κάποιο ΚΑΠΗ και να κάνει ταξιδάκια
  • Αν έχει κήπο, να φυτέψει λουλουδάκια, λαχανικά κλπ και να τα φροντίζει
  • Να ασχοληθεί με κάτι που του αρέσει και να το κάνει χόμπι του
  • Εθελοντισμός

Δεν μου 'ρχεται κάτι άλλο αυτή τη στιγμή. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.

  • Να γραφτεί σε κάποιο ΚΑΠΗ και να κάνει ταξιδάκια


  • Πιο μελλοντικό αυτό.. :hmm:

    Να ασχοληθεί με κάτι που του αρέσει και να το κάνει χόμπι του

    Αυτό είναι ένα θέμα για αυτό άνοιξα κυρίως το τοπικ.
    Τόσα χρόνια δούλευε και δεν είχε χόμπι εκτός σπιτιού, μιας και έφευγε πρωί και επέστρεφε βράδυ.


    Εθελοντισμός

    Δεν ξέρω αν θα τον ενθουσιάσει η ιδέα.

    Βασικά είναι δύσκολο να βρεθεί κάτι γιατί δεν είχε ποτέ στη ζωή του κάτι που έκανε παράλληλα με τη δουλειά..

    Οπότε πρέπει να είναι μια safe επιλογή..και όχι απευθείας στα σκληρά. :/:


    Ευχαριστώ Lysippe. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
μπορεις να ταξιδευσεις σε ολο το κοσμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ψαρεμα, χαρτια, καφενια... Ας ρωτησει οσους συνταξιουχους ξερει τι κανανε μολις βγηκανε στην συνταξη.
Βασικα φανταζομαι πως δεν ειναι κατι, τον τρομαζει τωρα επειδη δεν εχει συνιθισει, μολις κατσει για λιγες μερες, σιγα-σιγα θα μπει στο κλιμα, θα βρει απο μονος του κατι που να του αρεσει και θα βρει τους ρυθμους του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
μπορεις να ταξιδευσεις σε ολο το κοσμο

Δυστυχώς, αυτό προϋποθέτει και λεφτά. :/:

Ψαρεμα, χαρτια, καφενια... Ας ρωτησει οσους συνταξιουχους ξερει τι κανανε μολις βγηκανε στην συνταξη.
Βασικα φανταζομαι πως δεν ειναι κατι, τον τρομαζει τωρα επειδη δεν εχει συνιθισει, μολις κατσει για λιγες μερες, σιγα-σιγα θα μπει στο κλιμα, θα βρει απο μονος του κατι που να του αρεσει και θα βρει τους ρυθμους του.

Από καφενεία δεν του αρέσει που τους βλέπει και πάνε και λιώνουν όλη την ημέρα εκεί.

Θα μπει στο κλίμα σίγουρα αλλά ξέρεις, είναι καλό να υπάρχει μια ιδέα για αρχή για να μπορούμε μετά να επεκταθούμε και σε άλλες.


Όλο αρνητική είμαι, το ξέρω, λυπάμαι, αλλά τόσες φορές που το έχω σκεφτεί το θέμα νομίζω ότι για εκείνον θα'ναι πολύ έξω από τα νερά του τέτοια πράγματα.
Ίσως έχω αυτή την εντύπωση επειδή ποτέ δεν τον έχω δει να κάνει κάτι πέρα από το να δουλεύει, ήταν και η δουλειά τέτοια που ήθελε αφιέρωση χρόνου για να είναι οκ τα οικονομικά, οπότε έχει συνηθίσει το μάτι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
μπορεις να ασχοληθεις με το σεναρια ή τον ιντερνετικο ακτιβισμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εγγονια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
μπορεις επισης να τεκνοθετησεις ένα παιδι απο μια φτωχή χώρα ή να υποψηφιοτητα στο δημοτικο συμβουλιο

επίσης μπορείς να κάνεις σεξ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
μπορεις να ασχοληθεις με το σεναρια ή τον ιντερνετικο ακτιβισμο

Όταν το δω αυτό θα πεθάνω, χαλαρά.:D


Έχει, αλλά δεν χρειάζονται έξτρα παππού. :P

επίσης μπορείς να κάνεις σεξ :redface:
Για τον πατέρα μου μιλάμε, λυπήσου με. :hehe:

μπορεις επισης να τεκνοθετησεις ένα παιδι απο μια φτωχή χώρα ή να υποψηφιοτητα στο δημοτικο συμβουλιο

Ειδικά τώρα δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθεί με πολιτική.
Και αυτό που λες για το παιδί, δεν είναι καθημερινή φροντίδα και αξιοποίηση χρόνου. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κάποιες απλές και φθηνές ιδέες: :)
  • Είναι εξαιρετική ευκαιρία να μάθεις προγραμματισμό, κατ' ελάχιστο C++, και να πειραματιστείς αναπτύσσοντας εφαρμογές σε λειτουργικό σύστημα Linux.
  • Μπορείς να γίνεις συμβεβλημένος editor της wikipedia.org, προάγοντας την διάδοση της γνώσης στον κόσμο.
  • Κατασκευή ψηφιακών κυκλωμάτων. Πολύ ενδιαφέρον χόμπυ, χρειάζεσαι απλώς ένα κολλητήρι, καλάι, εργαλεία, καλωδιάκια, ολοκληρωμένα κυκλώματα, υπομονή να διαβάζεις τα manuals των ολοκληρωμένων και πολλή-πολλή φαντασία. Μπορείς να φτιάξεις το δικό σου ψηφιακό ρολόι με ελάχιστο κόστος.
  • Μαγειρική: ευκαιρία να γίνεις η νέα Βέβα Αλεξιάδου ή ο Ηλίας Μαμαλάκης της οικογένειάς σου και να καταπλήξεις τους συνταξιούχους φίλους σου στα επόμενα soirée de gala.
  • Ραδιοφωνικός παραγωγός: last, but not least, έχεις την μεγάλη ευκαιρία να πραγματοποιήσεις το παιδικό σου όνειρο, κατακτώντας τα ερτζιανά. Είτε σε ερασιτεχνική, είτε σε επαγγελματική βάση, μπορείς να ξεδιπλώσεις το ταλέντο σου ως DJ, είτε βάζοντας αντάρτικα από τον πόλεμο είτε την Lady Gaga. Όρεξη να υπάρχει.
Καλή διασκέδαση! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Κάποιες απλές και φθηνές ιδέες: :)
  • Είναι εξαιρετική ευκαιρία να μάθεις προγραμματισμό, κατ' ελάχιστο C++, και να πειραματιστείς αναπτύσσοντας εφαρμογές σε λειτουργικό σύστημα Linux.
  • Μπορείς να γίνεις συμβεβλημένος editor της wikipedia.org, προάγοντας την διάδοση της γνώσης στον κόσμο.
  • Κατασκευή ψηφιακών κυκλωμάτων. Πολύ ενδιαφέρον χόμπυ, χρειάζεσαι απλώς ένα κολλητήρι, καλάι, εργαλεία, καλωδιάκια, ολοκληρωμένα κυκλώματα, υπομονή να διαβάζεις τα manuals των ολοκληρωμένων και πολλή-πολλή φαντασία. Μπορείς να φτιάξεις το δικό σου ψηφιακό ρολόι με ελάχιστο κόστος.
  • Μαγειρική: ευκαιρία να γίνεις η νέα Βέβα Αλεξιάδου ή ο Ηλίας Μαμαλάκης της οικογένειάς σου και να καταπλήξεις τους συνταξιούχους φίλους σου στα επόμενα soirée de gala.
  • Ραδιοφωνικός παραγωγός: last, but not least, έχεις την μεγάλη ευκαιρία να πραγματοποιήσεις το παιδικό σου όνειρο, κατακτώντας τα ερτζιανά. Είτε σε ερασιτεχνική, είτε σε επαγγελματική βάση, μπορείς να ξεδιπλώσεις το ταλέντο σου ως DJ, είτε βάζοντας αντάρτικα από τον πόλεμο είτε την Lady Gaga. Όρεξη να υπάρχει.
Καλή διασκέδαση! :)
δικος μας εισαι κι εσυ!

και δεν στο ειχα για τοσο καμμενος...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Εμένα ο παππούς λιγό μετά από όταν βγήκε στη σύνταξη ξεκίνησε να χτίζει σπίτι στο χωριό. Και όταν λέω χτίζει το εννοώ, μόνος του. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Εμένα ο παππούς λιγό μετά από όταν βγήκε στη σύνταξη ξεκίνησε να χτίζει σπίτι στο χωριό. Και όταν λέω χτίζει το εννοώ, μόνος του. :P

μάγκας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μπορεί να ασχοληθεί με τις κατασκευές, χειροτεχνία, να αρχίσει να φτιάχνει χρήσιμα μικροπράγματα για το σπίτι και έτσι θα έχετε διπλό όφελος: Και θα απασχολείται, και θα έχετε και δικές του μικρές δημιουργίες :D


Θα πρότεινα και πλέξιμο, αλλά μιλάμε για άντρα απ' όσο έχω καταλάβει οπότε μάλλον θα με πάρετε με τις πέτρες για την πρόταση οπότε άστο καλύτερα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Θα πρότεινα και πλέξιμο, αλλά μιλάμε για άντρα απ' όσο έχω καταλάβει οπότε μάλλον θα με πάρετε με τις πέτρες για την πρόταση οπότε άστο καλύτερα. :redface:

και τι κακο εχουν οι ανδρες με το πλεξιμο :P

εμενα ο παππους μου οταν βγηκε στη συνταξη θυμαμαι εμαθε να πλεκει και μαζει με τη γιαγια μου επλεκαν τα περισσσοτερα απο τα χειμερινα ρουχα που φορουσαν .

επισης εκτος απο το πλεξιμο μπορει να αρχισει ξυλογλυπτικη, ζωγραφική ή βιτρω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,105 μηνύματα.
Κάποιες απλές και φθηνές ιδέες: :)
  • Ραδιοφωνικός παραγωγός: last, but not least, έχεις την μεγάλη ευκαιρία να πραγματοποιήσεις το παιδικό σου όνειρο, κατακτώντας τα ερτζιανά. Είτε σε ερασιτεχνική, είτε σε επαγγελματική βάση, μπορείς να ξεδιπλώσεις το ταλέντο σου ως DJ, είτε βάζοντας αντάρτικα από τον πόλεμο είτε την Lady Gaga. Όρεξη να υπάρχει.
Καλή διασκέδαση! :)
Χαχαχαχα.. Ο Γιώργος το λέει με την αφορμή ότι ψάχνει το iconoclast άτομα!:P

On topic: Πάντως, ο δικός μου φρεσκο-συνταξιούχος πατέρας δεν έχει κανέναν πρόβλημα να κάθεται..
Το μόνο που έχει αυξήσει είναι η συχνότητα παρασκευής φαγητών-γλυκών..
Πάντως πιστεύω τα κήπος- κάνα βαψιματάκι στο σπίτι-φαγητό είναι από τα ωραία πραγματάκια που θα μπορούσε να κάνει κάποιος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
καλά αυτό το θρεντίδιον θα το βλέπουμε, 20 χρόνια μετά
και θα μας φαίνεται όπως σήμερα το ταζ μαχάλ, οι τάφοι του φαραώ
οι πυραμίδες και οι αντισεισμικοί κίονες της άκροπόλ. :hmm:

με σχόλια τύπου ¨ρε τον μπαγάσα, άκου βγήκε στη σύνταξη! τι ωραίες εποχές,
μενεξές και γλαδιόλα στον κήπο" :worry::worry::worry::worry:


Εγώ λέω πάντως να πληρώσει κανένα συνταξιοδοτικό πρόγραμμα τρίτων,
μπας και πάρεις ΕΣΥ ποτέ σου σύνταξη πριν τα 238 σου. :redface:
Αυτό δεν είναι μια απλώς ωφέλιμη απασχόληση,
αλλά ιερή και με μετρήσιμα αποτελέσματα.
("must" όπως θα'λεγε κι εκείνος :))

Θα μου πεις οτι η ευτυχία γράφεται με "Ε" κι όχι με '€" ..


Ραντεβού στην κάσα σου μετά από 2 αιώνες και κάτι
να ξαναπιάσουμε το θέμα "συνταξιοδοτικό"... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top