Vendetta, τι πιστεύεις;

Θα κάνατε ποτέ σας Vendetta;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ρε Θοδωρή, αυτά που είπα είναι πράγματα πολύ πιθανά να τα βιώσει κανείς ενώ αυτό που λες εσύ ακραίο. Δεν έχω βρεθεί ποτέ σε ακραία κατάσταση και δεν ξέρω πως μπορεί να νιώθει κάποιος τότε, αλλά επιμένω ότι το να του την ανάψεις, μόνο σε μπελάδες θα σε βάλει.-
Σύμφωνοι, απλά εγώ δεν περιόρισα την vendetta για πράγματα πολύ πιθανά, οι περισσότερες μεγάλες βεντέτες, έγιναν για φόνους. Έχω ένα παράδειγμα όπου σε έναν καυγά κάποιος σκότωσε έναν άλλο. Ο δολοφόνος λοιπόν, εξαφανίστηκε στα βουνά (ως συνήθως) και ο πατέρας του φονευμένου, πήγε και βρήκε την οικογένεια του φονιά και τους είπε "δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σας, ο γιός σας όμως σκότωσε το γιό μου και αυτό δεν θα το αφήσω ατιμώρητο, να ξέρετε ότι θα τον σκοτώσω".
Εκεί λοιπόν, η οικογένεια του φονιά, ξέροντας ότι ο γιός τους είχε κάνει την κουτσουκέλα, το δέχτηκε σαν γεγονός και έτσι κι έγινε. Ο πατέρας αυτός λοιπόν εξέτισε 60 χρόνια σε αγροτική φυλακή λόγω καλής διαγωγής και τώρα είναι γείτονας μου. Είναι ένας απλός άνθρωπος που φροντίζει τα ζώα του, τα φυτά του και ζει όσο του έχει μείνει ακόμα ξέροντας ότι ξεπλήρωσε την τιμή του γιού του. Έτσι πάει...

Τώρα οι μακροχρόνιες βεντέτες από την άλλη, ίσως έχουν αρχική αφορμή κάποιον φόνο που απλά δεν υπήρχε καθαρός φταίχτης και οι δύο μεριές υποστηρίζουν ότι έχουν δίκιο, οπότε προσπαθούν να διεκδικήσουν την τιμή τους. Τέλος... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Είμαι κατά της βεντέττας με την έννοια να μεταβιβάζεις στα παιδιά σου το μίσος σου για κάποια άλλη οικογένεια.
Είμαι όμως υπέρ της αυτοδικίας, και επίσης είμαι αρκετά εκδικητική (σκορπιός γαρ;)
) οπότε αν κάποιος μου κάνει κακό (πραγματικό κακό) θα κάνω αυτό που λένε οι φίλοι μας οι αμερικάνοι: I will hunt him down and kill him like a dog:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Στην βεντέτα εννοούμε μόνο τον θάνατο ή και την εκδίκηση;

Θεωρώ τον ποίο γελοίο τρόπο να πάρει κάνεις εκδίκηση σκοτώνοντας. Υπάρχουν τόσοι άλλοι τρόποι που σίγουρα πονάνε περισσότερο και είναι αρκετά εύκολα ειδικά αν μιλάμε για παρανομίες. Η δολοφονία το μόνο που μπορεί να προσφέρει είναι μια απόλαυση την στιγμή μετά μόνο προβλήματα, και αυτόν που θέλεις να εκδικηθείς απλώς θα πεθάνει.
δεν πιστευετε οτι ειναι ποιο σωστο να παρει η δικαιοσυνη στα χερια της την υποθεση κ οχι εσεις? αν ηταν ετσι κ περναμε καθε φορα εκδικηση απο καποιον που μας εκανε τοσο μεγαλο κακο... ή η φυλακες θα ηταν γεματες η θα ειχαμε καθημερινος κηδειες:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν είπα να πάρουμε την νόμο στα χέρια μας αλλά αν η πράξη που θέλουμε να εκδικηθούμε είναι παράνομη τότε πολύ απλά το δίνουμε στα δικαστήρια. Σκέψου αν σκοτώσεις κάποιον απλώς πεθαίνει. Αν το πας στα δικαστήρια τότε: 1. τον κάνεις ρεζίλι 2. πληρώνει πρόστιμο ή μπαίνει φυλακή.

Τι είναι πιο οδυνηρό και πιο μακροχρόνιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
[...]
Τι είναι πιο οδυνηρό και πιο μακροχρόνιο;

Δεν είναι προφανές; Ένας αργός, επώδυνος θάνατος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Το θέμα είναι να καταπολεμήσεις τη βία σαν ιδέα μέσα σου. Να σκεφτείς οτι αυτός ο άνθρωπος δολοφόνησε το αγαπημένο σου πρόσωπο, σου προκάλεσε απίστευτο πόνο, σε εξόργισε, εισπράττει το άφθονο μίσος σου για το πρόσωπο του, αλλά να βρεις τη δύναμη, την ηθική και την πνευματική καλλιέργεια και να πεις "Θα τιμωρηθεί σύμφωνα με τους νόμους που έχουν οριστεί ώστε να διατηρηθεί η κοινωνία σε ισορροπία".

Το να σκοτώσεις τον ίδιο ή κάποιο αγαπημένο του πρόσωπο είναι το άλλο άκρο και αφορά το ζωώδες ένστικτο (βλ. γατούλες που δγακώνει και γρατζουνάει η μία την άλλη μπροστά από το πιάτο με το φαγητό)

Ύστερα στην περίπτωση του Exposed, ακόμα κι αν καταλήγει στη νόμιμη τιμωρία δεν έχει αποβάλλει από μέσα του την ιδέα της βίας. Έχει ως στόχο την εκδίκηση και τον πόνο και απλά επιλέγει τη νόμιμη ποινή επειδή τυγχαίνει να είναι περισσότερο "οδυνηρή" για τον θύτη.

(Δεν αναφέρεται σε κάποιον συγκεκριμένα το β'ενικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Θελω να ξεκαθαρισω οτι δεν πιστευω στην αυτοδικια ουτε τη θεωρω σωστη μορφη αντιμετωπισης του εγκληματος. Αλλωστε, ειμαι και κατα της θανατικης ποινης. Παρ'ολα αυτα, αναγνωριζω οτι ο ανθρωπος εχει αδυναμιες, και οτι σε μια περιπτωση εντονης ψυχολογικης φορτισης, τρελας αν θελετε, μπορει να μην καταφερει να ελεγξει τον εαυτο του. Δεν το δικαιολογω, αλλα ξερω οτι μπορει να συμβει, ισως και σε μενα, γιατι οπως ειπα δεν γνωριζω τα ορια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν είναι προφανές; Ένας αργός, επώδυνος θάνατος...

Όσο αργός και αν είναι το πολύ κρατήσει 1 μέρα ή εκτός είσαι ο jigsaw :P

Όμως για σκέψου να πρέπει να πληρώσει τόσο μεγάλο πρόστιμο που θα του πάρουν το σπίτι και το αυτοκίνητο σε πλειστηριασμό :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tserno

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Ισως.......

Αν και γενικα είμαι ανθρωπος με σχετικά ανεξαντλητα όρια υπομονης και αρκετή αυτοσυγκρατηση δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα σε καποιο σκηνικο που θα αγγιζε τα όρια της λογικής και του συναισθήματος.....

Ποτε μην λες ποτε για τιποτα αφου μπορει να του στριψει και του πιο ηρεμου και λογικού ανθρωπου:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Παρ'ολα αυτα, αναγνωριζω οτι ο ανθρωπος εχει αδυναμιες, και οτι σε μια περιπτωση εντονης ψυχολογικης φορτισης, τρελας αν θελετε, μπορει να μην καταφερει να ελεγξει τον εαυτο του.

Πάντως όταν έχεις τα κατάλληλα "εφόδια" και τα έχεις καλλιεργήσει μέσα σου, οι συναισθηματικοί παράγοντες ελέγχονται εύκολα, μερικές φορές ακόμα και ασυνείδητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Πάντως όταν έχεις τα κατάλληλα "εφόδια" και τα έχεις καλλιεργήσει μέσα σου, οι συναισθηματικοί παράγοντες ελέγχονται εύκολα, μερικές φορές ακόμα και ασυνείδητα.

Ναι, αλλα φανταζομαι οτι μιλας εκ του ασφαλους, οπως και εγω αλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Πάντως όταν έχεις τα κατάλληλα "εφόδια" και τα έχεις καλλιεργήσει μέσα σου, οι συναισθηματικοί παράγοντες ελέγχονται εύκολα, μερικές φορές ακόμα και ασυνείδητα.
Δηλαδή ποτέ σου δεν έχεις βγει εκτός εαυτού για οτιδήποτε; Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τον εαυτό μου (άλλωστε δεν υπάρχει λόγος) θεωρώ ότι ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων (δεν είναι λίγοι) που βράζει το αίμα τους. Επίσης θεωρώ ότι σε αυτή την κατηγορία εντάσσονται κατά κύριο λόγο άντρες, οπότε βρίσκω λογικό να είσαι πιο ήπιων τόνων.
Όσο αργός και αν είναι το πολύ κρατήσει 1 μέρα ή εκτός είσαι ο jigsaw :P

Όμως για σκέψου να πρέπει να πληρώσει τόσο μεγάλο πρόστιμο που θα του πάρουν το σπίτι και το αυτοκίνητο σε πλειστηριασμό :devil:
Ώστε να του δώσεις την ευκαιρία να σε μισήσει και αυτός εξίσου ή περισσότερο και αν εντάσσεται στην κατηγορία των "βράζει το αίμα μου", να σε ξεκάνει αυτός πρώτος. :P

Δεν μπορώ να καταλάβω, χωρίς να θέλω να βγω εκτός θέματος, γιατί αρνείστε ότι έχετε και ζωώδη φύση (έχει αναλυθεί σε άλλα θέματα, οπότε αν το σχολιάσετε να το κάνετε λακωνικά παρακαλώ :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πρέπει να ελέγχουμε την ζωώδη φύση μας. Αλλιώς πάντα θα έχουμε και έναν λόγο για ξεκινήσουμε έναν πόλεμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πρέπει να ελέγχουμε την ζωώδη φύση μας. Αλλιώς πάντα θα έχουμε και έναν λόγο για ξεκινήσουμε έναν πόλεμο

+1000000

Σύμφωνώ, δεν μπορείς πάντα να είσαι σε εμπόλεμη κατάσταση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Πρέπει να ελέγχουμε την ζωώδη φύση μας. Αλλιώς πάντα θα έχουμε και έναν λόγο για ξεκινήσουμε έναν πόλεμο

Δεν διαφωνω, αλλα αυτο που λεω ειναι οτι μερικες φορες αυτο ισως να μην ειναι εφικτο. Αν μου σκοτωσει καποιος το παιδι μου ας πουμε, ε, δεν ξερω αν θα μπορεσω να το ελεγξω, ειδικα εαν η δικαιοσυνη δεν κανει κατι.

Btw, οι περισσοτεροι πολεμοι δεν ξεκινανε απο ζωωδη ενστικτα αλλα απο συμφεροντα. Εκτος εαν τα θεωρεις και αυτα ζωωδη ενστικτα, και μαλλον θα συμφωνησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν διαφωνω, αλλα αυτο που λεω ειναι οτι μερικες φορες αυτο ισως να μην ειναι εφικτο. Αν μου σκοτωσει καποιος το παιδι μου ας πουμε, ε, δεν ξερω αν θα μπορεσω να το ελεγξω, ειδικα εαν η δικαιοσυνη δεν κανει κατι.

Btw, οι περισσοτεροι πολεμοι δεν ξεκινανε απο ζωωδη ενστικτα αλλα απο συμφεροντα. Εκτος εαν τα θεωρεις και αυτα ζωωδη ενστικτα, και μαλλον θα συμφωνησω.

Δεν είναι συμφέρων η συναισθηματική ικανοποίηση;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δεν είναι συμφέρων η συναισθηματική ικανοποίηση;:hmm:

Μανια μου εγω μιλησα για πολεμους, μεταξυ κρατων δλδ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μανια μου εγω μιλησα για πολεμους, μεταξυ κρατων δλδ.


Γιατί στα κράτοι δεν υπάρχει και μίσως αναμεσα στους δύο πολητισμούς; όταν εγώ μέχρι τώρα δεν κάνω π.χ. παρέα με έναν τούρκο επιδή έσφαξε ο προπάπουςε του Ελληνές δεν μπένει στην μέση η συνεσθηματική ικανοποίηση
για μένα όταν ρίξουν π.χ. οι Αμερικάνοι πυρινική βόμβα; λέω εγώ τώρα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν διαφωνω, αλλα αυτο που λεω ειναι οτι μερικες φορες αυτο ισως να μην ειναι εφικτο. Αν μου σκοτωσει καποιος το παιδι μου ας πουμε, ε, δεν ξερω αν θα μπορεσω να το ελεγξω, ειδικα εαν η δικαιοσυνη δεν κανει κατι.

Btw, οι περισσοτεροι πολεμοι δεν ξεκινανε απο ζωωδη ενστικτα αλλα απο συμφεροντα. Εκτος εαν τα θεωρεις και αυτα ζωωδη ενστικτα, και μαλλον θα συμφωνησω.

Σκοτώνεις τον δολοφόνο του παιδιού σου με τόσο καλό τρόπο που δεν μπαίνεις μέσα. Μετά; Εσύ θα πονάς κάθε μέρα για το παιδί σου και από τύψεις αλλά ... ο δολοφόνος δεν θα νιώθει τίποτα ούτε καν τύψεις.

ΒΤW,Μην πιάσουμε συζήτηση για το πως ξεκινάνε οι πως ξεκινάνε και γιατί ξεκινάνε οι πόλεμοι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Σκοτώνεις τον δολοφόνο του παιδιού σου με τόσο καλό τρόπο που δεν μπαίνεις μέσα. Μετά; Εσύ θα πονάς κάθε μέρα για το παιδί σου και από τύψεις αλλά ... ο δολοφόνος δεν θα νιώθει τίποτα ούτε καν τύψεις.

Δεν υποστηριξα πουθενα οτι αυτο ειναι λογικο, ουτε οτι βοηθαει σε κατι. Εν βρασμω ψυχης, απλα.

Γιατί στα κράτοι δεν υπάρχει και μίσως αναμεσα στους δύο πολητισμούς; όταν εγώ μέχρι τώρα δεν κάνω π.χ. παρέα με έναν τούρκο επιδή έσφαξε ο προπάπουςε του Ελληνές δεν μπένει στην μέση η συνεσθηματική ικανοποίηση
για μένα όταν ρίξουν π.χ. οι Αμερικάνοι πυρινική βόμβα; λέω εγώ τώρα:hmm:

Ναι, αλλα οι συναισθηματισμοι ανηκουν μονο στους απλους πολιτες, και δεν ειναι ο λογος για τον οποιον ξεκινανε πολεμοι. Απλα αυτο εκμεταλλευονται καποιοι που εχουν συμφεροντα.

Ενιγουει, εγω βλεποντας ποσα νευρα μου δημιουργει ενας αγωνας μπασκετ (%$#^&*&*%$%*) δεν μπορω να ειμαι καθολου σιγουρη για το πως θα ελεγξω τον εαυτο μου εαν μου συμβει κατι τραγικο. Δεν λεω οτι θα σκοτωνα, λεω οτι δεν ξερω μεχρι που θα μπορουσα να φτασω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top