Einstein και θεωρία των πάντων: την διατύπωσε τελικά ή όχι;

ΚωνσταντίνοςZ

Νεοφερμένος

Ο ΚωνσταντίνοςZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Λεγεται οτι ο περιφημος θεωρητικος φυσικος Albert Einstein προσπαθησε να διατυπωσει την θεωρια των παντων.Προσπαθησε 35 χρονια αλλα δεν την διατυπωσε.

Μηπως την διατυπωσε αλλα δεν μας το λενε ή πραγματι δεν καταφερε να την διατυπωσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μπορει και να την διατυπωσε αλλα να εκρινε ο ιδιος οτι δεν πρεπει να μαθευτει και ετσι να την κρατισε σαν μυστικο για τον ευατο του...
Που να ξερεις τωρα... δεν βγαζεις ακριη με αυτα.... Σιγουρα εκει εξω κυκλοφορουν τοσες εκδοχες για το τι εγινε τελικα με αυτην την θεωρια οσα ειναι και τα τμ του συμπαντος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚωνσταντίνοςZ

Νεοφερμένος

Ο ΚωνσταντίνοςZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ναι αλλα γιατι να την διατυπωσε για τον ευατο του?Τι να την κανει?Επισης εχω ακουσει οτι ο Einstein ειχε καταστρεψει πολλα δικα του χειρογραφα επειδη ελεγε οτι ο ανθρωπος δεν μπορει να χρησιμοποιησει τις θεωριες του σωστα.Αλλα υπαρχει και η περιπτωση να εκανε και λαθος στην διατυπωση και να το καταλαβε και απλως να μην ηθελε να <<χαλασει>> το ονομα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μπορει αυτη η θεωρια να εβγαζε ενα αποτελεσμα που να πιστευε ο einstein οτι αν το μαθει ο κοσμος θα τρομαξει και θα επικρατισει πανικος, και για αυτο να μην το δημοσιευσε.. Δεν ξερω, δεν εχω ασολιθει, πρωτη φορα ακουω για αυτο... Απλα λεω τι μου περασε απο το μυαλο σαν μια πολυ λογικη εκδοχη που δεν ειπες εσυ. Απο εκει και περα οπως σου ειπα συγουρα κυκλοφορουν τοσες εκδοχες οσα και τα τμ του συμπαντος, δεν εχω την ορεξη να ασχολιθω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Νομίζω ότι έχει βγει ένα βιβλίο στυλ μυθιστορήματος όπως στη μαθ. λογοτεχνία που λέει για τη θεωρία των πάντων και τον Einstein. Αν το θυμηθώ θα το γράψω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Λεγεται οτι ο περιφημος θεωρητικος φυσικος Albert Einstein προσπαθησε να διατυπωσει την θεωρια των παντων.Προσπαθησε 35 χρονια αλλα δεν την διατυπωσε.

Μηπως την διατυπωσε αλλα δεν μας το λενε ή πραγματι δεν καταφερε να την διατυπωσει?


Βεβαίως και τη διατύπωσε,
και ήταν ...λάθος, λέγε με "κοσμολογική σταθερά".

Αυτά παθαίνεις όταν πας να αλλάξεις τα γεγονότα ώστε να ταιριάξουν με τη θεωρία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Βεβαίως και τη διατύπωσε,
και ήταν ...λάθος, λέγε με "κοσμολογική σταθερά".

Αυτά παθαίνεις όταν πας να αλλάξεις τα γεγονότα ώστε να ταιριάξουν με τη θεωρία σου.

νταξ βρε και συ, μην είσαι τόσο σκληρός
την κοσμολογική σταθερά την έβαλε (αν θυμάμαι καλά) γιατί δεν είχε φανταστεί/συνειδητοποιήσει ότι το σύμπαν διαστέλλεται. Ούτε εγώ θα το φανταζόμουν να πω την αλήθεια:P

έδιτ: αν έχω καταλάβει καλά πάντως, το λάθος της κοσμολογικής σταθεράς δεν αλλοιώνει στην ουσία την θεωρία του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
το λάθος της κοσμολογικής σταθεράς δεν αλλοιώνει στην ουσία την θεωρία του


Όρεξη έχεις πρωι πρωί...:confused:

Μα ο ίδιος την αλλοιώνει όταν επιστρέφει για να εισάγει ένα λάθος. :P




Ασχετο ψ. Όσο για την "θεωρία των πάντων", ας ξεκαθαρίσουμε πρώτα τι λέει η ειδική σχετικότητα και προχωράμε βήμα βήμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franky5465

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
ναι βασικά αυτό λένε
ότι δεν του άρεσε σαν θεωρία το διαστελώμενο σύμπαν και έτσι απλά το έφερε στα μέτρα του
πάντως για να είχε βρει μια θεωρία των "πάντων" και να μην την δημοσίευσε δεν μου φαίνεται πιθανό, όπως και να την είχε βρει δεν το πιστεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Από ένα φίλο μου που σπουδάζει Φυσικό άκουσα ότι σιγά σιγά καταρρίπτεται και η θεωρία της σχετικότητας με βάση την ανακάλυψη ενός σωματιδίου που δεν ήταν ως τώρα γνωστό. Τώρα για θεωρία των πάντων δεν έχω κάτι ακουστά κι ενώ έχω διαβάσει βιβλίο που αναφέρεται στη ζωή του.

Νομίζω κιόλας πως αυτό περί προσάρμοσης των αποτελεσμάτων στη θεωρία σου, που λέει ο Rempeskes είναι και διάσημο quote του. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
guys no offence αλλά εκνευρίζομαι ελαφρώς όταν ακούω ότι "σιγά σιγά καταρρίπτεται η θεωρία της σχετικότητας", ειδικά από ανθρώπους που δεν γνωρίζουν καν τι πραγματεύεται η εν λόγω θεωρία (Affliction δεν πάει για σένα αυτό, προφανώς εσύ απλά μεταφέρεις λόγια κάποιου υποτιθέμενου γνώστη).

οι θεωρίες της φυσικής δεν καταρρίπτονται έτσι απλά. εξελίσσονται, συμπληρώνονται, διορθώνονται, εκσυγχρονίζονται. και θα γίνεται αυτό επ'άπειρον. Η θεωρία του Einstein εξηγεί με μεγάλη ακρίβεια πολλά φαινόμενα - προφανώς όχι όλα! αλλά ούτε και ο Νόμος του Νεύτωνα για την βαρύτητα περιλαμβάνει την ισχυρή πυρηνική αλληλεπίδραση. αυτό δεν σημαίνει ότι καταρρίφθηκε, σε καμία περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
guys no offence αλλά εκνευρίζομαι ελαφρώς όταν ακούω ότι "σιγά σιγά καταρρίπτεται η θεωρία της σχετικότητας", ειδικά από ανθρώπους που δεν γνωρίζουν καν τι πραγματεύεται η εν λόγω θεωρία (Affliction δεν πάει για σένα αυτό, προφανώς εσύ απλά μεταφέρεις λόγια κάποιου υποτιθέμενου γνώστη).

οι θεωρίες της φυσικής δεν καταρρίπτονται έτσι απλά. εξελίσσονται, συμπληρώνονται, διορθώνονται, εκσυγχρονίζονται. και θα γίνεται αυτό επ'άπειρον. Η θεωρία του Einstein εξηγεί με μεγάλη ακρίβεια πολλά φαινόμενα - προφανώς όχι όλα! αλλά ούτε και ο Νόμος του Νεύτωνα για την βαρύτητα περιλαμβάνει την ισχυρή πυρηνική αλληλεπίδραση. αυτό δεν σημαίνει ότι καταρρίφθηκε, σε καμία περίπτωση.

Η αλήθεια είναι πως εδώ όντως με πιάνεις αδιάβαστο. Είναι κάτι εκτός του τομέα μου κι απλά μετέφερα το τι άκουσα με την ελπίδα να συμπληρώσει κάποιος αυτό τον ισχυρισμό. Όταν δω πάντως το άτομο που μου το 'πε θα τον ρωτήσω για λίγες περισσότερες info και θα τις ποστάρω. Ίσως στην τελική η επιλογή της λέξης "καταρρίπτεται" να ήταν το μεγάλο λάθος του post μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Νομίζω ότι έχει βγει ένα βιβλίο στυλ μυθιστορήματος όπως στη μαθ. λογοτεχνία που λέει για τη θεωρία των πάντων και τον Einstein. Αν το θυμηθώ θα το γράψω

μαλλον λες το επιστημονικο θριλερ "Η κλεμμενη εξισωση" του Mark Alpert... καταπληκτικο βιβλιο, το προτεινω ανεπιφυλακτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Κατ αρχας τι ακριβως σημαινει "θεωρια των παντων"?

Προφανως ο αινσταιν δε εβγαλε κατι τετοιο, προσπαθουσε, και οι προσπαθειες τους αφορουσαν την γεωμετρικοποιηση και των υπολοιπων δυναμεων στα φορμαλιστικα πλαισια της ΓΣ.

Η ΓΣ ειναι θεμελιοδος λαθος, η καλυτερα ελειπης, οπως επισις και η κβαντομηχανικη και το standard model και ολα μεχρι τωρα. Αυτο δεν αναιρει την υπολογιστικη αξια της βεβαια. Ειναι οσο λαθος ειναι και η νευτωνια μηχανικη (που μας πηγε μεχρι το φεγκαρι πχ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top