Ανήθικη πρόταση: Θα το κάνατε;

Ανήθικη πρόταση: Θα το κάνατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 17)
  • Ναί, γιατί όχι;

    Ψήφοι: 7 41.2%
  • Όχι και πάλι όχι!

    Ψήφοι: 5 29.4%
  • Θα το σκεφτόμουν αν υπήρχαν συγκεκριμένοι λόγοι/προϋποθέσεις...

    Ψήφοι: 5 29.4%
  • ΔΞ/ΔΑ/ΕΑΣΚΜ (έχω άλλα στο κεφάλι μου)

    Ψήφοι: 0 0.0%

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Είμαι επικίνδυνος; :worry::P

Δεν θα ήθελα να έχω πλούσιους εχθρούς. Αλλά ακόμη και να είχα δεν θα ήθελα να τους γνωρίζεις... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Η υποκρισία μπορεί να είναι της κοινωνίας αλλά ο κομφορμισμός είναι δικός μας :P

Που πάει να πει;;;

Πολύ σωστός ο παππούς σου, αν και η πουπάνα όσα και να παίρνει πουπάνα θα είναι, άντε να την πεις "συνοδό". Για το κλέφτης συμφωνώ και επαυξάνω ;)

Πόσες και πόσες τις λένε "Κυρίες"! Η μόνη προϋπόθεση, να είναι ΠΟΛΥ ακριβές.

Συγνώμη αλλά αυτό το απολαμβάνω χλιδή από τον "ιδρώτα" της συντρόφους μου, μου έβγαλε κάτι σε νταβατζή και ομολογώ ότι από άλλα θέματα (βλ. ανιδιοτελή αγάπη) δεν είχα διαμορφώσει τέτοιο προφίλ για σένα :P

Ανιδιοτελής αγάπη θα υπήρχε πριν μπουν στη μέση τα φράγκα. Μετά, μεταξύ πορνών ειλικρίνεια. Αν πράγματι αγαπιόμασταν όταν είμασταν φτωχοί, μαζί θα τα τρώγαμε. Όσο για τον νταβατζή, μ' έπιασες ρε μπαγάσα, αυτό είναι το πραγματικό μου προφίλ... (Tartufo is my first name).



Ναι καλέ μου, συμφωνώ, κι εγώ έτσι το βλέπω. Αλλά όταν κάνω μια εργασία εννοείται πως είναι κάτι ηθικό. Διαφωνείς οτι το να πουλήσεις το κορμί σου δεν είναι ηθικό;
Επαναλαμβάνω: θα το έκανα.

Το σύστημα της μισθωτής σκλαβιάς ηθικό;;;;

Απλά έτσι σου έμαθαν να το βλέπεις, για το συμφέρον των πλουσίων. Σε κάθε μισθωτή εργασία (δουλειά καλύτερα) το κορμί σου πουλάς, την εργατική σου δύναμη.

15 εκατομμύρια;;;
Θα μπορούσα να το κάνω και για μικρότερο ποσό.(:eek:) Αυστηρές προϋποθέσεις:
  1. Να μην ξέρω τίποτα για το άτομο
  2. Να διαλέξω εγώ τρόπο δολοφονίας
  3. Να μην ξέρει κανείς την πραγματική μου ταυτότητα
Χίτμαν ιζ μάι μιντλ νέιμ :P

4. Αν είναι ο Χάος το έκανα και δωρεάν...:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Που πάει να πει;;;
Το σύστημα της μισθωτής σκλαβιάς ηθικό;;;;

Απλά έτσι σου έμαθαν να το βλέπεις, για το συμφέρον των πλουσίων. Σε κάθε μισθωτή εργασία (δουλειά καλύτερα) το κορμί σου πουλάς, την εργατική σου δύναμη.

Συμφωνω απολυτα. Καθετι που θεωρειται ηθικο απο την κοινωνια, δεν σημαινει πως δεν ειναι ανηθικο για σενα, απλως ειναι ομορφα καμουφλαρισμενο απο τις αναγκες της κοινωνιας. Εκμεταλευση ειναι κι αυτο, ενα ειδος πνευματικης(και σωματικης) πορνειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Λοιπόοον ομολογώ πως τέτοιους προβληματισμούς δεν είχα ποτέ , γιατί μόνο σε σενάρια του χόλλιγουντ υπάρχουν , αλλά μια και έπεσε τέτοιο ερώτημα και είναι κι από τα sos είπα να το σκεφτώ .

Σκεπτόμενη λοιπόν και διαβάζοντας τις απαντήσεις και τις διαφωνίες σας , μου ήθρε στο μυαλό η ατάκα της μητέρας μου όταν την είχα ρωτήσει σε μια από κείνες τις μακριές συζητήσεις που είχαμε για διάφορα θέματα , τι θα μου πρότεινε να κάνω στη ζωή μου να παντρευτώ ή να μην παντρευτώ?
Και η απάντησή της ήταν παράφραση της γνωστής φράσης του Μπερναρ Σω : « .. Και να παντρευτείς θα το μετανιώσεις και να μη παντρευτείς .. πάλι θα το μετανιώσεις » .

Κάπως έτσι λοιπόν αισθάνθηκα κι εγώ σε αυτό το ερώτημα , αν το έκανα ενδεχομένως να το μετάνιωνα , από ηθικής άποψης , μόνο που έχω μια υποψία πως πολύ γρήγορα θα αποκτούσα την γνωστή αμνησία των πλουσίων , οπότε ..

Από την άλλη αν δεν το έκανα θα ζούσα την υπόλοιπη ζωή μου με το σιχτίρι της καθημερινότητας , της δουλειοσκλαβιάς , και όλων των γνωστών καταστάσεων που ζούμε οι πιο πολλοί από εμάς που δεν είχαμε την τύχη να γεννηθούμε σε πάπλωμα με μωβ ευρώ !

Τουτέστιν μαααλον θα το έκανα δίνοντας ένα 85% στο ναι και ένα ταπεινό 15% στο όχι έτσι για να κρατήσω τα προσχήματα της δήθεν αξιοπρέπειας μου που κατά τα άλλα όπως πολύ σωστά ειπώθηκε ποδοπατείται καθημερινά από κάθε λογής αφεντικά !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,021 μηνύματα.
Το σύστημα της μισθωτής σκλαβιάς ηθικό;;;;

Απλά έτσι σου έμαθαν να το βλέπεις, για το συμφέρον των πλουσίων. Σε κάθε μισθωτή εργασία (δουλειά καλύτερα) το κορμί σου πουλάς, την εργατική σου δύναμη.

Δεν έχω ακούσει να λέμε μια κοπέλα που βγάζει τίμια το ψωμί της δουλεύοντας πουτ@να...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θα ήταν καλό να προσέχουμε λίγο τις εκφράσεις μας, διότι δεν υπάρχει όρος ενηλικότητας στο φόρουμ, συνεπώς οφείλουμε να είμαστε προσεκτικοί.

Ευχαριστώ.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ας μην κοροιδευόμαστε, η ταινια με το Ρεντφορντ δεν υπάρχει. Για να δώσει ένα εκ. θα έπρεπε ο εκατομυριούχος να ήταν για τα μπάζα, αλλιώς με τον Ρεντφορντ όλες θα πήγαιναν και τζάμπα.

Αν μια σαν τον Ρεντφορντ, του ίδιου βεληνεκους στη θηλυκή έκδοση, ας πουμε η Μονικα Μπελούτσι, μου έδινε ενα κάρο λεφτά για να της το κάνω, ακόμα και την ώρα του γάμου μου με τον έρωτα της ζωής μου, θα έλεγα πιθανόν στην γυναίκα μου:

Κατσε μια στιγμή αγάπη μου να αποκαταστήσουμε τα παιδιά

κι ύστερα φυσικά δεν θα το έκρυβα από τα παιδιά. Η τύχη είναι τύχη αν δεν την εκτιμάς δεν σου έρχεται. Με μπάζο τώρα έτσι κι αλλιώς δεν θα τα κατάφερνα, it's not a matter of money.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αν μια σαν τον Ρεντφορντ, του ίδιου βεληνεκους στη θηλυκή έκδοση, ας πουμε η Μονικα Μπελούτσι, μου έδινε ενα κάρο λεφτά για να της το κάνω,...


Λολ,
εκείνη ποιός θα την αποζημίωνε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Ναι θα το εκανα, στο τελος ομως θα μοιραζα τα χρηματα σε φιλανθρωπικα ιδρυματα, και θα κρατουσα ενα μικρο ποσο ως ανταμοιβη των "κοπων" μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ναι θα το εκανα, στο τελος ομως θα μοιραζα τα χρηματα σε φιλανθρωπικα ιδρυματα

Όχι για μένα, για τα φουκαριάρικα τα ορφανά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δεν έχω ακούσει να λέμε μια κοπέλα που βγάζει τίμια το ψωμί της δουλεύοντας πουτ@να...

είναι απλά μια λέξη. και αν είχες μόλις γίνει τόσο πλούσια θα την έγραφες εκεί που πρέπει μαζί με αυτούς που θα σε λέγαν έτσι.

εκείνοι θα ήταν ακόμη σκλάβοι. εσύ όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τίποτε δεν υπάρχει που να μην αγοράζεται με χρήματα. Anyway, everybody has his price. Εδώ το "body" εννοείται στην κυριολεξία.
Υγεια, ευτυχια, χαμενος χρονος, αγαπη, ταλεντο, αποδοχη, επιτυχια, αξιοπρεπεια...

Άλλωστε το να κοστολογεί κάποιος τόσο ακριβά το τομάρι σου, εμπεριέχει αναπόφευκτα έναν κάποιον ερωτισμό. Είναι σαγηνευτικό, όπως και να το κάνουμε.
Μπα. Κολακεια ειναι απλα επειδη τυχαινει να κανουμε κλικ (οπτικα) σε αυτον που μας ειδε και "κολλησε" και μας κανει την προσφορα. Μπορει να ειμαστε καραμπαζα για πολλους αλλους. Τα γουστα ποικιλουν.

Καλή μου Ρουμάνα, ο παππούς μου έλεγε: "Ό,τι κι αν γίνεις, μη γίνεις φθηνός. Και κλέφτης να γίνεις, κλέψε πολλά, για να σε λένε κύριο. Αν κλέψεις λίγα θα σε πηδάνε στη φυλακή. Και πόρνη να γίνεις ακριβή. Τη φθηνή τη φωνάζουν πουπάνα, την ακριβή κυρία".
Δλδ σημασια εχει τι θα λεει ο κοσμος ή τι αυτοεκτιμηση και αξιοπρεπεια θα εχει ο καθενας μας ; Κατ επεκταση, αν γινεις δολοφονος, σκοτωσε πολλους ; :hmm:


Μου κανει καποια εντυπωση το γεγονος οτι η πλειοψηφια το βλεπει σχεδον αποκλειστικα υλιστικά και σαν θεμα καλοπερασης, αποκαταστασης. Αληθεια, η ευτυχια στη ζωη ειναι τα χρηματα ; Σαφως και βοηθανε πολυ, αλλά και οι ερευνες δειχνουν οτι δεν μας γεμιζει ψυχικα και συναισθηματικα απο μονο του, οσο και να εχουμε. Ο πλουτος μας τελικά, είναι οτι αξιζουμε σαν ανθρωποι, αν χασουμε ολα τα χρηματα μας.

2 σκεψεις άλλων :

[FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif]"It's good to have money and the things that money can buy, but it's good, too, to check up once in a while and make sure that you haven't lost the things that money can't buy." ~George Horace Lorimer

[/FONT][FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif]"Money is human happiness in the abstract; and so the man who is no longer capable of enjoying such happiness in the concrete, sets his whole heart on money." ~Arthur Schopenhauer, Parerga and Paralipomena, 1851[/FONT]


Βλεπω παντως πως οι περισσοτεροι θα κανατε οτιδηποτε θελει ο/η αλλος χωρις 2η σκεψη. Και μερικοι ακομα κι αν ηταν ιδιου φυλλου. Τονιζοντας την απελευθερωση απο την τωρινη κατασταση/ζωη...Δε μπορω να αγνοησω το οτι με κανει να σκεφτομαι "μα...τοσο δυστυχισμενοι ειναι ολοι ; τοσο ασχημα ζουνε ; " :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Μου κανει καποια εντυπωση το γεγονος οτι η πλειοψηφια το βλεπει σχεδον αποκλειστικα υλιστικά και σαν θεμα καλοπερασης, αποκαταστασης. Αληθεια, η ευτυχια στη ζωη ειναι τα χρηματα ; Σαφως και βοηθανε πολυ, αλλά και οι ερευνες δειχνουν οτι δεν μας γεμιζει ψυχικα και συναισθηματικα απο μονο του, οσο και να εχουμε. Ο πλουτος μας τελικά, είναι οτι αξιζουμε σαν ανθρωποι, αν χασουμε ολα τα χρηματα μας.

Ok. Δεν με νοιαζουν τα χρηματα.
Ας ερθει η Kelly Carlson να μου κανει ανηθικη προταση και το κανω τζαπα. ;)
ΝΑΙ.
Τζαπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Δυστυχως lorien δεν το βλεπω υλιστικα,αντιθετως σιχαινομαι το χρημα αυτο καθεαυτο. Ομως στην κοινωνια που ζουμε θελοντας και μη ειναι αναγκαιο. Να σου δωσω καποια παραδειγματα απο τη δικη μου ζωη. Αν αυτη τη στιγμη ημουν ευκαταστατος θα μπορουσα να προσφερω το μεγιστο στο πνευμα μου. Θα μαθαινα δυο ξενες γλωσσες που θελω εδω και αρκετο καιρο, θα εκανα μαθηματα μουσικης και ζωγραφικης συν τα εξοδα για να αγορασω τα εργαλεια για τα δυο προηγουμενα και το κυριοτερο θα εφτιαχνα βιβλιοθηκη με συλλογες απο βιβλια που ειναι και το ονειρο μου συν τα ταξιδια σε ολοκληρο τον κοσμο(ειναι κι αλλα , αλλα αυτα εχω προχειρα:P)... Ομως δεν μπορω, οποτε ειναι παραλογο να θεωρησω πως αν δε διαθετεις το χρημα δεν μπορεις να πραγματοποιησεις ολα σου τα ονειρα?

Θα μου πεις πως ολα αυτα αγοραζονται καλλιστα με πολυ μικροτερα ποσα, θα συμφωνησω, απλως εδω θιγεται το ζητημα αν εβρισκες την ευκαιρια να αποκτησεις πλουτο για την υπολοιπη ζωη σου αμεσως, αν θα το εκανες. Ναι θα το εκανα, θα δηλωνα υποταγη στην εξουσια ενος ατομου για μια μερα για να ζησω ελευθερος για την υπολοιπη ζωη μου μακρια απο τις επιταγες της κοινωνιας...

Θα συμφωνησω λοιπον με τον:
[FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif]"It's good to have money and the things that money can buy, but it's good, too, to check up once in a while and make sure that you haven't lost the things that money can't buy." ~George Horace Lorimer

[/FONT]
[FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif]Ομως δεν διατιθενται ολα τα πνευματικα αγαθα δωρεαν και η[/FONT][FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif]ζωη δυστυχως δεν ειναι απειρη και οι ευκαιριες τις μετρημενες...[/FONT][FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif]
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,021 μηνύματα.
Δε μπορω να αγνοησω το οτι με κανει να σκεφτομαι "μα...τοσο δυστυχισμενοι ειναι ολοι ; τοσο ασχημα ζουνε ; "

Για μένα κάποιος που έχει υγεία δυστυχισμένος δεν είναι (ή δεν πρέπει να είναι). Και αν με ρωτούσες "θα άλλαζες όλες τις αξίες της ζωής σου για όλα τα χρήματα του κόσμου;", όχι θα απαντούσα. Με αυτήν την πράξη (να κοιμηθώ με κάποιον για μία νύχτα για να εξασαφαλίσω τη δική μου ζωή και των παιδιών μου) καταπατώ μεν κάποια αξία μου, αλλά δεν την απαρνούμαι. Ξέρεις πώς το βλέπω εγώ; Η ζωή είναι σαν έναν αγώνα δρόμου με εμπόδια. Αν εξασφαλίσεις το χρήμα, θα είναι σαν να υπερπηδάς ένα από τα εμπόδια, το βγάζεις από τη μέση. Αυτό δε σημαίνει πως νίκησες και τα υπόλοιπα, απλά σου έφυγε ένα βάρος.

Δεν είναι ειρωνικό όμως οτι ακόμα και την υγεία με χρήματα μπορείς να την αγοράσεις;

Και δεν ξέρω γιατί αλλά τώρα θυμήθηκα και τριγυρνάει στο μυαλό μου Η Σατραπεία του Ποιητή...

Τι συμφορά, ενώ είσαι καμωμένος
για τα ωραία και μεγάλα έργα
η άδικη αυτή σου η τύχη πάντα
ενθάρρυνσι κ' επιτυχία να σε αρνείται·
να σ' εμποδίζουν ευτελείς συνήθειες,
και μικροπρέπειες, κι αδιαφορίες.
Και τι φρικτή η μέρα που ενδίδεις
(η μέρα που αφέθηκες κ' ενδίδεις),
και φεύγεις οδοιπόρος για τα Σούσα,
και πιαίνεις στον μονάρχην Αρταξέρξη
που ευνοϊκά σε βάζει στην αυλή του,
και σε προσφέρει σατραπείες και τέτοια.
Και σύ τα δέχεσαι με απελπισία
αυτά τα πράγματα που δεν τα θέλεις.
Αλλα ζητεί η ψυχή σου, γι' άλλα κλαίει
·
τον έπαινο του Δήμου και των Σοφιστών,
τα δύσκολα και τ' ανεκτίμητα Εύγε·
την Αγορά, το Θέατρο, και τους Στεφάνους.
Αυτά πού θα στα δώσει ο Αρταξέρξης,
αυτά πού θα τα βρείς στη σατραπεία·
και τι ζωή χωρίς αυτά θα κάμεις.


Αυτό το ποίημα με κάνει κάθε φορά να κλαίω...

Κάπως οφφ τόπικ, συγνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
[FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif]Horace Lorimer

[/FONT][FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif]Arthur Schopenhauer[/FONT]
Πήγες και εσύ,
και βρήκες την άποψη δύο φτωχογεννημένων... :P






Δε μπορω να αγνοησω το οτι με κανει να σκεφτομαι "μα...τοσο δυστυχισμενοι ειναι ολοι ; τοσο ασχημα ζουνε ;
Μπααα... όχι τόσο μα
περισσότερο
και ακόμα περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δε μπορω να αγνοησω το οτι με κανει να σκεφτομαι "μα...τοσο δυστυχισμενοι ειναι ολοι ; τοσο ασχημα ζουνε ; " :hmm:

Εαν ειναι να κανω ενα "κρεββατι" και να εξασφαλιστουν οι αμεσως επομενες 2 γενιες οικονομικα, ας σκεφτεται ο καθενας οτι ειμαι δυστυχισμενη και ποσο ασχημα ζω...
Το χουμε αγιοποιησει πια το πηδημ@! Λες και η σεξ λαιφ μας σκιαγραφει την προσωπικοτητα μας και οχι μονο. πφφφ....

Εν ολιγοις, εσυ Λορυ, εμμεσως πλην σαφως, γραφεις οτι δε θα το εκανες...ραιτ?!
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
rascal : πολλα θες :P

Λευτερη : αυτα που ανεφερες δεν ειναι κατι εξωπραγματικο που να μη μπορεσεις να κανεις απο μονος σου. Ναι δεν ειναι ολα δωρεαν,αλλά ουτε εσυ κοιμασαι στα παγκακια κιολας.

Με αυτήν την πράξη (να κοιμηθώ με κάποιον για μία νύχτα για να εξασαφαλίσω τη δική μου ζωή και των παιδιών μου) καταπατώ μεν κάποια αξία μου, αλλά δεν την απαρνούμαι.
Τι νοημα εχει μια αξια αν την καταπατουμε οποτε μας βολευει και μετα λεμε "δε την απαρνηθηκα" καθε φορα ; :hmm:

Ξέρεις πώς το βλέπω εγώ; Η ζωή είναι σαν έναν αγώνα δρόμου με εμπόδια. Αν εξασφαλίσεις το χρήμα, θα είναι σαν να υπερπηδάς ένα από τα εμπόδια, το βγάζεις από τη μέση. Αυτό δε σημαίνει πως νίκησες και τα υπόλοιπα, απλά σου έφυγε ένα βάρος.
Υπαρχουν πολλοι τροποι να βρει καποιος χρημα και κοιτα να δεις που βρισκει και τροπο να δικαιολογησει τον εαυτο του, ακομα κι αν βλαπτει τους αλλους.

Δεν είναι ειρωνικό όμως οτι ακόμα και την υγεία με χρήματα μπορείς να την αγοράσεις;
Μπαρδον ; Μεχρι ενος οριου ναι. Αλλα μεχρι ενος οριου εχεις και χρηματα να δωσεις. Απο ενα σημειο και μετα, οσα και να εχεις, δε κανουν τπτ.

Ολοι βλεπω εχουμε μια ανησυχια να αποκαταστησουμε τις 2 επομενες γενιες και μας πιανει το αλτρουιστικο μας, ενω στην καθημερινη μας ζωη το χουμε λιγο αραχνιασμενο...

Το χουμε αγιοποιησει πια το πηδημ@! Λες και η σεξ λαιφ μας σκιαγραφει την προσωπικοτητα μας και οχι μονο. πφφφ....
Η σεξουαλικη ζωη, για μενα εχει κατι να πει (βασει πιθανοτητων) για το χαρακτηρα καποιου. Αλλα σιγουρα δε το εχω αγιοποιησει. Θεωρω οτι ο καθενας εχει δικαιωμα να το κρινει οπως θελει για τον εαυτο του και σε σχεση με την αξιοπρεπεια του.
Εν ολιγοις, εσυ Λορυ, εμμεσως πλην σαφως, γραφεις οτι δε θα το εκανες...ραιτ?!:worry:
Δεν εγραψα τη γνωμη μου για το αν θα το εκανα. Διαβασα ποστς και εγραψα τις εντυπωσεις μου. Παντως δε θεωρω και πολυ ασφαλες να πω αν θα εκανα το ενα η το αλλο, αφου πολλα λεμε θεωρητικα και στην πραξη αν ερθει η στιγμη μπορει να κανουμε άλλα.

Και βασικα, θα ειχε ενδιαφερον αν το "κρεββατι" δεν ηταν ενα κλασικο σεξ με ενα μετριας ή καλης εμφανισης ατομο. Μου δημιουργηθηκε η εντυπωση οτι με τετοιο σεναριο απαντησαν σχεδον ολοι. Αν ηταν κατι πολυ αηδιαστικο, υποτιμητικο, και σας εκανε να νιωσετε σκουπιδι και να ξεφτιλιστειτε, θα ηταν το ιδιο για σας, ή πιο δυσκολο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
Εαν ειναι να κανω ενα "κρεββατι" και να εξασφαλιστουν οι αμεσως επομενες 2 γενιες οικονομικα, ας σκεφτεται ο καθενας οτι ειμαι δυστυχισμενη και ποσο ασχημα ζω...
Το χουμε αγιοποιησει πια το πηδημ@! Λες και η σεξ λαιφ μας σκιαγραφει την προσωπικοτητα μας και οχι μονο. πφφφ....

Εν ολιγοις, εσυ Λορυ, εμμεσως πλην σαφως, γραφεις οτι δε θα το εκανες...ραιτ?!:worry:


εννοειται οτι σκιαγραφει την προσωπικοτητα μας......φαινεται κι απο τις απαντησεις αυτο.για αλλους ειναι απολαυση ,για αλλους ηθικη ,αλλοι το παιρνουν σοβαρα κι αλλοι οχι.αποφασιζεις αν θα κανεις ερωτα με καποιον που δεν αγαπας αλλα που θα βγεις οικονομικα κερδισμενη ή αν θα παραμεινεις μια φτωχη πλην τιμια κοπελα.εκτος ,ειπαμε,αν τα λεφτα πανε σε ιδρυματα ,οποτε εκει τα ξεχνας ολα για τα ερμα τα ορφανα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Νομιζω οτι η ανηθικη προταση που συζητατε ειναι ενα μεγαλο ξεπουλημα της αξιοπρεπειας σου που θα εκανα ομως πολυ ανετα.
$$;)$$
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top