Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
-
-« έζησε ο Ιησούς»; Δηλαδή, τώρα δε ζει; Κι αν ναι, τώρα πως ζει;
-«Είναι αλήθεια…»: πως την γνωρίζεις; Ζεις παρόμοια;
-«Όσοι θέλουν να ζουν σύμφωνα με τον τρόπο που έζησε ο Ιησούς…»: Δηλαδή;


Αν είναι αλήθεια η όχι το αισθάνεσαι μέσα σου και αυτό συμβαίνει οχι επειδή κάποιοι το έχουν καλλιεργήσει μέσα σου.Είναι πολύ φυσικό να αμφισβητούμε τον Χριστό. Εδώ ο άπιστος Θωμάς δεν πίστεψε μέχρι που είδε τις πληγές και τις άγγιξε. Οπότε γιατί να πιστέψουμε εμείς που δεν είδαμε τίποτα? (άσχετο αν κάποιες φορές μπορεί να μας βοήθησε και εμείς να μην το καταλάβαμε). Το νιώθεις κάποιες στιγμές οτι υπάρχει και όλα αυτά που δίδαξε αν τα ακολουθήσεις βρίσκεις την ηρεμία και την γαλήνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αν είναι αλήθεια η όχι το αισθάνεσαι μέσα σου και αυτό συμβαίνει οχι επειδή κάποιοι το έχουν καλλιεργήσει μέσα σου.

Δηλαδή, 2009 χρόνια χριστιανισμού, με όποια συμφέροντα και παραλλαγές των (για μένα) ανθρώπινων "Γραφών", δεν είναι προπαγάνδα και πλύση εγκεφάλου; Αν δεν ζούσες σε μια χώρα που δυστυχώς ή ευτυχώς το 99% των παραδόσεών της και ένα μεγάλο μέρος της ενότητάς της, βασιζόταν στην χριστιανική θρησκεία που καταρρέει χωρίς την ύπαρξη και την θεοποίηση του Χριστού, θα είχες την ίδια εντύπωση;;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Μάλλον δεν έγινα κατανοητός στους δύο παραπάνω συνομιλητές. Μπορεί να φταίει και η διατύπωσή μου, δεν ξέρω.

λογική του αρχικού ποστ του swamps, πως... "οι Χριστιανοί έπεφταν κατά χιλιάδες στις αρένες, άααρα ο Χριστός υπήρξε και όλα όσα μαθαίνουμε γι' αυτόν είναι αληθινά".
Χρησιμοποιεί μάλιστα την φράση "είναι αδύνατον για ένα ψέμα να υποβληθεί κανείς σε διωγμούς και να δώσει την ζωή του με βάσανα και με τυρρανισμούς" δίκην αξιώματος που αποδεικνύει τα παραπάνω, γι' αυτό και σας έδειξα μια σωρεία περιπτώσεων "απατημένων πιστών" που έδωσαν τη ζωή τους πιστεύοντας σ' ένα ψέμα.
Αναφέρθηκα σε Χριστιανούς που πέθαναν για ενα ιερό σκόπο και ειδικότερα στους αποστόλους του Ιησού, και όχι σε ανθρώπους που πέθαναν άδικα επειδή πίστεψαν σε λόγια ενός πάστορα η οποιουδήποτε άλλου. Για πολλούς ανθρώπους το επιχείρημα αυτό δεν αρκεί, είναι όμως η μεγαλύτερη απόδειξη οτι ο Χριστός υπήρξε.
Αποδείξεις τρανταχτές δεν υπάρχουν. Το θέμα είναι τι νιώθεις μέσα σου, όχι επειδή σου έχουν κάποιοι καλλιεργήσει την πίστη μέσα σου αλλά επειδή εσύ το πιστεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
πως διαχωρίζεται αυτό που νιώθει κάποιος μέσα του από αυτό που του έχει καλλιεργηθεί?

ποιος από εμάς μπορεί να δηλώσει ότι καταλαβαίνει ποιο τμήμα του είναι το ¨αυθεντικό¨ και ποιο το ¨επηρεασμένο¨?

όντας ο οποιοσδήποτε σε μία άλφα ηλικία και όχι στη φάση του tabula rasa, έχοντας ζήσει σε μία δομημένη κοινωνία, έχοντας μορφωθεί από ανθρώπους, έχοντας μεγαλώσει με άλλους ανθρώπους, πόσο εύκολο είναι να μην υπάρξουν επιρροές και στοχευμένες η τυχαίες καλλιέργιες απόψεων, πεποιθήσεων, πίστεων και συναισθημάτων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Αν δεν ζούσες σε μια χώρα που δυστυχώς ή ευτυχώς το 99% των παραδόσεών της και ένα μεγάλο μέρος της ενότητάς της, βασιζόταν στην χριστιανική θρησκεία που καταρρέει χωρίς την ύπαρξη και την θεοποίηση του Χριστού, θα είχες την ίδια εντύπωση;;; :hmm:
Ναι νομίζω θα είχα την ίδια εντύπωση διότι δεν είμαι άτομο πιστό στις παραδόσεις η στην χριστιανική θρησκεία. Έχω να πάω εκκλησία χρόνια, και πολλές φορες δεν πάω ούτε καν το Πασχα.Δεν έχω μεταλάβει εδώ και χρόνια,(φετος πιστεύω θα το κάνω) και γενικά δεν είμαι άτομο που μπορέι να μπεί σε ένα καλούπι και να ζεί σύμφωνα με μια παράδοση, προσπαθώ όσο μπορώ να κάνω αυτό που νιώθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
πως διαχωρίζεται αυτό που νιώθει κάποιος μέσα του από αυτό που του έχει καλλιεργηθεί?

ποιος από εμάς μπορεί να δηλώσει ότι καταλαβαίνει ποιο τμήμα του είναι το ¨αυθεντικό¨ και ποιο το ¨επηρεασμένο¨?

όντας ο οποιοσδήποτε σε μία άλφα ηλικία και όχι στη φάση του tabula rasa, έχοντας ζήσει σε μία δομημένη κοινωνία, έχοντας μορφωθεί από ανθρώπους, έχοντας μεγαλώσει με άλλους ανθρώπους, πόσο εύκολο είναι να μην υπάρξουν επιρροές και στοχευμένες η τυχαίες καλλιέργιες απόψεων, πεποιθήσεων, πίστεων και συναισθημάτων?

"Τετραγωνισμένα" και εύλογα τα ερωτήματά σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Ναι νομίζω θα είχα την ίδια εντύπωση διότι δεν είμαι άτομο πιστό στις παραδόσεις η στην χριστιανική θρησκεία. Έχω να πάω εκκλησία χρόνια, και πολλές φορες δεν πάω ούτε καν το Πασχα.Δεν έχω μεταλάβει εδώ και χρόνια,(φετος πιστεύω θα το κάνω) και γενικά δεν είμαι άτομο που μπορέι να μπεί σε ένα καλούπι και να ζεί σύμφωνα με μια παράδοση, προσπαθώ όσο μπορώ να κάνω αυτό που νιώθω.


Δεν ξέρω πολλούς πιστούς που μετά τα 16-17 να πηγαίνουν συστηματικά εκκλησία , ούτε χρειάζεται η σούβλα με το αρνί και το χριστουγεννιάτικο δεντράκι για να ενισχύσει την πίστη κάποιου ότι υπήρξε ο Χριστός. Αλλά το γεγονός ότι είσαι αδιάλλακτη πάνω στο συγκεκριμένο θέμα με προβληματίζει. Δεν έχεις έστω την παραμικρή αμφιβολία ότι ο Ιησούς Χριστός μπορεί να ήταν απλά ένας άνθρωπος που είπε κάποια πρωτάκουστα λόγια για εκίνη την εποχή και ο σκοταδισμός και η αδικία της, τον ανέδειξε ως "Μεσσία" ; Και δεν μπορεί να πει κανείς με σιγουριά κατά πόσο τον έχει επηρεάσει ο κοινωνικός του περίγυρος , πόσο μάλλον όταν εμπλέκεται η χριστιανική εκκλησία σε αυτό (Χριστιανική πίστη= ύπαρξη Χριστού= Χριστός : Μεσσίας/υιός Θεού. Προσυλητισμός με όλα τα δυνατά μέσα = πολλοί πιστοί= λεφτά για την εκκλησία= φόβος Θεού, σεβασμός σε ιερωμένους)
Ειδικά ένας Έλληνας δεν μπορεί να πει ότι δεν έχει επηρεαστεί από τα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
όντας ο οποιοσδήποτε σε μία άλφα ηλικία και όχι στη φάση του tabula rasa, έχοντας ζήσει σε μία δομημένη κοινωνία, έχοντας μορφωθεί από ανθρώπους, έχοντας μεγαλώσει με άλλους ανθρώπους, πόσο εύκολο είναι να μην υπάρξουν επιρροές και στοχευμένες η τυχαίες καλλιέργιες απόψεων, πεποιθήσεων, πίστεων και συναισθημάτων?

Δεν είναι εύκολο είναι όμως εφικτό. Αν είναι είσαι σκεπτόμενος άνθρωπος μπορείς να το πετύχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Δεν είναι εύκολο είναι όμως εφικτό. Αν είναι είσαι σκεπτόμενος άνθρωπος μπορείς να το πετύχεις.

Σκεπτόμενος άνθρωπος δεν θεωρείται ο λογικός; Ή έστω αυτός που στηρίζει με λογικά και αποδεκτά επιχειρήματα τις απόψεις του; Επεξεργάζεται κάποια ερεθίσματα , ασχολείται με το επιστητό για να αποδείξει ότι κάτι υπάρχει ή υπήρχε. Για σένα, που πιστεύεις στην ύπαρξη αλλά και στην θεϊκή υπόσταση του Χριστού, ποιά ήταν τα ερεθίσματα-τροφή για σκέψη και τί τελικά μπορείς να πεις για να αποδείξεις ότι στο συγκεκριμένο θέμα είσαι σκεπτόμενη και ότι δεν είναι απλά η φαντασία σου ή πίστη (=πιστεύεις, δεν είσαι σίγουρη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
]Δεν έχεις έστω την παραμικρή αμφιβολία ότι ο Ιησούς Χριστός μπορεί να ήταν απλά ένας άνθρωπος που είπε κάποια πρωτάκουστα λόγια για εκίνη την εποχή και ο σκοταδισμός και η αδικία της, τον ανέδειξε ως "Μεσσία" [/quote];

Κάποια χρόνια πρίν όχι μόνο αμφισβήτησα τα πάθη του Χριστού αλλά και τον ίδιο!Σκεφτόμουν υπήρξε? Μήπως κάποιος επινόησε την ύπαρξη του για διαφορους λόγους? Είχα πολλές αμφιβολίες και για αυτό αλλά και για αυτά που μας πουλούν οι παπάδες και γενικά για όσους ασχολούνται με τα εκκλησιαστικά.Έζησα κάποιες καταστάσεις στις οποίες δεν θέλω να αναφερθώ και οι αμφιβολίες μου εξαφανίστηκαν όλες. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι εμπιστεύομαι όλους τους εκπροσώπους της εκκλησίας και ότι είμαι fan τους.Δεν πρέπει όμως να αμφισβητούμε τον Χριστό επειδή έχουμε αγανακτήσει με τους παπάδες! Όταν πήγα στο Βατικανό περυσι σε ενα ταξίδι μου στην Ιταλία είδα ενα κτίριο επιβλητικό και ένιωσα οταν μπήκα μέσα κάπως άβολα. Κάποια στιγμή που ανέβηκα στον τρουλο επάνω έβλεπες τους ανθρώπους μκροσκοπικούς, ίσως κάποιος εκέινη την στιγμή να σκεφτόταν: Πω πω έτσι με βλέπει ο θεός σαν μυρμήγκι, και ότι είναι πολύ μικρός για να αντισταθεί σε Αυτόν.Διότι αυτό ακριβώς θελουν οι θρησκευτικοί ηγέτες να νιώθεις υποδεέστερος και να μην τολμάς να αντισταθείς όχι όμως στον Θεό αλλα σε αυτούς.Χρησιμοποιούν τον Χριστό για τα συμφέροντα τους αυτό ομως δεν κλονίζει την πίστη μου σε Αυτόν.Νιώθω οτι ήταν, και είναι κάτι πολύ παραπάνω απο ένας απλός άνθρωπος τώρα αν κάποιος πιστεύει το αντίθετό καλά κάνει και το πιστεύει, άλλωστε είναι δύσκολο να πιστέψει ο άνθρωπος χωρίς τρανταχτές αποδείξεις και το κατανοω πλήρως αυτό.Άλλωστε ο Ιησούς απο οτι ξέρω, δεν ήθελε να πίστεψει κάποιος σε αυτόν με την βία, αλλα επειδή το ήθελε και το ένιωθε, ούτε θα απορρίψει κάποιον επειδή δυσκολεύοταν να πιστέψει.Θα ήταν καλό να μην σκεφτόμαστε τον Ιησού σαν άνθρωπο αλλά σαν έννοια. Έννοια της αγάπης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Σκεπτόμενος άνθρωπος δεν θεωρείται ο λογικός; Ή έστω αυτός που στηρίζει με λογικά και αποδεκτά επιχειρήματα τις απόψεις του; Επεξεργάζεται κάποια ερεθίσματα , ασχολείται με το επιστητό για να αποδείξει ότι κάτι υπάρχει ή υπήρχε. Για σένα, που πιστεύεις στην ύπαρξη αλλά και στην θεϊκή υπόσταση του Χριστού, ποιά ήταν τα ερεθίσματα-τροφή για σκέψη και τί τελικά μπορείς να πεις για να αποδείξεις ότι στο συγκεκριμένο θέμα είσαι σκεπτόμενη και ότι δεν είναι απλά η φαντασία σου ή πίστη (=πιστεύεις, δεν είσαι σίγουρη)

Καταρχήν δεν έχω ανάγκη να αποδείξω τίποτα και ούτε θέλω να επιβάλλω την άποψη μου σε κανέναν.Υπάρχουν κάποια πράγματα που απλά τα νιώθεις ξεχωρίζεις μέσα σου γιατί τα νιώθεις όσο δύσκολο και είναι αυτό και thats all.Δεν είπα ποτέ οτι υπαρχουν τρανταχτές αποδείξεις για τον Ιησού.
Γιατί πολλές φορές οταν ένας άνθρωπος πιστεύει σε κάτι έχουμε την τάση να τον θεωρούμε ανόητο η και φαντασιόπληκτο? Δεν το καταλαβαίνω αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
]...Θα ήταν καλό να μην σκεφτόμαστε τον Ιησού σαν άνθρωπο αλλά σαν έννοια. Έννοια της αγάπης.

Δυστυχώς, εδώ και "δύο χιλιάδες χρόνια", έτσι, σαν "έννοια" Τον "σκέπτονται" οι "ομολογητές" Του, αλλά και "εχθροί" Του, γι' αυτό και το μόνο που δεν επικράτησε μεταξύ των ανθρώπων, είναι η αγάπη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve74

Νεοφερμένος

Ο steve74 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ΝΩΕΥΣ σε ευχαριστω για τις επισημανσεις σου γιατι ετσι μπορω να ολοκληρωσω τις σκεψεις μου
-« έζησε ο Ιησούς»; Δηλαδή, τώρα δε ζει; Κι αν ναι, τώρα πως ζει;
τωρα ζει στον ουρανο διπλα στον πατερα του και μαλιστα εχει και καποιον Θεαρεστο διορισμο
-«Είναι αλήθεια…»: πως την γνωρίζεις; Ζεις παρόμοια;
προσπαθω να ζω οπως διδαξε ο Ιησους και προσπαθω να εφαρμοσω οσο καλλιτερα μπορω τις αρχες τις οποιες διδαξε ειναι παρα πολλες και αναφερονται στα ευαγγελια,οσο για το πως ζω ειμαι Χριστιανος Μαρτυρας του Ιεχωβα και δεν ξερω αν γνωριζεις κανεναν αλλα ισως εχεις προσεξει οτι διαφερουν σε πολλα σε σχεσει με τους υπολοιπους ανθρωπους!
-«Όσοι θέλουν να ζουν σύμφωνα με τον τρόπο που έζησε ο Ιησούς…»: Δηλαδή;
o Ιησους αγαπησε τοσο πολλυ τους ανθρωπους και εδωσε τον ευατο του για χαρη τους και οχι μονο αλλα και αφησε τους ανθρωπους να τον ξεφτυλισουν και διαφορα αλλα για χαρη της ελπιδας που ειχε για την βασιλεια του Θεου

-Συγνώμη, αλλά αυτό θυμίζει λίγο (;) το επιχείρημα της «πολιτιστικής επανάστασης» στην Κίνα, για το ¨Κόκκινο Βιβλίο» (του «Τιμονιέρη»)!
Δεν το γνωριζω για αυτο και δεν μπορω να απαντησω

Αρχική Δημοσίευση από steve74:
… και αν δεν εδινα προσοχη σε οσα λεει θα ημουν καποιος ανθρωπος που θα εκανε πολλα κακα σε πολλους ανθρωπους!
Ναι γιατι τωρα προσπαθω λογω της αγαπης που εχω για τον Θεο και τον γιο του να μην κανω κατι το οποιο θα τους στεναχωρεσει (μιλησα για τον ευατο μου και οχι για οποιονδηποτε αλλο).Εχω γνωρισει ατομα τα οποια νωριτερα ηταν εμποροι ναρκωτικων και καναν διαφορα αλλα ασχημα πραγματα και ομως καταφεραν να αλαξουν ζωη ως προς το καλλιτερο σε σχεση με το γενικο καλο!

-Πως το ξέρεις; «Μηδένα προ του τέλους…» κρίνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
για το πως ζω ειμαι Χριστιανος Μαρτυρας του Ιεχωβα και δεν ξερω αν γνωριζεις κανεναν αλλα ισως εχεις προσεξει οτι διαφερουν σε πολλα σε σχεσει με τους υπολοιπους ανθρωπους!

Σε τί διαφέρουν οι Μαρτύρες του Ιεχωβά?Είναι ανώτεροι απο τους ανθρώπους που πιστεύουν σε άλλη θρησκεία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
πως διαχωρίζεται αυτό που νιώθει κάποιος μέσα του από αυτό που του έχει καλλιεργηθεί?
ποιος από εμάς μπορεί να δηλώσει ότι καταλαβαίνει ποιο τμήμα του είναι το ¨αυθεντικό¨ και ποιο το ¨επηρεασμένο¨?
όντας ο οποιοσδήποτε σε μία άλφα ηλικία και όχι στη φάση του tabula rasa, έχοντας ζήσει σε μία δομημένη κοινωνία, έχοντας μορφωθεί από ανθρώπους, έχοντας μεγαλώσει με άλλους ανθρώπους, πόσο εύκολο είναι να μην υπάρξουν επιρροές και στοχευμένες η τυχαίες καλλιέργιες απόψεων, πεποιθήσεων, πίστεων και συναισθημάτων?
Well said...Aπαντηση swamps ?

Έζησα κάποιες καταστάσεις στις οποίες δεν θέλω να αναφερθώ και οι αμφιβολίες μου εξαφανίστηκαν όλες.
Σε οσα ατομα εχω συναντησει, ενα περιεργο πραγμα...ολοι δεν επιθυμουν να μοιραστουν τι ειναι αυτο που βιωσαν και τους εκανε πιστους..Μηπως ο φοβος να καταρευσει το βιωμα με μια πιο απλη εξηγηση ; Για σκεφτειτε το..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Γιατί δεν μπορείς να εξηγήσεις και να καταλάβει ο άλλος αυτό που αισθάνεσαι, είναι κάτι εσωτερικό.

Εγώ όμως θα ρωτήσω κάτι άλλο:
Αφού κάποιος δεν πιστεύει στον Θεό, γιατί αυτή η μανία να αποδείξει ότι δεν υπάρχει; Γιατί αυτή η επιμονή;

Κάποτε υπήρχε η διαφορά μεταξύ αριστερών και δεξιών. Μέχρι εξορία έστελναν οι αντίθετοι που επικρατούσαν τους άλλους.
Σήμερα έπαψε να υπάρχει αυτό το χάσμα.

Σήμερα σιγά-σιγά φουντώνει ένα άλλο χάσμα μεταξύ πιστών και απίστων.
Βλέπω σε διάφορα φόρουμς αλλά και συζητήσεις, έτσι και κάποιος πει η γράψει κάτι περί Θεού, αμέσως ταράζονται οι άλλοι και ξεσηκώνονται. Αν δεν έχουν επιχειρήματα λοιδωρούν, χωρίς να σέβονται και τη γνώμη των άλλων.

Εγώ π.χ. δεν πιστεύω στους αστρολόγους που κυριαρχούν σε κάθε περιοδικό, εφημερίδα, τηλεόραση, ραδιόφωνο, κάθε μέσο ενημέρωσης.
Δεν με πειράζει όμως, απλώς αδιαφορώ και δεν ασχολούμαι.

Ενας υλιστής, που δεν πιστεύει και στα δύο, θα ξεσηκωθεί με το θέμα του Θεού. Αυτό τον ενοχλεί. Γιατί αυτό; Δεν νομίζω τουλάχιστον στην σημερινή εποχή να ενοχλεί κάποιος χριστιανός τους άλλους με την πίστη του. Ίσα-ίσα το πολύ να τον ευεργετήσει και σε κάτι, γιατί θέλει να κάνει έργα αγαθά. Προς τι αυτή η αντιπάθεια και ο ξεσηκωμός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Well said...Aπαντηση swamps ?

Σε οσα ατομα εχω συναντησει, ενα περιεργο πραγμα...ολοι δεν επιθυμουν να μοιραστουν τι ειναι αυτο που βιωσαν και τους εκανε πιστους..Μηπως ο φοβος να καταρευσει το βιωμα με μια πιο απλη εξηγηση ; Για σκεφτειτε το..

Κάποια συναισθήματα όσο και να προσπαθείς να τα περιγράψεις με λόγια δεν εκφράζονται όπως είναι.Δεν καταρρέει το βίωμα απλά χάνει λίγο στην ερμηνεία όχι για μένα αλλα για τον άλλο που με ακούει, ειδικά αν είναι δύσπιστος.Δεν ξέρω αν με κατάλαβες.Άλλωστε ΔΕΝ μπορείς να μεταφέρεις ενα συναίσθημα τόσο δυνατό στον άλλο τόσο εύκολα , όσο και να προσπαθείς αν δεν το νιώσει ο ίδιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
1) κανείς δεν είπε κανέναν ανόητο ή φαντασιόπληκτο

2) στο προηγούμενο ποστ μιλησες για άτομα σκεπτόμενα ενώ παραπάνω μιλάς για συναισθήματα δυνατά που δεν περιγράφονται με λόγια.

οξύμωρο, n'est pas?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ενας υλιστής, που δεν πιστεύει και στα δύο, θα ξεσηκωθεί με το θέμα του Θεού. Αυτό τον ενοχλεί. Γιατί αυτό; Δεν νομίζω τουλάχιστον στην σημερινή εποχή να ενοχλεί κάποιος χριστιανός τους άλλους με την πίστη του. Ίσα-ίσα το πολύ να τον ευεργετήσει και σε κάτι, γιατί θέλει να κάνει έργα αγαθά. Προς τι αυτή η αντιπάθεια και ο ξεσηκωμός;

Eμένα το πρόβλημά μου δεν είναι ο θεός, ο όποιος θεός. Εμένα το πρόβλημά μου είναι οι πιστοί.
Eγώ που δεν θα με χαρακτήριζες υλιστή, αλλά που είχα πάντα μια απλή αποστροφή για τους χριστιανούς ή αιρετικές θέσεις και μεγάλες ενστάσεις πάνω στον Χριστιανισμό, που δεν πήγαινα ούτε στην Εκκλησία, τελευταία αυτή η αντιπάθεια μου έχει γιγαντωθεί σε μένος στα όρια του ρατσισμού απέναντί στους χριστιανούς, από τα δικά μου τα βιώματα που δεν είναι μεταφυσικά όπως των χριστιανών, αλλά ρεαλίστικότατα και θα σόκαραν αν τα περιέγραφα εδώ. Λοιπόν, το δικό μου πρόβλημα δεν είναι η όποια θρησκεία, αλλά οι πιστοί της. Οι χριστιανοί του οποίους τους έχω γνωρίσει πολύ καλά, έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά μίσους απέναντι στη ζωή, την ομορφιά, την ηδονή, την κίνηση, την έκσταση και την πρόοδο. Τα βιώματά τους είναι άχρηστα γιατί δεν αφορούν στην ψυχή και στο σώμα, αλλά είναι όλα εγκεφαλικά. Η αγάπη τους είναι απρόσωπη, γλυκερή και χειριστική. Τι να την κάνω την αγάπη σας αν δεν έχει αίμα και σάρκα ; Καλούς χριστιανούς έχω γνωρίσει φυσικά, αλλά προοδευτικούς και ανοιχτόμυαλους να αγαπάνε τη ζωή ποτέ. Ο συνειδητοποιημένος χριστιανός (όχι της ταυτότητας) δεν μπορεί να αγαπάει τη ζωή. Επέτρεψέ μου, είναι βιώματα μου, αλλά δεν μπορώ να περνάω πολύ ώρα πια με χριστιανούς. Με κουράζουν, λειτουργούν σαν ψυχικά βαμπίρ πάνω μου οι περισσότεροι. 'Ηταν όλοι χειριστικοί, αδύναμοι άνθρωποι, εξαρτημένοι και ζηλότυποι όπως ο θεός τους, και το σώμα τους δεν το φρόντιζαν, και οι γυναίκες δεν είχαν πρότυπα τους τις σέξι και γυναίκες με δυνατό μυαλό και προσωπικότητα, αλλά ανταγωνίστριές τους ! Κι αυτά όλα με κάνουν να απεχθάνομαι ιδίως τις χριστιανές συνειδητοποιημένες γυναίκες και τους άντρες να τους θεωρώ πολύ κακούς συνομιλητές και πολύ άκαμπτους. Μας στερείτε την επιθυμία μας για ζωή, μας φορτώνετε ενοχές και ταμπού και τύψεις, μόνο και μόνο με το προπατορικό αμάρτημα, και μας λέτε ότι δεν μας έχετε κάνει ζημιά ; 'Οχι αγαπητέ, για μένα είναι πολύ σημαντικότερη η ίδια η ζωή από την όποια αγάπη σας. Δεν αρκεί η αγάπη σας, πρέπει να το αποδεικνύετε ότι αγαπάτε τους άλλους και την ίδια την ζωή, αλλιώς μην περιμένετε να σας αγαπάμε εμείς οι απέναντι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
1) κανείς δεν είπε κανέναν ανόητο ή φαντασιόπληκτο

2) στο προηγούμενο ποστ μιλησες για άτομα σκεπτόμενα ενώ παραπάνω μιλάς για συναισθήματα δυνατά που δεν περιγράφονται με λόγια.

οξύμωρο, n'est pas?

Τα συναισθήματα είπα περιγράφονται με λόγια απλά δεν περιγράφονται όπως ακριβώς πρέπει.Διάβαζε πιο προσεκτικά τα post please.

Δηλαδή ενας σκεπτόμενος άνθρωπος δεν πρέπει να πιστεύει σε κάποιο δόγμα, εκτός και αν αυτό το δόγμα μας δίνει χειροπιαστές αποδείξεις. Άραγε σε τι πιστεύεις ειλικρινά? Και αν πιστεύεις σε κάτι που στηρίζεται η πίστη σου? Στην λογική η στο συναίσθημα?


Κανείς δεν είπε κανενα φαντασιόπληκτο? Think again.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top