Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Εγω παλι θλιβομαι οταν νεοι ανθρωποι, τον 21 αιωνα, συνεχιζουν να μην εχουν αναψει μεσα τους τη φλογα της αναζητησης, της αμφισβητησης, της ερευνας, και να πιστευουν οτι λεει ενα (κατα πολλους ειδικους αμφισβητισιμο) αρχαιο βιβλιο αγνοοντας καθετι αλλο. Να ομιλουν για "αληθεια" οταν αυτη προερχεται απο ενα βιβλιο σαν αυτο.
Οπωs και να εχει φιλε μου Lorien το βιβλιο αυτο που το αποκαλειs αρχαιο με ενα τροπο λιγο απαξιωτικο και αμφισβητουμενο για καποιουs αλλουs οπωs λεs για τουs οποιουs δεν θα γνωριζειs φυσικα τι σκοπουs εχουνε για να λενε κατι τετοιο λεει και αληθειεs,τιs οποιεs αληθειεs λιγο πολυ τηs εχειs ακουση απλα δεν θελειs να τιs αποδεχθειs και δεν τιs αποδεχεσαι γιατι οπωs εσυ οπωs εγω οπωs ολοι μαs εχουμε μαθει σε ενα εγωιστικο τροπο ζωηs του να κανω δηλαδη οτι θελω χωριs επιπτωσειs χωριs συνεπειεs δεν γινεται αυτο κατα δευτερο λογο τα λογια του χριστου μιλανε για τον δυσκολο δρομο που πρεπει να ακολουθηση ο ανθρωποs για να φτασει στην σωτηρια,εμειs θελουμε τον ευκολο δρομο,πωs λοιπον μετα να τον αποδεχθουμε αφου τα λογια του αυτα ειναι εναντια στα δικα μαs θελω σε αντιθετη περιπτωση θα ημασταν ολοι μαs ενθερμη υποστηρικτεs του χωριs να υπαρχει καμμια αμφισβητηση απο μερια μαs αυτη ειναι η πικρη αληθεια, τα λογια του ειναι που δεν μπορουμε να εφαρμοσουμε.Οπωs και να εχει δεν θα υπαρχει καμμια δικαιολογια για κανεναν απο εμαs που ακουσαμε για τον Ιησου αλλα και το λογο του την ωρα τηs μεγαληs κρισηs, και τοτε θελωνταs και μη θα αντικρισουμε καταματα την αληθεια που δεν θελαμε να δεχτουμε για τουs δικουs μαs προσωπικουs λογουs στην επιγεια ζωη μαs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... και τοτε θελωνταs και μη θα αντικρισουμε καταματα την αληθεια που δεν θελαμε να δεχτουμε για τουs δικουs μαs προσωπικουs λογουs στην επιγεια ζωη μαs.

...Υπόψη όμως ότι, στην "επίγεια ζωή", αλλιώς ζουν οι ζητιάνοι, αλλιώς, οι αγοραστές και εντελώς αλλιώτικα, οι έμποροι, οι δανειστές και οι πάσης φύσεως λοιποί "κληρικοί"! Αλλά όλοι μαζί, στην πραγματικότητα, μόνον αυτήν, την "επίγεια ζωή" καραδοκούμε, κατά βάθος. Κάθε "άλλη ζωή", το λιγότερο, είναι "εκ του πονηρού", πιστεύω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οπωs και να εχει φιλε μου Lorien το βιβλιο αυτο που το αποκαλειs αρχαιο με ενα τροπο λιγο απαξιωτικο και αμφισβητουμενο για καποιουs αλλουs οπωs λεs για τουs οποιουs δεν θα γνωριζειs φυσικα τι σκοπουs εχουνε για να λενε κατι τετοιο
Γιατι οι μεν που το αμφισβητουν εχουν σκοπους, και οι δε που το θεοποιουν δεν εχουν ; Δε θα πρεπει ο σκεπτομενος ανθρωπος να εξεταζει και τις 2 εκδοχες ; :hmm:

λεει και αληθειεs,τιs οποιεs αληθειεs λιγο πολυ τηs εχειs ακουση απλα δεν θελειs να τιs αποδεχθειs και δεν τιs αποδεχεσαι
Να στο πω αλλιως : απο τα σωστα που λεει, δεν διαβασα τιποτα που δεν θεωρουσα σωστο απο μονος μου...και απο τα λαθος που λεει δεν προκειται να αποδεχθω φυσικα ποτέ αυτα που λεει. Και το βιβλιο αυτο περιεχει παμπολα αισχη μεσα. Τοσα που μαλλον η πλειοψηφια των χριστιανων δεν το εχει καν διαβασει, ή το εχει διαβασει πολυ επιλεκτικά.

γιατι οπωs εσυ οπωs εγω οπωs ολοι μαs εχουμε μαθει σε ενα εγωιστικο τροπο ζωηs του να κανω δηλαδη οτι θελω χωριs επιπτωσειs χωριs συνεπειεs
Δεν γνωριζω για τον δικο σου, και δε διαφωνω οτι περισσοτερο ζουμε για τον εαυτο μας παρα για τους αλλους (ναι η πλειοψηφια του πληθυσμου της Γης δεν ειναι αγιοι), μα προσωπικά τον εγωισμο μου προσπαθω να τον περιοριζω τοσο που να μην βλαπτω αλλους για την παρτη μου, και να μην σκεφτομαι συνεχως μονο και πρωτα εμενα. Μερικες φορες το παρακανω μαλιστα και φοραω την ταμπελα του "κοροιδου"¨.

Τελικα η ουσια ειναι οτι δεν υπαρχει λογος να ηταν θεος ο Χριστος για να εχουν αξια αυτα που ειπε. Εκει ειναι το κολλημα μερικων. Δεν κοιτανε τι ειπε και αν ειναι σωστα, αλλά θελουν σωνει και καλα να ηταν γιος του θεου (μια εκφραση, που απο μονη της ειναι ακυρη και μονο απο ανθρωπους θα μπορουσε να κατασκευσαστει).

Ηρθαν με τα χρονια ολο και περισσοτερες ενδειξεις και αποδειξεις οτι δεν κατεβηκε κανενας θεος στη Γη, και καθομαστε και αναλωνομαστε στο αν ηρθε ή δεν ηρθε. Ε εγω σου λεω οτι αν υπαρχει, ειτε γελαει μαζι μας ειτε κλαιει μαζι μας, με αυτα που ασχολουμαστε.

Οσο για την αγια γραφη, νομιζω εχουμε τοπικ συγκεκριμενα για τα βιβλια αυτα. :studying:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Φιλε Lorien προθεση μου δεν ειναι να ερθω σε συγκρουση με κανεναν απλα αυτα ειναι τα δικα μου πιστευω και σεβομαι απολυτα και την δικη σου αποψη.Η αληθεια ειναι πωs για την θεοτητα του χριστου ημουν απολυτα βεβαιοs απο πολυ μικρη ηλικια ισωs γιατι βιωσα και ειδα κατι που με εκανε να το πιστεψω χωριs να ειχα δεχτει εκ των προτερων επιρροεs απο τριτουs πανω σε αυτο το θεμα, και αυτο το συγκεκριμενο συμβαν μου διαμορφωσε τον περαιτερω χαραχτηρα μου και την αντιληψη μου για τον κοσμο. Ισωs αν δεν μου ειχε συμβη αυτο το γεγονοs να ειχα την ιδια αποψη με εσενα δεν ξερω ισωs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σεβομαι την αποψη σου φυσικα, και σε συγχαιρω για τον τροπο που συζητας. Να ρωτησω ; Για τι ηλικια μιλαμε ; Και τι συνεβη ; Το θυμασαι ή σου εξιστορηθηκε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Σεβομαι την αποψη σου φυσικα, και σε συγχαιρω για τον τροπο που συζητας. Να ρωτησω ; Για τι ηλικια μιλαμε ; Και τι συνεβη ; Το θυμασαι ή σου εξιστορηθηκε ;
Hμουν 5 χρονων, δεν θα ηθελα να συζητησω περαιτερω για αυτο το θεμα γιατι ειναι κατι προσωπικο και δεν θα ηθελα απο την αλλη να γελοιοποιησουν καποιοι αυτην μου την εμπειρια, ειναι κατι που αν δεν το ζησειs δεν μπορειs να το νιωσειs και να το πιστεψειs.Να εισαι καλα παντωs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mort Nezach Van Uriel

Νεοφερμένος

Ο Gaius Valerius Aurelius Constantinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Φλάβιος Ιώσηπος, Σουετώνιος, Τερτυλλιανός, Μαξιμίνος, Κορνήλιος Τάκιτος, Θαλλός, Ιούλιος ο Αφρικανός, Μάρα Βαρ-Σεραπιών, Ιουστίνος. Η Ιστορική Επιστήμη δίνει απαντήσεις...Όλοι οι προαναφερόμενοι αναφέρονται σε έναν "Chrestus" στην περιοχή της Ιουδαίας που μαζεύει οπαδούς που πιστεύουν ότι είναι ο Μεσσίας (Όπως και εγώ άλλωστε...). Οι αναφορές όντως είναι συνοπτικές και μικρές αλλά υπάρχουν. Έτσι κι αλλιώς ολόκληρη ρωμαϊκη αυτοκρατορία είχε πιο σημαντικά θέματα να επεξεργαστεί και να καταγράψει παρά να επικεντρώσει την προσοχή της στην ξεχασμένη και μισητή Ιουδαία που είχε και μια σχετική αυτονομία για να λύνει τα κοινωνικά της προβλήματα σύμφωνα με τους θεσμούς των Εβραίων.

Στις σελίδες του Ιώσηπου συναντάμε πολλά πρόσωπα που μας είναι γνωστά απʼ την Καινή Διαθήκη: Την ποικιλόμορφη οικογένεια του Ηρώδη, τους Ρωμαίους αυτοκράτορες Αύγουστο, Τιβέριο, Κλαύδιο και Νέρωνα, τον Κυρήνιο, κυβερνήτη της Συρίας∙ τον Πιλάτο, τον Φήλικα, τον Φήστο προκουράτορες της Ιουδαίας∙ τις οικογένειες του ανώτατου ιερατείου – Άννα, Καϊάφα, Ανανία και τους λοιπούς του Φαρισαίους και τους Σαδδουκαίους και ούτω καθεξής. Μπορούμε να διαβάσουμε την Καινή Διαθήκη συγκρίνοντάς την με το πλαίσιο που μας προσφέρει ο Ιώσηπος, πράγμα που την κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρουσα και μας βοηθάει να την κατανοήσουμε καλύτερα.

Επίσης η αρχαιολογική σκαπάνη έχει φέρει στο φώς πέτρινες επιγραφές με χαραγμένα τα ονόματα του Πιλάτου, του Ηρώδη κλπ γεγονός που πιστοποιεί την ύπαρξη των προσώπων που διαδραμάτισαν σημαντικό ρόλο στην Καινή Διαθήκη.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Επίσης η αρχαιολογική σκαπάνη έχει φέρει στο φώς πέτρινες επιγραφές με χαραγμένα τα ονόματα του Πιλάτου, του Ηρώδη


Ειδικά του Ηρώδη, ο οποίος πέθανε 4 χρόνια προ Χριστού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Hμουν 5 χρονων, ... ειναι κατι που αν δεν το ζησειs δεν μπορειs να το νιωσειs και να το πιστεψειs..

Τότε, μήπως δεν θα έπρεπε να μας πει εντελώς τίποτε σχετικά; Δεν ήταν αρκετό, να το εξομολογηθείς μόνον στον "πνευματικό" σου; Γιατί, ξέρεις, τέτοιου είδους αλήθειες δεν ξοδεύονται, ακόμη και για τους αγαθότερους σκοπούς. Πόσο μάλλον, για τη δημιουργία υποβολημιαίων εντυπώσεων (που ελπίζω, βέβαια, ότι δεν είναι στις δικές σου προθέσεις!)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
«Καρδούλα μου, ο Ιησούς Χριστός δεν θέλησε ποτέ κι ούτε χρειάζεται λάτρεις. Έλεον και ουχί θυσίας, θέλει, ανθρώπους, φίλους κι αδελφούς (δια) μορφώνει. Χωρίζει τα στάχυα απʼ τα ζιζάνια, τους αμνούς απʼ τα ερίφια, αλλά όλα μαζί τα συγκεντρώνει, στο ίδιο τραπέζι. Γιατί τα πρώτα χωρίς τα δεύτερα, δεν θα είχαν περισσότερη αξία απʼ αυτά!», έλεγε η προγιαγιά μου η Σουλτάνα….
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Ειδικά του Ηρώδη, ο οποίος πέθανε 4 χρόνια προ Χριστού.
Μόνο που δεν ήταν ένας αλλά ολόκληρη οικογένεια και τον διαδέχθηκαν κι άλλοι με το ίδιο όνομα.

Ο συγκεκριμένος (Ηρώδης ο Μέγας) πέθανε λίγο μετά Χριστόν αφού διέταξε τη σφαγή των νηπίων.

Τον ακολούθησε ο Ηρώδης ο Αρχέλαος, γιος του προηγούμενου.
Μετά ο Ηρώδης ο Τετράρχης, γνωστός και σαν Ηρώδης ο Αντύπας, κυβερνήτης επί της Γαλιλαίας και Περαίας, μετά ο Ηρώδης ή Αγρίππας εγγονός του Ηρώδου του Μεγάλου, μετά ο Ηρώδης Φίλιππος.

Ένας από την οικογένεια αυτή μάλιστα αναφέρεται στην Καινή Διαθήκη ότι αποκεφάλισε τον Ιωάννη τον πρόδρομο, επειδή τον κατήγγειλε ότι ήταν αμαρτία να τα έχει με την γυναίκα του αδελφού του, κι αυτός τον φυλάκισε και η Ηρωδιάδα μέσω της κόρης της ζήτησε το κεφάλι του Ιωάννη επί πίνακι.

Αυτά περιληπτικά για να μην κουράσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Φωτο, που μου χάρισε ο Ίδιος:

-[FONT=&quot] [/FONT]Εκεί, στην Ερημιά, να αντιπαλεύει τους τρεις πειρασμούς
-[FONT=&quot] [/FONT]Να κάθεται σταυροπόδι, σε συμπόσιο με πόρνες, τελώνες και («προοδευτικούς»!) Φαρισαίους.
-[FONT=&quot] [/FONT]Στους ελαιώνες, να χαϊδεύει μία άγουρη ελιά
-[FONT=&quot] [/FONT]Στο γαϊδουράκι επάνω και αμήχανα να κοιτάζει την Μαρία τη Μαγδαληνή, που ακολουθούσε πεζή
-[FONT=&quot] [/FONT]Να περπατάει «πάνω από τα κύματα»
-[FONT=&quot] [/FONT]Να απολαμβάνει τον μύρο στα γυμνά του πόδια, απʼ τη Μαρία τη Μαγδαληνή
-[FONT=&quot] [/FONT]Να φλερτάρει τη Σαμαρείτιδα, (ως «Ιουδαίος»): «Έρχεται γαρ η ώρα…εν πνεύματι και αληθεία»!
-[FONT=&quot] [/FONT]Να μιλάει…στα μωρά.
-[FONT=&quot] [/FONT]Να σηκώνει το Ποτήρι, έτοιμος να το πιει.
-[FONT=&quot] [/FONT]Αναστημένος (πια), να τρώει ψάρια με τους φίλους του στην αμμουδιά της παραλίας
-[FONT=&quot] [/FONT]…(Και μερικές ακόμη!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanthippi

Νεοφερμένος

Η xanthippi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Φωτο, που μου χάρισε ο Ίδιος:

-Εκεί, στην Ερημιά, να αντιπαλεύει τους τρεις πειρασμούς
-Να κάθεται σταυροπόδι, σε συμπόσιο με πόρνες, τελώνες και («προοδευτικούς»!) Φαρισαίους.
-Στους ελαιώνες, να χαϊδεύει μία άγουρη ελιά
-Στο γαϊδουράκι επάνω και αμήχανα να κοιτάζει την Μαρία τη Μαγδαληνή, που ακολουθούσε πεζή
-Να περπατάει «πάνω από τα κύματα»
-Να απολαμβάνει τον μύρο στα γυμνά του πόδια, απʼ τη Μαρία τη Μαγδαληνή
-Να φλερτάρει τη Σαμαρείτιδα, (ως «Ιουδαίος»): «Έρχεται γαρ η ώρα…εν πνεύματι και αληθεία»!
-Να μιλάει…στα μωρά.
-Να σηκώνει το Ποτήρι, έτοιμος να το πιει.
-Αναστημένος (πια), να τρώει ψάρια με τους φίλους του στην αμμουδιά της παραλίας
-…(Και μερικές ακόμη!)
Εισαι Χριστιανος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Εισαι Χριστιανος?

Όταν, αγαπητή μου φίλη, οι αδελφοί μου με αναγνωρίζουν ως "Χριστιανό", ναι, είμαι. Ειδάλλως, δηλώνω ευθαρσώς, πως θεωρώ τον Ιησού Χριστό, φίλο κι αδελφό μου, που πολλές φορές πικραίνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanthippi

Νεοφερμένος

Η xanthippi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Όταν, αγαπητή μου φίλη, οι αδελφοί μου με αναγνωρίζουν ως "Χριστιανό", ναι, είμαι. Ειδάλλως, δηλώνω ευθαρσώς, πως θεωρώ τον Ιησού Χριστό, φίλο κι αδελφό μου, που πολλές φορές πικραίνω!
πικραινεται ο Χριστος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Όταν, αγαπητή μου φίλη, οι αδελφοί μου με αναγνωρίζουν ως "Χριστιανό", ναι, είμαι. Ειδάλλως, δηλώνω ευθαρσώς, πως θεωρώ τον Ιησού Χριστό, φίλο κι αδελφό μου, που πολλές φορές πικραίνω!
Αποριες :
1. Ειμαστε οτι μας αναγνωριζουν οι αλλοι οτι ειμαστε ;
2. Το 1ο αποκλειει το 2ο που εγραψες ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
πικραινεται ο Χριστος?

Ο Ιησούς Χριστός ( κι όχι, σκέτο Χριστός), ναι, πικράθηκε πολλές (αμέτρητες ίσως) φορές. Μη βλέπεις που δεν το λέει συχνά!

Αποριες :
1. Ειμαστε οτι μας αναγνωριζουν οι αλλοι οτι ειμαστε ;
2. Το 1ο αποκλειει το 2ο που εγραψες ; :hmm:

- Όταν ο πήχης είναι πιο ψηλά από το μπόι μου, ναι.
- Πολλές φορές (ιστορικά), οι Χριστιανοί δεν φέρονται (ξεχνούν, άραγε;), ότι Εκείνος τους θεωρεί όπως στο 2. Πάντως η θέση 2, δεν αποκλείει τη θέση 1...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Άγγελε και Δαίμονα( αγαπημένοι μου Συμφορουμίστες), απλά αγαπώ (τρέλα μου!) τον "εν σαρκί Ιησού Χριστό"...τίποτα παραπάνω...όλα τα υπόλοιπα είναι κουραφέξαλά μου( αν θέλετε), που πολλές φορές "Τον" κάνουν, να μου "μειδιά με νόημα". Τρέλα μου, βλέπετε!

ΥΣ: Ελπίζω πάντα στην κατανόηση και ανοχή σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
έχει καμμιά σημασία να βρεις το Θεό σου, όταν αυτός δε σε δίδαξε ποτέ σου, να αγαπάς την μητέρα σου, αλλά να αγαπάς τον εαυτό σου....;(ο άνθρωπος να αγαπάει τον άνθρωπο και όχι τη μητέρα του, τη μάνα φύση που έχουμε βάλει στο περιθώριο....)
πολύ θα ήθελα ο Θεός να ήταν γυναίκα.... και αυτή να ήταν η φύση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
όταν αυτός δε σε δίδαξε ποτέ σου, να αγαπάς την μητέρα σου, αλλά να αγαπάς τον εαυτό σου....;(ο άνθρωπος να αγαπάει τον άνθρωπο και όχι τη μητέρα του, τη μάνα φύση που έχουμε βάλει στο περιθώριο....)

ποιος ειπε καλε τετοιο πραγμα?:confused:
η αγαπη δεν εχει ορια και δεν σταματα στον ανθρωπο μονο αλλα τα αγκαλιαζει ολα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top