Δίπλωμα οδήγησης

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Αν και εχω παρει το διπλωμα εδω και μια τετραετια και οδηγαω καθημερινα σχεδον, ακομα δε μου εχει λυθει η απορια!
Γιατι υπαρχει η οπισθογωνια στην εξεταση; Δεν εχει χρειαστει να το κανω ουτε μια φορα και δε μπορω να σκεφτω που μπορει να χρειαστει σε καποιον!:hmm:
Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που μπορεί να χρειαστεί:

  1. Μπαίνεις καταλάθος σε μονόδρομο και πρέπει να βγεις.
  2. Θέλεις να μπεις μέσα στο γκαράζ σου ή να βγεις από αυτό με "οπισθογωνία".
  3. Θέλεις να βγεις από μία θέση parking σε super market :hehe:
Πολλές φορές δεν έχει πεζοδρόμιο, θα μου πεις, αλλά η λογική είναι η ίδια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuspiciousMinds

Νεοφερμένος

Η SuspiciousMinds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ρε παιδιά, όταν τελειώνει η εξέταση γιατί δεν σου λένε αν πέρασες; :P Σου λένε απλά "ακινητοποιείστε το όχημα και κατεβείτε". Αυτό σημαίνει ότι πέρασες;Γιατί αν κάνει καμιά βλακεία σου το λένε επί τόπου να κατέβεις. Οπότε θεωρητικά αν δεν σου πουν τίποτα έχεις περάσει;:hmm:
Εγώ δίνω σε λίγες μέρες και μια γνωστή μου έδωσε σήμερα και μου είπε ότι έτσι έγινε η φάση και ότι δεν της είπαν αν το πήρε τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Ρε παιδιά, όταν τελειώνει η εξέταση γιατί δεν σου λένε αν πέρασες; :P Σου λένε απλά "ακινητοποιείστε το όχημα και κατεβείτε". Αυτό σημαίνει ότι πέρασες;Γιατί αν κάνει καμιά βλακεία σου το λένε επί τόπου να κατέβεις. Οπότε θεωρητικά αν δεν σου πουν τίποτα έχεις περάσει;:hmm:
Εγώ δίνω σε λίγες μέρες και μια γνωστή μου έδωσε σήμερα και μου είπε ότι έτσι έγινε η φάση και ότι δεν της είπαν αν το πήρε τελικά.
εμενα οταν τελειωσα μου ειπαν <περασατε> παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Ρε παιδιά, όταν τελειώνει η εξέταση γιατί δεν σου λένε αν πέρασες; :P Σου λένε απλά "ακινητοποιείστε το όχημα και κατεβείτε". Αυτό σημαίνει ότι πέρασες;Γιατί αν κάνει καμιά βλακεία σου το λένε επί τόπου να κατέβεις. Οπότε θεωρητικά αν δεν σου πουν τίποτα έχεις περάσει;:hmm:
Εγώ δίνω σε λίγες μέρες και μια γνωστή μου έδωσε σήμερα και μου είπε ότι έτσι έγινε η φάση και ότι δεν της είπαν αν το πήρε τελικά.

Aν δε σου πουνε τιποτα εχεις περασει! Δε στο λενε εκεινη την ωρα γιατι και την ωρα που τελειωνει η εξεταση και βγαινεις μπορει να κοπεις. Αν πχ κοιταξεις μονο απο τον καθρευτη αν ερχεται αμαξι ή αν δεν ανοιξεις την πορτα με το δεξι χερι γυρνωντας το κεφαλι πισω να δεις αν ειναι ελευθερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Παιδια θα βγαλω για Α2 τον Αυγουστο, εχει βγαλει κανεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ρε παιδιά, όταν τελειώνει η εξέταση γιατί δεν σου λένε αν πέρασες; :P Σου λένε απλά "ακινητοποιείστε το όχημα και κατεβείτε". Αυτό σημαίνει ότι πέρασες;Γιατί αν κάνει καμιά βλακεία σου το λένε επί τόπου να κατέβεις. Οπότε θεωρητικά αν δεν σου πουν τίποτα έχεις περάσει;:hmm:
Εγώ δίνω σε λίγες μέρες και μια γνωστή μου έδωσε σήμερα και μου είπε ότι έτσι έγινε η φάση και ότι δεν της είπαν αν το πήρε τελικά.

Αν σου πουνε κατι που να θυμιζει αποχαιρετισμο, του στυλ: Καλη συνεχεια, χαρηκαμε κλπ, εχεις περασει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Ρε παιδιά, όταν τελειώνει η εξέταση γιατί δεν σου λένε αν πέρασες; :P Σου λένε απλά "ακινητοποιείστε το όχημα και κατεβείτε". Αυτό σημαίνει ότι πέρασες;Γιατί αν κάνει καμιά βλακεία σου το λένε επί τόπου να κατέβεις. Οπότε θεωρητικά αν δεν σου πουν τίποτα έχεις περάσει;:hmm:
Εγώ δίνω σε λίγες μέρες και μια γνωστή μου έδωσε σήμερα και μου είπε ότι έτσι έγινε η φάση και ότι δεν της είπαν αν το πήρε τελικά.

Λογικά έχεις δώσει αλλά ας απαντήσω anyway.

Είναι απλά τα πράγματα.

Αν κοπείς σταματάει επιτόπου η εξέταση και οι εξεταστές ενημερώνουν τον καθηγητή σου για να αναλάβει αυτός το τιμόνι. Αυτό σημαίνει ότι κόπηκες. Αν και θα το καταλάβεις επειδή λογικά θα στο πουν και θα συμπληρώνουν και τα χαρτιά με την παράβαση.
(Να τονίσω ότι ο συγκεκριμένος τρόπος είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ, είσαι όλη την ώρα με το άγχος μην κάνεις καμία μαλακία με τα κοράκια από πίσω να είναι έτοιμα να σε σταματήσουν, ενώ θα μπορούσαν πολύ εύκολα να περιμένουν πρώτα να ολοκληρωθεί η εξέταση και να σου πουν το αποτέλεσμα στο τέλος. Όπως γίνεται σε όλες τις σοβαρές χώρες τις Ευρώπης, αλλά που, εμείς εδώ είμαστε Ελαντα)

Αν φτάσεις μέχρι το τέλος αν δεν έχει γίνει το παραπάνω σκηνικό τότε έχει περάσει. Το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν κόβεται υποψήφιος το αμάξι το παίρνει ο Δάσκαλος και το επιστρέφει πίσω στην αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Ορθά μίλησε ο προλαλήσας, αν κοπείς σε σταματούν εκίνη τη στιγμή και σου λένε "την έκανες την μαλακία σου!" χωρίς φυσικά αυτό το λεξιλόγιο, αλλά αυτό εννοούν. Εγώ την πρώτη φορά που έδωσα κόπηκα, ο δάσκαλος μου έκανε κάτι καθυστερημένα νοήματα με τα χέρια να αρχίσω να στρίβω και αντί να συγκεντρωθώ του έδωσα σημασία και καβάλησα πεζοδρόμιο (3 χρόνια οδηγώ, δεν το χω κάνει ΠΟΤΕ). Ε με σταματάνε, κόπηκα κατευθείαν.

Το κουλό είναι ότι σε έναν μήνα που ξαναέδωσα ήταν πάλι οι ίδιοι τύποι. Ο ένας πολύ κουλ και υπομονετικός, ο άλλος ένα @ και μισό, ήθελε να με κόψει επειδή πάτησα ελάχιστα σε μια διάβαση σε κόκκινο φανάρι, οι πεζοί είχαν το 90% και είχα σταματήσει ορθά σε απόσταση από το φανάρι.
Με λιβάνιζαν 35'. Με έβαλαν να παρκάρω αριστερά με 3 μόνο κινήσεις του τιμονιού, οπισθογωνία δεν μου ζήτησαν να κάνω (τα νεύρα μου) και αυτό ήταν.

Το ζήτημα είναι ότι ένα 70% πληρώνει και το παίρνει, ένα 20% μαθαίνει ηλίθια κόλπα με έναν δάσκαλο που θέλει να τους ξεπετάξει και ένα 10% μαθαίνει σωστά. Οι πρώτες 2 κατηγορίες αποτελούν την κόλαση που θα ζεις καθημερινά.
Τέλος, συγκράτησε όσο μπορείς το road rage, θα συγχυστείς ουκ ολίγες φορές. Play dumb.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Βασικά αγαπητέ κανένας δεν μαθαίνει σωστά. Αφού τα μαθήματα δεν είναι μαθήματα οδήγησης, αλλά μαθήματα προετοιμασίας της εξέτασης για να περάσεις.

Αν πας στην Σουηδία, κάνεις από οδήγηση μέσα στην κίνηση μέχρι και συγκεκριμένα ειδικά μαθήματα στα οποία υπάρχει προσημείωση παγωμένου δρόμου και πρέπει να κάνεις κάποιες ασκήσεις.

Εδώ είναι, παρκάρισμα και οπισθογωνία και αυτό γίνεται συνέχεια μέχρι να δώσεις εξετάσεις.

Δυστυχώς έτσι όπως είναι το σύστημα όποιος βγαίνει στο δρόμο δεν ξέρει να οδηγάει. Είτε λάδωσε είτε πέρασε με ηλίθια κόλπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Και στην Ελλαδα κανεις οδηγηση μεσα στην κινηση! Για τα συγκεκριμενα κολπα πχ παρκαρισμα με 3 κινησεις, σωστη οπισθογωνια συμφωνω, αλλα δε πιστευω οτι θα βγει καποιος ετοιμος οδηγος, με το που παρει το διπλωμα, ουτε απο Σουηδια ουτε απο εδω.
Η οδηγηση μαθαινεται στο δρομο με την καθημερινη τριβη. Πρακτικα αυτο που μαθαινεις στα μαθηματα ειναι οδηγικη συμπεριφορα και τα βασικα του αυτοκινητου αν δεν τα ξερεις ηδη!
Μια χαρα υπαρχουν και Ελληνες σοβαροι οδηγοι, απλα ειναι ενα μεγαλο ποσοστων καγκουρομαγκων που σε αναγκαζουν να γενικευσεις και να κατηγορησεις ολους τους οδηγους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Αν η σχολή δεν είναι κοντά στο κέντρο δύσκολα θα δεις κίνηση και αν δεις αυτό θα γίνει 1-2 φορές.

Στην Σουηδία μπορεί να μην βγαίνει ούτε αυτός έτοιμος, αλλά σίγουρα είναι πιο προετοιμασμένος από τον αντίστοιχο Έλληνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι παιδια? Ειναι περιεργο που εχω κανει 6 μονοωρα μεχρι στιγμης και κανω λαθη αρκετα ακομα? Και οχι μονο αυτο, φωναζει και ο δασκαλος οτι και καλα εχω κανει καποια μαθηματα και θα επρεπε να τα ξερω αυτα, μπλα μπλα μπλα, και με αγχωνει περισσοτερο. Λιγοτερο αγχωνομαι για αυτον παρα για την οδηγηση γενικα. Φοβαμαι δηλαδη τις παρατηρησεις του. Καθε φορα που πλησιαζω το αμαξι στη σχολη σκεφτομαι : "ωχ παναγια μου, παλι θα κανω μαλακιες και θα φωναζει"..... Δε μου αρεσει να βγαινω απο το αμαξι για να παω σπιτι αγχωμενος :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Άλλαξε δάσκαλο. Δεν μπορεί να τον πληρώνεις τόσα λεφτά και να φωνάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μύθος

Νεοφερμένος

Ο Μύθος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι παιδια? Ειναι περιεργο που εχω κανει 6 μονοωρα μεχρι στιγμης και κανω λαθη αρκετα ακομα? Και οχι μονο αυτο, φωναζει και ο δασκαλος οτι και καλα εχω κανει καποια μαθηματα και θα επρεπε να τα ξερω αυτα, μπλα μπλα μπλα, και με αγχωνει περισσοτερο. Λιγοτερο αγχωνομαι για αυτον παρα για την οδηγηση γενικα. Φοβαμαι δηλαδη τις παρατηρησεις του. Καθε φορα που πλησιαζω το αμαξι στη σχολη σκεφτομαι : "ωχ παναγια μου, παλι θα κανω μαλακιες και θα φωναζει"..... Δε μου αρεσει να βγαινω απο το αμαξι για να παω σπιτι αγχωμενος :worry:

Του λες πως σταματάς γιατί δεν μπορείς τις φωνές και πως θες τα λεφτά σου πίσω. Την επόμενη μέρα θα είναι αρνάκι ο τύπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι παιδια? Ειναι περιεργο που εχω κανει 6 μονοωρα μεχρι στιγμης και κανω λαθη αρκετα ακομα? Και οχι μονο αυτο, φωναζει και ο δασκαλος οτι και καλα εχω κανει καποια μαθηματα και θα επρεπε να τα ξερω αυτα, μπλα μπλα μπλα, και με αγχωνει περισσοτερο. Λιγοτερο αγχωνομαι για αυτον παρα για την οδηγηση γενικα. Φοβαμαι δηλαδη τις παρατηρησεις του. Καθε φορα που πλησιαζω το αμαξι στη σχολη σκεφτομαι : "ωχ παναγια μου, παλι θα κανω μαλακιες και θα φωναζει"..... Δε μου αρεσει να βγαινω απο το αμαξι για να παω σπιτι αγχωμενος :worry:

1.Του εξηγεις ευγενικα πως οι φωνες δεν σε βοηθανε και σε αγχωνουν.
Αν συνεχισει το ιδιο βιολι τοτε
2.Του λες στα ισια πως θα φυγεις απο τη σχολη και του ζητας την καρτελα σου.
Αν παλι συνεχισει
3.Του λες ενα αντε γεια και αλλαζεις σχολη

Job done:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
1.Του εξηγεις ευγενικα πως οι φωνες δεν σε βοηθανε και σε αγχωνουν.
Αν συνεχισει το ιδιο βιολι τοτε
2.Του λες στα ισια πως θα φυγεις απο τη σχολη και του ζητας την καρτελα σου.
Αν παλι συνεχισει
3.Του λες ενα αντε γεια και αλλαζεις σχολη

Job done:clapup::clapup:

Επειδη εχω περασει τα σηματα ηδη, απλα αν θελω να αλλαξω δασκαλο παιρνω απλα τη καρτελα και φευγω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Επειδη εχω περασει τα σηματα ηδη, απλα αν θελω να αλλαξω δασκαλο παιρνω απλα τη καρτελα και φευγω?

Κοιταξε θεωρητικα οπως το λες πρεπει να γινει,αν ομως ο δασκαλος σου θελει να το τραβηξει μπορει να σου ζητησει χρηματα για να παρεις την καρτελα σου πισω.Σου προτεινω λοιπον οταν παρεις την αποφαση να του ζητησεις την καρτελα να πας στη σχολη με ενα φιλο σου ή εναν γονεα και αμα σου αρχισει τα κολπα να του πεις με τσαμπουκα θα σε καταγγειλω στην αστυνομια ή στο υπουργιο συγκοινωνιων.Ο τυπος θα στην δωσει πισω στο λεπτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Αφού πέρασες τα σήματα κάνε υπομονή λίγες μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Κοίτα λάθη όλοι κάναμε,

Το θέμα είναι ότι μερικοί μπορεί να θέλουν λίγο περισσότερα μαθήματα για να τα εμπεδώσουν σωστά.

Εγω θυμάμαι στο δεύτερο μάθημα με είχε πιάσει πανικός επειδή το αμάξι μου έσβησε πάνω από 10 φορές, σε βαθμό που έλεγα ότι το πρώτο μου αμάξι θα είναι αυτόματο ο κόσμος να χαλάσει.

Την επόμενη μέρα που πήγα έτρεμα αλλά τελικά το πήγα τέλεια και δεν μου έσβησε καθόλου.

Μην ανησυχείς για τίποτα. Η οδήγηση δεν είναι ταλέντο (και άσε τους Ελληνάρες που λένε το αντίθετο να χτυπιούνται). Είναι δεξιότητα που με τον χρόνο την μαθαίνεις.

Όσο για τον Δάσκαλο, για να μην μπλέξεις με αλλαγές πήγαινε και ζήτα να σε αναλάβει κάποιος άλλος (αν η σχολή είναι μεγάλη και έχει παραπάνω από 1 δάσκαλο φυσικά). Από εκεί και πέρα αν δεν έχει, πάρε την καρτέλα σου και πήγαινε αλλού, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση πρέπει να ξέρεις 2 πραγματάκια.

Ότι μάλλον δεν θα πάρεις δεκάρα πίσω και ότι στην άλλη σχολή που θα πας θα σου ζητήσουν κάποιο αντίτημο γιατί δεν δουλεύουν για την ψυχή των μανάδων τους.
Ακόμα και αν σου ζητήσουν κάτι μικρό δεν ξέρεις αν ξέρουν τους εξεταστες και σε κόψουν με το ζόρι για να πάρουν το κόστος επανεξέτασης ή το λάδωμα ώστε να βγάλουν και αυτοί κάτι από εσένα.

Εγώ λέω γράψε τον στα @@ σου, οδήγα χαλαρός μέχρι να μάθεις και δώσε.

(βέβαια έτσι όπως το περιγράφει μου μυρίζει απίστευτα η πιθανότητα να το κάνει επίτηδες για να έρθει μια μερα πριν την εξέταση να σου πει να λαδώσεις για να είσαι σίγουρος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Κοίτα λάθη όλοι κάναμε,

Το θέμα είναι ότι μερικοί μπορεί να θέλουν λίγο περισσότερα μαθήματα για να τα εμπεδώσουν σωστά.

Εγω θυμάμαι στο δεύτερο μάθημα με είχε πιάσει πανικός επειδή το αμάξι μου έσβησε πάνω από 10 φορές, σε βαθμό που έλεγα ότι το πρώτο μου αμάξι θα είναι αυτόματο ο κόσμος να χαλάσει.

Την επόμενη μέρα που πήγα έτρεμα αλλά τελικά το πήγα τέλεια και δεν μου έσβησε καθόλου.

Μην ανησυχείς για τίποτα. Η οδήγηση δεν είναι ταλέντο (και άσε τους Ελληνάρες που λένε το αντίθετο να χτυπιούνται). Είναι δεξιότητα που με τον χρόνο την μαθαίνεις.

Όσο για τον Δάσκαλο, για να μην μπλέξεις με αλλαγές πήγαινε και ζήτα να σε αναλάβει κάποιος άλλος (αν η σχολή είναι μεγάλη και έχει παραπάνω από 1 δάσκαλο φυσικά). Από εκεί και πέρα αν δεν έχει, πάρε την καρτέλα σου και πήγαινε αλλού, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση πρέπει να ξέρεις 2 πραγματάκια.

Ότι μάλλον δεν θα πάρεις δεκάρα πίσω και ότι στην άλλη σχολή που θα πας θα σου ζητήσουν κάποιο αντίτημο γιατί δεν δουλεύουν για την ψυχή των μανάδων τους.
Ακόμα και αν σου ζητήσουν κάτι μικρό δεν ξέρεις αν ξέρουν τους εξεταστες και σε κόψουν με το ζόρι για να πάρουν το κόστος επανεξέτασης ή το λάδωμα ώστε να βγάλουν και αυτοί κάτι από εσένα.

Εγώ λέω γράψε τον στα @@ σου, οδήγα χαλαρός μέχρι να μάθεις και δώσε.

(βέβαια έτσι όπως το περιγράφει μου μυρίζει απίστευτα η πιθανότητα να το κάνει επίτηδες για να έρθει μια μερα πριν την εξέταση να σου πει να λαδώσεις για να είσαι σίγουρος).

Δυστυχως να με αναλαβει αλλος δασκαλος δε γινεται επειδη στη συγκεκριμενη σχολη μονο αυτος κανει τα μαθηματα πορειας. Το κυριο θεμα μου βασικα ειναι οτι αφηνω σχετικα αργα το συμπλεκτη και αυτος λεει να το κανω πιο γρηγορα ως κινηση για να μη κανω πολυ ωρα πχ να ξεκινησω να στριβω σε καποια στροφη. Αλλα ενταξει ειμαι λιγο αργος και παω σχετικα αργα. Μπορει πχ ξερω γω να σταματησω καπως πιο πισω απο στοπ με αποτελεσμα να μην εχω καλη ορατοτητα αλλα να το αφηνω λιγο να τσουλαει μπροστα για να το επαναφερω στη σωστη θεση και αυτος να δυσανασχετει λεγοντας οτι δε το πηγα απο την αρχη στη σωστη θεση. Γενικα ειναι αυστηρος και αγχωνομαι. Αλλα Ειμαι ακομα 7ο μαθημα. Θα κανω μεχρι το 10 και μετα θα το τζασω αμα δε βγει. Ειναι γνωστος του πατερα μ οποτε δε νομιζω να μη κανει κουτσουκελα με τη καρτελα. Αλλα οπως και να χει. Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top