Η πραγματική δύναμη της γλώσσας

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αυτό το πρωινό μου επέλεξα να το ξεκινήσω ακούγοντας κάποια εκτέλεση Carmina Burana και επειδή είχα ξεχάσει το νόημα ενός στίχου είπα να κάνω ένα google search. Δεν βρήκα καμία Ελληνική μετάφραση και για λίγο ένιωσα πραγματικά φτωχός που η μητρική μου γλώσσα είναι τα Ελληνικά. Για ακόμη μια φορά μια νέα μου γνώση ήρθε στα Αγγλικά.

Όλοι σεβόμαστε, για παράδειγμα, το Internet ή την εφημερίδα όχι για την τεχνογνωσία αλλά για το περιεχόμενο που διακινείται σε αυτά τα μέσα. Δεν νομίζω κάνεις να κοιμάται αγκαλιά με ένα Cisco router ή με μια τυπογραφική μηχανή. Ωστόσο οι θαυμαστές της Ελληνικής γλώσσας λένε αχ τι ωραία γραμματική, τι πλούσιο λεξιλόγιο. Και ρωτώ: Ποίο το νόημα του πλούσιου λεξιλογίου όταν κάνεις δεν προσπαθεί να βρει νέους συνδυασμούς λέξεων έτσι ώστε να σχηματίσει ένα κείμενο;Ποίο το νόημα των εκπληκτικών κανόνων συντακτικού και γραμματικής αν όταν τους γνωρίζεις δεν έχεις καμία παραπάνω ευκολία να αντιληφθείς τις αλλαγές στο περιβάλλον;


Όμως ... ξέρω υπάρχει και το συναισθηματικό κομμάτι. Πράγματι πως μπορείς να πετάξεις στα σκουπίδια μια γλώσσα που την χρησιμοποιήσαν τόσο σημαντικοί άνθρωποι. Για ένα λεπτό, καταρχάς ποίος όμως είπε να πετάξουμε οποιαδήποτε γλώσσα; Επίσης και πάνω στις πέτρες γράφτηκαν τα πρώτα σημαντικά κείμενα για την ανθρώπινη φυλή αυτό σημαίνει ότι πρέπει να προσκυνάμε τις πέτρες;

Ναι, έχουμε θεοποίησει την Ελληνική γλώσσα και έχουμε γίνει δούλοι της, φοβόμαστε να κάνουμε οποιαδήποτε αλλαγή γιατί φοβόμαστε ότι θα καταστραφεί. Έχετε αναρωτηθεί πότε μήπως τα αρχαία διδάσκονται με αυτόν τον απαράδεκτο τρόπο λόγο αυτής της "θεοποίησης";

Η θεοποίηση της Ελληνικής γλώσσας και οποιαδήποτε γλώσσας οπισθοδρομεί την κοινωνία. Π.χ. Έβλεπα σε ένα documentary για το πόσο αγώνα κάνει ο OHE (νομίζω :redface:) για να διατηρηθεί μια γλώσσα που ομιλείται από 100 ξεχασμένους κατοίκους που μένουν κάπου στην Ασία, παρόλο που τόνιζε την συναισθηματική και ιστορική αξία αυτής της γλώσσας εγώ επιμένω να μην μπορώ να δεχτώ ότι αυτή είναι βέλτιστη λύση για αυτούς τους ανθρώπους. Γιατί να μην τους μάθουμε μια άλλη γλώσσα έτσι ώστε να έχουν και διευκολύνσεις στο εμπόριο/ανταλλαγές και γενικότερα να αρχίσουν να επικοινωνούν στο έξω κόσμο; Με την βοήθεια της τεχνολογίας μπορούμε, μάλιστα, να καταγράψουμε την γλώσσα και να την θαυμάζουμε.

Θεωρώ ότι αν αποδεχτούμε ότι η Ελληνική γλώσσα σίγουρα πλέον δεν είναι εξίσου δυνατή που ήταν πριν κάμποσους αιώνες, μόνο οφέλη θα έχει. Είτε θα προσπαθήσουμε να την ενδυναμώσουμε είτε θα το αποδεχτούμε με αποτέλεσμα να είναι αυτό από τα βασικότερα μελήματα του εκπαιδευτικού συστήματος η διδασκαλία και άλλων γλωσσών κάτι ιδιαιτέρα θετικό αφού ένας άνθρωπος, εν έτει 2010, που γνωρίζει μόνο την Ελληνική γλώσσα αντικειμενικά υστερεί σημαντικά στο τι μπορεί να κάνει και τι μπορεί να πετύχει σε σχέση με έναν άνθρωπο που γνωρίζει μόνο π.χ. την Αγγλική.

Καλοί οι συναισθηματισμοί, αλλά νομίζω ότι ο Ελληνικός λαός διαπράττει έγκλημα απέναντι στις νέες γενιές επειδή ούτε προσπαθεί να βελτιώσει την αξία της γλώσσας αλλά τους εμποδίζει με αυτό το taboo. Θυμάμαι που επειδή μέσα στο τραμ δυο Ελληνίδες πιτσιρίκες μιλούσαν κυρίως Αγγλικά δυο γιαγιάδες άρχισαν να τις κατακρίνουν λέγοντας ότι δεν σέβονται τίποτα, ασχέτως αν η Ελευθερία επιλογών είναι υψηλότερη αξία. Το κυριότερο όμως δεν είναι τα μεμονωμένα περιστατικά αλλά γεγονότα όπως ότι το εκπαιδευτικό σύστημα σίγουρα δεν είναι και ότ,ι καλύτερο για κάποιον που ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζει τουλάχιστον δυο γλώσσες αλλά και γεγονότα όπως έχουμε εγκλωβιστεί σε αυτή την γλώσσα. Σαφώς και άλλες χώρες, ακόμη και από την Δύση, δεν έχουν ΤΙΣ γλώσσες αλλά τουλάχιστον δεν έχουν taboo με αυτό! .

Τέλος θα ήθελα να επισημάνω ότι δεν έχει κανένα νόημα να λέμε ότι η Ελληνική γλώσσα έχει 900 τρις παραπάνω λέξεις από την Αγγλική γλώσσα ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλες διάφορες έχουμε σκαρφιστεί. Η Ελληνική γλώσσα, όπως και όλες οι γλώσσες, χρειάζονται ανθρώπους που τις αγαπούν και εμείς δεν την αγαπάμε. Αγαπάμε κάτι, όταν το αγαπάμε παρόλο που είναι αυτό που είναι. Και εμείς δεν αγαπάμε την Ελληνική γλώσσα για αυτό που είναι αλλά είτε για αυτό που ήταν είτε για αυτό που νομίζουμε ότι είναι, σε διαφορετική περίπτωση θα είχαμε πάψει να ζαλίζουμε άλλους πολιτισμούς για την αξία των Ελληνικών.

Υ.γ.: Θυμήθηκα σε μια διάλεξη για τις ισοτιμίες και συγκεκριμένα για την δραχμή που μια φοιτήτρια είχε ρωτήσει γιατί ένα νόμισμα με τόσο μεγάλη ιστορία γιατί δεν την εμπιστευόταν οι αγορές. Μου άρεσε πολύ η ερώτηση, μια αυθόρμητη ερώτηση, δείχνει τον εγκλωβισμό μας, μιλάμε τόσο πολύ για την Ιστορία λες και δεν υπάρχει κάτι άλλο. Προσέξτε λίγο την προηγούμενη πρόταση. "Μιλάμε τόσο πολύ για την Ιστορία λες και δεν υπάρχει κάτι άλλο", μόνο εγώ την θεωρώ ισοδύναμη με το "Μιλάμε για τόσο πολύ για το παρελθόν, λες και δεν υπάρχει κάτι άλλο";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δες και μια άλλη οπτική του θέματος.
Ισχυρίζεσαι παραπάνω ότι έχουμε θεοποιήσει την ελληνική γλώσσα. Αυτομάτως μου έρχονται στο μυαλό δύο θέματα του e-steki.gr:
Είναι η αγάπη υπερεκτιμημένη;

Είναι η υγεία το υπέρτατο αγαθό ή έχει θεοποιηθεί; στα οποία γίνεται λόγος για την υπερτίμηση-θεοποίηση της αγάπης και της υγείας αντίστοιχα. Μήπως τελικά έχουμε, ως νεολαία, μια τάση να τα ισοπεδώνουμε όλα;:hmm:
Είναι γνωστό πως μας διέπει μια τάση ξενομανίας, αγάπης και υιοθέτησης προς καθετί ξένο. (και δεν νομίζω πως αυτή η ξενομανία είναι μόνο από μέρος του ελληνικού λαού, έχουμε αυξημένο τουρισμό για παράδειγμα σε τουριστικές περιοχές με μνημεία κ.τ.λ.)

Οι άλλες γλώσσες, λόγου χάρη τα αγγλικά, έχουν κάνει πρόσφατες γραμματικό-συντακτικές ή οτιδήποτε άλλες αλλαγές; Από την δευτέρα δημοτικού που πρώτο-ασχολήθηκα με τα αγγλικά, μέχρι τώρα δεν έχει υποπέσει κάτι τέτοιο στην αντίληψη μου, ή εκτός αν θεωρώ κάθε άγνωστη προς εμένα αγγλική λέξη ως καινοτομία. Τότε ναι, και κάθε ελληνική λέξη που συναντώ και δεν γνωρίζω την ετυμολογία της μπορώ να την θεωρώ ως εξέλιξη της ελληνικής γλώσσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Καλοί οι συναισθηματισμοί, αλλά νομίζω ότι ο Ελληνικός λαός διαπράττει έγκλημα απέναντι στις νέες γενιές επειδή ούτε προσπαθεί να βελτιώσει την αξία της γλώσσας αλλά τους εμποδίζει με αυτό το taboo. Θυμάμαι που επειδή μέσα στο τραμ δυο Ελληνίδες πιτσιρίκες μιλούσαν κυρίως Αγγλικά δυο γιαγιάδες άρχισαν να τις κατακρίνουν λέγοντας ότι δεν σέβονται τίποτα, ασχέτως αν η Ελευθερία επιλογών είναι υψηλότερη αξία. Το κυριότερο όμως δεν είναι τα μεμονωμένα περιστατικά αλλά γεγονότα όπως ότι το εκπαιδευτικό σύστημα σίγουρα δεν είναι και ότ,ι καλύτερο για κάποιον που ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζει τουλάχιστον δυο γλώσσες αλλά και γεγονότα όπως έχουμε εγκλωβιστεί σε αυτή την γλώσσα. Σαφώς και άλλες χώρες, ακόμη και από την Δύση, δεν έχουν ΤΙΣ γλώσσες αλλά τουλάχιστον δεν έχουν taboo με αυτό! .

Lol Είναι διαφορετικό να έχεις 2 κοπέλες που μιλουν μισά αγγλικά μισά ελληνικά παριστάνωντας τα βλαχάκια στο NY και διαφορετικό να έχεις 2 κοπέλες που μιλούν αγγλικά. Φυσικά χωρίς να είμαι μπροστά μάλλον την πρώτη περίπτωση θα κατέκριναν. Και ναι είναι αντιαισθητικό να ακούς κάποιον να μιλά μισά αγγλικά μισά ελληνικά, πως να το κάνουμε.

Όσο για τον εγκλωβισμό τουλάχιστον στα περισσότερα ΑΕΙ για να πάρεις πτυχίο χρειάζεται να έχεις τουλάχιστον ένα πτυχίο ξένης γλώσσας (και σε μερικές 2). Δεν νομίζω ότι θεσμικά δεν δίνονται κίνητρα για εκμάθηση ξένης γλώσσας. Το ίδιο συμβαίνει και στην αγορά εργασίας όπου χρειάζεται ξένη γλώσσα, οπότε εκ των πραγμάτων μαθαίνουν.

Επίσης, για το taboo, νομίζω ότι οι Έλληνες σε αναλογία πληθυσμού μιλούν περισσότερο αγγλικά σε σχέση με τις περισσότερες χώρες της ΕΕ (αυτό δεν το λέω με σιγουριά, θα το ψάξω :P).


Τέλος θα ήθελα να επισημάνω ότι δεν έχει κανένα νόημα να λέμε ότι η Ελληνική γλώσσα έχει 900 τρις παραπάνω λέξεις από την Αγγλική γλώσσα ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλες διάφορες έχουμε σκαρφιστεί. Η Ελληνική γλώσσα, όπως και όλες οι γλώσσες, χρειάζονται ανθρώπους που τις αγαπούν και εμείς δεν την αγαπάμε. Αγαπάμε κάτι, όταν το αγαπάμε παρόλο που είναι αυτό που είναι. Και εμείς δεν αγαπάμε την Ελληνική γλώσσα για αυτό που είναι αλλά είτε για αυτό που ήταν είτε για αυτό που νομίζουμε ότι είναι, σε διαφορετική περίπτωση θα είχαμε πάψει να ζαλίζουμε άλλους πολιτισμούς για την αξία των Ελληνικών.

Η αξία των ελληνικών δεν είναι σημαντικότερη από την αξία των γερμανικών ή των κινέζικων λολ. Για την ακρίβεια τα γερμανικά είναι αρκετά πλούσια γλώσσα επίσης.

Αλήθεια, επειδή όλα αυτά τα λέει ο Άδωνις δεν σημαίνει ότι τα πιστεύουν όλοι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
δηλαδή επειδή κάτι έμαθες λόγω αγγλικών σημαίνει ότι τα ελληνικά είναι άχρηστα?
με το σκεπτικό το δικό σου δεν θα έπρεπε να υπάρχουν τα αγγλικά γιατί πρώτα ως "διεθνής" γλώσσα άρα δεν έπρεπε ναμιλάμε αγγλικά από πάντα.επίσης αν ανατρέξεις σε όλα τα επιστημονικά λεξικά παντώς(σχεδόν) είδους θα διαπιστώσεις οι βάσεις πάνω στις οποίες χτίστηκαν και απλώθηκαν είναι ελληνικής προέλευσης.
πχ ένας από τους μεγαλύτερους εφευρέτες του κόσμου ο Alexander Graham Bell το 1876 παρουσίασε το telephone το 1880 έλυσε το πρόβλημα της εγγρφής με την δημιουργία του gramophone και κάπου εκεί κοντά είχε βρει και ένα άλλο πραματάκι "πρόδρομο" όλων ακόμα και του διαδικτύου το Telegraph.
για να μην πούμε για την έρμη την diarrhea που άντε να του εξηγείς του συμπαθούς άγγλου την ώρα της κρίσεως :whistle: την προέλυση της λέξης.
ας μην είμαστε όντως μηδενιστές και όντως να μην θεοποιήμουμε τίποτα,η ελληνική γλώσσα έχει μια ιστορία,μία εξέλιξη και μί δύναμη παροιμιώδης και σύμφωνα με αρκετές μελέτες(όχι μόνο του λιακό και του καρατζαφέρη)ενυπάρχουν με τα μαθηματικά σε ένα κοινό πεδίο (στην αρχική της μορφή ως γλώσσα).

η γλώσσα κάθε λαού είναι ένα από τα πιο σημαντικά κομμάτια του πολιτισμού του,απλά έχει διαφορετικές εκφάνσεις όπως πχ. η ελληνική jazz είναι το ρεμπετικο έτσι και με την γλώσσα δεν μπορούμε να την απορίψουμε επειδή δεν παράγεται πλέον γνώση σε αυτήν όλα εχουν την ροή τους στο χώρο και στον χρόνο.

τώρα αυτό με τα μισο-ελληνικά μισοεγγλέζικα είναι καραβλαχιά μέχρι εκεί που δε πάει,δε γουστάρεις τα ελληνικά μανταμίτσα πάρε τα μπογαλάκια σου πήγαινε εκεί που σου αρέσει και να περνάμε όλοι όμορφα,στην τελική μίλα μόνο αγγλικά-γαλλικά-ιταλικά-γερμανικά-ρώσικα μην ισοπεδώνεις 2 γλώσσες μαζί,κρίμα είναι.σαν τους τουρίστες με την καλτσούλα και τη σαγιονάρα,ζεσταίνεσαι πολύ ωραία βάλε τη σαγιονάρα σου και βγες,δεν ζεσταίνεσαι?βάλε το έρμο το παπουτσάκι...

σε καμία περίπτωση δεν είμαι αρχαιολάγνος και υποστηρικτής της θεωρείας πέρι ανωτερότητας της ελληνικής φυλής που υπερέχει όλων αλλά από αυτό το σημείο μέχρι να τα γκρεμίσουμε όλα πιστεύω υπάρχει και κάτι πιο κοντά στο μέσον;)

υ.γτο παράδειγμα με την κοπέλα και τη δραχμή πιστεύω ήταν λίγο ατυχές,από την μία μιλάμε για ένα κομμάτι της ιστορίας-πολιτισμού ενός λαού-έθνους και από την άλλη για ένα μέσο ανταλλαγής προιόντων...γνώμη μου πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Όλες οι γλώσσες χρησιμοποιούν λέξεις άλλων γλωσσών. Η ελληνική γλώσσα επέδρασε στη διαμόρφωση των γλωσσών πολλών λαών. Η Αγγλική γλώσσα, για παράδειγμα, χρησιμοποιεί σήμερα πάνω από 50.000 λέξεις Ελληνικής προέλευσης. Μερικά παραδείγματα:
Αλφάβητος- Alphabet
Βίβλος- Bible
Σινεμά- Cinema
Διάλογος- Dialogue
Φαντασία- Fantasy
Γραμματική- Grammar
Είδωλο- Idol
Λεξικό- Lexicon
Μαθηματικά- Mathematics
Μυωπία- Myopia
Πειρατής- Pirate
Πρόγραμμα- Program
Ραψωδία- Rhapsody
Σύμβολο- Symbol
Τεχνολογία- Technology
Ουτοπία- Utopia
'Aγγελος- Angel
Βιβλιογραφία- Bibliography
Κύβος- Cube
Εθνικός- Ethnic
Γεωγραφία- Geography
Ιστορία- History
Χιλιόμετρο- Kilometer
Μηχανή- Machine
Μοναστήρι- Monastery
Νεύρωση- Neurosis
Πολιτική- Politics
Πρόβλημα- Problem
Σαρκαστικός- Sarcastic
Σύμπτωμα- Symptom
Θεραπεία- Therapy
Ξενοφοβία-Xenophobia
Οι πρώτοι Χριστιανικοί ύμνοι γράφτηκαν στα Ελληνικά. Όλα τα βιβλία της Καινής Διαθήκης και τα Ευαγγέλια γράφτηκαν στα Ελληνικά. Ο Απόστολος Παύλος έγραψε τις 'Επιστολές' του στα ελληνικά.
Η πρώτη εγκυκλοπαίδεια γράφτηκε στα Ελληνικά.





οσο εθνικιστικο ειναι να ευλογουμε τα γενια μας αλλο τοσο ανθελληνικο ειναι να υποτιμουμε την ιστορια μας και τα γεγονοτα που θα επρεπε να μας κανουν περηφανους μεσα σε αυτο το ατελειωτο χαος του νεοελληνικου κρατους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...)
Οι πρώτοι Χριστιανικοί ύμνοι γράφτηκαν στα Ελληνικά. Όλα τα βιβλία της Καινής Διαθήκης και τα Ευαγγέλια γράφτηκαν στα Ελληνικά. Ο Απόστολος Παύλος έγραψε τις 'Επιστολές' του στα ελληνικά.
Η πρώτη εγκυκλοπαίδεια γράφτηκε στα Ελληνικά.


(...)


https://el.wikipedia.org/wiki/Καινή_Διαθήκη

Η ελληνική ως γλώσσα της Καινής Διαθήκης

Η γλώσσα του Ιησού και των πρώτων Αποστόλων δεν ήταν η ελληνική. Το ευαγγέλιο κηρύχθηκε αρχικά στην αραμαϊκή χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η ελληνική γλώσσα δεν ήταν αρκετά γνωστή στην Παλαιστίνη κατά την εποχή του Ιησού. Στα Ιεροσόλυμα λειτουργούσαν τουλάχιστον πέντε συναγωγές Ελληνιστών Ιουδαίων, οι οποίοι, πρέπει να χρησιμοποιούσαν το ίδιο καλά την αραμαϊκή και την ελληνική. Πάντως το ευαγγέλιο κηρύχθηκε επί Παλαιστινιακού εδάφους στην αραμαϊκή, και σε αυτήν καταγράφτηκαν τα πρώτα "Λόγια του Ιησού" και οι πρώτες περί αυτού διηγήσεις. Όμως πολύ σύντομα, με την έξοδο των πρώτων ιεραποστόλων από το Παλαιστινιακό έδαφος, παρουσιάστηκε η ανάγκη ώστε το κήρυγμα της νέας θρησκείας να γίνεται στην ελληνική και λόγια του Ιησού ή παραδόσεις που είχαν γραφτεί στην αραμαϊκή, να μεταφρασθούν στην ελληνική.
Οι ελληνιστές Ιουδαίοι ιεραπόστολοι και ειδικά εκείνοι που είχαν ως κέντρο την Αντιόχεια, φαίνεται ότι υπήρξαν οι πρωτοπόροι προς την κατεύθυνση αυτή και η μετάφραση της Παλαιάς Διαθήκης στην ελληνική από τους "εβδομήκοντα" αποτέλεσε γι' αυτούς σημαντική κληρονομιά. Τα 27 βιβλία της Καινής Διαθήκης είναι είτε από την αρχή είτε τουλάχιστον στην παρούσα μορφή τους, γραμμένα στην ελληνική γλώσσα, επειδή άσχετα προς την αρχική καταγωγή του ιστορικού υλικού ή των αρχικών γραπτών πηγών, τα κείμενα αυτά προέρχονται όλα από Εκκλησίες που χρησιμοποιούσαν τα ελληνικά ως μέσο επικοινωνίας. Μάλιστα, αν εξαιρεθούν ελάχιστα χωρία, στα βιβλία της Καινής Διαθήκης, χρησιμοποιείται παντού και η ελληνική Παλαιά Διαθήκη των "εβδομήκοντα". Κατ' αυτό τον τρόπο, είναι φανερό πως η Καινή Διαθήκη αποτελεί μέρος της ελληνικής γραμματολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
? δεν το 'ξερα αυτό :confused:

Σινεμά : Από το γαλλικό cinema, σύντμηση του σύνθετου cinematographe (cinemato- + -graphe), που είναι ελληνική λέξη, καθόσον τα δύο συνθετικά της παραπέμπουν το πρώτο στο ουσιαστικό κίνημα (κινώ) και το δεύτερο στο ρήμα γράφω. Στη συνέχεια, το σινεμά, ο κινηματογράφος ελληνιστί, πήρε ελληνική κατάληξη και έγινε σινεμάς, και υποκοριστική κατάληξη και έγινε σινεμαδάκι.

:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ελληνίς

Νεοφερμένος

Η Ελληνίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
" Την Γλώσσαν μου την έδωσαν Ελληνική" ! νομίζω ότι αυτό τα περικλείει ΟΛΑ!

Η Βικιπαίδεια δεν είναι πάντα αξιόπιστη ,το θέμα αυτό θέλει πάρα πολύ ψάξιμο από πηγές πιο επιστημονικές/
Θα το ψάξω λοιπόν και αφού το διασταυρώσω θα απαντήσω εκ νέου σ'αυτό τον ισχυρισμό που ίσως δεν είναι ακριβής.
Τό μόνο που μπορώ να πω με σιγουριά ,είναι ότι τα Αραμαικά ήταν η γλώσσα του Ιησού και των Αποστόλων αλλά για τα υπόλοιπα χρειάζεται επιστημονικότερη διασταύρωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παιδιά, ωραία όλα αυτά αλλά κατά την γνώμη μου δεν έχει νόημα να κοιτάμε ιστορικά στοιχεία. Τι είναι η Ελληνική γλώσσα αυτή την στιγμή; Αν αύριο όλοι μας πάψουμε να μιλάμε την Ελληνικά, πόσοι λαοί θα επηρεαστούν;

Και σε καμία περίπτωση δεν προτείνω την κατάργηση της Ελληνικής γλώσσας, ούτε το Ελληνικό κράτος να προβεί στην αλλαγή της κύριας γλώσσας. Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής απλώς:

Από την στιγμή που η μοναδική αντικειμενική αξία, για μια γλώσσα, είναι πόσα πρωτότυπα μιμίδια την χρησιμοποιούν ανά second για να διαδοθούν τότε οφείλουμε να επανεξετάσουμε την αξία, των Ελληνικών, έτσι ώστε τουλάχιστον να προβούμε στην διαδικασία για προσελκύσουμε νέα μιμίδια. Όταν πιστεύεις σε κάτι δεν κάθεσαι και το κοιτάς, το εξελίσσεις. Εμείς γιατί δεν τολμούμε να προβούμε σε μια εξέλιξη των Ελληνικών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Παιδιά, ωραία όλα αυτά αλλά κατά την γνώμη μου δεν έχει νόημα να κοιτάμε ιστορικά στοιχεία. Τι είναι η Ελληνική γλώσσα αυτή την στιγμή; Αν αύριο όλοι μας πάψουμε να μιλάμε την Ελληνικά, πόσοι λαοί θα επηρεαστούν;

Και σε καμία περίπτωση δεν προτείνω την κατάργηση της Ελληνικής γλώσσας, ούτε το Ελληνικό κράτος να προβεί στην αλλαγή της κύριας γλώσσας. Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής απλώς:

Από την στιγμή που η μοναδική αντικειμενική αξία, για μια γλώσσα, είναι πόσα πρωτότυπα μιμίδια την χρησιμοποιούν ανά second για να διαδοθούν τότε οφείλουμε να επανεξετάσουμε την αξία, των Ελληνικών, έτσι ώστε τουλάχιστον να προβούμε στην διαδικασία για προσελκύσουμε νέα μιμίδια. Όταν πιστεύεις σε κάτι δεν κάθεσαι και το κοιτάς, το εξελίσσεις. Εμείς γιατί δεν τολμούμε να προβούμε σε μια εξέλιξη των Ελληνικών;

μα τα εξελιξαμε απο την αρχαια ελληνικη στη νεα ελληνικη γλωσσα.
τι θα καναν οι αλλοι λαοι? το ξερεις οτι στα σχολεια στο εξωτερικο διδασκονται την αρχαια ελληνικη?
νομιζω πιο πολυ την τιμουν οι ξενοι παρα εμεις. επισης καπου πηρε το ματι μου στο ischool το εξης:
Η αγγλική γλώσσα μόλις συμπλήρωσε την 1.000.000 λέξη της ενώ η ελληνική τη 5.000.000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μα τα Ελληνικά εξελίσσονται. Ξέρεις πόσες αλλαγές έχουν γίνει στη γλώσσα μας τις τελευταίες δεκαετίες; Δες μια έκθεση των γονιών σου,μια δική σου και θα καταλάβεις. Επίσης αγνοείς κάτι πολύ σημαντικό για μένα. Οι γλώσσες είναι δημιουργήματα ανθρώπων ενός συγκεκριμένου χώρου και χρόνου. Άρα εξυπηρετούν μια χρονική στιγμή τις ανάγκες των ανθρώπων που τη μιλούν. Αν εμφανιστούν νέες ιδέες οι άνθρωποι που μιλούν αυτή τη γλώσσα θα δημιουργήσουν νέες λέξεις για να περιγράψουν αυτή νέα έννοια. Αν κάτι είναι ξένο στους ομιλούντες της π.χ. όροι της τεχνολογίας είτε καταλήγουμε να δανειζόμαστε αυτούσιες λέξεις από άλλες γλώσσες είτε καταφεύγουμε σε αποτυχημένες προσπάθειες απόδοσης της στην Ελληνική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Παιδιά, ωραία όλα αυτά αλλά κατά την γνώμη μου δεν έχει νόημα να κοιτάμε ιστορικά στοιχεία. Τι είναι η Ελληνική γλώσσα αυτή την στιγμή; Αν αύριο όλοι μας πάψουμε να μιλάμε την Ελληνικά, πόσοι λαοί θα επηρεαστούν;

Και σε καμία περίπτωση δεν προτείνω την κατάργηση της Ελληνικής γλώσσας, ούτε το Ελληνικό κράτος να προβεί στην αλλαγή της κύριας γλώσσας. Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής απλώς:

Από την στιγμή που η μοναδική αντικειμενική αξία, για μια γλώσσα, είναι πόσα πρωτότυπα μιμίδια την χρησιμοποιούν ανά second για να διαδοθούν τότε οφείλουμε να επανεξετάσουμε την αξία, των Ελληνικών, έτσι ώστε τουλάχιστον να προβούμε στην διαδικασία για προσελκύσουμε νέα μιμίδια. Όταν πιστεύεις σε κάτι δεν κάθεσαι και το κοιτάς, το εξελίσσεις. Εμείς γιατί δεν τολμούμε να προβούμε σε μια εξέλιξη των Ελληνικών;
Το ρώτησα και πάνω, υπάρχει καμιά άλλη γλώσσα που επαναδιατύπωσε, πρόσθεσε ή αφαίρεσε κάτι στη δομή της ή σε οτιδήποτε άλλο; Αυτό σημαίνει ότι δεν πιστεύουν στην γλώσσα τους;:confused:
Θα επαναδιατύπωνα την φράση σου ως εξής: Όταν πιστεύεις σε κάτι προσπαθείς να εφαρμόσεις. (βλέπε ορθογραφία, ασυνταξίες, συνοχή ενός κειμένου κτλ κτλ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Αν αύριο όλοι μας πάψουμε να μιλάμε την Ελληνικά, πόσοι λαοί θα επηρεαστούν;

Από την στιγμή που η μοναδική αντικειμενική αξία, για μια γλώσσα, είναι πόσα πρωτότυπα μιμίδια την χρησιμοποιούν ανά second για να διαδοθούν τότε οφείλουμε να επανεξετάσουμε την αξία, των Ελληνικών, έτσι ώστε τουλάχιστον να προβούμε στην διαδικασία για προσελκύσουμε νέα μιμίδια. Όταν πιστεύεις σε κάτι δεν κάθεσαι και το κοιτάς, το εξελίσσεις. Εμείς γιατί δεν τολμούμε να προβούμε σε μια εξέλιξη των Ελληνικών;

και αν αύριο πούμε σταματάμε την παραγωγή σκόρδου ποιος θα επηρεαστεί κανείς?όλοι θα συνεχίσουν να ζουν κανονικά σιγά τα ωά στην τελική,αλλά πόσο πιο ωραίο γίνεται το πιτόγυρο που τρως ή τα κοψίδια όταν συνοδεύονται με το τζατζικάκι τους?
θέλω να πω ότι αυτό που λες είναι παρατραβηγμένο,στον κόσμο κάθε στιγμή γίνονται εκατομύρια γεγονότα που δεν έχουν καμία απολύτως βαρύτητα ως προς την εξέλιξη του κόσμου αυτού αλλά γίνονται μην είσαι μηδενιστής.

αντικειμενική αξία δεν μπορούμε να προσδόσουμε σε κάτι μη χειροπιαστό πόσο μάλλον στην γλώσσα ενός λαού είτε είναι τα ελληνικά είτε τα σουαχίλι είτε η γλώσσα των ξωτικών στον άρχοντα των δαχτυλιδιών.

τέλος η εξέλιξη είναι μία συνεχής διαδικασία και χρονοβόρα και συχνά δεν μπορούμε να την καταλάβουμε από την μία στιγμή στην άλλη,
πχ.έπαιζα αρκετά χρόνια χάντμπωλ,
αν σου έδινα τα παπούτσια μου-την εμφάνισή μου-την καλύτερη μπάλα που κυκλοφορεί και σε πήγαινα στις ολυμπιακές εγκαταστάσεις για προπόνηση τι θα έκανες?απολύτως τίποτα,θα ήσουν ένας καραγκιοζάκος που προσπαθεί να πουλήσει μούρη(ενδεχομένως) και θα προκαλούσες το γέλιο.(όπως και εγώ και ο καθένας)

αν όμως άρχισες να κάνεις προπονείσαι,να σου δίνουν συμβουλές,να δοκιμάζεις πράγματα,να παρακολουθείς αγώνες και να παίζεις τότε σίγουρα στο μέλλον θα έπαιζες χάντμπωλ.

έτσι και με τη γλώσσα θέλει προσπάθεια για να την καταλάβεις,να πάρεις πράγματα από αυτήν και να της δώσεις κιόλας και σε βάθος χρόνου θα δεις και την ομορφιά της και το πόσο άλλαξε.....αλλιώς τράβα παίξε μπάλα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
H ελληνική γλώσσα είναι η ομορφότερη στον κόσμο, η πιο επαρκής να διαχωρίσει αλλά και να αποδώσει τις υψηλότερες έννοιες όπως αγάπη # έρωτας, π.χ. για την αγάπη και για τον έρωτα υπάρχει η ίδια λέξη στην αγγλική γλώσσα. Επίσης όταν γνωρίζει κανείς σε βάθος την ελληνική γλώσσα, μπορεί να κατανοήσει σε βάθος τα πράγματα, τις μεγάλες αλήθειες, τις Φιλοσοφίες, τις θρησκείες, τις επιστήμες, να μεταδώσει, αλλά και να επικοινωνήσει αποτελεσματικότερα, γιατί του δίνει πραγματική δύναμη. Ακόμα και από την αρνητική πλευρά, όταν για παράδειγμα κάποιος θέλει να υποβάλλει, να πείσει, να παρασύρει, θα το κάνει με τον αποτελεσματικότερο τρόπο αν κατέχει σε βάθος την ελληνική. Ξέρεις γιατί ; Γιατί αυτός θα μεταστοιχειώσει την ιδέα αλλά και την πρόθεση με τον καλύτερο τρόπο σε λέξεις και προτάσεις, ενώ ο άλλος που έχει σοβαρές ελλείψεις θα τα χάσει και θα ζαλιστεί σαν κοτόπουλο. 'Ενας άνθρωπος που γνωρίζει σε βάθος την ελληνική γλώσσα μπορεί να χειριστεί πολύ εύκολα κάποιον πνευματικά και ψυχολογικά. Είναι ισχυρότερος πομπός. Αυτό που πιστεύω ότι διαχωρίζει την ελληνική γλώσσα από τις υπόλοιπες είναι δυο πράγματα, η αποτελεσματικότητα και η ακρίβεια. Είναι μια αξιολάτρευτη γλώσσα που δυστυχώς μας έκαναν να την σιχαθούμε τα σχολεία και οι απαράδεκτοι καθηγητές. Μακάρι να ξέραμε πόση σχεδόν μαγική ενέργεια και δύναμη κρύβεται πίσω από τις λέξεις. Πάντως όχι ο Αλέξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Αυτό το πρωινό μου επέλεξα να το ξεκινήσω ακούγοντας κάποια εκτέλεση Carmina Burana και επειδή είχα ξεχάσει το νόημα ενός στίχου είπα να κάνω ένα google search. Δεν βρήκα καμία Ελληνική μετάφραση και για λίγο ένιωσα πραγματικά φτωχός που η μητρική μου γλώσσα είναι τα Ελληνικά. Για ακόμη μια φορά μια νέα μου γνώση ήρθε στα Αγγλικά.
1. Η Carmina Burana είναι μία συλλογή ποιημάτων.
2. Το να μεταφράσει κανείς μία συλλογή ποιημάτων από τα Λατινικά, Αρχαία Γερμανικά και Γαλλικά στα Ελληνικά, απαιτεί τεράστιες μορφωτικές δυνατότητες. Πόσο μάλλον να αποδοθεί το ακριβές νόημα κάθε στίχου που αποτελεί ακόμα μεγαλύτερη προσπάθεια.
3. Ένιωσες φτωχός που η ελληνική γλώσσα είναι φτωχή. Είναι φτωχή γιατί δεν βρήκες ελληνική μετάφραση από αυτά που καταλαβαίνω από το κείμενο. Αυτό είναι άτοπο. Από πότε μία γλώσσα έχει ευθύνη για το πώς την χρησιμοποιούν οι άνθρωποι;
4.
Seven, it takes you left,
don't stress it!
Many of them are in a deaf palm.
Αυτό είναι απόσπασμα από το "Εφτά νάνοι στο S/S Cyrenia" του Καββαδία.
Διαβάζοντάς το θεωρώ ότι πρέπει αν όχι να αισθάνεσαι περήφανος, απλά να σέβεσαι το γεγονός ότι μιλάς αυτήν την γλώσσα.
Τα Ελληνικά έχουν τόσο μεγάλη εκφραστική και λεξιλογική ποικιλία που ούτε εμείς δεν ξέρουμε.

Όλοι σεβόμαστε, για παράδειγμα, το Internet ή την εφημερίδα όχι για την τεχνογνωσία αλλά για το περιεχόμενο που διακινείται σε αυτά τα μέσα. Δεν νομίζω κάνεις να κοιμάται αγκαλιά με ένα Cisco router ή με μια τυπογραφική μηχανή. Ωστόσο οι θαυμαστές της Ελληνικής γλώσσας λένε αχ τι ωραία γραμματική, τι πλούσιο λεξιλόγιο. Και ρωτώ: Ποίο το νόημα του πλούσιου λεξιλογίου όταν κάνεις δεν προσπαθεί να βρει νέους συνδυασμούς λέξεων έτσι ώστε να σχηματίσει ένα κείμενο;Ποίο το νόημα των εκπληκτικών κανόνων συντακτικού και γραμματικής αν όταν τους γνωρίζεις δεν έχεις καμία παραπάνω ευκολία να αντιληφθείς τις αλλαγές στο περιβάλλον;
Κάθε τομέας έχει την δική του αργκό.
Φανερό είναι το παράδειγμα του browser, του ελληνικού "φυλλομετρητή".
Να λοιπόν, η γραμματική και το συντακτικό σου δημιουργεί την αντίστοιχη ελληνική σωστή λέξη.
Παρ' όλα αυτά είναι εντελώς αδιανόητο σε ένα μέσο στο οποίο κυριαρχεί η αγγλική γλώσσα να χρησιμοποιούνται οι ελληνικοί όροι.
Σε αυτό πάλι δεν φταίει η γλώσσα.
Επίσης η γραμματική και το συντακτικό δεν είναι αυτά που καθορίζουν τις λέξεις. Αυτά είναι συστήματα κανόνων που καθορίζουν την τη φωνολογική, μορφολογική και συντακτική δομή μιας γλώσσας. (Λεξικό Κοινής Νεοελληνικής Μ. Τριανταφυλλίδη)
Ο άνθρωπος-πομπός που θέλει να περάσει ένα μήνυμα σε έναν άλλον χρησιμοποιεί κατάλληλα αυτά τα εργαλεία ώστε να στείλει το μήνυμα στον δέκτη. Αυτός καθορίζει τις λέξεις.

Όμως ... ξέρω υπάρχει και το συναισθηματικό κομμάτι. Πράγματι πως μπορείς να πετάξεις στα σκουπίδια μια γλώσσα που την χρησιμοποιήσαν τόσο σημαντικοί άνθρωποι. Για ένα λεπτό, καταρχάς ποίος όμως είπε να πετάξουμε οποιαδήποτε γλώσσα; Επίσης και πάνω στις πέτρες γράφτηκαν τα πρώτα σημαντικά κείμενα για την ανθρώπινη φυλή αυτό σημαίνει ότι πρέπει να προσκυνάμε τις πέτρες;
Όταν δεν μπορείς να επικοινωνήσεις με τον άλλον δεν σε νοιάζει κανένα συναίσθημα.
Ο πλούτος κάθε γλώσσας είναι ανάλογος με των ποιοτικών χαρακτηριστικών του πολιτισμού της από τον οποίον προέρχεται.
Δεν μπορούμε να μιλάμε την αρχαία ελληνική διάλεκτο (η Ελληνική είναι ΜΙΑ και αδιαίρετη) αφού πολλές λέξεις μας είναι άχρηστες.

Ναι, έχουμε θεοποίησει την Ελληνική γλώσσα και έχουμε γίνει δούλοι της, φοβόμαστε να κάνουμε οποιαδήποτε αλλαγή γιατί φοβόμαστε ότι θα καταστραφεί. Έχετε αναρωτηθεί πότε μήπως τα αρχαία διδάσκονται με αυτόν τον απαράδεκτο τρόπο λόγο αυτής της "θεοποίησης";
Τι αλλαγές θεωρείς ότι πρέπει να γίνουν;
Η δημοτική θεωρώ πως είναι ήδη υπεραπλουστευμένη.
Τώρα για το αν μαθαίνεται σωστά αυτό είναι ένα άλλο θέμα και ευθύνη σε αυτό δεν έχει μόνο το σχολείο ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ Ο ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΠΕΡΙΓΥΡΟΣ.
Επίσης οι μισοί την θεοποιούν και καταργούν τις άλλες και οι άλλοι μισοί χέστηκαν για όλες τις γλώσσες.

Η θεοποίηση της Ελληνικής γλώσσας και οποιαδήποτε γλώσσας οπισθοδρομεί την κοινωνία. Π.χ. Έβλεπα σε ένα documentary για το πόσο αγώνα κάνει ο OHE (νομίζω :redface:) για να διατηρηθεί μια γλώσσα που ομιλείται από 100 ξεχασμένους κατοίκους που μένουν κάπου στην Ασία, παρόλο που τόνιζε την συναισθηματική και ιστορική αξία αυτής της γλώσσας εγώ επιμένω να μην μπορώ να δεχτώ ότι αυτή είναι βέλτιστη λύση για αυτούς τους ανθρώπους. Γιατί να μην τους μάθουμε μια άλλη γλώσσα έτσι ώστε να έχουν και διευκολύνσεις στο εμπόριο/ανταλλαγές και γενικότερα να αρχίσουν να επικοινωνούν στο έξω κόσμο; Με την βοήθεια της τεχνολογίας μπορούμε, μάλιστα, να καταγράψουμε την γλώσσα και να την θαυμάζουμε.
Εάν είχες το ανάλογο μορφωτικό επίπεδο με αυτούς, πώς θα σου φαινόταν να μην μπορείς να εκφραστείς;
Συμφωνώ πώς πρέπει και να γνωρίζουμε μία άλλη ξένη γλώσσα.
Όμως η γλώσσα είναι ΑΔΙΑΣΠΑΣΤΟ στοιχείο της εθνικής ταυτότητας ενός λαού, καθώς όπως είπα παραπάνω ο πλούτος της είναι ανάλογος της ποιότητας του λαού σε ανθρωπιστικό και τεχνολογικό επίπεδο.

Θεωρώ ότι αν αποδεχτούμε ότι η Ελληνική γλώσσα σίγουρα πλέον δεν είναι εξίσου δυνατή που ήταν πριν κάμποσους αιώνες, μόνο οφέλη θα έχει. Είτε θα προσπαθήσουμε να την ενδυναμώσουμε είτε θα το αποδεχτούμε με αποτέλεσμα να είναι αυτό από τα βασικότερα μελήματα του εκπαιδευτικού συστήματος η διδασκαλία και άλλων γλωσσών κάτι ιδιαιτέρα θετικό αφού ένας άνθρωπος, εν έτει 2010, που γνωρίζει μόνο την Ελληνική γλώσσα αντικειμενικά υστερεί σημαντικά στο τι μπορεί να κάνει και τι μπορεί να πετύχει σε σχέση με έναν άνθρωπο που γνωρίζει μόνο π.χ. την Αγγλική.
Δεν είπαμε ότι είναι η παγκόσμια γλώσσα, ούτε έχει τον ρόλο που είχε τα Ελληνιστικά Χρόνια.
Όμως όταν λες να την ενδυναμώσουμε τι εννοείς;
Εσύ βλέπεις καθαρά την τεχνοκρατική πλευρά του θέματος.
Δεν είναι όλα λεφτά όμως.
Γιατί ο μετανάστης να μην ξέρει τέλεια Ελληνικά;
Γιατί να μην μπορεί να γευτεί τον πλούτο μιας γλώσσας στην οποία εκφράστηκαν ανεκτίμητης αξίας κείμενα;
Γιατί να μην μπορεί να ψάχνει σε 800 λεξικά, να βρίσκει έννοιες, φράσεις, λέξεις που θα διευρύνουν το γνωστικό του και πνευματικό του επίπεδο.
Ξέρω ότι όλα ακούγονται γραφικά και σαν μια καλοστημένη διαφήμιση του Ε.Ο.Τ. όμως αυτή είναι η μαγεία της γλώσσας και όχι το να στοιβάζεις λέξεις στη σειρά όπως έκανα επί 5 χρόνια στα Γερμανικά.

Καλοί οι συναισθηματισμοί, αλλά νομίζω ότι ο Ελληνικός λαός διαπράττει έγκλημα απέναντι στις νέες γενιές επειδή ούτε προσπαθεί να βελτιώσει την αξία της γλώσσας αλλά τους εμποδίζει με αυτό το taboo. Θυμάμαι που επειδή μέσα στο τραμ δυο Ελληνίδες πιτσιρίκες μιλούσαν κυρίως Αγγλικά δυο γιαγιάδες άρχισαν να τις κατακρίνουν λέγοντας ότι δεν σέβονται τίποτα, ασχέτως αν η Ελευθερία επιλογών είναι υψηλότερη αξία. Το κυριότερο όμως δεν είναι τα μεμονωμένα περιστατικά αλλά γεγονότα όπως ότι το εκπαιδευτικό σύστημα σίγουρα δεν είναι και ότ,ι καλύτερο για κάποιον που ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζει τουλάχιστον δυο γλώσσες αλλά και γεγονότα όπως έχουμε εγκλωβιστεί σε αυτή την γλώσσα. Σαφώς και άλλες χώρες, ακόμη και από την Δύση, δεν έχουν ΤΙΣ γλώσσες αλλά τουλάχιστον δεν έχουν taboo με αυτό! .
Άλλο ο ελληνικός λαός και άλλο δύο αγράμματες γιαγιάδες της κατοχής που δεν ξέρουν να γράφουν καν.
Επίσης κι εγώ αν έβλεπα συνομήλικές μου να λένε "Ω αζπλ μμμμμμμ, λολ, ομιτζι" θα εξαγριωνόμουν.
Αυτό δεν είναι εξέλιξη της γλώσσας, άρα εξέλιξη του μορφωτικού επιπέδου του λαού και επομένως ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ. (Θυμίζω την Νέα Ομιλία του Όργουελ.)
Προφανώς έχει ο καθένας το δικαίωμα να μιλάει όποια γλώσσα θέλει άσχετα αν αυτό δεν είναι γλώσσα αλλά φθόγγοι. Όμως από τη μία μας λες ότι πρέπει να μιλάνε αγγλικά και ότι η ελληνική είναι ξεπερασμένη κ.λ.π. και από την άλλη λες για ελευθερία επιλογών. Ποια στάση ασπάζεσαι τελικά;

Τέλος θα ήθελα να επισημάνω ότι δεν έχει κανένα νόημα να λέμε ότι η Ελληνική γλώσσα έχει 900 τρις παραπάνω λέξεις από την Αγγλική γλώσσα ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλες διάφορες έχουμε σκαρφιστεί. Η Ελληνική γλώσσα, όπως και όλες οι γλώσσες, χρειάζονται ανθρώπους που τις αγαπούν και εμείς δεν την αγαπάμε. Αγαπάμε κάτι, όταν το αγαπάμε παρόλο που είναι αυτό που είναι. Και εμείς δεν αγαπάμε την Ελληνική γλώσσα για αυτό που είναι αλλά είτε για αυτό που ήταν είτε για αυτό που νομίζουμε ότι είναι, σε διαφορετική περίπτωση θα είχαμε πάψει να ζαλίζουμε άλλους πολιτισμούς για την αξία των Ελληνικών.
Σύμφωνοι για το τελευταίο. Η γλώσσα αυτή είναι γλώσσα τον Χατζηνικολαίων, Σόμπολων, Σημιτών, Καραμανλαίων και άλλων πολλών διεφθαρμένων. Να μην κάνουμε λοιπόν αυτήν την γλώσσα ΞΑΝΑ το σύμβολο της Δημοκρατίας;

Υ.γ.: Θυμήθηκα σε μια διάλεξη για τις ισοτιμίες και συγκεκριμένα για την δραχμή που μια φοιτήτρια είχε ρωτήσει γιατί ένα νόμισμα με τόσο μεγάλη ιστορία γιατί δεν την εμπιστευόταν οι αγορές. Μου άρεσε πολύ η ερώτηση, μια αυθόρμητη ερώτηση, δείχνει τον εγκλωβισμό μας, μιλάμε τόσο πολύ για την Ιστορία λες και δεν υπάρχει κάτι άλλο. Προσέξτε λίγο την προηγούμενη πρόταση. "Μιλάμε τόσο πολύ για την Ιστορία λες και δεν υπάρχει κάτι άλλο", μόνο εγώ την θεωρώ ισοδύναμη με το "Μιλάμε για τόσο πολύ για το παρελθόν, λες και δεν υπάρχει κάτι άλλο";
Θεωρώ ότι τα γραμματικοσυντακτικά (α, αυτή η λέξη δεν υπάρχει στο λεξικό) λάθη που έγιναν, έγιναν εκ παραδρομής.
Όπως και να έχει σχολιάζω το ερμηνευτικό πλαίσιο.
Σίγουρα η οικονομία και η εξέλιξή της δεν έχει σχέση με την γλώσσα και την εξέλιξή της.
Είναι εντελώς διαφορετικοί τομείς.
Σίγουρα επίσης δοξάζουμε τους Αρχαίους Έλληνες -μάλλον μόνον αυτούς- αφού εμείς είμαστε κατά πλειοψηφία ένα μπόλικο τίποτα.
Το ερώτημά μου επανέρχεται όμως. Πώς θεωρείς εσύ ότι μπορεί να εξελιχθεί η πιο απλουστευμένη μορφή της Ελληνικής;

μα τα εξελιξαμε απο την αρχαια ελληνικη στη νεα ελληνικη γλωσσα.
τι θα καναν οι αλλοι λαοι? το ξερεις οτι στα σχολεια στο εξωτερικο διδασκονται την αρχαια ελληνικη?
νομιζω πιο πολυ την τιμουν οι ξενοι παρα εμεις. επισης καπου πηρε το ματι μου στο ischool το εξης:
Η αγγλική γλώσσα μόλις συμπλήρωσε την 1.000.000 λέξη της ενώ η ελληνική τη 5.000.000
https://sarantakos.wordpress.com/2009/06/14/eirwneia/

Και κάτι τελευταίο.
Όλοι οι Έλληνες πρέπει να αισθάνονται περήφανοι που έργα του Ομήρου, του Αριστοτέλη, του Σωκράτη και του Πλάτωνα, του Ευριπίδη, του Αριστοφάνη και άλλων μάς κάνουν την τιμή να τα διαβάζουμε εμείς οι ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΙ, ΟΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ Έλληνες ακόμα και αν σιχαίνονται αυτήν την γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]«Η αρχαία ελληνική γλώσσα ήτο και είναι η ανωτέρα όλων των παλαιοτέρων και νεοτέρων γλωσσών» [/FONT] [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Ήταν τα πρώτα λόγια που είπε ο μεγάλος γλωσσολόγος Μάικλ Βεντρίς, όταν κατάφερε να αποκρυπτογραφήσει, μετά από πολύχρονες έρευνες, τη Γραμμική γραφή Βʼ, προσφέροντας μια μοναδική υπηρεσία στην Ελλάδα.[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Σήμερα οι ξένοι επιστρέφουν στα αρχαία Ελληνικά. Κι αυτό δεν είναι τυχαίο, ούτε βέβαια τους έπιασε ξαφνικά ο φιλελληνισμός και η αγάπη προς την Ελλάδα. Έχουν αντιληφθεί και γνωρίζουν οι ειδικοί ότι το μέλλον - και από πλευράς υπολογιστών (Η/Υ) και από πλευράς σκέψεων και νοημάτων - βρίσκεται στην Αρχαία Ελληνική Γλώσσα.[/FONT]


ακομα και το ονομα της η ευρωπη απο την ελληνικη μυθολογια το πηρε
Ο δορυφόρος Ευρώπη πήρε το όνομά του, όπως και η ήπειρος Ευρώπη, από την κόρη του Αγήνορος, βασιλιά της Φοινίκης στην αρχαία ελληνική μυθολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Έχουν αντιληφθεί και γνωρίζουν οι ειδικοί ότι το μέλλον - και από πλευράς υπολογιστών (Η/Υ) και από πλευράς σκέψεων και νοημάτων - βρίσκεται στην Αρχαία Ελληνική Γλώσσα[/FONT].
Νομίζω (έχω διαβάσει για την ακρίβεια) ότι το περί υπολογιστών και αρχαίας ελληνικής είναι λαϊκός μύθος.
Για τα υπόλοιπα, κανένας μας δεν μπορεί να αμφισβητήσει τον Βέντρις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Κάρμινα Μπουράνα είναι ο τίτλος μιας χειρόγραφης συλλογής πάνω από 1000 ποιημάτων και τραγουδιών που γράφτηκαν στις αρχές του 13ου αιώνα. Η αυθεντική συλλογή βρίσκεται σήμερα στην Κρατική Βιβλιοθήκη της Βαυαρίας στο Μόναχο. Ο λατινικός τίτλος Carmina Burana ή ο αγγλικός Songs of Beuern δόθηκε το 1847 από τον Johann Andreas Schmeller. Η λέξη Beuern, που προέρχεται από το αρχαίο γερμανικό bur ("μικρό σπίτι"), αναφέρεται στο χωριό Benediktbeuern, στους πρόποδες των Βαυαρικών Άλπεων, το οποίο και δανείζεται το όνομά του από το ομώνυμο Αβαείο που ιδρύθηκε στην περιοχή το 733. Από έρευνες ωστόσο προέκυψε ότι το χειρόγραφο δεν δημιουργήθηκε εκεί. Τα κομμάτια είναι σχεδόν όλα γραμμένα στα Λατινικά, με κάποια να είναι γραμμένα σε μια διάλεκτο των Μεσαίων Γερμανικών και λίγα σε Αρχαία Γαλλικά: έχουμε να κάνουμε με "μακαρονικούς στίχους", μια μείξη Λατινικών, γερμανικών και γαλλικών με τη δημώδη γλώσσα της εποχής εκείνης. Γράφτηκαν από σπουδαστές και κληρικούς γύρω στο 1230, όταν τα λατινικά ήταν η κοινή γλώσσα (λίνγκουα φράνκα) σε όλη την Ιταλία και τη Δυτική Ευρώπη. Τα περισσότερα ποιήματα και τραγούδια φαίνεται να αποτελούν δημιουργία των Γολιάρδων δόκιμων κληρικών, που διακωμωδούσαν και σατίριζαν την Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία.


αυτό βρήκα σχετικά με το θέμα μας,όπως καταλαβαίνεις είναι παραπάνω από λογικό να μην βρίσκεις αντιστοιχίες και μεταφράσεις έτσι απλά εκτός αν είσαι γνώστης αρχαίων γαλλικών,μεσαίων γερμανικών,λατινικών και της αργκό της εποχής του 1200:confused: σαν να διαβάζουν το 2800 ένα κείμενο που να αποτελείτε από σημερινή αργκό-τοπικές διαλέκτους και α2-3 τσιτάτα εις την αρχαίαν ελληνική έτσι για να έχουμε να λέμε.

ένα ακόμα παράδειγματα για να καταλάβεις το πόσο βαθειά-έντονη και γεμάτη νοήματα είναι η γλώσσα μας από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα είναι ότι ο Καζαντζάκης για να ολοκληρώσει την "μετάφραση" κατ'εσέ απόδοση κατ'εμέ της οδύσσειας στην νεοελληνική χρειάστηκε 13 ολόκληρα χρόνια.
μόνο από αυτό μπορείς να μπεις στη διαδικασία να σκεφτείς κατά πόσο απλή και απλοική είναι ελληνική γλώσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Αυτό το πρωινό μου επέλεξα να το ξεκινήσω ακούγοντας κάποια εκτέλεση Carmina Burana και επειδή είχα ξεχάσει το νόημα ενός στίχου είπα να κάνω ένα google search. Δεν βρήκα καμία Ελληνική μετάφραση και για λίγο ένιωσα πραγματικά φτωχός που η μητρική μου γλώσσα είναι τα Ελληνικά. Για ακόμη μια φορά μια νέα μου γνώση ήρθε στα Αγγλικά.


Έτσι και το ξαναπείς αυτό περί φτώχειας…:ropalo:

Για τα Carmina Burana, με κάλυψαν οι συν-στεκίτες που δημοσίευσαν αναρτήσεις νωρίτερα. Για το αν κάποιος με τις γνώσεις που απαιτούνται, έχει ανεβάσει τη μετάφραση τους στα Ελληνικά στο διαδίκτυο, τι να σου πω, μπορεί και να έρχεται…


Όλοι σεβόμαστε, για παράδειγμα, το Internet ή την εφημερίδα όχι για την τεχνογνωσία αλλά για το περιεχόμενο που διακινείται σε αυτά τα μέσα. Δεν νομίζω κάνεις να κοιμάται αγκαλιά με ένα Cisco router ή με μια τυπογραφική μηχανή. Ωστόσο οι θαυμαστές της Ελληνικής γλώσσας λένε αχ τι ωραία γραμματική, τι πλούσιο λεξιλόγιο. Και ρωτώ: Ποίο το νόημα του πλούσιου λεξιλογίου όταν κάνεις δεν προσπαθεί να βρει νέους συνδυασμούς λέξεων έτσι ώστε να σχηματίσει ένα κείμενο;Ποίο το νόημα των εκπληκτικών κανόνων συντακτικού και γραμματικής αν όταν τους γνωρίζεις δεν έχεις καμία παραπάνω ευκολία να αντιληφθείς τις αλλαγές στο περιβάλλον;


Ή όταν αισθάνεσαι φωνή βοώντος θα συμπλήρωνα. Και δράττομαι της ευκαιρίας για λίγη εσωστρέφεια. Γιατί υπογράφεις ως administrator και όχι ως διαχειριστής? Γιατί, όταν γράφεις κάτι που έχει να κάνει με λειτουργίες του στεκιού, χρησιμοποιείς την πεπατημένη των αγγλικών όρων και δεν δοκιμάζεις να εκφραστείς αμιγώς στα ελληνικά? Γιατί δεν προσπαθείς (και λέγοντας εσύ εννοώ και πολλούς άλλους ακόμα όχι με διάθεση ψόγου αλλά στενοχώριας περισσότερο) να δημιουργήσεις έστω μια λέξη από μια έννοια που την κατέχεις ως γνώση?

Η γλώσσα είμαστε εμείς. Ή εμείς τη χρησιμοποιούμε, την προστατεύουμε, την εξελίσσουμε, ή εμείς την παραδίδουμε στη λήθη. Το θέμα είναι ότι τότε θα παραδώσουμε και την ταυτότητα μας αν δεν το έχουμε κάνει ήδη…



Όμως ... ξέρω υπάρχει και το συναισθηματικό κομμάτι. Πράγματι πως μπορείς να πετάξεις στα σκουπίδια μια γλώσσα που την χρησιμοποιήσαν τόσο σημαντικοί άνθρωποι. Για ένα λεπτό, καταρχάς ποίος όμως είπε να πετάξουμε οποιαδήποτε γλώσσα; Επίσης και πάνω στις πέτρες γράφτηκαν τα πρώτα σημαντικά κείμενα για την ανθρώπινη φυλή αυτό σημαίνει ότι πρέπει να προσκυνάμε τις πέτρες;

Ναι, έχουμε θεοποίησει την Ελληνική γλώσσα και έχουμε γίνει δούλοι της, φοβόμαστε να κάνουμε οποιαδήποτε αλλαγή γιατί φοβόμαστε ότι θα καταστραφεί. Έχετε αναρωτηθεί πότε μήπως τα αρχαία διδάσκονται με αυτόν τον απαράδεκτο τρόπο λόγο αυτής της "θεοποίησης";

Ναι, έχουμε θεοποιήσει την Ελληνική γλώσσα, αλλά δεν φοβόμαστε τις αλλαγές όταν αυτές είναι εξελικτικές. Όταν δεν απογυμνώνουν, δε στερούν, δε αποκόβουν τη σχέση παρελθόντος παρόντος μέλλοντος.
Τα αρχαία διδάσκονται ως ξένη γλώσσα γιατί αυτό κατάφεραν να τα κάνουν για τα παιδιά. Ξένη γλώσσα. Κι ακόμα χειρότερα. Νεκρή και άχρηστη γλώσσα. Γιατί? Γιατί κανείς εκπαιδευτικός δεν σπέρνει το σπόρο της αναζήτησης, του ερεθίσματος, της έρευνας. Της σύνδεσης με το παρελθόν, της συνειδητοποίησης της συνέχειας και της εξέλιξης. Κάνουν γλώσσα στα παιδάκια στο δημοτικό και τρέμουν να πουν ότι «ξέρετε, αυτή η λεξούλα, λεγόταν έτσι πριν από 2οοο χρόνια», «αυτή η φράση λεγόταν παλιά έτσι» ας μην κάνουν γραμματική και συντακτικό, το σπόρο να ρίξουν στο υποσυνείδητο, αλλά που…



Η θεοποίηση της Ελληνικής γλώσσας και οποιαδήποτε γλώσσας οπισθοδρομεί την κοινωνία. Π.χ. Έβλεπα σε ένα documentary για το πόσο αγώνα κάνει ο OHE (νομίζω :redface:) για να διατηρηθεί μια γλώσσα που ομιλείται από 100 ξεχασμένους κατοίκους που μένουν κάπου στην Ασία, παρόλο που τόνιζε την συναισθηματική και ιστορική αξία αυτής της γλώσσας εγώ επιμένω να μην μπορώ να δεχτώ ότι αυτή είναι βέλτιστη λύση για αυτούς τους ανθρώπους. Γιατί να μην τους μάθουμε μια άλλη γλώσσα έτσι ώστε να έχουν και διευκολύνσεις στο εμπόριο/ανταλλαγές και γενικότερα να αρχίσουν να επικοινωνούν στο έξω κόσμο; Με την βοήθεια της τεχνολογίας μπορούμε, μάλιστα, να καταγράψουμε την γλώσσα και να την θαυμάζουμε.


Το να διδάξεις σε κάποιους μια ξένη γλώσσα δεν είναι κακό, αρκεί, όταν πρόκειται για ευάλωτες κοινωνικές – φυλετικές ομάδες όπως αυτή που περιγράφεις, να τους δοθούν και τα μέσα και κίνητρα για να διατηρήσουν τη δική τους και να συνεχίσουν να την μιλάνε (και προφανώς να την εξελίσσουν με το δικό της τρόπο)

Θεωρώ ότι αν αποδεχτούμε ότι η Ελληνική γλώσσα σίγουρα πλέον δεν είναι εξίσου δυνατή που ήταν πριν κάμποσους αιώνες, μόνο οφέλη θα έχει. Είτε θα προσπαθήσουμε να την ενδυναμώσουμε είτε θα το αποδεχτούμε με αποτέλεσμα να είναι αυτό από τα βασικότερα μελήματα του εκπαιδευτικού συστήματος η διδασκαλία και άλλων γλωσσών κάτι ιδιαιτέρα θετικό αφού ένας άνθρωπος, εν έτει 2010, που γνωρίζει μόνο την Ελληνική γλώσσα αντικειμενικά υστερεί σημαντικά στο τι μπορεί να κάνει και τι μπορεί να πετύχει σε σχέση με έναν άνθρωπο που γνωρίζει μόνο π.χ. την Αγγλική.

Η Ελληνική γλώσσα μπορεί να μην αντιπροσωπεύει αυτή τη στιγμή έναν τόσο ισχυρό πολιτισμό, ή μια τόσο ισχυρή χώρα, ωστόσο, μόνο εμείς οι ίδιοι θα μπορέσουμε να την ενδυναμώσουμε ξανά, με τη χρήση, την εξέλιξη, τη διάδοση.
Καλή η εκμάθηση ξένων γλωσσών, αλλά δεν χρειάζεται να εγκαταλείψουμε τη δική μας…



Καλοί οι συναισθηματισμοί, αλλά νομίζω ότι ο Ελληνικός λαός διαπράττει έγκλημα απέναντι στις νέες γενιές επειδή ούτε προσπαθεί να βελτιώσει την αξία της γλώσσας αλλά τους εμποδίζει με αυτό το taboo. Θυμάμαι που επειδή μέσα στο τραμ δυο Ελληνίδες πιτσιρίκες μιλούσαν κυρίως Αγγλικά δυο γιαγιάδες άρχισαν να τις κατακρίνουν λέγοντας ότι δεν σέβονται τίποτα, ασχέτως αν η Ελευθερία επιλογών είναι υψηλότερη αξία. Το κυριότερο όμως δεν είναι τα μεμονωμένα περιστατικά αλλά γεγονότα όπως ότι το εκπαιδευτικό σύστημα σίγουρα δεν είναι και ότ,ι καλύτερο για κάποιον που ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζει τουλάχιστον δυο γλώσσες αλλά και γεγονότα όπως έχουμε εγκλωβιστεί σε αυτή την γλώσσα. Σαφώς και άλλες χώρες, ακόμη και από την Δύση, δεν έχουν ΤΙΣ γλώσσες αλλά τουλάχιστον δεν έχουν taboo με αυτό! .

Τέλος θα ήθελα να επισημάνω ότι δεν έχει κανένα νόημα να λέμε ότι η Ελληνική γλώσσα έχει 900 τρις παραπάνω λέξεις από την Αγγλική γλώσσα ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλες διάφορες έχουμε σκαρφιστεί. Η Ελληνική γλώσσα, όπως και όλες οι γλώσσες, χρειάζονται ανθρώπους που τις αγαπούν και εμείς δεν την αγαπάμε. Αγαπάμε κάτι, όταν το αγαπάμε παρόλο που είναι αυτό που είναι. Και εμείς δεν αγαπάμε την Ελληνική γλώσσα για αυτό που είναι αλλά είτε για αυτό που ήταν είτε για αυτό που νομίζουμε ότι είναι, σε διαφορετική περίπτωση θα είχαμε πάψει να ζαλίζουμε άλλους πολιτισμούς για την αξία των Ελληνικών.

Δεν χρειάζεται να ζαλίσουμε κανέναν, υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να μάθουν ελληνικά, να σπουδάσουν τη γλώσσα και τον πολιτισμό μας. Αρκεί να τους βοηθήσουμε στα στοιχειώδη. Αν γινόταν μια προσπάθεια για χορηγίες από πλούσιους έλληνες (ναι κι απʼ αυτό έχουμε) για την ίδρυση και συντήρηση των εδρών αρχαίων ελληνικών και πολιτισμού σε ξένα πανεπιστήμια που κάποιες κλείνουν σιγά σιγά? Αν βαφτίζαμε τις εταιρείες μας με ελληνικά ονόματα και χρησιμοποιούσαμε ελληνικούς χαρακτήρες στα γραφικά των λογοτύπων για να την κάνουμε πιο οικεία και αναγνωρίσιμη???

Υ.γ.: Θυμήθηκα σε μια διάλεξη για τις ισοτιμίες και συγκεκριμένα για την δραχμή που μια φοιτήτρια είχε ρωτήσει γιατί ένα νόμισμα με τόσο μεγάλη ιστορία γιατί δεν την εμπιστευόταν οι αγορές. Μου άρεσε πολύ η ερώτηση, μια αυθόρμητη ερώτηση, δείχνει τον εγκλωβισμό μας, μιλάμε τόσο πολύ για την Ιστορία λες και δεν υπάρχει κάτι άλλο. Προσέξτε λίγο την προηγούμενη πρόταση. "Μιλάμε τόσο πολύ για την Ιστορία λες και δεν υπάρχει κάτι άλλο", μόνο εγώ την θεωρώ ισοδύναμη με το "Μιλάμε για τόσο πολύ για το παρελθόν, λες και δεν υπάρχει κάτι άλλο";

Έχεις απόλυτο δίκιο. Ας μιλήσουμε για το μέλλον λοιπόν, χωρίς να εγκλωβιζόμαστε στο παρελθόν, ας το έχουμε όμως, κάπου στο βάθος του μυαλού μας…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top