Ποιο το νόημα του e-Καπνίσματος;

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν εχω σκοπο να θιξω καπιους η να παρεξηγηθω με κανεναν εδω μεσα. Απλα εχω καποιες σκεψεις/αποριες και αποψεις και πιστευω πως θα ητανε εποικοδομιτικο να το συζητησουμε. Επαναλαμβανω οτι δεν θελω να προσβαλω η να θιξω κανεναν.

Βγηκαν καπια στιγμη τα γνωστα ηλεκτρονικα τσιγαρα... Εχουν τα πλεονεκτηματα τους, σιγουρα για τους καπνιστες ειναι πολυ θετικο το να μπορουν να καπνιζουν σε χωρους που απαγορευεται.
Ομως, γιατι τετοια "επανασταση"; Ολοι λετε για το ποσες μερες εχετε να βαλετε κανονικο τσιγαρο στο στομα σας... Μπραβο, αλλα μαγκια θα ητανε να μην βαζατε ουτε το ηλεκτρονικο.... Το επιχειρημα "Εχω δυο μηνες να πιω ουισκι, πινω κρασι" δεν νομιζω να το θεωρουσε κανεις ελαφρυντικο για εναν αλκοολικο, και ας εχει μικροτερη ποσοτητα αλκοολ το κρασι απο το ουισκι... Θες πραγματικα να το κοψεις; Κοψ'το! Μην ξαναβαλεις τιποτα τσιγαροειδες η καπνοιδες στο στομα σου.
Επισης διαβαζω για το ποσο υγιεινο ειναι... Ενταξυ, δεν αμφιβαλλω οτι ειναι πιο υγιεινο απο ενα κανονικο τσιγαρο, αλλα εχει νικοτινη... Απο ποτε η νικοτινη ειναι τοσο φιλικη στον οργανισμο;

Ακομα προσεξτε τι λετε... μπορει να διαβαζουν και παιδια, μην τους δειξουμε οτι το καπνισμα ειναι καλο... Ηδη ενω μιλουσα με εναν φιλο μου για αυτο και του ειπα τι διαβασα εδω μεσα (αφου μονο απο εδω εχω επαφη με αυτο το θεμα) η αντιδραση του ητανε "Να παρουμε και εμεις ρε!"

Τελικα μηπως ειναι μια μοδα με καλα στημενες δικαιολογιες για να μην θεωρηθει μοδα; (οπως συμβαινει και με τα αγορια και τα μακρια μαλλια πχ, για να μην κρινω μονο οσους εχουν καποιο απο αυτα τα τσιγαρα, αλλα και κατι πανω μου)
Μηπως ειναι κατι που μας συμφερει γιατι μπορουμε να καπνιζουμε εκει που μας απαγορευουν και πιανομαστε απο δικαιολογιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πιστεύω ότι είναι όντως επικίνδυνο να θεωρηθεί το ηλεκτρονικό τσιγάρο σαν κάτι "καλό".
Πολύ καλό το θέμα σου, Τάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Σίγουρα δεν πρέπει να περαστεί σαν ιδέα ότι πλέον είναι οκ να καπνίζει ο καθένας μας ηλεκτρονικό τσιγάρο, αλλά όπως και να το κάνουμε για τους καπνιστές ήταν ένα μεγάλο βήμα.

Σίγουρα είναι τουλάχιστον χαζό κάποιος να ξεκινήσει από το πουθενά να κάνει ηλεκτρονικό κάπνισμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trojy

Νεοφερμένος

Ο trojy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Βγηκαν καπια στιγμη τα γνωστα ηλεκτρονικα τσιγαρα... Εχουν τα πλεονεκτηματα τους, σιγουρα για τους καπνιστες ειναι πολυ θετικο το να μπορουν να καπνιζουν σε χωρους που απαγορευεται.
Ομως, γιατι τετοια "επανασταση";
Φίλε Κρόνε, συμφωνώ ουσιαστικά με την προσέγγιση σου. Θα μου επιτρέψεις να παραθέσω τα επιχειρήματα σου και να παραβάλλω τις διαφωνίες μου.
Ξεκινώντας, να αναφέρω ότι οι απόψεις δεν μπορεί να είναι πλήρως αντικειμενικές. Έχει για παράδειγμα ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία, αν είναι κανείς καπνιστής ή όχι.

Ολοι λετε για το ποσες μερες εχετε να βαλετε κανονικο τσιγαρο στο στομα σας... Μπραβο, αλλα μαγκια θα ητανε να μην βαζατε ουτε το ηλεκτρονικο.... Το επιχειρημα "Εχω δυο μηνες να πιω ουισκι, πινω κρασι" δεν νομιζω να το θεωρουσε κανεις ελαφρυντικο για εναν αλκοολικο, και ας εχει μικροτερη ποσοτητα αλκοολ το κρασι απο το ουισκι... Θες πραγματικα να το κοψεις; Κοψ'το! Μην ξαναβαλεις τιποτα τσιγαροειδες η καπνοιδες στο στομα σου.
Για να φέρω λίγο το παραπάνω παράδειγμα στην πραγματική του διάσταση...
Είσαι λοιπόν αλκοολικός, πίνεις 20 μπύρες στην καθισιά σου, και οδεύεις με μαθηματική ακρίβεια στην κύρωση του ήπατος... Και ξαφνικά, χωρίς να νιώθεις ότι ο κόσμος σου γυρνά ανάποδα, πίνεις μισό ποτηράκι κόκκινο κρασί με το φαγητό σου το μεσημέρι (παρένθεση ευεργετικό για την καρδιά).
Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Αν είσαι καπνιστής, και θέλεις να το κόψεις, έχεις την πλήρη συμπαράσταση μας, να το κόψεις μαχαίρι (μέθοδος της παγωμένης γαλοπούλας λέγεται αυτό).
Όποιος έχει αντικαταστήσει το κανονικό τσιγάρο με το ηλεκτρονικό, έχει μόνο καλό κάνει στον εαυτό του.

Επισης διαβαζω για το ποσο υγιεινο ειναι... Ενταξυ, δεν αμφιβαλλω οτι ειναι πιο υγιεινο απο ενα κανονικο τσιγαρο, αλλα εχει νικοτινη... Απο ποτε η νικοτινη ειναι τοσο φιλικη στον οργανισμο;
Διαβάζεις μάλλον για το πόσο ανθυγιεινό είναι το κάπνισμα, παρά για το πόσο υγιεινό είναι να ξεκινήσει κανείς το ηλεκτρονικό κάπνισμα.
Υπάρχει cartridge κ' με μηδενική νικοτίνη βεβαίως βεβαίως..

Ακομα προσεξτε τι λετε... μπορει να διαβαζουν και παιδια, μην τους δειξουμε οτι το καπνισμα ειναι καλο... Ηδη ενω μιλουσα με εναν φιλο μου για αυτο και του ειπα τι διαβασα εδω μεσα (αφου μονο απο εδω εχω επαφη με αυτο το θεμα) η αντιδραση του ητανε "Να παρουμε και εμεις ρε!"
Αν θέλει ένα παιδί να πάρει ηλεκτρονικό τσιγάρο, πρέπει να πάει σε ένα φαρμακείο, και να το ζητήσει. Είμαι σίγουρος ότι πρακτικά όλοι οι συνάδελφοι μου, θα δώσουν στον υποψήφιο καπνιστή την ενημέρωση κ' τις συμβουλές που είναι απαραίτητες. Τέλος, να πω ότι δεν είναι τυχαίο που το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει αυξημένη τιμή (~75 ?). Και ο νοών νοείτο.

Για ποιούς λόγους μπορεί προσωπικά να έχω επιλέξει το ηλεκτρονικό τσιγάρο έναντι του μαλακού Marlboro medium, μία ματιά εδώ...
https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=13589
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Είσαι λοιπόν αλκοολικός, πίνεις 20 μπύρες στην καθισιά σου, και οδεύεις με μαθηματική ακρίβεια στην κύρωση του ήπατος... Και ξαφνικά, χωρίς να νιώθεις ότι ο κόσμος σου γυρνά ανάποδα, πίνεις μισό ποτηράκι κόκκινο κρασί με το φαγητό σου το μεσημέρι (παρένθεση ευεργετικό για την καρδιά).

Όντως το κρασί μπορεί να είναι ευεργετικό για την καρδιά σε συγκεκριμένες ποσότητες, δεν καταλαβαίνω όμως την αντιστοιχία. Βοηθάει σε κάτι στην υγεία μου μια συγκεκριμένη ποσότητα νικοτίνης; Ή μιλάμε απλά για τις ελαττωμένες ποσότητες νικοτίνης ορ γουατέβερ στα ηλεκτρονικά τσιγάρα σε σχέση με τα "κανονικά";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Τρομερά ώριμος προβληματισμός!

Μπράβο κρόνος και σημαντικο... έχεις επιχειρήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
@Μολκα: Αν έχω καταλάβει καλά παίρνεις μόνο τη νικοτίνη [που είναι η εξάρτηση] και όχι το σκασμό από τις υπόλοιπες ουσίες του καπνού. Αυτό το κάνει υγιεινότερο του κλασσικού τσιγάρου.

Δεν είναι δλδ υγιεινό απλώς αν κάνεις που κάνεις τη μλκ και καπνίζεις κάντο με τον λιγότερο επιβλαβή τρόπο. Κάπως έτσι.

[το παράδειγμα με τις ευεργετικές ιδιότητες του κρασιού ούτε εμένα μου φαίνεται πολύ ισχυρό πάντως!;)]

Κρόνε, μπράβο και πάλι για το θέμα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
σωστός ο προβληματισμός αλλά δεν λαμβάνεις υπόψη σου όλους αυτούς που δεν θέλουν να κόψουν το κάπνισμα αλλά τους αρέσει και προτιμούν κάτι πιο υγιεινό

Υπάρχουν άτομα που δεν θέλουν να το κόψουν
Εγώ κάπνιζα 20 χρόνια... ξέρεις πόσα από τα 20 χρόνια κάπνιζα συνειδητά επειδή το ήθελα?
Τα 18....
Μόνο δύο χρόνια ήμουν καπνίστρια του "θέλω να το κόψω το ρημάδι"
Κι όταν το αποφάσισα τελικώς... το έκοψα

Υπάρχουν επίσης οι άνθρωποι που λόγοι υγείας τους επιβάλλουν να κόψουν το κάπνισμα αλλά καλώς ή κακώς είναι αδύναμοι χαρακτήρες και δεν μπορούν, δεν το έχουν πάρει τόσο καλά απόφαση ή δεν έχουν αυτοπεποίθηση και εμπιστοσύνη στον εαυτό τους ότι θα τα καταφέρουν.
Για αυτούς επίσης είναι μια καλή λύση

Ναι, ακόμα και για τους "κολλημένους" με το τσιγάρο και το ότι θα μπορούν να καπνίζουν εκεί που κανονικά απαγορεύεται... και για αυτούς είναι θεμιτό
Γιατί όχι? Γούστο τους καπέλο τους στο φινάλε... δικό τους το καρπούζι δικό τους και το μαχαίρι...

Και μόδα να γίνει.... που θα γίνει... δεν πιστεύω ότι θα προσελκύσει τον κόσμο που ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να καπνίσει έτσι ή αλλιώς

Ναι μεν το κρασί και το ουίσκι είναι και τα δύο αλκοόλ, αλλά η ποσότητες του ενός και του άλλου στο αίμα δεν συγκρίνονται
Και αν κάποιος ΕΤΣΙ Η ΑΛΛΙΩΣ θέλει να πιει ή είναι κολλημένος με ένα ποτήρι αλκοόλ στην καθημερινότητα του, καλύτερα να είναι κρασί κι όχι ουίσκι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το θέμα είναι όμως να προβάλεται τελικά το ηλεκτρονικό τσιγάρο σαν έσχατη λύση για όσους όντως απλά δεν μπορούν να το κόψουν... χωρίς όμως να 'ναι δικαιολογία να μην προσπαθήσει κάποιος όντως να το σταματήσει.

Αλίμονό μας αν γίνει cool.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μα ακόμα και cool να γίνει, θα γίνει έναντι του κανονικού τσιγάρου κι όχι έναντι του ΜΗ καπνίσματος
Θεωρώ ότι στην προκειμένη ισχύει το μη χείρον βέλτιστο!

Αυτοί που δεν θέλουν να καπνίσουν, ΔΕΝ θα καπνίσουν επειδή βγήκε ένα "πιο υγιεινό" τσιγάρο.
Δεν είναι υγιεινό... είναι απλά λίγο καλύτερο απ το κανονικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Απλώς ΚουΕ, προσωπικά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου σε αυτό που λες. Ελπίζω δλδ να γίνει έτσι αλλά ... κρατάω μικρό καλάθι.. Και έχω ένα "φόβο" ότι το "είναι υγιεινότερο" μεταφράζεται εύκολα από κάποιον με άγνοια του πόσο αισχρή είναι η εξάρτηση από το τσιγάρο (been there done that!) σε "είναι υγιεινό" :/:

Ειδικά αν μιλάμε για πιο μικρές ηλικίες με διάθεση για πειραματισμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
προσωπικά είμαι αισιόδοξη πάντως
δεν ξέρω για ποιο λόγο :P
απλά η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν τις προάλλες που διάβαζα εδώ τα διάφορα...
μακάρι να είχα αυτή την πληροφόρηση 2 χρόνια πριν.... ίσως ζούσε η μαμά μου :(

δεν πιστεύω με τίποτα ότι κάποιος νέος θα πάει στο φαρμακείο να αγοράσει e-τσιγάρο για να ξεκινήσει το κάπνισμα...
και δεν πιστεύω ότι θα φτάσουν τα e-τσιγάρα να πωλούνται στα περίπτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Κρόνε μου θα σου πώ κάτι απλό...

Αν υπήρχε ένα ποτό χωρίς αλκοολ π.χ. ουίσκυ χωρίς τις παρενέργιες αλλα με την ίδια ακριβώς γέυση θα το έπινες; θα ήταν κάτι που θα σου άρεσε;

Ειναι σαν να μην χάνεις τις "χαρές" της ζωής αλλα με υγειηνό τρόπο, σκέψου ότι όλοι μας είμαστε εξαρτημένοι λίγο πολλύ σε πράγματα που κάνουν κακό σε μάς, άλλοι στο τσιγάρο, άλλοι στο ποτό, άλλοι στο φαι και πάει λέγοντας, άν λοιπόν υπήρχε τρόπος να είναι όλα ίδια χωρίς τις συέπιές τους δεν θα είμασταν λιγότερο καταπιεσμένοι;


οχι ότι είναι καλές οι εξαρτήσεις αλλα όταν είσαι ήδη στρεσαρισμένος θές κάπου να ξεδώσεις, εκεί μπένουν και οι εξαρτήσεις που σε χαλαρώνουν, εκεί βγαίνει και το τσιγάρο που όπως λές είναι τώρα μόδα αλλα αργότερα θα είναι η συνήθεια που δεν θα μας σκοτώνει;)


Οσο για την λέξη μόδα κάποτε ήταν μόδα τα ψηφιακά ρολόγια όταν προτοβγήκαν τώρα είναι στην ζωή μας, κάποτε η τηλεώραση ήταν μόδα τώρα είναι καθημερηνότητα, μακάρι αυτή η μόδα να εξεληχθεί για να βοηθείσει τους μη καπνήζοντες να μην αναπνέουν τον καπνό μας και οι καπνίζοντες να μην είναι θύματα καρδιοπάθιών και καρκίνου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trojy

Νεοφερμένος

Ο trojy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Για να φέρω λίγο το παραπάνω παράδειγμα στην πραγματική του διάσταση...
Είσαι λοιπόν αλκοολικός, πίνεις 20 μπύρες στην καθισιά σου, και οδεύεις με μαθηματική ακρίβεια στην κύρωση του ήπατος... Και ξαφνικά, χωρίς να νιώθεις ότι ο κόσμος σου γυρνά ανάποδα, πίνεις μισό ποτηράκι κόκκινο κρασί με το φαγητό σου το μεσημέρι (παρένθεση ευεργετικό για την καρδιά).

α) Τί θέλει να πει ο ποιητής; Πρώτα από όλα, όταν μιλάω για ξεκίνημα μισού ποτηριού κρασιού, μιλάω για τη συστηματική-καθημερινή κατανάλωση μισού κ' μόνο ποτηριού κρασιού την ημέρα ως μοναδικού αλκοολούχου σκευάσματος.

β) Είναι η καθημερινή κατανάλωση 20 μπυρών την ημέρα κατάχρηση; ΝΑΙ

γ)Είναι η καθημερινή κατανάλωση μισού ποτηριού κόκκινου κρασιού το μεσημέρι κατάχρηση;
'Oχι, δεν είναι κατάχρηση. Ίσα ίσα που έχει και ευεργετική για την καρδιά δράση

Και ένα ερώτημα με ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα απάντηση...
δ) Είναι η κατανάλωση ενός κ' μόνο τσιγάρου την ημέρα κατάχρηση; H απάντηση είναι ΝΑΙ

Τέθηκε ένα ερώτημα για τη νικοτίνη, πού βρίσκεται.
Η νικοτίνη βρίσκεται στα καπνά, στις πράσινες πιπεριές, στις πατάτες, στις ντομάτες, τις μελιτζάνες κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
@trojy οπως το εμφανιζεις ειναι "Το ηλεκτρονικο τσιγαρο κανει καλο! Πηγεντε στα φαρμακεια και παρτε ολοι απο ενα!". Εγω ομως δεν το δεχομαι αυτο... Και επιπλεων, πως μπορουμε να ειμαστε απολιτα σιγουρη για το ακριβος πιες ουσιες περιεχουν αυτα τα τσιγαρα; Και τα κανονικα τσιγαρα καποτε δεν ξεραμε τι ζημεια κανουν... Μπορει σε εσενα ως καπνιστη να σου εκανε καλο το ηλεκτρονικο τσιγραρο, και μακαρι να σου εκανε, αλλα μην ωθουμε τους παντες εκει... Θυμισου αυτο που εγραψα στο πρωτο ποστ μου " Ακομα προσεξτε τι λετε... μπορει να διαβαζουν και παιδια, μην τους δειξουμε οτι το καπνισμα ειναι καλο...". Και αν εσυ ως φαρμακοποιος θα ενημερωνες ενα παιδι, εγω ειμαι σιγουρος οτι οι περισσοτεροι δεν θα ενημερωναν, ιδικα αν πηγεναν να τους πουν κατι και τα παιδια αμεσως λεγανε "Δεν χρειαζετε, ξερω τα παντα".
Επισης, που ειναι το υγιεινο ηλεκτρονικο καπνισμα; Απο ποτε το να βαζεις τεχνιτες ουσιες στο σωμα σου (συγκεκριμενα στα πνευμονια σου) ειναι υγιεινο; Απο ποτε κατι το οπιο ο οργανισμος σου δεν θα το ζητουσε ποτε αν δεν του το μαθενες εσυ, ειναι υγιεινο; Και μην μου φερεις ως αντεπιχειριμα τα φαρμακα πχ... Ειναι εντελος διαφορετικη περιπτωση.
Οσο για τα τις πρασινες πιπεριες, τις πατατες κλπ... Η νικοτινη που βρισκετε στις τροφες παει στο στομαχι μας, η νικοτινη των τσιγαρων (ειτε κανονικων ειτε ηλεκτρονικων) πανε στα πνευμονια μας... Ενας ασος στην διαριξη χρηματοκιβωτιων ειναι επικυνδινος μονο οταν υπαρχει χρηματοκιβωτιο να ανοιξει, χωρις αυτο ειναι απλα αδιαφορος...

@ Κουε, τους λαμβανο υποψην, αλλα αν δεν θες να το κοψεις, δεν φωναζεις περιχαρος οτι ειναι ενα βημα πιο κοντα στο να το κοψεις... Λες "ε καλητερα το ηλεκτρονικο μπας και κερδισω λιγα χρονια ζωης". Εσυ δλδ που το εκοψες εισουν βλακας; Η μηπος πολυ πιο δυνατη απο ολους τους αλλους που βρησκουν ενα ωραιο καταφυγειο με μια καλα φουσκομενη δικαιολογια στο ηλεκρτονικο τσιγαρο;
Και για οσους το θελουν μονο για να καπνιζουν σε χορο που απαγορευετε, φυσικα και γουστο τους και καπελο τους, αλλα επισης σε τετια περιπτωση δεν φωναζεις για το ποσο ευεργετικο ειναι....
Οσο για την μοδα... ελπιζω να ειναι οπως τα λες.. αλλα δεν νομιζω...

@ Γιδι, συμφωνω απολυτα!

@Resident evil, ακριβος αυτο....

@μανια, εγω προσωπικα το ουισκι, οχι δεν θα το επινα, γιατι δεν μου αρεσει ουτε το κανονικο. Αλλα ας ερθουμε στα δικα μου δεδομενα... μπυρα..! τοσες κυκλοφορουν εκει εξω χωρις αλκοολ,κιομως εγω πινω την κανονικη. Θελω οταν πινω μπυρα να πινω ΜΠΥΡΑ. Αμα δεν θελω να πιω αλκοολ δεν θα πιω μπυρα, θα πιω κοκα-κολα, χυμο, νερο...
Δεν κατακρινω την εξαρτηση, κατακρινω την διθεν σταση... Συμφωνω γενικα μαζι σου ως προς την σκεψη καλητερα να κανεις κατι που κανεις ουτος η αλλος αλλα με ενα πιο υγιεινο τροπο, αλλα τουλαχιστων να το παραδεχεσε ως πιο υγιεινο τροπο να κανεις κατι που σου αρεσει, οχι ως εναν υγιεινο τροπο να σταματισεις κατι που δεν σου αρεσει....
Οσο για την μοδα, δεν εξελιχθικαν ολες σε συνιθεια, αλλες συνεχιζουν να υπαρχουν και αλλες ξεχαστικαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Το ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν κανει καλο ωστοσο ουτε και μεγαλο κακο..Δεν νομιζω να προωθηθηκε ως δοκιμαστε το ολοι αλλα ως μια προτροπη να αντικατασταθει τι κανονικο τσιγαρο!Σιγουρα καποιος που δεν καπνιζει δεν υπαρχει λογος να ξεκινησει κατι τετοιο!Αν παλι λογω ηλικιας και ανωριμωτητας ενος παιδιου καταλαβει οτι εννουμε ξεκηνηστε το ολοι ανεξεραιτως αν καπνιζετε η οχι,ναι σε αυτο συμφωνω οτι ισως καποια πραγματα επερεπε να διατυπωθουν αλλιως!Οχι ομως να μην ειπωθουν!
Σε καθε περιπτωση καθε τσιγαρο που αντικατασταται με ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο καλο ειναι!Το να το κοψουμε ολοι μαχαιρι ειναι το ιδανικο,οταν ομως αυτο ειναι δυσκολο υπαρχουν και καποιες εναλλακτικες που μπορουν να βοηθησουν την κατασταση!
Ναι στο ηλεκτρονικο τσιγαρο εφοσον θελουμε να κοψουμε το καπνισμα,οχι στο ξεκηνημα του καπνισματος ομως σε αυτο!Αυτο το νοημα πρεπει να διατυπωθει,οχι ομως οτι δεν εχει νοημα αυτο καθευτο η συζητηση για το ηλεκτρονικο τσιγαρο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
@μανια, εγω προσωπικα το ουισκι, οχι δεν θα το επινα, γιατι δεν μου αρεσει ουτε το κανονικο. Αλλα ας ερθουμε στα δικα μου δεδομενα... μπυρα..! τοσες κυκλοφορουν εκει εξω χωρις αλκοολ,κιομως εγω πινω την κανονικη. Θελω οταν πινω μπυρα να πινω ΜΠΥΡΑ. Αμα δεν θελω να πιω αλκοολ δεν θα πιω μπυρα, θα πιω κοκα-κολα, χυμο, νερο...
Δεν κατακρινω την εξαρτηση, κατακρινω την διθεν σταση... Συμφωνω γενικα μαζι σου ως προς την σκεψη καλητερα να κανεις κατι που κανεις ουτος η αλλος αλλα με ενα πιο υγιεινο τροπο, αλλα τουλαχιστων να το παραδεχεσε ως πιο υγιεινο τροπο να κανεις κατι που σου αρεσει, οχι ως εναν υγιεινο τροπο να σταματισεις κατι που δεν σου αρεσει....
Οσο για την μοδα, δεν εξελιχθικαν ολες σε συνιθεια, αλλες συνεχιζουν να υπαρχουν και αλλες ξεχαστικαν...

Πρώτα απο όλα η μπύρα χωρίς αλκοολ είναι νερόπλημα:whistle: δέυτερον, θές να πειείς μπύρα γιατί σου αρέσει η γέυση η ζαλάδα και γενικά το πακέτο, άν λοιπόν είχες το ίδιο πακέτο αλλα να είναι υγειηνό και να μην έχεις καζάνι κεφάλι την επόμενη θα σε χαλούσε; :hmm: αλλα λέμε ίδια γέυση και γενικά ακριβώς ίδια με αυτή που πίνεις πάλι με αλκοολ θα έπινες; δεν νομίζω, μετά το σκέυτεσε

Οσο για την μόδα που δεν εξελήχθηκε ήταν γιατί δεν υπήρχε κατανάλωση σε κάποια πράγματα, όταν ο μισός πλανήτης καπνήζει τότε και πατ΄ντες κάνουν και θα πιάσουν, φτάνει να είναι όλο το πακέτο όπως και με την μπύρα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Δεν γνώριζα κάτι για το θέμα το έμαθα απο εσάς σήμερα...
και βρήκα αυτό
ψάχνoντας στο google
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν γνώριζα κάτι για το θέμα το έμαθα απο εσάς σήμερα...
και βρήκα αυτό
ψάχνoντας στο google

καλά, αν δεις ότι στο στέκι έχουμε πλέον κατηγορία που λέγεται e-Κάπνισμα θα καταλάβεις πόσα απ το στέκι δεν έχεις διαβάσει ακόμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εχει και μπυρα χωρις αλκοολ που εχει κανονικη γευση μπυρας. Και συνιθος δεν πινω για να ζαλιστω, αμα θελω κατι τετιο παω σε πιο σκληρα ποτα... Οποτε εχτες πχ που απλα ηθελα κατι να εχω να πινω ενω εβλεπα των αγωνα γιατι να μην πιω μπυρα χωρις αλκοολ και ηπια κανονικη μπυρα;.. Γιατι θελω οταν πινω μπυρα να πινω μπυρα οπως ειναι, με τα καλα τις και τα κακα τις, αλλιως δεν νιωθω οτι πινω μπυρα, οχι για το οτι δεν θα με ζαλισει, αλλα για το οτι δεν ειναι πραγματικη μπυρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top