• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Kάνναβη και παρενέργειες

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
:whistle::clapup: εγω επειδη εχω κανει χρηση κ συνεχιζω δηλαδη αλλα σπανια πλεον γιατι δν εχω πολυ χρονο πιστευω το εξης: το χασις εχει την ιδιοτητα να σε χαλαρωνει πααααρα πολυ.αυτο ειναι ολο..
Πόοοσο πολύ ;
Τόσο ώστε να κουτουλώ τις κολώνες περπατώντας ή να θέλω να βάλω γκόλ δίνοντας κλωτσιά σε κάτι σιδερένιες μπάλες που υπάρχουν σε κάτι πεζοδρόμια ; Η ή ή ή ή ή…….να χαλαρώσω και να μη γνωρίζω από πού μου ήρθε ; Α, δε μας τα λες καλά, δε μας τα λες καλά!
εχω δει ανθρωπους μεσα απ το χασις να εχουν οδηγηθει εμμεσα σε πιο βαρια ναρκωτικα ..
Εμμεσα, δηλ ενώ ρούφαγαν το χασισάκι τους, κάποιος τους πήρε από το χεράκι και τους πήγε στη κοκα και ηρωϊνη.
Γιατί μου ακούγεται κάπως αυτό ; ..
δεν εχω δει ομως ποτε κανεναν ακομα και ανθρωπους πουκααπνιζουν ανα 5ωρο η και πιο συχνα να εθιζεται στ χασις.
Και για 5 ολόκληρες ώρες μέσα στο ντουμάνι, πώς μπορούσε ;
αυτο ειναι το πλεονεκτημα του σε σχεση με τα βαρια οτι ενω πχ η κοκαινη σε τσιτωνει παρα πολυ μετα το περας της επιρροης της σε κανει ενα με το χωμα οποτε 8ες να κανεις παλι χρηση για να μην εισαι σαν νεκρος...το χασισι απλα σε χαλαρωνει και μολις ομως περασει η επιρροη τ εισαι παλι οπως πριν..δν αλλαζει ουτε σε αλλοιωνει ως ανθρωπο..επισης μπορει να βουιζουν εντονα τα αυτια σου να μουδιαζεις να κοβονται τα γονατα σου να γελας χωρις λογο να σου φαινονται ολα αστεια ηολα περιεργα...
Εχει και πλεονεκτήματα; Με βάζεις σε σκέψεις τώρα ;
εγω για να σ πω κ αυτο και να κλεισω εχω διαφορες φοβιες και οταν ολητην ημερα τις σκεφτομουν μετα το βραδυ που πηγαινα να κοιμηθω το χασισι με εκανε να τα σκεφτομαι πιο εντονα να φοβαμαι να αγχωνομαι...για αυτο και μερικοι το κοβουν..ενας φιλος μου νομιζε πως καποιος 8ελει ντε και καλα να τον σκοτωσει και το εκοψε για να ηρεμησει...
Δεν είναι καλύτερο να μη το δοκιμάσει ; Ετσι θα αποφύγει σίγουρα την δοκιμασία να φοβάται και όλα όσα γράφεις και να μη χρειάζεται να γίνει δυνατός για να σταματήσει . Την αδυναμία που δείχνεις δοκιμάζοντας, πόση δύναμη χρειάζεται να βρεις για να σταματήσεις ;
οσο για της ταμπελες πραγματικο θεωρω κομπλεξικο να σχολιαζουμε ο ενας τι τρωει τι πινει τι καπνιζει και τα λοιπα..ολοι κανουμε πραγματα μη αποδεκτα απο τους αλλους τι να κανουμε δηλαδη να κοψουμε το κεφαλι μας? η να σταματησουμε να κανουμε πραγματα που μας ευχαρισστουν γιατι καποιοι ενοχλουνται..
Κανείς δε σας βάζει ταμπέλες, αλλά όταν είστε υπο την επήρεια των ουσιών, τότε εσείς κρατάτε παραπατώντας ταμπέλα, και την κρατάτε γερά.
ΟΧΙ ! Να μη κόψεις ότε εσύ, αλλά και κανένα άλλο παιδί το κεφάλι του, γιατι παιδιά είστε όλοι. Παιδιά που δεν πρόλαβαν να μεγαλώσουν φτιάχνοντας δυνατούς χαρακτήρες και να μπορείτε να αντέξετε αλλά και να προστατέψετε τους εαυτούς σας.
αυτα ειχα να πω εγω..παντως συνιστω να μην το αρχισεις..
Σε αυτό το τελευταίο, δεν πιστεύω ότι υπάρχει γνωστικός που δεν θα συμφωνήσει !

Και κλείνοντας ένα θέλω μοναχά να πω.
Διαβάζοντας την κατάθεση ψυχής που έκανες, έχω στεναχωρηθεί .
Περισσότερο με κραυγή αγωνίας μου φαίνεται, παρά ως απάντηση σε κάτι ή ακόμα τοποθέτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DRIFTER

Νεοφερμένος

Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Δεν μπορώ να βρω έστω και μισό πλεονέκτημα που έχουν τα ναρκωτικά ή το τσιγάρο - έστω και συγκριτικό μεταξύ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Η πιπίλα της τιβί και του νόμου είναι ότι το μαύρο είναι ναρκωτικό όπως η ηρωίνη και η κόκα. Δυστυχώς όμως δεν είναι έτσι. Το μαύρο είναι ναρκωτικό όπως το τσιγάρο και το αλκοόλ.

ηρωινη = ναρκωτικο (αγωνιστης των οπιοειδων υποδοχεων - παυσιπονες και ευφορικες ιδιοτητες - προκαλει εθισμο και σωματικη εξαρτηση)

κοκαινη = διεγερτικο (αναστολεας της επαναπροσληψης της ντοπαμινης, νοραδρεναλινης, σεροτονινης - διεγερτικες και ευφορικες ιδιοτητες - προκαλει εθισμο ΟΧΙ σωματικη εξαρτηση*)

αλκοολ = κατασταλτικο (αγωνιστης των GABA υποδοχεων - υπνοτικες, ευφορικες ιδιοτητες και καταστολη των ψυχολογικων αναστολων - προκαλει εθισμο και σωματικη εξαρτηση, αντιθετα με την ηρωινη το στερητικο συνδρομο του αλκοολ μπορει να προκαλεσει ΘΑΝΑΤΟ)

τσιγαρο = κατασταλτικο περιφερικα, διεγερτικο κεντρικα (αντιχωλινεργικη καταστολη του περιφερικου ΝΣ και διεγερση του ντοπαμινεργικου ΝΣ - χαλαρωτικες και εφορικες ιδιοτητες, προκαλει εθισμο και σωματικη εξαρτηση)

μαριχουανα (σε οποιαδηποτε μορφη) = ψυχοδηλοτικο "κατασταλτικο" (αγωνιστης των καναβηοειδων υποδοχεων, κατασταλτικη και ευφορικη δραση που εξαρτατε πολυ απο την προθυστερη ψυχολογικη κατασταση του χρηστη. ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΟΥΤΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΕΘΙΣΜΟ ΟΥΤΕ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΞΑΡΤΗΣΗ)

Συνεπως οχι το "μαυρο" δεν ειναι οπως το τσιγαρο και το αλκοολ αυτα ειναι πολυ πολυ χειροτερα.

Και παρεπιπτοντως το LD50 της κοκαινης ειναι 2-3γρ δια του στοματος η ενδορηνικα με δραστικη δοση τα 30mg (δηλαδη το φαρμακευτικο ευρος της ειναι 3000/30 = 100) , το LD50 της ηρωινης ειναι 200-300mg ενδοφλεβια με δραστικη δοση τα 2-3mg (δηλαδη φαρμακευτικο ευρος 200/2 = 100) το ld 50 του αλκοολ ειναι 300gr και η δραστικη δοση καπου 30 οποτε φαρμακευτικο ευρος 300/30 = 10.

Το αλκοολ σκωτωνει περισοτερους ανθρωπους καθε χρονο απο οτι ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΑΖΙ.

get your facts right


Δεν μπορώ να βρω έστω και μισό πλεονέκτημα που έχουν τα ναρκωτικά ή το τσιγάρο - έστω και συγκριτικό μεταξύ τους.

Τα οποιοειδη ειναι εξαιρετικα παυσιπονα χρησημοποιουντε ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ στα νοσοκομεια για εντονους πονους, εχουν ελαχιστες παρενεργειες και αντιθετα με τα μη στεροειδη αντιφλεγμονοδη δεν ειναι υπατοξικα και ΔΕΝ καθυστερουν την επουλοση (οπιοειδη = μορφινη, ηρωινη, κωδεινη, φεντανυλη κτλ - η ηρωινη δεν χρησημοποιητε για νομικους και μονο λογους)

Η κοκαινη χρησημοποιητε ακομα σαν τοπικο αναισθητικο γιατι εχει πολυ καλα ελεγχομενο χρονο δρασης και ειναι ταυτοχρονα αγγειοσυσταλτικο (περιοριζει την αιμοραγια). Οι ψυχοτροπες ιδιοτητες της ειναι ομολογουμενος περιτες με την εννοια οτι εχουν αντικατασταθει απο αλλες ουσιες με μεγαλυτερο χρονο ημιζωης. Παραδειγμα για την αντιμετοπιση του ADHD και της ναρκωληψιας οι αμφεταμινες και η μεθυλφενιδατη (ritalin) που χρειαζονται μονο μια με δυο χωρηγησεις τη μερα ειναι καλυτερα

Το MDMA εχει χρησημοποιηθει με εξαιρετικα αποτελεσματα στην ψυχοθεραπεια και ακομα και τωρα διερευνατε η χρηση του στην θεραπεια του post traumatic stress dissorder (μεταξυ αλλων)

Το αλκοολ και η νικοτινη δεν εχουν ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ θεραπευτικη ιδιοτητα.

Η καναβης απο την αλλη...

Και καθαρό να είναι, μακροπρόθεσμα καταστρέφει ανεπιστρεπτί εγκεφαλικά κύτταρα.

thats odd δεδομενου οτι το δινουν of label για την αντιμετοπιση της σκληρηνσης κατα πλακας (κλασικη νευροεκφυλιστικη παθηση)...Επισις την τετραυδροκαναβινολη την χρησημοποιουν στην αντιμετωπιση των παρενεργειων των χημειοθεραπειων (με πολυ καλα αποτελεσματα)...Βασικα σε πολλες περιοχες του κοσμου εχει νομιμοποιηθει η ιατρικη χρηση της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα μερικές ενδιαφέρουσες έρευνες. Από ότι βλέπω παλιά η κριτική ήταν πιο αυστηρή όσον αφορά τις επιπτώσεις της μαριχουάνας στον ανθρώπινο οργανισμό, τώρα κάποια πράγματα αναθεωρούνται. Και πάλι όμως, δεν μπορεί να ισχυριστεί κανείς ότι δεν υπάρχουν συνέπειες.

1. The human toxicity of marijuana.
Nahas G, Latour C.
Med J Aust. 1992 Apr 6;156(7):495-7


The pathophysiological effects of marijuana smoke and its constituent cannabinoids were reported first from in-vitro and in-vivo experimental studies. Marijuana smoke is mutagenic in the Ames test and in tissue culture and cannabinoids inhibit biosynthesis of macromolecules. In animals, marijuana or delta 9-tetrahydrocannabinol (THC), the intoxicating material it contains, produces symptoms of neurobehavioural toxicity, disrupts all phases of gonadal or reproductive function, and is fetotoxic. Smoking marijuana can lead to symptoms of airway obstruction as well as squamous metaplasia. Clinical manifestations of pathophysiology due to marijuana smoking are now being reported. These include: long-term impairment of memory in adolescents; prolonged impairment of psychomotor performance; a sixfold increase in the incidence of schizophrenia; cancer of mouth, jaw, tongue and lung in 19-30 year olds; fetotoxicity; and non-lymphoblastic leukemia in children of marijuana-smoking mothers.

2. The Residual Cognitive Effects of Heavy Marijuana Use in College Students
Harrison G. Pope, Jr, MD; Deborah Yurgelun-Todd, PhD
JAMA. 1996;275(7):521-527


Conclusions. —Heavy marijuana use is associated with residual neuropsychological effects even after a day of supervised abstinence from the drug. However, the question remains open as to whether this impairment is due to a residue of drug in the brain, a withdrawal effect from the drug, or a frank neurotoxic effect of the drug.

3. Δ-9-Tetrahydrocannabinol Enhances Breast Cancer Growth and Metastasis by Suppression of the Antitumor Immune Response
Robert J. McKallip2,, Mitzi Nagarkatti and Prakash S. Nagarkatti †
The Journal of Immunology March 15, 2005 vol. 174 no. 6 3281-3289


4. Marijuana Use and the Risk of Lung and Upper Aerodigestive Tract Cancers: Results of a Population-Based Case-Control Study
Mia Hashibe, Hal Morgenstern, Yan Cui, Donald P. Tashkin, Zuo-Feng Zhang, Wendy Cozen, Thomas M. Mack and Sander Greenland
Cancer Epidemiol Biomarkers Prev October 2006 15; 1829


Conclusions: Our results may have been affected by selection bias or error in measuring lifetime exposure and confounder histories; but they suggest that the association of these cancers with marijuana, even long-term or heavy use, is not strong and may be below practically detectable limits.

5. Severe multisystem dysfunction in a case of high level exposure to smoked cannabis
BMJ Case Reports 2009


6. Marijuana: Use Among Young Males and Health Outcomes
Melissa Pujazon-Zazik, MD, MPH
Am J Mens Health September 2009 vol. 3 no. 3 265-274


Despite malesʼ greater use, little research has examined gender differences in areas such as metabolism of marijuana and long-term impact of marijuana use. In many areas, including dental health, fertility, and respiratory function, research is either sparse or has yielded conflicting results. Similarly, research on marijuanaʼs carcinogenic effects has yielded conflicting results; however, a small but consistent literature indicates that marijuana use is linked to cancers unique to males. A stronger literature has identified an association between marijuana use and psychiatric problems.

7. Marijuana Use is Not Associated with Cervical Human Papillomavirus Natural History or Cervical Neoplasia in HIV-Seropositive or HIV-Seronegative Women
Gypsyamber D'Souza, Joel M. Palefsky, Ye Zhong, Howard Minkoff, L. Stewart Massad, Kathy Anastos, Alexandra M. Levine, Michael Moxley, Xiao N. Xue, Robert D. Burk and Howard D. Strickler
Cancer Epidemiol Biomarkers Prev March 2010 19; 869


Marijuana use was recently reported to have a positive cross-sectional association with human papillomavirus (HPV)–related head and neck cancer. Laboratory data suggest that marijuana could have an immunomodulatory effect. Little is known, however, regarding the effects of marijuana use on cervical HPV or neoplasia. Therefore, we studied the natural history (i.e., prevalence, incident detection, clearance/persistence) of cervical HPV and cervical neoplasia (i.e., squamous intraepithelial lesions; SIL) in a large prospective cohort of 2,584 HIV-seropositive and 915 HIV-seronegative women. Marijuana use was classified as ever/never, current/not current, and by frequency and duration of use. No positive associations were observed between use of marijuana, and either cervical HPV infection or SIL. The findings were similar among HIV-seropositive and HIV-seronegative women, and in tobacco smokers and nonsmokers. These data suggest that marijuana use does not increase the burden of cervical HPV infection or SIL.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Νομίζεις ότι αυτό που θα σου πλασάρει ο έμπορος εν έτη 2011 είναι χασισάκι μυρωδάτο; :confused: Αυτή η εικόνα του μάγκα με τη φούντα την καλαματιανή έχει περάσει προ πολλού. Τώρα το 90% της αγοράς είναι...

Αλβανική Μπουρούχα! :crazy:

Αλλά και 90% να μην είναι, εσύ το ρισκάρεις στο 50-50 να κάψεις τα εγκεφαλικά σου κύτταρα; Και αν το ρισκάρεις εσύ για πάρτυ σου, δικαίωμά σου, γιατί παραμυθιάζεις τον κόσμο; :mad:

https://www.youtube.com/watch?v=fwxBbls15ok
Καλά τα λέγαμε εμείς, ότι αυτοί οι παλιοαλβανοί φταίνε για όλα και δεν μπορούμε οι άνθρωποι ν' απολαύσουμε το τσιγαράκι μας. Όλα τα έχουν καταστρέψει αυτοί οι ξένοι, ΌΛΑΑΑΑΑ!!

Έξω από την Ελλάδα μας το αντεθνικό αλβανικό μαύρο!!
Οι αλβανικές μπουρούχες να καούν στις τσιμινιέρες των εργοστασίων, να γελάσει επιτέλους το χειλάκι και του προλεταριάτου!!
Επιδοτήσεις στους Έλληνες καλλιεργητές της Καλαμάτας, της Ηλείας και των Ζωνιανών!! Είναι ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης της κρίσης και των μέτρων...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χριστινασρ

Νεοφερμένος

Η χριστινασρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
:confused:

μάλιστα...
"το χασις εχει την ιδιοτητα να σε χαλαρωνει πααααρα πολυ.αυτο ειναι ολο..ολα τα υπολοιπα"
------->>>
"επισης μπορει να βουιζουν εντονα τα αυτια σου να μουδιαζεις να κοβονται τα γονατα σου να γελας χωρις λογο να σου φαινονται ολα αστεια ηολα περιεργα...
μετα το βραδυ που πηγαινα να κοιμηθω το χασισι με εκανε να τα σκεφτομαι πιο εντονα να φοβαμαι να αγχωνομαι...
ενας φιλος μου νομιζε πως καποιος 8ελει ντε και καλα να τον σκοτωσει
"
------->>>
"ειναι επακολουθα της μεγαλης χαλαρωσης"

επίσης
"δεν εχω δει ομως ποτε κανεναν ακομα και ανθρωπους πουκααπνιζουν ανα 5ωρο η και πιο συχνα να εθιζεται στ χασις"

δηλαδή ένας που καπνίζει ανά 5ωρο ή πιο συχνά δε θεωρείται εθισμένος; :confused:

Τέλος πάντων, μάλλον επειδή δεν έχω δοκιμάσει και δε ξέρω μου φαίνονται περίεργα όλα αυτά.

Και κάτι τελευταίο
"ξεχασα να πω οτι το χασισι προκαλει και πολυ εντονη σεξουαλικη ορεξη τις περισσοτερες φορες"

είναι σίγουρο αυτό; Να το δοκιμάσουμε;
'Η μήπως θα "χαλαρώσουμε" :look: πολύ και δε θα γίνεται δουλειά;;; :loltooth:
οχι οχι σιγουρο ειναι...μπορει να βαριεσαι να πας μεχρι την τουαλετα αλλα σε κανει τοσο ευαισθητο στα ερεθισματα που ειναι πολυ ευκολο να αναψεις στο πι και φι...:) και φυσικα το σεξ ειναι πιο ωραιο για μας τις γυναικες ετσι γιατι χαλαρωνουμε και το απολαμβανουμε απλα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DRIFTER

Νεοφερμένος

Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
[/spoiler]
οχι οχι σιγουρο ειναι...μπορει να βαριεσαι να πας μεχρι την τουαλετα αλλα σε κανει τοσο ευαισθητο στα ερεθισματα που ειναι πολυ ευκολο να αναψεις στο πι και φι...:) και φυσικα το σεξ ειναι πιο ωραιο για μας τις γυναικες ετσι γιατι χαλαρωνουμε και το απολαμβανουμε απλα..:)

αυτο που λες παραπέμπει σε μη ενεργητικό (μην πω παθητικό) ρόλο στο σεξ....όχι τόσο δελεαστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χριστινασρ

Νεοφερμένος

Η χριστινασρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Πόοοσο πολύ ;
Τόσο ώστε να κουτουλώ τις κολώνες περπατώντας ή να θέλω να βάλω γκόλ δίνοντας κλωτσιά σε κάτι σιδερένιες μπάλες που υπάρχουν σε κάτι πεζοδρόμια ; Η ή ή ή ή ή…….να χαλαρώσω και να μη γνωρίζω από πού μου ήρθε ; Α, δε μας τα λες καλά, δε μας τα λες καλά!

Εμμεσα, δηλ ενώ ρούφαγαν το χασισάκι τους, κάποιος τους πήρε από το χεράκι και τους πήγε στη κοκα και ηρωϊνη.
Γιατί μου ακούγεται κάπως αυτό ; ..
[

Και για 5 ολόκληρες ώρες μέσα στο ντουμάνι, πώς μπορούσε ;
[

Εχει και πλεονεκτήματα; Με βάζεις σε σκέψεις τώρα ;


Δεν είναι καλύτερο να μη το δοκιμάσει ; Ετσι θα αποφύγει σίγουρα την δοκιμασία να φοβάται και όλα όσα γράφεις και να μη χρειάζεται να γίνει δυνατός για να σταματήσει . Την αδυναμία που δείχνεις δοκιμάζοντας, πόση δύναμη χρειάζεται να βρεις για να σταματήσεις ; Κανείς δε σας βάζει ταμπέλες, αλλά όταν είστε υπο την επήρεια των ουσιών, τότε εσείς κρατάτε παραπατώντας ταμπέλα, και την κρατάτε γερά.

ΟΧΙ ! Να μη κόψεις ότε εσύ, αλλά και κανένα άλλο παιδί το κεφάλι του, γιατι παιδιά είστε όλοι. Παιδιά που δεν πρόλαβαν να μεγαλώσουν φτιάχνοντας δυνατούς χαρακτήρες και να μπορείτε να αντέξετε αλλά και να προστατέψετε τους εαυτούς σας.
Σε αυτό το τελευταίο, δεν πιστεύω ότι υπάρχει γνωστικός που δεν θα συμφωνήσει !

Και κλείνοντας ένα θέλω μοναχά να πω.
Διαβάζοντας την κατάθεση ψυχής που έκανες, έχω στεναχωρηθεί .
Περισσότερο με κραυγή αγωνίας μου φαίνεται, παρά ως απάντηση σε κάτι ή ακόμα τοποθέτηση.

1.αν καπνισεις με μετρο δεν θα κουτουλας και παντα θα εχεις επιγνωση τουτι κανεις δεν σε χαζευει το μαυρο. το πολυ πολυ να λες ασυναρτησιες
2.B]απλα εννοω οτι καποιοι οταν δοκιμασαν αυτο το συναισθημα που τους δινει το μαυρο θελησαν να παρουν ακομα περισσοτερο γι αυτο και αρχισαν πιο βαρια τα οποια στην αρχη σε κανουν να αισθανεσαι κατι το αδιανοητο[/B]
3.B]ολα τα μπορει καποιος για να ηρεμησει.[/B]
4.οπως το παρει κανεις..εμενα ασ πουμε με ενα τσιγαρακι μικρο μη σ πω μισο με βοηθαει πολυ να διαβασω γιατι χαλαρωνω ηρεμω και διαβαζω ανετα.δε με ενοχλει τιποτα
5.αυτο που λες γινεται πολυ σπανια οταν καπνισεις παρα πολυ η κακης ποιοτητας καναββη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χριστινασρ

Νεοφερμένος

Η χριστινασρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
αυτο που λες παραπέμπει σε μη ενεργητικό (μην πω παθητικό) ρόλο στο σεξ....όχι τόσο δελεαστικό.


εξαρταται πως θα τον πιασει τον καθενα...εγω μπορει να ειμαι ξενερωτη ολη μερα αλλα οταν κανω το τσιγαρακι μου τοτε το αγγιγμα του συντροφουμου εχει να μου πει πολλα περισσοτερα απο πριν...ειναι πιο αισθησιακο...μετα το πρωτο μισαωρακι αφου σε πιασει το τσιγαρο εισαι ετοιμη για μαραθωνιο...:) αλλωστε εξαρταται παντα πως επηρρεαζει τον καθενα και σε τι φαση βρισκεται...μπορει εσενα να σε πιασει η βλακεια σ εκεινη τη στιγμη μπορει να θυμωσεις μπορει να νυσταξεις να σε πιασει νευρικο γελιο να θυμηθεις κατι που σε στενοχωρει και να νταουνιασεις(αν και δεν θα κρατησει για πολυ σ λιγο λεπτα δν θα θυμασαι καν τι ηταν αυτο π σ στενοχωρουσε κτλ.γενικως στην αρχη του το τσιγαρο σε βαραει περιεργα...μετα το μισαωρακι γινεται σωστο συναισθημα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DRIFTER

Νεοφερμένος

Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Υπάρχει τρόπος πάντως να αποκλεισθούν οι ανεπιθύμητες συνέπειες που αναφέρεις και να επέλθει η καλoπέραση για όλους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χριστινασρ

Νεοφερμένος

Η χριστινασρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Υπάρχει τρόπος πάντως να αποκλεισθούν οι ανεπιθύμητες συνέπειες που αναφέρεις και να επέλθει η καλoπέραση για όλους :)

να μην πινουμε μαυ:Dρο????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα μερικές ενδιαφέρουσες έρευνες. Από ότι βλέπω παλιά η κριτική ήταν πιο αυστηρή όσον αφορά τις επιπτώσεις της μαριχουάνας στον ανθρώπινο οργανισμό, τώρα κάποια πράγματα αναθεωρούνται. Και πάλι όμως, δεν μπορεί να ισχυριστεί κανείς ότι δεν υπάρχουν συνέπειες.

...ειμαι απολυτα σιγουρος οτι δεν διαβασες ουτε μια απο τις μελετες...

ολες καταληγουν "δεν ειμαστε σιγουροι οτι επιβεβαιωνεται η εξ αρχης αρνητικη θεση μας για την χρηση μαριχουανας καθως επισις και δεν ειμαστε double blind, placebo controled"

πλιζ πλιζ πλιζ οταν παραθετετε μελετες να τις διαβαζετε πρωτα δεν ειναι τιποτα...

θα αναφερθω μονο σε αυτες που δεν το λενε εξοφθαλμα οτι "δεν καταληξαμε καπου"

2. The Residual Cognitive Effects of Heavy Marijuana Use in College Student

ειναι εξαιρετικα τσαπατσουλικη αναλυση της βιβλιογραφιας βασικα, οι μελετες στις οποιες αναφερεται (επαναλαμβανω ΔΕΝ ειναι προτοτυπη αυτη...) δεν εχουν συγκρηση της πνευματικης ικανοτητας πριν και μετα τη χρηση, επισις η κατανομη που κανουν οι pope και todd οσων αφορα την μακροχρονια καταστολη της πνευματικης ικανοτητας των χρηστων ειναι...εχμμμ αποκαλυπτικη, εχει στατιστικα μικρες (αν και οχι ανυπαρκτες) διαφορες με τις διαφορες που θα παρουσιαζονταν σε μη χρηστες (και ειναι σαφως χαμηλοτερος ο συσχετισμος συγκριτικα με το αλκοολ...). Τελος οι λιγες μελετες που αφορουν την επιμονη των συμπτοματων μια μερα μετα τη χρηση δεν ηταν δυνατο να αναπαραχθουν ουτε καν απο τους ιδιους τους pope και todd...

Αλλα ειδικα η πρωτη "the human toxicity of marijuana" ειναι για τα σκουπιδια τελειως.

καταληγει οτι εχει καρκινογενητικοτητα αναφερομενοι σε ορισμενες μελετες αλλες, αλλα "ξεχναει" να προσθεσει οτι στις αλλες μελετες τα αποτελεσματα δεν ενεπλεκαν ευθεως τη μαριχουανα καθοτι οι καρκινοπαθεις καπνιζαν ΚΑΙ επιναν...

η μελετη που αφορα την λευχαιμια ειναι μονο μια και οι ιδιοι οι ερευνητες που την εκαναν καταληγουν στο οτι το δειγμα τους ηταν στατιστικα μικρο και δεν παρουσιαζε διαφορες με την χρηση οποιασδηποτε αλλης ψυχωτροπου ουσιας. Αλλα οι nahas "ξεχνανε"να το αναφερουν αυτο.

ειδικα αυτο με τη σχιζοφρενεια ειναι καταπληκτικο, η μελετη λεει οτι η μαριχουανα μπορει να προκαλεψει ψυχωτικο επισοδειο...σε ψυχωτικους...αλλα οι nahas επισις ξεχνανε να το αναφερουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Νομίζεις ότι αυτό που θα σου πλασάρει ο έμπορος εν έτη 2011 είναι χασισάκι μυρωδάτο; :confused: Αυτή η εικόνα του μάγκα με τη φούντα την καλαματιανή έχει περάσει προ πολλού. Τώρα το 90% της αγοράς είναι...

Αλβανική Μπουρούχα! :crazy:

Αλλά και 90% να μην είναι, εσύ το ρισκάρεις στο 50-50 να κάψεις τα εγκεφαλικά σου κύτταρα; Και αν το ρισκάρεις εσύ για πάρτυ σου, δικαίωμά σου, γιατί παραμυθιάζεις τον κόσμο; :mad:

https://www.youtube.com/watch?v=fwxBbls15ok

[...]
Αυτα που λεω δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου γιατι ειμαι καμια χασικλου αλλα τα εχω μελετησει στο πανεπιστημιο και εχω κανει την πρακτικη μου σε κεντρο προληψης.
Εχω ασχοληθει πολυ με τα ναρκωτικα, οχι σαν χρηστης αλλα σαν αντικειμενο ερευνας και δεν λεω μαλακιες για εντυπωσιασμο.
Εγω ειπα οτι δεν προκαλει εθισμο, δηλαδη οχι σωματικη εξαρτηση και αναγκη για αυξανομενη δοση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
[/spoiler]
οχι οχι σιγουρο ειναι...μπορει να βαριεσαι να πας μεχρι την τουαλετα αλλα σε κανει τοσο ευαισθητο στα ερεθισματα που ειναι πολυ ευκολο να αναψεις στο πι και φι...:) και φυσικα το σεξ ειναι πιο ωραιο για μας τις γυναικες ετσι γιατι χαλαρωνουμε και το απολαμβανουμε απλα..:)
Εμένα τώρα, γιατί μου φαίνεται σαν διαφήμιση αρπακολαπηδήματος ; :redface:
Κορίτσι μου, δίχως να φλερτάρεις, δίχως να τον ή να σε ψήσει λιγάκι, μέχρι να καείς έστω.
Μαστουρώνεις καί !
Αν δεν μπορείς να αποφύγεις τον (βιασμό), έ τότε τράβα και κανένα τσιγαράκι . :redface:
Ετσι τα κάνεις όλα. :hmm:Επιτρέπεις τα πάντα δίχως όρια και νομίζεις οτι αυτό είναι έρωτας.
Απολαμβάνεις τα πάντα:hmm:, αλλά ο αυτοσεβασμός σου είναι που έχει εξαφανιστεί.:(:(:(

Με το φτυάρι ή αν θες με μια μπουλντόζα, δεν κουβάλησαν οι Θεοί την Ιθάκη στον Οδυσσέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
[...]
Αυτα που λεω δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου γιατι ειμαι καμια χασικλου αλλα τα εχω μελετησει στο πανεπιστημιο και εχω κανει την πρακτικη μου σε κεντρο προληψης.
Εχω ασχοληθει πολυ με τα ναρκωτικα, οχι σαν χρηστης αλλα σαν αντικειμενο ερευνας και δεν λεω μαλακιες για εντυπωσιασμο.
Εγω ειπα οτι δεν προκαλει εθισμο, δηλαδη οχι σωματικη εξαρτηση και αναγκη για αυξανομενη δοση.

[...] Εγώ παρέθεσα την πηγή μου, Κλεάνθης Γρίβας φανατικός υποστηρικτής της αποποινικοποίησης και όμως - επειδή ο άνθρωπος είναι σοβαρός - βάζει τα πράγματα στη λογική τους διάσταση όπως ακριβώς είναι.

Εδώ μέσα μας διαβάζουνε και μικρά παιδιά. :mad: Επομένως πρέπει κι εσύ να προσέχεις τι λες και πως το λες! Δεν έγραψες μόνο ότι δεν προκαλεί εθισμό, έγραψες το παρακάτω:

"Η ινδικη κανναβη ΔΕΝ προκαλει σωματικο εθισμο και ΔΕΝ ειναι επικινδυση εφοσον μετα τη χρηση δεν οδηγητε η κανετε κατι τελος παντων που απαιτη την αμεριστη συγκεντρωση σας. " :wall:

Υπάρχει κόσμος που δίνει καθημερινές μάχες ενάντια στη μάστιγα των ναρκωτικών κι εσύ έρχεσαι ελαφρά καρδία και μας πετάς το δίγραμμο με την παπαροσοφία σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Υπάρχει κόσμος που δίνει καθημερινές μάχες ενάντια στη μάστιγα των ναρκωτικών κι εσύ έρχεσαι ελαφρά καρδία και μας πετάς το δίγραμμο με την παπαροσοφία σου!

Οντως δεν ειναι επικυνδηνη

Κλεάνθης Γρίβας

ΑΧΑΧΧΧΑΧΑΧΑΧΑ αυτος ειναι η πηγη σου? ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ θεε μου εχω παρακολουθησει επικες κουβεντες μεταξυ αυτου του παπαρα και του αημνηστου μαρκιδη μεσα στο σπιτι μου, ο τυπος ειναι ενα ρεντικολο. ΑΧΑΧΑΧΧΑΧΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ, λεει οτι το DSM το εχουν φτιαξει οι μασωνοι για να ταιζουν φαρμακα ολο το κοσμο και να τον κρατανε σε καταστολη, δεν κανω πλακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εχω ασχοληθει πολυ με τα ναρκωτικα, οχι σαν χρηστης αλλα σαν αντικειμενο ερευνας


ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ αλλά όχι ακριβώς έτσι, αλλά το ...ίδιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Οντως δεν ειναι επικυνδηνη

ΑΧΑΧΧΧΑΧΑΧΑΧΑ αυτος ειναι η πηγη σου? ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ θεε μου εχω παρακολουθησει επικες κουβεντες μεταξυ αυτου του παπαρα και του αημνηστου μαρκιδη μεσα στο σπιτι μου, ο τυπος ειναι ενα ρεντικολο. ΑΧΑΧΑΧΧΑΧΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ, λεει οτι το DSM το εχουν φτιαξει οι μασωνοι για να ταιζουν φαρμακα ολο το κοσμο και να τον κρατανε σε καταστολη, δεν κανω πλακα

Δεν σε πιστεύω! Έχω παρακολουθήσει κι εγώ epote μέσα στο σπίτι μου και ξέρω τι λέει! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
τι με νοιαζει αν με πιστευεις, ουτος η αλλως εμφατικα το ειπα οχι ως αποδεικτηκο του οτι ο τυπος ειναι το λιγοτερο παρανοικος και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειναι αξιοπιστη πηγη.

Αληθεια τιποτα ξες...ΜΕΛΕΤΕΣ εχεις να παραθεσεις η απλα την αποψη ενος καθηγητη (ως γνωστων οταν εισαι καθηγητης πανεπιστημιου ξερεις την ΑΠΟΛΥΤΗ αληθεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Αληθεια τιποτα ξες...ΜΕΛΕΤΕΣ εχεις να παραθεσεις η απλα την αποψη ενος καθηγητη (ως γνωστων οταν εισαι καθηγητης πανεπιστημιου ξερεις την ΑΠΟΛΥΤΗ αληθεια)

Προφανώς δεν είδες το video. Θα σου εξηγήσω με τη δική σου λογική. Όταν ένας 'τρελάρας', χασισοκαλλιεργήτης καθηγητής βγαίνει και λέει ότι σε 2 περιπτώσεις το χασίς είναι επικίνδυνο, ναι εγώ θα κάτσω να τον ακούσω. Εσύ γέλα... :P

Αλλά ας δούμε τι έχουν γράψει μέχρι τώρα άλλοι φίλοι, όπως:

Και καθαρό να είναι, μακροπρόθεσμα καταστρέφει ανεπιστρεπτί εγκεφαλικά κύτταρα.

Το να απευθύνεσαι στην αυθεντία διαπράττεις λογικό σφάλμα, αλλά...ο άνθρωπος λέει ότι είναι 41 χρονών, φυσιοθεραπευτής, κάποια εμπειρία θα έχει. Ναι θα κάτσω να τον ακούσω...στο κάτω κάτω ακόμα και λάθος να έχει, πρέπει να δούμε σε ποιο σημείο βρίσκεται το λάθος.

εγω για να σ πω κ αυτο και να κλεισω εχω διαφορες φοβιες και οταν ολητην ημερα τις σκεφτομουν μετα το βραδυ που πηγαινα να κοιμηθω το χασισι με εκανε να τα σκεφτομαι πιο εντονα να φοβαμαι να αγχωνομαι...για αυτο και μερικοι το κοβουν..ενας φιλος μου νομιζε πως καποιος 8ελει ντε και καλα να τον σκοτωσει και το εκοψε για να ηρεμησει...

Αυτό ακριβώς περιγράφει ο Γρίβας, μιλώντας για ψυχωσικό σύνδρομο που δημιουργεί όχι η κάνναβη αυτή καθ' εαυτή αλλά τα φυτοφάρμακα που είναι εμπλουτισμένη.

Όταν λοιπόν βγαίνεις και λες 'δεν είναι επικίνδυνη' θα πρέπει να ξέρεις τι λες. Η κάνναβη ίσως να μην είναι επικίνδυνη αλλά αυτός που στην πουλάει είναι. Κι όταν ψωνίζεις από σάπιους ανθρώπους, θα ψωνίσεις και 'μπουρούχα'! Γι' αυτό λέμε να αποποινικοποιηθεί. Αφενώς για να πέσουν οι τιμές στην μαύρη αγορά και να σπάσει τη μπίσνα, αφετέρου για να ελέγχεται φαρμακευτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top