Virtual Tuning

Alecs327

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ασχολείται κανείς με αυτο? Εγώ ασχολούμαι περίπου ένα χρόνο....μου αρέσει πολύ:D το προγραμμα που χρειάζεται για το virtual tuning ειναι το photoshop:)
Εδώ έχω κάποια αμάξια τροποποιημένα από εμένα...:thanks:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
ζαμάτο!!!!μπορείς να εξηγήσεις πως γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alecs327

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Πρωτο πρεπει να εχεις το photoshop που ειναι προγραμμα για γραφικα....Δευτερον υπαρχουν 2 τροποι....copy/paste και brush το κοπι/παστ ειναι πιο ευκολο απ'το αλλο...Αυτο χρησιμοποιειται στην αρχη οταν μαθαινεις.....το κοπι/παστ ειναι οταν παιρνεις προφυλακτηρες και τα παντα απο ενα αμαξι που ειναι στην ιδια γωνια με αυτο που θελεις να φτιαξεις εσυ. Το brush ειναι οταν σχεδιαζεις, και φτιαχνεις μονος σου τους προφυλακτηρες....εγω βασικα προτιμω το brush γιατι ετσι εφαρμοζω τις ιδεες μου...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Πρωτο πρεπει να εχεις το photoshop που ειναι προγραμμα για γραφικα....Δευτερον υπαρχουν 2 τροποι....copy/paste και brush το κοπι/παστ ειναι πιο ευκολο απ'το αλλο...Αυτο χρησιμοποιειται στην αρχη οταν μαθαινεις.....το κοπι/παστ ειναι οταν παιρνεις προφυλακτηρες και τα παντα απο ενα αμαξι που ειναι στην ιδια γωνια με αυτο που θελεις να φτιαξεις εσυ. Το brush ειναι οταν σχεδιαζεις, και φτιαχνεις μονος σου τους προφυλακτηρες....εγω βασικα προτιμω το brush γιατι ετσι εφαρμοζω τις ιδεες μου...:no1:

Βασικά το photoshop κάνει photomanips και όχι Graphics itself, αλλά έχει και κάποιες τέτοιες δυνατότητες. Ασχολούμαι πολύ καιρό (1,5 χρόνο περίου) με photoshop αλλά και άλλα προγράμματα όπως Illustrator & Fireworks. Κάποια από τα photomanips & Graphics που έχω κάνει : www.michael92.deviantart.com/gallery Κάνε αν είναι και εσύ Deviantart για να ποστάρεις αυτά που έχεις φτιάξει που είναι πολύ καλά :no1:. Εγώ προσωπικά δεν θα συμβούλευα ούτε για αρχή το copy - paste, γιατί δεν φαίνεται καθόλου ρεαλιστικό ειδικά όταν το source δεν είναι Transparent. Το brush είναι πολύ καλή λύση και μπορείς να κατεβάσεις και brush Τα οποία τα βάζεις στο Photoshop (Φαντάζομαι το ξέρεις ήδη). Μια άλλη λύση που χρησιμοποιώ κυρίως είναι το healing brush tool, με το οποίο μπορείς κατευθείαν να προσθέσεις texture σε ένα αντικείμενο με τις ανάλογες ρυθμίσεις (Normal/Replace/Multiply/Darken/Lighten/Screen. Αυτά με τα Bold συνιστώ για να φαίνεται ρεαλιστικό χωρίς κόπο το texture. Για παράδειγμα δες στο μάτι τη σκουριά που πρόσθεσα, χρησιμοποίησα το Multiply Για να είναι έντονο το texture

Εκτός από το tuning Θα μπορούσες να κάνεις και άλλες ενδιαφέρουσες βελτιώσεις, όπως να ρυθμίσεις τις αποχρώσεις (πράγμα που το έχεις κάνει από ότι φαίνεται σε μερικά από αυτά που έφτιαξες), να βάλεις λίγο Burn (Shadows) το κάνει πιο ρεαλιστικό και έντονο και να ρυθμίσεις τα Dodge για να κάνεις αντανάκλαση σε μερικά σημεία. Δεν θα συνιστούσα να πειράξεις τον κορεσμό (saturation) καθώς αν και απλό εργαλείο έχει πολλαπλές ρυθμίσεις. Ελπίζω να βρήκες τα tips χρήσιμα, keep up the good work :).

P.S Θα κάνω και εγώ ένα Virtual Tuning Για να το δοκιμάσω, μια και δεν είχα καμιά ιδέα για άλλο Project.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alecs327

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Φιλε μου.....brush εννοω την τεχνικη...οχι το εργαλειο...:no1: επειδη ειναι αναγκαια το dodge και ολα τα σχετικα....δεν δουλευω μονο με το brush αλλα ετσι λεγεται η τεχνικη αυτη...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Φιλε μου.....brush εννοω την τεχνικη...οχι το εργαλειο...:no1: επειδη ειναι αναγκαια το dodge και ολα τα σχετικα....δεν δουλευω μονο με το brush αλλα ετσι λεγεται η τεχνικη αυτη...:D

Η τεχνική βασικά ονομάζεται "Texturing", για αυτό με το brush θεώρησα το εργαλείο, που όμως είναι πολύ δυνατό με μερικές ρυθμίσεις (color/hue/linear burn).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alecs327

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Τελος παντων εμεις οι virtual tuners το λεμε brush....:hmm: Θελει κανεις να βαλω καποια μαθηματα?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Όμορφο το τελικό αποτέλεσμα, όπως και αν λένε την τεχνική (αν και νομίζω οτι λέτε για διαφορετικά πράγματα, το brush δεν που λες alecs327 ουσιαστικά χρησιμοποιείται για να φτιάξεις νεα "εξαρτήματα" στο ήδη υπάρχον αμάξι ή για να το "βάψεις";)

Έχω ενα βιβλίο κάπου χωμένο που εξηγεί κάποιες πολύ ωραίες τεχνικές digital painting, και είχα διαβάσει (χωρίς να δώσω ιδαίτερση σημασία καθώς δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με photoshop) πως έδινε έτσι "μεταλλικούς" χρωματισμούς σε πράγματα που σχεδίαζε απο την αρχή με μολύβι, χρησιμοποιώντας μόνο το photoshop (πανοπλίες, σπαθιά και τέτοια)

Θα ήταν πολύ ωραίο και δημιουργικό να postαρε κάποιος κάνα μαθηματάκι με screenshots για να το βλέπουμε και εμείς οι υπόλοιποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Όμορφο το τελικό αποτέλεσμα, όπως και αν λένε την τεχνική (αν και νομίζω οτι λέτε για διαφορετικά πράγματα, το brush δεν που λες alecs327 ουσιαστικά χρησιμοποιείται για να φτιάξεις νεα "εξαρτήματα" στο ήδη υπάρχον αμάξι ή για να το "βάψεις";)

Έχω ενα βιβλίο κάπου χωμένο που εξηγεί κάποιες πολύ ωραίες τεχνικές digital painting, και είχα διαβάσει (χωρίς να δώσω ιδαίτερση σημασία καθώς δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με photoshop) πως έδινε έτσι "μεταλλικούς" χρωματισμούς σε πράγματα που σχεδίαζε απο την αρχή με μολύβι, χρησιμοποιώντας μόνο το photoshop (πανοπλίες, σπαθιά και τέτοια)

Θα ήταν πολύ ωραίο και δημιουργικό να postαρε κάποιος κάνα μαθηματάκι με screenshots για να το βλέπουμε και εμείς οι υπόλοιποι.

Εγώ σκέφτομαι το επόμενο που θα κάνω, μάλλον λογότυπο να το κάνω capture και να το ανεβάσω youtube...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PROFESSORE

Νεοφερμένος

Ο PROFESSORE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Παιδες κι εγω ψιλοασχολούμαι με το θέμα αλλα ελεω Gimp βγαίνουν ολιγον τι πιο ερασιτεχνικά. Επισης το tuning το ψιλοαμελώ και ασχολούμαι κυρίως με διαφορετικά αμαξώματα, νεες η πιθανές εκδόσεις, κουπεδοποιήσεις, facelift κτλ.

Απο το Ka

Στο Κα Rs


Αν παρατηρησετε μου εχει "σταξει" λιγο στον προφυλακτήρα...

Citroen C5


και Citroen C15 vts η C5 coupe vts

+Μαυρη Οροφή
+Μαυρα πλαστικά
+Μαυρη Ζαντα
+ 2 πορτες
+ Χαμηλότερη οροφή
+Πισω Σποιλερ
+Μαυρα Σήματα
+Διαφορετικοί καθρευτες
+"Φρυδακια"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top