Δημόσιος Θηλασμός

Δημόσιο Θηλασμός

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 46)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 29 63.0%
  • Κατά

    Ψήφοι: 10 21.7%
  • Κουμπάκιας

    Ψήφοι: 7 15.2%

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Πως θα αντιδρούσατε με μια μητέρα που δημόσια θηλάζει το παιδί της, θα αφήνατε την σύντροφό σας να το κάνει δημόσια ?
Πόσο σημαντικό ειναι κατα την γνώμη σας ο θηλασμός και γενικότερα γράψτε ότι σχετίζεται με τον θηλασμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Προσωπικα, μου κακοφαινετε!
Θα μου πεις.. και τι να κανει η αλλη αμα ειναι για ψωνια και το σκασμενο (:P) πειναει εκεινη την ωρα! Ενταξει.. αλλα πρεπει να το δω κι εγω? :mad:

Αν ημουν μαμα, δεν θα το εκανα (πιστευω).
Καταρχην θα ντρεπομουν! :confused::redface:
Και μετα ειναι και "καπως".. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Υπάρχουν τόσα μέρη για να θηλάσει μια μητέρα το παιδί της που μου φαίνεται καθαρά προκλητικό να κάνει κάτι τέτοιο δημόσια. Δεν προσβάλλει την αισθητική μου, απλά μου φαίνεται κάπως. Δεν νομίζω οτι θα το έκανα εγώ δημόσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δεν χαλάει την αισθητική μου. Και δημόσια να γίνει δεν σημαίνει ότι θα τα βγάλει όλα στην φόρα. Μπορεί να γίνει και πολυ διακριτικά, κάπου λίγο πιο απόμερα.

Τώρα για το άν θα άφηνα τη σύντροφό μου... Χμ.... Νομίζω πως ναι, αν το έκανε όπως είπα κάπου μακριά από πολύ κόσμο, και διακριτικά και φυσικά να είμαι και εγώ εκεί γιατί πολύ ανώμαλοι κυκλοφορούν στις μέρες μας και φοβάμαι!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soraya

Νεοφερμένος

Η Soraya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δεν υπαρχει τιποτα το προκλητικο σε μια μανα που θηλαζει το μωρο της!
Ειναι η πιο αγνη πραξη στον κοσμο.. απλα τα πραγματα, κραταει το μωρο της στη ζωη. Δεν καταλαβαινω γιατι μια μητερα που επιλεγει να θηλαζει αποκλειστικα, θα πρεπει να μενει κλεισμενη μεσα στο σπιτι. Οπως και να το κανουμε τα μωρα καθε 2 ωρες πεινανε. Οποτε θεωρω απολυτα φυσιολογικο για μια γυναικα που θηλαζει, να τυχαινει να το κανει και δημοσια.
Εννοειται πως δε συμφωνω με το να κυκλοφορει με το στηθος εξω. Αλλα μπορει καλλιστα να το κανει διακριτικα, εχοντας και μια κουβερτουλα γυρω.
Και θεωρω απαραδεκτους τους αντρες που εχουν προβλημα με τη γυναικα τους να θηλαζει δημοσια!
Πιστευω οτι σαν Ελλαδα ειμαστε παρα πολυ πισω σε αυτα τα θεματα.
Ειναι αδιανοητο για μενα να θεωρειται ταμπου ο δημοσιος θηλασμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ειμαι υπερ οταν υπαρχει αναγκη, και νομιζω οτι δεν εχει καμια μανα βιτσιο να βγαινει στους δρομους για να θηλασει το παιδι της.. Οπως ειπωθηκε, αν γινεται διακριτικα -που το θεωρω δεδομενο- δεν εχω κανενα προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Δεν θα με απασχολούσε καθόλου. Αν η σύντροφός μου δεν είχε πρόβλημα μία φορά, δεν θα είχα εγώ δέκα φορές.

Γενική παρατήρηση:
Χωρίς διάθεση προσβολής και αντιδικίας, παρατηρώ όλο και συχνότερα τελευταία ότι ανοίγουν πολλά θέματα από διάφορα μέλη με περιεχόμενο "θα επιτρέπατε στον σύντροφό σας..." ή "θα αφήνατε την σύντροφό σας..." και με στεναχωρεί ιδιαίτερα αυτή η "κτητική" συμπεριφορά.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την λογική του "επιτρέπω". Τα μόνα όντα στα οποία θα δώσω, κατά κάποιο τρόπο, άδεια να κάνουν κάτι και για τις πράξεις των οποίων ευθύνομαι άμεσα είναι: α) το κατοικίδιό μου (πχ ο σκύλος μου) και β) το παιδί μου, για το οποίο έχω την επιμέλεια και ευθύνη.
Η σύντροφός μου δεν περιλαμβάνεται στα πρόσωπα που θα πάρουν την... άδειά μου για να ενεργήσουν όπως επιθυμούν.

Ο/Η σύντροφος των περισσοτέρων εδώ υποθέτω ότι έχει ενηλικιωθεί. Με ποιό δικαίωμα θα του/της απαγορέψετε κάτι; Είναι κτήμα σας; Είναι αντικείμενο που αγοράσατε και εξουσιάζετε;
Θεωρείτε ώριμη τη συμπεριφορά αυτή; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Γενική παρατήρηση:
Χωρίς διάθεση προσβολής και αντιδικίας, παρατηρώ όλο και συχνότερα τελευταία ότι ανοίγουν πολλά θέματα από διάφορα μέλη με περιεχόμενο "θα επιτρέπατε στον σύντροφό σας..." ή "θα αφήνατε την σύντροφό σας..." και με στεναχωρεί ιδιαίτερα αυτή η "κτητική" συμπεριφορά.

Καταρχήν η παρατήρηση σου είναι πολύ σωστή, απο την άλλη όμως δεν νομίζω ότι γίνετε με διάθεση κτητικότητας.
Όταν γράφω "αν θα άφηνα....." η όχι την γυναικα μου εκφράζω την άποψη μου σε κάτι που θέλει είναι σαν να λέμε "αν θα μου άρεσε .... "
Άλλωστε δεν υπάρχει έτερον ήμισι που να του πεις μην κάνεις το ένα και μην κάνεις το άλλο και να συμφωνήσει με όλα (για αυτό υπάρχουν και οι καβγάδες:P )
Πιστεύω ότι είναι απλά τρόπος έκφρασης και τίποτα παραπάνω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η σπουδαιότητα του θηλασμού είναι τεράστια. Μακάρι όλες οι γυναίκες να έχουν σωστή ενημέρωση και να θηλάζουν τα μωρά τους για όσο διάστημα μπορούν.
Απ' ότι διάβασα όταν ήμουν έγκυος, ο θηλασμός βοηθάει και το σώμα να επανέλθει στην προηγούμενη κατάστασή του και ΔΕΝ παραμορφώνει το στήθος, όπως ίσως πιστεύουν κάποιοι.
Ο θηλασμός όχι μόνο είναι η πιο ισορροπημένη τροφή για το μωρό, είναι και η πιο ανεκτή από τον βρεφικό οργανισμό και είναι πάντοτε στη σωστή θερμοκρασία και δεν κοστίζει τίποτα!
Αυτός είναι και ο λόγος που δυστυχώς δε συμβουλεύουν πάντα τις γυναίκες να θηλάσουν, ή τις αποτρέπουν με ύπουλα μέσα...

Εγώ γέννησα με καισαρική. Όταν μου έφεραν το μωρό μου μου είπαν πως δεν θα είχα γάλα (λογω καισαρικής) και καλά θα έκανα να του δώσω το μπιμπερό που είχαν φέρει μαζί.
Χρειάστηκε να επιμείνω πολύ αντίθετα με τις παρενέσεις τους ώστε να θηλάσω το μωρό μου και κατάφερα να το θηλάσω για 7 ολόκληρους μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα! :) Είναι πραγματικά ένα θαύμα της φύσης, ότι το στήθος παράγει όσο γάλα χρειάζεται το μωρό!
Είχα τόσο πολύ γάλα, που αν η μικρή αργούσε λίγο να ξυπνήσει να φάει, το στήθος μου πρηζόταν και πονούσε!

Τώρα όσο αφορά το δημόσιο θηλασμό, σκεφτείτε πως αν μια γυναίκα θηλάζει επί 6-7 μήνες, που είναι και το διάστημα που προτείνουν οι γιατροί, θα πρέπει να είναι συνεχώς διαθέσιμη και έτοιμη να θηλάσει. Τι να κάνει δηλαδή, να κλειστεί 6 μήνες μες το σπίτι;
Εντάξει, υπάρχει τρόπος να θηλάσεις το παιδί σου σε δημόσιο χώρο διακριτικά ώστε να μην επιρρεάσεις και την ηρεμία του παιδιού, ούτε κι εσύ να βρεθείς σε δύσκολη θέση, αλλά ούτε και οι γύρω σου.
Παρ' όλ'αυτά είναι κρίμα να θεωρούμε ότι ένα από τα πιο φυσικολογικά και τρυφερά πράγματα στον κόσμο, πρέπει να κρυφτούμε για να το κάνουμε... Αχ ο άνθρωπος.

Ο άντρας μου όχι μόνο δεν είχε πρόβλημα αλλά με παρότρυνε να το κάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Mε καλυψαν ολοι οι προηγουμενοι που ειπαν πως δεν θα ειχαν προβλημα.
Γιατ ους παραπανω λογους που προαναφερθησαν και φυσικα μιας και ουτε "καπως" το θεωρω ουτε χαλαει την αισθητικη μου,δεν θα ειχα καποιο προβλημα.
Και υποψην οτι πλεον για τις γυναικες που θηκαζουν τα μωρακια τους υπαρχουν ειδικα στηθοδεσμε που ειναι πολυ κυριλατα και απλως λειπει οτ κομματι υφασμα μπροστα απο την θυλη ετσι ωστε αν χρειαστε να θηλασει η μητερα να μην χρειαζεται να βγαλει ολο το στηθος της εξω.
Οποτε και παλι τιποτα απολυτς δεν φαινεται περαν απο ενα μωρακι να ειναι στο στηθος της μαμας του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
friends: the one with the breast milk:

η carol αρχιζει και θηλαζει τον ben μπροστα σε ολους. Ο joey και ο chandler εμφανως αμηχανοι ειναι στην ακρη:

ROSS: will you guys grow up? This is the most beautifull natural thing in the world
JOEY: Yeah we know, but there's a baby sucking on it

και συγνωμη δηλαδη αλλα πρεπει να εισαι πολυ καφρος για να θεωρεις προκλητικο το θυλασμο. Κατ αρχας το γυναικιο στηθος ειναι πολυ "χαλια" σε περιοδο θυλασμου, κατα δευτερον τι διαολο, ειναι ενα μωρο που τρωει:p

τι ειναι το επομενο, να απαγορευσουμε στα μωρα να κυκλοφωρουν γυμνα γιατι ειναι προκλητικο?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
εγώ θα ντρεπόμουνα μάλλον να πω την αλήθεια :redface:

Αν έπρεπε οπωσδήποτε (γιατί Indeed το μωρό πρέπει να τραφεί) φαντάζομαι θα είχα φροντίσει να έχω μαζί μου κάποια κουβερτούλα να "καλύψω" την κατάσταση και θα φρόντιζα (αν έβγαινα έξω και ήξερα ότι υπάρχει "κίνδυνος" να χρειαστεί)να φοράω κάτι που θα επέτρεπε τις λιγότερες δυνατές ...αποκαλύψεις. Όχι για λόγους προκλητικότητας [δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι προκλητικό στη σκηνή] αλλα΄γιατί θα ένιωθα περίεργα...

Το αυτό και αν έβλεπα κάποια να το κάνει. Τουλάχιστον έτσι (περίεργα και λίγο άβολα) είχα νιώσει όταν είχα πετύχει τη νέα μαμά της πολυκατοικίας μου να θηλάζει στην είσοδο [είχαν μαστόρους που έφτιχναν το σπίτι και οκ, το καταλαβαίνω ότι ΚΑΠΟΥ έπρεπε να γίνει αλλά πχ, εγώ στη θέση της νομίζω ότι θα πήγαινα στην πίσω μεριά της πολυκατοικίας να το κάνω που οι πιθανότητες να με δει κάποιος άσχετος είναι σαφώς λιγότερες...) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
friends: the one with the breast milk:

η carol αρχιζει και θηλαζει τον ben μπροστα σε ολους. Ο joey και ο chandler εμφανως αμηχανοι ειναι στην ακρη:

ROSS: will you guys grow up? This is the most beautifull natural thing in the world
JOEY: Yeah we know, but there's a baby sucking on it

και συγνωμη δηλαδη αλλα πρεπει να εισαι πολυ καφρος για να θεωρεις προκλητικο το θυλασμο. Κατ αρχας το γυναικιο στηθος ειναι πολυ "χαλια" σε περιοδο θυλασμου, κατα δευτερον τι διαολο, ειναι ενα μωρο που τρωει:p

τι ειναι το επομενο, να απαγορευσουμε στα μωρα να κυκλοφωρουν γυμνα γιατι ειναι προκλητικο?:P


:rofl: :rofl: :rofl:

Σωστός !!! ;)

+1 :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Δεν υπαρχει τιποτα το προκλητικο σε μια μανα που θηλαζει το μωρο της!
Ειναι η πιο αγνη πραξη στον κοσμο.. απλα τα πραγματα, κραταει το μωρο της στη ζωη. Δεν καταλαβαινω γιατι μια μητερα που επιλεγει να θηλαζει αποκλειστικα, θα πρεπει να μενει κλεισμενη μεσα στο σπιτι. Οπως και να το κανουμε τα μωρα καθε 2 ωρες πεινανε. Οποτε θεωρω απολυτα φυσιολογικο για μια γυναικα που θηλαζει, να τυχαινει να το κανει και δημοσια.
Εννοειται πως δε συμφωνω με το να κυκλοφορει με το στηθος εξω. Αλλα μπορει καλλιστα να το κανει διακριτικα, εχοντας και μια κουβερτουλα γυρω.
Και θεωρω απαραδεκτους τους αντρες που εχουν προβλημα με τη γυναικα τους να θηλαζει δημοσια!
Πιστευω οτι σαν Ελλαδα ειμαστε παρα πολυ πισω σε αυτα τα θεματα.
Ειναι αδιανοητο για μενα να θεωρειται ταμπου ο δημοσιος θηλασμος.

Κατ'αρχήν τα βράφη θέλουν θηλασμό κάθε τρείς ώρε και δεύτερον έτσι κι αλλιώς μια γυναίκα η οποία περνά την περίοδο της λοχείας δεν είναι κια συνέχεια για καφέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
friends: the one with the breast milk:

η carol αρχιζει και θηλαζει τον ben μπροστα σε ολους. Ο joey και ο chandler εμφανως αμηχανοι ειναι στην ακρη:

ROSS: will you guys grow up? This is the most beautifull natural thing in the world
JOEY: Yeah we know, but there's a baby sucking on it

Kαλα ρε συ...τι μου θυμισες;;;;:clapup: :P
χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!
Απιστευτη ατακα!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
friends: the one with the breast milk:

η carol αρχιζει και θηλαζει τον ben μπροστα σε ολους. Ο joey και ο chandler εμφανως αμηχανοι ειναι στην ακρη:

ROSS: will you guys grow up? This is the most beautifull natural thing in the world
JOEY: Yeah we know, but there's a baby sucking on it

και συγνωμη δηλαδη αλλα πρεπει να εισαι πολυ καφρος για να θεωρεις προκλητικο το θυλασμο. Κατ αρχας το γυναικιο στηθος ειναι πολυ "χαλια" σε περιοδο θυλασμου, κατα δευτερον τι διαολο, ειναι ενα μωρο που τρωει:p

τι ειναι το επομενο, να απαγορευσουμε στα μωρα να κυκλοφωρουν γυμνα γιατι ειναι προκλητικο?:P


Αχαχαχαχα :rofl:

+1 :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanilia

Νεοφερμένος

Η vanilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Πως θα αντιδρούσατε με μια μητέρα που δημόσια θηλάζει το παιδί της, θα αφήνατε την σύντροφό σας να το κάνει δημόσια ?
Πόσο σημαντικό ειναι κατα την γνώμη σας ο θηλασμός και γενικότερα γράψτε ότι σχετίζεται με τον θηλασμός.


Στην θεα μιας μητερας που θηλαζει, απλα θα χαμογελουσα :)
Ιδια αντιδραση θα ειχα αν το εκανε δημοσια η οχι....
Αν σκεφτουμε ποσες γυναικες παιρνουν χαπια για να κοψουν το γαλα τους.....μην τυχον και τους χαλασει το υπεροχο στητο τους στηθος....:hmm:
Χμμμμμ ..... ωραια η θεα μιας γυναικας που κανει topless στην παραλια ε?
Ντροπη οταν η ιδια γυναικα θηλαζει δημοσια??????
Ακρως υποκριτικο!!!
Υπαρχει μεγαλυτερο δεσιμο μεταξυ μανας και παιδιου?
Και αν η αναγκη για τροφη χτυπησει την πορτα μας την στιγμη που ειμαστε σε δημοσιο χωρο τι θα πουμε στο μωρο?
"σσσσσσσ σκασμενο .....περιμενε να παμε σπιτι"? Ελεος!
Και φυσικα σ'αυτη την περιπτωση δεν θα περιμενα να παρω την εγκριση του συζυγου....
Απο μενα πολλα πολλα χαμογελα :) :) :) στις γυναικες που θηλαζουν και ειδικα σ'αυτες που το κανουν δημοσια αν παραστει αναγκη, δειχνοντας σε ολους τους κομπλεξικους οτι τους εχουν "γραμμενους".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Εχω δει μητερες να θηλαζουν δημοσια.Μερικες πιο διακριτικες αλλες οχι τοσο οπως και να χει ομως, αφηστε αυτες και τα μωρα τους στην ησυχια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
εγώ θα ντρεπόμουνα μάλλον να πω την αλήθεια :redface:

Αν έπρεπε οπωσδήποτε (γιατί Indeed το μωρό πρέπει να τραφεί) φαντάζομαι θα είχα φροντίσει να έχω μαζί μου κάποια κουβερτούλα να "καλύψω" την κατάσταση και θα φρόντιζα (αν έβγαινα έξω και ήξερα ότι υπάρχει "κίνδυνος" να χρειαστεί)να φοράω κάτι που θα επέτρεπε τις λιγότερες δυνατές ...αποκαλύψεις. Όχι για λόγους προκλητικότητας [δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι προκλητικό στη σκηνή] αλλα΄γιατί θα ένιωθα περίεργα...
:)
[FONT=&quot]
[/FONT] Ακριβώς αυτό ήθελα να απαντήσω και εγώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Καταρχάς μια γυναίκα που κάνει παιδί, περιορίζει πολύ τις εξόδους της, όχι γιατί δεν θέλει, αλλά γιατί λόγω του μωρού δεν μπορεί να κάνει πολλά. Αν παρόλα αυτά τύχει και είναι έξω όταν το παιδί πρέπει να θηλάσει τότε φυσικά και θεωρώ πως καλά θα κάνει να μη διστάσει (φυσικά με μια σχετική διακριτικότητα).

Και μιας και το πιάσαμε, δείτε και αυτά σχετικά με τα οφέλη του θηλασμού:
1. Ο θηλασμός μειώνει το άγχος


Τα καταπραϋντικά οφέλη του θηλασμού διαρκούν πολύ περισσότερο από ότι γνωρίζαμε μέχρι πρότινος. Χρόνια μετά τον απογαλακτισμό, τα παιδιά που είχαν θηλάσει αντιμετωπίζουν πολύ καλύτερα δυσχερείς συναισθηματικές καταστάσεις, σε σχέση με τα παιδιά που δεν είχαν θηλάσει. Στο συμπέρασμα αυτό κατέληξε έρευνα που πραγματοποιήθηκε από το σουηδικό Πανεπιστήμιο Καρολίνσκα.
Το μητρικό γάλα είναι πλήρες από θρεπτικά συστατικά, ορμόνες, ένζυμα και όλους τους παράγοντες σωματικής ανάπτυξης και αντισωμάτων από τη μητέρα στο παιδί. Η έρευνα έδειξε ότι ο θηλασμός μειώνει τις λοιμώξεις, τα αναπνευστικά προβλήματα και νοσήματα, τη διάρροια στο παιδί αλλά και τον κίνδυνο αιμορραγίας της μητέρας μετά τον τοκετό.
Στη συγκεκριμένη μελέτη, η οποία δημοσιεύτηκε στην επιθεώρηση "Αρχεία Παιδικών Ασθενειών", έγινε έρευνα ανάμεσα σε 10χρονα παιδιά που είχαν θηλάσει και συνομήλικά τους που δεν είχαν. Τα παιδιά -συνολικά 9.000- τα είχε παρακολουθήσει από τη γέννησή τους βρετανική ομάδα ερευνητών που διενεργούσε ευρεία μελέτη. Οι δάσκαλοι των παιδιών αυτών κλήθηκαν να τα βαθμολογήσουν ανάλογα με το άγχος που διέβλεπαν σε αυτά από 0-50.
Το άγχος ήταν πολύ λιγότερο εμφανές στα παιδιά που είχαν θηλάσει, επεσήμαναν οι επιστήμονες, χωρίς όμως να μπορούν να καθορίσουν ακριβώς το λόγο. Κατέληξαν, ωστόσο, στο συμπέρασμα ότι ο θηλασμός ή η φυσική επαφή του βρέφους με τη μητέρα, μπορεί να είναι ένας από τους παράγοντες, η οποία τα είχε βοηθήσει να μειώσουν το άγχος. Υπέθεσαν, επίσης, ότι ο θηλασμός μπορεί να επηρεάζει στην ανάπτυξη σωματικών αντιδράσεων που καταστέλλουν το άγχος. Οι ειδικοί καταλήγουν λέγοντας ότι όσο περισσότερο εξετάζεται το θέμα του θηλασμού, τόσο περισσότερα οφέλη από αυτόν διαπιστώνονται.





Κωδικός άρθρου: 649335

ΠΟΛΙΤΗΣ - 08/08/2006, Σελίδα: 56




2. Τα Οφέλη του Θηλασμού

Το μητρικό γάλα είναι ό,τι καλύτερο για το νεογέννητο στο ξεκίνημα της ζωής του, γιατί του παρέχει ό,τι χρειάζεται για να αναπτυχθεί σωστά, το προστατεύει με τα αντισώματα που περιέχει και το γεμίζει με συναισθήματα αγάπης, ευχαρίστησης και ασφάλειας.

Για το μωρό
• Κατά τη διάρκεια του θηλασμού αναπτύσσεται μια μοναδική σχέση ανάμεσα στο μωρό και τη μητέρα.
• Τα μωρά που θηλάζουν παρουσιάζουν το 1/3 μόνο των στομαχικών διαταραχών από τις οποίες υποφέρουν τα μωρά που τρέφονται με τεχνητό γάλα.
• Τα πολύτιμα αντισώματα που περιέχει το μητρικό γάλα προστατεύουν το μωρό από μεγάλες λοιμώξεις, ιώσεις και αλλεργίες.
• Είναι «αποστειρωμένο» και δεν προκαλεί γαστρεντερίτιδα στο μωρό.
• Είναι εύπεπτο, αφομοιώνεται εύκολα και ελαχιστοποιεί τους κολικούς.
• Βοηθά στην καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου.
• Μειώνει κατά πολύ τις πιθανότητες να εμφανίσει το παιδί έκζεμα και οξεία ωτίτιδα.
• Έχει πάντοτε τη σωστή σύσταση και περιεκτικότητα σε νερό και θρεπτικές ουσίες.
• Χωνεύεται γρηγορότερα και δεν προκαλεί δυσκοιλιότητα.
• Έχει πάντα τη σωστή θερμοκρασία και πίνεται ευχάριστα.
• Έρευνες έχουν δείξει ότι υπάρχει περίπτωση τα παιδιά που θηλάζουν να έχουν υψηλότερο δείκτη νοημοσύνης.
• Το μωρό παίρνει ακριβώς την ποσότητα γάλακτος που χρειάζεται, γι' αυτό δεν υπάρχει περίπτωση υπερσιτισμού, άρα και παχυσαρκίας.
• Η διαδικασία του θηλασμού ηρεμεί το μωρό και το χαλαρώνει.
• Σύμφωνα με τις τελευταίες έρευνες, αυξάνονται οι πιθανότητες επιβίωσης των πρόωρων νεογνών, αν θηλάσουν.

Για τη μητέρα
• Χάνετε πιο εύκολα τα κιλά που πήρατε στην εγκυμοσύνη, αφού το λίπος που αποθηκεύσατε καίγεται για την παραγωγή γάλακτος.
• Μειώνονται οι πιθανότητες για τον καρκίνο του μαστού.
• Ενισχύεται το «μητρικό ένστικτο» και προστατεύεστε από τη μελαγχολία μετά τον τοκετό.
• Σας γλιτώνει από την ταλαιπωρία αποστείρωσης και προετοιμασίας του μπιμπερό καθώς και από τα έξοδα εξοπλισμού.
• Βοηθά στην αποκατάσταση της μήτρας μετά τον τοκετό.

Content by:

ΤΕΥΧΟΣ 46

3. Ο Θηλασμός το Καλύτερο Αναλγητικό
Ο θηλασμός μειώνει τον πόνο που νιώθουν τα μωρά όταν υποβάλλονται σε διάφορες εξετάσεις στα ιατρεία. Καναδοί επιστήμονες μελέτησαν περισσότερα από 1000 νεογέννητα την ώρα που έκαναν εξετάσεις αίματος.

Άλλα από αυτά θήλαζαν, άλλα έπιναν νερό με ζάχαρη και άλλα υπέστησαν το «μαρτύριο» χωρίς καμία Βοήθεια. Όπως αποδείχτηκε, ο θηλασμός και το νερό με ζάχαρη ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικά στην αντιμετώπιση του αισθήματος του πόνου.

Αν και δεν ξέρουμε ακριβώς το γιατί, ίσως ήταν η παρουσία της μαμάς, η επαφή δέρμα με δέρμα, η εστίαση της προσοχής και η γλύκα του μητρικού γάλακτος που έδρασαν αναλγητικά. Τα αποτελέσματα της μελέτης μπορεί να φανούν χρήσιμα για τα πρόωρα μωράκια, που αναγκάζονται να υποβληθούν σε μια σειρά από εξετάσεις.

Επιμέλεια: Ο. Φιλιππίδη, Μ. Λυμπεροπούλου, Μ. Μπακαλή


Content by:

Τ-94

4. Τα Μωρά που θήλασαν βρέχουν σπανιότερα το Κρεβάτι τους
Πλήθος ερευνών έχουν κατά καιρούς αποδείξει τα αμέτρητα πλεονεκτήματα του θηλασμού: μειώνει τον κίνδυνο μολύνσεων και γαστρεντερικών προβλημάτων, προστατεύει τα μωρά από αλλεργίες και μελλοντική παχυσαρκία.

Μια νέα έρευνα έρχεται να προσθέσει ένα ακόμη, αφού επιστήμονες υποστηρίζουν ότι ο θηλασμός μειώνει τις πθανότητες να βρέχει το παιδί το κρεβάτι του. Η νυχτερινή ενούρηση πάντως οφείλεται κυρίως σε δύο παράγοντες: το στρες και την κληρονομικότητα.

Επιμέλεια: Ο. Φιλιππίδη, Μ. Λυμπεροπούλου, Μ. Μπακαλή
Photo: Hellas Press


Content by:


5. Θηλασμός και Εργασία; Οι περισσότερες σύγχρονες μαμάδες θεωρούν ότι θηλασμός και εργασία δεν συμβιβάζονται.

Οι πιο ψύχραιμες ωστόσο υποστηρίζουν ότι αποτελεί πράγματι ένα δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο συνδυασμό. Προσθέτουν επίσης ότι σε καμία περίπτωση η εργασία δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για το θηλασμό και προτάσσουν τα πλεονεκτήματα του. Ποια είναι αυτά;

• Ο θηλασμός που συνεχίζεται αφού η μητέρα επιστρέψει στην εργασία της ενισχύει σημαντικά την κακή συνήθως ψυχολογική κατάσταση της, καθώς αμβλύνει τα συναισθήματα ενοχής και τύψεων που την κυριεύουν επειδή δεν είναι κοντά στο μωρό της.

• Δίνοντας στο μωρό το μητρικό γάλα που έχει φυλάξει κατά τη διάρκεια της ημέρας, η μητέρα ενισχύει, έστω και νοερά για την ίδια, την παρουσία της και αισθάνεται ότι προσφέρει πολλά ακόμη στο παιδί της. Επιπλέον, το πρώτο πρωινό ή το Βραδινό γεύμα του θηλασμού διατηρεί αναλοίωτη στο μωρό την αίσθηση της φυσικής παρουσίας της μητέρας, ενισχύοντας την ήδη υπάρχουσα σχέση μεταξύ τους.

Της Μαρίας Μπακάλη


Content by:

T - 92


6. Δελτίο Τύπου
Δ.Τ. 41/2000
Αθήνα, 27 Οκτωβρίου 2000
ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ - 1 ΕΩΣ 7 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ
Δικαίωμα όλων των μητέρων σε 10 σημαντικά πλεονεκτήματα
Η Ελληνική Επιτροπή Συνεργασίας με τη UNICEF συμμετέχει και φέτος ενεργά στον εορτασμό της Παγκόσμιας Εβδομάδας Μητρικού Θηλασμού (1-7 Νοεμβρίου) που αυτή τη χρονιά έχει τον τίτλο διεθνώς "Ο Θηλασμός είναι Δικαίωμά σου".​

Σύμφωνα με υπολογισμούς της UNICEF και διεθνών οργανώσεων υγείας, πάνω από 1,5 εκατομμύριο βρέφη που πεθαίνουν κάθε χρόνο από διάφορες ασθένειες κυρίως στον αναπτυσσόμενο κόσμο, θα μπορούσαν να είχαν σωθεί αν τρέφονταν αποκλειστικά με μητρικό γάλα το πρώτο εξάμηνο της ζωής τους. Παράλληλα, τα μελλοντικά οφέλη για τις οικογένειες και για τις εθνικές οικονομίες θα ήταν ανυπολόγιστης αξίας.​

Η UNICEF ενισχύει το μητρικό θηλασμό, θεωρώντας τον ως την καλύτερη αρχή για τη ζωή
επειδή ανάμεσα σε πολλά άλλα, παρουσιάζει 10 σημαντικά πλεονεκτήματα:​
  1. ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα του βρέφους
  2. προστατεύει από σοβαρές λοιμώδεις ασθένειες και ιώσεις
  3. προστατεύει από μολύνσεις του αναπνευστικού συστήματος
  4. προστατεύει από τον κίνδυνο του παιδικού διαβήτη
  5. ελαττώνει τη συχνότητα του παιδικού καρκίνου
  6. μειώνει τη θνησιμότητα των πρόωρων βρεφών
  7. ικανοποιεί πλήρως τις ανάγκες του βρέφους σε τροφές & υγρά
  8. συντελεί στο συναισθηματικό δέσιμο παιδιού και μητέρας
  9. εξοικονομεί χρήματα και πόρους για την υγεία
  10. προστατεύει τη θηλάζουσα μητέρα από τον καρκίνο του στήθους ή των ωοθηκών, την αναιμία από σιδηροπενία την οστεοπόρωση, ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη κ.α.
Νοσοκομεία Φιλικά προς τα Βρέφη - τα 10 Βήματα

Αναγνωρίζοντας την αξία του μητρικού θηλασμού η UNICEF και η Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας καθιέρωσαν επίσης την πρωτοβουλία "Νοσοκομεία Φιλικά προς τα Βρέφη", στα οποία με 10 συγκεκριμένα βήματα προωθείται αποκλειστικά ο μητρικός θηλασμός και παρέχονται επαρκείς ιατρικές υπηρεσίες στις εγκύους και τις θηλάζουσες μητέρες. Τα 10 βήματα είναι:​
  1. ύπαρξη γραπτής πολιτικής για το θηλασμό και τακτική ενημέρωση του προσωπικού υγείας
  2. εκπαίδευση όλου του προσωπικού υγείας στις απαραίτητες δεξιότητες για την εφαρμογή αυτής της πολιτικής
  3. πληροφόρηση όλων των εγκύων για τα οφέλη και το χειρισμό του θηλασμού
  4. παροχή βοήθειας προς τις μητέρες για να ξεκινήσουν το θηλασμό μισή ώρα μετά τη γέννηση
  5. επίδειξη στις μητέρες για το πώς να θηλάζουν και πώς να διατηρηθεί η διατροφή των βρεφών με μητρικό γάλα ακόμη κι αν θα�πρεπε να αποχωρισθούν τη μητέρα τους
  6. να μη δίνεται στα νεογέννητα καμιά άλλη τροφή ή υγρό παρά μόνο μητρικό γάλα, εκτός κι αν επιβάλλεται να γίνει διαφορετικά για ιατρικούς λόγους
  7. διευκόλυνση της πρακτικής "rooming in", δηλαδή να επιτρέπεται να παραμένει η μητέρα μαζί με το μωρό της 24 ώρες την ημέρα
  8. ενθάρρυνση του θηλασμού όταν το μωρό κλαίει
  9. όχι πιπίλες ή άλλα αντικείμενα για το στόμα όταν το μωρό θηλάζει
  10. ενδυνάμωση και δημιουργία ομάδων υποστήριξης του θηλασμού στις οποίες θα απευθύνονται οι μητέρες όταν φεύγουν από το νοσοκομείο ή την κλινική
Ο θηλασμός είναι δικαίωμα επειδή οι γυναίκες και τα παιδιά είναι υποκείμενα ανθρωπίνων δικαιωμάτων και όχι αντικείμενα ελεημοσύνης, είναι μέρος των θεμελιωδών ανθρωπίνων δικαιωμάτων στην διατροφή και στην υγεία και ένα ουσιαστικό στοιχείο της σωστής παιδικής φροντίδας. Συμβάλλει στην υγιή ανάπτυξη του παιδιού τόσο σωματικά όσο και ψυχικά αλλά επίσης προστατεύει και το δικαίωμα κάθε γυναίκας στην υγεία, μειώνοντας τον κίνδυνο προσβολής της από πολλές ασθένειες. (Σύμβαση των Δικαιωμάτων του Παιδιού - ʼρθρο 24 παρ. 2δ, 2ε).​

Η Παγκόσμια Εβδομάδα Μητρικού Θηλασμού έχει ως στόχο το σχεδιασμό και την εφαρμογή πρωτοβουλιών για την προστασία, την προώθηση και την υποστήριξη του θηλασμού αναγνωρίζοντας τα σημαντικά οφέλη που προσφέρει αυτός, στη σωματική και διανοητική ανάπτυξη του βρέφους. Η UNICEF, η Παγκόσμια Συμμαχία για Δράση υπέρ του Θηλασμού (WABA) και η Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας (WHO), δεσμεύτηκαν από την πρώτη στιγμή να δραστηριοποιηθούν ενάντια στην τάση να υποκαθίσταται η πρακτική του θηλασμού από βρεφικό γάλα του εμπορίου. Στην Ελλάδα η Εβδομάδα Μητρικού Θηλασμού γιορτάζεται κάθε χρόνο από το 1996 μετά από πρόταση της Εθνικής Επιτροπής για το Μητρικό Θηλασμό που έγινε δεκτή από το Υπ. Υγείας και Πρόνοιας.​

Παράλληλα η UNICEF εργάζεται ώστε να δεσμεύονται οι κυβερνήσεις, να διασφαλίζουν το δικαίωμα των γυναικών να θηλάζουν, να προωθούν το μητρικό θηλασμό, να αυξήσουν την ενημέρωση του κοινού για το μητρικό θηλασμό, να εφαρμόζονται οι κατάλληλες πρακτικές μητρικού θηλασμού σε μαιευτικές κλινικές, να υπάρχουν αναφορές για το μητρικό θηλασμό σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης και γενικά να διαμορφωθεί μια κοινωνία φιλική προς τα βρέφη και τις μητέρες.

ΛΟΧΕΙΑ - ΘΗΛΑΣΜΟΣ
ΘΗΛΑΣΜΟΣ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΑΣ
Ο θηλασμός είναι ο πιο εύκολος και φυσικός τρόπος για να μάθετε να ικανοποιείται τις ανάγκες του μωρού σας. Εκτός του ότι παρέχει πλήρη τροφή και προστατεύει από λοιμώξεις και αλλεργίες, το μητρικό γάλα χωνεύεται εύκολα και γρήγορα. Και το σπουδαιότερο είναι ότι ο θηλασμός δημιουργεί ένα ιδιαίτερο θερμό και ευχάριστο δεσμό με το μωρό σας. Η ασφάλεια της αγκαλιάς σας, η απαλότητα του αγγίγματος σας, ο ήχος της φωνής σας - όλα αυτά μαζί με την υπέροχη θρεπτική αξία του γάλατος σας, βοηθάνε το μωρό σας να μεγαλώνει με υγεία.
Οι πρώτες μέρες
Αρχίστε το θηλασμό νωρίς και θηλάζετε συχνά. Πριν έλθει το γάλα σας, το μωρό παίρνει πρωτόγαλα (πύαρ), ένα κιτρινωπό υγρό, πλούσιο σε ανοσοποιητικούς παράγοντες και ευκολοχώνευτο. Το γάλα αυτό καθεαυτό έρχεται μεταξύ της δεύτερης και έκτης ημέρας. Στην αρχή υπάρχει ακόμη πρωτόγαλα μαζί με το γάλα που το κάνει να φαίνεται σαν κρέμα. Αργότερα, όταν το πρωτόγαλα φεύγει, το γάλα εμφανίζεται σαν νερωμένο. Παρ' όλα αυτά είναι η τέλεια τροφή για το μωρό σας με όλες τις θρεπτικές και προστατευτικές ουσίες στις ακριβείς τους αναλογίες.

Δίνετε μόνο μητρικό γάλα
Δεν είναι απαραίτητο να δίνετε ξένο γάλα, νερό ή τσάι μεταξύ των γευμάτων, γιατί μπορεί αυτό να κάνει το μωρό σας να χορταίνει υπερβολικά και να έχει την τάση να κοιμάται και να μην μπορεί να θηλάζει κανονικά. Οι συχνοί θηλασμοί θα ικανοποιήσουν τις ανάγκες του μωρού σας.

Ξεκινώντας με το μωρό σας
Πλένετε τα χέρια σας πριν ξεκινήσετε το θηλασμό. Μετά, κρατήστε το μωρό έτσι ώστε να είναι ξαπλωμένο στο πλευρό του με ολόκληρο το σώμα του γυρισμένο προς το μέρος σας. Εάν κάθεστε μπορεί να χρειαστείτε ένα μαξιλάρι πάνω στα πόδια σας, από κάτω του, για να το φέρετε αρκετά κοντά στη θηλή σας. Εάν είστε ξαπλωμένη, βάλτε το μωρό στο πλάι του γυρισμένο προς το μέρος σας.

Τραβήξτε το μωρό κοντά σας, στηρίξτε το στήθος σας με το ένα χέρι και απαλά αγγίξτε το κάτω χείλος του με τη θηλή σας. Καθώς το μωρό γυρίζει και ανοίγει το στόμα του, τραβήξτε το κοντύτερα ώστε η θηλή σας να μπει αρκετά μέσα στο στόμα του. Το μωρό πρέπει να πάρει μεγάλο μέρος από τη θηλαία άλω (σκούρο μέρος) στο στόμα του μαζί με τη θηλή. Αν πονάτε όταν θηλάζει βγάλτε το από το στήθος βάζοντας το μικρό δάκτυλο σας ανάμεσα στο στόμα του μωρού και το στήθος σας και πιέζοντας το στήθος προς τα κάτω. Το μωρό θα ανοίξει το στόμα του και θα το αφήσει και ξαναρχίστε. Αναπαυθείτε και μη βιάζεστε. Να είστε υπομονετική - και οι δύο θα γίνετε πιο άνετοι με την εμπειρία.




Η φροντίδα της θηλής
Δεν είναι αναγκαίο να καθαρίζετε τις θηλές σας πριν από κάθε θηλασμό. Ένα πλύσιμο την ημέρα με σκέτο νερό είναι αρκετό. Αποφύγετε σαπούνια, οινόπνευμα και άλλα ιδιοσκευάσματα που στεγνώνουν και μπορούν να προκαλέσουν ερεθισμό της θηλής.

Ένα καταλλήλου μεγέθους αλλά όχι σφιχτό σουτιέν θηλασμού εξασφαλίζει υποστήριξη στο στήθος και μπορεί να αυξήσει την άνεση σας. Εάν αφήνετε τα ανοίγματα του σουτιέν κατεβασμένα για λίγο χρόνο μετά το θηλασμό για να στεγνώσουν στον αέρα οι θηλές θα τις βοηθάει να γίνουν πιο ανθεκτικές. Μην χρησιμοποιείται πλαστική επένδυση στο σουτιέν σας. Βάλτε ένα καθαρό βαμβακερό μαντήλι στο σουτιέν για να απορροφήσει το γάλα που ξεφεύγει ή πιέστε απλά με το χέρι σας ή το μπράτσο σας τη θηλή για ένα λεπτό, εάν αισθάνεστε ότι το γάλα αρχίζει να τρέχει μόνο του.



Όσο περισσότερο θηλάζετε, τόσο περισσότερο γάλα θα έχετε
Τα μωρά που θηλάζουν συνήθως προτιμούν γεύματα κάθε2 ή3 ώρες (υπολογίζοντας το χρόνο από την αρχή του ενός θηλασμού μέχρι την αρχή του επόμενου). Αυτό συμβαίνει επειδή το γάλα της μητέρας χωνεύεται πιο εύκολα και γρήγορα από το ξένο γάλα. Η συνηθισμένη διαδικασία είναι η εξής: θηλάστε το μωρό σας από τη μια πλευρό για 10 λεπτά. Μετά από μια μικρή διακοπή για να ρευτεί ή για να το αλλάξετε, θηλάστε το από το άλλο στήθος όσο εσείς ή αυτό θέλει (10 λεπτά ή περισσότερο).

Στον επόμενο θηλασμό, θηλάστε πρώτα από εκεί που θηλάσατε τελευταία την προηγούμενη φορά. Πολλά μωρά προτιμούν συχνούς θηλασμούς μικρής διάρκειας. Αλλα μωρά προτιμούν ένα θηλασμό μεγάλης διαρκείας.

Μην βιάζετε το μωρό σας να θηλάσει αλλά αφιερώστε του το χρόνο που θέλει. Μην ξεχνάτε πως οι πρώτες 40 ημέρες είναι "περίοδος μαθήσεως" και για σας και για το μωρό σας και ο χρόνος και η υπομονή μπορούν να λύσουν πολλά από τα προβλήματα.




Παίρνει αρκετό γάλα;
Πολλές μητέρες έχουν την εντύπωση πως έτσι και περάσει το σπάργωμα του στήθους, χάνουν και το γάλα τους. Το γάλα δεν ελαττώνεται γιατί ο θηλασμός φέρνει πάντα την απαραίτητη ποσότητα γάλατος. Εάν το μωρό σας βρέχεται 6-8 πάνες την ημέρα και έχει 3 με 5 κενώσεις, αυτό σημαίνει πως παίρνει αρκετό γάλα, γιατί το σώμα αποβάλλει ανάλογα με την ποσότητα που παίρνει. Το μωρό που τρέφεται μόνο με το γάλα της μητέρας του δεν χρειάζεται νερό. Ακόμη και όταν κάνει πολλή ζέστη, θηλάζοντας περισσότερο θα ικανοποιήσει τις ανάγκες του για υγρά. Μπορείτε πάντα να κρίνετε από τις πάνες του.

Το βάρος των νεογέννητων ποικίλει
Πολλά μωρό χάνουν βάρος μετά τη γέννα, είτε θηλάζουν είτε όχι. Μπορεί να περάσουν και τρεις βδομάδες για να επανέλθουν στο βάρος που είχαν όταν γεννήθηκαν. Είναι αρκετό να ζυγίζετε το μωρό σας μια φορά το μήνα όταν επισκέπτεστε το γιατρό. Αν παίρνει μισό ως ένα κιλό βάρος κάθε μήνα είναι αρκετό.

Κενώσεις
Το μωρό που παίρνει μόνο μητρικό γάλα δεν γίνεται δυσκοίλιο. Συνήθως είναι ευκοίλιο και πολλές φορές οι πάνες του έχουν απλώς μια κηλίδα, που μπορεί να διαφέρει σε χρώμα. Μπορεί να ενεργείται έξι ή περισσότερες φορές την ημέρα και μετά τον πρώτο μήνα μια φορά κάθε πέντε ή έξι μέρες. Και οι δύο περιπτώσεις είναι φυσιολογικές και δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείτε.

Νυχτερινοί θηλασμοί
Ιδιαίτερα τους πρώτους μήνες το μωρό συνήθως ξυπνά τη νύχτα για να θηλάσει Μερικά μωρά κοιμούνται όλη τη νύχτα χωρίς να ξυπνήσουν, από τις πρώτες μέρες. Άλλα ξυπνούν τη νύχτα για αρκετούς μήνες, είτε θηλάζουν είτε όχι. Εάν το μωρό θηλάζει και σας ξυπνάει τη νύχτα - είναι εύκολο - πάρτε το στο κρεβάτι σας και θηλάστε το. Αν είναι ζεστό δεν είναι ανάγκη ούτε να το αλλάξετε

Τρώτε σωστά
Διατηρείται τους κανόνες καλής διατροφής και πίνετε αρκετά υγρά για να μην γίνετε δυσκοίλια, θα διαπιστώσετε ότι θα διψάτε πολύ γι' αυτό μην διατάζεται να πίνετε πολλά υγρά, φάτε ή πιείτε κάτι θρεπτικό όταν καθόσαστε να θηλάσετε. Δεν υπάρχουν τροφές που πρέπει να αποφεύγετε εκτός απ' αυτές που ίσως σας προκαλούν αλλεργία.

Είναι καλύτερα να τρώτε κυρίως φρέσκα φρούτα και λαχανικά, κρέας, ψάρι, αυγά και τυρί και να αποφεύγετε τα πολλά γλυκό. Δεν υπάρχει λόγος να υπερβείτε το κανονικό σας βάρος εφ' όσον θηλάζετε. Μην ξεχνάτε πως η πείνα δημιουργεί κούραση και όταν η μητέρα είναι κουρασμένη τότε το μωρό γίνεται ευέξαπτο.

Πολύ σημαντικό στοιχείο για επιτυχή θηλασμό είναι να έχετε εμπιστοσύνη στον εαυτό σας. Όσο περνάνε οι εβδομάδες θα μεγαλώνει η αυτοπεποίθηση σας και θα αισθανθείτε πιο περήφανη και ικανοποιημένη όταν θηλάζετε το μωρό σας.



Μία τελευταία σημείωση
Το σπουδαιότερο για ένα επιτυχή θηλασμό είναι να έχετε εμπιστοσύνη στον εαυτό σας. Καθώς περνούν οι βδομάδες θα αποκτήσετε περισσότερη αυτοπεποίθηση και θα είστε περήφανη και χαρούμενη που θηλάζετε το μωρό σας.

Πολλές μητέρες βρίσκουν ότι σε συναντήσεις με άλλες μητέρες που θηλάζουν ενθαρρύνονται και αποκομίζουν χρήσιμες πρακτικές συμβουλές. Ο Σύνδεσμος θηλασμού (La Leche League International) είναι ένας μη κερδοσκοπικός οργανισμός που δίνει την ευκαιρία στις μητέρες να συναντιούνται μια φορά το μήνα σε μια φιλική σπιτική ατμόσφαιρα με τη συμμετοχή εμπείρων συμβούλων θηλασμού του Συνδέσμου.

Επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του Συνδέσμου Θηλασμού. Για περισσότερες πληροφορίες: www.lalecheleague.org



La Leche League International
9616 Minneapolis Avenue
Post Office Box 1209
Franklin Park, IL 60131-8209 U.S.A.​




Άμα το ψάξετε, θα βρείτε πάρα πολλά..

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top