Σεξουαλική Παρενόχληση

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Γώργό πώς; γίνετε όμως αυτή η κοπέλα να το έχει πάρει τόσο βαριά αφού δεν πρόκειτε π.χ για βιασμό; μετριέτε το ίδιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γιώργό πώς; γίνετε όμως αυτή η κοπέλα να το έχει πάρει τόσο βαριά αφού δεν πρόκειτε π.χ για βιασμό; μετριέτε το ίδιο;
Προφανώς δεν μιλάω για το σύνολο των περιπτώσεων, αλλά για πιθανές αντιδράσεις που θα μπορούσαν κατά τη γνώμη μου να υπάρξουν :)

Κοίτα, δεν ξέρεις πώς μπορεί να αντιδράσει κάθε προσωπικότητα σε μία τέτοια περίπτωση. Κάποιο άτομο Χ, μπορεί να το θεωρήσει λήξαν. Κάποιο άλλο άτομο Ψ, μπορεί να επηρεαστεί ψυχολογικά. Και βέβαια άλλο πουχου εσύ που είσαι 21 και αντιμετωπίζεις τα πράγματα πιο ώριμα κι άλλο το εν λόγω κοριτσάκι που ήταν μόλις 15 χρονών. :worry:


Εγώ στη συγκεκριμένη περίπτωση θα έλεγα ότι κατέρρευσε βίαια και απότομα ο "ειδυλλιακός" κόσμος στον οποίο θα ζούσε η κοπελίτσα. Η σκέψη της σεξουαλικής παρενόχλησης στο μυαλό ενός 15χρονου κοριτσιού δεν ξέρεις τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στην ψυχολογία της....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τώρα πιά δεν είναι 15 όμως έπρεπε να φύγει απο πάνω της:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τώρα πιά δεν είναι 15 όμως έπρεπε να φύγει απο πάνω της:hmm:
Δυστυχώς πολλές φορές η ψυχοσύνθεσή μας δεν λειτουργεί βάση της "κοινής λογικής". Ένα τραύμα στα 15 (αναφέρομαι γενικότερα τώρα) θέλει συνήθως πολύ καιρό για να επουλωθεί. Ναι ο χρόνος είναι γιατρός, αλλά πολλές φορές αυτό ίσως χρειαστεί χρόνια για να ξεπεραστεί. Και κάποια πράγματα είναι πολύ δύσκολο να επουλωθούν πλήρως... :/:


Όσο να 'χει μία τέτοια "εμπειρία" στα 15 σε προσγειώνει απότομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Κιάν θέλει να το ξεχάσει και δεν μπορεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συγνώμη, γιατί δεν πάει σε ψυχολόγο;;;; Τραύμα κανονικό έχει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Συγνώμη, γιατί δεν πάει σε ψυχολόγο;;;; Τραύμα κανονικό έχει!!!


Γιατί ντρέπετε να πεί στον σύντροφό της ότι ακόμα σκέυτετε αυτό που έγινε, φοβάτε ότι άν συνεχεισει να το αναφέρει θα τον χάσει:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σόρι, βρε Μάνια μου, αλλά για αυτόςν θα έχει αυτή εφιάλτες;;;
Βλακείες!!!
Αν αυτός δεν μπορεί να δεχτεί, ότι αυτή έχει πρόβλημα (και δικαίως έχει), δεν αξίζει να είναι δίπλα της!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Σόρι, βρε Μάνια μου, αλλά για αυτόςν θα έχει αυτή εφιάλτες;;;
Βλακείες!!!
Αν αυτός δεν μπορεί να δεχτεί, ότι αυτή έχει πρόβλημα (και δικαίως έχει), δεν αξίζει να είναι δίπλα της!!!


Ξέρεις καμιά φορά οι άνθρωποι φοβούντε να μιλήσουν για αυτό για να μην έχουν σκιές στην οικογένια, πάντως η συγκεκριμένη μηλάει πολύ και την καταλαβένει ο άντρας της απλά φοβάτε μην τον επιβαρίνει, μην γίνει φορτική και χάσει για μια κακή εμπειρία έναν τέλειο άνθρωπο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μα αν πάει σε ειδικό, θα σταματήσει να ταλαιπωρείται και η ίδια, και να κρατάει τη σκιά του τι έγινε πάνω από τη σχέση της!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν ξέρω εδώ στην Ρόδο καμιά φορά η έληψη καλιέργιας ειναι πρόβλημα π.χ άν δουν εμένα να βγαίνω θα αρχίσουν να ρωτάνε η κοινωνία είναι μικρή εδώ και φοβάτε μην την πάρουν μάτι, εξάλου και οι ψυχολόγοι είναι ελάχιστοι και τους ξέρει όλους, άσε που φοβάτε μην μαθευτει το όνομα αυτουνου και γίνει χαμός, εδώ τα νέα ταξιξεβουν γρήγορά:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αυτό, ναι. Αυτό είναι πρόβλημα. Αλλά επειδή την παιδεύει το θέμα κι επειδή έχει έτσι κι αλλιώς ανάγκη τη βοήθεια του καλού της, ας βρούνε μια λύση...
Να πηγαίνει πού και πού σε άλλο μέρος, άλλο νησί, πχ...
Να ψάξει γυα υποστήριξη στο ίντερνετ... κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αυτό κάνει τώρα γίδι:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το πρώτο, ή το ίντερνετ;;
Ελπίζω πάντως να περιλαμβάνεται και κάποιος επαγγελματίας στο μενού!!

Καλή της δύναμη πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Και τα δύο:)

Μηλάει με φιλους στο ιντερνετ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ξέρεις καμιά φορά οι άνθρωποι φοβούντε να μιλήσουν για αυτό για να μην έχουν σκιές στην οικογένια, πάντως η συγκεκριμένη μηλάει πολύ και την καταλαβένει ο άντρας της απλά φοβάτε μην τον επιβαρίνει, μην γίνει φορτική και χάσει για μια κακή εμπειρία έναν τέλειο άνθρωπο:)

Με προλαβε αυτο το ποστ σου (και ποσα αλλα μετα...:P ) και δεν απαντησα -υποθετικα- στο γιδι.
Απλουστατα θα ελεγα και θα σε ρωταγα αν οντως της εχει δειξει ο αντρας της οτι με το να του μιλαει - ακομα και συνεχεια- για αυτο μπορει να του την εδινε και να εφευγε.
Γιατι απο το να της εχει δειξει τετοια σημαδια ο ανθρωπος, μεχρι το οτι η ιδια φοβαται μπας και γινει αυτο και μπλα μπλα...απεχει το ενα απο το αλλο απειρα χιλιομετρα.Κι ετσι αδικα πολλες φορες κακολογειται και ο συντροφος.
(Δεν μιλαω για εσενα γιδι και οτι τον κακολογησες.Ετσι κι αλλιως το ποστ σου υποθετικο ηταν λογικα ε.Γενικα μιλαω.)

Απο εκει και περα καποτε πρεπει να σταματησει στην Ελλαδα και ειδικα στην επαρχια (κι εγω Μανια μου απο επαρχια ειμαι και ξερω...), αυτο το ηλιθιο φαινομενο "στιγματισμου" οποιοιδηποτε μπορει να ζητησει καποια επαγγελματικη βοηθεια.
ειτε αυτο λεγεται ψυχολογος,ειτε ψυχιατρος(ακομα στην Ελλαδα αν πουμε οτι παμε σε ψυχιατρο σου κολλανε ταμπελα οτι εισαι τρελος), ειτε λεγεται γυναικολογος κτλ κτλ.
Επιτελους οι αντιληψεις πρεπει να αλλαξουν.
Εγω παλι αν ημουν συντροφος της θα πηγαινα μαζι της στο ψυχολογο και θα την συνοδευα σε ολα της τα ραντεβου.Μονο και μονο για ψυχικη υποστηριξη.Κι ας περιμενα στο παρκινγκ που λεει ο λογος.
Οσα και αν προσφερει το διαδικτυο ή ακομα και ο συντροφος σε τετοια βαθια τραυματα (και η κοπελα δεν περασε και το χειροτερο δυνατον.Πολυ δικο μου ατομο -πιο δικο μου δεν γινεται- στην εφηβεια του παραλιγο να πεσει θυμα βιασμου.
Απλως την κοπελα την "στιγματισε" το γεγονος και γνωμη μου ειναι οτι πλεον καποιος ειδικος θα καταφερει να την βοηθησει ουσιαστικα.
Τετοια τραυματα οταν μενουν μεσα σου και δεν εκτονωνονται γινονται ολο και πιο βαθεια.
Φιλικα παντα τα παραπανω Μανια μου ετσι.Και με καθε συμπαθεια και συμπονια προς την κοπελα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Οσα και αν προσφερει το διαδικτυο ή ακομα και ο συντροφος σε τετοια βαθια τραυματα (και η κοπελα δεν περασε και το χειροτερο δυνατον.Πολυ δικο μου ατομο -πιο δικο μου δεν γινεται- στην εφηβεια του παραλιγο να πεσει θυμα βιασμου.
Φιλικα παντα τα παραπανω Μανια μου ετσι.Και με καθε συμπαθεια και συμπονια προς την κοπελα.:redface:

Έχεις δίκιο σε ότι λες και όσο για την κοπέλα που λές την καταλαβένω, και σε εκείνη το γραφείο ήταν μόνο και δεν υπήρχε κανένας, τα χέρια του απλώθηκαν παντου σε όλο της το σώμα, δεν της άφησε επιλογή, άν δεν ειχε ροδάκια η καρέκλα δεν έχω ιδέα τι θα γινοτανε:( Προσπαθώ να την κάνω να μην σκέφτετε τίποτα απλά πρίν απο αυτό ειχε και κάτι άλλο ακόμα πιό περίεργο που δεν μπορώ να το συζητήσω, και μετα η ιστορία αυτή:( Με καταλαβένεις έτσι; την ιστορία την διάβασες πιστέυω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Έχεις δίκιο σε ότι λες και όσο για την κοπέλα που λές την καταλαβένω, και σε εκείνη το γραφείο ήταν μόνο και δεν υπήρχε κανένας, τα χέρια του απλώθηκαν παντου σε όλο της το σώμα, δεν της άφησε επιλογή, άν δεν ειχε ροδάκια η καρέκλα δεν έχω ιδέα τι θα γινοτανε:( Προσπαθώ να την κάνω να μην σκέφτετε τίποτα απλά πρίν απο αυτό ειχε και κάτι άλλο ακόμα πιό περίεργο που δεν μπορώ να το συζητήσω, και μετα η ιστορία αυτή:( Με καταλαβένεις έτσι; την ιστορία την διάβασες πιστέυω

Σε καταλαβαινω και την καταλαβαινω απολυτα...μπορει να ειμαι ανδρας, αλλα ξερω πολυ καλα πως ειναι τοχειροτερο (ή απο τα χειροτερα) συναισθημα, αυτο που περιγραφεις για την φιλη σου...Ειναι απαραδεκτη η οποιαδηποτε ειδους σεξουαλικη παρενοχληση και λογικο ειναι να σε στιγματισει.
(και καλα κανεις και το ξανα αναφερεις -σου μιλαω ειλικρινα- γιατι ετσι οπως το εγραψα πιο πανω συγκριτικα με το "δικο μου" περιστατικο ψιλοφανηκε σαν να το θεωρουσα "ελαφρυ".:redface: )
Τι να πω παραπανω...προσωπικα νιωθω οργη και μονο για τετοια ατομα σαν αυτον της ιστοριας.(και ποσες ιστοριες "στριμωγματος" εχω ακουσει...:mad:
σου μιλαω ειλικρινα πως εξοργιζομαι...μονο αυτη η λεξη περιγραφει το τι νιωθω, οταν προσπαθω να φερω στο μυαλο μου για παραδειγμα την ιστορια της φιλης σου...:/: :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Σε καταλαβαινω και την καταλαβαινω απολυτα...μπορει να ειμαι ανδρας, αλλα ξερω πολυ καλα πως ειναι τοχειροτερο (ή απο τα χειροτερα) συναισθημα, αυτο που περιγραφεις για την φιλη σου...Ειναι απαραδεκτη η οποιαδηποτε ειδους σεξουαλικη παρενοχληση και λογικο ειναι να σε στιγματισει.
(και καλα κανεις και το ξανα αναφερεις -σου μιλαω ειλικρινα- γιατι ετσι οπως το εγραψα πιο πανω συγκριτικα με το "δικο μου" περιστατικο ψιλοφανηκε σαν να το θεωρουσα "ελαφρυ".:redface: )
Τι να πω παραπανω...προσωπικα νιωθω οργη και μονο για τετοια ατομα σαν αυτον της ιστοριας.(και ποσες ιστοριες "στριμωγματος" εχω ακουσει...:mad:
σου μιλαω ειλικρινα πως εξοργιζομαι...μονο αυτη η λεξη περιγραφει το τι νιωθω, οταν προσπαθω να φερω στο μυαλο μου για παραδειγμα την ιστορια της φιλης σου...:/: :mad:

Σε κατάλαβα τι ενωούσες απλά το τόνισά γιατι βλέπω ότι σε πιάνει το όλο θέμα συνεσθηματικά, πιστέυω πάντως ότι επωφελήθηκε απο μία τέτοια ζηζήτηση, με όλα αυτά που είπατε όλοι σας είναι κάτι σαν χάιδεμα, ίσως καλύτερο απο όποιον γιατρό, ξέρεις κάποιοι θέλουν χαιδεμά και τσατίλα για όλους εκείνους για να νοιώσουν καλύτερα, σας ευχαριστώ πολύ που το πήρατε ζεστά, σας ευχαριστώ μέσα απο την καρδιά μου εκείνη τώρα σίγουρα θα κλέει απο συγκίνηση, ίσος γιατί απλά το είπε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Να λοιπόν κάτι καλό...
Καθόμουν στο αεροπλάνο, ωραία και καλά... Ούτε πολύ στεναχωρημένη, ούτε όμως με ιδιαίτερη όρεξη να πιάσω κουβέντες και κάνω γνωριμίες...
Και ο διπλανός μου (διάδα ήμαστε) να έχει όρεξη...
Οκ, απαντούσα μονολεκτικά, φιλικά ωστόσο... Λίγο για τις χώρες, λίγο για τα αεροπλάνα... χαλαρά...
Σε κάποια φάση συνειδητοποιεί ότι το ξενοδοχείο του είναι εκτός πόλης... και να ρωτάει τις αεροσυνοδούς πού είναι αυτό...
Του βρίσκω ένα χάρτη και δείχνω "να, κανά μισάωρο είναι, σιγά"

Και μου απαντάει με το φοβερό
"Α ωραία. Έρχεσαι μαζί;"


Ντόινγκ!!!

Ευτυχώς μου βγήκε πολύ φυσικά να γελάσω στα μούτρα του "ΟΧΙ βέβαια, άλλωστε δουλεύω αύριο..."
"Θα σε πάω εγώ το πρωί στη δουλειά"
"Ε όχι δα..." και κάπου του αγρίεψα... μάλλον αποτελεσματικά, γιατί μετά ήταν πολύυυ τυπικός...

Αλλά απόρησα. Οκ, με τους γονείς μου μετά το γελάγαμε, είπαν κι αυτοί οι δόλιοι "ε τουλάχιστον προσπάθησε, ήθελε καυτή βραδιά και δεν είδε να 'χει κάτι να χάσει"...

Μα... πάμε καλά;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top