Εσύ θα έκλεβες το "σ' αγαπώ" αν δεν είχαν μάθει να στο λένε;

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Αφορμή γι΄αυτή την ερώτηση προς συζήτηση είναι οι στίχοι από το τραγούδι της Νατάσας Μποφίλιου "Εν λευκώ" με καταπληκτικούς στίχους του Γεράσιμου Ευαγγελάτου.
".....................
Αν σ' αγαπούν να μάθουν να το λένε
κι αν δε στο πουν να μάθεις να το κλέβεις
κι αν θες να δεις τ' αληθινά να καίνε
πρέπει στο ύψος της φωτιάς ν' ανέβεις.
..............................."
Αναρωτιέμαι μερικές φορές αν οι άνθρωποι που δεν λένε "σε αγαπώ" το κάνουν απο τόλμη ή ατολμία.....;
Τόλμη γιατί έχουν μάθει να ζουν έτσι,λιτά απλά χωρίς εξάρσεις.... ίσως γιατί δεν έχει όρια η αγάπη κι αν το λες, απλά εισπράττεις το εισητήριο της ικανοποίησης της απόλαυσης των δύο μικρών αλλά τόσο σπουδαίων λέξεων Σε Αγαπώ, γιατι ξέρουν ότι η αγάπη δεν είναι ρίσκο είναι η ίδια η ζωή και αποφαζίσουν να το ζήσουν....παρά να το λένε.
Ατολμία γιατί ο καλά κρυμμένος εαυτός τους, τους καθοδηγεί στο να μην φανερωθούν, να μην δείξουν ευαίσθητοι, να μην εκφραστούν, να προτιμούν τα γυάλινο κλουβί τους που όλα τα παρατηρούν αλλά δεν τα ζουν και δεν τα γεύονται......απλοί παρατηρητές συναισθημάτων.

Και η θέση του άλλου που θέλει το "σε αγαπώ" ποια είναι; Να το διεκδικήσει με κάθε τρόπο ή απλά να το προσπεράσει και να ζήσει από τα συμφραζόμενα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αφορμή γι΄αυτή την ερώτηση προς συζήτηση είναι οι στίχοι από το τραγούδι της Νατάσας Μποφίλιου "Εν λευκώ" με καταπληκτικούς στίχους του Γεράσιμου Ευαγγελάτου.
".....................
Αν σ' αγαπούν να μάθουν να το λένε
κι αν δε στο πουν να μάθεις να το κλέβεις
κι αν θες να δεις τ' αληθινά να καίνε
πρέπει στο ύψος της φωτιάς ν' ανέβεις.
..............................."
Αναρωτιέμαι μερικές φορές αν οι άνθρωποι που δεν λένε "σε αγαπώ" το κάνουν απο τόλμη ή ατολμία.....;
Τόλμη γιατί έχουν μάθει να ζουν έτσι,λιτά απλά χωρίς εξάρσεις.... ίσως γιατί δεν έχει όρια η αγάπη κι αν το λες, απλά εισπράττεις το εισητήριο της ικανοποίησης της απόλαυσης των δύο μικρών αλλά τόσο σπουδαίων λέξεων Σε Αγαπώ, γιατι ξέρουν ότι η αγάπη δεν είναι ρίσκο είναι η ίδια η ζωή και αποφαζίσουν να το ζήσουν....παρά να το λένε.
Ατολμία γιατί ο καλά κρυμμένος εαυτός τους, τους καθοδηγεί στο να μην φανερωθούν, να μην δείξουν ευαίσθητοι, να μην εκφραστούν, να προτιμούν τα γυάλινο κλουβί τους που όλα τα παρατηρούν αλλά δεν τα ζουν και δεν τα γεύονται......απλοί παρατηρητές συναισθημάτων.


Και η θέση του άλλου που θέλει το "σε αγαπώ" ποια είναι; Να το διεκδικήσει με κάθε τρόπο ή απλά να το προσπεράσει και να ζήσει από τα συμφραζόμενα;

Λέξεις vs πράξεις ; Το αιώνιο δίλημα (ψευτοδίλημα για άλλους).
Tην τελευταία φορά που ρώτησα, "με αγαπάς ;" η απάντηση ήταν "Σοβαρέψου". Μ'αγαπούσε ωστόσο, έτσι πίστευα, κι ακόμα το πιστεύω, αλλά το είπε πολύ ελάχιστες φορές. Το δικό μου "σ'αγαπώ" ήταν πολύ φλύαρο τουναντίον. Φλύαρος σε όλα, όχι μόνο σ'αυτό. Κατάλαβα εκείνη τη μέρα ότι το "σοβαρέψου" μεταφράζοταν "σε παρακαλώ, φοβάμαι μην ξαναπάθω όσα έπαθα με τους άλλους". Δεν μπόρεσα ποτέ να την πείσω για την ομορφιά και την χρησιμότητα των λέξεων, ότι οι κατάλληλες πράξεις συνοδεύονται από κατάλληλες λέξεις όπως ένα καλό φαγητό πρέπει να συνοδεύεται από καλό κρασί. Εκείνη κάποια στιγμή μου είπε ότι πείστηκε ότι δεν ήμουν σαν τους άλλους, κι όμως συνέχισε να μου φέρεται λες κι ήμουν άλλος, κι έτσι το αναγκαίο "συνοδευτικό" για μένα έλειπε από το "τραπέζι". 'Ετσι άρχισε να μου κόβεται η όρεξη θυμάμαι και να θέλω να πατάω όλο και πιο σπάνια στις "συνεστιάσεις". Τί να το κάνω όταν νοιώθεις αλλά δεν δείχνεις ; Ξερό φιλέτο χωρίς κρασί στο λαιμό σου στέκεται.
Είναι ζήτημα ατολμίας, καχυποψίας και ανασφάλειας. Πακέτο πάει με το γυάλινο κλουβί που όλα τα παρατηρούν αλλά δεν τα γεύονται, ίσως επειδή κάποτε πληγώθηκαν και εσύ τώρα πληρώνεις τα σπασμένα. Μα εγώ θέλω να τ'ακούω να τ'ακούω να το λες...γιατί τα λόγια δεν είναι απλά λόγια, αλλά αυτό που βγαίνει από μέσα σου ολόγυμνο και ντύνεται με λέξεις να σε ζεστάνει να μην πας από κρυοπαγήματα της ψυχής. Αν το ζεις το λες. Δεν μπορείς δυστυχώς να το κλέψεις.

αν θες να δεις τ' αληθινά να καίνε
πρέπει στο ύψος της φωτιάς ν' ανέβεις

Η Ν.Μποφίλιου είναι και δική μου αγαπημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Σ'αγαπω..Μια λεξη που λεγεται τοσο συχνα και σε τοσες περιστασεις που εχει χασει το νοημα της..Και ομως αν ακουστει απο τα σωστα λογια και ξερεις οτι η λεξη συνοδευεται απο μια αγαπη που βγαινει απο μεσα και απλα συνοδευει τα λογια αποτελει μια μαγικη στιγμη..

Αν η αλλη δεν το λεει,δεν μπορεις και να κανεις πολλα..Αν οι πραξεις της ομως μου δειχναν οτι μάγαπαει πιστευω οτι δεν θα ειχα προβλημα με αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Tι είναι το σ' αγαπώ; Μια ταμπελίτσα σαν πολλές άλλες..
Ίσως καλύτερα και να μη το λες και να μη τ' ακούς συχνά. Απλά να το νιώθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Tι είναι το σ' αγαπώ; Μια ταμπελίτσα σαν πολλές άλλες..
Ίσως καλύτερα και να μη το λες και να μη τ' ακούς συχνά. Απλά να το νιώθεις.

'Οταν το νοιώθεις όμως το λες αυθόρμητα και το ακούς με χαρά. Δεν είναι μόνο εργοτάξιο η αγάπη που εκτελείς κάποια έργα βουβός, είναι κι ο λόγος (τραγούδι ή ποίημα) που γεννιέται από εσωτερική ανάγκη να εξυψώσεις τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου και να του εκφράσεις λατρεία, θαυμασμό, συγκίνηση, ευγνωμοσύνη, αγάπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
...Είπατε "σ'αγαπώ" και το εννοούσατε; Οχι.

Αυτό σημαίνει οτι δεν έχεις αγαπήσει ποτέ ή οτι δεν το εννοούσες;:hmm:

Ερώτηση: υπάρχει κάτι στις απαντήσεις αυτού του θέματος από κάποιο μέλος που σας έκανε εντύπωση; Πείτε το!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αυτό σημαίνει οτι δεν έχεις αγαπήσει ποτέ ή οτι δεν το εννοούσες;
Έχω, απλά δεν το χω πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Είχα ενδείξεις οτι δεν ήθελε και τη θεώρησα tactically unsound κινηση.. ήμουν πολύ νεότερος τότε .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Είχα ενδείξεις οτι δεν ήθελε και τη θεώρησα tactically unsound κινηση.. ήμουν πολύ νεότερος τότε .

Όταν αγαπάς κάποιον δεν περιμένεις οτι θα σε αγαπάει κι αυτός... Είναι ωραίο να ξέρεις οτι κάποιος σε αγαπάει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Όταν αγαπάς κάποιον δεν περιμένεις οτι θα σε αγαπάει κι αυτός... Είναι ωραίο να ξέρεις οτι κάποιος σε αγαπάει...

Είναι όμως καλό να αποφεύγουμε να αγαπάμε αυτους που δεν μας αγαπάνε.. δεν πιστεύω στην μονόπλευρη αγάπη.. προσωπικά αν νιώσω αγάπη γ κάποιον άνθρωπο που ξέρω οτι δεν τρέφει να ίδια αισθήματα για μένα το αποβάλω με κάθε τρόπο.. απλώς δεν το αξίζει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Όταν αγαπάς κάποιον δεν περιμένεις οτι θα σε αγαπάει κι αυτός... Είναι ωραίο να ξέρεις οτι κάποιος σε αγαπάει...
Συμφωνώ.

Είναι όμως καλό να αποφεύγουμε να αγαπάμε αυτους που δεν μας αγαπάνε.. δεν πιστεύω στην μονόπλευρη αγάπη.. προσωπικά αν νιώσω αγάπη γ κάποιον άνθρωπο που ξέρω οτι δεν τρέφει να ίδια αισθήματα για μένα το αποβάλω με κάθε τρόπο.. απλώς δεν το αξίζει..
Συμφωνώ.

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιό είναι το "σωστό" και δεν ξερω αν ποτε θα παρω απαντηση. Το μονο που ξερω ειναι οτι αν αγαπας καποιον αυτο φαινεται, οπως επισης φαινεται και αν ο αλλος δεν σε αγαπαει. Το καλυτερο θα ηταν η αγαπη να ειναι αμφιδρομη. Και ευχομαι σε ολους αυτο να πετυχουν...αργα ή γρηγορα!


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ποτε δεν εχω πει σε καποιον σαγαπαω.
βεβαια ειμαι και μικρη και δενε χω προλαβει ισως.
μια φορα το ενιωσα παντως, αλλα ακομα και τοτε δε το πα.

και καλυτερα αποτι αποδειχτηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Είμαι πολύ στοργική και χαδιάρα (κατά βάθος:P), μου αρέσει να αγγίζω τον άλλον, να τον αγκαλιάζω, να τον φιλάω, να του λέω οτι τον αγαπώ όταν το νιώθω, να του πω οτι είναι όμορφος εκείνη τη στιγμή, κι αυτό το κάνω με όλους. Οπότε ένας άνθρωπος που δε μου δείχνει ούτε μου λέει ποτέ τα συναισθήματά του μου φαίνεται πολύ ψυχρός. Επειδή βλέπω την ξαδέλφη μου που κατά βάση είναι ψυχρή και δε δείχνει τα συναισθήματά της, ξέρω όμως οτι υπάρχουν κι οτι με αγαπάει, πιστεύω οτι οι άνθρωποι που δε δείχνουν τα συναισθήματά τους δεν είναι οτι δεν αγαπάνε, απλά δεν είναι του χαρακτήρα τους να το δείχνουν. Αλλά εμένα αυτό με γεμίζει ανασφάλεια.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
πιστεύω οτι οι άνθρωποι που δε δείχνουν τα συναισθήματά τους δεν είναι οτι δεν αγαπάνε, απλά δεν είναι του χαρακτήρα τους να το δείχνουν.

Προσωπικα δε θα μπορουσα να ερωτευτω εναν τετοιο τυπο ανθρωπου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Προσωπικα δε θα μπορουσα να ερωτευτω εναν τετοιο τυπο ανθρωπου...

Ούτε κι εγώ.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apaleytos

Νεοφερμένος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
/offtopic on
Δεν λέω ποτέ "σ' αγαπώ" αλλά "σε αγαπάω" :)
/offtopic off
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
/offtopic on
Δεν λέω ποτέ "σ' αγαπώ" αλλά "σε αγαπάω" :)
/offtopic off

Και εγώ το προτιμώ χωρίς τη συναίρεση... :redface:
Εγώ όταν το είπα ένιωσα από την μία τόσο όμορφα, αλλά από την άλλη απροστάτευτη. Γιατί όταν δεν εξωτερικεύεις τα συναισθήματά σου είναι πιο εύκολο να τα ελέγξεις...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apaleytos

Νεοφερμένος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Και εγώ το προτιμώ χωρίς τη συναίρεση... :redface:
Εγώ όταν το είπα ένιωσα από την μία τόσο όμορφα, αλλά από την άλλη απροστάτευτη. Γιατί όταν δεν εξωτερικεύεις τα συναισθήματά σου είναι πιο εύκολο να τα ελέγξεις...:worry:

Είναι θέμα καθαρά ισορροπίας στο μυαλό (δεν λέω ότι είσαι ανισσόροπη απλά ότι είναι θέμα ισορροπίας και αυτή αποκτάται με τον χρόνο γνωρίζοντας ΣΕ).
Είναι πιο εύκολο να το ελέγξεις αν δεν τα εξωτερικεύεις τα συναισθήματα σου. Αλλά αυτό επιθυμείς;

Έχουμε ένα καράβι δεμμένο στο λιμάνι.
Σαφώς το καράβι, στο λιμάνι, είναι ασφαλές.
Είναι αυτός ο προορισμός του όμως..;;; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
εσύ θα έκλεβες το σ' αγαπώ ;

μόνο άμα δεν είχε συναγερμό και κλειδαριά ασφαλείας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top