Πρόβλημα με συνδεσιμότητα στο internet σε linux

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Παιδια εχω χωρισει στα 2 τον σκηλρο μου και εχω βαλει 2 λειτουργικα, linux και xp.
Συνηθιζω να χρησιμοποιω τα linvx για να μπαινω στο ιντερνετ μιας και δεν κινδυνευεις απο ιους αλλα κατι συνευει και χωρις να πειραξω τπτ δεν μπορω να συνδεθω, τι μπορει να συμβαινει?
με τα xp συνδεομαι κανονικα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παιδια εχω χωρισει στα 2 τον σκηλρο μου και εχω βαλει 2 λειτουργικα, linux και xp.
Συνηθιζω να χρησιμοποιω τα linvx για να μπαινω στο ιντερνετ μιας και δεν κινδυνευεις απο ιους αλλα κατι συνευει και χωρις να πειραξω τπτ δεν μπορω να συνδεθω, τι μπορει να συμβαινει?
με τα xp συνδεομαι κανονικα....
Μισό να μυρίσω τα νύχια μου. :P

Μπορεί να συμβαίνουν χίλια δυο πράγματα, από το να έχεις λάθος παραμετροποίηση μέχρι να έχεις ανάδρομο Ερμή. Χωρίς λίγες παραπάνω πληροφορίες δεν μπορούμε να βοηθήσουμε. Δηλαδή τι μηνύματα σου εμφανίζονται φερ' ειπείν.

Για αρχή, πες μας τι διανομή έχεις. Επίσης άνοιξε ένα terminal και γράψε:
Code:
ifconfig
Και κάνε paste την έξοδο (θα βοηθούσε να το κάνεις σε [code]...[/code] tags) για να δούμε αρχικά αν αποδίδεται IP στο ethernet interface σου.


Και είναι ΤΟ linux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
:D:D:Dκαλα δεν παιζει!!!!!!
δεν καταλαβα ΤΙΠΟΤΑ απο οσα ειπες, μονο αυτο με ΤΑ linux που γραφτηκε εκ παραδρομης.
Μαλλον θα το παω σε καποιον τεχνικο....

α, αναδρομο ερμη δεν εχω, συμβουλευτηκα μολις τον πιτ παπαδακο:Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
με τι distribution μπαινεις; Χρησιμοποιεις kde ή gnome? Παλαιοτερα ειχα προβλημα με το kde 4.4 και δεν λειτουργουσε το ασυρματο. Με το 4.5 δεν εχω προβλημα τωρα, μηπως ενα update στο 4.5 θα σε βοηθουσε; Btw, βαλε kubuntu 10.10, ειναι φοβερο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
δεν καταλαβα ΤΙΠΟΤΑ απο οσα ειπες
Το είπα όσο πιο απλά γινόταν. Ανοίγεις ένα τερματικό/κονσόλα (terminal/console/konsole). Ξέρεις τι είναι, ελπίζω. =Ρ Αν όχι ψάξε στα menus κάπου εκεί θα είναι. Γράφεις "ifconfig" και κάνεις εδώ paste την έξοδο.

Τι άλλο να κάνω; Να το ζωγραφίσω; ο_Ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Ηρω δεν μπορω να κανω τπτ εγω...ολα το αδερφακι μου που ειναι σπουδασμενο στα εξωτερικα:P
Γιωργο ναι, με νερομπογιες!
οπως και να εχει ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γιωργο ναι, με νερομπογιες!




Υποθέτω θα έχεις ubuntu.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
εγω νομιζω οτι εχει suse γιατι της αρεσει ο χαμαιλεοντας :P (αυτος ηταν ο λογος που ειχα βαλει suse παλαιοτερα :lol: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
ubuntu εχω ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top