Mona Lisa: Ένα πορτραίτο, πολλές ιστορίες...

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Αφηστε ησυχη ρε την κοπελα. Ελεος πια. Οι θεωριες σας ειναι απιστευτες και τραγελαφικες. Εχετε φαγωθει να μαθετε ποια στην πραγματικοτητα ειναι η Μονα Λιζα. Καποιοι λενε οτι η Μονα Λιζα ειναι... ο ιδιος ο Ντα Βιντσι που ζωγραφισε τον εαυτο του ως γυναικα. Μα πως τολμανε να πιστευουν κατι τετοιο οι αχρειοι; Καποιοι αλλοι λενε οτι ειναι η μητερα του. Υπαρχει ενας μακρυς καταλογος οπου ιστορικοι και αναλυτες τεχνης εχουν καταθεσει ονοματα απο... υποψηφιες "Τζοκοντες" : Costanza d' Avalos, δουκισσα της Francavilla, Ισαβελα της Αραγονιας, δουκισσα του Μιλανου, Gian Giacomo Caprotti, ο πιθανολογουμενος... εραστης του Ντα Βιντσι! Ενας αλλος τρελος καθηγητης Παθολογικης Ανατομιας ισχυριστηκε οτι απο τον πινακα αναγνωρισε σημαδια συσσωρευσης λιπαρων οξεων κατω απο το δερμα της "Τζοκοντας", αρα μαλλον επασχε απο...χοληστερινη! Συγγνωμη κυριε μου, το 'χετε καψει; Τι μας νοιαζει αν ειχε χοληστερινη, ζαχαρο, ακρατεια ουρων ή ανορεξια; Απο ποτε ενας πινακας ζωγραφικης ειναι... αρρωστος; Μηπως να τον παμε στο νοσοκομειο;
Και να μην εφταναν ολα αυτα, ηρθε κι αλλος τρελος αποφασισμενος να λυσει το μυστηριο. Αυτος ειναι ο Ιταλος ιστορικος τεχνης Silvano Vinceti που πιστευει οτι η Μονα Λιζα ειναι η Lisa Gherdani, συζυγος του Fransesco del Giocondo, ενος ευκαταστατου εμπορου της Φλωρεντιας, που ανεθεσε στο Ντα Βιντσι να απεικονισει τη γυναικα του. Ο Silvano λοιπον θα πρεπει πλαισιωμενος απο μια ομαδα επιστημονων να ανακαλυψει τον ταφο της Lisa Gherdani, ελπιζοντας οτι θα βρει τα οστα της, για να ανασυνθεσει το προσωπο της! Τι να πω; Καλη δουλεια και καλη τυχη στον κυριο και την ομαδα του.
Εσεις οι αλλοι αφηστε ησυχο το Λιζακι και σταματηστε να ψαχνετε και να εφευρισκετε θεωριες και να μου σπατε να νευρα.
Και για να σκασετε επιτελους, θα σας πω εγω ποια ειναι η Μονα Λιζα.
Ειναι η προ-προ-προγιαγια της Britney Spears !
Γι' αυτο εξαλλου η Britney εχει τραγουδησει για την προγονο της το τραγουδι με τιτλο "Mona Liza".
Ακουστε το λοιπον και σκαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Kαλά να μην σου αρέσει ο Μάλαμας, αλλά να μας προτρέπεις και να ακούσουμε britney.... και να την εμπλέκεις σε θέμα σχετικό με Μόνα Λίζα......;)
Το περί britney τελικά το λες για να εξυψώσεις ή για να υποβαθμίσεις την Μόνα Λίζα;;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ανήσυχε φίλε μου, από μεριάς μου μην ανηχυσείς...Δεν την πάω, ούτε σαν καλλιτέχνημα, ούτε σαν σοκολατάκι:redface:...

Πάντα με φόβιζε το ύπουλο βλέμα της...:eek::eek::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top