Θα ξεκινούσατε από το μηδέν σε μία ξένη χώρα;

Θα φεύγατε στο εξωτερικό για να σπουδάσετε ή να ζήσετε ;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 59)
  • Ναι για σπουδές, αλλά μετά θα επέστρεφα στην Ελλάδα

  • Ναι για σπουδές, αλλά και για να εργαστώ και να ζήσω εκεί

  • Ναι για να εργαστώ για ένα διάστημα και μετά να γυρίσω Ελλάδα

  • Ναι για να εργαστώ και να ζήσω εκεί

  • Όχι ,όσο δύσκολα και να είναι τα πράγματα θα έμενα στην Ελλάδα

  • Ζω ήδη στο εξωτερικό

  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
χα! σε μια τετοια κατάσταση, πήγενα στο αεροδρόμιο και δεν διάλεγα καν την χωρα... εβγαζα εισιτήριο με την πρώτη πτήση και όπου με βγάλει...

Τέλειο είναι, να τα γράφεις όλα και να φεύγεις έτσι, ειδικά αν δεν έχεις να γράψεις και πολλά και τους έχεις όλους γραμμένους γενικώς. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brego

Νεοφερμένος

Ο brego αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Προσφατα τα παρατησα ολα και εφυγα Ολλανδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Α, έχουμε τέτοιο topic;

Ναι, λοιπόν. Από την προηγούμενη εβδομάδα έχω έρθει στο γαλλόφωνο μέρος της Ελβετίας, χωρίς να γνωρίζω την γλώσσα, χωρίς να γνωρίζω την κουλτούρα και χωρίς να έχω κόσμο να μου τα δώσει όλα έτοιμα. Οκ, υπάρχουν εδώ πέρα και κάτι Έλληνες που τους γνωρίζω και μου έχουν δώσει 2-3 συμβουλές, αλλά ουσιαστικά έχω ανακαλύψει και συνεχίζω να ανακαλύπτω τα πάντα μόνος μου.

Πρακτικά, έχω ξεκινάω από το μηδέν, σε ένα τελείως άγνωστο μέρος, όταν στην Ελλάδα θα μπορούσα να τα έχω τα περισσότερα έτοιμα.

Να ξέρετε ότι είναι μία πολύ-πολύ μεγάλη απόφαση για να το κάνεις αυτό, which is easier said than done. Μόνο και μόνο για να νοικιάσεις σπίτι, σου βγάζουν την πίστη. Ωστόσο, μου αρέσει πολύ το ότι θα βρεθώ σε ένα περιβάλλον με πολλές εθνικότητες και πολλές γλώσσες - για να συννενοηθώ χρησιμοποιώ Αγγλικά, Γαλλικά, αλλά και Γερμανικά! Και ελπίζω ότι τα επόμενα χρόνια, αν όλα κυλήσουν καλά, θα βοηθήσουν στην μετέπειτα σταδιοδρομία μου.

Σε όσους το επιχειρήσετε καλή τύχη και καλή υπομονή. Θα την χρειαστείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Θα ξεκινούσατε από το μηδέν σε μία ξένη χώρα;
Γιατί όχι;
Εδώ ξεκινάμε (και καταλήγουμε) από το (στο) μηδέν στη δική μας χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fenia:)

Νεοφερμένος

Η Fenia:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Νομιζω θα το εκανα. Η κατασταση στην ελλαδα οπως όλοι γνωριζζουμε παει απο το κακο στο χειροτερο, οποτε θα σκεφτομουν πολυ σοβαρα, αν υπηρχε η δυνατοτητα, να μετακομησω μονιμα καπου αλλου, σε ξενη χωρα. Στην αρχη ισως ειναι λιγο δυσκολα, καθως δε θα γνωριζω κανεναν, αλλα στη συνεχεια συνηθιζεις.
Μακαρι να μου δοθει μια τετοια ευκαιρια, εχω απογοητευτει πολυ απο τη κατασταση εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Α, έχουμε τέτοιο topic;

Περσυνά ξυνά σταφύλια, πού το ξεθάψατε αυτό ; Απορώ με τον εαυτό μου εκείνες τις εποχές, σε δουλειά να βρισκόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
σαν ιδεα μου αρεσει πολυ..πιστευω πως ναι ισως το κανω σε μερικα χρονια μιας και ειμαι μικρος οπως βλεπετε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Ναι ,αν και θα ήταν δύσκολα στην αρχή θα το τολμούσα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Και εγω πιστευω θα το τολμουσα.Θελω βασικα να το κανω.Αλλα μαλλον να βγαλω την σχολη μου πρωτα,να εχω και μια μεγαλυτερη πιθανοτητα να βρω δουλεια,για να μην ειμαι και πολυ στενα οικονομικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
χαλαρααα σαν ιδεα ειναι καλη φαση για καποια χρονια , εμπειρειες και τετοια ..
βεβαια σε τετοιες εποχες θα εμενα, για να στηριξω τον τοπο μου οπως μπορω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κατά τη δική μου γνώμη, μεταναστεύοντας δεν ξεκινάς απο το μηδέν, διότι στα 18, 20, 30 και 40... δεν ξεκινά η ζωή ενός ανθρώπου. Εχει ήδη χτίσει στην πατρίδα του και μεταναστεύει για μια καλύτερη ζωή. Πάντα είναι κομμένος στα δύο- στη χώρα που τον γέννησε και στη χώρα που τον ταίζει. Προσφάτως είχα μια συνομιλία με μια αλλοδαπή γυναίκα 50 χρονών που ζει στην Ελλάδα 10 χρόνια και είναι ένα αξιόλογο άτομο. Βιωσε και βιώνει διάφορα: ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα, καθώς και την αρνητική προδιάθεση αρκετών Ελλήνων. Μου εξηγούσε αναλυτικά τα υπερ και τα κατά, που είναι αυτά που παραπάνω ανέφερα. Ζει καλύτερα απο οικονομικής άποψης και βοηθά στέλνοντας στη χώρα της χρήματα και προιόντα που ούτε κατά διάνοια θα πλησίαζαν εκεί λόγω κόστους. Υπερ και κατά λοιπόν. Η απόφαση για μετανάστευση οφείλει τελικώς να είναι ζυγιασμένη, ώριμη, κατασταλαγμένη κι οργανωμένη απ'όλες τις απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι. Αν και πριν πάω θα το έψαχνα μέχρι αηδίας.Και καλά να χεις λεφτά για να περάσεις κάποιο διάστημα.
Αν πας με ψίχουλα? Πολύ δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Παίζει ρόλο σε τι φάση της ζωής μου θα ήμουν! Αλλά είναι κάτι που έχω σκεφτεί μήπως χρειαστεί τελικά να το κάνω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MONTA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MONTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Ανετα.Αρκει να ειχα διπλα μου την αδερφη μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mayram999

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ναι έτσι και αλλιώς αυτό με βλέπω να κάνω σε μερικά χρόνια.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Φοβάμαι πως τελικά κάποια στιγμή θα αναγκαστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Θα γυρνούσατε πίσω?

Σημείωση:
Τα μήνυματα 38 έως 48 προέρχονται από το συγχωνευμένο θέμα "Θα φεύγατε στο εξωτερικό για να ζήσετε ή να σπουδάσετε ?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Και θα έφευγα και ίσως και να φύγω.
Αν θα γυρνούσα εξαρτάται από το πως θα ήταν τα πράγματα στην Ελλάδα όταν θα χα τελειώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Ναι ίσως και να έφευγα και το σκέφτομαι και πολύ σοβαρα!
Θα ήθελα να γυρίσω πίσω αλλά υπό προυποθέσεις... αν είναι να γυρνούσα και τα πραγματα να εξακολουθουσαν να ειναι χαλια, καλυτερα να ερχομαι για διακοπες αλλά να ζω στο εξωτερικό αξιοπρεπώς!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top