• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Όλη η αλήθεια για το γάλα

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Σημείωση συντονιστή: Το θέμα αυτό προήλθε από το θέμα "Πως έχασα 16 κιλά"

Για το γάλα με δημητριακά ένα πράγμα ξέρω σίγουρα. Αν δεν το φάω το πρωί, δεν δουλευει το έντερο αργότερα. Αρα αυτή η βλέννα ίσως είναι καλό πράγμα.

Απ οσο ξέρω το αγελαδινό γάλα προκαλεί στους ανθρώπους υπερβολική δημιουργία βλέννας. Η υπερβολική βλέννα στο σώμα δρα ως τοξίνη και αποτελεί τον ιδανικό δρόμο γα ανάπτυξη βακτηριδίων. Αυτό προκαλεί καταρροή, κρυολογήματα και βήχα και αρκετά συχνά οδηγεί σε αναπνευστικά προβλήματα όπως το άσθμα.

Επίσης δες εδώ:
β. Το γάλα κάνει το σώμα μας να παράγει βλέννα, ιδίως στη γαστρεντερική οδό. Ο καρκίνος τρέφεται από τη βλέννα. Διακόπτοντας το γάλα και υποκαθιστώντας το με γάλα σόγιας χωρίς προσθήκη γλυκαντικών, τα καρκινικά κύτταρα εξασθενούν.
Πηγή

Φυσικά αυτή την ανακοίνωση την αναίρεσαν αργότερα αλλά επειδή εγώ είχα θέμα κάποτε, ξέρω πως ισχύει.

Τελος δες εδώ: Η σοκαριστική αλήθεια για το γάλα και εδώ και εδώ και εδώ.

Αλλά πέρα από όλα αυτά, σκέψου ..παιδικά: η μητέρα σταματά να παράγει γάλα το πολύ μέχρι να γίνει το βρέφος τεσσάρων ετών, πράγμα που σημαίνει πως κατά βάση δεν το χρειάζεσαι άλλο γιατί αν το χρειαζόσουν δεν θα σταματούσε η παραγωγή του. Εσύ γιατί θες να συνεχίσεις να το καταναλώνεις καθημερινά;
ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν λέω να μη το καταναλώνουμε ποτέ, λέω απλώς πως χρειάζεται προσοχή και πως δεν είναι τόσο αθώο όσο θέλουν όλοι να πιστεύουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kollhmenh

Νεοφερμένος

Η kollhmenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
νομιζω οτι ηρθε η ωρα να αρχισω να φτιαχνω γαλα αμυγδαλου:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Θυμάμαι ο Κουμεντάκης έλεγε ότι το γάλα είναι άχρηστο...αλλά ότι είναι βλαβερό δεν το ήξερα (σε περιπτώσεις κρυολογήματος, ναι, έχω παρατηρήσει ότι δυσκολεύει την ανάρρωση).
Επίσης έχω και μια ερασιτεχνική θεωρία (σε δείγμα 20 ατόμων), ότι όσοι τρώνε πολλά γαλακτοκομικά έχουν περιττό λίπος όσο και να γυμνάζονται.
Από την άλλη έχω διαβάσει πως τα λιπαρά στα γαλακτοκομικά ωφελούν τον εγκέφαλο (σε περιοδικό, δεν έχω πηγή πρόχειρη).
Και τέλος, αυτό με την λειτουργία του εντέρου τι στο καλό είναι? Γιατι κλείνει το εργοστάσιο αν δεν πάρει γάλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kollhmenh

Νεοφερμένος

Η kollhmenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
αυτό με την λειτουργία του εντέρου τι στο καλό είναι? Γιατι κλείνει το εργοστάσιο αν δεν πάρει γάλα?
εχεις δοκιμασει να το αντικαταστησεις και επαθες δυσκοιλιοτητα;; ισως δεν οφειλεται στο οτι δεν ηπιες γαλα αλλα στο οτι δεν εφαγες δημητριακα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μα τα δημητριακά 1) δεν τρώγονται χωρίς γάλα και 2) δεν είναι από αυτά με τις φυτικές ίνες, παιδικά με κακάο είναι.
Δεν θα το έλεγα δυσκοιλιότητα, θα δουλέψει, απλά όχι κάθε μέρα στάνταρ ώρα. Μπορεί να πάει μερα παρά μέρα, ο,τι ώρα να ναι. Και αυτό δεν το θέλω, γιατί αν τύχει στα μισά της μέρας, μέχρι να γυρίσω σπίτι θα έχω πρόβλημα...:redface:
Πωπω, τι κάθομαι και λέω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Και τέλος, αυτό με την λειτουργία του εντέρου τι στο καλό είναι? Γιατι κλείνει το εργοστάσιο αν δεν πάρει γάλα?
Πρέπει το γάλα να βοηθάει τη διαδικασία γιατί σε περίπτωση διάρροιας στα παιδιά το γάλα στο κόβει μαχαίρι ο παιδίατρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Για την δυσκοιλιότητα πάντως βοηθάει να τρώς και δαμάσκηνα ή δύο ακτινίδια το βράδυ πριν πας για ύπνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kollhmenh

Νεοφερμένος

Η kollhmenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Μα τα δημητριακά 1) δεν τρώγονται χωρίς γάλα και 2) δεν είναι από αυτά με τις φυτικές ίνες, παιδικά με κακάο είναι.
Δεν θα το έλεγα δυσκοιλιότητα, θα δουλέψει, απλά όχι κάθε μέρα στάνταρ ώρα. Μπορεί να πάει μερα παρά μέρα, ο,τι ώρα να ναι. Και αυτό δεν το θέλω, γιατί αν τύχει στα μισά της μέρας, μέχρι να γυρίσω σπίτι θα έχω πρόβλημα...:redface:
Πωπω, τι κάθομαι και λέω

σιγα καλε μην ντρεπεσε, εντελως ανθρωπινα ειναι αυτα. καμια φορα και γω παθαινω διαταραχες στο... αποχετευτικο μου συστημα. και τωρα που το λες μου συμβαινει, εκτος των αλλων, και οταν αλλαζω πρωινο! χμ... :hmm: σαν να χεις δικιο μου φαινεται. αναρωτιεμαι αν παθαινουμε καποιο ειδος ανοχης... θα προσπαθησω να το κοψω για καποιο διαστημα να δω πως θα αντιδρασει ο οργανισμος μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μιας και το κάναμε το θέμα για το γάλα, έχει κανείς σας αποδείξεις ότι με τον καφέ "κάνει κακό"? Γιατι χρόνια το ακούω χωρίς να το πιστεύω επειδή ποτέ κανείς δεν έχει κατι να το στηρίξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αορ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the less you know,the better it is.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Κατα πόσο ισχύει αυτό που λέει ο τίτλος"Όλη η αλήθεια για το γάλα"δεν ξέρω.Μια ακόμα προσέγγιση θα το χαρακτηριζα.Γιατι καλώς ή κακώς ΔΕΝ υπάρχουν επίσημες έρευνες απο σοβαρες πηγές που να υποστηρίζουν κάτι τέτοιο.Αλλά απο την άλλη μας καταλαβαίνω γιατι ως Ελληνες αρεσκόμαστε ολίγον τι στη συνομωσιολογία ;) .Κατ αρχάς όσο αφορά τα γαλακτομικά προιόντα (π.χ τυρί φέτα) ισχύει οτι απο πολλές πλευρές είναι ωφέλιμο ως προιόν(να μη σας κανω ανάλυση,ειναι και βαρετό) ΟΜΩΣ ουδέν καλόν αμιγές κακού.Η φέτα όπως επίσης και τα περισσότερα γαλακτομικά είναι παχυντικά προιόντα(ακόμα και τα λαιτ εχουν 15% λίπος).Επίσης εμπεριέχει αρκετή ποσότητα κορεσμένων λιπαρών,πράγμα που σημαίνει οτι υπερκατανάλωση της βλάπτει σοβαρά την υγεία,και κατ'επέκταση την καρδιά.Που καταλήγουμε?Φυσιολογική κατανάλωση αποτελεί μέρος μιας ισσοροπημένης διατροφής απαραίτητης για τον ανθρώπινο οργανισμο,υπερβολική κατανάλωση οδηγεί σε ανεπιθύμητα αποτελέσματα. Για ότι έχει να κανει τώρα με το γάλα.Παλαιότερα είχε κατηγορηθεί οτι λόγω των αυξητικών ορμονών του κατηγορήθηκε για καρκίνο για ατομα που το καταναλώνουν άνω των 25.Επίσης κατηγοθήκε οτι είναι ενα ΚΕΝΟ τρόφιμο,οτι δηλαδή ουσιαστικά πίνοντάς το παίρνουμε ο οργανισμός απορροφά αποκλειστικα το νερό του γάλακτος και όλα τα υπόλοιπα αποβάλλονται.Εσείς τώρα απ οτι πρόλαβα να διαβάσω τονίζετε οτι το γάλα "τρέφει" με τη βλέννα που προκαλεί τον καρκίνο. Λοιπόν κοιτάξτε να δείτε,το γάλα κατ'αρχάς χρησιμοποιείται στα νεογνά προκειμένου να δομηθούν σωστα οι κυτταρικές μεμβράνες τους και να πάρουν τα πολυ απαραίτητα για την ανάπτυξη τους θρεπτικά συστατικα που εμπεριέχει.Απο κει και πέρα βοηθά στην σωστή διαμόρφωση και διατήρηση του κυτταροσκελετικού μας συστήματος ,όπως επίσης μας προμηθεύει με διάφορα σημαντικά συστατικά(απο ασβέστιο,φωσφορο,μαγνήσιο,κάλιο και γενικά πρωτείνες-ανόργανα άλατα-βιταμίνες κτλ).Καρκίνο δεν προκαλεί επ ουδενί λόγω.Φίλη μου εσύ που λές για τη βλέννα: τα καρκινικά κύτααρα τρέφονται με τοοοσα αλλα πράγματα(ζαχαρα κτλ)που αν ειναι(ο μη γένοιτο)να τύχει σε καποιον κάτι τετοιο δε θα ειναι απο τ γάλα.Η βλέννα που παράγεται είναι παραπροιόν των συτατικών του γάλακτος και του ασβεστίου που απορροφάται και σίγουρα δε συνιστά κάτι επικίνδυνο ,τώρα αυτό για το οτι δρά σαν τοξίνη είναι λίγο ουτοπικό γιατι η τοξίνη είναι τοξίνη και παράγεται,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊ μια αλλη ουσια οποιαδήποτε να ΔΡΑ ως τοξίνη γιατι δεν έχει το αντοίστιχο γενετικό υλικό.Επιπροσθέτως άλλο το γάλα της μητέρας που αναφέρεις και τελείως διαφορετικλό το συμβατικό γάλα αγελάδας.Ο λόγος κατανάλωσης είναι τελείως διαφορετικός.όσο αφορά οτι προκαλεί διάρροια ,ναι ισχύει απόλυτα φού εμπεριέχει πολλων και διαφορετικών τύπων ιόντα(δες π.χ τα νερά που προκαλούν ούρηση-ειναι κάτι αντίστοιχο) Εν τέλη για να μη σας κουράζω άλλο: Το γάλα ειναι ενα προιόν σχετικά καλό,που οταν καταναλώνεται με μέτρο έχει απο ουδέτερες έως θετικές επιδράσεις.Αρνητικές σίγουρα όχι. Αν ψάχνετε για κατι αρνητικό πραγματικά δέστε τι έγινε πρόσφατα με το χρώμιο σε πολύ γνωστές μάρκες ελληνικών εμφιαλομένων νερών που πραγματικά αποτελεί κίνδυνο για την δημόσια υγεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:P Όταν ανακοινώνεται μια έρευνα τότε οι δημοσιογράφοι την παίρνουν και παραπληροφορούν η έρευνα αυτή με το γάλα έγινε από το πανεπιστήμιο Johns Ηοpkings το οποίο λέει με λίγα λόγια παράγοντες οι οποίες σχετίζονται με την υψηλή επίπτωση καρκίνου. Παρόλα αυτα δεν είναι καλό να παίρνουμε τις έρευνες ως Ευαγγέλιο και να λέμε π.χ. τώρα το γάλα προκαλέι καρκίνο :).....

Το γάλα και τα γαλακτομικά είναι απαραίτητα στην διατροφή μας σε όλη την διάρκεια της ζωής μας και το ώφελος τους είναι πολύ περισσότερο από την βλάβη που μπορούν να προκαλέσουν. Αν θέλει κάποιος να μειώσει τις πιθανότητες του για καρκίνο καλύτερο είναι θαρρώ να κόψει μαχαίρι το τσιγάρο και να περιορίσει το αλκόολ παρά να κόψει το γάλα.

Πρέπει το γάλα να βοηθάει τη διαδικασία γιατί σε περίπτωση διάρροιας στα παιδιά το γάλα στο κόβει μαχαίρι ο παιδίατρος...
από την άλλη όμως ο παιδίατρος στις οδηγίες που δίνει στους γονείς για την διατροφή του βάζει το γάλα απαραίτητο συστατικό στην διατροφη του παιδιού και του εφήβου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Eπειδή μάλλον παρεξηγήθηκα: ποτέ δεν είπα πως το γάλα μπορεί να δημιουργήσει καρκίνο.
Αλλά μπορεί να συντελέσει στην εξάπλωσή του, όπως και η ζάχαρη που θεωρείται η τροφή του.
Κατά τα άλλα, το μόνο που είπα είναι πως θα ήταν καλό να μη καταναλώνει κάποιος καθημερινά γάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ανακάλυψα και αυτό, αν κάποιος ενδιαφέρεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
ακουσα οτι το γαλα στο χαρτινο κουτι, στο κατω μερος γραφει ενα νουμερο το οποιο σημαινει οτι το κουτι εχει
ξαναχρησιμοποιηθει. Απο το 1 εως το 5.
Επισης αν το νουμερο αυτο παει στο 3 και πανω η γευση του αλλοιωνεται.
Τυχαια σημερα ειδα το κουτι που εφαγα κορν φλεικς και εχει 2.
Αν σας ενδιαφερει καντε ενα ελεγχο πριν αγορασετε γαλα για το τι σοι κουτι - γαλα παιρνετε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχει δοθεί επίσημη απάντηση γι' αυτό, από γαλακτοβιομηχανία:
https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=637247&postcount=102
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Έχει δοθεί επίσημη απάντηση γι' αυτό, από γαλακτοβιομηχανία:
https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=637247&postcount=102


η απαντηση που εχεις στο λινκ, αναφερει για επαναχρησιμοποιηση του γαλακτος.
Εγω αναφερθηκα στην συσκευασια και οχι στο γαλα.
Εννοω δηλαδη οτι το κουτι περιεχει γαλα ληγμενο, το τι κανουν το γαλα δεν το γνωριζω.
(αλλα και παλι δεν ειμαι 100% οτι το πετανε, αλλα αυτο ειναι μια αλλη συζητηση)
Το κουτι ομως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στη συσκευασία αναφέρεται. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, πάτα στον τίτλο και θα μεταφερθείς στο θέμα στο οποίο συζητήθηκε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Στη συσκευασία αναφέρεται. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, πάτα στον τίτλο και θα μεταφερθείς στο θέμα στο οποίο συζητήθηκε. ;)


λες να μην πηγα στο λινκ και να μην το διαβασα?
λεει χαρακτηριστικα:

Όταν το γάλα φθάσει στην ημερομηνία λήξης του, αποσύρεται από τα καταστήματα, επιστρέφεται στην εταιρία και στην συνέχεια αποστέλλεται σε μονάδες λιπασμάτων και στις χωματερές για καταστροφή ακολουθώντας όλες τις νόμιμες διαδικασίες.

ειπαμε λεει για το γαλα, οχι για το κουτι, σαν χαρτι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ο αριθμός που αναγράφεται στο κάτω μέρος της συσκευασίας των προϊόντων γάλακτος είναι ο αριθμός του γεμιστικού της μηχανής που εμφιαλώθηκε η συγκεκριμένη συσκευασία. Ο αριθμός αυτός είναι απαραίτητο να αναγράφεται στα πλαίσια του συστήματος ιχνηλασιμότητας που πρέπει εφαρμόζεται από όλες τις εταιρίες.
Παίζουμε με τις λέξεις τώρα, εν πάση περιπτώσει, καλό θα ήταν να αναρτήσεις κάποια αξιόπιστη πηγή γι' αυτό που ανέφερες ώστε όποιος διαβάζει να μπορεί να αξιολογήσει αυτά που διαβάζει.
Επ' ουδενί δεν ισχυρίζομαι πως οι γαλακτοβιομηχανίες χρησιμοποιούν την ενδεδειγμένη διαδικασία παραγωγής -ως οφείλουν- όμως δεν μπορώ να πιστεύω και κάθε τυχάρπαστη πληροφορία που φτάνει στ' αυτιά μου χωρίς να την (διπλο)τσεκάρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Λογικο δεν ειναι να ξαναχρησιμοποιειται το χαρτι του κουτιου??Δεν φανταζομαι το χρησιμοποιουν αυτουσιο οπως ειναι(αδειαζουν και ξαναγεμιζουν) αλλα λογικα θα κανουν μια επεξεργασια πριν το βγαλουν στη γραμμη παραγωγης. Εντασσεται στα πλαισια της ανακυκλωσης πιστευω.
Ερωτηση:Γιατι λενε οτι στον καφε δεν πρεπει να βαζεις γαλα? Γιατι εγω με γαλα τον πινω και εχω την απορια.(Το ρωτησε και η κριστινελ αλλα δεν ελαβε απαντηση νομιζω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top