Η γνώμη σας για το εδάφιο 26 του κεφ.ιδ' 26

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
"ει τις έρχεται προς με και ου μισεί τον πατέρα εαυτού και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ψυχήν, ου δύναται μου μαθητής είναι".

Ιησούς Χριστός δια στόματος Λουκά κεφ. ιδ 26 (Ευαγγέλιο)

Επειδή δεν τα πάω καλά με τα αρχαία/καθαρεύουσα,και δεν μπορώ να καταλάβω το νόημα του χωρίου,μπορεί κάποιος να το γράψει στην δημοτική;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
"ει τις έρχεται προς με και ου μισεί τον πατέρα εαυτού και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ψυχήν, ου δύναται μου μαθητής είναι".

Ιησούς Χριστός δια στόματος Λουκά κεφ. ιδ 26 (Ευαγγέλιο)

:redface:: "Εάν κάποιος έρχεται προς εμένα και δε μισεί τον πατέρα του και την μητέρα και τη σύζυγο και τα παιδιά και τα αδέλφια του, ακόμη δε και τηγ ψυχή του, δεν μπορεί να είναι μαθητής μου". (Δικό μου:redface::redface::redface:: Κοινώς τον κόσμου του, έτσι όπως είναι παραμορφωμένος!)
Ιησούς Χριστός δια γραφίδος Λουκά κεφ ιδ 26 (Ευαγγέλιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
(Δικό μου:redface::redface::redface:: Κοινώς τον κόσμου του, έτσι όπως είναι παραμορφωμένος!)
Έλα τώρα Νωέα, αν έλεγε αυτό, δεν θα υπήρχε διαφωνία. Εδώ αντίθετα μας λέει να διαστρέψουμε το μόνο ίσως αληθινό συναίσθημα που νιώθουμε: Την αγάπη μας για τους οικείους μας. :hmm::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
:redface:: "Εάν κάποιος έρχεται προς εμένα και δε μισεί τον πατέρα του και την μητέρα και τη σύζυγο και τα παιδιά και τα αδέλφια του, ακόμη δε και τηγ ψυχή του, δεν μπορεί να είναι μαθητής μου". (Δικό μου:redface::redface::redface:: Κοινώς τον κόσμου του, έτσι όπως είναι παραμορφωμένος!)
Ιησούς Χριστός δια γραφίδος Λουκά κεφ ιδ 26 (Ευαγγέλιο)

Αν είναι να αγαπάς ψεύτικα τους ψεύτικους, καλύτερα να τους μισείς. Αν δώσεις την περιουσία των πλούσιων γονιών σου στους φτωχούς για παράδειγμα, όπως προτείνει αλλού (στην παραβολή του πλούσιου νεανίσκου νομίζω ?) μήπως αυτό δεν θα γεννήσει το μίσος στην οικογένεια για χάρη της αγάπης σου για τους αδύναμους ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αν είναι να αγαπάς ψεύτικα τους ψεύτικους, καλύτερα να τους μισείς. Αν δώσεις την περιουσία των πλούσιων γονιών σου στους φτωχούς για παράδειγμα, όπως προτείνει αλλού (στην παραβολή του πλούσιου νεανίσκου νομίζω ?) μήπως αυτό δεν θα γεννήσει το μίσος στην οικογένεια για χάρη της αγάπης σου για τους αδύναμους ;
Ακριβώς!
Έλα τώρα Νωέα, αν έλεγε αυτό, δεν θα υπήρχε διαφωνία. Εδώ αντίθετα μας λέει να διαστρέψουμε το μόνο ίσως αληθινό συναίσθημα που νιώθουμε: Την αγάπη μας για τους οικείους μας

Καλή μου φίλη, θεωρείς ότι αγαπάμε, επειδή "το αίμα νερό δεν γίνεται"; Θεωρείς, ότι ο θεσμός της οικογένειας δεν επιβάλλει στα άτομα περιορισμένα όρια στον "κόσμο" τους; Θεωρείς, εν κατακλείδι, ότι το τρίπτυχο "πατρίς, θρησκεία, οικογένεια" δεν είναι μία τριαδική φυλακή της συνείδησης των ανθρώπων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,882 μηνύματα.
Πιο πιθανό είναι ο Λουκάς να είχε πιει ένα ποτηράκι παραπάνω και να έγραψε μια αρλούμπα παρά να έλεγε μίσος και να εννοούσε αγάπη. Μη τρελαθούμε τώρα!

Δεν γνωρίζουμε τη βαρύτητα που έχει η αρχαιοελληνική λέξη (μετάφραση απ' τα αραμαϊκά) του μισέω - μισώ και πιθανότατα να μην την γνώριζε και ο μεταφραστής! :P Οι λέξεις που ξεκινάνε από μισ- ή μισό- σημαίνουν κάτι το "διαχωρισμένο":

"Miseo" is the Greek word which is translated “hate” in St. Luke 14:25-26. It has, seated within its roots in Attic Greek, the fundamental sense of "separation" or "exclusion" of one from another -- usually out of a fear of physical or spiritual harm. It doesn't, therefore, include the "psychological sense" of anger or emotional "againstness" that modern English generally situates in the word "hate," but rather describes one's relational orientation towards another. With whom does one associate as opposed to whom one avoids? Put simply, if one is impure -- if one is spiritually sick -- that one is to be avoided.

Πηγή
Εμένα προσωπικά τα post του D_G και το αρχικό του Δεσμώτη με κάλυψαν. Αν θέλουμε να κάνουμε δικές μας ιδεοληπτικές προεκτάσεις ας το κάνουμε με σεβασμό σε μια θεολογική σκέψη 2000+ ετών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν γνωρίζουμε τη βαρύτητα που έχει η αρχαιοελληνική λέξη (μετάφραση απ' τα αραμαϊκά) του μισέω - μισώ και πιθανότατα να μην την γνώριζε και ο μεταφραστής! :P Οι λέξεις που ξεκινάνε από μισ- ή μισό- σημαίνουν κάτι το "διαχωρισμένο":
Αν θέλουμε να κάνουμε δικές μας ιδεοληπτικές προεκτάσεις ας το κάνουμε με σεβασμό σε μια θεολογική σκέψη 2000+ ετών.

πως θα μετέφραζες αυτό το κείμενο εσύ ο μη ιδεοληπτικός δεν μας είπες. 'Οποιος δεν διαχωρίζει την ψυχή του, δεν μπορεί να είναι μαθητής μου ; τι νόημα βγάζει αυτό ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
.... 'Οποιος δεν διαχωρίζει την ψυχή του, δεν μπορεί να είναι μαθητής μου ; τι νόημα βγάζει αυτό ;

:P: Το πνεύμα βοά, όταν η ψυχή αυνανίζεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
:P: Το πνεύμα βοά, όταν η ψυχή αυνανίζεται!

εγώ για μέση ατραπό τον ήξερα τον Χριστό πάντως. Υποτίθεται ότι ο σκοπός είναι η άρση οποιαδήποτε χωριστικότητας ψυχής-πνεύματος, θήλεος-άρρενος, πατρός-υιού. Τώρα τι κουφά μας λέει αυτό το κείμενο για χωρισμούς και μίση δεν ξέρω...εωσφορικούλια μου ακούγονται:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,882 μηνύματα.
πως θα μετέφραζες αυτό το κείμενο εσύ ο μη ιδεοληπτικός δεν μας είπες. 'Οποιος δεν διαχωρίζει την ψυχή του, δεν μπορεί να είναι μαθητής μου ; τι νόημα βγάζει αυτό ;

Είπα, με καλύπτει η ερμηνεία του D_G:

Μιλάει ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ, και όχι για κατά γράμμα μίσος. Συγκρίνει την αγάπη του Χριστού με των συγγενών μας. Και θέλει να μας πει, ότι η αγάπη για τον Χριστό, πρέπει να είναι τόσο ανώτερη από την αγάπη προς τους συγγενείς, όσο ανώτερη είναι η αγάπη από το μίσος.
Το "μίσος" λοιπόν έχει να κάνει περισσότερο με το διαχωρισμό ανάμεσα στο θείο - πνευματικό και υλικό - συναισθηματικό (ψυχικό). Αλλά δεν καταλαβαίνω, εσύ δεν μίλησες εδώ για διαίρεση - διαχωρισμό; :hmm:

εγώ για μέση ατραπό τον ήξερα τον Χριστό πάντως. Υποτίθεται ότι ο σκοπός είναι η άρση οποιαδήποτε χωριστικότητας ψυχής-πνεύματος, θήλεος-άρρενος, πατρός-υιού. Τώρα τι κουφά μας λέει αυτό το κείμενο για χωρισμούς και μίση δεν ξέρω...εωσφορικούλια μου ακούγονται:P

Καταρχήν, εσύ δεν μίλησες https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=3007762&postcount=8εδώ για τον "εωσφορικό ιδρυτή της χριστιανικής αίρεσης"; :hmm:

Δεν τα ξέρω καλά αυτά με τις ατραπούς αλλά γνωρίζω ότι οι πρώτοι χριστιανοί πιστεύανε στα 7 πνεύματα του Θεού κάτι πολύ διαφορετικό από τον Τριαδικό Θεό που αναπτύχθηκε στην πορεία. Ο δυισμός δε μεταξύ Ύλης και Ψυχής - Πνεύματος ήταν ανέκαθεν σημείο αιχμής του ιουδαιοχριστιανικού κόσμου και βασική διαφορά με τον αρχαίο ελληνικό.

Η ουσία της δικής μου τοποθέτησης ήταν ότι δεν μπορούμε να παίρνουμε κατά γράμμα κείμενα τα οποία γράφτηκαν πριν τόσα πολλά χρόνια αδιαφορώντας παράλληλα για την εξέλιξη της σκέψης που εμπνεύστηκε από αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Καλή μου φίλη, θεωρείς ότι αγαπάμε, επειδή "το αίμα νερό δεν γίνεται"; Θεωρείς, ότι ο θεσμός της οικογένειας δεν επιβάλλει στα άτομα περιορισμένα όρια στον "κόσμο" τους; Θεωρείς, εν κατακλείδι, ότι το τρίπτυχο "πατρίς, θρησκεία, οικογένεια" δεν είναι μία τριαδική φυλακή της συνείδησης των ανθρώπων;
Εύλογα τα ερωτήματά σου φίλε Νωέα και ομολογώ πως έχεις ένα δίκιο.
Ωστόσο -κι αυτό είναι γενικό παράπονο από κάθε πνευματική θεωρία- γιατί δεν λένε οι δάσκαλοι αυτό που εννοούν, μπας και καταλάβουμε κι εμείς οι πτωχοί τω πνεύματι;
Είναι βέβαια κι αυτό που είπε ο parafernalia για τις έννοιες και την εποχή που χρησιμοποιήθηκαν που επίσης με βρίσκει σύμφωνη καθώς και το ερώτημα της DreamsRevenge που αναρτήθηκε σε άλλο θέμα και όλα αυτά μαζί... δεν καταλήγουν σε συμπέρασμα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Αν είναι εντολή του Χριστού η αγάπη και προς τους εχθρούς ακόμα, πώς είναι δυνατόν να εννοεί ο Χριστός "μίσος" προς τους συγγενείς μας, με την έννοια που θέλουν να το αποδίδουν οι δόλιοι εχθροί του Χριστιανισμού; Άλλωστε, και ο Ίδιος ο Χριστός, φρόντισε να παραδώσει τη μητέρα του στον Ιωάννη να τη γηροκομίσει, κατά τη σταυρική του θυσία. Μια τέτοια φροντίδα, λίγο πριν ξεψυχίσει, δείχνει την αγάπη Του προς τη μητέρα Του, και όχι μίσος. Και μη ξεχνάμε ότι είναι προτροπή της Αγίας Γραφής να μιμούμαστε τον Χριστό.

Φυσικά, πρέπει κάποιος να είναι πολύ ανόητος για να μην καταλάβει ότι τα λόγια του Χριστού έχουν ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ σημασία. Και πρέπει να είναι κάποιος πολύ κακοήθης και απατεώνας, για να χρησιμοποιήσει τα λόγια αυτά εναντίον του γλυκύτατου Ιησού της αγάπης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,882 μηνύματα.
Φυσικά, πρέπει κάποιος να είναι πολύ ανόητος για να μην καταλάβει ότι τα λόγια του Χριστού έχουν ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ σημασία. Και πρέπει να είναι κάποιος πολύ κακοήθης και απατεώνας, για να χρησιμοποιήσει τα λόγια αυτά εναντίον του γλυκύτατου Ιησού της αγάπης.

Καμιά μεταφορική σημασία δεν έχουν τα λόγια αυτά του Χριστού, απλά, δεν είναι δικά του. Είναι μια μεταφορά απ' τα αραμαϊκά σε απόδοση ενός ευαγγελιστή και όχι αυτόπτη στενού μαθητή, με τις πνευματικές ιδιαιτερότητες που έχει κάθε άνθρωπος. Ο Λουκάς (ο ιατρός, όπως αναφέρεται) ήταν φίλος και συνεργάτης του απόστολου Παύλου, πρώην εθνικός με ελληνική παιδεία που άλλοι λένε ότι μαρτύρησε στη Θήβα (τον κρεμάσανε από μια ελιά) και άλλοι ότι κοιμήθηκε εν ειρήνη στη Θήβα ή ως επίσκοπος στην Αίγυπτο (πηγή).

Αν όλα αυτά τα αντιφατικά, διφορούμενα και μεταφορικά θέλουμε να τα αποδώσουμε σε ένα "θεόπνευστο", ιερό και επομένως αλάθητο κείμενο ως λόγια του Κυρίου ημών Ιησού, μάλλον παραβιάζουμε την κοινή λογική χάριν ευφορίας! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Καμιά μεταφορική σημασία δεν έχουν τα λόγια αυτά του Χριστού, ........
Αν πάρεις ως αφετηρία το σήμερα και απλά κάνεις κάποια προσπάθεια με τις διδαχές του Χριστού να πορευτείς, τότε ένα είναι απολύτως σίγουρο και μετα βεβαιότητας σου λέω, ότι θα δεις μπροστά σου να αποκαλύπτονται και από διδαχές να γίνονται αλήθειες.
Χρειάζεσαι μόνο ένα. Να πεις ΘΕΛΩ! Αλλά, δεν είναι θέλω λίγο ή στο περίπου.
Είναι ΘΕΛΩ, όπως όταν κάνεις βουτιά στον θάλασσα.
Δεν μπαίνεις λίγο και μέσα σε μια στιγμή σε καλύπτει απόλυτα η θάλασσα.

Μακάρι να ήμουν έστω ένα byte στο ΘΕΛΩ!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Για μένα η αγάπη είναι εισιτήριο για όλες τις αρετές του κόσμου.
Δεν μπορώ να διαννοηθώ ότι ο Χριστιανισμός προτάσσει να αγαπήσεις περισσότερο τον Χριστό και μετά τους οικείους σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Για μένα η αγάπη είναι εισιτήριο για όλες τις αρετές του κόσμου.
Δεν μπορώ να διαννοηθώ ότι ο Χριστιανισμός προτάσσει να αγαπήσεις περισσότερο τον Χριστό και μετά τους οικείους σου.
Αν προσπαθήσουμε να δώσουμε ορισμό στην κατα τον Χριστιανισμό αγάπη, τότε ο
βαθμός που θα πρέπει να δώσουμε είναι 100%.
Για την συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου, είναι ασύλληπτη ως έννοια.
Μέσα σε αυτή την αγάπη χωρούν οι πάντες και τα πάντα.
Αρα, η διάκριση της αγάπης ως έννοια, είναι απαραίτητη προκειμένου να βγάλουμε συμπεράσματα ορθά και όχι εσφαλμένα.

Θα πάρω ως παράδειγμα τον Αγιο Διονύσιο στην Ζάκυνθο, ο οποίος αν και γνώρισε τον άνθρωπο που είχε σκοτώσει τον αδερφό του, αυτός τον γλύτωσε απο τους διώκτες του, όταν του ζήτησε να τον κρύψει ο διωκόμενος.

Υ.Γ. διαπιστώνω οτι ομιλούμε για κάτι ως γνωρίζοντες, αν και κατ' ουσίαν είμεθα μη γνωρίζοντες. Και πρώτος εγώ[FONT=&quot], ως μη βιώσας αυτά που γράφω…[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Αν προσπαθήσουμε να δώσουμε ορισμό στην κατα τον Χριστιανισμό αγάπη, τότε ο
βαθμός που θα πρέπει να δώσουμε είναι 100%.
Για την συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου, είναι ασύλληπτη ως έννοια.
Μέσα σε αυτή την αγάπη χωρούν οι πάντες και τα πάντα.
Αρα, η διάκριση της αγάπης ως έννοια, είναι απαραίτητη προκειμένου να βγάλουμε συμπεράσματα ορθά και όχι εσφαλμένα.

Θα πάρω ως παράδειγμα τον Αγιο Διονύσιο στην Ζάκυνθο, ο οποίος αν και γνώρισε τον άνθρωπο που είχε σκοτώσει τον αδερφό του, αυτός τον γλύτωσε απο τους διώκτες του, όταν του ζήτησε να τον κρύψει ο διωκόμενος.

Υ.Γ. διαπιστώνω οτι ομιλούμε για κάτι ως γνωρίζοντες, αν και κατ' ουσίαν είμεθα μη γνωρίζοντες. Και πρώτος εγώ[FONT=&quot], ως μη βιώσας αυτά που γράφω…[/FONT]

Η αγάπη όπως αυτή ορίζεται από το Χριστιανισμό είναι πάρα πολύ μεγάλη και σ αυτό συμφωνώ απόλυτα.
Γι αυτό άλλωστε "τα παντα υπομένει".
Χαρακτηριστικό παράδεγμα ο Άγιος Φραγκίσκος της Ασίζης.
Αφού λοιπόν είναι μεγάλη και αρκεί για όλο τον κόσμο, γιατί πρέπει να μπουν προτεραιότητες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
................. είναι πάρα πολύ μεγάλη και σ αυτό συμφωνώ απόλυτα.
................
Αφού λοιπόν είναι μεγάλη..................γιατί πρέπει να μπουν προτεραιότητες?
Όταν πάψεις να σκέφτεσαι μόνο ως γυναίκα, τότε θα συμφωνείς απόλυτα και θα το εννοείς.
Γιατι ενώ συμφωνείς απόλυτα, θέτεις περιορισμούς τοποθετώντας ένα μεγάλο γιατί στην σκέψη σου.
Οπότε έτσι απλά η αστοχία επισκιάζει την πορεία προς την πραγματική αγάπη. Την αγάπη που ομολογώ πως δεν γνωρίζω….
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Όταν πάψεις να σκέφτεσαι μόνο ως γυναίκα, τότε θα συμφωνείς απόλυτα και θα το εννοείς.
Γιατι ενώ συμφωνείς απόλυτα, θέτεις περιορισμούς τοποθετώντας ένα μεγάλο γιατί στην σκέψη σου.
Οπότε έτσι απλά η αστοχία επισκιάζει την πορεία προς την πραγματική αγάπη. Την αγάπη που ομολογώ πως δεν γνωρίζω….

Μάξιμε, με κάθε σεβασμό, δεν σκέφτομαι εγώ σαν γυναίκα. Εσύ έβγαλες συμπεράσματα από δύο προτάσεις. :)
Δεν θέτω κανένα περιορισμό. Στην αρχή του τόπικ γράφτηκε πως το συγκεκριμένο εδάφιο σημαίνει πως πρέπει να αγαπάμε περισσότερο το Χριστό και μετά τους οικείους μας. Ο περιορισμός προϋπήρχε στην εξήγηση. Και εγώ απλά δηλώνω πως δεν τον καταλαβαίνω.
Μάλλον αυτού του είδους η αγάπη χρειάζεται μια μεγάλη καρδιά που προφανώς εγώ δεν έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kat<3<3<3

Νεοφερμένος

Η kat<3<3<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
''Εαν κανείς έρχεται μαζί μου και δεν μισει τον πατέρα του και τη μητέρα του και τη γυναίκα του και τους αδελφούς του και τας αδελφάς του, εφοσον αυτοί του γίνονται εμπόδιο εις το να με ακολουθεί, ακόμη δε εαν δεν μισεί και αυτή τη ζωή του, εφ όσον ο φόβος του να χασει τη ζωή του του γίνεται αιτία να με αρνηθεί , αυτός ο άνθρωπος δεν μπορεί να είναι μαθητής μου.'' εγώ αυτήν την ερμηνεία ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top