Ανταλλαγή εμπειριών μεταξύ γονέων

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μπορώ να μιλήσω για την καισαρική που βίωσα, αφού είχα περάσει όλους σχεδόν τους πόνους του τοκετού, (μέχρι το σημείο της εξώθησης που λογικά είναι το πιο δύσκολο και δεν το έζησα).

Δηλαδή έφτασα να έχω την ενδεδειγμένη διαστολή για να βγει το μωρό, και το μωρό πουθενά...

Τελικά έκανα καισαρική δυσαναλογίας όπως τη λένε, δηλαδή το μωρό δε χώραγε να βγει.

Ο τοκετός κρατάει όσο κρατάει, και το γυναικείο σώμα είναι φτιαγμένο για να τον αντέχει! Αυτό από μόνο του είναι νομίζω πολύ σημαντικό!

Η καισαρική είναι πράγματι μια εγχείρηση, με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Ευτυχώς φυσικά που υπάρχει και σώζει τις καταστάσεις, αλλά δεν παύει να είναι μια εγχείρηση. Δηλαδή [spoiler με σεβασμό προς τις κοπέλες που σύντομα θα γεννήσουν..]
μετά δε σε αφήνουν να φας, σου βρέχουν μόνο τα χείλη με ένα μπαμπακάκι, σου βάζουν ορούς, πάπια στο κρεβάτι, δε μπορείς να κοιμηθείς εύκολα, σε σηκώνουν με το ζόρι να περπατήσεις (για να λειτουργήσει λέει το έντερο) και εσύ είσαι σε μια άθλια κατάσταση που μετά βίας σέρνεις τα πόδια σου και έχεις και τον καθετήρα από δίπλα...
Έπειτα σε πλακώνουν στα φάρμακα (για να μην πονάς) και σου λένε, "αααα...δεν κάνει να θηλάσεις τώρα με τα παυσίπονα", άσε που είναι δύσκολο να ανακαθήσεις στο κρεβάτι (με τα ράματα) και να θηλάσεις.
Λένε επίσης πως οι γυναίκες που γεννούν με καισαρική παράγουν λιγότερο γάλα (αν και αυτό μπορεί να είναι και μύθος γιατί εγώ μια χαρά θήλασα επί 6 μήνες -δεν είχα πάρει παυσίπονα. Προτίμησα να πονάω λίγο παραπάνω και να θηλάσω, και δεν έχω μετανιώσει γι' αυτό).

Έκανα τουλάχιστον ένα με δύο μήνες να ορθοποδήσω και να μπορώ να φροντίζω το μωρό μου όπως θα ήθελα.

Αντίθετα μια φίλη που γεννήσαμε με ένα μήνα διαφορά και γέννησε φυσιολογικά, μετά από 1-2 ώρες, πήγε στο μπάνιο και βάφτηκε, για να μην τη δουν ατημέλητη οι επισκέπτες. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι τι θέλω να πω...

Η ουσία είναι, πως αν είναι θέμα επιλογής και όχι ανάγκης, εγώ θα προτιμούσα τον φυσιολογικό τοκετό.
Αν τώρα δεν υπάρχει επιλογή, ε, δεν είναι και για θάνατο η καισαρική, δεν είναι όμως εύκολη υπόθεση, όπως την παρουσιάζουν κάποιοι... Ας μην ξεχάσουμε και το οικονομικό ε?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αν τώρα δεν υπάρχει επιλογή, ε, δεν είναι και για θάνατο η καισαρική, δεν είναι όμως εύκολη υπόθεση, όπως την παρουσιάζουν κάποιοι...

αυτό ακριβώς!
διάβασα και τα spoiler σου και περίμενα να διαβάσω κάτι πιο χοντρό :P
είμαι ήδη πολύ καλά ενημερωμένη λόγω του ότι η αδερφή μου έκανε δυστυχώς όλα της τα παιδιά με καισαρική.
Τα είπες πολύυυυυ light! Ειδικά αν λάβουμε υπόψη μας ότι καισαρική σημαίνει
σου κόβουν την κοιλίτσα, βγάζουν τα αντεράκια σου έξω σε λεκανάκι με αντισηπτικό, κόβουν τη μήτρα, βγάζουν το παιδί, ράβουν τη μήτρα και μετά κυριολεκτικά παραχώνουν τα άντερα μέσα κι όπως κάτσουν! Εξ ου και το ότι σε σηκώνουν να περπατάς με το ζόρι για να πάνε μετά σε κάποια θέση από μόνα τους.
Να συμπληρώσω δε ότι η μήτρα μετά την δεύτερη καισαρική είναι σε κακή κατάσταση στο σημείο της τομής και αν πας για τρίτο, σημαίνει αρκετό ζόρι για τον γυναικολόγο αλλά οκ, μικρό αυτό το κακό
Η καισαρική είναι χειρουργείο... έχει μετεγχειρητικούς πόνους! Είναι κάτι που δεν είναι προβλεπόμενο απ τη φύση (άσχετα που ευτυχώς που υπάρχει και δεν χάνονται πλέον μητέρες και παιδιά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Νομίζω τελικά δεν θέλω να κάνω παιδί ποτέ.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
καλά... τα είπαμε και μεις αυτά στο παρελθόν, μην ανησυχείς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μωρε εγώ το λέω γιατί κατά 99% λόγω δικών μου προβλημάτων θα πρέπει να κάνω καισαρική.. :stunned: Μήπως καλύτερα να υιοθετήσω να κάνω κι ένα/δύο καλά; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
1) μην παίρνεις όρκο ότι επειδή έχεις το Χ πρόβλημα θα κάνεις καισαρική, η επιστήμη συνεχώς εξελίσει τις μεθόδους της :)
2) είπαμε... δεν είναι και η συντέλεια του κόσμου η καισαρική! Απλά είναι προτιμότερος ο φυσιολογικός τοκετός
3) πιστεύω ότι όποια κι αν είναι η ταλαιπωρία δεν μπορεί να συγκριθεί με την χαρά του να πιάσεις το μωρό σου αγκαλιά.... :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εντάξει υπάρχουν και οι "καλές" καισαρικές...είναι ανάλογα σε τι θέση θα βρεθεί το παιδί..υπάρχουν και γυναίκες που 2-3 μέρες μετά την καισαρική, ήταν μια χαρά
(φαντάζομαι, χωρίς να είμαι ειδικός, ότι είναι θέμα τομής: άλλο είναι να είναι το παιδί εγκάρσια, οπότε η τομή είναι "|" και μεγάλη, και άλλο το παιδί να έχει τη μούρη του στη πλάτη της μάνας και το κεφάλι κάτω, οπότε η τομή είναι "--" και μικρή. Σκέψεις δικές μου είναι αυτές... να παρηγοριέμαι:P:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Επικροτώ το 3 λεπόν! Μόνο που έχω μια μικρή ένσταση.. το μωρό μας αγκαλιά! Αχ..με έκανες και συγκουνήθηκα βρε άτιμο! :hug: :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εντάξει υπάρχουν και οι "καλές" καισαρικές...είναι ανάλογα σε τι θέση θα βρεθεί το παιδί..υπάρχουν και γυναίκες που 2-3 μέρες μετά την καισαρική, ήταν μια χαρά
(φαντάζομαι, χωρίς να είμαι ειδικός, ότι είναι θέμα τομής: άλλο είναι να είναι το παιδί εγκάρσια, οπότε η τομή είναι "|" και μεγάλη, και άλλο το παιδί να έχει τη μούρη του στη πλάτη της μάνας και το κεφάλι κάτω, οπότε η τομή είναι "--" και μικρή. Σκέψεις δικές μου είναι αυτές... να παρηγοριέμαι:P:P)


:hmm: καλέ δεν κάνουν πλέον εγκάρσιες τομές.... όλες οι τομές πλέον είναι οριζόντιες χαμηλά στο μπικίνι!
Η ταλαιπωρία του μετά, έχει να κάνει ως επί το πλείστον με την ποιότητα του δέρματος της μαμάς καθώς και τις αντοχές της στον πόνο...
Πάντως.... χωρίς να θέλω να σε πληγώσω (άλλωστε κι εγώ μόνο να ελπίζω μπορώ για φυσιολογικό τοκετό) δεν έχω γνωρίσει ούτε μία γυναίκα που ήταν μια χαρά μετά τις 2-3 μέρες και με καισαρική...
Και έχω γνωρίσει ΠΟΛΛΕΣ με καισαρική :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
:hmm: καλέ δεν κάνουν πλέον εγκάρσιες τομές.... όλες οι τομές πλέον είναι οριζόντιες χαμηλά στο μπικίνι!
Η ταλαιπωρία του μετά, έχει να κάνει ως επί το πλείστον με την ποιότητα του δέρματος της μαμάς καθώς και τις αντοχές της στον πόνο...
Πάντως.... χωρίς να θέλω να σε πληγώσω (άλλωστε κι εγώ μόνο να ελπίζω μπορώ για φυσιολογικό τοκετό) δεν έχω γνωρίσει ούτε μία γυναίκα που ήταν μια χαρά μετά τις 2-3 μέρες και με καισαρική...
Και έχω γνωρίσει ΠΟΛΛΕΣ με καισαρική :/:

το αγγλικό βιβλίο που έχω λέει άλλα...υπάρχουν τριών μη σου πω τεσσάρων ειδών καισαρικές (επιφυλάσσομαι να το δω σπίτι)-και ανάλογες τομές.
Τώρα, ο κάθε γιατρός φαντάζομαι, ξέρει καλύτερα από εμένα που διαβάζω απλά ένα βιβλίο..
την πέμπτη που έρχεται μπαίνει για καισαρική μια γνωστή μου (εκτός κι αν η μικρή της γυρίσει τελευταία στιγμή), και το παιδί είναι οριζόντια, δηλ το κεφάλι βλέπει το ένα χέρι, και τα πόδια το άλλο..πως θα βγει από μια μικρή τομή χαμηλά στο μπικίνι?
όλο απορίες έχω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ε δεν είναι και ακριβώς μικρή η τομή κοντά στα 20-25 εκατοστά :P
και εγκάρσια να γίνει η τομή, δεν αλλάζει το μέγεθος... απ τον αφαλό ως κάτω...από κει ας πούμε πως θα βγει η μικρή της φίλης σου? :P
δεν ξέρω τι λένε οι άγγλοι αλλά νομίζω ότι στο ελλάδα δεν γίνονται πλέον εγκάρσιες τομές :P
(Αν ρωτήσεις τον Φαιδωνούκο, θα σου πει να σταματήσεις να διαβάζεις και να τον ρωτάς αυτόν ότι θες :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
(Αν ρωτήσεις τον Φαιδωνούκο, θα σου πει να σταματήσεις να διαβάζεις και να τον ρωτάς αυτόν ότι θες :D)
χααχαχαχαχ, μου το έχει πει ήδη, αλλά εγώ δεν μπορώ να συγκρατηθώ:P:P:P
απλά δε του το λέω, και κάνω λίγες ερωτήσεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χααχαχαχαχ, μου το έχει πει ήδη, αλλά εγώ δεν μπορώ να συγκρατηθώ:P:P:P
απλά δε του το λέω, και κάνω λίγες ερωτήσεις:P

χαχαχαχαχαχα :P
πάντως αυτό με το θέμα της τομής... θα τον ρωτήσω εγώ στις 2 του μήνα που θα πάω :P (να θυμηθώ μόνο να το σημειώσω :redface:)
Μπήκες και στον 7ο μικρή μου εεεεεε? :clapup:


- να μετονομάσουμε το θέμα σε "δυο έγκυες εξομολογούνται" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
@ισιστέλ το κουφό το ξέρεις; η νύφη μου έκανε καισαρική το μωρό βγήκε έξω στις 6:20 το απόγευμα και πήγα στο μεευτήριο την επόμενη μέρα το πρωί και η νύφη μου ήταν ΄'ορθεια και τύλαζε το μωρό:confused:

Την βλέπει η μάνα μου και την ρωτούσε άν πονάει, τίποτα, παιδιά η νύφη μου απο το πρωί εκείνο ούτε καθετήρες ούτε άγχος και στην δέυτερη μέρα δεν ένοιωθε τίποτα, τώρα η ανεσθησία ήτν που διαθέτει; δεν ξέρω αλλα μέχρι και η μάνα μου έμεινε, την ρωτούσαν τι έγινε και κίνη μια χαρά:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Η νύφη σου προφανώς είναι σοβαρή εξαίρεση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχα :P
πάντως αυτό με το θέμα της τομής... θα τον ρωτήσω εγώ στις 2 του μήνα που θα πάω :P (να θυμηθώ μόνο να το σημειώσω :redface:)
νι, μη του πεις όμως ότι εγώ στο είπα:P:P θα τον δω κι εγώ στις 4/10:P
Μπήκες και στον 7ο μικρή μου εεεεεε? :clapup:


- να μετονομάσουμε το θέμα σε "δυο έγκυες εξομολογούνται" :P
εδώ και μια βδομάδα:clapup:
κι ακόμα κοιμάμαι μπρούμυτα:P
αυτό θα το ρωτήσω, αλλιώς θα σκάσω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μήπως έπαιξε ρόλο ότι ήταν 52 κιλά όταν γένησε;:hmm:

όχι καμία σχέση...
απλά μάλλον έχει πολύ καλή επιδερμίδα (ραγάδες έκανε? μάλλον όχι ε?) και μεγάλες αντοχές στον πόνο (σε βαθμό που να μην πολυκαταλαβαίνει)
υπάρχει πάντα και η πιθανότητα να σας δούλευε όλους και απλά να μην έδειχνε ότι υποφέρει από περηφάνια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μήπως θυμάσαι μάνια και το βάρος του μωρού όταν γεννήθηκε??? παίζει κι αυτό το ρόλο του πιστεύω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
όχι καμία σχέση...
απλά μάλλον έχει πολύ καλή επιδερμίδα (ραγάδες έκανε? μάλλον όχι ε?) και μεγάλες αντοχές στον πόνο (σε βαθμό που να μην πολυκαταλαβαίνει)
υπάρχει πάντα και η πιθανότητα να σας δούλευε όλους και απλά να μην έδειχνε ότι υποφέρει από περηφάνια :P


Η περιφάνια και η νύφη μου είναι τσακωμένες εδώ και πάαααααααρααααααα πολλά χρόνια, πάντος ραγάδες έκανε, λίγες βέβαια γιατί έπερνε μια φανταστική κρέμα που έβαζε η άδερφή μου, αλα μην ξεχνάμε ότι πήρε 12 κιλά και όλα στην κιλιά, η υπόλοιπή τίποτα, ενω η αδερφή μου έγινε γουρουνίτσα και δέν έκανε ούτε μία, ιχνος απο αυτές;)

Πονούσε στην αναμονή επι 12 ώρες ήταν ξαπλωμένη και πονούσε, το έλεγε, αλλα μετά τίποτα, δεν ξέρω αλλα ή μάνα μου έλεγε ότι είναι σπάνιο αυτό και ότι η ανεσθησία της σπάει κόκαλα:P


@ντού ήταν 3,500 το μωρό και ψιλό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top