[Γενική συζήτηση] Σχέδιο, ζωγραφική, γραφιστική

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Επειδή κι εμένα με ενδιαφέρει πολύ η ζωγραφική, να ρωτήσω... Έχω πάντα πρόβλημα στο τι να ζωγραφίσω... :redface:
Πρέπει κάποιος να μου δώσει ένα θέμα και μετά δεν έχω πρόβλημα, συγκεντρώνομαι σε αυτό...
Πώς να διαλέγω θέματα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όλα είναι θέμα μεθόδου και συνήθειας...
Βρες ένα τρόπο να ερεθίζεσαι, πχ να διαλέγεις ένα κείμενο, ένα θέμα από κάποι άρθρο... κάνε σκιτσάκι ή προσχέδιο και μετά βουρ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella1

Νεοφερμένος

Η στελλα. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Επειδή κι εμένα με ενδιαφέρει πολύ η ζωγραφική, να ρωτήσω... Έχω πάντα πρόβλημα στο τι να ζωγραφίσω... :redface:
Πρέπει κάποιος να μου δώσει ένα θέμα και μετά δεν έχω πρόβλημα, συγκεντρώνομαι σε αυτό...
Πώς να διαλέγω θέματα; :hmm:

Θελεις να επιλεγεις θεματα εκ του φυσικου ή απο φωτογραφιες?
η παλι θε ηθελες να επιλεξεις θέματα απο κομματια ποιησης και να τα αναλυσεις με τον δικο σου τροπο?
θα ελεγα με δυο κουβεντες να δεις τι ακριβως σου αρεσει να δημιουργησεις....
Αν παλι θελεις να επιλεξεις ενα θεμα ζωντανο,αυτο υποψιαζομαι οτι εννοεις με την επιλογη θεματων....εκει ειναι μαι ολοκληρη ιστορια και θελει πολυ συζητηση.Θα επανελθουμε νομιζω.στελλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luferum

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Luferum on deviantART


Εδώ μπορείτε να δείτε τα δικά μου σχέδια..=]

Αν και έχουν περάσει μήνες.. Θα απαντήσω στην

kalypso
Αρχικά σχεδίασε οτιδήποτε σου έρχεται στο μυαλό..
Πειραματίσου..
Βρες το στιλ που σου ταιριάζει..
Και μετά οι ιδέες και τα θέματα θα έρθουν πολύ εύκολα.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΑ!

Νεοφερμένος

Η ΕΥΑ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer. Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Γεία σας κ απο μένα!Αν κ καινούργιο μέλος είπα να κάνω το πρώτο μ ποστ σε ενα thread π έχω να πώ κάτι...Έτσι για να σπάσει ο πάγος βρε αδερφέ! :P

Βασικά ασχολούμαι με το σχέδιο απο το γυμνάσιο... Ποτέ δν το χα σκεφτεί σαν δουλειά μέχρι που στην 3η γυμνασίου έπρεπε να αποφασίσω τι θα κάω στο μέλλον μου! Πήγα σε ενα ΤΕΕ γραφίστρια... Είχα έφεση στο γραμμικό σχέδιο κ μου άρεσε πολύ! Ταυτόχρονα ύστερα απο μια ερωτική απογοήτευση (!) (απο μικρή στα βάσανα:P) το χα ρίξει στο σχέδιο (συνηθίζω να σχεδιάζω cartoon) Ούτε εγώ δν πίστευα στα μάτια μου (κ στα χέρια μ) για αυτα που κατάφερνα σε λίγο μόνο χρονικό διάστημα... (!) Συνέχισα σε μια ιδιωτική σχολή δομικός κ τώρα πλέον δν μπορώ να ζωγραφίσω ΤΙΠΟΤΑ ... :/: ... Όταν όμως θα ειμαι πολύ χάλια ψυχολογικά φτιάχνω αρκατά καλά (πιστεύω ) πράγματα κ ηρεμώ κιόλας ... Δν ξέρω ίσως σε εμένα να "λειτουργεί" η ζωγραφική σαν "ηρεμηστικό" ή τρόπος έκφρασης όταν δν ειμαι καλά ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella1

Νεοφερμένος

Η στελλα. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
γεια σου ευα.ολοι μπορούμε να ζωγραφίσουμε ακόμα και αν δεν το πιστεύουμε.Αλλα συμφωνώ σε αυτό που λες οτι λειτουργείς καλύτερα όταν είσαι χάλια ψυχολογικά.
Ναι κάνει και αυτό η ζωγραφική..λειτουργεί σαν καταλύτης.Πιάσε ομως μόλυβι και στα καλά σου...ισως βρεί κατι καλύτερο ποιος ξέρει!
Στέλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΑ!

Νεοφερμένος

Η ΕΥΑ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer. Έχει γράψει 119 μηνύματα.
γεια σου ευα.ολοι μπορούμε να ζωγραφίσουμε ακόμα και αν δεν το πιστεύουμε.Αλλα συμφωνώ σε αυτό που λες οτι λειτουργείς καλύτερα όταν είσαι χάλια ψυχολογικά.
Ναι κάνει και αυτό η ζωγραφική..λειτουργεί σαν καταλύτης.Πιάσε ομως μόλυβι και στα καλά σου...ισως βρεί κατι καλύτερο ποιος ξέρει!
Στέλλα

Tο έχω προσπαθήσει αλλα δεν.... :hmm:Γεία σ κ σε σένα!!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Mαθαίνω photoshop αυτό τον καιρό! Βέβαια είμαι ακόμα στην αρχή αλλά θα ήθελα τη γνώμη σου για τα γραφικούλια που έφτιαξα για το e-steki και ειδικά για τα 2 wallpapers! Link θα βρεις στην υπογραφή μου ;) :P

Το Ρhotoshop το μαθαίνεις από μόνη σου ή σε βοηθάει κάποιος; Και εγώ μαθαίνω τώρα Ρhotoshop με αρκετά αργά ρυθμούς θα έλεγα :cry_x: ... Μετά θα έρθει εκτός απροόπτου το Illustrator και αργότερα δεν ξέρω τι άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να βρω στο νετ πως θα μάθω να χρησιμοποιώ Photoshop, Illustrator και Fireworks?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Μερικά πολύ καλά sites με tutorials:

κλικ
κλικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
[Σημείωση ΟΔ: Αφαιρέθηκε σύνδεσμος προς σκληρό πορνό]

Oh wait, λάθος. Illustrator Classes here.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 164 μηνύματα.

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Καλησπέρα.Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.Ποια είναι τα πράγματα που είναι πιο χρήσιμα στη γραφιστική;Και ποια χρησιμοποιούνε περισσότερο στην αγορά εργασίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Προφανώς το θέμα έχει καιρό να απαντηθεί, αλλά αν υπάρχουν ακόμα άτομα που ασχολούνται με το σχέδιο ελπίζω να μπουν στο κόπο να απαντήσουν στα εξής:
- Ποια είναι τα απαραίτητα υλικά για κάποιον αρχάριο?
- Ποιες ιστοσελίδες με tutorials θα προτείνατε?
- Γνωρίζετε φορείς που να διοργανώνουν σχετικά σεμινάρια ή ίσως μαθήματα με μικρό κόστος?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Αναβιώνω το θέμα γιατί έχω παρατηρήσει ένα αυξανόμενο ενδιαφέρον για το σχέδιο τελευταία.
Οι ερωτήσεις παραμένουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Xaroulitaaaaa

Νεοφερμένος

Η Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Γεια σας, ψαχνω ενα βιβλιο για εκμαθηση σχεδιου-ζωγραφικης για αρχαριους. Εχω βρει ενα μου λεγεται ''ζωγραφικη και σχεδιο για ολους, απο τις εκδοσεις μαλλιαρης παιδεια''. Το γνωριζετε? Εχετε να μου προτεινετε καποιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Αν και ειναι σχετικα παλιο το θεματακι , θα ηθελα την γνωμη σας. Απο μικρη ζωγραφιζα καρτουν και τωρα στο λυκειο εκανα ελευθερο σχεδιο και καταλαβα οτι εχω πιο μεγαλες δυνατοτητες και το εψαξα παραπανω. Σκεφτομαι σοβαρα να μην δωσω πανελληνιες και λογικα θα στραφω στο σχεδιο. Ομως αναρωτιεμαι αν ειμαι αρκετα καλη? Δλδ ασχολουμαι περισσοτερο με προσωπογραφιες με μολυβι και πινελο δεν εχω δοκικασει ποτε. Αν παω σε ενα φροντιστηριο σχεδιο λογικα θα με διαφωτισει περι του ταλεντου μου και αν ειναι αρκετο για να ασχοληθω και καποια μερα δωσω για καλων τεχνων ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Εγώ έχω ένα άλλο μικρό θεματάκι. Θέλω να αρχίζω να σχεδιάζω από πρόσωπα μέχρι και γω δεν ξέρω τι. Το θέμα είναι πως το χέρι μου δεν "πιάνει" τόσο με το σχέδιο γενικά. Από που θα πρέπει να αρχίσω; Σαν χόμπυ μόνο, τίποτα παραπάνω. Δεν έχω σκοπό να γίνω ζωγράφος ή καλλιτέχνης. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις. Και φυσικά χωρίς κάποιο φροντιστήριο, δεν νομίζω να χρειάζεται από την στιγμή που θα σχεδιάζω απλά επειδή μου αρέσει. Λοιπόν τι έχετε να προτείνε; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Λοιπον εγω ξεκινησα με κτ προσωπα που μας εδινε ο καθηγητης μας στο σχολειο. Που ουσιαστικα δεν ηταν δυσκολα γτ μονο σκιες δημιουργουσαν τα προσωπα. Αυτη ειναι μια καλη αρχη. Εγω μετα συνεχισα μονη μου με διασημους . Αμα ψαξεις στο διαδικτυο θα βρεις ηδη ζωγραφισμενα προσωπα . Οποτ θα σου ειναι πιο ευκολο να "αντιγραψεις" μια ζωγραφιααπο οτι ενα προσωπο κανονικο. Η χρηση καναβου ειναι αποτελεσματικοτατη. Δλδ το να χωριζεις το σχεδιο σε κουτακια και ουσιαστικα να φτιαχνεις ενα ενα κουτακι σε βοηθαει αρκετα. Και μετα οταν εξοικειωθεις αρκετα μπορεις να περασεις σε κατι πιο δυσκολο χωρις την χρηση καναβου. Ο καθηγητης μας μας ελεγε οτι αρχικα δεν πρεπει να βλεπεις πχ το αυτι και να το ζωγραφιζεις ως αυτι αλλα ως σκιες. Αμα τα πραγματα που θες να ζωγραφισεις τααναγνωριζεις ως σκιες δλδ που ειναι πιο φωτεινο που πιο σκοτεινο ολα γινονται πιο απλα. Ελπιζω να σε βοηθησα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Λοιπον εγω ξεκινησα με κτ προσωπα που μας εδινε ο καθηγητης μας στο σχολειο. Που ουσιαστικα δεν ηταν δυσκολα γτ μονο σκιες δημιουργουσαν τα προσωπα. Αυτη ειναι μια καλη αρχη. Εγω μετα συνεχισα μονη μου με διασημους . Αμα ψαξεις στο διαδικτυο θα βρεις ηδη ζωγραφισμενα προσωπα . Οποτ θα σου ειναι πιο ευκολο να "αντιγραψεις" μια ζωγραφιααπο οτι ενα προσωπο κανονικο. Η χρηση καναβου ειναι αποτελεσματικοτατη. Δλδ το να χωριζεις το σχεδιο σε κουτακια και ουσιαστικα να φτιαχνεις ενα ενα κουτακι σε βοηθαει αρκετα. Και μετα οταν εξοικειωθεις αρκετα μπορεις να περασεις σε κατι πιο δυσκολο χωρις την χρηση καναβου. Ο καθηγητης μας μας ελεγε οτι αρχικα δεν πρεπει να βλεπεις πχ το αυτι και να το ζωγραφιζεις ως αυτι αλλα ως σκιες. Αμα τα πραγματα που θες να ζωγραφισεις τααναγνωριζεις ως σκιες δλδ που ειναι πιο φωτεινο που πιο σκοτεινο ολα γινονται πιο απλα. Ελπιζω να σε βοηθησα ;)

Aχαμ σε ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες;! Ναι οδηγίες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Χμμ εμείς πέρυσι στη σχολή, ξεκινώντας ως αρχάριοι κάναμε αρχικά σχέδια (σώματα συγκεκριμένα, επειδή σπουδάζω fashion design) κάνοντας μετρήσεις συγκεκριμένες, κουτάκια για τα πάντα, πχ. 3cm κεφάλι, 1cm λαιμό, και χέρια πόδια κτλ όλα με μετρήσεις για να' ναι σωστό αναλογικά και γινόταν ένα ρομποτάκι με ορθογώνια.
Το ρομποτάκι το χτίζαμε μετά με καμπύλες και γινόταν ένα σώμα, μετά σιγά σιγά μαθαίναμε να κάνουμε κλισεις σε χέρια πόδια μέση κτλ και με εξάσκηση στο τέλος καταφέρνεις να τα κάνεις χωρίς μετρήσεις. Μετά προχωρήσαμε σε, πρόσωπα, μαλλιά, χρώματα, υφές υφασμάτων, σκιάσεις, φώτα κτλ.

Το σχέδιο θέλει άπειρη εξάσκηση, ακόμα και καθόλου να μη το' χεις, με πολύ εξάσκηση κι επιμονή μπορείς να φτάσεις τα πάντα.
Υπάρχουν πολύ ωραία βιντεάκια στο youtube αν ψάξεις για beginners, ανάλογα το είδος σχεδίου που θες να ασχοληθείς και θα σε βοηθήσουν πολύ σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top