• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ετήσιος γυναικολογικός έλεγχος

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Υπέρηχο μαστων απο τα 30 ή αναλόγως του τι θα προτείνει ο γιατρός σπυ, αναλόγως του πώς θα κρίνει την υφή σου στήθους σου ή αν για κάποιο λόγο το θεωρήσει απαραίτητο (βλ λόγω μεγέθους ή ιστορικού ή δεν ξέρω τι αλλο)

Το Παπ τεστ κοστίζει, παιδια, δωρεάν δεν ειναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ειναι βλακεια που εισαι 20 κι ακομα φοβασαι την μαμα σου. Πρεπει να ωριμασεις καποτε κι εφοσον ξεκινησες να κανεις σεξ εισαι υπευθυνη γιΑ το σωμα σου και τον συντροφο σου. Να πας με τον ΕΟΠΥΥ κι αν παλι δε γινεται γιατι θα φανει με το βιβλιαριο της μαμας σου, μαζευε το χαρτζιλικι σου και κανε τις εξετασεις σου καθε χρονο. Ενα ρουχο λιγοτερο αλλα καθαρη στην υγεια σου. Λιγα χρηματα σου ζητησε. Εχω δωσει πολυ περισσοτερα σε ιδιωτικο γιατρο. Ολες οι εξετασεις που σου ειπε ειναι απαραιτητες κι ολες οι υπευθυνες γυναικες τις κανουμε.

Πω πω τώρα με μπερδέψατε!!!! :P

Αν έχω καταλάβει καλά: Τεστ παπ, ενδοκολπικός υπέρηχος, γυναικολογική εξέταση και ψηλάφηση μαστών μια φορά το χρόνο.
Προσωπική ψηλάφηση μια φορά το μήνα.
Υπέρηχος μαστών κάθε 2 χρόνια.
Και μαστογραφία από τα 35 και μετά κάθε 3 χρόνια??

Πφφφ...

Καλα, δεν ειναι τιποτα. Μια- δυο μερες υποθεση. Για το σεξ πφφφ δεν κανουμε.. Αλλα για τις εξετασεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Ειναι βλακεια που εισαι 20 κι ακομα φοβασαι την μαμα σου. Πρεπει να ωριμασεις καποτε κι εφοσον ξεκινησες να κανεις σεξ εισαι υπευθυνη γιΑ το σωμα σου και τον συντροφο σου.

Δεν είναι ότι φοβάμαι τη "μαμά μου". Αν δεν έχεις βρεθεί σε μια κατάσταση δεν μπορείς να κρίνεις. Είμαι πολύ ώριμη, αλλιώς δεν θα με ένοιαζε καν να κάνω εξετάσεις όπως τα περισσότερα 15χρονα-16χρονα που τριγυρίζουν με τον καθένα.
Απλά οι γονείς μου έχουν κάποιες συγκεκριμένες αρχές, πληρώνουν τις σπουδές μου, τα έξοδά μου. Ζω στο σπίτι τους και οφείλω να συμβιβάζομαι. Αλλιώς μπορούν κάλλιστα να μου πουν "πήγαινε και ζήσε μόνη σου".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν μπορείς να συμβιβαστείς στο θέμα της υγείας σου. Αυτές οι εξετάσεις πρέπει να γίνονται γιατί ανεξαρτήτως τι κάνεις στην σεξουαλική σου ζωή, το αναπαραγωγικό σου σύστημα μπορεί να αποκτήσει ένα σωρό προβλήματα και πρέπει να εξετάζεσαι συχνά ώστε να τα προλάβεις. Πολλές κοπέλες έχουν βγάλει κύστες, έχουν παρουσιάσει κάποια μόλυνση ή διάφορα άλλα προβλήματα χωρίς καν να είναι ενεργές σεξουαλικά. Οπότε εξήγησε στους δικούς σου πως πρέπει να το κάνεις ώστε να βεβαιωθείς πως είσαι υγιής.
Γενική αίματος/ούρων γιατί κάνεις κάθε χρόνο? Στον οδοντίατρο γιατί πας? Δεν πιστεύεις πως πρέπει να κάνεις κι ένα γυναικολογικό τσεκαπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πω πω τώρα με μπερδέψατε!!!! :P

Αν έχω καταλάβει καλά: Τεστ παπ, ενδοκολπικός υπέρηχος, γυναικολογική εξέταση και ψηλάφηση μαστών μια φορά το χρόνο.
Προσωπική ψηλάφηση μια φορά το μήνα.
Υπέρηχος μαστών κάθε 2 χρόνια.
Και μαστογραφία από τα 35 και μετά κάθε 3 χρόνια??
Πφφφ...
Από τα 35 και μετά οι γυναίκες -ιδιαίτερα όσες έχουν κακή κληρονομικότητα- πρέπει να κάνουν τις παραπάνω εξετάσεις -και τη μαστογραφία- μια φορά τον χρόνο. Σου λέω αυτό που μου είπε ο γυναικολόγος μου. Μην αγχώνεσαι. Οι εξετάσεις αυτές είναι ανώδυνες. Η τακτική πρόληψη είναι δυνατό να μας αποτρέψει από τα χειρότερα.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giotapn

Νεοφερμένος

Η giotapn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Εχω εδω κ δυο μερες εναν πονο στις θηλες μου. το ξαναχα κ τον προηγουμενο μηνα για καποιες μερες.
Τονίζω δυο πραγματα. δεν εχω περιοδο εδω κ χρονια και παλευω με τους γιατρους. εδω και 1 χρονο δεν παιρνω αντισυλληπτικα χαπια. αρα δεν εχω ουτε τεχνητα περιοδο.
Δυο μηνες εκανα ομοιοπαθητικη μηπως λειτουργησει αυτο. τζιφος κ την σταματησα πριν αρκετο καιρο. μπορει να χω κλεισει μηνα χωρις ομοιπαθητικη. οι θηλες μου ποναγαν κ οταν επαιρνα τα χαπια ομοιοπαθητικης.
ειναι ανησυχητικο; ρε κοριτσια πρπ να παω σε γιατρο γι αυτο το πονο; ή να το αγνοήσω κ θα περάσει οπως τον προηγουμενο μηνα;
ευχαριστω κυριες μου εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
Μήπως να επισκεφτείς μαστολόγο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giotapn

Νεοφερμένος

Η giotapn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Κορίτσια είστε γουρλούδες..
Αδιαθέτησα! Τελικά η ομοιοπαθητική λειτούργησε.
Φιλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Τέλεια! Πάντως η ομοιοπαθητική θέλει τον χρόνο της. Ίσως δυο μήνες να μην ήταν αρκετοί. Εγώ όταν έκανα έκανα για τουλάχιστον έξι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Τέλεια! Πάντως η ομοιοπαθητική θέλει τον χρόνο της. Ίσως δυο μήνες να μην ήταν αρκετοί. Εγώ όταν έκανα έκανα για τουλάχιστον έξι! :)

Και όντως είδες διαφορά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Χμμμ.. Είδα κάποια διαφορά, αλλά όχι στον βαθμό που ήθελα. Το ίδιο και με τον βελονισμό. Στη συνέχεια εγκατέλειψα! Αλλά έχω ακούσει πολλούς άλλους που για χρόνια προβλήματα εκεί βρήκαν τη λύση τους. Δεν ξέρω... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Χμμμ.. Είδα κάποια διαφορά, αλλά όχι στον βαθμό που ήθελα. Το ίδιο και με τον βελονισμό. Στη συνέχεια εγκατέλειψα! Αλλά έχω ακούσει πολλούς άλλους που για χρόνια προβλήματα εκεί βρήκαν τη λύση τους. Δεν ξέρω... :hmm:

Αχ μακάρι να βρω κ εγώ τη λύση μου εκεί γιατί αντυσυληπτικά για μια ζωη δεν παίρνω. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Ε ναι δε γίνεται να τα παίρνεις για πάρα πολλά χρόνια. Εγώ τα έπαιρνα για τέσσερα. Ο γυναικολόγος τι σε συμβουλεύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ε ναι δε γίνεται να τα παίρνεις για πάρα πολλά χρόνια. Εγώ τα έπαιρνα για τέσσερα. Ο γυναικολόγος τι σε συμβουλεύει;

Αντισυληπτικά και να ζω πιο υγιεινά για να ρυθμιστεί και μόνη της η ορμόνη που έχω λίγο αυξημένη . Το υγιεινά το προχωράω και η αλήθεια είναι σιγά σιγά βλέπω λίγη βελτίωση αλλα να χαπακώνομαι δε θέλω καθόλου. Μόλις λύσω ενα άλλο θέμα αρχίζω ομοιοπαθητική να δω τι θα κάνω. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sparkling

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.
εδω και δυο χρονια ταλαιπωρουμε με την περιοδο που καθυστερει μηνες να μου ερθει.ειχα επισκεφτει γυναικολογο για υπερηχο και μου ειχε βρει μια προδιαθεση για πολυκυστικες και μου ειχε δωσει κατι χαπια να τα πινω για να μου ερχεται.σκεφτομαι να ξαναπαω για εξετασεις αλλα δεν θελω να περνω καθε μηνα χαπια.προτασεις ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Γιατί έχετε πρόβλημα με το να παίρνετε αντισυλληπτικά; Με την προϋπόθεση ότι σας τα συστήνει ο γιατρός σας και προηγούνται εξετάσεις και λήψη ιστορικού, δε βλέπω το λόγο να ανησυχείτε. Εκτός από το ότι ρυθμίζουν την περίοδο, περιορίζουν το πρόβλημα με τις πολυκυστικές, βοηθούν στην ακμή κλπ, σας προσφέρουν και το κυριότερο το οποίο είναι αντισυλληπτική προστασία.

Όταν αποφασίσετε ότι θέλετε να τα διακόψετε μπορείτε να το συζητήσετε με το γιατρό σας, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα και να τα παίρνετε για χρόνια. Το μόνο που μου έχει συστήσει ο γιατρός μου είναι να κάνω περιοδικά κάποιες τελείως προληπτικές εξετάσεις, πράγμα το οποίο άλλοι γυναικολόγοι βρήκαν υπερβολικό μάλιστα. Γενικώς τα αντισυλληπτικά πλέον έχουν πολύ καλύτερη/ελαφρύτερη σύνθεση, μπορούν να χρησιμοποιηθούν "άφοβα" (όσο μπορεί να το πει αυτό κανείς για ένα σκεύασμα) εφόσον συμφωνεί ο γιατρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Γιατί τα αντισυλληπτικά δε βοηθάνε ουσιαστικά στην επίλυση του προβλήματος που φέρνει ανωμαλίες στην περίοδο. Απλά ρυθμίζουν τις ορμόνες. Αν τα σταματήσω όμως και μετά από λίγο καιρό αρχισουν πάλι τα ίδια ποιο το νόημα? Για να λέω ότι είχα κανονικά περίοδο 5 μήνες οταν δεν είναι ουτε καν φυσιολογικη περίοδος? Περι αντισύλληψης συμφωνώ, όμως δεν πιστεύω οτι πρέπει εγώ να χαπακώνομαι σε μόνιμη βάση μεχρι τα 50 μου. Όσο βελτιωμένα και να ναι είναι ενα φάρμακο και καλό είναι νομίζω να το αποφεύγουμε όταν δεν υπάρχει τεράστια ανάγκη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Εντάξει, αυτό είναι προσωπικό θέμα του καθένα. Εγώ δε θα τα παίρνω μέχρι συγκεκριμένη ηλικία, αλλά σίγουρα θα τα παίρνω για όσο θέλω να είμαι 100% (εντός εισαγωγικών είναι αυτά πάντα) σίγουρη στο θέμα της αντισύλληψης. Τα παίρνω μόνο για αντισύλληψη ούτως ή άλλως, οπότε συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες για την περίοδο. Όταν παίρνεις αντισυλληπτικά δεν έχεις περίοδο, έχεις "αίμα διακοπής" (breakthrough bleeding) οπότε δεν είναι μια κατάσταση που θες να κρατήσεις μόνιμα, πρέπει να λύσεις το όποιο πρόβλημα. Όταν ανέφερα ότι ρυθμίζει την περίοδο εννοούσα τα λειτουργικά/παρελκόμενα, πχ εγώ κανονικά υποφέρω όταν έχω κανονική περίοδο, έχω εξωφρενικό αίμα και αφόρητο πόνο, ενώ με τα χάπια είμαι πολύ καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Εμένα τα αντισυλληπτικά από ένα σημείο και μετά μου έκαναν spotting στη μέση του κύκλου. Δεν ξέρω αν ήταν εντελώς συμπτωματικό, αλλά έκτοτε ξεκίνησα να ταλαιπωρούμαι και με κολπίτιδες κλπ. Μπορεί να μη σχετίζεται φυσικά, πάντως μετά από κάποιους μήνες αποφάσισα να τα σταματήσω, διότι και είμαι επιρρεπής σε μολύνσεις και συμβάλλουν κι αυτά σε κάποιο βαθμό στη διατάραξη της χλωρίδας του κόλπου, όπως μου είπε η γιατρός μου. (Νομίζω το έχω διαβάσει και στο διαδίκτυο αυτό το τελευταίο). Πάντως και τα πλεονεκτήματα ασύγκριτα για εμένα:

  • Ελάχιστοι έως μηδενικοί πόνοι περιόδου (ο λόγος που ξεκίνησα να τα παίρνω και βλαστημώ την ώρα και τη στιγμή που τα σταμάτησα)
  • Μικρότερη διάρκεια έμμηνου ρύσης και μικρότερη ροή
  • Απόλυτος προγραμματισμός :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γιατί έχετε πρόβλημα με το να παίρνετε αντισυλληπτικά; Με την προϋπόθεση ότι σας τα συστήνει ο γιατρός σας και προηγούνται εξετάσεις και λήψη ιστορικού, δε βλέπω το λόγο να ανησυχείτε. Εκτός από το ότι ρυθμίζουν την περίοδο, περιορίζουν το πρόβλημα με τις πολυκυστικές, βοηθούν στην ακμή κλπ, σας προσφέρουν και το κυριότερο το οποίο είναι αντισυλληπτική προστασία.

Όταν αποφασίσετε ότι θέλετε να τα διακόψετε μπορείτε να το συζητήσετε με το γιατρό σας, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα και να τα παίρνετε για χρόνια. Το μόνο που μου έχει συστήσει ο γιατρός μου είναι να κάνω περιοδικά κάποιες τελείως προληπτικές εξετάσεις, πράγμα το οποίο άλλοι γυναικολόγοι βρήκαν υπερβολικό μάλιστα. Γενικώς τα αντισυλληπτικά πλέον έχουν πολύ καλύτερη/ελαφρύτερη σύνθεση, μπορούν να χρησιμοποιηθούν "άφοβα" (όσο μπορεί να το πει αυτό κανείς για ένα σκεύασμα) εφόσον συμφωνεί ο γιατρός.

- Γιατί οι γιατροί μεταξύ τους διαφωνούν κατά πόσο πρέπει να χρησιμοποιούνται, σε ποιες περιπτώσεις κλπ. Ο γυναικολόγος μου είχε εκ διαμέτρου αντίθετη άποψη από την παθολόγο μου και από μια άλλη γυναικολόγο (οικογενειακή φίλη).
- Γιατί λίγο να ξεφύγεις ή να τα σταματήσεις σχεδόν πάντα επιστρέφεις στο μηδέν (στην καλύτερη περίπτωση).
- Γιατί έχουν παρενέργειες οι οποίες μόνο αμελητέες δεν είναι (παράδειγμα η κατάθλιψη, η αύξηση του βάρους, που για να τα ρυθμίσεις αυτά μάλλον θα χρειαστείς extra φάρμακα --> υπερφόρτωση οργανισμού).
- Γιατί υπάρχουν πιο ανώδυνοι τρόποι για να ρυθμίσεις τις ορμόνες σου από το να χαπακωθείς με αυτά για τόσο μεγάλο διάστημα (π.χ. εγώ για τις πολυκυστικές αύξησα την γυμναστική, περιόρισα τους επεξεργασμένους υδατάνθρακες και έπαιρνα και glucophage επί ένα εξάμηνο και τώρα έχει σταθεροποιηθεί αρκετά η περίοδός μου).
- Γιατί δεν αξίζει να χαπακώνεσαι μόνο και μόνο για την αντισύλληψη όταν κυκλοφορούν αντρικά και γυναικεία προφυλακτικά.

Εγώ θα πω το εξής: Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι γυναικολόγοι δεν διστάζουν ιδιαίτερα να σου συστήσουν τα αντισυλληπτικά. Μια γυναίκα γιατρός (σχετικής ειδικότητας εννοείται), είναι πιο ευαισθητοποιημένη και πιο ψαγμένη ως γυναίκα ΚΑΙ γιατρός (στο συγκεκριμένο θέμα, για να μην πέσετε να με φάτε). Δεν είναι ένα χάπι-καραμέλα, το παίρνουμε και συνεχίζουμε την ζωή μας.

Φυσικά, για να προλάβω αντιδράσεις, δεν λέω ότι σε όλες τις περιπτώσεις μπορούμε να αποφύγουμε τα αντισυλληπτικά, σε κάποιες είναι αναγκαστικά μονόδρομος. Αλλά υπάρχει μια -συγχωρήστε μου την έκφραση- επιπολαιότητα στο πόσο εύκολα δίνεται/συστήνεται το αντισυλληπτικό χάπι στις γυναίκες πλέον. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top