Χρειαζόμαστε τόσο design;

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Και να προσθεσω οτι ενα προιον του οποιου σε ελκυει το design ειναι σιγουρο πως θα το εκμεταλευτεις περισσοτερο σε αυτα που σου προσφερει.
Πιο πολυ θα ασχοληθεις με κατι που σε ελκυει και αισθητικα παρα με κατι που ισως να σου προσφερει περισσοτερα, αλλα να σε "απωθει" το design του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Την ποιότητα όμως δεν θα μυρίσεις τα νύχια σου για να την καταλάβεις, πρέπει πρώτα να δοκιμάσεις έναν Χ αριθμό προιόντων. Οπότε δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό να επικροτήσω την προσπάθεια μιας εταιρείας για ποιοτικό design προτιμώντας να ξεκινήσω τη δοκιμή απο τα προιόντα της. Δεν είπα οτι θα μείνω σε αυτά αν στερούνται ποιότητας, είπα οτι θα δοκιμάσω πρώτα αυτά.
Οπως ειπε και ο Μαριο, θα ψαξεις. Θα ρωτησεις, θα κανεις την ερευνα σου. Φυσικα και δε θα μυρισεις τα νυχια. Αλλα δεν ειναι το μυρισμα των νυχιων και η αγορες οι μονες επιλογες ευτυχως.

Κάταρχάς, το "κοστίζει λιγότερο η ομορφιά απο την ποιότητα" είναι υπεραπλουστευτικό.
Οταν μιλαμε για προιοντα οπου ο σκοπος τους δεν ειναι το ιδιο το design, δε νομιζω οτι ειναι ιδιαιτερα υπεραπλουστευτικο.

Σε ορισμένα προιόντα κοστίζει παραπάνω, σε άλλα πάλι είναι τμήμα της ποιότητας.
Συγνωμη, θα μιλησουμε για τις εξαιρεσεις ή τον κανονα ; Και τι εννοεις "σε άλλα ειναι τμημα της ποιοτητας ;". Ενα παραδειγμα πλιζ.

Κατα δεύτερον, μου φαίνεται λίγο αστείο αν μου επιτρέπεις, να εκφέρει γνώμη (και μάλιστα τόσο απόλυτη) για το κόστος του design κάποιος εντελώς έξω απο αυτό το χώρο.
Απολυτη γνωμη ακομα δεν εξεφρασα, ισως ετσι την εξελαβες. Ισα ισα που μολις ανεφερα τη γνωμη μου, δεν επεμεινα χωρις να δεχομαι αλλες, ισα ισα. Ομως γιατι λες οτι ειμαι εντελως εξω απο το χωρο ; Πως το γνωριζεις αυτο ; Και εν τελει, ουτε εγω πολιτικός μηχανικός ειμαι, αλλα ξερω και 2 πραματα γιαυτο. Πρεπει να μας φαινεται αστειο αν καποιος εκφραζει γνωμη για οποιοδηποτε θεμα δεν ειναι του επαγγελματος του ; :confused:

Όχι οτι μου κάνει εντύπωση, είναι συνηθισμένο φαινόμενο να υποτιμούν τις δουλειές (και όχι μόνο) των άλλων για να εξυψώσουν τις δικές τους οι άνθρωποι.
Μισο λεπτο γιατι παρεκτρεπεσαι τωρα.Υπονοεις οτι υποτιμησα τη δουλεια σου ; (που εσυ κανεις web design, δεν ειναι το ιδιο με το να φτιαχνεις ενα σιδερο ατμου να ειναι cute και μοντερνο για να το αγορασει η κυρα Σουλα). Υπονοεις οτι υποτιμω και εσενα ; (ειπες "και οχι μονο" ). Και πως υποτιμοντας μια δουλεια εξυψωνεται απαραιτητα μια αλλη, αν δεν σχετιζονται ; Τελοσπαντων δε νομιζω οτι εδωσα δικαιωμα να υπονοεις τετοια πραγματα.

Εξαρτάται πως ορίζεις το μέτριο. Διότι εάν το ορίζεις σαν τη διάμεσο, τότε τα ποσοστά είναι ίσα.
Θα ηταν παντελως ανουσιο να εννοω τη διαμεσο ομως. Εννοουμε μια ποιοτητα που να εξυπηρετει αυτα που ζηταμε, για την εκαστοτε τιμη.

Και πως θα βρει την ποιότητα αν όχι δοκιμάζοντας; Και αν δεν δοκιμάσει πρώτα το πιο όμορφο, πως ακριβώς βελτιώνονται οι πιθανότητες του να βρει γρηγορότερα το ποιοτικό; Υπάρχει κάποια αντίστροφη σχέση ποιότητας-design που δεν γνωρίζω;
Ακομα πιο γρηγορα για να βρει το ποιοτικο, ειναι αυτο που ειπα στην αρχη, να κανει το ψαξιμο του. Δεν ειναι απαραιτητο να δοκιμαζουμε αγοραζοντας συνεχως. Κουτο ειναι για την ακριβεια. Και δεδομενου οτι το design σε πολλα προιοντα υπαρχει περισσοτερο απο την ποιοτητα, δεν συμφερει να εχουμε το σκεπτικο "ξεκιναμε να αγοραζουμε απο τα ομορφα, και μολις βρουμε ποιοτητα σταματαμε". Ειδικα οταν μπορουμε να εκμεταλευτουμε το γεγονος οτι αλλοι το αγορασαν πριν απο μας.

Πιο πολυ θα ασχοληθεις με κατι που σε ελκυει και αισθητικα παρα με κατι που ισως να σου προσφερει περισσοτερα, αλλα να σε "απωθει" το design του.
Μαριε, αυτο αναλογως το προιον. Και αναλογως τι ανθρωπος ειναι ο καθενας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Συμφωνω στο τελευταιο Lorien κι εχεις δικιο.;)
Δεν ειναι καθολικο αυτο που λεω, αλλοιμονο.Απλως απο την δικη μου οπτικη γωνια.
Εγω ας πουμε εαν εχω δυο κινητα με περιπου ιδιες δυνατοτητες και το ενα δεν με τραβαει σαν design ή σαν ποιοτητα, τοτε σιγουρα πιο πολυ θα ασχοληθω με το αλλο.Γιατι θα "γουστερω" βρε παιδι μου να το εχω στα χερια μου, να το βλεπω και να ασχολουμε μαζι του.
Αλλα και παλι, οντως αυτο δεν ειναι καθολικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σωστο αυτο. Γιατι το χουμε συνεχεια μπροστα μας και διπλα μας και γενικα μες τη μαπα μας :P (και το βλεπουν και οι γνωστοι μας). Ειναι κατα ενα μεγαλο βαθμο και λιγο μοδα δλδ. Ενας ομως που το εχει αναγκη απαραιτητη πχ στη δουλεια του και τον νοιαζει μονο το σημα και η μπαταρια, αν το κινητο που τα εχει αυτα ειναι λιγοτερο ομορφο, δε θα κολλησει εκει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οπως ειπε και ο Μαριο, θα ψαξεις. Θα ρωτησεις, θα κανεις την ερευνα σου. Φυσικα και δε θα μυρισεις τα νυχια. Αλλα δεν ειναι το μυρισμα των νυχιων και η αγορες οι μονες επιλογες ευτυχως.
Ναι, θα πάρεις σβάρνα τους φίλους σου να τους ρωτάς τι οδοντόκρεμα χρησιμοποιούν και ποιο γιαούρτι προτιμάνε. :P
Συγνωμη, θα μιλησουμε για τις εξαιρεσεις ή τον κανονα ; Και τι εννοεις "σε άλλα ειναι τμημα της ποιοτητας ;". Ενα παραδειγμα πλιζ.
Ένα παράδειγμα; Το αποσμητικό χώρου, όχι αυτό σε σπρέι αλλά αυτό που το βάζεις κάπου και κάθεται και λειτουγεί παράλληλα και σαν διακοσμητικό. Ή σε ένα website. Γιατί έχω την εντύπωση οτι τόση ώρα μιλάς για πολύ συγκεκριμένα πράγματα (mp3 players, κινητά κλπ) και γι'άυτό δεν συννενοούμαστε;
Απολυτη γνωμη ακομα δεν εξεφρασα, ισως ετσι την εξελαβες. Ισα ισα που μολις ανεφερα τη γνωμη μου, δεν επεμεινα χωρις να δεχομαι αλλες, ισα ισα. Ομως γιατι λες οτι ειμαι εντελως εξω απο το χωρο ; Πως το γνωριζεις αυτο ; Και εν τελει, ουτε εγω πολιτικός μηχανικός ειμαι, αλλα ξερω και 2 πραματα γιαυτο. Πρεπει να μας φαινεται αστειο αν καποιος εκφραζει γνωμη για οποιοδηποτε θεμα δεν ειναι του επαγγελματος του ; :confused:
Άλλο να εκφράζει γνώμη και άλλο να υποτιμά το επάγγελμα.
Μισο λεπτο γιατι παρεκτρεπεσαι τωρα.Υπονοεις οτι υποτιμησα τη δουλεια σου ; (που εσυ κανεις web design, δεν ειναι το ιδιο με το να φτιαχνεις ενα σιδερο ατμου να ειναι cute και μοντερνο για να το αγορασει η κυρα Σουλα). Υπονοεις οτι υποτιμω και εσενα ; (ειπες "και οχι μονο" ). Και πως υποτιμοντας μια δουλεια εξυψωνεται απαραιτητα μια αλλη, αν δεν σχετιζονται ; Τελοσπαντων δε νομιζω οτι εδωσα δικαιωμα να υπονοεις τετοια πραγματα.
Μάλλον εσύ παρεκτρέπεσαι. Ανέφερα πουθενά τον εαυτό μου;
(Και παρεμπιπτόντως, δεν ασχολούμαι μόνο με web design)
Θα ηταν παντελως ανουσιο να εννοω τη διαμεσο ομως. Εννοουμε μια ποιοτητα που να εξυπηρετει αυτα που ζηταμε, για την εκαστοτε τιμη.
Υποτίθεται οτι η λέξη "μέτριο" χαρακτηρίζει ένα αντικειμενικό και όχι υποκειμενικό μέτρο.
Ακομα πιο γρηγορα για να βρει το ποιοτικο, ειναι αυτο που ειπα στην αρχη, να κανει το ψαξιμο του. Δεν ειναι απαραιτητο να δοκιμαζουμε αγοραζοντας συνεχως. Κουτο ειναι για την ακριβεια. Και δεδομενου οτι το design σε πολλα προιοντα υπαρχει περισσοτερο απο την ποιοτητα, δεν συμφερει να εχουμε το σκεπτικο "ξεκιναμε να αγοραζουμε απο τα ομορφα, και μολις βρουμε ποιοτητα σταματαμε". Ειδικα οταν μπορουμε να εκμεταλευτουμε το γεγονος οτι αλλοι το αγορασαν πριν απο μας.
Εδώ επαναλαμβάνω αυτό που ανέφερα παραπάνω: Αναφέρεσαι σε πολύ συγκεκριμένα προιόντα (που για τα οποία συμφωνώ μαζί σου, αλλά προιόντα δεν είναι μόνο οι ηλεκτρονικές συσκευές). Προιόν είναι και η οδοντόκρεμα, και το θεωρώ ανούσιο για να αγοράσεις οδοντόκρεμα ή αλουμινόχαρτο να διαβάζεις reviews :P
Και αναλογως τι ανθρωπος ειναι ο καθενας. :)
Το αναλύεις λίγο αυτό, γιατί έχω την εντύπωση οτι υποτιμάς όσους δίνουν μεγάλη σημασία στο design ως επιφανειακούς ή κάτι παρόμοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι, θα πάρεις σβάρνα τους φίλους σου να τους ρωτάς τι οδοντόκρεμα χρησιμοποιούν και ποιο γιαούρτι προτιμάνε.:P
Για πες, για πες ; ποια ειναι καλη οδοντοκρεμα ; :P

Στην αρχη νομιζα οτι κανεις πλακα, αλλα στο τελος του ποστ σου το ξαναναφερεις σοβαρα. Τα γιαουρτακια ειναι φαγητο, δεν εχει νοημα να ρωταμε τους φιλους μας. Εκτος αν εχουμε κανεναν φιλο που τρωγοντας κατι, κανει χημικη αναλυση και μπορει να μας πει αν το φαγωσιμο εχει καλη ποιοτητα :P. Μιλαμε για ποιοτητα, οχι για γευση. Η οδοντόκρεμα επίσης κακο παραδειγμα. Το βασικο ειναι να εχουν φθόριο. Και εχουν ολες. Αν δε προσεχουμε τα δοντια γενικοτερα, δε θα μας σωσει καμια "καλυτερη" οδοντοκρεμα.

Ένα παράδειγμα; Το αποσμητικό χώρου, όχι αυτό σε σπρέι αλλά αυτό που το βάζεις κάπου και κάθεται και λειτουγεί παράλληλα και σαν διακοσμητικό.
What about it ? Ολα καλη δουλεια κανουν, απλο προϊον ειναι. Διαλεγεις αρωμα πρωτα, και μετα οψη συσκευης. Και δε θα το παντρευτεις, μολις ξεθυμανει το πετας, δεν θα γινει μονιμη διακοσμηση του σπιτιου αν δε σου αρεσει. Παντως δεν χρειαζεται ερευνας αγορας για κατι τοσο απλοϊκο. (εγω βαζω συνθετες συσκευες, εσυ πολυ απλοϊκές :P )

Ή σε ένα website. Γιατί έχω την εντύπωση οτι τόση ώρα μιλάς για πολύ συγκεκριμένα πράγματα (mp3 players, κινητά κλπ) και γι'άυτό δεν συννενοούμαστε;
Μηπως ενοχληθηκες προηγουμενως γιατι εσυ ειχες στο νου το web design και το πηρες λιγο πατριωτικά ; Παντως δεν ειχα σκοπο να μειωσω κανεναν. Ουτε βεβαια μπορουμε να γενικευσουμε τοσο που να συμπεριλαβουμε ολα τα προιοντα που υπαρχουν.

Άλλο να εκφράζει γνώμη και άλλο να υποτιμά το επάγγελμα.
Δεν υποτιμησα το επαγγελμα ομως. Σχολιασα αρνητικά τον τροπο που χρησημοποιειται το design απο τις εταιριες, για να μεγιστοποιησει το κερδος και να τραβηξει αγοραστές. Και αντιστοιχα (περισσοτερο μαλλον), σχολιασα αρνητικά τους ιδιους τους καταναλωτες που δε ψαχνονται.

Μάλλον εσύ παρεκτρέπεσαι. Ανέφερα πουθενά τον εαυτό μου; (Και παρεμπιπτόντως, δεν ασχολούμαι μόνο με web design)
Half a minute...γελας μαζι μου για την αποψη μου, βγαζεις αυθεραιτα συμπερασματα σχετικα με το τι ξερω και τι ειπα, εμμεσως πλυν σαφως με κατηγορεις οτι ειμαι ατομο που θα υποτιμουσε ενα επαγγελμα (που σου αρεσει και ειναι το επαγγελμα σου, δε χρειαζεται να αναφερεις τον εαυτο σου ευθεως, μεγαλα παιδια ειμαστε), για να ανυψωσω το δικο μου (!!)....και ΔΕΝ παρεκτρεπεσαι εσυ,...αλλα παρεκτρεπομαι εγω που το επισημανα ; :confused:

Υποτίθεται οτι η λέξη "μέτριο" χαρακτηρίζει ένα αντικειμενικό και όχι υποκειμενικό μέτρο.
Βλεπω να κολλας στη λεξη.Η ουσια ειναι οτι αμα παρω τυχαια 10 τεμαχια ενος προϊοντος απο 10 εταιριες, λιγοτερο θα διαφερουν στην απουσια ή μη, design, και περισσοτερο στην ποιοτητα. Αλλα μπορει να συμβει και το αντιθετο σε καποια προϊοντα οπως ηδη ειπα. (πχ ισως στις ηλεκτρικες σκουπες , να κανουν ολες πανω κατω την ιδια δουλεια, και να εχουν ιδια ποιοτητα υλικων, αλλα τα σχεδια να εχουν μεγαλυτερη ποικοιλία). Γιαυτο και πρεπει να μην ειμαστε απολυτοι. Οσο πιο πολυπλοκο ομως ειναι ενα προϊον, και οσο μεγαλυτερο κοστος παραγωγης εχει, τοσο περισσοτερο , κατα τη γνωμη μου, θα βλεπουμε μικροτερες διακυμανσεις στο design και μεγαλυτερες στην ποιοτητα κατασκευης (με εξαιρεσεις παντα).

Εδώ επαναλαμβάνω αυτό που ανέφερα παραπάνω: Αναφέρεσαι σε πολύ συγκεκριμένα προιόντα (που για τα οποία συμφωνώ μαζί σου, αλλά προιόντα δεν είναι μόνο οι ηλεκτρονικές συσκευές). Προιόν είναι και η οδοντόκρεμα, και το θεωρώ ανούσιο για να αγοράσεις οδοντόκρεμα ή αλουμινόχαρτο να διαβάζεις reviews :P
Ευτυχως ομως δεν χρειαζεται για καποια προιοντα. Και συ οπως βλεπεις φερνεις στο νου σου συγκεκριμενα προιοντα ;) που ομως δεν χριζουν καν ερευνας αγορας :) Βρες μου ενα καλο παραδειγμα και το συζηταμε. Τουλαχιστον αυτα που ανεφερα, μπορει να ειναι τεχνολογικα, αλλά συμφωνεις.

Το αναλύεις λίγο αυτό, γιατί έχω την εντύπωση οτι υποτιμάς όσους δίνουν μεγάλη σημασία στο design ως επιφανειακούς ή κάτι παρόμοιο;
Ισως αυτος να ειναι αλλος ενας λογος που το πηρες λιγο προσωπικα προηγουμενως. Να στο πω με ενα παραδειγμα υποθετικο. Εχεις 2 ατομα που θελουν να αγορασουν ενα κινητο τηλεφωνο. Το ενα ατομο ψαχνει το πιο αξιοπιστο κινητο με το καλυτερο σημα και μπαταρια. Το αλλο ατομο, εχει σαν καθοριστικό κριτηριο το design. Αγοραζουν τα κινητα τους, ας πουμε με την ιδια τιμη (πιο ακριβο θα ειναι το ομορφο αλλα τεσπα). Το ομορφο ειναι ομορφο , αλλα του σπαει τα νευρα, γιατι ολο δε λειτουργει καλα, ή εχει προβληματα κλπ. Ομως το χαιρεται να το βλεπει. Το αλλο, δεν ειναι για μοστρα, αλλα δουλευει ρολόϊ. 2 διαφορετικοι ανθρωποι που ηθελαν διαφορετικα πραγματα. Η διαφορά ειναι οτι ο βασικός σκοπός του κινητου ειναι να κανουμε τη δουλεια μας, και οχι να ειμαστε στο χερι με ενα gadget και να θαυμαζουν οι φιλοι μας ή να το βλεπουμε εμεις και να χαιρομαστε. Δεν ειναι πινακας ζωγραφικης, ουτε κομματι μουσικης, τι να κανουμε. Αλλο παραδειγμα : πριν καποια χρονια, αγορασα ενα κουτι για το νεο μου pc. Επειδη θα εκανα overclocking πηρα ενα απο τα καλυτερα κουτια της εποχης. Ηταν ακριβό, καλο, αλλά δε το λες ωραιο. Σα νταλικα ειναι απο μπροστα. Το πηρα γιατι καλυπτε τις προυποθεσεις που ειχα πριν φυγω απο το σπιτι. Εκανα την ερευνα μου, και βρηκα ακριβως ποιο θα παρω και γιατι.

Ακόμα και στο web design, τι να την κανεις μια ομορφη σελιδα, οταν ειναι κενη καλου περιεχομενου, ή οταν αργει, ή οταν ειναι δυσχρηστη. Κορνιζα μονο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για πες, για πες ; ποια ειναι καλη οδοντοκρεμα ; :P

Στην αρχη νομιζα οτι κανεις πλακα, αλλα στο τελος του ποστ σου το ξαναναφερεις σοβαρα. Τα γιαουρτακια ειναι φαγητο, δεν εχει νοημα να ρωταμε τους φιλους μας. Εκτος αν εχουμε κανεναν φιλο που τρωγοντας κατι, κανει χημικη αναλυση και μπορει να μας πει αν το φαγωσιμο εχει καλη ποιοτητα :P. Μιλαμε για ποιοτητα, οχι για γευση. Η οδοντόκρεμα επίσης κακο παραδειγμα. Το βασικο ειναι να εχουν φθόριο. Και εχουν ολες. Αν δε προσεχουμε τα δοντια γενικοτερα, δε θα μας σωσει καμια "καλυτερη" οδοντοκρεμα.
Για σένα μπορεί η γεύση να μην αποτελεί τμήμα της ποιότητας, για μένα όμως αποτελεί. :)
Και ναι, είναι και αυτά προιόντα, πως να το κάνουμε δηλαδή; Και προσωπικά όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται δεν τα διαλέγω "έτσι απλά". Και δίνω αρκετή σημασία στη συσκευασία πριν διαλέξω κάποιο απο αυτά (αν δεν έχω δοκιμάσει κανένα). Παραδέχεσαι πάντως κι εσύ ο ίδιος οτι η μέθοδος του "ψάχνω και ρωτάω" δεν εφαρμόζεται σε τέτοια προιόντα, οπότε μάλλον συμφωνούμε (?).
What about it ? Ολα καλη δουλεια κανουν, απλο προϊον ειναι. Διαλεγεις αρωμα πρωτα, και μετα οψη συσκευης. Και δε θα το παντρευτεις, μολις ξεθυμανει το πετας, δεν θα γινει μονιμη διακοσμηση του σπιτιου αν δε σου αρεσει. Παντως δεν χρειαζεται ερευνας αγορας για κατι τοσο απλοϊκο. (εγω βαζω συνθετες συσκευες, εσυ πολυ απλοϊκές :P )
Θα το βλέπεις όμως για Χ μήνες. Και προσωπικά θέλω να βλέπω κάτι όμορφο.
Μηπως ενοχληθηκες προηγουμενως γιατι εσυ ειχες στο νου το web design και το πηρες λιγο πατριωτικά ; Παντως δεν ειχα σκοπο να μειωσω κανεναν. Ουτε βεβαια μπορουμε να γενικευσουμε τοσο που να συμπεριλαβουμε ολα τα προιοντα που υπαρχουν.

Δεν υποτιμησα το επαγγελμα ομως. Σχολιασα αρνητικά τον τροπο που χρησημοποιειται το design απο τις εταιριες, για να μεγιστοποιησει το κερδος και να τραβηξει αγοραστές. Και αντιστοιχα (περισσοτερο μαλλον), σχολιασα αρνητικά τους ιδιους τους καταναλωτες που δε ψαχνονται.

Half a minute...γελας μαζι μου για την αποψη μου, βγαζεις αυθεραιτα συμπερασματα σχετικα με το τι ξερω και τι ειπα, εμμεσως πλυν σαφως με κατηγορεις οτι ειμαι ατομο που θα υποτιμουσε ενα επαγγελμα (που σου αρεσει και ειναι το επαγγελμα σου, δε χρειαζεται να αναφερεις τον εαυτο σου ευθεως, μεγαλα παιδια ειμαστε), για να ανυψωσω το δικο μου (!!)....και ΔΕΝ παρεκτρεπεσαι εσυ,...αλλα παρεκτρεπομαι εγω που το επισημανα ; :confused:
Ειλικρινά δεν είχα στο μυαλό μου το web design! Αν είχα κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου, αυτό είναι τα προιόντα super market, για τα οποία δεν παίζει και τόσο να το πήρα πατριωτικά διότι δεν έχω σχεδιάσει ποτέ συσκευασία. :)
Το να σχολιάζεις οτι το αποτέλεσμα ενός επαγγέλματος χρησιμοποιείται για να παραπλανήσει τους καταναλωτές δεν είναι αρνητικό σχόλιο για το ίδιο το επάγγελμα; Ας μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας.
Βλεπω να κολλας στη λεξη.Η ουσια ειναι οτι αμα παρω τυχαια 10 τεμαχια ενος προϊοντος απο 10 εταιριες, λιγοτερο θα διαφερουν στην απουσια ή μη, design, και περισσοτερο στην ποιοτητα. Αλλα μπορει να συμβει και το αντιθετο σε καποια προϊοντα οπως ηδη ειπα. (πχ ισως στις ηλεκτρικες σκουπες , να κανουν ολες πανω κατω την ιδια δουλεια, και να εχουν ιδια ποιοτητα υλικων, αλλα τα σχεδια να εχουν μεγαλυτερη ποικοιλία). Γιαυτο και πρεπει να μην ειμαστε απολυτοι. Οσο πιο πολυπλοκο ομως ειναι ενα προϊον, και οσο μεγαλυτερο κοστος παραγωγης εχει, τοσο περισσοτερο , κατα τη γνωμη μου, θα βλεπουμε μικροτερες διακυμανσεις στο design και μεγαλυτερες στην ποιοτητα κατασκευης (με εξαιρεσεις παντα).
Δεν διαφωνούμε. Απλά εσύ έχεις στο μυαλό σου άλλα προιόντα απ'οτι εγώ.
Ευτυχως ομως δεν χρειαζεται για καποια προιοντα. Και συ οπως βλεπεις φερνεις στο νου σου συγκεκριμενα προιοντα ;) που ομως δεν χριζουν καν ερευνας αγορας :) Βρες μου ενα καλο παραδειγμα και το συζηταμε. Τουλαχιστον αυτα που ανεφερα, μπορει να ειναι τεχνολογικα, αλλά συμφωνεις.
Κι εγώ αυτά που ανέφερα μπορεί να είναι απλοικά αλλά συμφωνείς :P
Δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το point σου. Σου έφερα το δικό μου παράδειγμα, μου έφερες το δικό σου, ο καθένας συμφωνεί απ'οσο κατάλαβα για τα παραδείγματα που έφερε ο άλλος, άρα που είναι το πρόβλημα; :lol:
Ισως αυτος να ειναι αλλος ενας λογος που το πηρες λιγο προσωπικα προηγουμενως. Να στο πω με ενα παραδειγμα υποθετικο. Εχεις 2 ατομα που θελουν να αγορασουν ενα κινητο τηλεφωνο. Το ενα ατομο ψαχνει το πιο αξιοπιστο κινητο με το καλυτερο σημα και μπαταρια. Το αλλο ατομο, εχει σαν καθοριστικό κριτηριο το design. Αγοραζουν τα κινητα τους, ας πουμε με την ιδια τιμη (πιο ακριβο θα ειναι το ομορφο αλλα τεσπα). Το ομορφο ειναι ομορφο , αλλα του σπαει τα νευρα, γιατι ολο δε λειτουργει καλα, ή εχει προβληματα κλπ. Ομως το χαιρεται να το βλεπει. Το αλλο, δεν ειναι για μοστρα, αλλα δουλευει ρολόϊ. 2 διαφορετικοι ανθρωποι που ηθελαν διαφορετικα πραγματα. Η διαφορά ειναι οτι ο βασικός σκοπός του κινητου ειναι να κανουμε τη δουλεια μας, και οχι να ειμαστε στο χερι με ενα gadget και να θαυμαζουν οι φιλοι μας ή να το βλεπουμε εμεις και να χαιρομαστε. Δεν ειναι πινακας ζωγραφικης, ουτε κομματι μουσικης, τι να κανουμε. Αλλο παραδειγμα : πριν καποια χρονια, αγορασα ενα κουτι για το νεο μου pc. Επειδη θα εκανα overclocking πηρα ενα απο τα καλυτερα κουτια της εποχης. Ηταν ακριβό, καλο, αλλά δε το λες ωραιο. Σα νταλικα ειναι απο μπροστα. Το πηρα γιατι καλυπτε τις προυποθεσεις που ειχα πριν φυγς απο το σπιτι. Εκανα την ερευνα μου, και βρηκα ακριβως ποιο θα παρω και γιατι.
Μα δεν διαφωνώ μαζί σου για τέτοια προιόντα!
Μεταξύ δύο όμως με ίση ή περίπου ίση ποιότητα, ίσως επιλέξω αυτό με το καλύτερο design. Εξαρτάται και πόσο συχνά θα το βλέπω. Πάντως δεν νομίζω να έπαιρνα και ένα τεράστιο, απαίσιο κινητό, όσο καλό και να ήταν. Ούτε όμως και ένα με ελάχιστες δυνατότητες αλλά φοβερό design. Προτιμώ να αγοράσω κάτι με μια καλή σχέση ποιότητας-design αν πρόκειται να το βλέπω καθημερινά. Για εσένα μπορεί να μην παίζει ιδιαίτερο ρόλο, για μένα παίζει (και ναι, ίσως αυτό να οφείλεται και στη δουλειά μου). Αν με θεωρείς εσύ επιφανειακή, θα μπορούσα κι εγώ να σε θεωρήσω χωρίς γούστο. Γιατί όμως να πρέπει να υποβαθμίσουμε όποιον έχει διαφορετική άποψη και διαφορετικά κριτήρια απο τα δικά μας;
Ακόμα και στο web design, τι να την κανεις μια ομορφη σελιδα, οταν ειναι κενη καλου περιεχομενου, ή οταν αργει, ή οταν ειναι δυσχρηστη. Κορνιζα μονο. :P
Τι να κάνεις όμως και μια σελίδα που έχει καλό περιεχόμενο, είναι γρήγορη αλλά έχει τόσο απαίσιο design που πονάνε τα μάτια σου όταν πας να διαβάσεις το περιεχόμενο;
Το design δεν είναι μόνο το "πουλ μουρ" που βλέπουμε σε διάφορα προιόντα ή σελίδες. Design δεν είναι το εφέ (μόνο). Design είναι και η πρακτικότητα, η ευχρηστία (το usability που ίσως έχεις ακούσει για τις ιστοσελίδες), το πόσο ευχάριστο θα σου είναι το προιόν ή το κείμενο (όταν μιλάμε για έντυπα ή websites). Ακούω πολλές φορές απο ανθρώπους "μα γιατί να μου κάνει την κάρτα μου γραφίστας, εγώ δεν θέλω κάτι εφετζίδικο", κάτι που είναι τελείως λάθος αντίληψη για το design και μυρίζομαι οτι ίσως την έχεις κι εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Οφφ τόπικ:
Εγώ πάντως πολύ στεναχωριέμαι που αν βγάλω κάρτα ποτέ, θα είναι ως δικηγόρος, οπότε θα πρέπει να είναι αυστηρή και σοβαρή και δεν θα 'χω περιθώρια να φτιάξω ό,τι πιο μοδάτο παίζει, γιατί θα με περάσουν για τσακλοκούδουνο! :mad::P

Ον τόπικ:
Για μένα το design παίζει φοβερό ρόλο, ίσως επειδή έχω μαμά διακοσμήτρια και ζούσα πάντα σε σπίτια που ήταν σαν να είχαν βγει από σελίδες περιοδικού. Βέβαια στο βαθμό που το design καταργεί την χρηστικότητα, αρχίζω κι εκνευρίζομαι (παράδειγμα: στο μπάνιο του σπιτιού της μητέρας μου έχουμε γωνιακό ανοξείδωτο νιπτήρα στρογγυλό που γύρω γύρω έχει τζάμι και πίσω καθρέφτη! Ε, μια φορά τον έχω χρησιμοποιήσει μόνο, έτσι για το γαμώτο, αφού αν κάνεις την μλκ, πρέπει να σκουπίζεις 3 ώρες με χαρτί μετά για να μη μείνουν σημάδια :P Μόνο οι άσχετοι και αδαείς επισκέπτες τον χαίρονται, όσο έμενα εκεί, τόσο εγώ, όσο και οι υπόλοιποι, απλά χαζεύαμε την ..ομορφιά του! :D) Στα προϊόντα πάντως με απασχολεί κυρίως η ποιότητα κι όχι η συσκευασία τους, εκτός αν μιλάμε για κάτι το οποίο χρησιμοποιείται με τον ίδιο τρόπο είτε είναι άσχημο/κιτς/κακόγουστο ή όχι, πχ ποτήρια ή πιάτα, οπότε εκεί πάλι μετράω πιο πολύ το design και λιγότερο την ποιότητα (πχ μπορει να πάρω κάτι πλαστικό κι όχι πορσελάνινο, μόνο και μόνο γιατί μου αρέσει πιο πολύ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για σένα μπορεί η γεύση να μην αποτελεί τμήμα της ποιότητας, για μένα όμως αποτελεί. :)
Και το Μιλκο γευστικοτατο ειναι, αλλα δε θα σε συμβουλευα να πινεις πολυ συχνα. Και ενα σωρο αλλα τροφιμα εδω που τα λεμε. Μπορει ενα τροφιμο ποιοτικο να ειναι και νοστιμο, αλλα το αντιστροφο δεν ισχυει το ιδιο συχνα.Οποτε παλι εχει σημασια ο ανθρωπος και ποσο θελει γευση εδω και τωρα, ή θελει να προσεχει λιγο τι βαζει μεσα στον οργανισμο του.

Και ναι, είναι και αυτά προιόντα, πως να το κάνουμε δηλαδή; Και προσωπικά όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται δεν τα διαλέγω "έτσι απλά". Και δίνω αρκετή σημασία στη συσκευασία πριν διαλέξω κάποιο απο αυτά (αν δεν έχω δοκιμάσει κανένα). Παραδέχεσαι πάντως κι εσύ ο ίδιος οτι η μέθοδος του "ψάχνω και ρωτάω" δεν εφαρμόζεται σε τέτοια προιόντα, οπότε μάλλον συμφωνούμε (?).
Οχι "δεν εφαρμοζεται". Δεν χρειαζεται να εφαρμοστει. Φυσικα προϊοντα ειναι και αυτα, αλλά τι νοημα εχει να εξεταζουμε τη σχεση ποιοτητας-σχεδιασμου, σε προϊοντα που δε μας ανησυχει η σχεση μεταξυ τους.

Θα το βλέπεις όμως για Χ μήνες. Και προσωπικά θέλω να βλέπω κάτι όμορφο.
Ναι βρε, αλλα σου λεω οτι αποκλειεται να βρεις ομορφο που να μην σου καθαριζει τις οσμες. Γιατι ολα κανουν το ιδιο καλη δουλεια. Αρα δεν ειναι καλο παραδειγμα, αφου μπορεις κατευθειαν να κοιταξεις για το design !

Το να σχολιάζεις οτι το αποτέλεσμα ενός επαγγέλματος χρησιμοποιείται για να παραπλανήσει τους καταναλωτές δεν είναι αρνητικό σχόλιο για το ίδιο το επάγγελμα; Ας μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας.
Δεν εχω κρυφτει για πολυ πιο σημαντικα ζητηματα ποτε, λες να κρυφτω για κατι τετοιο ; Nah ! Και οχι το να σχολιαζω οτι το design χρησημοποιειται ΚΑΙ (αμα ξεχασει το "και" αλλαζει το νοημα) για παραπλανηση, δεν ειναι υποτιμητικό για το επαγγελμα , αλλα για τις εταιριες που το επιστρατευουν. Με την ιδια λογικη, και οι γενετιστες να παρατησουν το γονιδιωμα, επειδη καποια φαρμακευτική ή καποια κυβερνηση μεθαυριο, θα το χρησημοποιησει για κακους σκοπους. Γιαυτο κιολας, περισσοτερο σχολιαζω τον καταναλωτη. Η εταιρια ετσι κι αλλιως μονο το κερδος εχει στο μυαλο της.

Κι εγώ αυτά που ανέφερα μπορεί να είναι απλοικά αλλά συμφωνείς :PΔεν καταλαβαίνω ποιό είναι το point σου. Σου έφερα το δικό μου παράδειγμα, μου έφερες το δικό σου, ο καθένας συμφωνεί απ'οσο κατάλαβα για τα παραδείγματα που έφερε ο άλλος, άρα που είναι το πρόβλημα; :lol:
Στο ποστ 13 και 16 που εκανες, μιλησες καπως απολυτα και γενικα. Και επειδη ηρθαν στο νου μου καποια προϊοντα, ειδα οτι δεν ειναι σωστο αυτο που ειπες. Ομως,περα απο εξαιρεσεις που θα υπαρχουν, τα παραδειγματα που ανεφερες, δεν στηριζουν εκεινο το σκεπτικο σου, γιατι δεν τιθεται καν θεμα συναγωνισμου ποιοτητας-σχεδιασμου.

Μα δεν διαφωνώ μαζί σου για τέτοια προιόντα!
Μεταξύ δύο όμως με ίση ή περίπου ίση ποιότητα, ίσως επιλέξω αυτό με το καλύτερο design. Εξαρτάται και πόσο συχνά θα το βλέπω. Πάντως δεν νομίζω να έπαιρνα και ένα τεράστιο, απαίσιο κινητό, όσο καλό και να ήταν. Ούτε όμως και ένα με ελάχιστες δυνατότητες αλλά φοβερό design. Προτιμώ να αγοράσω κάτι με μια καλή σχέση ποιότητας-design αν πρόκειται να το βλέπω καθημερινά. Για εσένα μπορεί να μην παίζει ιδιαίτερο ρόλο, για μένα παίζει (και ναι, ίσως αυτό να οφείλεται και στη δουλειά μου).
Kαλα, πολυ μεγαλο απαισιο κινητο, ευτυχως δυσκολα βρισκεις :P, ουτε εγω θα επαιρνα. Κι εγω μια ισορροπια θα ψαξω, αλλα εκει που εσυ ισως την θες να γερνει προς το σχεδιο, εγω μπορει προς την ποιοτητα.

Αν με θεωρείς εσύ επιφανειακή, θα μπορούσα κι εγώ να σε θεωρήσω χωρίς γούστο. Γιατί όμως να πρέπει να υποβαθμίσουμε όποιον έχει διαφορετική άποψη και διαφορετικά κριτήρια απο τα δικά μας;
Αρα τελικα, και προηγουμενως (που δεν ειχες αναφερει τον εαυτο σου), ουσιαστικα το πηρες λιγο προσωπικα ε ; :worry::) Ειπα στο προηγουμενοι ποστ. Ειναι 2 διαφορετικες νοοτροπιες. Ειναι τι θελει ο καθενας. Ταυτοχρονα και το σεβομαστε, και μπορουμε να το σχολιασουμε ομως :). Μπορεις να πεις οτι δεν εχω γουστο, ομως ξερεις μεσα σου οτι το γουστο ειναι πολυ πιο υποκειμενικο, απο την ποιοτητα. Και το ξερω κι εγω. Οποτε δε θα με ενοχλουσε. Ομως θα με ενοχλουσε να αγορασω κατι λογω ομορφιας και να ειναι μαπα. Γιαυτο παμε σε μια μεση κατασταση. Αλλα οχι και να μην κανουμε λιγη ερευνα αγορας πρωτα. (και ειμαι απαιτητικός και στα σχεδια btw :P ).

Τι να κάνεις όμως και μια σελίδα που έχει καλό περιεχόμενο, είναι γρήγορη αλλά έχει τόσο απαίσιο design που πονάνε τα μάτια σου όταν πας να διαβάσεις το περιεχόμενο;
Το design δεν είναι μόνο το "πουλ μουρ" που βλέπουμε σε διάφορα προιόντα ή σελίδες. Design δεν είναι το εφέ (μόνο). Design είναι και η πρακτικότητα, η ευχρηστία (το usability που ίσως έχεις ακούσει για τις ιστοσελίδες), το πόσο ευχάριστο θα σου είναι το προιόν ή το κείμενο (όταν μιλάμε για έντυπα ή websites). Ακούω πολλές φορές απο ανθρώπους "μα γιατί να μου κάνει την κάρτα μου γραφίστας, εγώ δεν θέλω κάτι εφετζίδικο", κάτι που είναι τελείως λάθος αντίληψη για το design και μυρίζομαι οτι ίσως την έχεις κι εσύ.
Συμφωνουμε. Αλλά ειναι και προϊον που χρειαζεται οπωσδηποτε και καποιο εστω αξιοπρεπες design ετσι ; Οχι υποχρεωτικα ομορφο, αλλα , αυτο που λες, ευαναγνωστο κλπ. Παλαιοτερα που οι σελιδες ηταν πολυ πιο απλες στο ίντερνετ, αν ηταν ευχρηστες, μετά μιλουσε μονο το περιεχομενο. Αλλα ακομα και σε αυτο το παραδειγμα (που το σχεδιο ειναι μερος του σκοπου του προιοντος), περισσοτερο θα ασχολουμασταν με μια λιγο δυσχρηστη ενδιαφερουσα σελιδα, παρα με μια ευχρηστη, αχρηστη. :P (μη πεις οχι ! σε βλεπω ετοιμο το χεις ! ...μη γελας ! :P )


Εγω περιμενω καλο παραδειγμα , προιοντος που το σχεδιο να μην ειναι μερος του προιοντος, στο οποίο δεν κερδιζουμε απο το να εχουμε σαν 1ο κριτηριο την ποιοτητα, και 2ο την εμφανιση. Αλλιως θα καρατησω την αναπνοη μου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κατα κυριο λογο προσπαθω να συνδυασω ποιοτητα με ντιζαιν. Δινω την ιδια σημασια και στα δυο. Αλλωστε, τι καλυτερο απο το να ικανοποιουμε τις αισθησεις μας οσο περισσοτερο γινεται.
Και ομολογω, πως αρκετες φορες εχω επιλεξει να αγορασω προιοντα, που γνωριζα οτι υστερουν σε ποιοτητα, μονο και μονο γιατι με ειχε τρελλανει το "περιτυλιγμα". :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Λολ, ποτέ δεν μπορούσα τις ερωταπαντήσεις με quotes.
Και για να μείνω ον-τοπικ, ναι, χρειαζόμαστε τόσο ντιζάιν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και το Μιλκο γευστικοτατο ειναι, αλλα δε θα σε συμβουλευα να πινεις πολυ συχνα. Και ενα σωρο αλλα τροφιμα εδω που τα λεμε. Μπορει ενα τροφιμο ποιοτικο να ειναι και νοστιμο, αλλα το αντιστροφο δεν ισχυει το ιδιο συχνα.Οποτε παλι εχει σημασια ο ανθρωπος και ποσο θελει γευση εδω και τωρα, ή θελει να προσεχει λιγο τι βαζει μεσα στον οργανισμο του.
Μέχρι να αρχίσει να με απασχολεί η υγιενή διατροφή, για μένα στα φαγητά ποιότητα = γεύση. Σόρι αν η άποψη μου δεν είναι αρκετά πολιτικά ορθή για σένα, αλλά έτσι λειτουργώ. Πάντως το μίλκο το βρίσκω απαίσιο.
Οχι "δεν εφαρμοζεται". Δεν χρειαζεται να εφαρμοστει. Φυσικα προϊοντα ειναι και αυτα, αλλά τι νοημα εχει να εξεταζουμε τη σχεση ποιοτητας-σχεδιασμου, σε προϊοντα που δε μας ανησυχει η σχεση μεταξυ τους.
Δεν σε ανησυχεί εσένα.
Ναι βρε, αλλα σου λεω οτι αποκλειεται να βρεις ομορφο που να μην σου καθαριζει τις οσμες. Γιατι ολα κανουν το ιδιο καλη δουλεια. Αρα δεν ειναι καλο παραδειγμα, αφου μπορεις κατευθειαν να κοιταξεις για το design !
Δεν έχουν όλα εξίσου καλή μυρωδιά. Τι να πω, ίσως να είμαι εγώ υπερβολική, αλλά προσωπικά βρίσκω πολλές διαφορές ανάμεσα σε τέτοια μικροπροιόντα. Ίσως εσένα να σου αρκεί να κάνει στοιχειωδώς καλά τη δουλειά του. Εγώ θέλω να την κάνει όσο καλύτερα γίνεται.
Δεν εχω κρυφτει για πολυ πιο σημαντικα ζητηματα ποτε, λες να κρυφτω για κατι τετοιο ; Nah ! Και οχι το να σχολιαζω οτι το design χρησημοποιειται ΚΑΙ (αμα ξεχασει το "και" αλλαζει το νοημα) για παραπλανηση, δεν ειναι υποτιμητικό για το επαγγελμα , αλλα για τις εταιριες που το επιστρατευουν. Με την ιδια λογικη, και οι γενετιστες να παρατησουν το γονιδιωμα, επειδη καποια φαρμακευτική ή καποια κυβερνηση μεθαυριο, θα το χρησημοποιησει για κακους σκοπους. Γιαυτο κιολας, περισσοτερο σχολιαζω τον καταναλωτη. Η εταιρια ετσι κι αλλιως μονο το κερδος εχει στο μυαλο της.
Δηλαδή για σένα το ιδανικό σούπερ μάρκετ θα είχε όλα τα προιόντα σε λευκά κουτιά με μαύρο κείμενο;
Να υποθέσω οτι έχεις την ίδια γνώμη και για την επιστήμη του marketing?
Στο ποστ 13 και 16 που εκανες, μιλησες καπως απολυτα και γενικα. Και επειδη ηρθαν στο νου μου καποια προϊοντα, ειδα οτι δεν ειναι σωστο αυτο που ειπες. Ομως,περα απο εξαιρεσεις που θα υπαρχουν, τα παραδειγματα που ανεφερες, δεν στηριζουν εκεινο το σκεπτικο σου, γιατι δεν τιθεται καν θεμα συναγωνισμου ποιοτητας-σχεδιασμου.
Σου απάντησα παραπάνω.
Kαλα, πολυ μεγαλο απαισιο κινητο, ευτυχως δυσκολα βρισκεις :P, ουτε εγω θα επαιρνα. Κι εγω μια ισορροπια θα ψαξω, αλλα εκει που εσυ ισως την θες να γερνει προς το σχεδιο, εγω μπορει προς την ποιοτητα.
Στο κινητό τη θέλω να γέρνει προς την ποιότητα. Το Ε50 έχω, δεν νομίζω να θεωρείται φοβερό απο θέμα design.
Αρα τελικα, και προηγουμενως (που δεν ειχες αναφερει τον εαυτο σου), ουσιαστικα το πηρες λιγο προσωπικα ε ; :worry::) Ειπα στο προηγουμενοι ποστ. Ειναι 2 διαφορετικες νοοτροπιες. Ειναι τι θελει ο καθενας. Ταυτοχρονα και το σεβομαστε, και μπορουμε να το σχολιασουμε ομως :). Μπορεις να πεις οτι δεν εχω γουστο, ομως ξερεις μεσα σου οτι το γουστο ειναι πολυ πιο υποκειμενικο, απο την ποιοτητα. Και το ξερω κι εγω. Οποτε δε θα με ενοχλουσε. Ομως θα με ενοχλουσε να αγορασω κατι λογω ομορφιας και να ειναι μαπα. Γιαυτο παμε σε μια μεση κατασταση. Αλλα οχι και να μην κανουμε λιγη ερευνα αγορας πρωτα. (και ειμαι απαιτητικός και στα σχεδια btw :P ).
Επαναλαμβάνεσαι πάρα πολύ.
Συμφωνουμε. Αλλά ειναι και προϊον που χρειαζεται οπωσδηποτε και καποιο εστω αξιοπρεπες design ετσι ; Οχι υποχρεωτικα ομορφο, αλλα , αυτο που λες, ευαναγνωστο κλπ. Παλαιοτερα που οι σελιδες ηταν πολυ πιο απλες στο ίντερνετ, αν ηταν ευχρηστες, μετά μιλουσε μονο το περιεχομενο. Αλλα ακομα και σε αυτο το παραδειγμα (που το σχεδιο ειναι μερος του σκοπου του προιοντος), περισσοτερο θα ασχολουμασταν με μια λιγο δυσχρηστη ενδιαφερουσα σελιδα, παρα με μια ευχρηστη, αχρηστη. :P (μη πεις οχι ! σε βλεπω ετοιμο το χεις ! ...μη γελας ! :P )
Μάλλον δεν έχεις δει σελίδες με πραγματικά απαίσιο design :P
Εγω περιμενω καλο παραδειγμα , προιοντος που το σχεδιο να μην ειναι μερος του προιοντος, στο οποίο δεν κερδιζουμε απο το να εχουμε σαν 1ο κριτηριο την ποιοτητα, και 2ο την εμφανιση. Αλλιως θα καρατησω την αναπνοη μου !
Εγώ δεν είπα οτι δεν κερδίζουμε έχοντας ως πρώτο κριτήριο την ποιότητα, είπα οτι σε περιπτώσεις που δεν ξέρουμε και είναι δύσκολο να μάθουμε αν το προιόν έχει καλή ποιότητα, είναι πιθανότερο να επιλέξουμε κάποιο με καλύτερη ποιότητα κρίνοντας απο το design της συσκευασίας. :hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μέχρι να αρχίσει να με απασχολεί η υγιενή διατροφή, για μένα στα φαγητά ποιότητα = γεύση. Σόρι αν η άποψη μου δεν είναι αρκετά πολιτικά ορθή για σένα, αλλά έτσι λειτουργώ. Πάντως το μίλκο το βρίσκω απαίσιο.
Πολιτικά ορθο η υγειινη διατροφη ; :confused: ( και btw, when i become PC, hell will freeze, so dont wait for it :P ). Και μια και το αναφεραμε, η σωστη διατροφη αν περιμενεις να ερθει μια ηλικια που θα αρχισει να σε απασχολει, παει να πει οτι εχασες πολυ χρονο. Αλλο να δυσκολευομαστε να κανουμε σωστη διατροφη, και αλλο να νομιζουμε οτι δε την εχουμε αναγκη μεχρι την Χ ηλικια.

Δεν σε ανησυχεί εσένα.
Δεν ανησυχει το μεσο λογικο ανθρωπο. Οσο να ναι, ευελπιστω πως υπαρχει καποιο common sense ακομα. Αλλά ας πουμε οτι η μειο ψηφια το βλεπει οπως εγω. Σου φαινεται λογικο, να διαλεγεις προϊοντα που επηρεαζουν την υγεια σου, με βαση το περιτυλιγμα ; Αυτο ισοδυναμει με το να πιστευεις οτι οι βιομηχανιες ενδιαφερονται για την υγεια σου. Πραγμα ατοπο.

Δεν έχουν όλα εξίσου καλή μυρωδιά. Τι να πω, ίσως να είμαι εγώ υπερβολική, αλλά προσωπικά βρίσκω πολλές διαφορές ανάμεσα σε τέτοια μικροπροιόντα. Ίσως εσένα να σου αρκεί να κάνει στοιχειωδώς καλά τη δουλειά του. Εγώ θέλω να την κάνει όσο καλύτερα γίνεται.
Αναλογως την κοσμική σημασια του καθε προϊοντος. Δε θα κατσω να σπαταλησω ενεργεια για να παρω το πιο ομορφο αποσμητικό χωρου, να το πληρωσω παραπανω, να κανει την ιδια δουλεια με ενα φθηνοτερο, μια και το πως θα δειχνει στο ΜΗ εμφανες σημειο που θα το βαλω, θα ειναι το τελευταιο πραγμα που με ανησυχει στον κοσμο. But thats just me.

Δηλαδή για σένα το ιδανικό σούπερ μάρκετ θα είχε όλα τα προιόντα σε λευκά κουτιά με μαύρο κείμενο; Να υποθέσω οτι έχεις την ίδια γνώμη και για την επιστήμη του marketing?
Πως σουρθε τωρα αυτο ; :confused: Mε ποιο τροπο θα ηταν ιδανικό ενα τετοιο σουπερμαρκετ ; Και το μαρκετινγκ περισσοτερο τεχνη θα λεγα οτι ειναι. Και δεν το εχω σε μεγαλη υποληψη. Το σεβομαι αλλά δεν μου αρεσει. Ειναι manipulative. Ενας αμερικανος εφευρετης ειχε πει "Μαρκετινγκ ειναι αυτο που χρειαζεσαι, οταν το προϊόν σου δεν ειναι καλό".:P

Επαναλαμβάνεσαι πάρα πολύ.
Απο σενα εξαρταται. :P

Εγώ δεν είπα οτι δεν κερδίζουμε έχοντας ως πρώτο κριτήριο την ποιότητα, είπα οτι σε περιπτώσεις που δεν ξέρουμε και είναι δύσκολο να μάθουμε αν το προιόν έχει καλή ποιότητα, είναι πιθανότερο να επιλέξουμε κάποιο με καλύτερη ποιότητα κρίνοντας απο το design της συσκευασίας. :hello:
Ναι μονο που για να στηριξεις αυτη την αποψη ανεφερες απο φαγωσιμα μεχρι πολυ ασημαντα προϊοντα. Συμφωνω μαζι σου σε αυτα. Αλλά στα πιο σημαντικα προϊοντα, νομιζω δεν ειναι πολυ δυσκολο να βρουμε καποιες πληροφοριες. Ενταξει δε παω να κανω ερευνα αγορας για μια σφουγγαριστρα ! Αλλα ευτυχως δεν χρειαζεται ! Αλλα για μια τηλεοραση, θα ειμαι απαραδεκτος να μην κανω, και να παρω μια επειδη ειναι λιγο πιο ομορφη. Αξιζει να συζηταμε για το οτι ειναι πιθανοτερο η πιο ομορφη συσκευασια να εχει και καλυτερη ποιοτητα....για πατατακια ;
Και ας σκεφτουμε και το αλλο. Εισαι μια εταιρεια που θελει να μεγιστοποιησει το κερδος. Για να ανεβασεις την ποιοτητα του Χ προϊοντος σου, θες 1 εκατομυρριο. Για να φτιαξεις εντυπωσιακοτερη συσκευασια, θες 100.000. Και ξερεις οτι ο κοσμος επηρεαζεται ευκολα απο το περιτυλιγμα γιατι νομιζει οτι ειναι αναλογο της ποιοτητας. Τι θα κανεις ; Θα επενδυσεις ειτε μονο στο σχεδιο, ειτε και λιγο στην ποιοτητα (αναλογα με τις πωλησεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν δεν έχει τα 100,000 για την εντυπωσιακότερη συσκευασία, πόσο πιθανό είναι να έχει το 1,000,000 για τη βελτίωση της ποιότητας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Παντως το ψαραδικο της γειτονιας μου εχει πολυ καλυτερα ψαρια και ας τα τυλιγει σε εφημεριδες, απο το σουπερμαρκετ με τις φανταχτερες συσκευασιες!

Η ασχετη πεταχτηκε παλι...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν δεν έχει τα 100,000 για την εντυπωσιακότερη συσκευασία, πόσο πιθανό είναι να έχει το 1,000,000 για τη βελτίωση της ποιότητας;
Bρε τα χει και για τα 2. Αλλα που θα τα ριξει λεμε. Αν ο κοσμος δεν επηρεαζοταν απο συσκευασιες, θα αναγκαζοταν να τα ριξει στην ποιοτητα. Επειδη δυστυχως δεν ισχυει αυτο ομως, και ο κοσμος δεν πολυψαχνεται, θα επενδυει παντα στην συσκευασια, και οσο λιγοτερο μπορει στην ποιοτητα.Γιατι η συσκευασια εχει καλυτερη αποδοση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Οπως ειχε πει ο Oσκαρ Γουαιλντ (αν δεν κανω λαθος)...
"Η ομορφια ειναι πιο σημαντικη απο την εξυπναδα.Γιατι η ομορφια ειναι αυταποδεικτη."
(οπου ομορφια κι εξυπναδα, βαλτε "design" και "χαρακτηριστικα" αντιστοιχα)

Οσο "λαθος" κι αν ειναι το παραπανω, ειναι γεγονος οτι ειναι μια παρα πολυ μεγαλη αληθεια.

Δεν ξερω πως μου ηρθε, αλλα μου 'ρθε και το ειπα.:redface:
Ευχαριστω, παω να φαω!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Οπως ειχε πει ο Oσκαρ Γουαιλντ (αν δεν κανω λαθος)...
"Η ομορφια ειναι πιο σημαντικη απο την εξυπναδα.Γιατι η ομορφια ειναι αυταποδεικτη."



Χμ... Ειρωνευόταν ο κερατάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,983 μηνύματα.
Ωστόσο με προβλημάτισε που σε συνεντεύξεις ο Philippe Stark και ο Jasper Morrison δήλωσαν ότι «σχεδιάζω άχρηστα χριστουγεννιάτικα δώρα. Γιʼ αυτό, μη μου ζητάτε να είμαι υπερήφανος για τη δουλειά μου, ή να ενδιαφέρομαι γιʼ αυτό που κάνω. Ντρέπομαι γιʼ αυτό…»

Όλοκληρη η αλυσίδα έχει ώς εξής νομίζω:

Ενα ακόμη καινουργιο ή άχρηστο αντικείμενο -> εντυπωσιακό design για να πλασσαριστεί -> δημιουργία αναγκης αποκτησης ->περισσότερη εργασία, ή έγκλημα (για να βρεθούν τα χρήματα απόκτησης)-> απόκτηση

Σε οποιαδήπότε απο αυτές τις βαθμίδες εργάζεται κάποιος (επιχειρηματίας,designer, διαφημιστής, πωλητής), είναι κάπως επόμενο να αισθάνεται σαν έμπορος ναρκωτικών, εκτός και άν ανήκει στις δύο τελευταίες οπότε αισθάνεται καταναλωτής ναρκωτικών (περισσότερη εργασία, ή έγκλημα για να βρεθούν τα χρήματα απόκτησης-> απόκτηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Να ξεχωρίσουμε καταρχήν το ρόλο της διαφήμισης με αυτού του desing, πολύ πιο σημαντικό είναι να αναγνωρίζει ο άλλος την μάρκα ή το προιόν και καταδεύτερο την παρουσιάσης - συσκευασία του προιόντος.
Το καλό desing είναι βασικό στην παρουσιάση ενός προιόντος αλλα μέχρι να φτάσεις στο σημειο να το επιλέξει ο άλλος απο το ράφι υπάρχουν καμιά πενηνταρία βήματα.
Το οργανωμένο branding (είτε εταιρικής επικοινωνίας, είτε λανσαρίσματος προιόντος) είναι ακόμα σε βρεφικό στάδιο στην Ελλάδα και είναι ελάχιστες οι εταιρείες που γνωρίζουν και κάνουν σωστή δουλειά.
Είναι σημαντικό το desing απλά δεν είναι και αυτό που έχει την μεγαλύτερη σημασία απο όλα, αν μπορούσα να το βάλω σε μια λίστα απο το 1 έως το 10 (1 το πιο σημαντικό κτλ) θα το έβαζα στην 6 με 7 θέση!)

@io-io: δεν είναι καθόλου άσχετο αυτό που λες, η ποιότητα του προιόντος έιναι πολύ πιο σημαντική απο το desing του.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top