Ζωγραφική σε γυαλί

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ανοίγω αυτό το θρεντ διότι έχω μια καυτή απορία πρωτίστως, αλλά και για γενικότερη συζήτηση περί της ζωγραφικής σε γυαλί.

Η καυτή απορία: γίνεται να ζωγραφίσω σε γυαλί με λάδια και να στεγνώσει ουδέποτε το χρώμα; Τρία μερόνυχτα έχω ένα γυάλινο βαζάκι βαμένο σε κάποια σημεία με λάδια, τα οποία αρνούνται πεισματικά να στεγνώσουν. Σύμφωνα με την κοινή μου λογική, θα είναι δύσκολο έως αδύνατο να στεγνώσουν. Γνωρίζω για τα animations με λάδια σε γυαλί -στα οποία οι δημιουργοί τροποποιούν το σχέδιο εκμεταλλευόμενοι το δυσχερές του στεγνώνειν των λαδιών- και έχω ανησυχήσει. Θα είναι ποτέ έτοιμο το βαζάκι μου; Ή να το βάλω για πλύσιμο καθώς είναι μάταια η αναμονή;

Αφορμές για γενικότερη συζήτηση: Εσείς έχετε δοκιμάσει να ζωγραφίσετε σε γυαλί; Με τι είδους χρώματα; Χρησιμοποιείτε contour paste; Διαφανή ή αδιαφανή χρώματα; Έχετε δει κάποιον αξιοσημείωτο καλλιτέχνη που να ασχολείται με το άθλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Θα σου έλεγα και ΄γω το ίδιο, πως είναι σχεδόν αδύνατο να στεγνώσουν, εκτός κι αν τα βάλεις να ψηθούν.:worry:

Έχω ασχοληθεί αρκετά στο παρεθόν και τα περισσότερα τα έχω φτιάξει με καλυπτικά χρώματα ακρυλικά που διαλύονται με νερό.
Στα διαφανή προτιμώ τα ακρυλικά που διαλύονται με white spirit.:)

Πως σου 'ρθε και έβαλες λάδι; Εντύπωση μου κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Έχω κάνει κάποια έργα.

Για το λάδι δεν έχω ιδέα. Δεν το'χω ξανακούσει...:confused:

Χρησιμοποιούσα κάτι διάφανα χρώματα (Της waco νομίζω) που δεν χρειάζονται ψήσιμο, ούτε διάλυση με κάποιο διαλυτικό. Το κακό είναι ότι δεν αντέχουν πολλά. Δεν είναι, δηλαδή, να δουλέψεις σε ποτήρια π.χ. που είναι για καθημερινή χρήση...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Χρησιμοποιούσα κάτι διάφανα χρώματα (Της waco νομίζω) που δεν χρειάζονται ψήσιμο, ούτε διάλυση με κάποιο διαλυτικό.

Και δε σου έκαναν φυσσαλίδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Θα σου έλεγα και ΄γω το ίδιο, πως είναι σχεδόν αδύνατο να στεγνώσουν, εκτός κι αν τα βάλεις να ψηθούν.:worry:

Πως σου 'ρθε και έβαλες λάδι; Εντύπωση μου κάνει.
Είμαι αμπζυχολόγητο άτομο.

Να ψηθούν δε γένεται, διότι το βάζο δεν το βλέπω αντοχής σε ψήσιμο και δεν το ριψοκινδυνεύω. Το θέμα είναι οτι έχω χρησιμοποιήσει λαδομπογιά (ναι! το έκανα και αυτό) σε ορισμένα σημεία, η οποία στέγνωσε σε χρόνο dt. Καθώς όμως είχα ένδεια αποχρώσεων και αδυναμία μίξης, οδηγήθηκα σε μια απερίσκεπτη κίνηση, να χρησιμοποιήσω τα λάδια. Γμτ, διατηρούσα κρυφές ελπίδες οτι θα στέγνωναν κάποτε. Πάντως έχουν πήξει αισθητά. Αλλά θα το στείλω για πλύσιμο το βαζάκι, έτσι και αλλιώς έχω και ημιδιαφανείς μπογιές για pseudo-βιτρό καταστάσεις, θα αναγκαστώ να χρησιμοποιήσω αυτές. Το θέμα είναι οτι ήθελα μια αδιαφανή λύση, την οποία δε θα έπρεπε όμως να αγοράσω καθώς είμαι στην μπζάθα. Καμιά ιδέα; Πέραν της μπρουτάλ λαδομπογιάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Το θέμα είναι οτι ήθελα μια αδιαφανή λύση, την οποία δε θα έπρεπε όμως να αγοράσω καθώς είμαι στην μπζάθα. Καμιά ιδέα; Πέραν της μπρουτάλ λαδομπογιάς.
Με έκανες και πήγα και είδα τι μου έχει απομείνει από αυτά τα χρώματα για να σου πω:P

Λοιπόν, εγώ χρησιμοποιούσα Aqualux της Waco. Είναι αδιαφανή και διαλύονται στο νερό και δε χρειάζεται να κάνεις περίγραμμα;)

Χωρίς να αγοράσεις, πέραν της λαδομπογιάς δε μου 'ρχεται καμιά ιδέα τώρα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Και δε σου έκαναν φυσσαλίδες;

Ναι. Τις πρώτες φορές ειδικά. Αλλά όσο καλύτερα τα μάθαινα , τόσο καλύτερα μου έβγαιναν. Δεν είχα προβλήματα μετά. Κι αν ήταν και αντιαισθητικό κάτι, το ενσωμάτωνα. :)

Α! Για το καθάρισμά τους, ένα βρεγμένο πανάκι που να μην αφήνει χνούδι είναι ό,τι πρέπει. Και ποτέ άζαξ...:P

έντιτ. Δυστυχώς δεν έχω λύση...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Για ζωγραφική σε γυαλί υπάρχουν ειδικά χρώματα βιτρώ. Πολύ καλά είναι της L&Β τα Vitrail αν και τα καλύτερα είναι τα παλιά της μητέρας μου (αγνώστου μάρκας) που κάνει χαμό όταν της τα αγγίζουν :P χουχου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Έχω κάνει κάποια έργα.

Για το λάδι δεν έχω ιδέα. Δεν το'χω ξανακούσει...:confused:

Χρησιμοποιούσα κάτι διάφανα χρώματα (Της waco νομίζω) που δεν χρειάζονται ψήσιμο, ούτε διάλυση με κάποιο διαλυτικό. Το κακό είναι ότι δεν αντέχουν πολλά. Δεν είναι, δηλαδή, να δουλέψεις σε ποτήρια π.χ. που είναι για καθημερινή χρήση...:worry:

Και δε σου έκαναν φυσσαλίδες;

Έχω και εγώ διαφανή (τρανσπαράν λολ) χρώματα της waco, δε χρειάζονται ψήσιμο-διάλυση-αραίωση ή τίποτα. Τα'χω κάνα χρόνο, και ενώ τα'χω δοκιμάσει και σε μπουκάλια -που πλένονται συχνά κτλ- είναι μια χαρά, έχω βάλει άφτερ βερνίκι όμως. Αν τ'αφήσεις χωρίς, φεύγουν γρήγορα.

Φυσσαλίδες δε μου κάνανε ποτέ btw. :confused:

ψ. φκαριστώ για το ενδιαφέρον. Τελικά συμβιβάστηκα με διαφανή λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
ψ. φκαριστώ για το ενδιαφέρον. Τελικά συμβιβάστηκα με διαφανή λύση.

Μα ούτως ή άλλως και τα πιο μη διαφανή χρώματα βγάζουν μία "διαφάνεια" λόγω του γιαλιού. Κι άλλωστε κ αυτό είναι το ωραίο στο γυαλί, οτι είναι διαφανές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Μα ούτως ή άλλως και τα πιο μη διαφανή χρώματα βγάζουν μία "διαφάνεια" λόγω του γιαλιού. Κι άλλωστε κ αυτό είναι το ωραίο στο γυαλί, οτι είναι διαφανές :P
Η λαδομπογιά μου έβγαλε μηδενική διαφάνεια. :P Και αυτό είναι άλλωστε το ζητούμενό μου στην προκειμένη περίπτωση, καθώς επρόκειτο για τελειώματα σε ένα παιδαριώδες σχέδιο και όχι για κανονική βιτρό κατάσταση στην οποία επιζητούσα την οριτζινάλ ημιδιαφανή γοητεία του γυαλιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ναι αλλά η λαδομπογιά δεν πρόκειται να στεγνώσει. Με τα ακρυλικά τι παίζει; Ούτε αυτά στεγνώνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
H λαδομπογιά από το συνεργείο του μπάρμπα τάκη, στέγνωσε. Τα λάδια δε στεγνώσανε, οπότε τα καθάρισα.
Ακρυλικά δε δοκίμασα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top