Σπουδές γραφιστικής

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Και στις 3 μέχρι τώρα δουλειές μου (1.σε μια μεγάλη ελληνική εταιρεία,2. σε μια πολυεθνική και 3. σε μια ελληνική μικρότερου βεληνεκούς), το ζήτησαν. Βλέπεις, όταν υπογράφεις με σύμβαση μηχανικού, πρέπει να αποδείξεις ότι είσαι. Ίσως για άλλες θέσεις, δε παίζει ρόλο. Τώρα αν μια εταιρεία, προσλαμβάνει και δε ζητά πιστοποίηση των όσων γράφονται στο βιογραφικό, τι να πω. Εγώ αν είχα εταιρεία, δε θα το έκανα:P

dooo άλλο αυτή η δουλειά που το πτυχίο παίζει καθοριστικό ρόλο. Σε καλλιτεχνικά επαγγέλματα ούτε εγώ νομίζω οτι είναι τόσο σημαντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
συμφωνώ με την dooo το πτυχίο το ζητούν στις περισότερες περιπτώσεις...Όσο αναφορά το αν προσλαμβάνουν φοιτητές, και βέβαια προσλαμβάνουν κυρίως τελειόφοιτους (τους συμφέρει αφού δεν πληρώνουν το πτυχίο) σε θέσεις βέβαια που δεν προιποθέτουν εμπειρία. Γιαυτό ακόμη και αν η αγγελία αναφέρει πτυχίο μπορεί κάποιος να στείλει το βιογραφικό του αναφέροντας οτί είναι τελειόφοιτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Βρε κορίτσια πως γίνεται να μην το ζητάνε; Δηλαδή ότι δηλώσεις είσαι; Εγώ χωρίς πτυχίο δεν γινόταν να εργαστώ :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
παιδιά είναι προφανές ότι σε κάποιες θέσεις είναι απαραίτητο να δουν το πτυχίο...
ε δεν γίνεται να πας για γιατρός σε νοσοκομείο ή μηχανικός που σηκώνει γεφυρες και κτίρια και να μην ζητήσουν να δουν το πτυχίο....
άλλο το ένα και άλλο το άλλο....
αν όμως πρόκειται για γραμματέα... γραφίστα... διακοσμητή.. σχεδιαστή.. ή κάποιο άλλο "χαμηλότερου κύρους επάγγελμα" (όπως θα έλεγε και η μαμά της Michelle :P ).... ε δε ζητάνε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
αν όμως πρόκειται για γραμματέα... γραφίστα... διακοσμητή.. σχεδιαστή.. ή κάποιο άλλο "χαμηλότερου κύρους επάγγελμα" (όπως θα έλεγε και η μαμά της Michelle :P ).... ε δε ζητάνε!

Δεν θα το έλεγα ακριβώς έτσι.
Όταν πρόκειται για καλλιτεχνικό επάγγελμα μπορούν να καταλάβουν τα πάντα απο το portfolio σου. Οπότε γιατί να ζητήσουν; Εκτός αν δεν έχεις portfolio οπότε ίσως το ζητήσουν τότε (κάνω λάθος; )
Ε σόρι κιόλας αλλά άλλο ο γραφίστας ή ο διακοσμητής και άλλο η γραμματέας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δεν θα το έλεγα ακριβώς έτσι.
Όταν πρόκειται για καλλιτεχνικό επάγγελμα μπορούν να καταλάβουν τα πάντα απο το portfolio σου. Οπότε γιατί να ζητήσουν; Εκτός αν δεν έχεις portfolio οπότε ίσως το ζητήσουν τότε (κάνω λάθος; )
Ε σόρι κιόλας αλλά άλλο ο γραφίστας ή ο διακοσμητής και άλλο η γραμματέας!
σαν είδος εργασίας ναι, φυσικά, δεν έχουν καμία σχέση :P
Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι δεν είναι μόνο τα καλλιτεχνικά επαγγέλματα που δεν θα σου ζητήσουν δίπλωμα λόγω portfolio.... αλλά γενικώς όλα τα επαγγέλματα που πολύ εύκολα και πολύ σύντομα θα δείξει ο καθένας το πόσα απίδια βάζει ο σάκος! Και φυσικά μιλάω για επαγγέλματα που δεν μπορούν να προκαλέσουν σωματικές βλάβες σε τρίτους όπως προανέφερα στο άλλο μήνυμα μου... βλέπε γιατρός κλπ κλπ κλπ....
Βέβαια ειδικά για τα καλλιτεχνικά επαγγέλματα, αν υπάρχει portfolio (ή ένα πολύ καλό σε προϋπηρεσία βιογραφικό) ένας λόγος παραπάνω να μην ζητήσουν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Τι λετε βρε παιδια; Εννοειται οτι ζητανε πτυχιο, και εννοειται οτι θελουν πιστοποιημενες γνωσεις! Ξερω πολλους γραφιστες που φυσανε στη δουλεια, αλλα ξεκινησαν με πολυ πεισμα μεχρι να φτιαξουν ενα ΠΟΛΥ καλο πορτφολιο για να χουν να δειχνουν, δεν αρκει η καλη καρδια και πιστη! Επισης, χωρις να μιλαω συγκεκριμενα για σενα μισελ, αμφιβαλλω λιγο για το ποσο μπορει καποιος που δεν ασχολειται αποκλειστικα μ'αυτο να χει ενα αρκετα γερο 'χαρτι' απο δουλεια να επιδειξει.. ασχολουμαι με γραφιστικη τα τελευταια 4 χρονια, κι ακομη δε νιωθω οτι αντιμετωπιζουν τη δουλεια μου σοβαρα επειδη δεν εχω το πτυχιο (και θα μου πειτε οτι ισως φταιει η δουλεια μου, και θα σας πω μποοοοορει, αλλα ειναι απειρες αυτες οι περιπτωσεις που μονο με πιστοποιημενες γνωσεις πειθονται οι εργοδοτες σε σοβαρες δουλειες). Καταλαβαινω οτι ισως φαινεται "αδικο" σ'αυτους που δεν εχουν πτυχιο να ασκουν τετοιο επαγγελμα αφου εχουν το ταλεντο,χαρισμα,-οπως θελετε-, αλλα μου φαινεται εξισου αδικο να βολοδερνουν πτυχιουχοι απο θεσεις που καταλαμβανονται απο ατομα που το κανουν για χομπι (βεβαια το θεμα ετσι παει σε κοινωνικα προβληματα, αλλα τελος παντων:p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Βρε παιδιά μπορεί στην προκύρηξη των θέσεων να αναφέρεται ότι ζητούνται πτυχιούχοι όμως ελάχιστες φορές κι ανάλογα το αντικείμενο ζητείται να επιδείξεις το πτυχίο σου.Και σε εμάς έχουν περάσει απο συνεντευξη αρκετά άτομα που δεν είχαν ολοκληρώσει τις σπουδές τους αλλά υπερτέρησαν σε ζήλο,επαγγελματισμό και ικανότητες απο αρκετούς έμπειρους.Ας μην είμαστε απόλυτοι.....καποιες φορές οι έμφυτες δεξιοτητες υπερτερούν των τυπικών προσόντων.;)

[κι εγώ χωρίς κανένα χαρτί ξεκίνησα αφού και στην πρώτη συνέντευξη τα πήγα καλά αλλά και στο τεστ ικανοτήτων μετά αποδείχτηκα πιο ικανή να αφομοιώσω τον τρόπο λειτουργίας του συγκεκριμένου τμήματος......δεν λέω ότι αυτή η πρακτική αποτελεί κανόνα για όλες τις εταιρείες αλλά παίζει σημαντικό ρόλο(τον κυριότερο για μένα) ο τρόπος που ο καθένας θα πλασσάρει τον εαυτό του;) ;)
Αγαπητή Κατερίνα αν εσύ η ίδια έχεις την αίσθηση ότι η δουλειά σου δεν αντιμετωπίζεται σοβαρά τότε ακριβώς την ίδια εντύπωση περνάς και στους πιθανούς σου εργοδότες:( ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Κλεφτρα, για την πρωτη παραγραφο σου δεν αμφιβαλλω καθολου, ομως οταν λες οτι "ελάχιστες φορές κι ανάλογα το αντικείμενο ζητείται να επιδείξεις το πτυχίο σου" εννοεις οτι ο καθενας που θα του γυαλισει η θεση μπορει να πιασει δουλεια ελπιζοντας να μη του ζητηθει ποτε το πτυχιο; Γιατι δεν καταλαβαινω αυτο το σκεπτικο. Συμφωνω οτι καμια φορα τα εμφυτα οπως λες προσοντα μπορει να ανεβαζουν πολυ τον 'υποψηφιο' σε μια δουλεια, απο εναν αλλο που εχει τα τυπικα προσοντα, αλλα τοτε με ποια κριτηρια θα παρει τη θεση πχ ενας πτυχιουχος χημικος που δινει ασεπ και περναει, απο εναν ασχετο που εχει φοβερη κλιση στη χημεια και δυνητικα θα μπορουσε κι αυτος να χει περασει τις εξετασεις;

Οσο για το τελευταιο σχολιο του αν δινω στον εργοδοτη την εντυπωση οτι η δουλεια μου δεν ειναι σοβαρη θα διαφωνησω στον τροπο που το θετεις. Εγω ειμαι ακομη φοιτητρια κι εχω κανει ας πουμε 10 "παρουσιασιμες" εργασιες, τις οποιες δειχνω για δουλεια.. Ο εργοδοτης που εχει δει 10000 πουλημενες δουλειες (και δεν λεω πως ολες ειναι καλες..) λες να ενθουσιαστει απ'τις δικες μου, και να αποφασισει αν και δεν εχω ακομη τα τυπικα προσοντα να μου δωσει ενα χιλιαρικο το μηνα επειδη ειμαι αστερι; (δεν λεω οτι ειμαι, λεω στην καλυτερη περιπτωση) Εγω λεω οτι πουθενα δεν θα αντιμετωπιστει ετσι κανενας φοιτητης, γιατι "εξω" υπαρχουν εκατονταδες με πολυ περισσοτερα προσοντα που κανουν κρα για μια προσληψη. Και καταληγω οτι, ας μη δουλευομαστε, οταν καποιος προσλαμβανεται χωρις τις τυπικες γνωσεις γινεται καθαρα για λογους εκμεταλλευσης. Πολυ λιγοτερος μισθος αναλογει στον μη πτυχιουχο απ'ο,τι στον πτυχιουχο, οχι; Στην πορεια ναι, θα αναγνωριστει και η δουλεια σου και τα προσοντα σου αν δεν εχεις το πτυχιο, κι αυτο θα φανει και στον μισθο σου, αλλα οχι οτι αν ξεκινησεις χωρις πτυχιο αλλα με πολλη θεληση θα σου αναλογουν οσα και στον αντιστοιχο πτυχιουχο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top