Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

evalliaChefαρα

Νεοφερμένος

Η evalliaChefαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Ok gays..Έχετε δίκαιο..ΜΟΝΟ ΕΓΩ αλλα μονο εγω βλέπω στη ζωη τις περισσοτερες φορες (δε μιλώ απόλυτα) οταν γκρεμιζεται μια φιλία αφορα γυναίκες και όχι αντρες με αίτια να προερχονται απο λαδιά της αλλης..Επίσης εγω δεν ανέφερα προσωπικές μου φιλίες που χάλασαν και αγνοώ το γιατί.Απλα σε καθε πραγμα στη ζωη υπάρχουν ασφαλώς και εξαιρέσεις.....Ηταν αυτονόητο και περττο να το αναφερω ακομη και για μένα τη σουπερ μισογύνη! :)
Και ξερεις κάτι καλυτερα μισογύνη με λίγες δίπλα μου ,παρα κορόιδο. :)
Καλη καρδιά λοιπον και μακριά απο μισογυνηδες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Σε όσες ετερόφυλες σχέσεις μου δεν πήγαν καλά είχα κι εγώ μερίδιο ευθύνης (άλλοτε μεγαλύτερο κι άλλοτε μικρότερο). Δεν αισθάνομαι αδικημένη επειδή ο τάδε ή ο δείνα άντρας με άφησε για μια άλλη γυναίκα. Κάνω όμως συχνά τον αυτοέλεγχό μου και προσπαθώ να διορθώνομαι. Επίσης, είμαι ανύπαντρη από προσωπική επιλογή, καθώς κι επειδή οι στόχοι που έχω βάλει στη ζωή μου είναι -κατά πολύ- ασύμβατοι με τον γάμο. Κι ένα τρίτο, γιατί δεν μου αρέσει να κρύβομαι πίσω απ' το δάχτυλό μου: Αν και είμαι φιλήσυχο άτομο με δοτικότητα και καλή ψυχή, έχω και πολλές ιδιορρυθμίες, οι οποίες δεν θα μου επέτρεπαν να έχω έναν επιτυχημένο γάμο. Είναι καλύτερα που το έχω συνειδητοποιήσει, γιατί διαφορετικά θα δυστυχούσα κι εγώ και η άλλη πλευρά. Θα ήταν άδικο λοιπόν να παραβλέπω τις δικές μου ιδιαιτερότητες και να τα ρίχνω στους άντρες. Υπάρχουν πολύ καλά παιδιά. Το πιστεύω αυτό ακράδαντα.
Τώρα, για να μην ξεφύγω από το θέμα, θα πω ότι τις περισσότερες φορές μια φιλική σχέση καταλήγει σε ερωτικό συναίσθημα. Μια ετερόφυλη σχεση μπορεί να παραμείνει φιλική μόνο αν δεν υπάρχει ερωτικό ενδιαφέρον. Στα κοινωνικά θέματα βέβαια τίποτα δεν είναι απόλυτο. Ο/η καθένας/μία μιλάει με βάση τις προσωπικές του εμπειρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Εγώ τα βάζω μόνο με όσους θεωρούν ότι κάνουν οι άλλοι μόνο λάθη που πηγάζουν από ζήλια, επειδή (όπως νομίζουν) δεν αντέχουν το "φως" τους. Δυστυχώς συναντάμε καθημερινά πολλά τέτοια παραδείγματα.
Οι προσωπικές επιλογές και αποφάσεις έπειτα από ώριμη σκέψη και αυτοκριτική δείχνουν έναν έξυπνο άνθρωπο που λογαριάζει και τη ζωή του και τους γύρω του. Αυτό είναι απόλυτα σεβαστό. Ζήλια φυσικά και μπορεί να υπάρχει ακόμη κι αν εσύ δεν δίνεις δικαίωμα. Δεν είναι, ωστόσο, γυναικείο προσόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ok gays..Έχετε δίκαιο..ΜΟΝΟ ΕΓΩ αλλα μονο εγω βλέπω στη ζωη τις περισσοτερες φορες (δε μιλώ απόλυτα) οταν γκρεμιζεται μια φιλία αφορα γυναίκες και όχι αντρες με αίτια να προερχονται απο λαδιά της αλλης..Επίσης εγω δεν ανέφερα προσωπικές μου φιλίες που χάλασαν και αγνοώ το γιατί.Απλα σε καθε πραγμα στη ζωη υπάρχουν ασφαλώς και εξαιρέσεις.....Ηταν αυτονόητο και περττο να το αναφερω ακομη και για μένα τη σουπερ μισογύνη! :)
Και ξερεις κάτι καλυτερα μισογύνη με λίγες δίπλα μου ,παρα κορόιδο. :)
Καλη καρδιά λοιπον και μακριά απο μισογυνηδες :D

αα και αν παρατηρήσω οτι απο τους 8 που σχολιασαν οι 5(εκτος μιας) ειναι γυναικες (που στα σχολια τους τα λικε ειναι παλι απο γυναικες)που κατακεραυνώνουν αυτα που λεω,υποστηριζοντας η μια την αλλη ...ναι ναι εχετε δίκιο ειμαι πολυ υπερβολικη και μισογυνης...πααρα πολυ..
Είναι πολύ ηλίθια γενίκευση τι περιμένεις; Το αν μπορείς να κάνεις φιλίες ή όχι έχει να κάνει με τον χαρακτήρα που κουβαλάει ο κάθε άνθρωπος. Επίσης οι αληθινοί/σταθεροί φίλοι είναι πολύ λίγοι για αυτό θα τύχει με πολλούς να χαθείς με τον καιρό, να τα σπάσετε ή να παιχτεί λαδιά. Δεν είναι τόσο περίεργο αλλά τώρα η μαλακία όλες οι γυναίκες δεν έχουν φιλίες γιατί είναι ζηλιάρες ενώ όλοι οι άντρες κάνουν σούπερ φιλίες νοοοοπ. Και ποια ζήλια δηλαδή αν είσαι ένας τύπος παρτάκιας δεν θα σε κάτσει φιλία για φιλία είτε είσαι γυναίκα είτε άντρας. Η λέξη κλειδί σε όλα αυτά είναι η ειλικρίνεια που οι πραγματικοί φίλοι την αντέχουν και τη δέχονται ενώ οι άλλοι πάνε στο διάολο. Δεν έχει να κάνει με τα φύλα. Simple as that.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deviljoy

Νεοφερμένος

Ο deviljoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γλυκειά μου,τους ρόλους μου ,τους κάνω σε λίγους και καλούς...Όχι άιντε χάιντε όλοι μέσα στο χωρό.
Εγώ ξέρεις τι δε καταλαβαίνω?
Γιατί οι γυναίκες τις περισσότερες φορές "χωρίς λόγο" γίνονται τόσο ζηλιάρες?:hmm:
Απίστευτο :/:
Απορώ γιατί οι αντρες έχουν τόση καλή χημεία μεταξύ τους,δένονται τόσο γρηγορα με τον άλλον ακόμη και όταν αυτόν μπορεί να τον γνωρίζουν μόνο 1 βδομάδα,1 μήνα π.χ. και δημιουργούν γερή-δυνατή-αληθινή φιλία(στοιχείο που εκλείπει στις μέρες μας).Και όσα χρόνια και αν θα περάσουν παραμένουν φίλοι...Εχουν ντομπρες συμπεριφορές και δε στέκονται σε μικροπράγματα και βλακώδεις διαφορές.(μιλώντας στο σύνολο πάντα)
Αντιθέτως η γυναικεία φιλία χτίζεται μακροπρόθεσμα και με πολύ κόπο.Και παρόλ' αυτά η μία κάτι μοχθηρό θα κρύβει στο βαθος της καρδιάς της για την άλλη στο τέλος...Δεν είναι τυχαίο το γεγονός οτι βλέπουμε συνεχώς αντρικές φιλίες αλώβητες στο χρονο που όλο και πιο πολύ συσφίγγονται ,ενώ γυναικείες ελάχιστες ..:/: Οπως επίσης και "φίλες" που ήταν χρόνια μαζί και στο τέλος σπάσανε γιατι καποια έκανε στραβή...
Τραγικό!:hmm:

Πιστεύω πως η διαφορά μεταξύ των αντρικών και γυναικείων φιλιών βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στο τρόπο ερωτικής προσέγγισης. Τι θέλω να πω. Οι άντρες κατά κύριο ρόλο προσεγγίζουν ενεργητικά το αντίθετο φύλο, δηλαδή όταν τους αρέσει κάποια κάνουν την πρώτη κίνηση, ενώ οι γυναίκες προσεγγίζουν παθητικά, δηλαδή χρησιμοποιούν την εμφάνισή τους για να προσελκύσουν τον άντρα που τους αρέσει. Σε μια αντρική φιλία λοιπόν, δεν υπάρχει ερωτικός ανταγωνισμός, επειδή είναι αυτοί που διαλέγουν ποια θα προσεγγύσουν και έτσι οι επιτυχίες του ενός δεν δρουν ανασταλτικά προς τις επιτυχίες του άλλου. Σε μια γυναικεία φιλία τώρα τα πράγματα είναι διαφορετικά. Επειδή και οι δύο προσελκύουν παθητικά δημιουργείται ερωτικός ανταγωνισμός, αν για παράδειγμα η μία από τις δύο είναι πιο όμορφη οι περισσότεροι άντρες θα προσεγγίζουν αυτή και όχι τη φίλη της. Και σε αντίθεση με τους άντρες που μπαίνουν σε ένα μπαρ και λένε θα την πέσω σε αυτήν και άρα μπορούν να "μοιράσουν" τις γυναίκες οι γυναίκες δεν μπορούν κάτι αντίστοιχο. Αν για παράδειγμα ένας άντρας αρέσει στην Α αλλά αυτουνού του αρέσει η Β και της την πέσει τι θα κάνει η Β? Θα πει πήγαινε στη φίλη μου? Η Α αυτομάτως θα το λάβει σαν προσβολή, ότι είναι η δεύτερη επιλογή γιατί ο άλλος διάλεξε την φίλη της.

Επίσης ένας λόγος είναι η βάση τις φιλίας. Οι περισσότερες αντρικές φιλίες βασίζονται σε κοινές δραστηριότητες. Είμαστε φίλοι γιατί παίζουμε μπάσκετ μαζί, πάμε μαζί στο γήπεδο, δουλεύουμε μαζί κτλ. Οι γυναίκες φίλιες από την άλλη βασίζονται στα συναισθήματα, είναι φίλη μου γιατί με καταλαβαίνει κτλ. Όταν βάλεις το συναίσθημα σε συνδυασμό με τον παραπάνω ανταγωνισμό που είπα έχεις ένα αρκετά εκρηκτικό μείγμα. Επίσης οι άντρες είναι πιο φόρα παρτίδα. Όταν γίνει η παρεξήγηση συνήθως θα υπάρξει μια αποσυμφόρηση της κατάστασης με ξυλίκι για παράδειγμα, ενώ οι γυναίκες σπάνια θα μαλώσουν, αλλά θα κρατήσουν απωθημένα η μία στην άλλη, πράγμα που διαβρώνει περισσότερο την φιλία.

Όλα αυτά φυσικά είναι στερεοτυπικά, δηλαδή αφορούν τους μέσους όρους. Προφανώς και μπορούν να υπάρξουν γυναικείες φιλίες πολύ καλύτερες από αντρικές, αλλά σαν μέσο όρο θα έλεγα πως οι άντρες κάνουν καλύτερες φιλίες με πολύ λιγότερο δράμα.

Όσον αφορά τις φιλίες μεταξύ φύλων, θα έλεγα πως είναι εφικτές, κυρίως όταν δεν υπάρξει ερωτικό ενδιαφέρον. Εγώ προσωπικά έχω αρκετές γυναίκες φίλες και όλες είναι γυναίκες οι οποίες δεν μου αρέσουν ερωτικά και δεν αρέσω κι εγώ σ' αυτές. Βέβαια πιστεύω πως οι φιλίες μεταξύ του ίδιου φίλου θα είναι πάντα δυνατότερες από τις άλλες, απλά και μόνο επειδή μπορούν να μοιραστούν περισσότερα πράγματα και επειδή έχουν τον ίδιο τρόπο σκέψης. Κοινώς είναι αυτό που λέμε υπάρχουν πράγματα που μόνο οι άντρες/γυναίκες μπορούν να καταλάβουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εγώ παιδιά θα θέσω κι άλλη παράμετρο, επειδή το έχω πετύχει στα μέχρι τώρα - 27 χρόνια μου - δύο φορές.

Αρχικά να πω ότι ως ομοφυλόφιλος που το έχω συνειδητοποιήσει από το δημοτικό, είχα αγόρια κολλητούς (όχι απλά φίλους), σε όλα μου τα σχολικά χρόνια. Ακριβώς το ότι δεν τους έβλεπα ερωτικά, τους έκανε φίλους κι ας ήμασταν πολύ δεμένοι. Περιττό να πω το ίδιο και για τις φιλίες μου με γυναίκες. Τις βλέπω εντελώς σαν φίλες. Έχει τύχει να μου την πέσει στην ψύχρα γυναίκα και όντας τόσο ανυποψίαστος, μου πήρε αντικανονικά πολλή ώρα να το καταλάβω. :redface:

Η νέα παράμετρος: έχω γνωρίσει ζευγάρια ίδιου φύλου (ένα ζευγάρι αντρών κι ένα ζευγάρι γυναικών) όπου και στις δύο περιπτώσεις ο ένας ήταν straight - κατά πως δήλωνε - και κατέληξε να έχει ερωτική σχέση με τον άλλον. Βέβαια να πω ότι και στις δύο περιπτώσεις που ξέρω, τα άτομα της κάθε σχέσης:
- ήταν νεαρά (εύρος 20 - 24 χρονών)
- ξεκινήσανε ως φίλοι και ταιριάξαν τόσο σαν άνθρωποι που "είπαν" να το γυρίσουν σε επίσημη σχέση και σεξουαλικό

Εμένα αν με ρωτάτε, δεν νομίζω να μπορούσα να το κάνω, αλλά μου κάνει εντύπωση που παρόλο που δεν είμαι και πολύ μεγάλος σε ηλικία και δεν ξέρω και πολύ κόσμο, έχω πετύχει το φαινόμενο μέχρι στιγμής 2 φορές! Οπότε το συμπέρασμά μου είναι ότι κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή καθώς μιλάμε για σεξουαλικότητα, με αποτέλεσμα να μην είναι θέμα φύλου η φιλία, αλλά του πως αλληλεπιδρούν δύο άνθρωποι σε μια σχέση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πιστεύω πως η διαφορά μεταξύ των αντρικών και γυναικείων φιλιών βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στο τρόπο ερωτικής προσέγγισης. Τι θέλω να πω. Οι άντρες κατά κύριο ρόλο προσεγγίζουν ενεργητικά το αντίθετο φύλο, δηλαδή όταν τους αρέσει κάποια κάνουν την πρώτη κίνηση, ενώ οι γυναίκες προσεγγίζουν παθητικά, δηλαδή χρησιμοποιούν την εμφάνισή τους για να προσελκύσουν τον άντρα που τους αρέσει. Σε μια αντρική φιλία λοιπόν, δεν υπάρχει ερωτικός ανταγωνισμός, επειδή είναι αυτοί που διαλέγουν ποια θα προσεγγίσουν και έτσι οι επιτυχίες του ενός δεν δρουν ανασταλτικά προς τις επιτυχίες του άλλου. Σε μια γυναικεία φιλία τώρα τα πράγματα είναι διαφορετικά. Επειδή και οι δύο προσελκύουν παθητικά δημιουργείται ερωτικός ανταγωνισμός, αν για παράδειγμα η μία από τις δύο είναι πιο όμορφη οι περισσότεροι άντρες θα προσεγγίζουν αυτή και όχι τη φίλη της. Και σε αντίθεση με τους άντρες που μπαίνουν σε ένα μπαρ και λένε θα την πέσω σε αυτήν και άρα μπορούν να "μοιράσουν" τις γυναίκες οι γυναίκες δεν μπορούν κάτι αντίστοιχο. Αν για παράδειγμα ένας άντρας αρέσει στην Α αλλά αυτουνού του αρέσει η Β και της την πέσει τι θα κάνει η Β? Θα πει πήγαινε στη φίλη μου? Η Α αυτομάτως θα το λάβει σαν προσβολή, ότι είναι η δεύτερη επιλογή γιατί ο άλλος διάλεξε την φίλη της.

Στους άντρες όμως και πάλι υπάρχει ανταγωνισμός. Παρόλο που η ομορφιά είναι πράγμα υποκειμενικό, αρκετές φορές θα συμφωνήσουμε σαν παρέα ως προς το ποια είναι η ωραία της απέναντι παρέας. Λέω αρκετές επειδή μου έχει τύχει να μην συμφωνούμε, ωστόσο αν έχεις απέναντι σου μια ωραία με πολλές μέτριες ας το πούμε τότε η διαφορά φαίνεται. Οπότε εκεί αυτομάτως αν έχεις στην παρέα σου κάποιον αρρενωπό ή πιο κοντά σε αυτό που θεωρούν τέλειο οι γυναίκες, τότε συμβιβάζεσαι και κοιτάς από τις άλλες ποια είναι η καλύτερη. Είναι ένας είδος ανταγωνισμού και αυτός. Τι πάει να πει "μοιράσουν", οι μοιρασιές δεν είναι ισάξιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deviljoy

Νεοφερμένος

Ο deviljoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Στους άντρες όμως και πάλι υπάρχει ανταγωνισμός. Παρόλο που η ομορφιά είναι πράγμα υποκειμενικό, αρκετές φορές θα συμφωνήσουμε σαν παρέα ως προς το ποια είναι η ωραία της απέναντι παρέας. Λέω αρκετές επειδή μου έχει τύχει να μην συμφωνούμε, ωστόσο αν έχεις απέναντι σου μια ωραία με πολλές μέτριες ας το πούμε τότε η διαφορά φαίνεται. Οπότε εκεί αυτομάτως αν έχεις στην παρέα σου κάποιον αρρενωπό ή πιο κοντά σε αυτό που θεωρούν τέλειο οι γυναίκες, τότε συμβιβάζεσαι και κοιτάς από τις άλλες ποια είναι η καλύτερη. Είναι ένας είδος ανταγωνισμού και αυτός. Τι πάει να πει "μοιράσουν", οι μοιρασιές δεν είναι ισάξιες.

Δεν υπάρχει αυτό που λες, ή τουλάχιστο δεν το έχω συναντήσει ποτέ ούτε σε παρέα μου, ούτε σε παρέα άλλων. Σε δύο παρέες που έχω, έχω δυο φίλους που είναι αυτό που λες, ψιλοί, γεροδεμένοι, με αρρενωπά χαρακτηριστικά, άντρες δηλαδή που κάθε γυναίκα στον πλανήτη βρίσκει αντικειμενικά ελκυστικούς. Όταν βγαίνουμε έξω και τύχει για παράδειγμα να αρέσει και στους δυο μας η ίδια κοπέλα, απλά θα το συζητήσουμε και θα της μιλήσει αυτός που το θέλει περισσότερο, ασχέτως του ότι ο άλλος μπορεί απλά να με καπελώσει άνετα. Υπάρχει αυτό που λέμε bro code. Απλά αν ήμασταν γυναίκες και ενεργούσαμε παθητικά, εγώ θα δα είχα καμία ελπίδα αν καθόμουν δίπλα της, γιατί όλοι οι άντρες θα πήγαιναν εκεί και εγώ δεν θα φαινόμουν καν, ενώ αυτή δεν θα μπορούσε να κάνει και τίποτα (τι να κάνει να σταματήσει να είναι όμορφη?). Έτσι εγώ θα έχανα πιθανούς άντρες απλά και μόνο γιατί ήμουν δίπλα της και υπήρχε αυτή η σύγκριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καταλαβαίνω αυτό που λες, ήθελα να το γενικεύσω λίγο μιας και οι άντρες ανταγωνίζονται ωστόσο όχι στην ίδια παρέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evalliaChefαρα

Νεοφερμένος

Η evalliaChefαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Δεν υπάρχει αυτό που λες, ή τουλάχιστο δεν το έχω συναντήσει ποτέ ούτε σε παρέα μου, ούτε σε παρέα άλλων. Σε δύο παρέες που έχω, έχω δυο φίλους που είναι αυτό που λες, ψιλοί, γεροδεμένοι, με αρρενωπά χαρακτηριστικά, άντρες δηλαδή που κάθε γυναίκα στον πλανήτη βρίσκει αντικειμενικά ελκυστικούς. Όταν βγαίνουμε έξω και τύχει για παράδειγμα να αρέσει και στους δυο μας η ίδια κοπέλα, απλά θα το συζητήσουμε και θα της μιλήσει αυτός που το θέλει περισσότερο, ασχέτως του ότι ο άλλος μπορεί απλά να με καπελώσει άνετα. Υπάρχει αυτό που λέμε bro code. Απλά αν ήμασταν γυναίκες και ενεργούσαμε παθητικά, εγώ θα δα είχα καμία ελπίδα αν καθόμουν δίπλα της, γιατί όλοι οι άντρες θα πήγαιναν εκεί και εγώ δεν θα φαινόμουν καν, ενώ αυτή δεν θα μπορούσε να κάνει και τίποτα (τι να κάνει να σταματήσει να είναι όμορφη?). Έτσι εγώ θα έχανα πιθανούς άντρες απλά και μόνο γιατί ήμουν δίπλα της και υπήρχε αυτή η σύγκριση.

συγγνώμη αλλά δεν έχω καταλάβει μάλλον.Άντρας είσαι ή γυναίκα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deviljoy

Νεοφερμένος

Ο deviljoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Νέα έρευνα: Γιατί δεν υπάρχει φιλία ανάμεσα σε έναν άνδρα και μια γυναίκα

Ξυπνάς ένα ωραίο πρωί και αναρωτιέσαι, αν η σχέση σου με τον κολλητό σου είναι πράγματι φιλική ή πρόκειται για κάτι περισσότερο, που απλά δεν είχες συνειδητοποιήσει έως τώρα.
Το ζήτημα της φιλίας ανάμεσα στα δύο φύλα απασχολεί πράγματι πολλούς ανθρώπους και ανήκει σε εκείνα τα ερωτήματα που δεν παίρνουν ποτέ σαφή απάντηση.
Μια νέα έρευνα έρχεται ωστόσο να ξεκαθαρίσει τα πράγματα ρίχνοντας φως στο θέμα, με τη διαφορά, ότι δεν το προσεγγίζει με το κριτήριο της σεξουαλικής έλξης, αλλά βάζει στο επίκεντρο το πώς ορίζει κάθε φύλο το θέμα της φιλίας.
Ενώ λοιπόν οι γυναίκες θεωρούν τους καλύτερους τους φίλους σαν αδερφές ψυχές τους, οι άντρες από τη δική τους πλευρά βλέπουν τις φίλες τους με χαλαρή διάθεση, λέει ο καθηγητής Ρόμπιν Ντάνμπαρ από το Πανεπιστήμιο του Oxford, που κατέληξε στο συμπέρασμα αυτό έπειτα από μελέτη στις αλλαγές που σημειώνει μια φιλική σχέση, όταν τα άτομα περνούν από το σχολείο στο Πανεπιστήμιο.
«Μια φιλία ανάμεσα σε κορίτσια, που άντεξε στο χρόνο, εξαρτιόταν από το πόσο συχνή τηλεφωνική επαφή είχαν μεταξύ τους. Στην περίπτωση των αντρών όμως, αυτού του τύπου η επαφή και επικοινωνία δεν ήταν προϋπόθεση. Αυτό που στήριζε τη φιλία των αγοριών ήταν οι κοινές τους δραστηριότητες: να βγουν για ένα ποτό, να παρακολουθήσουν έναν αγώνα. Οι γυναίκες έχουν σαφέστατα πιο στενούς φιλικούς δεσμούς, σε αντίθεση με τους άντρες, που μπορούν απλά να συμβιβαστούν με την παρουσία κάποιου αριθμού άλλων αντρών και να μοιράζονται πράγματα και εμπειρίες. Είναι πιο χαλαροί οι άντρες», λέει ο καθηγητής, που σημειώνει ότι αυτή η συμπεριφορά τους επεκτείνεται και στις φιλικές τους σχέσεις με το αντίθετο φύλο.
Η παραπάνω εικόνα πιθανότατα να μην σε ξενίσει, ιδιαίτερα αν είχες την τύχη ή την ατυχία να έχεις κάποιον κολλητό στα είκοσι ή τα τριάντα σου. Στην αρχή, τα πράγματα έμοιαζαν να κυλούν υπέροχα. Βγαίνατε, περνούσατε καλά, διασκεδάζατε, μοιραζόσασταν προβλήματα και συμβουλεύατε ο ένας τον άλλο. Μέχρι τη στιγμή που άρχισε μια νέα σχέση, μετακόμισε σε άλλη περιοχή ή άλλαξε δουλειά. Οταν αλλάξει κάτι στη ζωή των αντρών, τότε απλά σε αντικαθιστούν με αυτό και δεν βρίσκουν ποτέ λίγο χρόνο να σου αφιερώσουν.
Οι άντρες δεν βλέπουν τη φιλία με τον τρόπο που το κάνουμε εμείς οι γυναίκες. Το σεξ δεν είναι η αιτία. Αυτό που φταίει είναι η προσπάθεια που πρέπει να καταβάλλουν για να διατηρήσουν μια τέτοια σχέση. Για τους άντρες πάντα υπάρχει η εναλλακτική λύση στη γωνία, να τους περιμένει για μια έξοδο.
Ποια η γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν έχει άδικο. Για την τελευταία παράγραφο όμως, νομίζω κάπως υπερβάλει. Δηλαδή αν ένας άνδρας βρει μια γυναίκα προφανώς θα της δίνει πολύ περισσότερο χρόνο από ότι έκανε σε άλλες φίλες του παλιότερα.

Γενικότερα για το θέμα: Εγώ έχω δει σχεδόν όλες τις εμφανίσιμες κατά τη γνώμη μου φίλες και ερωτικά. Για να είναι φίλη μου σημαίνει ότι μου αρέσει να είμαι μαζί της και αν είναι και αν τη βρίσκω και γοητευτική γιατί να μην την κοιτάξω διαφορετικά; Όλο και κάποια στιγμή θα σκεφτεί ο άνδρας "τι θα γινόταν αν...". Οι γυναίκες δεν το κάνετε ποτέ αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.

Ποιά είναι η γνώμη μας για αυτούς τους τύπους ανθρώπων; Μα την φανερώνουμε έμπρακτα υποθέτω, άμα γουστάραμε το στυλ, θα ήμασταν σαν αυτούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Για να είναι φίλη μου σημαίνει ότι μου αρέσει να είμαι μαζί της και αν είναι και αν τη βρίσκω και γοητευτική γιατί να μην την κοιτάξω διαφορετικά; Όλο και κάποια στιγμή θα σκεφτεί ο άνδρας "τι θα γινόταν αν...". Οι γυναίκες δεν το κάνετε ποτέ αυτό;

Μπορεί να είναι φίλη σου αλλά να μην ταιριάζουν οι απόψεις σας ή να μη σού αρέσουν οι επιλογές της. Και τότε ερωτικά θα τη δεις;
Κατά τη γνώμη μου οι γυναίκες είναι πιο ξεκάθαρες στα θέλω τους. Αν επιλέξουν κάποιον άντρα για φίλο δε νομίζω οτι θα τον δουν κάποια στιγμή διαφορετικά. Κι αν τον δουν θα σημαίνει οτι πάντοτε υπήρχε κάπου μέσα τους αλλά δεν το είχαν αντιληφθεί. Είχα κατά καιρούς φίλους (με κοπέλες δεν μπορώ να κάνω παρέα ως επί το πλείστον) με τους οποίους παίζαμε σφαλιάρες που λέει ο λόγος. Αυτούς δε θα μπορούσα ποτέ να τους δω ερωτικά.
Μια γυναίκα επιλέγει τον άντρα κι όχι το ανάποδο πιστεύω. Και έτσι οι όροι τίθενται από αυτήν.

Ποιά είναι η γνώμη μας για αυτούς τους τύπους ανθρώπων; Μα την φανερώνουμε έμπρακτα υποθέτω, άμα γουστάραμε το στυλ, θα ήμασταν σαν αυτούς

Η ερώτηση ήταν, "Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;". Μάλλον δεν το έθεσα σωστά. Εσείς σε ποιους ανθρώπους αναφέρεστε;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Η ερώτηση ήταν, "Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;". Μάλλον δεν το έθεσα σωστά. Εσείς σε ποιους ανθρώπους αναφέρεστε;:hmm:

Ωπσ, παραξήγησησ, σόρι. Σε αυτούς : '' Οι άντρες δεν βλέπουν τη φιλία με τον τρόπο που το κάνουμε εμείς οι γυναίκες. Αυτό που φταίει είναι η προσπάθεια που πρέπει να καταβάλλουν για να διατηρήσουν μια τέτοια σχέση. Για τους άντρες πάντα υπάρχει η εναλλακτική λύση στη γωνία, να τους περιμένει για μια έξοδο.'' αναφερόμανα.
Τώρα, αναφορικά με το ερώτημα, θέλει και ρώτημα; Όταν από τους 3 κολλητούς μου οι 2 είναι κοπέλες; Η μία 19 χρόνια πια και η άλλη σχεδόν 15; Χρειάζονται ειδικοί κανόνες βέβαια, διαφορετικοί από αυτούς μιάς στενής φιλίας με ομοφύλους, αλλά ναι ναι ναι!!! Και πάλι ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Τώρα, αναφορικά με το ερώτημα, θέλει και ρώτημα; Όταν από τους 3 κολλητούς μου οι 2 είναι κοπέλες; Η μία 19 χρόνια πια και η άλλη σχεδόν 15; Χρειάζονται ειδικοί κανόνες βέβαια, διαφορετικοί από αυτούς μιάς στενής φιλίας με ομοφύλους, αλλά ναι ναι ναι!!! Και πάλι ναι

Ποιες είναι οι συγκεκριμένες προϋποθέσεις που πρέπει να συντρέχουν για να πετύχει αυτό λέτε;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Ποιες είναι οι συγκεκριμένες προϋποθέσεις που πρέπει να συντρέχουν για να πετύχει αυτό λέτε;:hmm:

χμμ, είναι κάπως προσωπικό αυτό φοβάμαι. Κι ούτε ξέρω αν έχουν καθολική ισχύ σε όλες τις στενές μακροχρόνιες φιλίες μεταξύ γυναικών και αντρών.
Αυτό ας εκθέσω μόνο. Καθώς μεγαλώναμε, ούτε καμία δική μου προσωπική σχέση τις πολυπήγαινε και τις 2, αλλά ούτε και της μιάς η μόνιμη σχέση αντέχει εμένα. Αλλά φταίμε και οι τρεις μας σ' αυτό, κι εγώ κι αυτές εννοώ. Ίσως ήμασταν πιο διαχυτικοί απ΄ όσο ήταν επιτρεπτό, ίσως φανερώναμε την απόλυτη εκτίμηση και εμπιστοσύνη που έχουμε μεταξύ μας πιο πολύ απ' όσο μπορούν να ανεχτούν οι προσωπικές μας σχέσεις. Οπότε έχουμε καταλήξει να εκδηλώνουμε την φιλία μας κάπως λαθραία ας το πω, χρόνια τώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
χμμ, είναι κάπως προσωπικό αυτό φοβάμαι. Κι ούτε ξέρω αν έχουν καθολική ισχύ σε όλες τις στενές μακροχρόνιες φιλίες μεταξύ γυναικών και αντρών.
Αυτό ας εκθέσω μόνο. Καθώς μεγαλώναμε, ούτε καμία δική μου προσωπική σχέση τις πολυπήγαινε και τις 2, αλλά ούτε και της μιάς η μόνιμη σχέση αντέχει εμένα. Αλλά φταίμε και οι τρεις μας σ' αυτό, κι εγώ κι αυτές εννοώ. Ίσως ήμασταν πιο διαχυτικοί απ΄ όσο ήταν επιτρεπτό, ίσως φανερώναμε την απόλυτη εκτίμηση και εμπιστοσύνη που έχουμε μεταξύ μας πιο πολύ απ' όσο μπορούν να ανεχτούν οι προσωπικές μας σχέσεις. Οπότε έχουμε καταλήξει να εκδηλώνουμε την φιλία μας κάπως λαθραία ας το πω, χρόνια τώρα

Μού θυμίσατε μια ιστορία που ίσως έχω ξαναγράψει εδώ. Είχα ένα φίλο κάποτε με τον οποίο κάναμε διακοπές μαζί από έφηβοι. Στην παρέα του καλοκαιριού υπήρχε μια κοπέλα που ήταν ας πούμε ζωηρούλα, ομορφούλα, πεταχτούλα και φλέρταρε με όλους (ας την πούμε Μαρία). Αυτός ο φίλος μου γούσταρε να κάνει παρέα μαζί της και να πειράζονται για το οφθαλμόλουτρο της υπόθεσης και για να την επιδεικνύει και στα κλαμπ που πηγαίναμε τότε. Κάποια στιγμή στα 27 μας περίπου ο φίλος μου αυτός βρήκε μια κοπέλα και έκανε σοβαρή σχέση. Το επόμενο καλοκαίρι λοιπόν με την πεταχτούλα - ομορφούλα ήταν απόμακρος. Τον ρώτησα λοιπόν, γιατί φέρεσαι έτσι στη Μαρία; Και μού απαντά "γιατί δε θέλω κι η κοπέλα μου να κάνει παρέα με ένα Μάριο".:yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Μού θυμίσατε μια ιστορία που ίσως έχω ξαναγράψει εδώ. Είχα ένα φίλο κάποτε με τον οποίο κάναμε διακοπές μαζί από έφηβοι. Στην παρέα του καλοκαιριού υπήρχε μια κοπέλα που ήταν ας πούμε ζωηρούλα, ομορφούλα, πεταχτούλα και φλέρταρε με όλους (ας την πούμε Μαρία). Αυτός ο φίλος μου γούσταρε να κάνει παρέα μαζί της και να πειράζονται για το οφθαλμόλουτρο της υπόθεσης και για να την επιδεικνύει και στα κλαμπ που πηγαίναμε τότε. Κάποια στιγμή στα 27 μας περίπου ο φίλος μου αυτός βρήκε μια κοπέλα και έκανε σοβαρή σχέση. Το επόμενο καλοκαίρι λοιπόν με την πεταχτούλα - ομορφούλα ήταν απόμακρος. Τον ρώτησα λοιπόν, γιατί φέρεσαι έτσι στη Μαρία; Και μού απαντά "γιατί δε θέλω κι η κοπέλα μου να κάνει παρέα με ένα Μάριο".:yes:

Απλά καμία σχέση, οπότε απορώ για το λινκ συνειρμών. Πιθανότατα εγώ φταίω που είμαι τόσο συνοπτικός. Αν έλεγα πως η σχέση μας είναι πιο εξ αίματος κι από αδερφική, θα σας βοηθούσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top