Κριτήρια επιλογής επαγγέλματος

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αντιγράψτε και επικολλήστε 2 φορές την παρακάτω λίστα στο μήνυμα σας. Στην πρώτη γράψτε δίπλα στο κάθε κριτήριο το ποσοστό που θα έπρεπε να επηρεάζει μια σωστή επαγγελματική επιλογή και στη δεύτερη το ποσοστό που λάβατε εσείς υπόψιν το συγκεκριμένο κριτήριο όταν επιλέξατε τι επάγγελμα θα ακολουθήσετε (αν έχετε ακολουθήσει πολλά, βάλτε τα για το τελευταίο, αν δεν έχετε διαλέξει ακόμη επάγγελμα απλά μην το επικολλήσετε δεύτερη φορά, μείνετε σε τι θεωρείτε σωστό). Προσπάθησα να σκεφτώ όσο το δυνατόν περισσότερα κριτήρια μπορεί να λάβει υπόψιν κάποιος (ασχέτως αν τα θεωρώ σωστά ή λάθος), αν έχετε να προτείνετε κάτι ακόμη κάντε το.

Προτίμηση: ??%
Χρήματα: ??%
Κύρος: ??%
Εργασία συγγενών/υπάρχουσες γνωριμίες: ??%
Γνώμη οικογένειας/γνωστών: ??%
Ευκολία σπουδών: ??%
Ποιότητα σπουδών: ??%
Ευκολία επαγγέλματος: ??%
Ευκολία εξεύρεσης θέσης εργασίας: ??%
Αξιοποίηση των ικανοτήτων σας: ??%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Προτίμηση: 15%
Χρήματα: 30%
Κύρος: 20%
Εργασία συγγενών/υπάρχουσες γνωριμίες: 0%
Γνώμη οικογένειας/γνωστών: 0%
Ευκολία σπουδών: 5%
Ποιότητα σπουδών: 5%
Ευκολία επαγγέλματος: 10%
Ευκολία εξεύρεσης θέσης εργασίας: 5%
Αξιοποίηση των ικανοτήτων σας: 10%

EDIT:

εβγαλα και αθρισμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εχμμμ πρέπει όλα μαζί να έχουν άθροισμα 100%...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
καλυτερα τωρα;;;
Τώρα είναι σωστό απο αυτής της απόψεως αλλά είχα πει να βάλετε 2 λίστες, μια με τη θεωρείτε σωστό και μια με τι κάνατε εσείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
γιατι καλε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
γιατι καλε;;;
Γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις αυτά τα 2 διαφέρουν. Αν σε σένα δεν διαφέρουν τότε οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Προτίμηση: 50% (πάει μαζί με το αξιοποίηση των ικανοτήτων μου)
Χρήματα: 25%
Κύρος: 0%
Εργασία συγγενών/υπάρχουσες γνωριμίες: 0%
Γνώμη οικογένειας/γνωστών: 0%
Ευκολία σπουδών: 0%
Ποιότητα σπουδών: 15%
Ευκολία επαγγέλματος: 0%
Ευκολία εξεύρεσης θέσης εργασίας: 10%
Αξιοποίηση των ικανοτήτων σας: 0%




οι δυο μου λιστες συμπίπτουν :P
εκανα αυτο που ηθελά εγω κι οχι αυτο που ήθελαν οι γυρω μου.... γιαυτο θεωρω ότι ειμαι και μια ΕΤΥΧΙΣΜΕΝΗ καθως και ΕΠΙΤΥΧΙΜΕΝΗ επαγγελματιας :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κουε μπέρδεψες λίγο το πρώτο. Το πρώτο αφορά τι ΘΕΛΕΤΕ να κάνετε, το τελευταίο τι ΜΠΟΡΕΙΤΕ, που μπορεί να είναι άσχετο. Πχ κάποιος μπορεί να θέλει να γίνει πχ οδοκαθαριστής (λέμε τώρα) ενώ να έχει ικανότητες να γίνει κορυφαίος βιολόγος αλλά να μην του αρέσει (τελείως τυχαίο το παράδειγμα).

Επίσης ούτε εσύ έκανες 2 λίστες, δλδ θεωρείς ΑΠΟΛΥΤΑ ιδανικά τα ποσοστά των επιλογών σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεν ειμαι σίγουρη αν το μπέρδεψα... γιατί αυτο που ήθελα μπορουσα και να το κάνω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι ρε παιδί μου αλλά αυτό είναι για αυτούς που διάλεξαν κάτι άλλο επειδή αξιοποιούσαν πλήρως τις ικανότητες τους σε αυτό ενώ σε αυτό που ήθελαν όχι ή επειδή σε αυτό που ήθελαν δεν είχαν τις ικανότητες οπότε διάλεξαν κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
νταξ, παω να το φτιαξω κι εσυ βγαλτα τα υπολοιπα off topic :P
αντε... αν θες διεγραψε τα κι ολας για πιο γρηγορα :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μπα, θα τα αφήσω γιατί μπορεί να κάνουν και άλλοι το ίδιο λάθος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Τι θα επρεπε...
Προτίμηση: 100%
Χρήματα: 50%
Κύρος: 2,3%
Εργασία συγγενών/υπάρχουσες γνωριμίες: χαχα%
Γνώμη οικογένειας/γνωστών: σιγαναμη%
Ευκολία σπουδών: 1%
Ποιότητα σπουδών: 40%
Ευκολία επαγγέλματος: 1%
Ευκολία εξεύρεσης θέσης εργασίας: 40%
Αξιοποίηση των ικανοτήτων σας: 70%

δεν τα εβαλα να βγαζουν ολα 100%, γιατι την προτιμηση τη θεωρω ετσι κι αλλιως 100% δεδομενη, οποτε ξεκινησα ετσι, μη με δειρετε πλιζ :~


Προσωπικα τωρα(oυτε αυτα θα βγαλουν 100:angel:):

Προτίμηση: 99%
Χρήματα: 20%
Κύρος: 0%
Εργασία συγγενών/υπάρχουσες γνωριμίες: 0%
Γνώμη οικογένειας/γνωστών: 0%
Ευκολία σπουδών: 0%
Ποιότητα σπουδών: 30%
Ευκολία επαγγέλματος: 0%
Ευκολία εξεύρεσης θέσης εργασίας: 40%
Αξιοποίηση των ικανοτήτων σας: 50%


Γενικα για μενα πανε με σειρα 1)προτιμηση, 2)αποκατασταση, 3)κλιση/ταλεντο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Σε ένα ιδανικό κόσμο
Προτίμηση: 30%
Αξιοποίηση των ικανοτήτων σας:30%
Ποιότητα σπουδών: 30%
Ευκολία εξεύρεσης θέσης εργασίας: 0%
Χρήματα: 10%
Κύρος: 0%
Εργασία συγγενών/υπάρχουσες γνωριμίες: 0%
Ευκολία επαγγέλματος: 0%
Ευκολία σπουδών: 0%
Γνώμη οικογένειας/γνωστών: 0%
(για μας τους παντρεμένους με παιδιά έχει και κάποια άλλα κριτήρια)

Στο δικό μας real κόσμος
Χρήματα: 99%
Και μετά όλα τα άλλα. (μην ακούω σαχλαμάρες):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα κριτήρια που που ακολούθησα εγώ για να διαλέξω την επαγγελματική μου σταδιοδρομία.
Προτίμηση: 25%
Χρήματα: 15%
Κύρος: 25%
Εργασία συγγενών/υπάρχουσες γνωριμίες: 0.5%
Γνώμη οικογένειας/γνωστών: 0.5%
Ευκολία σπουδών: 0%
Ποιότητα σπουδών: 4%
Ευκολία επαγγέλματος: 0%
Ευκολία εξεύρεσης θέσης εργασίας: 0%
Αξιοποίηση των ικανοτήτων σας: 25%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Είσαι απλά τυχερός και ανήκεις στην κατηγορία «δεν έχω υποχρεώσεις».
Εμένα και καρώτα να με βάλουν να πουλάω στο Dubai, για 10 000 ευρώ το μήνα, με δυνατότητα να ζήσω την οικογένεια μου αξιοπρεπές…το κάνω.

Ο κόσμος δεν είναι ιδανικός, και όταν εξαρτούνται άλλοι από σένα δεν μπορείς να πεις…αυτό μου αρέσει, αυτό θέλω εγώ να κάνω.

Αλλά είστε μικροί εσείς…σας χαίρομαι που ακόμα έχετε όνειρα…:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν σου δίνονταν η ευκαιρία να ασχοληθείς με το επάγγελμα των ονείρων σου με 3000? το μήνα αλλά και η ευκαιρία για 10.000? να πουλάς πατάτες στο dubai ... τι θα διάλεγες; ;)

Κάθε ικανός άνθρωπος μπορεί να βγάζει πολλά χρήματα σε οποιοδήποτε επάγγελμα, το θέμα είναι πόσοι ικανός άνθρωποι υπάρχουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αλλά είστε μικροί εσείς…σας χαίρομαι που ακόμα έχετε όνειρα…:)

"Καταλαβαίνεις οτι γέρασες όταν οι αναμνήσεις πάρουν τη θέση των ονείρων"
Γέρασες απο τα 34 roumana? Με απογοητεύεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
να πουλάς πατάτες στο dubai ... ;)
Καρώτα είπαμε…:)

Αν σου δίνονταν η ευκαιρία να ασχοληθείς με το επάγγελμα των ονείρων σου με 3000? το μήνα αλλά και η ευκαιρία για 10.000? να πουλάς πατάτες στο dubai ... τι θα διάλεγες;
Κοίτα. Εγω είμαι μια ικανή ζωγράφος(λέμε τώρα). Αλλά ως πωλήτρια μου δίνουν 10000. Θα δούλευα ως πωλήτρια και θα έκανα αυτό που σπούδαζα-αγαπούσα hobby. Όταν έχεις κάποιες ευθύνες δεν μπορείς να βλέπεις μόνο τι θέλεις εσύ.

Αν όμως μου δίνουν για το επάγγελμα των ονείρων 3000 εδώ, και 10000 εκεί…θα πήγαινα εκεί. Δεν πιστεύω ότι το κριτήριο «λεφτά» είναι τόσο ασήμαντο όσο το παρουσιάζετε. Αν έχετε άλλη οικονομική πηγή, εκτός το μισθό σας οκ. Αλλά όταν ζεις από τα δικά σου λεφτά…σιγά που δεν είναι σημαντικό κριτήριο. Δεν το πιστεύω.

Γέρασες απο τα 34 roumana? Με απογοητεύεις...
Απλά συμβιβάζομαι με αυτά που μου φέρνει η ζωή. Αν δεν το κάνω, δεν θα είμαι ευτυχισμένη ποτέ. Ίσος αυτό να σημαίνει ότι γέρασα…:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top