Νεοελληνική μιζέρια

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εγω για όλα αυτά εχω να πω μονο ένα πραγματακι....

Κάνετε λάθος άτομα παρέα :P

Χαμογελάστε το πρωι στο λεωφορείο/τραμ/ταξι/μποτιλιάρισμα/δάσκαλο/συνάδελφο/καθηγητή/ψιλικατζη/περιπτερα και θα δειτε ότι ειναι μεταδοτικο :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
prime μαλλον εσυ δεν καταλαβες τι ενοουσα εγω. Το να κανουμε κατι δεν πρεπει αναγκαστικα να ειναι διαδιλοση/απεργια και λοιπα ισχιρα μεσα. Πιο πολυ θα δουλευε να μην τα βλεπεις εσυ μιζερα, να δεινεις σε αλλους (οταν σου μιλαμε με μιζερια)οτι δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα και σιγα-σιγα κατι θα γινει. Με το να κανεις κατι εναντιων της απεργιας η του οπιουδηποτε αλλου προβληματος δεν λυνετε το θεμα. Με το να πεσει η ανεργια θα παψουν να λενε οτι εχουμε ανερια και θα λενε οτι δουλευουν τοσα ατομα που οι μισθοι ειναι χαμιλοι.. Το θεμα ειναι να διωξουμε την μιζερια απο μεσα μας.
Εγω πχ δεν σκευτομαι "Μαμωτο... αυριο γραφω.. χαλια θα τα παω παλι... δεν θα γινω τπτ στην ζωη μου, θα μεινω με ενα απολιτιριο λυκειου και αν" αλλα σκευτομαι "Γραφω παλι αυριο και δεν ειμαι καλα ετοιμασμενος... ε, τι να κανουμε, θα τα σκ@τ^σω σε αυτο το μαθημα αλλα θα προσπαθισω για καλυτερα στο επομενο και θα εξισωροπισω την κατασταση. Το πολυ-πολυ να διαβασω περισσοτερο του χρονου και να μπω σε μια ταξη παλι"
οπως θα επρεπε και ο καθενας να βρει μια λυση για το ποβληαμτα του και οχι να κλαιγετε απλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μου αρέσει το θέμα αυτό. Έχει πολύ θετική χροιά και δίνει ωραίο μήνυμα: να παλεύουμε για αυτό που μας αξίζει. Δεν μου αρέσει να τους βάζω όλους στο ιδιο τσουβάλι βέβαια και κατανοώ ότι σε αρκετές περιπτώσεις πράγματι τα προβλήματα είναι ικανά να σε γονατίσουν. Θαυμάζω τη μάνα μου που μεγάλωσε μόνη της 3 παιδιά παρά τις πάρα πολλές δυσκολίες που της έτυχαν και δεν θα μου ήταν καθόλου παράξενο αν κάποια στιγμή την έβλεπα να λυγίζει (ευτυχώς ποτέ δεν λύγισε).

Εάν υιοθετήσουμε μια διαφορετική, πιο αισιόδοξη στάση ζωής και επιτέλους πάψουμε να παίρνουμε τόσο σοβαρά το κάθετι, νομίζω πως θα κερδίσουμε πολλά και καλά χρόνια ζωής. Άγχος για 1002 πράγματα. Για τον έρωτα, τη δουλειά, το σπίτι, τα έξοδα, το μέλλον και και και και και... Δεν μας βγάζουν πουθενά. Μόνο ανακυκλώνουν την ανασφάλειά μας, κάνοντάς μας πιο μίζερους.

Επιτέλους, χαμογέλα... Η ζωή είναι μια τρέλα! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Επιτέλους, χαμογέλα... Η ζωή είναι μια τρέλα! :clapup:

ΠΑΜΕ ΓΕΡΑ ΡΕ!!!!!!!
:clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Μου τη δίνει το "νεοελληνική" στον τίτλο.
Προτιμώ το "μη-τριτοκοσμική".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Κατάλαβες τώρα λοιπόν γιατί έγινα τόσο χύμα;

Μυαλό, σεβασμός, γερά @@ και χαμόγελο. Όποιος δεν έχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αυτά καλύτερα να αυτοκτονήσει. Βαρέθηκα να βλέπω καγκουράκια να τρέχουν πίσω από ενα μάρσιπο. Της μαμάς που μαγειρεύει ως τα 40 τον/την αχαείρευτο/η, του μπαμπά που πληρώνει τα βλαμμένα του ως τα 40 γιατί έχουν ματώσει τα γεννητικά τους όργανα από την απραξία, της γκόμενας που φτύνει το καλό παιδι (ε ξέρνα τη ρε παλικάρι μου και πήγαινε αλλού), του γκόμενου που είναι ιδιότροπος αλλά δεν τον χωρίζουμε γιατί είναι ματσό και ο γάμος είναι ένα τυχερό που αν μας κάτσει δε το αφήνουμε, της γειτόνισσας που σε κουτσομπολεύει γιατι κάνεις σεξ καθε μέρα με το μελαχροινό παλικάρι.... Ρε αντε στα κομμάτια όλοι! Γι αυτό τα πήρα κάποια στιγμή και έβγαλα οτι ένιωθα στην επιφάνεια. Κάφρος; Ναι ρε, καλύτερα κάφρος και μάγκας παρά σοβαροφανής και μ...κας.

Θα τους ξερνάω όλους μέχρι να το κλείσουν ή μέχρι να γίνουν άνθρωποι! Δεν είναι θέμα μαγκιάς! Είναι τρόπος ζωής!


:clapup: :clapup: :thumbsup: εμπαινε αρχωντα, μαζι σου σε ολα.

εαν δεν του αρεσει του καθενος πως συμπεριφερωμαι προβλημα του ας κοιταει την δικια του δουλεια και να μην ασχολειτε με εμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Εγω για όλα αυτά εχω να πω μονο ένα πραγματακι....

Κάνετε λάθος άτομα παρέα :P

Χαμογελάστε το πρωι στο λεωφορείο/τραμ/ταξι/μποτιλιάρισμα/δάσκαλο/συνάδελφο/καθηγητή/ψιλικατζη/περιπτερα και θα δειτε ότι ειναι μεταδοτικο :clapup:
Σ'αυτό έχεις δίκιο! Εγώ τουλ το κάνω και όντως η αύρα είναι διαφορετική...

Αυτό όμως δεν μας κάνει λιγότερο μιζερους στην πλειοψηφία μας! Πες μου (όχι εσύ προσωπικά, γενικώς μιλάω...) ότι δεν συμβαίνουν συνέχεια συζητήσεις επιπέδου

παραδειγμα 1
Α: Αστα ρε γμτ δεν με πληρώσαν τις υπερωρίες ακόμα και έσκασε πρόλημα στα υδραυλικά και είμαι ταπί και ψύχραιμη ρε γμτ...

Β: Εγώ να δεις! Που ήρθε το κινητό 5000? και επίσης δάνεισα και στην μαρία και έφτιαξα μπλα μπλα μπλα και τελικά πάλι τη χρέωσα την καρτα 10000?! Να δω πως θα καταφέρω να τα ξεχρεώσω τώρα!

παράδειγμα 2
Α:πώς τα πάτε με τον Τάκη?
Β: όχι και τόσο καλά, σφαχτήκαμε πάλι χτες για μ@λ@κειες (το και το)
Α: Ναι, σε καταλαβαίνω. Και Ο Λάκης έτσι κάνει. Εγώ να δεις τι τραβάω (μπλα μπλα μπλα)

Μας αρέσει να μιζεριάζουμε τελικά :). Μην πει ένας άνθρωπος ότι έχει -οποιοδήποτε- πρόβλημα... Ο συνομιλητής του απευθείας το έχει επι 10! Και πείτε μου τώρα ότι είμαι η μοναδική που έχω συναντήσει τέτοιες καταστάσεις!!!
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
Μας αρέσει να μιζεριάζουμε τελικά :). Μην πει ένας άνθρωπος ότι έχει -οποιοδήποτε- πρόβλημα... Ο συνομιλητής του απευθείας το έχει επι 10! Και πείτε μου τώρα ότι είμαι η μοναδική που έχω συναντήσει τέτοιες καταστάσεις!!!
:P


Αυτό όμως δεν είναι μιζέρια....
Αυτό ειναι ο ΕΓΩκεντρισμός σε όλο του το μεγαλείο!
όταν ο συνομιλητής μου θεωρεί ότι ΟΛΟ το συμπαν περιστρέφεται ΜΟΝΟ γυρω από το άτομο του, εχει ακριβώς αυτη την αντίδραση...
Αν λοιπόν ξεκόψεις τέτοια άτομα απ τη ζωή σου.... σαφώς και θα βρεθεί το ατομο που θα συζτητήσεις μαζι του το προβλημα σου και θα σε βοηθησει όσο μπορει και άρα η μέρα σου θα ειναι καλύτερη και κατ επέκταση λιγοτερο μίζερη ;)

Αρα καλά λεω και επιμένω....
Κάνετε/κάνω με λάθος ανθρωπους παρέα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Είχαμε τυπώσει ένα σλόγκαν σε μπλουζάκι:
"Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται"
Κοντολογίς όποιος φοβάται τις μεγάλες αλλαγές στην ζωή του μένει εκεί που είναι βολέμενος, εκεί που το γαιδουράκι είναι δεμένο είτε στην δουλειά είτε στα προσωπικά.
Και φυσικά το να είσαι απλά βολεμένος και να μην κάνεις αυτό που πραγματικά θες σε κάνει δυστυχισμένο. Και μιζεριάζεις και παραπονιέσαι για όλα. Γιατί για όλα φταίνε οι άλλοι και ποτέ μα ποτέ εσύ που δεν έχεις την συναίσθηση να καταλάβεις πως όλες οι αλλαγές απαιτούν θυσίες.
Και τεσπά δεν μπορούμε στην ζωή να έχουμε όσα θέλουμε.
Πρέπει όμως να τα διεκδικήσουμε.

Ευτυχώς ποτέ στην ζωή μου δεν υπήρξα μίζερη.
Και ευτυχώς διπλά κανείς απο όσους έχω επιλέξει ως φίλους δεν υπήρξε επίσης.......κι ας μεγαλώσαμε μέσα σε μη προνομιακές καταστάσεις. Μάθαμε να διεκδικούμε και να επιτυγχάνουμε. Και ευτυχώς για μας δεν επαναπαυτήκαμε ούτε βολευτήκαμε ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Κοντολογίς όποιος φοβάται τις μεγάλες αλλαγές στην ζωή του μένει εκεί που είναι βολέμενος, εκεί που το γαιδουράκι είναι δεμένο είτε στην δουλειά είτε στα προσωπικά.
Και φυσικά το να είσαι απλά βολεμένος και να μην κάνεις αυτό που πραγματικά θες σε κάνει δυστυχισμένο. Και μιζεριάζεις και παραπονιέσαι για όλα. Γιατί για όλα φταίνε οι άλλοι και ποτέ μα ποτέ εσύ που δεν έχεις την συναίσθηση να καταλάβεις πως όλες οι αλλαγές απαιτούν θυσίες.
Και τεσπά δεν μπορούμε στην ζωή να έχουμε όσα θέλουμε.
Πρέπει όμως να τα διεκδικήσουμε.

:clapup:
Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ!
Η μιζεριά είναι αποτέλεσμα δικών μας επιλογών.....υπάρχουν και εξαιρέσεις φυσικά....αλλά κατά κανόνα είναια αυτό που περιγράφεις.....
:thumbsup: :worship: :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Είχαμε τυπώσει ένα σλόγκαν σε μπλουζάκι:
"Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται"
Κοντολογίς όποιος φοβάται τις μεγάλες αλλαγές στην ζωή του μένει εκεί που είναι βολέμενος, εκεί που το γαιδουράκι είναι δεμένο είτε στην δουλειά είτε στα προσωπικά.
Και φυσικά το να είσαι απλά βολεμένος και να μην κάνεις αυτό που πραγματικά θες σε κάνει δυστυχισμένο. Και μιζεριάζεις και παραπονιέσαι για όλα. Γιατί για όλα φταίνε οι άλλοι και ποτέ μα ποτέ εσύ που δεν έχεις την συναίσθηση να καταλάβεις πως όλες οι αλλαγές απαιτούν θυσίες.
Και τεσπά δεν μπορούμε στην ζωή να έχουμε όσα θέλουμε.
Πρέπει όμως να τα διεκδικήσουμε.

Αμα δεν εχει @ρχιδι@ και κοτσια δεν καταφερνεις τπτ στην ζωη. Πρεπει να εχεις κοτσια και να ξεπερνας τα προβληματα, τους φοβους, να ρισκαρεις και να κανεις οτι μπορεις για να πας μπροστα. Αμα καθομαστε σαν τις κοτουλες δεν γινετε τπτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
χμου.

για μένα ευτυχία και ολοκλήρωση είναι να μην δουλεύω και να γίνω νοικοκυρά.

Ερωτήσεις για το κοινό:
1.προτείνετε τρόπους επίτευξης του παραπάνω
2. υπάρχει κλίμακα μιζέριας?
3. που βρίσκομαι στη κλίμακα της μιζέριας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
1) Βρες εναν αντρα ο οπιος να ειναι ψιλο-φαλοκρατης και να του αρεση η ιδεα του να εχει γυναικα που θα δουλευει μονο στο σπιτι και να εχει και αρκετα μεγαλο πορτοφολι και παντρεψου τον... Αν ειμουν μεγαλυτερος θα σε βοηθουσα αλλα δεν γινετε τωρα...
2)Και ναι και οχι...
4)Με το συγκεκριμενο που ειπες δεν εισαι μιζερη, και γενικα με την οικονα σου στο forum δεν εισαι μιζερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αν δεν έχεις όμως έτοιμο τον ψιλοφαλλοκράτη, δεν κάνεις τίποτα. Και αν αρχίσεις να γκρινιάζεις που δε μπορείς να ευτυχήσεις, είσαι μίζερος:D

μιζερη δεν είμαι. υπάρχουν στιγμές που τα λες όμως και ξαλαφρώνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Αμα δεν εχει @ρχιδι@ και κοτσια δεν καταφερνεις τπτ στην ζωη. Πρεπει να εχεις κοτσια και να ξεπερνας τα προβληματα, τους φοβους, να ρισκαρεις και να κανεις οτι μπορεις για να πας μπροστα. Αμα καθομαστε σαν τις κοτουλες δεν γινετε τπτ

Τι διαφορετικό γράφεις απο αυτό που γράφω εγώ;:hmm:
Επειδή δεν χρησιμοποιώ τις λέξεις αρχ*δια και κότσια;
Όσα λες και όσα λέω για μένα συνοψίζονται απόλυτα στο σλόγκαν στο μπλουζάκι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
απλά συμφωνάει και βάζει και λιγο απ το δικό του χρώμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Τι διαφορετικό γράφεις απο αυτό που γράφω εγώ;:hmm:
Επειδή δεν χρησιμοποιώ τις λέξεις αρχ*δια και κότσια;
Όσα λες και όσα λέω για μένα συνοψίζονται απόλυτα στο σλόγκαν στο μπλουζάκι;)

Οπως λεει και η Κουε απλα συμφωνω και τοσο λεω με τον δικο μου τροπο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr Nick

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απορώ γιατί είναι θαμμένο αυτό το θέμα 13 χρόνια .Η μιζέρια τους νεοέλληνα στις μέρες μας έχει φτάσει στην μέγιστη αιχμή της, γενικά είναι χαρακτηριστικό του. Κλαιγοντουσαν το 2006 για τους μισθούς και τις δουλειες με 950€ κατώτατο και δουλειά όπου και όπως ηθελες αυτός είσαι Έλληνα πάρε τώρα αλλά 100 μνημόνια μπας και στρωσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεθάβω αυτό το θέμα γιατί συμφωνώ απόλυτα με τη θεματοθέτρια.
Είμαι η μόνη που εκνευρίζομαι απίστευτα απο αυτή τη μιζέρια και τη μοιρολατρία που βλέπω στους συμπατριώτες μου;
Όλοι κλαίγονται, παραπονιούνται για τα πάντα όμως τίποτα δεν κάνουν για να βελτιώσουν τη ζωή τους.
Παραπονιούνται για τη δουλειά τους που δεν τους αρέσει (αλλά που να χάσουν το βόλεμα και να ψάξουν για άλλη)
Για το γάμο τους που πάει απο το κακό στο χειρότερο (αλλά που να κάνουν κάτι για να τον βελτιώσουν ή να χωρίσουν - αλλά σιγά μην χάσουν το βόλεμα)
Για τις "γκόμενες" που δεν τους κοιτάνε
Για τους άντρες που "δεν υπάρχουν πια"
Για το τσιγάρο που θέλουν να κόψουν αλλά δεν μπορούν (αλλά δεν έχουν προσπαθήσει και ποτέ)
Για τα όνειρα που δεν πέτυχαν (γιατί προτίμησαν το προαναφερθέν βόλεμα)
Για τα λεφτά που δεν έχουν
Για τη ζωή που είναι δύσκολη
Για το ωράριο που τους πιέζει
Για την κίνηση
Για τους πολτικούς
Για τους φόρους που πληρώνουν
Για τους λογαριασμούς
Για τον πληθωρισμό
Για το νοίκι
κλπ κλπ κλπ η λίστα θα μπορούσε να είναι ατελείωτη.
Παντού κλάψα, γκρίνια και μιζέρια.
Περπατάς στο δρόμο και τους βλέπεις μέσα στην αυτολύπηση και τη μιζέρια που κάνει μπαμ απο μακριά.
Τους μιλάς και δεν χάνουν ευκαιρία να κλαφτούν για το "δράμα τους και την τάνα την κενωνία" και να προσπαθήσουν να σε κάνουν ίδια μ'αυτούς ή να σε βεβαιώσουν οτι κι εσύ έτσι θα γίνεις.
Κλαίγονται χωρίς να κάνουν τίποτα γι'αυτό, χωρίς να προσπαθούν να αλλάξουν κάτι, απλώνοντας κάθε μέρα τον παχύ τους πισινό στον καναπέ "μπας και ξεχαστούν λίγο".
Και το χειρότερο όλων, προσπαθούν να κάνουν και τα παιδιά τους έτσι, μην τυχόν και κοιτάξουν πιο ψηλά, μην τυχόν και δεν γίνουν κι αυτά μίζερα.
Πραγματικά αυτή τη μιζέρια δεν την έχω δει πουθενά αλλού. Πρέπει να είναι ελληνικό "προνόμιο". Και προσωπικά με αηδιάζει.
2006, ακόμα η κρίση δεν μας είχε πιάσει και ο Έλληνας ήταν και τότε μέσα στην κλάψα και τη μιζέρια και γκρίνια πάνω κάτω για τα ίδια θέματα.

Το σημαντικότερο όμως, αυτό που λέει για την «τάνα την κενωνία». Είναι η πιο αντιαισθητική και αξιολύπητη συνήθεια του Νεοέλληνα, που σχεδόν καταλήγει σε στάση ζωής, αυτό το «Οι άλλοι φταίνε πάντα για όλα»
Ελπίζω να μην γίνω ποτέ έτσι και αν γίνω, να μην κάνω και τα παιδιά μου.
Και εγώ αυτό ελπίζω, να μην κατέληξες έτσι!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Ξεθάβω αυτό το θέμα γιατί συμφωνώ απόλυτα με τη θεματοθέτρια.

2006, ακόμα η κρίση δεν μας είχε πιάσει και ο Έλληνας ήταν και τότε μέσα στην κλάψα και τη μιζέρια και γκρίνια πάνω κάτω για τα ίδια θέματα.

Το σημαντικότερο όμως, αυτό που λέει για την «τάνα την κενωνία». Είναι η πιο αντιαισθητική και αξιολύπητη συνήθεια του Νεοέλληνα, που σχεδόν καταλήγει σε στάση ζωής, αυτό το «Οι άλλοι φταίνε πάντα για όλα»

Και εγώ αυτό ελπίζω, να μην κατέληξες έτσι!
Κοίτα και αυτό που έχουμε στο μυαλό μας ότι προ της κρίσης και του μνημονίου του 2010 ζούσαμε υπέροχα δεν είναι τόσο αλήθεια. Ήταν σαφώς καλύτερα τα πράγματα από τώρα αλλά δεν ήταν και ονειρικά πάλι εκτός αν ήσουν κομματόσκυλο της πασοκάρας ή της ΝΔ και είχες και σημαντικές ενδοκομματικές γνωριμίες, τότε μια χαρά περνούσες. Εδώ μιζέρια και κλάψα για πολλούς λόγους έχουν και λαοί που δεν έχουν τόσο αισθητά τα δικά μας τωρινά προβλήματα όπως οι Σκανδιναβοί, Γερμανοί κλπ.

Το πρόβλημα με τον Έλληνα εκτός από τις νοοτροπίες-κατάλοιπα των αιώνων Οθωμανικής κατάκτησης ( λόγω της δομής του Οθωμανικού συστήματος διοίκησης ) είναι το ότι δεν είχε ποτέ στη σύγχρονη ιστορία του ένα σοβαρό κοινωνικό κράτος που να νοιάζεται για αυτόν. Πιστεύω η μιζέρια φεύγει μόνο με υψηλό βιοτικό επίπεδο ( τουλάχιστον η ελληνική ) διότι σε άλλες χώρες η μιζέρια προέρχεται από άλλους παράγοντες ( π.χ. κλίμα ).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top