Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οσο για τα υπολοιπα που ειπωθηκαν... Κανετε χιλια δυο πραγματα καθεστημενα.... γιατι δε ξεμαθενετε πρωτα εκεινα??? και επιμενετε τοσο στο οτι το να κερνανε οι αντρες πρεπει να παψει να θεωρειται θεμα ευγενειας.?
Αυτό μου θυμίζει το "τόσα προβλήματα έχει η Ελλάδα, αυτό βρήκαν;" κάθε φορά που γίνεται ένα έργο. Το οποίο έχει το εμφανέστατο λογικό σφάλμα ότι αν όλοι σκέφτονταν έτσι, δεν θα γινόταν ποτέ τίποτα. Και για να το εξηγήσω καλύτερα (κρίνοντας από άλλες απαντήσεις, μάλλον χρειάζεται), το ότι υπάρχουν κι άλλες εσφαλμένες στερεοτυπικές συμπεριφορές, δεν σημαίνει ότι πρέπει να τις τηρούμε μόνο και μόνο επειδή δεν ξέρουμε από που να αρχίσουμε, διότι η ιεράρχηση τους είναι αδύνατη, άρα αν σκεφτόμασταν έτσι, θα τηρούσαμε αιωνίως τις παραδόσεις (πχ να μένεις στο σπίτι, να τρως ξύλο, να μην ψηφίζεις, να κάνεις τα στραβά τα μάτια στα ξενοπηδήματα του πασά και άλλα όμορφα παραδοσιακά)

Γυναικες εσεις που τα λετε ολα αυτα, κανονιστε απο αυριο οσες εχετε αντρα ή αγόρι, να περνατε τις μισες φορες που θα βγαινετε να τον παιρνετε με δικο σας όχημα κι αν δεν εχετε να του δινετε χρηματα για τη βενζινη. (τι καφες τι βενζινη, μη κανετε τις κοτουλες)
Ίσα ίσα που επειδή δεν θέλει να μάθει να οδηγεί (το απεχθάνεται), του έχω πει ότι όταν πάρω δίπλωμα και όχημα, θα τον πηγαίνω εγώ όπου θέλει.

Επίσης, θα τον βαζετε να πλενει τα πιατα, να ριχνει ενα σκουπισμα κι ενα σφουγγαρισμα , να βαζει πλυντηριο, να απλωνει τα ρουχα κτλ...ανα μερα εαν μενετε μαζι... ετσι ειναι το δικαιο...
οταν αποφασιζετε να βαψετε το σπιτι (για τις πριγκιπισσες το λεω) μονοι σας ,θα πιανετε κι εσεις να μπογιατιζετε.
Όταν ξεφορτωνετε βαλιτσες φυσικα και δε παιρνετε μονο τις σακουλιτσες... θα αρπαζετε με τα στιβαρα σας μπρατσα τις μισες τιγκαρισμενες βαλιτσες γτ αυτο ειναι το δικαιο εδω που τα λεμε!!!!
Γενικα, να βαλετε παντου την ισοτητα και να ξεμαθετε... Γιατι απλα δε σας πιστευω... Μονο λογια ....ετσι για να φαινομαστε οτι ειμαστε πολυ μπροστα....:whistle:
Φυσικά και όλα τα παραπάνω τα μοιραζόμαστε. Ακόμη κι αν ο ίδιος δεν ήθελε, θα ένιωθα άσχημα να τα κάνει όλα αυτός.

Κι εσεις αντρες, όπως είπαμε φακιολι και φαρασι.... Όμως θα γλιτωσετε τοσα αλλα μωρε... Φυσικα και δε θα ανοιγετε την πορτα στις κοπελιες σας... Θα την ανοιγετε και θα περνατε... Μετα ας περναει κι αυτη, κουλη δεν ειναι.... Κι αυτο θεμα ευγενειας θεωρειται αλλα για ποιο λογο? Να ξεμαθετεεεε...
Στα παραπάνω, σου απάντησε πολύ ορθά η Resident Evil. Το να ανοίγεις την πόρτα είναι θέμα στοιχειώδους ευγένειας, ανεξαρτήτως φύλου.

Αν το βλέπεις σαν ανταπόδωση υποχρέωσης, καλύτερα να μην το κάνεις καθόλου. Αργά ή γρήγορα θα πάρουν το μην. κι εκείνοι και θα σταματήσουν να σε κερνάνε και κατά συνέπεια θα βγεις από την ενοχλητική διαδικασία των υπολογισμών.
Δεν το βλέπω σαν υποχρεώση, κι εγώ χαίρομαι και να με κερνάνε και να κερνάω. Αναπόφευκτα όμως, πρέπει να το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου να ανταποδώσω, αλλιώς θα με πουν γαιδούρα και θα έχουν και δίκιο. Είναι όπως όταν σου δίνουν ένα δώρο. Χαίρεσαι μεν, αλλά νιώθεις και υποχρεωμένος.
Και μη μου πεις ότι όχι, δεν θα έπρεπε να το σκέφτομαι καθόλου, διότι δεν μου τρέχουν τα χρήματα από τις τσέπες να έχω την πολυτέλεια να κερνάω τους πάντες μονίμως (όσο κι αν θα το ήθελα), άρα πρέπει να το περιορίσω, και αυτοί που έχουν φυσική προτεραιότητα, είναι προφανώς αυτοί που με έχουν ήδη κεράσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
εγω παλιι οσες φορες εχω βγει ραντεβου παντα πληρωναν οι ανδρες χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ειχα βγαλει ηδη λεφτα απο το φουξια πορτοφολι μου!!!!!!
γενικα ειμαι της αποψης οτι ο καθενας πρεπει να πληρωνει τα δικα του ,κανενας δεν ειναι κοροιδο και κανενας δεν γενναει λεφτα ειδικα σε τοσο δυσκολες εποχες.....το εναλλαξ κερασμα εινα μια καλη λυση......
τωρα ειμαι και της αποψης (δεν ξερω αν ειναι σωστη)οτι οταν ενας απο τους δυο εργαζεταιή ειναι γενικα οικονομικα ανεξαρτητος θα επρεπε να προσφερεται περισσοτερο να κερασει......τωρα οσον αφορα φοιτητες τρελαινομαι οταν οι φιλες μου θελουν να τους τα πληρωνουν ολα....οκ ο καημενος ο πατερας του αγοριου τι φταιει να πληρωνει ολες τις γκομενες του γιου του!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,415 μηνύματα.
Γυναικες εσεις που τα λετε ολα αυτα, κανονιστε απο αυριο οσες εχετε αντρα ή αγόρι, να περνατε τις μισες φορες που θα βγαινετε να τον παιρνετε με δικο σας όχημα κι αν δεν εχετε να του δινετε χρηματα για τη βενζινη. (τι καφες τι βενζινη, μη κανετε τις κοτουλες)
Γενικα, να βαλετε παντου την ισοτητα και να ξεμαθετε... Γιατι απλα δε σας πιστευω... Μονο λογια ....ετσι για να φαινομαστε οτι ειμαστε πολυ μπροστα....:whistle:
.
Kανε μου μια χαρη...μην παιρνεις παραδειγμα απο τον εαυτο σου...δεν ειμαστε ολες οι γυναικες το ιδιο..δεν ειμαστε ολες κοτουλες,οπως λες....
Σου ειπε κανεις οτι ολα αυτα που γραφεις..δεν τα εχουμε κανει πραξη;...με ξερεις και απο προχτες;Ξερεις αν δεν δινω χρηματα για βενζινη,αν δεν παιρνω το δικο μου αμαξι;;Αν εχω κατσει να βαψω το σπιτι μου,ολομοναχη..χωρις καν να φωναξω τον φιλο μου;
Ολα αυτα τα εχω κανει σε πληροφορω..και τα κανω..γιατι στηριζομαι στις δικες μου δυναμεις..και οχι στις δυναμεις του γκομενου μου.Ο φιλος μου...ειναι για αλλα πραγματα,οχι για κουβαλητης και ηλεκτρολογος....οπως και εγω για αυτον δεν ειμαι η μαγειρισα,η δουλα..κλπ,κλπ
Απο εκει και περα...και αυτος θα με βοηθησει..και εγω...,οπως θα βοηθησω και εναν φιλο,μια φιλη...τη μανα μου κλπ...ασχετο απο φυλο και γκομενιλικια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Τι εννοείς; Στο 1ο ραντεβού; Πάντα; Ή απλά έτυχε και σε κέρασε κάποια σφηνάκι στην Ίο;:P Επειδή τυγχάνει να έχω συγκατοικήσει με Σκανδιναβή και δεν είχα καταλάβει κάτι τέτοιο (εκτός κι αν ήταν από τις τσιγκούνες :P ).
Μου το λέγανε κάτι Σκανδιναβές. Δεν έχω πάει Σκανδιναβία, αλλά αν επιμένεις μπορώ να ρωτήσω ένα φίλο που μένει Σουηδία να μου πει.

Σενάριο
Πας ένα ταξίδι με την κοπέλα σου και οδηγάς μόνο εσυ. Πηγαινεις μια μεγάλη διαδρομή (τελειώνεις την βεντζίνη 70 ευρώ). Είναι δυνατό να ζητήσεις από την κοπέλα σου μισά λεφτά;
Είναι δυνατό να πάρεις τα μισά λεφτά αν στο ζητήσει (ούτε και αυτό δε θεωρώ σωστό).

Αν ζητήσω πχ .λεφτά για βεντζίνη σε μια κοπέλα πιστεύω ότι θα το πάρει στραβά...........
Δεν έχω καμια κοπέλα να σου γνωρίσω να σου ξεσκίσει τις πιστωτικές, να της γράψεις κανένα σπίτι και να τα μοιραστούμε...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί ίσως να άρχισε ως "ευγενική πράξη". Αλλά πλέον αυτή η ενέργεια είναι τόσο ... αναμενόμενη που έχει χάσει την ευγένειά της. Γίνεται απλώς για να μην σε πει η άλλη τσιγκούνη. Period.

Προτιμώ να κερνάω όποτε μου κάνει κέφι και όχι όποτε υπαγορεύουν τα κοινωνικά στερεότυπα.

Ακριβώς αυτό λέγαμε χτες με το φίλο μου: μου έλεγε οτι το να κάνεις την κίνηση να κεράσεις είναι κάτι που το κάνει όλος ο κόσμος και γι' αυτό δεν έχει αξία. Οι περισσότεροι δε το κάνουν από κοινωνικη υποχρέωση και για να πάρουν πόντους στα μάτια της κοπέλας κι όχι γιατί το γουστάρουν. Οπότε αυτή η πράξη έχει πάψει να είναι σούπερ γουάου πια. Γιατί λοιπόν να εκτιμήσει κάποια κάτι που το κάνει όλος ο κόσμος - οι περισσότεροι χωρίς καν να το θέλουν; Σε άλλα πράγματα φαίνεται η φροντίδα.

Πω πω δε μπηκα λιγο και γραψατε τα ανειπωτα...
Κανετε χιλια δυο πραγματα καθεστημενα.... γιατι δε ξεμαθενετε πρωτα εκεινα??? και επιμενετε τοσο στο οτι το να κερνανε οι αντρες πρεπει να παψει να θεωρειται θεμα ευγενειας.?
Γυναικες εσεις που τα λετε ολα αυτα, κανονιστε απο αυριο οσες εχετε αντρα ή αγόρι, να περνατε τις μισες φορες που θα βγαινετε να τον παιρνετε με δικο σας όχημα κι αν δεν εχετε να του δινετε χρηματα για τη βενζινη. (τι καφες τι βενζινη, μη κανετε τις κοτουλες)
Επίσης, θα τον βαζετε να πλενει τα πιατα, να ριχνει ενα σκουπισμα κι ενα σφουγγαρισμα , να βαζει πλυντηριο, να απλωνει τα ρουχα κτλ...ανα μερα εαν μενετε μαζι... ετσι ειναι το δικαιο...
οταν αποφασιζετε να βαψετε το σπιτι (για τις πριγκιπισσες το λεω) μονοι σας ,θα πιανετε κι εσεις να μπογιατιζετε.
Όταν ξεφορτωνετε βαλιτσες φυσικα και δε παιρνετε μονο τις σακουλιτσες... θα αρπαζετε με τα στιβαρα σας μπρατσα τις μισες τιγκαρισμενες βαλιτσες γτ αυτο ειναι το δικαιο εδω που τα λεμε!!!!
Γενικα, να βαλετε παντου την ισοτητα και να ξεμαθετε... Γιατι απλα δε σας πιστευω... Μονο λογια ....ετσι για να φαινομαστε οτι ειμαστε πολυ μπροστα....:whistle:

Κι εσεις αντρες, όπως είπαμε φακιολι και φαρασι.... Όμως θα γλιτωσετε τοσα αλλα μωρε... Φυσικα και δε θα ανοιγετε την πορτα στις κοπελιες σας... Θα την ανοιγετε και θα περνατε... Μετα ας περναει κι αυτη, κουλη δεν ειναι.... Κι αυτο θεμα ευγενειας θεωρειται αλλα για ποιο λογο? Να ξεμαθετεεεε...

Το δικό μου το ποστ το διάβασες; ΔΕΝ το κάνω από φεμινισμό αλλά γιατί δε θεωρώ οτι πρέπει να με πληρώνει κάποιος. Τελεία και παύλα. Άσε που τα έχεις κάνει αχταρμά. Τι σχέση έχει η κίνηση ευγενείας με το φεμινισμό; Οέο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αντρας που δεν πληρωνει καθολου η ακομα χειροτερα που δεχεται να πληρωσει η κοπελα τα μισα ΔΕΝ ειναι αντρας
τι καταντια..

αν δεν εχεις ενα ματσο κ@λοχαρτα δεν εισαι ανδρας δηλαδη..


που φτασαμε ο ανδρισμος να εξαρταται απο μερικα χαρτια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
πωπω τι αλληλοσπαραγμος γι αυτο το θεμα?γιατι πρεπει να αναλυουμε τοσο για ποιο λογο κανει κατι ο αλλος?αν το κανει με την καρδια του ειναι ευπροσδεχτο...αρκει και ο αλλος να μην το εκμεταλλευεται...

και αμα δεν μου πληρωσει τον καφε 'η αν δεν μου ανοιξει την πορτα τι θα παθω δηλ?αυτα περι ευγενειας κλπ ειναι βλακειες...εγω δεν δινω σημασια σε τετοια...αν δεν τα κανει σιγα...δεν θα τον κακοχαρακτηρισω απο αυτο...υπαρχουν σημαντικοτερα πραγματα που πρεπει να κοιταμε στον αλλο...(εκτος αν ρεφτει...εκει θα φαει σουταρισμα!!:P)οι τροποι δεν φαινονται μονο απο το αν τηρει το savoir vivre...αμα ηθελα τετοιον θα επιανα γκομενο τον Τελη Ζαμπονη!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

friendly

Νεοφερμένος

Η friendly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
εγω κανω τι κινηση που πιστευω οτι πρεπει να γινετε απο την μερια της κοπελας και μετα οτι γινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgianna

Νεοφερμένος

Η georgianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
τι καταντια..

αν δεν εχεις ενα ματσο κ@λοχαρτα δεν εισαι ανδρας δηλαδη..


που φτασαμε ο ανδρισμος να εξαρταται απο μερικα χαρτια..



δες ολο το μνμ που εχω γραψει και μετα πες οτι θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δες ολο το μνμ που εχω γραψει και μετα πες οτι θες.
δεν το ειπα προσωπικα για σενα αλλα
για την αποψη..

..:)

ειμαι ειλικρινης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Πουπουλινα, Resident evil και οι λοιποι το παιρνετε πολυ προσωπικα το θεμα, όπως επισης παιρνετε προσωπικα τα παραδειγματα. Οταν λεω να παιρνετε το αμαξακι σας και να μην φορτωνεστε δε περιμενω να μου πει η αλλη την προσωπικη της εμπειρια οτι πηγαινει να τον παιρνει με το δικο της γτ ετσι βολευει. Μιλαω για το συνολο. Επισης δεν ειμαι κοτουλα γτ ουτε φορτωνομαι σε κανεναν ουτε ειμαι εξαρτημενη, ουτε μου κουβαλανε βαλιτσες ουτε τπτ. Τα λεω ολα αυτα γτ σας βλεπω πολυ απελευθερωμενες αλλα σπανια πετυχαινω κοπελες που ειναι ετσι πραγματικα. Γιαυτο λεω μονο στα λογια ειστε... Δεν αναφερθηκα σε εμενα προσωπικα οποτεε μουκοοοοο ....... Και αυτο για την πορτα που σχολιασατε οτι ειναι στοιχειωδη ευγενεια... απ' οτι φαινεται ειναι ευγενεια να ανοιξεις μια πορτα σε μια κοπελα αλλα οχι να την κερασεις ενα καφε? εν καιρους κρισης .......;) Σχολιαστε τωρα και αναλυστε το μεχρι εκει που δε παει. Το παραξηλωσαμε το θεμα ...
Η αποψη μου ειναι:
Θεωρω οτι ειναι ευγενικο να κερασει ενας αντρας μια γυναικα. Απο κει και περα ομως και η γυναικα θα ανταποδωσει την επομενη ισως φορα ή με κατι αλλο(πχ φαγητο) Θεωρω επισης ξεφτιλα να ζηταει μια γυναικα ή ενας αντρας χρηματα απο τον αλλον για βενζινη ή οτιδηποτε. Ας εχει το μυαλο ο αλλος να το σκεφτει αν δεν εχεις την ανεση οτι πρεπει να τα μοιραστειτε γτ δε γινεται διαφορετικα (ειτε αντρας ειτε γυναικα)
Κι οσο για το σπιτι εγω τουλαχιστον με την σχεση μου τα κανουμε ολα μαζι. Αυτη ειναι η αποψη μου. Ως τωρα δεν αναφερομουν προσωπικα σεμενα. Απλα μου κανει εντυπωση ποσες εδω υπερασπιζονται την ισοτητα σε σχεση με το πραγματικο ποσοστο γυναικων που δεν υποστηριζει την ισοτητα αλλα την εκμεταλευεται. Γιαυτο πιεζω τη συζητηση και αναφερομαι σε αλλα γεγονοτα γτ οι περισσοτεροι ειναι συμφεροντολογοι και οχι δικαιοι. Και τι? Ολοι οι δικαιοι εδω μαζευτηκαμε? Καποιο λακκο εχει η φαβα.!
Όποιος ειναι δικαιος μας ειναι ''δυσχρηστος'' γτ μας κρινει και διακρινει τα λαθη της παιδειας μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Xάζευα στο fb τις προάλλες και έπεσα σε ένα Note από τη σελίδα του "νησιού" που μια κοπελιά έγραφε ως απάντηση σε σχόλιο κάποιου "όλες οι γυναίκες είστε "Άννες""

Έλεγε λοιπόν η κοπέλα
"Σίγουρα υπάρχουν πολλές "Άννες" εκεί έξω, αλλά σίγουρα υπάρχουν και πολλές "Μαρίες". Το θέμα είναι ότι όλοι εσείς που λέτε ότι υπάρχουν μόνο "Άννες" ούτε καν γυρνάτε να κοιτάξετε τις "Μαρίες" και κρίνετε το σύνολο από τις "Άννες" που επιλεκτικά βλέπετε".

Το αυτό ισχύει και εδώ. ΣΙΓΟΥΡΑ υπάρχουν πολλές έτσι όπως περιέγραψες (στον κύκλο μου μπορώ να σκεφτώ αν το ζορίσω μόνο 1, αλλά όκ δεν θα υποστηρίξω ότι ο κύκλος μου είναι το αντιπροσωπευτικότερο δείγμα του πλανήτη). ΣΙΓΟΥΡΑ θα υπάρχουν και άντρες που θεωρούν ότι οι ικανότητές τους και η ...βαρβατίλα τους κρύβεται στο ποσό που έχουν στο πορτοφόλι τους (τυχαίνει και έχω μόνο..μπατήριδες φίλους και δεν μπορώ να σκεφτώ κανέναν στον κύκλο μου, αλλά οκ, έχω βρεθεί σε μαγαζιά που κυκλοφορούν τύποι με τέτοιες συμπεριφορές :P).

Αλλά είναι αυτό η γενική πραγματικότητα? Είναι αυτό που τελικά απασχολεί σε μια σχέση? Ή μιλάμε για γκόμενες που ψεύδονται ασυστόλως στο διαδίκτυο Ή για γκόμενες επιπέδου Πετρούλας? Τι γενικεύσεις και τι ισοπέδωση είναι αυτή? Για ποιό λόγο? τι νόημα έχει?

Στο δια ταύτα νομίζω το έχω ξαναπεί κάπου παραπάνω, μου έχει τύχει σε πρώτα ραντεβού (γιατί οκ, σήμερα 4 χρόνια μετά μου φαίνεται χαζό να συζητάμε για ...καφέδες ;p) να πληρώσει ο άλλος αλλά και να μην πληρώσει. Έχω κάνει σχέση με το άτομο που πλήρωσε, αλλά και με το άτομο που ΔΕΝ πλήρωσε. Όπως και το αντίθετο. Έχω βγει με παιδί που πλήρωσε και δεν τον...ξαναείδα ποτέ. ΔΕΝ ήταν αυτό το απόλυτο κριτήριο μου, αλλά η όλη αυρα της κατάστασης. That's all i am saying.

Λέω ψέμματα? Ψευδομαι στο διαδίκτυο (γιατί φυσικά και προσβλήθηκα από αυτό, είμαι μία από αυτές που υποστήριξαν αυτή την άποψη και μας είπες αμέσως ... ψευτρες!)? Με ποιο δικαίωμα και με τι Input τα λες αυτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Κοπελα μου δεν εναντιωθηκα προσωπικα σεσενα, και σιγουρα υπαρχουν και Αννες και Μαριες. Πολυ σωστο το επιχερημα σου. Αλλα πολυ συχνα βλεπω ανθρωπους που υποστηριζουν μια αποψη χωρις να το βλεπουν σφαιρικα ή χωρις καν να το εννοουν πραγματικα. Και οι περισσοτεροι εδω εξεφρασαν αυτη την αποψη. Και δεν ισοπεδωνω τιποτα, αυτα που βλεπω λεω. Και ρωτουσα και προσπαθουσα να δειξω και την αλλη μερια για να σκεφτει ο οποιοσδηποτε εδω λιγο περισσοτερο για τους λογους που ειπα πιο πριν. Καταλαβαινεις τι λεω? μπορει εσυ να βλεπεις να υπαρχει ροδινα παντου ισοτητα αλλα εγω δε την βλεπω οπως θα ηθελα και οπως τα λεμε εδω γιαυτο ειμαι καχυποπτη με οσα λεγονται. Δηλαδη οτι μας λενε πρεπει να το χαφτουμε? να μη γινεται συζητηση? εστω αντιπαραθεση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδη οτι μας λενε πρεπει να το χαφτουμε? να μη γινεται συζητηση? εστω αντιπαραθεση?

Όσον αφορά τις απόψεις και τις εμπειρίες του καθενός, ναι. Το αντίθετο είναι άκρως αντιπαραγωγικό, διότι δεν υπάρχει τρόπος να σου αποδείξει κάποιος ότι όντως πιστεύει αυτά που λέει, οπότε καταλήγεις σε μια άκαρπη και ατέρμονη αμφισβήτηση.

ΥΓ: Η νοοτροπία "και τι, ο,τι μας λένε θα το χάφτουμε;" είναι καθαρά Ελληνική και κατά τη γνώμη μου ένας από τους λόγους που πάμε κατά διαόλου. Οι ξένοι δεν έχουν τέτοια συνεχή καχυποψία, γι'αυτούς είσαι αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Ένα σχετικό κείμενο του Ν. Δήμου για αυτό: https://doncat.blogspot.com/2007/07/blog-post_18.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
η κοπελα που ερχεται στο σπιτι και μου φτιαχνει τα νυχια, οταν ειχα πρωτογνωρισει το φιλο μου, ειχε ερθει και οπως μιλαγαμε και της ειπα πως αυτο τον καιρο βγαινω με καποιον, ξερετε πως πιανονται τετοιες συζητησεις με κομμωτριες, αισθητικους κλπ κλπ! :P δε θυμαμαι πως πηγε το θεμα εκει, αλλα οταν της ειπα πως δε τα πληρωνει ολα εκεινος και πως μοιραζομαστε τις εξοδους κλπ κοντεψε να με φαει! :eek:
μου ελεγε πως κατι τετοιες γυναικες σα και μενα χαλανε τους αντρες!

οτι να ναι πραγματικα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ΥΓ: Η νοοτροπία "και τι, ο,τι μας λένε θα το χάφτουμε;" είναι καθαρά Ελληνική και κατά τη γνώμη μου ένας από τους λόγους που πάμε κατά διαόλου.
και ο λογος που καταφερνουμε τοσα πολλα διεθνως.

δημιουργικο και πολυπλοκο μυαλο λεγεται..
που σκεφτεται περα απο τα φαινομενα..


επειδη ειναι προβατα οι βορειοι τρωγοντας αβερτα τρελες αγελαδες πχ χωρις να αναρωτιουνται καν,δεν πρεπει να γινουμε και εμεις ετσι..


ο Δημου ως κλασσικος κομπλεξικος Ελληνας με συδνρομο κατωτεροτητας(παραγωγος της μεταπολιτευτικης ελληνικης παρακμης)

δεν ειπε καθολου τα θετικα της μεσογειακης πονηραδας-πολυπλοκης σκεψης,,που τοσο λατρευουν ολοι οι βορειοι που ερχονται εδω συχνα,,
και υμνουν ως αρχαιο ελληνικο πολιτισμο και βαθιες σκεψεις..
ο Πολυμηχανος Οδυσσεας πχ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Κοπελα μου δεν εναντιωθηκα προσωπικα σεσενα,
κοπέλα μου (for the record δεν μου αρέσει καθόλου η προσφώνηση και την χρησιμοποιώ για να δείξω τη δυσφορία μου) είπες πράγματα που με έθιξαν γιατί είμαι μία από αυτές που υποστήριζαν κάποια πράγματα και υποστήριξες ότι "όσες λένε αυτά δεν τα τηρούν και να βάλετε την ισότητα σε όλα και να βάλετε φακιόλια στους άνδρες σας" και λοιπά εξοργιστικά. Όταν μιλάς και φέρεσαι εναντίον μιας ομάδας ανθρώπων (ακόμα κι αν δεν τους ονοματίζεις), να περιμένεις ότι κάποιοι από αυτούς θα σου απαντήσουν. Πιθανότατα όχι και πολύ ευγενικά, αλλά στον ίδιο τόνο και ύφος με τον οποίο καταφέρθηκες "εναντίον τους" εσύ.
Ονομάζεται "συνέπειες των πράξεών μας" αυτό.

Αλλα πολυ συχνα βλεπω ανθρωπους που υποστηριζουν μια αποψη χωρις να το βλεπουν σφαιρικα ή χωρις καν να το εννοουν πραγματικα. Και οι περισσοτεροι εδω εξεφρασαν αυτη την αποψη. Και δεν ισοπεδωνω τιποτα, αυτα που βλεπω λεω. Και ρωτουσα και προσπαθουσα να δειξω και την αλλη μερια για να σκεφτει ο οποιοσδηποτε εδω λιγο περισσοτερο για τους λογους που ειπα πιο πριν. Καταλαβαινεις τι λεω? μπορει εσυ να βλεπεις να υπαρχει ροδινα παντου ισοτητα αλλα εγω δε την βλεπω οπως θα ηθελα και οπως τα λεμε εδω γιαυτο ειμαι καχυποπτη με οσα λεγονται. Δηλαδη οτι μας λενε πρεπει να το χαφτουμε? να μη γινεται συζητηση? εστω αντιπαραθεση?
Καταλαβαίνω τι λες πολύ καλά. Και να συμφωνήσω και μαζί σου αν θες ότι δεν πρέπει να "χαφτουμε" ότι μας λένε, ανεξάρτητα αν προσωπικά θεωρώ ότι η υπερβολική "καχυποψία" καταλήγει σε αρρώστια. Ανάμεσα στο να προσβάλλεις ανθρώπους (όχι προσωπικά κανέναν) με χαμηλότατου επιπέδου γλώσσα και εκφράσεις και στο να δεχτείς άκριτα ότι σου λένε, υπάρχει και κάτι που λέγεται "γόνιμος διάλογος". Στις περισσότερες περιπτώσεις που τον έχω συναντήσει εγώ, συνοδεύεται με επιχειρήματα, επίπεδο λόγου/εκφράσεων και ποιότητα.
Πιθανόν όμως να ζω σε άλλο παράλληλο σύμπαν και τα πράγματα σε αυτή τη διάσταση να είναι διαφορετικά....
:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Τι γίνεται τελικά με το θέμα του λογαριασμού όταν βγαίνετε με κάποιον/α?
Με ενδιαφέρει περισσότερο η άποψή σας για τα πρώτα ραντεβού που τα πράγματα είναι ακόμα περίεργα και υπάρχει μια συστολή σε αυτό το θέμα..
Να κερνάει ο άντρας μόνο?
Να κερνάει η γυναίκα?
Ο καθένας τα δικά του?
Μισά-μισά?

Προσωπικά αν στο πρώτο πρώτο ραντεβού δεν κάνει έστω την κίνηση να κεράσει, δεν θα επιτρέψω να υπάρξει δεύτερο.
Είναι θέμα αρχής νομίζω για έναν άντρα όταν προσκαλεί μια γυναίκα έξω, έστω να προσφερθεί να την κεράσει ή ακόμη περισσότερο να επιμείνει να το κάνει.
Από κει και πέρα δεν έχω πρόβλημα στις μετέπειτα συναντήσεις να κεράσω εγώ.

Πώς το βλέπετε το θέμα και ποιες οι σχετικές εμπειρίες σας?

Xm... η ΄γνώμη μου είναι πως στο πρώτο ραντεβού καλό είναι η γυναίκα να κάνει την κίνηση να βγάλει χρήματα, με προοπτική να πληρώσει τα μισά. Αν ο άντρας πει όχι, τότε το αφήνει. Αν δείξει ότι δεν τον ενδιαφέρει, καθείς πληρώνει τα δικά του.

Από κει κι έπειτα για τα επόμενα ραντεβού... υπάρχουν οι εξής παράμετροι:
1. αν ο άντρας θέλει να κεράσει, σαφώς τον αφήνουμε, αλλά καλό είναι να μην τον αφήνουμε πάντα. μπορεί η γυναίκα να δηλώσει πως σήμερα κερνά αυτή.
2. αν κάποιος από τους 2 δεν έχει χρήματα ή είναι άνεργος, μπορεί ο άλλον να αναλάβει πρωτοβουλία να κεράσει.
3. αν και οι 2 είναι άνεργοι, μισά μισά, εκτός αν θέλει ένας από τους 2 να κεράσει
4. αν και οι 2 είναι εργαζόμενοι, τότε όποιος πάρει την πρωτοβουλία !

Γενικά δεν μου λέει κάτι το αν θα πληρώσει ο άντρας ή η γυναίκα, απλά βάση των ρόλων που μας έχει περάσει η κοινωνία σχετικά με τα 2 φύλα, θεωρείται πιο "ωραίο" να κερνάει ο άντρας στο πρώτο ραντεβού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
απλά βάση των ρόλων που μας έχει περάσει η κοινωνία σχετικά με τα 2 φύλα, θεωρείται πιο "ωραίο" να κερνάει ο άντρας στο πρώτο ραντεβού.
Κανεναν ρολο δεν σε περναει η κοινωνια αμα το θες εσυ ο ιδιος.Στο χερι σου ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasios5

Νεοφερμένος

Ο anastasios5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
λοιπον πιστευω οτι: στο πρωτο ραντεβου πληρωνει ΠΑΝΤΑ ο αντρας...και κινηση να κανει η κοπελια ποτε δεν την αφηνουμε να πληρωσει.μην πω και στο δευτερο-τριτο ραντεβου παλι εμεις να πληρωνουμε.υστερα το σωστο ειναι να πληρωνουν μισα-μισα αλλα οταν θελει ο αντρας ή και η γυναικα καμια φορα να κερασει ενταξει ειναι....αλλα οχι να πληρωνει συνεχεια το ιδιο ατομο....επειτα ο καθενας τα δικα του ειναι λιγο γουρουνια και καπως χοντροκομενο....το μισα μισα ειναι καλυτερο.βεβαια οχι να χλαπακιαζουμε εμεις τον αμπακο και η γκομενα να την βγαλει με ενα χυμο και να την αφησουμε να πληρωσει τα μισα!υπαρχει και ενα οριο....στο κατω κατω και να την κερασουμε ενα χυμο δεν θα καταρευσει και ο οικονομικος μας προυπολογισμος!αυτα .... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top