Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
λοιπον πιστευω οτι: στο πρωτο ραντεβου πληρωνει ΠΑΝΤΑ ο αντρας...και κινηση να κανει η κοπελια ποτε δεν την αφηνουμε να πληρωσει.μην πω και στο δευτερο-τριτο ραντεβου παλι εμεις να πληρωνουμε.
Που το ειδες αυτο γραμμενο μας εξηγεις?Απο που το ακουσες και γιατι το εφαρμοζεις και εσυ?Γιατι να μην πληρωνει η γυναικα και να μην κανει απλα την κινηση ο αντρας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ρε φίλε το έχεις παρακουράσει... Γιατί έτσι έμαθε... Γιατί έτσι νιώθει... Έλεος πια...


Νομίζω ότι το έχουμε παρακουράσει το θέμα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Ρε φίλε το έχεις παρακουράσει... Γιατί έτσι έμαθε... Γιατί έτσι νιώθει... Έλεος πια...
Να μιλαει για την παρτη του και ας κανει οτι γουσταρει

Να μην μιλαει γενικα οτι πρεπει ολοι οι αντρες να πληρωνουν γιατι τοτε με αφορα και θα απαντησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Να μην μιλαει για την παρτη του και ας κανει οτι γουσταρει

Να μην μιλαει γενικα οτι πρεπει ολοι οι αντρες να πληρωνουν γιατι τοτε με αφορα και θα απαντησω

:whatever:

Ο καθένας μιλάει και λέει την γνώμη του... Αλλά να λες όλη την ώρα ακριβώς το ίδιο πράγμα σαν απάντηση καταντάει κουραστικό... Συμφωνώ γενικά(στο περίπου) μ' αυτό που λες, αλλά έχω βαρεθεί να διαβάζω το ίδιο πράγμα... Έλεος πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
:whatever:

Ο καθένας μιλάει και λέει την γνώμη του... Αλλά να λες όλη την ώρα ακριβώς το ίδιο πράγμα σαν απάντηση καταντάει κουραστικό... Συμφωνώ γενικά(στο περίπου) μ' αυτό που λες, αλλά έχω βαρεθεί να διαβάζω το ίδιο πράγμα... Έλεος πια...
Σε αυτο το φορουμ μπαινουμε λεμε την αποψη μας και τελος?Να μην το συζητησουμε λιγο?

Μεχρι στιγμης κανεις δεν μου εχει δωσει ενα λογικο επειχειρημα για αυτο και εξακολουθω να λεω το ιδιο.

Συζητηση πρεπει να κανουμε,οχι απλως να παραθετουμε την αποψη μας και μετα να φευγουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Σε αυτο το φορουμ μπαινουμε λεμε την αποψη μας και τελος?Να μην το συζητησουμε λιγο?

Μεχρι στιγμης κανεις δεν μου εχει δωσει ενα λογικο επειχειρημα για αυτο και εξακολουθω να λεω το ιδιο.

Συζητηση πρεπει να κανουμε,οχι απλως να παραθετουμε την αποψη μας και μετα να φευγουμε

Να συζητήσουμε... Αλλά να έχουμε και κάτι να πούμε... Όχι να λέμε τα ίδια και τα ίδια όμως...


Έχω δει να παίρνεις αρκετές απαντήσεις... Όπως και τόσοι άλλοι... Μπορεί να μην σε καλύπτουν αλλά αυτές είναι... Λυπήσου τουλάχιστον αυτούς που προσπαθούν να παρακολουθήσουν την συζήτηση κι αυτούς που πραγματικά έχουν να προσθέσουν κάτι σε αυτήν...
Ειλικρινά προσπαθώ να την παρακολουθήσω αυτήν την συζήτηση και δεν μπορώ με τίποτα... Έλεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Οταν δεν απαντας σε αυτα που σε ρωταει ο αλλος κτλ δεν υπαρχει συζητηση αλλα παραθεση προσωπικων αποψεων μονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Απλα μου κανει εντυπωση ποσες εδω υπερασπιζονται την ισοτητα σε σχεση με το πραγματικο ποσοστο γυναικων που δεν υποστηριζει την ισοτητα αλλα την εκμεταλευεται. Γιαυτο πιεζω τη συζητηση και αναφερομαι σε αλλα γεγονοτα γτ οι περισσοτεροι ειναι συμφεροντολογοι και οχι δικαιοι. Και τι? Ολοι οι δικαιοι εδω μαζευτηκαμε? Καποιο λακκο εχει η φαβα.!
Oχι βεβαια, δε μαζευτηκαν ολοι οι δικαιοι εδω. Εσυ μονο. :rolleyes:
Αν ολοι λεγαμε το ιδιο, το τοπικ θα ειχε 20 σελιδες οχι 100.
Και γιατι να μην εισαι εσυ μια απο εκεινες που αλλα λεει οτι κανει, κ αλλα κανει ; Σε ξερουμε ; Οχι. Ίντερνετ ειναι. Οτι δηλωσεις εισαι. Κ αν εισαι μπραβο σου. Σε πειραζει να ειναι κι αλλοι ; Ισως ο κυκλος σου θελει ανανεωση αν εδω βρισκεις πιο σωστους.

Ρε φίλε το έχεις παρακουράσει... Γιατί έτσι έμαθε... Γιατί έτσι νιώθει... Έλεος πια...
Νομίζω ότι το έχουμε παρακουράσει το θέμα...:/:
Τοτε μη μπαινεις, ή μη στεκεσαι σε ολα τα ποστ.

:whatever:
Ο καθένας μιλάει και λέει την γνώμη του... Αλλά να λες όλη την ώρα ακριβώς το ίδιο πράγμα σαν απάντηση καταντάει κουραστικό... Συμφωνώ γενικά(στο περίπου) μ' αυτό που λες, αλλά έχω βαρεθεί να διαβάζω το ίδιο πράγμα... Έλεος πια...
Εγω κουραστηκα πιο πολυ να βλεπω τετοια ποστ "ελεος, κουραστηκα,κλπ" παρα 1 ποστ καθε 2 σελιδες καποιου που με 1-2 φρασεις κανει ερωτησεις παραγωγικες.

Να συζητήσουμε... Αλλά να έχουμε και κάτι να πούμε... Όχι να λέμε τα ίδια και τα ίδια όμως...
Έχω δει να παίρνεις αρκετές απαντήσεις... Όπως και τόσοι άλλοι... Μπορεί να μην σε καλύπτουν αλλά αυτές είναι... Λυπήσου τουλάχιστον αυτούς που προσπαθούν να παρακολουθήσουν την συζήτηση κι αυτούς που πραγματικά έχουν να προσθέσουν κάτι σε αυτήν...Ειλικρινά προσπαθώ να την παρακολουθήσω αυτήν την συζήτηση και δεν μπορώ με τίποτα... Έλεος...
Αν αντι να γκρινιαζεις, προσπερνουσες, θα κερδιζες και χρονο και δε θα κουραζες με τη σειρα σου και τους αλλους. Στα φορουμ σε τοπικ που συνεχιζονται για πολυ, συχνα μπαινει κοσμος που δε διαβαζει απο την αρχη το τοπικ, οποτε λεγονται πολλες φορες καποια πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Επιχειρήματα έχουν ακουστεί και από τις δύο πλεύρες - το αν τα δέχεστε ή όχι δεν μειώνει την αξία τους ως επιχειρήματα. Το να μπαίνουμε συνέχεια σε ένα θέμα και να απαντάμε σε κάθε, αλλα ΚΑΘΕ ποστ που δεν υποστηρίζει την άποψή μας, με τρόπο που απλώς αντιστρέφει τους ρόλους και δημιουργεί την αίσθηση πόλεμου των φύλων, απέχει νομίζω πολύ από αυτό που αποκαλείται "παραγωγικές ερωτήσεις που προωθούν τον διάλογο". Μη τρελαθούμε κι εντελώς ε;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,318 μηνύματα.
, απλά βάση των ρόλων που μας έχει περάσει η κοινωνία σχετικά με τα 2 φύλα, θεωρείται πιο "ωραίο" να κερνάει ο άντρας στο πρώτο ραντεβού.
Εμ...αυτους τους ρολους λεμε οτι πρεπει πια να τους καταργησουμε...για ποσο ακομα ρολοι;

Απλα μου κανει εντυπωση ποσες εδω υπερασπιζονται την ισοτητα σε σχεση με το πραγματικο ποσοστο γυναικων που δεν υποστηριζει την ισοτητα αλλα την εκμεταλευεται. Γιαυτο πιεζω τη συζητηση και αναφερομαι σε αλλα γεγονοτα γτ οι περισσοτεροι ειναι συμφεροντολογοι και οχι δικαιοι. Και τι? Ολοι οι δικαιοι εδω μαζευτηκαμε? Καποιο λακκο εχει η φαβα.!
..
Σοβαρα;..Που το ειδες αυτο;; Για να καταλαβω και εγω δηλαδη...γιατι δεν το βλεπω αυτο εδω μεσα..ή μπας και προσπαθεις να καπελωσεις τη συζητηση;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ο καθενας βλεπει κατι διαφορετικο. Δεν εχω αναγκη να καπελωσω τη συζητηση για κανενα λογο. Οταν δε κατανοουμε τι λεει ο αλλος καλο ειναι να μη τον υποτιμουμε απλα επειδη δε καταλαβαινουμε...:whistle: Αυτά απο μενα, την αποψη μου την ειπα. Σεβαστες και οι υπολοιπες. Απο τη στιγμη που οι δικες μου αποψεις δεν ειναι σεβαστες δε συνεχιζω στο θεμα. Και να προσθεσω για το σχολιο του Λοριεν οτι αυτα που λεω δεν περιοριζονται στον κυκλο μου. Αλλα μαλλον εδω ειναι η διαφορα. Καποιοι βλεπουν μονο μεσα στον κυκλο τους και οχι παραεξω τι γινεται....... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
δεν έχει να κάνει,ούτε με πόλεμο των φύλων,ούτε με ταμπού....Έχει να κάνει με απλούς, άγραφους νόμους που είναι έτσι σχεδιασμένοι για πυροδοτούν το ΄΄παιχνίδι΄΄ και να ξεκινά η δράση...Δεν ξέρω πως ακούγεται αυτό αλλά είναι ωραίο ένας άντρας που προσπαθεί να προσεγγίσει μια γυναίκα, να την κερνάει, προσπαθώντας να την κερδίσει...Είναι απλό, για μένα δεν υπάρχει εξήγηση, απλώς, καμία φόρα πρέπει να αφήνουμε κάποια πράγματα ως έχουν και ας ανήκουν σε μια άλλη εποχή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
δεν έχει να κάνει,ούτε με πόλεμο των φύλων,ούτε με ταμπού....Έχει να κάνει με απλούς, άγραφους νόμους που είναι έτσι σχεδιασμένοι για πυροδοτούν το ΄΄παιχνίδι΄΄ και να ξεκινά η δράση...Δεν ξέρω πως ακούγεται αυτό αλλά είναι ωραίο ένας άντρας που προσπαθεί να προσεγγίσει μια γυναίκα, να την κερνάει, προσπαθώντας να την κερδίσει...Είναι απλό, για μένα δεν υπάρχει εξήγηση, απλώς, καμία φόρα πρέπει να αφήνουμε κάποια πράγματα ως έχουν και ας ανήκουν σε μια άλλη εποχή....

To αυτο θα μπορουσε καλλιστα να ισχυριστει κι ενας ανδρας. Οτι ειναι δηλαδη ωραιο να εχει απεναντι του μια γυναικα που ειναι το ιδιο προθυμη να πληρωσει, εμπειδη μπορει και γουσταρει.
Δυσκολευομαι παρα πολυ να χωνεψω οτι οι νεες γενιες αδυνατουν να αφησουν πισω τους τετοιου ειδους παρωχημενες αντιληψεις, οι οποιες νιωθω πολυ σιγουρη για το οτι δε συμβαλλουν στην εξελιξη τους ως ανθρωποι.
Οσο κι εαν προσπαθω, δεν μπορω επισης να καταλαβω τους γονεις εκεινους που διδαξαν στα παιδια τους την επιλεκτικη ισοτητα αναμεσα στα δυο φυλα. Λυπαμαι πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Καλά ξεφύγαμε λίγο..Επιλεκτική ισότητα, γονείς...Πολύ περίπλοκη απάντηση...Και δεν καταλαβαίνω γιατί ν είναι μεμπτό να έχει κανείς την αποψή του για ένα τέτοιο θέμα και να κρίνεται από κει η ανάτροφή του και η ιδεολογία του,,,Τι να πω...Μ χει τύχει να με κεράσουν και την επόμενη φορά π είπα δικά μ (λόγω του κεράσματος) να πάρει 3 ποτά..Συγνώμη που ξενερώνω με τέτοιους τύπους και δεν τα ζυγιάζω όλα βάσει της οποιαδήποτε ιδεολογίας π μπορεί ν εχω...Λυπάμαι πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Καλά ξεφύγαμε λίγο..Επιλεκτική ισότητα, γονείς...Πολύ περίπλοκη απάντηση...Και δεν καταλαβαίνω γιατί ν είναι μεμπτό να έχει κανείς την αποψή του για ένα τέτοιο θέμα και να κρίνεται από κει η ανάτροφή του και η ιδεολογία του,,,Τι να πω...Μ χει τύχει να με κεράσουν και την επόμενη φορά π είπα δικά μ (λόγω του κεράσματος) να πάρει 3 ποτά..Συγνώμη που ξενερώνω με τέτοιους τύπους και δεν τα ζυγιάζω όλα βάσει της οποιαδήποτε ιδεολογίας π μπορεί ν εχω...Λυπάμαι πολύ...

Απο που ακριβως ξεφυγαμε Μπετινα? Ειμαι δηλαδη εκτος θεματος?
Η συμπεριφορα αυτη περι κερασματος δεν εχει να κανει με ιδεες που ανηκουν σε αλλη εποχη? Εσυ δεν το ειπες? Και ποιος ακριβως ηταν ο πρωτος που σου τις περασε? Δεν ηταν οι γονεις σου? Θεωρεις πως οι γονεις ειναι αμοιροι ευθυνων οσον αφορα στη διαπαιδαγωγηση των παιδιων τους? Διοτι για μενα ειναι το αλφα και το ωμεγα.
Δεν ειναι μεμπτο το να εχει κανεις το δικαιωμα να εκφραζει την αποψη του, αλλα καλο θα ηταν ομως να μπορει να δεχτει την οποια κριτικη επι αυτης. Λυπαμαι που ειμαι εγω αυτη που στο λεει, αλλα οι αποψεις μας ειναι κατα κυριο λογο ο καθρεπτης της ανατροφης μας.
Το οτι ενας ανδρας σε εκμεταλλευτηκε, δε σημαινει οτι ειναι σωστο να εκμεταλλευται και μια γυναικα αντιστοιχα εναν ανδρα, επειδη ετσι της εμαθαν απο το σπιτι της. Διοτι οταν εγω θα βγω με καποιον και θεωρω πως ειναι υποχρεωμενος να με κερασει, συγγνωμη, αλλα δε με κανει καλυτερη απο κεινον που ανεφερες στην αναρτηση σου.
Και κατι αλλο...εαν στη θεση του αγοριου αυτου που κερασες και πηρε 3 αντι για 1 ποτο, ηταν μια φιλη σου? Δε θα αισθανοσουν οτι και εκεινη εκμεταλλευτηκε την καλη σου διαθεση να κερασεις? Καταλαβαινεις τωρα γιατι δεν πρεπει να ειναι θεμα φυλου ποιος θα κερασει?
Ελπιζω να εγινα κατανοητη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Δεν είναι οτι δεν έγινες κατανοητή , είναι ότι είναι ο τόνος σου κάπως...Και δεν κατάλαβα από και και ως που το ποστ μου θΑ κρίνει και την ανατροφή μου...Ενώ να προσβάλλεις έναν άνθρωπο που ούτε ξέρεις τι φανερώνει...Δεν είναι ότι είσαι εκτός θέματος, όυτε ότι πιστευώ ότι εκείνο το αγόρι μ εκμεταλλεύτηκε,ούτε ότι θεωρώ τον άλλον υποχρεωμένο να με κερνάει..Απλώς διατύπωσα την αποψή μου και δεν δέχτηκα κριτική για αυτήν, αλλά για τ ατομό μου (ίσως λογικό αυτό) , αλλά δεν θα δεχτώ κριτική για την ανατροφή μου από ένα ποστ..Και για να μην βγω εκτος θέματος, ναι πιστευώ ότι είναι ένα συν, αλλά δεν σημαίνει ότι θα κρίνω την όλη προσωπικότητα ενός ατόμου από μια πράξη( πόσο μάλλον από ένα ποστ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Συγγνωμη, αλλα που ειδες γραμμενο στις αναρτησεις μου οτι απο μια αποψη σου επι συγκεκριμενου θεματος κρινεται η ανατροφη σου στο συνολο της? :confused: Εγραψα ξεκαθαρα οτι ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ μας ειναι κατα κυριο λογο καθρεπτης της ανατροφης μας. Εννοωντας βεβαια το συνολο των αποψεων μας.
Εκρινα τη συγκεκριμενη αποψη στο εν λογω θεμα που εχει να κανει με ενα μερος(μικρο ή μεγαλο, δεν εχει καμμια σημασια) της ανατροφης σου και ολων μας δηλαδη...
Μην συγχεεις τα πραγματα και μη βιαζεσαι να βγαλεις λαθεμενα συμπερασματα.
Κατα δευτερον, δεν ειχα καμμια προθεση ειτε να σε κανω να νοιωσεις ασχημα ειτε να προσβληθεις απο το υφος μου. Εν προκειμενω, γραπτος ειναι ο λογος δυστυχως και πασχει συνηθως συναισθηματος (εαν εξαιρεσεις τις φατσουλες δηλαδη), αλλα αυτον διαθετω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Για τα λανθασμένα συμπεράσματα θα συμφωνήσω και θα σε παρακαλέσω να ξαναδιαβάσεις τα μηνύματα σου...Νομίζω ότι έκανες σαφή αναφόρα στους γονείς μου και στην ανατροφή μου..Από την άλλη, θα σεβαστώ τους κανόνες του φορουμ και δεν πρόκειται ν επισημάνω που αυτοαναιρείσαι...Στο κάτω κάτω, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Για τα λανθασμένα συμπεράσματα θα συμφωνήσω και θα σε παρακαλέσω να ξαναδιαβάσεις τα μηνύματα σου...Νομίζω ότι έκανες σαφή αναφόρα στους γονείς μου και στην ανατροφή μου..Από την άλλη, θα σεβαστώ τους κανόνες του φορουμ και δεν πρόκειται ν επισημάνω που αυτοαναιρείσαι...Στο κάτω κάτω, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Παρακαλω...
Δεν εχω καποιο προβλημα να επισημανεις τα σημεια εκεινα οπου κρινω την ανατροφη σου στο ΣΥΝΟΛΟ της...
Οπως επισης δε μου δημιουργει προβλημα το να ζητησω συγγνωμη, εαν εκανα κατι τετοιο...Διοτι θα ηταν οντως λαθος εκ μερους μου. Εκρινα τη συγκεκριμενη αντιληψη ως παρωχημενη και επισημανα πως εχει να κανει με την ανατροφη που μας εχουν δωσει.
Αν και πολυ αμφιβαλλω οτι θα βρεις εστω και μια προταση που θα δηλωνει πως σε εκρινα ως ατομο στο συνολο.
Και εαν θεωρεις πως αντιτιθεται στους κανονες υπαρχουν και τα πμ, διοτι δε μου αρεσουν οι παρεξηγησεις και το να αφηνει ο αλλος υπονοουμενα περι των προθεσεων μου, τα οποια καμμια σχεση εχουν με την πραγματικοτητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Επιχειρήματα έχουν ακουστεί και από τις δύο πλεύρες - το αν τα δέχεστε ή όχι δεν μειώνει την αξία τους ως επιχειρήματα. Το να μπαίνουμε συνέχεια σε ένα θέμα και να απαντάμε σε κάθε, αλλα ΚΑΘΕ ποστ που δεν υποστηρίζει την άποψή μας, με τρόπο που απλώς αντιστρέφει τους ρόλους και δημιουργεί την αίσθηση πόλεμου των φύλων, απέχει νομίζω πολύ από αυτό που αποκαλείται "παραγωγικές ερωτήσεις που προωθούν τον διάλογο". Μη τρελαθούμε κι εντελώς ε;!
Kαταρχας....its a free country. Αν καποιος θελει να σχολιαζει ακομα και ατομα φρεσκα στο τοπικ, δικαιωμα του. Και δεν ειναι και απιθναο να βγει κατι καλο απο την συζητηση με ατομα που δεν συμμετειχαν πριν.
2ον την αισθηση πολεμου 2 φιλων, εγω την βλεπω απο τις ιδιες τις αποψεις καποιων. Οχι επειδη καποιος αντιστρεφει τους ρολους ως επιχειρημα...ακριβως για να επισημανει οτι εχουμε καποια ισοτητα! Οντως , μη τρελαθουμε! Το να μπαινετε στη θεση του αλλου, ειναι ΑΚΡΩΣ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ για να δειτε τα πραγματα απο την αλλη οψη του νομισματος. Οποιος ηθελημενα δε το κανει, προφανως δεν θελει να δει.

Απο τη στιγμη που οι δικες μου αποψεις δεν ειναι σεβαστες δε συνεχιζω στο θεμα.
Σεβαστες δε σημαινει οτι θα συμφωνησουμε.

Και να προσθεσω για το σχολιο του Λοριεν οτι αυτα που λεω δεν περιοριζονται στον κυκλο μου. Αλλα μαλλον εδω ειναι η διαφορα. Καποιοι βλεπουν μονο μεσα στον κυκλο τους και οχι παραεξω τι γινεται....... :whistle:
Και φυσικα...το κανουμε ολοι εμεις εκτος απο σενα. Riiiiight! :rolleyes:

δεν έχει να κάνει,ούτε με πόλεμο των φύλων,ούτε με ταμπού....Έχει να κάνει με απλούς, άγραφους νόμους που είναι έτσι σχεδιασμένοι για πυροδοτούν το ΄΄παιχνίδι΄΄ και να ξεκινά η δράση...Δεν ξέρω πως ακούγεται αυτό
Aκουγεται μουχλιασμενα συντηρητικο και "βολεμα" για τη γυναικα. Μη σου πω και υποτιμητικο για τον ανδρα. Τους "αγραφους νομους" δε τους περνας απο κοσκινο κριτικης ; Τους δεχεσαι ετσι οτι να ναι; Ή τους δεχεσαι επειδη σε βολευει;

αλλά είναι ωραίο ένας άντρας που προσπαθεί να προσεγγίσει μια γυναίκα, να την κερνάει, προσπαθώντας να την κερδίσει...Είναι απλό, για μένα δεν υπάρχει εξήγηση, απλώς, καμία φόρα πρέπει να αφήνουμε κάποια πράγματα ως έχουν και ας ανήκουν σε μια άλλη εποχή....
Δλδ για να σε κερδισει καποιος....πρεπει να κερασει.....μαλιστα...καπου εδω κολλαει το οτι μερικες φορες "παιρνουμε οτι μας αξιζει"...Οτι ψαχνει κανείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top