Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απαιτει νυστερι η διαδικασια?
δυστυχως οχι,,
γιατι τότε θα πηγαινες και θα ελεγες "πηγα να μου βγαλουν το θεο." οπως λες για τη σκωληκοειδη αποφυση:P

Γιατι ουτε μπορεις να αποδειξεις οτι δεν υπαρχει μια τσαγιερα σε τροχια λιγο εξω απο τον αρη αλλα δεν νομιζω να πιστευεις οτι υπαρχει (επισις ειμαι σιγουρος οτι δεν καταλαβαινεις σε τι αναφερομαι οταν λεω τσαγιερα αλλα νταξ)
μπορεις
τοσοι δορυφοροι υπαρχουν εκει εξω
εδω ολο τον Αρη σε google earth τον εχουμε σε αναλυση μετρων

αλλα αν πει καποιος "υπαρχει μια τσαγιερα θαμμενη στον Αρη ,ναι..τοτε δεν μπορεις να το αποκλεισεις,,γιατι υπογεια ελαχιστα τον εχουμε ψαξει..;) και δεν ξερουμε για σημαδια ζωης παλαιοτερης πχ


στο απεραντο αγνωστο κατα τεραστιο πσοστο συμπαν..
ο καθενας μπορει να βαλει μια ανωτερη δυναμη καθε ειδους ,
και καθε υποθετικη νοημοσυνη

εδω δεν ξερουμε τι μορφες ζωης υπαρχουν εκει εξω,,,,που μπορει να ειναι οτι πιο απιστευτο για μας..

μπορουμε να αποκλεισουμε την υποθεση ενος θεωρητικου οντος απο ενεργεια πχ που υπαρχει καπου στο βαθυ διαστημα ή σε μια αλλη διασταση?



στο κενο της γνωσης μας μπαινει η θρησκεια..
και επειδη παντα θα υπαρχει το κενο,,πάντα θα υπαρχει θρησκεια..



μετα το μυαλο μας τωρα εχει περιοριστει στον ρολο του τυπου που απλα σχεδιασε το big bang. Οσο παει και μικραινει...
το αντιθετο απλωνει..ποσα συμπαντα μπορει να υπαρχουν?
τι υπηρχε πριν το big bang τι εκτος αυτου?

πώς δημιουργηθηκε η υλη που εσκασε?

Τιποτα?ουτε χωρος ουτε χρονος?
οσο περισσοτερα τετοια ερωτηματα δημιουργουνται,,τοσο περισσοτερο φαινεται η αναγκη για πολλους ανθρωπους της θρησκειας..

οι γελοιες δικαιολογιες καποιων επιστημονων "δεν εχουν νοημα τετοιες ερωτησεις "δειχνουν απλα το κενο γνωσης

και την αρνηση της παραδοχης του..

Εν οιδα οτι ουδεν οιδα που ελεγε και ο σωκρατης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν ξερω αν πιστευω σε θεο..

αλλα ξερω οτι πιστευω στην αγνοια μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εγώ δεν πιστεύω στο Θεό γιατί πολύ απλά δε μου χρειάζεται κάτι τέτοιο. Δε νιώθω ούτε απροστάτευτη, ούτε ανίσχυρη, ούτε τίποτα.
Πιστεύω ότι είναι μία επινόηση προκειμένου οι άνθρωποι να δικαιολογήσουν τις ανασφάλειες και τους φόβους τους, να επιβάλλουν κάποιες "καθωσπρέπει" αντιλήψεις και να απαλλαγούν από το άγχος του θανάτου σκεπτόμενοι την ... μεταθανάτια ζωή.
Ευτυχώς, δεν έχω επίσης καμία απορία γιατί τα ερωτήματά μου τα έχει απαντήσει η επιστήμη σε βαθμό που εγώ κρίνω ως ικανοποιητικό.

Εν τέλει όμως, μπορώ να πω ότι εν μέρει θαυμάζω όσους ανθρώπους έχουν αυτή την αγνή πίστη. Αυτό, γιατί η πίστη για να ευδοκιμήσει δεν χρειάζεται απολύτως τίποτα. Στηρίζεσαι ολοκληρωτικά σε κάτι χωρίς να έχεις καμία απόδειξη. Γι' αυτό άλλωστε σου δίνει αρκετή ψυχολογική δύναμη - αυτό είναι το μόνο όφελος της πίστης σε κάποιο θείο κατ' εμέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Baby Lee

Νεοφερμένος

Η Baby Lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
δυστυχως οχι,,
γιατι τότε θα πηγαινες και θα ελεγες "πηγα να μου βγαλουν το θεο." οπως λες για τη σκωληκοειδη αποφυση:P
...
μπορεις
τοσοι δορυφοροι υπαρχουν εκει εξω
εδω ολο τον Αρη σε google earth τον εχουμε σε αναλυση μετρων
αλλα αν πει καποιος "υπαρχει μια τσαγιερα θαμμενη στον Αρη ,ναι..τοτε δεν μπορεις να το αποκλεισεις,,γιατι υπογεια ελαχιστα τον εχουμε ψαξει..;) και δεν ξερουμε για σημαδια ζωης παλαιοτερης πχ
Καλέβρεσυ!:P Ο Ράσελ το περιέγραψε, όταν οι δορυφόροι ήταν ακόμα στα μυαλά των αγέννητων μελλοντικών μηχανολόγων, μεταφορά είναι...
μπορουμε να αποκλεισουμε την υποθεση ενος θεωρητικου οντος απο ενεργεια πχ που υπαρχει καπου στο βαθυ διαστημα ή σε μια αλλη διασταση?
Εξίσου αδύνατο να αποκλείσουμε την ύπαρξη του Θλιμμένου Ραδιοφώνου, που ζει στο Υπερπέραν και τρώει μακαρόνια με βίδες για πρωινό, αλλά δεν έχω δει ούτε μια εκκλησία αφιερωμένη στο φόβο μήπως μας στείλει στην Κόλαση. (Κάτι μου λέει πως η συγκεκριμένη ανταλλαγή επιχειρημάτων έχει επαναληφθεί τουλάχιστον στις μισές από τις 81 σελίδες:hmm:.)
στο κενο της γνωσης μας μπαινει η θρησκεια..
και επειδη παντα θα υπαρχει το κενο,,πάντα θα υπαρχει θρησκεια..
Το ότι η θρησκεία καλύπτει ανθρώπινα κενά γνώσης σημαίνει πως η θρησκεία είναι κατασκεύη κάλυψης δικών μας αναγκών που σημαίνει πως η αιτία δημιουργίας της είναι καθαρά ενδο-ανθρωπική που σημαίνει πως, ακόμα κι αν υπάρχει κάποιο υπερφυσικό ον, οι περιγραφές που του κάνουμε είναι καθαρά προϊόντα φαντασιοπληξίας.
οι γελοιες δικαιολογιες καποιων επιστημονων "δεν εχουν νοημα τετοιες ερωτησεις "δειχνουν απλα το κενο γνωσης και την αρνηση της παραδοχης του..
Νόμιζα πως αυτά είναι γελοίες δικαιολογίες των θρησκευόμενων, δε νοείται επιστήμονας που να μη παραδέχεται τα κενά γνώσης στα οποία χτίζεται η επιστήμη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Εγώ δεν πιστεύω στο Θεό γιατί πολύ απλά δε μου χρειάζεται κάτι τέτοιο. Δε νιώθω ούτε απροστάτευτη, ούτε ανίσχυρη, ούτε τίποτα.
...

:redface:: Όσοι πιστεύουν στο Θεό από ιδιοτέλεια, μάλλον την πατάνε στο τέλος! Γιατί απλούστατα η πίστη τους εκπορεύεται προς κάποιο είδωλο. Πάντως προσωπικά σου εύχομαι, να μη χρειαστείς ποτέ προστασία, ούτε να γίνεις ανίσχυρη, ούτε ...τίποτα!:D

......Πιστεύω ότι είναι μία επινόηση προκειμένου οι άνθρωποι να δικαιολογήσουν τις ανασφάλειες και τους φόβους τους, ...

:hmm::hmm::hmm:: Αλήθεια, η ικανότητα επινόησης του τέλειου (ή αν θες, του απόλυτου) πόθεν προέρχεται, για να την αποκτήσουν και άλλα γήινα όντα;

...
Ευτυχώς, δεν έχω επίσης καμία απορία γιατί τα ερωτήματά μου τα έχει απαντήσει η επιστήμη σε βαθμό που εγώ κρίνω ως ικανοποιητικό.

...
Μόνον τόσο λίγες απορίες; Όντως πρέπει να είσαι ευτυχής:P!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
:redface:: Όσοι πιστεύουν στο Θεό από ιδιοτέλεια, μάλλον την πατάνε στο τέλος! Γιατί απλούστατα η πίστη τους εκπορεύεται προς κάποιο είδωλο. Πάντως προσωπικά σου εύχομαι, να μη χρειαστείς ποτέ προστασία, ούτε να γίνεις ανίσχυρη, ούτε ...τίποτα!:D
Αυτό είναι αντιφατικό, αφού όλοι από ιδιοτέλεια πιστεύουν... είτε το γνωρίζουν και το παραδέχονται είτε όχι... :)
Μερσί για τις ευχές!



:hmm::hmm::hmm:: Αλήθεια, η ικανότητα επινόησης του τέλειου (ή αν θες, του απόλυτου) πόθεν προέρχεται, για να την αποκτήσουν και άλλα γήινα όντα;
Δηλαδή υποστηρίζετε ότι δεν υπάρχει αυτή η ικανότητα?:hmm:

Μόνον τόσο λίγες απορίες; Όντως πρέπει να είσαι ευτυχής:P!
Not. Απλά προτιμώ οι απορίες μου - πλέον - να επικεντρώνονται σε πράγματα λιγότερο μετα-φυσικά αν θέλετε..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Καλέβρεσυ! Ο Ράσελ το περιέγραψε, όταν οι δορυφόροι ήταν ακόμα στα μυαλά των αγέννητων μελλοντικών μηχανολόγων, μεταφορά είναι...

δεν με ενδιαφερει ποιος το ειπε..;)
εγω απανταω κυριολεκτικα

μου τη δινει να λεω τις αποψεις μου,,και να απανντανε οι αλλοι με αποψεις αλλων,,διασημων σπουδαιων και δεν ξερω τι αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
μου τη δινει να λεω τις αποψεις μου,,και να απανντανε οι αλλοι με αποψεις αλλων,,διασημων σπουδαιων και δεν ξερω τι αλλο

Οι απόψεις των διασήμων δεν σημαίνει ότι είναι σωστές αλλά είναι αποτέλεσμα στοχασμού ή καυστικοί αφορισμοί. Το πρόβλημα σου Άγγελε είναι ότι απλοποιείς πράγματα τα οποία είναι εξ ορισμού πολυδιάστατα και θέμα μελέτης εξυπνότερων ανθρώπων από εσένα και εμένα. Οι απόψεις των άλλων είναι τροφή για σκέψη ακόμη και αν είναι "ψευτοκουλτουριάρηδες αριστεροί ψευτοδιανοούμενοι" κτλ κτλ. Τίποτα δεν είναι ιερό, όλα είναι σημαντικά όπως είπε και κάποιος σπουδαίος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αυτό είναι αντιφατικό, αφού όλοι από ιδιοτέλεια πιστεύουν... είτε το γνωρίζουν και το παραδέχονται είτε όχι... :)
...

:hmm::hmm::hmm:: Εκτιμώ ότι υπάρχουν βασικά τρεις κατηγορίες ανθρώπων:
- οι εθελόδουλοι,
- οι ιδιοτελείς (μισθωτοί) και
- οι φίλοι κι αδελφοί
Ο Θεός, που μας φανερώνει ο Ιησούς Χριστός, αγαπιέται από την τρίτη κατηγορία:redface:!

...Δηλαδή υποστηρίζετε ότι δεν υπάρχει αυτή η ικανότητα?:hmm:

...

Κάθε άλλο! Χωρίς αυτήν, μάλλον ακόμη το είδος μας θα ζούσε στις σπηλιές και πάνω στα δένδρα!:D

...Not. Απλά προτιμώ οι απορίες μου - πλέον - να επικεντρώνονται σε πράγματα λιγότερο μετα-φυσικά αν θέλετε:redface:

Παρομοίως!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
δεν ξερω αν πιστευω σε θεο..

αλλα ξερω οτι πιστευω στην αγνοια μας..

Μα η θρησκεια δεν επιτρεπει αγνοια, η θρησκεια ειναι απαντηση!

Αν πιστευεις σε θεο τοτε δεν εχεις αγνοια για το πως δημιουργηθικε το συμπαν. ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ πως, το εφτιαξε ο θεος.

Δεν σου ειναι μαγευτικα αγνωστο το πως πηγαμε απο αμινοξεα σε πρωτεινες γιατι ΞΕΡΕΙΣ πως εγινε, το εκανε ο θεος.

Δεν σου ειναι αγνωστο και εντυποσιακο το πως ενας ανθρωπος μπορει να δειξει ανιδιοτελη αλτρουισμο ΠΑΡΟΤΙ ζει σε ενα κοσμο στον οποιο ειναι ευθραυστος και πρεπει να επιβιωσει και να αναπαραχθει, ξερεις γιατι το κανει, για να μην παει στη κολαση.

Η θρησκεια δεν ειναι η αγνοια μας ειναι η απαντηση στην αγνοια, ειναι "γνωση", και μαλιστα ειναι μια ευκολη και ανωδυνη λυση που μας πιπιλαει τα αυτια.

Οπως ειχε πει ο ριτσαρντ φαινμαν (γιατι δεν εχω προβλημα να αναγνωριζω μυαλα μεγαλυτερα απο το δικο μου οσο περιεργο και αν σου φαινεται) "Δεν εχω προβλημα με το να μην ξερω, απλα προσπαθω να μαθω"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μα η θρησκεια δεν επιτρεπει αγνοια, η θρησκεια ειναι απαντηση!
Ακριβώς εδώ είναι η διαφορά. Αγνοια νόμου, δεν νοείται. Δηλαδή, τους νόμους που ο άνθρωπος έχει θεσπίσει, αν οποιοσδήποτε βρεθεί απέναντι τους, τότε εφαρμόζονται ως έχουν και το μόνο ελαφρυντικό που δεν έχει θέση, είναι το να επικαλεστείς άγνοια τους.
Αλλά, όσον αφορά την θρησκεία που εγώ και άλλοι πιστεύουν εδώ μέσα, την Χριστιανική, με έχει διδάξει και από την βιωτή μου έχω διαπιστώσει, ότι διαδοχικές και ατελεύτητες θα είναι οι πτώσεις μου και ποτέ δεν θα φτάσω στο τέλειο. Πάντα θα υπάρχει κάτι που θα είναι ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. Απο τα λάθη μου όμως, (λάθος είναι η λανθασμένη και μή σκόπιμη ενέργεια), να μην αφήσω τον εαυτό μου στην απώλεια.


Αν πιστευεις σε θεο τοτε δεν εχεις αγνοια για το πως δημιουργήθηκε το συμπαν. ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ πως, το εφτιαξε ο θεος.
Αν γνώριζα το σύστημα που ο Θεός ακολούθησε, τότε θα ήμουν σίγουρος, αρχικά για την διάρκεια των υποδιαιρέσεων της ημέρας και από αυτό θα προέκυπτε η διάρκεια της μιας ημέρας του Θεού.
Τόσο πεπερασμένη είναι η επιστήμη και ως εκεί φτάνει. Εγώ – εσύ, μήπως είμαστε σε θέση να ξεπεράσουμε ένα δευτερόλεπτο; Και αν βάλουμε τις στρεβλώσεις του χρόνου και ακόμα το πήγαινε-έλα στον χρόνο, τότε θα αρχίσουμε να <<χτυπάμε πειράκια>>.
Η θρησκεια δεν ειναι η αγνοια μας ειναι η απαντηση στην αγνοια, ειναι "γνωση", και μαλιστα ειναι μια ευκολη και ανωδυνη λυση που μας πιπιλαει τα αυτια.
Αν γνώριζες το τυπικό των μοναχών, μα μόνο αυτό θα σε έκανε να αλλάξεις γνώμη.
Υπο την προϋπόθεση Φαίνμαν. << Δεν έχω πρόβλημα με το να μην ξέρω, απλά προσπαθώ-είς να μάθω-εις>>.
Οπως ειχε πει ο ριτσαρντ φαινμαν (γιατι δεν εχω προβλημα να αναγνωριζω μυαλα μεγαλυτερα απο το δικο μου οσο περιεργο και αν σου φαινεται) "Δεν εχω προβλημα με το να μην ξερω, απλα προσπαθω να μαθω"
Εχω την πεποίθηση ότι αυτή την προτροπή, αποφεύγεις συστηματικά να τηρήσεις. Τώρα γιατί μας την έθεσες; Θα βγει το αποτέλεσμα στα σίγουρα. Είτε απαντήσεις, είτε όχι.
Ομως, για να μάθεις κάτι, η πεπατημένη οδός είναι μια. Ρωτάς και δεν στηλώνεις τα ποδάρια σου σαν ημίονος στο αλέτρι.:redface:
Ως τώρα, το μόνο που μας έχεις πει για την θρησκεία, είναι οτι δεν την αποδέχεσαι. Μα αυτό είναι έρευνα; Αυτό είναι διερεύνηση και σεβασμός της αντίθετης άποψης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ως τώρα, το μόνο που μας έχεις πει για την θρησκεία, είναι οτι δεν την αποδέχεσαι. Μα αυτό είναι έρευνα; Αυτό είναι διερεύνηση και σεβασμός της αντίθετης άποψης;

Δεν βρισκω κανενα λογο υπαρξης της θρησκειας και του θεου. Αν το συμπαν πρεπει να το εφτιαξε καποιος τοτε ποιος εφτιαξε αυτον τον καποιο? Και αν αυτος ο καποιος δεν φτιαχτικε απο καποιον αλλο τοτε γιατι το συμπαν ΠΡΕΠΕΙ να φτιαχτικε απο καποιον και δεν μπορουσε απλα να "ειναι"?

Ξυραφι του οκαμ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εγω αυτο που βλεπω παντος ειναι δυο θρησκοληπτους που δεν μπορουν να απαντησουν το πιο προφανες, παιδικο και απλο ερωτημα που μπορει να τεθει σε μια οποιαδηποτε θεολογικη θεωρια.

Πες σε οποιοδηποτε παιδακι "το κοσμο τον εφτιαξε ο θεος" και θα σε ρωτησει "τον θεο ποιος τον εφτιαξε".

Περιμενω μια πειστικη απαντηση.

(η απαντηση κανενας ΔΕΝ ειναι πειστικη γιατι ΤΟΤΕ μπορουμε να πουμε το ιδιο για το κοσμο ΧΩΡΙΣ την υπαρξη θεου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγω αυτο που βλεπω παντος ειναι δυο θρησκοληπτους που δεν μπορουν να απαντησουν το πιο προφανες, παιδικο και απλο ερωτημα που μπορει να τεθει σε μια οποιαδηποτε θεολογικη θεωρια.

Πες σε οποιοδηποτε παιδακι "το κοσμο τον εφτιαξε ο θεος" και θα σε ρωτησει "τον θεο ποιος τον εφτιαξε".
1ον ,,ποιους εννοεις θρησκοληπτους..

2ον.. Τον κοσμο τον εφτιαξε το big bang "και το big bang ποιος το εφτιαξε?"



δεν υποστηριζω το θεο.. αλλα το κενό

αλλα το οτι η γνωση μας δεν μπορει να απαντησει ναι ή οχι σε υπαρξη ανωτερης δυναμης ή κατι τετοιο ..


εμενα μου αρεσει η αγνοια και με εντυπωσιαζει και ενθουσιαζει τι απιστευτο μπορει να βρουμε στο μελλον

εσυ βλεπω οτι λες οτι τα ξερεις ολα..big bang λειτουργιες του εγκεφαλου κλπ

τα ξερεις ολα ηδη..
και λες οτι δεν υπαρχει τιποτα αγνωστο..:confused:


εγω απλα σεβομαι και ενθουσιαζομαι με το κενο γνωσης γιατι δημιουργει οπως καθε κενο την κινηση της γνωσης και επιστημης προς τα μπροστα και ψηλα..

χωρις το κενο της γνωσης δεν θα υπηρχε επιστημη και η ζωη θα ηταν βαρετη..

ευχομαι να υπαρχει παντα ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ..

και μεις οι ανθρωποι πάντα να εχουμε κατι να εξερευνησουμε..:D


Το πρόβλημα σου Άγγελε είναι ότι απλοποιείς πράγματα τα οποία είναι εξ ορισμού πολυδιάστατα και θέμα μελέτης εξυπνότερων ανθρώπων από εσένα και εμένα.
εσυ και ο εποτε και πολλοι δηθεν λογιοι πχ κανετε το αναπδο..

κανετε ολα τα πραγματα πολυπλοκα και αναφερομενοι σε διαφορους λογιους ψαρωνετε τους υπολοιπους..

εγω θελω να κανω απλα κατανοητα πραγματα που φαινονται περιπλοκα

τωρα περι εξυπνοτερων ανθρωπων,,απλα θεμα συνδρομου κατωτεροτητας..ο ποιος εξυπνος ανθρωπος του κοσμου μπορει να κρυβεται στα βαθη της ινδιας ή σε ενα χωριο στο βουνο..




δεν ειμαι ελιτιστης οπως ο εποτε..

ο καθενας εχει γνωμη και αποψη χωρις να ξερει τον καθε μ@λ@κα που ειπε κατι..

ο πραγμτικα εξυπνος ανθρωπος ειναι αυτος που και πιο πολυπλοκα πραγματα τα εξηγει απλα για ολους(και αυτο ειναι και το χρεος του)..
γιατι αυτο σημαινει οτι εχει καταλαβει σε ολο το βαθος το θεμα,,και αρα μπορει να το αναλυση ή απλοποιησει οσο θελει..

και το θεμα της πιστης και του θεου απασχολει απο την απλη γιαγια στο χωριο μεχρι τον επιστημονα στο ΜΙΤ..και ολοι εχουν δικαιωμα στην αποψη χωρις να ξερουν τσιτατα διαφορων




το να πουλας μουρη ειναι δειγμα αγνοιας ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Εγω αυτο που βλεπω παντος ειναι δυο θρησκοληπτους που δεν μπορουν να απαντησουν το πιο προφανες, παιδικο και απλο ερωτημα που μπορει να τεθει σε μια οποιαδηποτε θεολογικη θεωρια.
Θα σε ρωτήσω μοναχά αν εσύ βλέπεις και αν γνωρίζεις αυτό που βλέπεις.
Πες σε οποιοδηποτε παιδακι "το κοσμο τον εφτιαξε ο θεος" και θα σε ρωτησει "τον θεο ποιος τον εφτιαξε".

Περιμενω μια πειστικη απαντηση.

(η απαντηση κανενας ΔΕΝ ειναι πειστικη γιατι ΤΟΤΕ μπορουμε να πουμε το ιδιο για το κοσμο ΧΩΡΙΣ την υπαρξη θεου)
Έχω απαντήσει σχετικά, αλλά εσύ βλέπεις από είκοσι τρεις σειρές, μοναχά δύο.
Και ανάλογη είναι η απάντηση σου. Χρειάζεσαι δηλαδή, περισσότερη προσοχή από αυτή που δείχνεις. Αλλωστε η προσοχή είναι βασικό στοιχείο του ανθρώπου και το πραγματεύεται ξεχωριστά η ψυχολογία.

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:
Μπορείς να μου πεις τι θα απαντήσει ένα παιδί αν του πεις ότι το έκανε ο μπαμπάς του και η μαμά του και ότι βασικά συστατικά του είναι δύο. Το σπερματοζωάριο και το ωάριο.

Σε ανάλογες ερωτήσεις, τί μπορεί να καταλάβει ένα παιδί;

Εδώ εσύ αδυνατείς να κατανοήσεις το πεπερασμένο της λογικής σου και αρέσκεσαι σε παιδαριώδη ερωτήματα.

Παρ’ όλ’ αυτά, τα παιδιά ανήκουν στην ποιο κάτω κατηγορία :

Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
εσυ και ο εποτε και πολλοι δηθεν λογιοι πχ κανετε το αναπδο..

κανετε ολα τα πραγματα πολυπλοκα και αναφερομενοι σε διαφορους λογιους ψαρωνετε τους υπολοιπους..

εγω θελω να κανω απλα κατανοητα πραγματα που φαινονται περιπλοκα

τωρα περι εξυπνοτερων ανθρωπων,,απλα θεμα συνδρομου κατωτεροτητας..ο ποιος εξυπνος ανθρωπος του κοσμου μπορει να κρυβεται στα βαθη της ινδιας ή σε ενα χωριο στο βουνο..




δεν ειμαι ελιτιστης οπως ο εποτε..

ο καθενας εχει γνωμη και αποψη χωρις να ξερει τον καθε μ@λ@κα που ειπε κατι..

ο πραγμτικα εξυπνος ανθρωπος ειναι αυτος που και πιο πολυπλοκα πραγματα τα εξηγει απλα για ολους(και αυτο ειναι και το χρεος του)..
γιατι αυτο σημαινει οτι εχει καταλαβει σε ολο το βαθος το θεμα,,και αρα μπορει να το αναλυση ή απλοποιησει οσο θελει..

και το θεμα της πιστης και του θεου απασχολει απο την απλη γιαγια στο χωριο μεχρι τον επιστημονα στο ΜΙΤ..και ολοι εχουν δικαιωμα στην αποψη χωρις να ξερουν τσιτατα διαφορων




το να πουλας μουρη ειναι δειγμα αγνοιας ..

Δεν τοποθετώ τον εαυτό μου στους λόγιους (τι λέξη και αυτή, από τα σχολικά βιβλία έχω να την αντιμετωπίσω)

Για να κατανοήσεις ένα θέμα (από την δημιουργία μιας σπανακόπιτας μέχρι την αναζήτηση για το υπερφυσικό) πρέπει να έχεις τη γνώση των πραγμάτων σε μεγαλύτερο βαθμό από την γνώση του προφανούς.

Η απλοϊκότητα πουθενά στον κόσμο δεν αποτελεί σοβαρή αντιμετώπιση των πραγμάτων, αντίθετα η πρόοδος από ένα κόσμο που ονόμαζε το κεραυνό θεό βασίζεται στην αμφισβήτηση των απλοϊκών αξιωμάτων που τόσο συμπαθείς.

Επίσης, ποιος σε έχρισε εξηγητή των πολύπλοκων ζητημάτων στους ανθρώπους που δεν τα κατανοούν; Και γιατί νομίζεις ότι είσαι ικανός να κατέχεις ένα τίτλο ο οποίος εμπεριέχει μια τόσο εξεζητημένη αποστολή. ΟΥΓΚ

Άκου Άγγελε, θα είσαι καλύτερα με τον εαυτό σου όταν δεν υποτιμάς κάτι για το οποίο είσαι απλά τεμπέλης να ασχοληθείς. Προφανώς δεν έχεις διαβάσει ούτε γνωστούς άθεους ούτε καν την Αγία Γραφή ή την Αποκάλυψη, όχι γιατί δεν ήθελες αλλά γιατί βαρέθηκες. Επίσης, δεν μου γεμίζεις το μάτι για παγανιστής ή τα συναφή. Αυτό που δείχνεις είναι απλώς αμάθεια και κανενός είδους μεσότητα, όπως σου ξαναείπα.

Θα προτιμούσα να δω κάποιον που γνωρίζει γιατί δεν πιστεύει ή γιατί πιστεύει και όχι κάποιον που φοβάται να σκεφτεί και βαριέται να ασχοληθεί για το ζήτημα όπως εσύ. Η τοποθέτηση στο θέμα δεν προϋποθέτει σφαγή, εκτός αν είναι κάποιος δογματικός σαν τον Μάξιμο ή επιθετικός σαν τον έποτε...

Επίσης ίσως ο πιο έξυπνος άνθρωπος είναι στο Δελχί, αλλά επειδή δεν θα τον δούμε ποτέ, προσπαθούμε να μάθουμε πράγματα από άλλους λιγότερο έξυπνους μέσω των εργαλείων που μας έχει δώσει ο καλός θεούλης, των βιβλίων και του διαδικτύου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Το πιο απαράδεκτο πάντως στη Χριστιανική διδασκαλία (αν και απόλυτα δικαιολογημένο από τη στιγμή που ο μέσος άνθρωπος ζει με τον φόβο και την εσωτερική σύγκρουση), είναι η πίστη στην ύπαρξη ενός Σατανά και λοιπών δαιμονίων, τα οποία βρίσκονται εκτός του ανθρώπου και τον καταδυναστεύουν. Ειδικά η τελετή της βάπτισης που και καλά απαρνιούνται τον Σατανά ή κάτι τέτοιο, είναι πραγματικά αστεία. :P
Η προσευχή, η θεία ευχαριστία, ο αγιασμός, το λιβάνι, ο σταυρός κτλ δεν δημιουργούν τίποτα περισσότερο από ψευδαισθήσεις ασφάλειας στον άνθρωπο (δεν λέω πάντως, είναι χρήσιμα από τη στιγμή που ο πιστός έχει φτάσει εκεί που έχει φτάσει το μυαλό του και αδυνατεί να απομυθοποιήσει τους φόβους του).

ή το άλλο, ότι όλες οι άλλες θρησκευτικές πεποιθήσεις και η μαγεία, είναι έργα και λατρεία του Σατανά!

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η θετικη ειναι απο μενα φαντασμενε

δεν ειμαι ειδικος φιλοσοφος και δεν μου αρεσουν πολυ οι θεωριες αλλα περισσοτερο οι πραξεις και η επιστημονικη ερευνητικη μερια


οντως βαριεμαι -οχι λογω τεμπελιας- αλλα γιατι απλα δεν με ενδιαφερουν θρησκευτικα βιβλια κλπ

απλα εχω μια προσωπικη γνωμη
αλλα πολλα λογια φιλοσοφων κλπ που εχω ακουσει μου εχουν φανει εξ ορισμου λαθος και γελοια,, πχ του νιτσε (και πολλοι να χρησιμοποιουν και αναφερουν μονο και μονο επειδη ειναι καποιου,,)

και διαφωνω τελειως

οποτε τα μεγαλα ονοματα δεν λενε παντα σωστα πραγματα

απλα θελω να μιλαμε καθαρα για αποψεις χωρις να λεμε"διαβασε τον ταδε" για να πουλησουμε μουρη

θαυμαζω ως ευφυεις ανθρωπους αυτους που μπορουν να να δωσουν απλα τα πιο ανωτερα πραγματα

και δεν θεωρω τους διασημους λογιους κλπ,,εξυπνοτερους απο μενα εξαρχης
παντως ακομα να δω καθαρη απαντηση στα -απλοικα οπως λες- λογια επιχειρηματα μου παραπανω,,
επι της ουσιας,,ειτε τα λεω ο ταπεινος εγω ,ειτε καποιος διασημος..

για να εχεις μια προσωπικη φιλοσοφια δεν χρειαζεται να "ξερεις πόσα πετσια εχει η μοναξια" οπως ελεγε και ο Παντσας στο Μαριχουανα Στοπ..:D..
ουτε να διαβασεις 100 φιλοσοφους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
.......................
Και τι το πέρασες αυτό το θέμα; Το μποστάνι του παππού σου, όπου μπαίνεις μέσα και ανακατεύεις τα πάντα γιατι απλά σου έχει αδυναμία ο παππούς;

Αν εσύ σε προηγούμενη τοποθέτηση σου, μου είπες ότι δεν <<περιμένεις να πιάσω την ειρωνεία>>, εγώ δεν περιμένω να τοποθετηθείς <<επι της ουσίας>>, πράγμα που μου έχεις δείξει ότι σου είναι όχι μόνο αρεστό, αλλά και ότι δεν έχεις την δυνατότητα να συνδιαλεχθείς σε αυτό.
Θεωρείς πως κάτι κάνεις, αν πεις τον Αγγελο (τεμπέλη), αν μου κατεβάσεις εμένα κάποια επίθετα όπως, άνθρωπο με ελλειμματικό χιούμορ, ότι παραπέμπω σε ηθικολογικές νουθετήσεις (αυτό το σημείο πιστεύω ότι είναι θετικό για τους ανθρώπους), ακόμα και δογματικό εδώ έχω ένα μεγάλο ερωτηματικό για εσένα (τι εννοείς αποκαλώντας με δογματικό;)

Ψάξε λίγο ποιος είσαι ή καλύτερα ποιος θέλεις να βλέπουμε ότι είσαι ή κάτι άλλο τέλος πάντων, δικό σου και αφού το ξεδιαλύνεις, έλα όποια ώρα θέλεις εσύ.

Μη νομίσεις μοναχά, ότι πρόκειται για ποδοσφαιρική συζήτηση ή ότι συζητούν άτομα έτοιμα να τα προσβάλλεις.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.







ολα αυτα ο ''παναγαθος'' ''Θεος'' τα βλεπει αλλα δεν κανει κατι γιατι ειναι πολυ απασχολημενος με το να τιμωρει τους απιστους και τους αμαρτωλους:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top