Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ολα αυτα ο ''παναγαθος'' ''Θεος'' τα βλεπει αλλα δεν κανει κατι γιατι ειναι πολυ απασχολημενος με το να τιμωρει τους απιστους και τους αμαρτωλους

η ζωη πεθαινει και αναγενναται

και οπως πεθαίνουν τα μυρμήγκια ετσι και οι ανθρωποι σε μια φυσικη κατατροφη πχ..

αυτοι ομως που γλιτωσαν απο τις καταστροφες που δειχνεις απο πανω μπορει να πιστευουν στο θεο..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
η ζωη πεθαινει και αναγενναται

και οπως πεθαίνουν τα μυρμήγκια ετσι και οι ανθρωποι σε μια φυσικη κατατροφη πχ..

αυτοι ομως που γλιτωσαν απο τις καταστροφες που δειχνεις απο πανω μπορει να πιστευουν στο θεο..;)

ναι γιατι πειθεσε οτι σωθηκες απο την δηθεν θεια επεμβαση ;)

αλλα και παλι αφου το ''θεος'' μας αγαπα τοσο πολυ και ειναι τοσο σοφος γιατι υπαρχει πονος και δυστηχια??


αααασε ξερω. ειναι μια συνεπεια π οι πρωτοι ανθρωποι εφαγαν ενα μηλο το οποιο τους εκανε να σκεφτονται και ο θεος τους εδιωξε απο τον μαγικο κηπο που ηταν γιατι τον παρακουσαν ενω βεβαια αυτος ειναι πανσοφος αρα το ξερε οτι θα συμβει. αααα και η ευα (η οποια φτιαχτηκε απο το πλευρο του αδαμ που φτιαχτηκε απο χωμα και σαλιο) πειστηκε απο ενα φιδι π μιλαγε να φαει το μηλο χρεισημοποιοντας ετσι την ελευθερη βουληση π της ειχε δωσει ο θεος ο ποιος ομως εκνευριστηκε γιατι εκαναν αυτοβουλως αυτο που τους απαγορευσε.

το χουμε σας λεω:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αλλα και παλι αφου το ''θεος'' μας αγαπα τοσο πολυ και ειναι τοσο σοφος γιατι υπαρχει πονος και δυστηχια??
αγνωσται αι βουλαι του κυριου

ειμαστε πολυ μικροι και αναλωσιμοι σαν μοναδες μπροστα στο συμπαν..
:)

αυτη η απαντηση σε καλυπτει?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
αλλα και παλι αφου το ''θεος'' μας αγαπα τοσο πολυ και ειναι τοσο σοφος γιατι υπαρχει πονος και δυστηχια??
Θα ήθελα να ήξερα μερικοί από εσάς που γράφουν τέτοια μηνύματα ή παραθέτουν τέτοιες εικόνες, πιστεύουν στον Θεό και απλώς του κάνουν κριτική ότι δεν τα κάνει καλά, ή απλά δεν πιστεύουν και τα βάζουν αυτά για να δουν οι άνθρωποι τα έργα τους;

Γιατί εγώ θα έλεγα ότι αυτά είναι έργα ανθρώπων, και ότι ο Λόγος του Θεού μας λέει να αγαπάμε τον πλησίον μας και να τον βοηθάμε, άρα είναι ανθρώπων έργα αυτά, και προπαντός σίγουρα όχι πιστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Θα ήθελα να ήξερα μερικοί από εσάς που γράφουν τέτοια μηνύματα ή παραθέτουν τέτοιες εικόνες, πιστεύουν στον Θεό και απλώς του κάνουν κριτική ότι δεν τα κάνει καλά, ή απλά δεν πιστεύουν και τα βάζουν αυτά για να δουν οι άνθρωποι τα έργα τους;

Γιατί εγώ θα έλεγα ότι αυτά είναι έργα ανθρώπων, και ότι ο Λόγος του Θεού μας λέει να αγαπάμε τον πλησίον μας και να τον βοηθάμε, άρα είναι ανθρώπων έργα αυτά, και προπαντός σίγουρα όχι πιστών.

δεν χρειαζεσε κανεναν Θεο για να αγαπας τον αλλον ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
ναι γιατι πειθεσε οτι σωθηκες απο την δηθεν θεια επεμβαση ;)
αλλα και παλι αφου το ''θεος'' μας αγαπα τοσο πολυ και ειναι τοσο σοφος γιατι υπαρχει πονος και δυστηχια??
αααασε ξερω. ........
το χουμε σας λεω:confused:
Με την ισοπέδωση και απαξίωση των πάντων, θέλεις να μας πείσεις οτι κάνεις διάλογο;

Ο μοναδικός που στέκει ψηλά σε αυτά που λες, είναι ο εαυτός σου.

Η μοναδική απορία που έχω, είναι ποιο μέτρο έχεις προς σύγκριση;:redface:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Με την ισοπέδωση και απαξίωση των πάντων, θέλεις να μας πείσεις οτι κάνεις διάλογο;

Ο μοναδικός που στέκει ψηλά σε αυτά που λες, είναι ο εαυτός σου.

Η μοναδική απορία που έχω, είναι ποιο μέτρο έχεις προς σύγκριση;:redface:

Καλέ μου Μάξιμε...
κάποιοι άνθρωποι έχουν κάθε δικαίωμα να είναι μηδενιστές,
να μην είναι ούτε θεοσεβούμενοι , ούτε θεοφοβούμενοι,
να μην νιώθουν την ανάγκη να πιστεύουν σε κανέναν Θεό,
ούτε να κάνουν τάματα και να προσκυνάνε πετραχήλια ...
Γιατί θεωρείς ότι αυτοί δεν έχουν δικαίωμα να κάνουν διάλογο, επειδή απλά είναι νιχιλιστές;;;
Αυτό θα έλεγες ας πούμε στον ...Νίτσε ή στον Σαρτρ αν σου διατύπωναν τις απόψεις τους;;;; (θα'θελα να το δω αυτό!)
(Πάραυτα, δεν γουστάρω όσους κατεβάζουν καντήλια και δεν σέβονται τα πιστεύω του άλλου...να το ξεκαθαρίσω...)

Ο άντρας μου πιστεύει πολύ, ανάβει καντηλάκι (την φοβάμαι πολύ αυτή τη φωτιά που καίει συνέχεια , είμαστε -δεν είμαστε σπίτι, αλλά τί να κάνω;; υποχώρησα... )
αλλά πηγαίνει κάθε χρόνο, επί 15 χρόνια που είμαστε μαζί, μόνος του στον Επιτάφιο, και σε άλλα τέτοια συμπαρομαρτούντα...
Εκείνος νιώθει δέος να κουβαλάει τον Επιτάφειο, και συγκινείται και κλαίει,...και μου έρχεται στο σπίτι μέσα στο συναισθηματικό ντελίριο.... :P Οκ, σεβαστό...
δεν μπορώ να σου πω ότι δεν το σέβομαι, αλλά δεν πρόκειται και να τον ακολουθήσω! Ο ...Χριστός κ'η Παναγιά!!!
...

Η τιμωρία μου ήταν όταν δούλευα σε καπη, που δεν είχαμε αφήσει μονή για μονή...:/: και κάθε τόσο αγιασμοί , και αρτοκλασίες (τα έμαθα όλα τα τελετουργικά , τί να κάνω! )
Οι γιαγιάδες και οι παππούδες μου έχουν δωρίσει εικονίτσες με όλους τους Αγίους που παίζουν, αγιασμούς, κομποσκοίνια κτλ...
Έχω μπουκώσει από μονές , τουλάχιστον οι περισσότερες είναι σε υπέροχα μέρη , περιοριζόμουν να θαυμάζω το βουκολικό του πράγματος... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Και τι το πέρασες αυτό το θέμα; Το μποστάνι του παππού σου, όπου μπαίνεις μέσα και ανακατεύεις τα πάντα γιατι απλά σου έχει αδυναμία ο παππούς;

Αν εσύ σε προηγούμενη τοποθέτηση σου, μου είπες ότι δεν <<περιμένεις να πιάσω την ειρωνεία>>, εγώ δεν περιμένω να τοποθετηθείς <<επι της ουσίας>>, πράγμα που μου έχεις δείξει ότι σου είναι όχι μόνο αρεστό, αλλά και ότι δεν έχεις την δυνατότητα να συνδιαλεχθείς σε αυτό.
Θεωρείς πως κάτι κάνεις, αν πεις τον Αγγελο (τεμπέλη), αν μου κατεβάσεις εμένα κάποια επίθετα όπως, άνθρωπο με ελλειμματικό χιούμορ, ότι παραπέμπω σε ηθικολογικές νουθετήσεις (αυτό το σημείο πιστεύω ότι είναι θετικό για τους ανθρώπους), ακόμα και δογματικό εδώ έχω ένα μεγάλο ερωτηματικό για εσένα (τι εννοείς αποκαλώντας με δογματικό;)

έλα όποια ώρα θέλεις εσύ.

ήρθα

Κέρδισες ταξιδάκι στο Άγιο Όρος. God bless spell check

δογματικός [επίθετο εκ του ουσιαστικού δόγμα]: ο συνομιλητής που φαντασιώνεται ότι έχει κατακτήσει την αλήθεια. Συνήθως αντιμετωπίζει με μηδενική ανοχή οτιδήποτε δεν αποτελεί μέρος της παραπάνω "αλήθειας". Προτρέπει τους συνομιλητές του να βγάλουν τον σκασμό όταν δεν του αρέσουν αυτά που διαβάζει και γίνεται μανιακός με όσους υποστηρίζουν κάτι διαφορετικό. Συνήθως μετά το επίθετο δογματικός ακολουθεί το ουσιαστικό αγκιτάτορας. Παράδειγμα: Ο Μάξιμος είναι ένας δογματικός αγκιτάτορας.

Μη νομίσεις μοναχά, ότι πρόκειται για ποδοσφαιρική συζήτηση ή ότι συζητούν άτομα έτοιμα να τα προσβάλλεις.

'Οταν λες στους ανθρώπους που συνομιλείς να βγάλουν το σκασμό ή δεν έχουν δικαίωμα να γράφουν επειδή έχουν κακή ορθογραφία τότε να περιμένεις και την ανάλογη αντίδραση.

Ψάξε λίγο ποιος είσαι ή καλύτερα ποιος θέλεις να βλέπουμε ότι είσαι ή κάτι άλλο τέλος πάντων, δικό σου και αφού το ξεδιαλύνεις, έλα όποια ώρα θέλεις εσύ.

Είμαι αυτός που είμαι, ένας άθεος με ήσυχη τη συνείδηση του που σέβεται τα πιστεύω των άλλων και χωρίς την ανάγκη να προσπαθήσω να πείσω κάποιον ότι τα δικά μου πιστεύω είναι τα σωστά αλλά και την ισχυρή θέληση να κοροϊδεύω κάθε είδους δογματικό που ηθικολογεί και νομίζει ότι βρίσκεται σε άμβωνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν μπορώ να σου πω ότι δεν το σέβομαι, αλλά δεν πρόκειται και να τον ακολουθήσω!

σωστα,,και μενα μου ερχεται να δουλεψω λιγο τους πολυ θρησκους..
αλλα απλα σεβομαι την αναγκη του αλλου για θρησκεια και εντονη πιστη

και ποιος εχει δικαιο,εγω ή αυτος θαφανει στο χρονο

εγω δεν εχω αντιθεση αλλεργια σε εκκλησιες παπαδες κλπ τοσο

αλλα τα βαριεμαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
2ον.. Τον κοσμο τον εφτιαξε το big bang "και το big bang ποιος το εφτιαξε?"

H απαντηση ειναι *ΔΕΝ ΞΕΡΩ* αλλα ψαχνουμε να το βρουμε.

Οχι "ο θεος".

Δεν μπορω να το κανω πιο νιανια για το μυαλο σου αγγελε αληθεια. Το καταλβαινεις οτι ο θεος ειναι η ΑΠΑΝΤΗΣΗ στο αγνωστο που τοσο πολυ σε εξιταρει? Αν ο θεος υπαρχει τοτε ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. Γκεγκε?

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:
Μπορείς να μου πεις τι θα απαντήσει ένα παιδί αν του πεις ότι το έκανε ο μπαμπάς του και η μαμά του και ότι βασικά συστατικά του είναι δύο. Το σπερματοζωάριο και το ωάριο.

Ποιος εκανε το σπερματοζωαριο και το ωαριο, αυτο θα ρωτησει το παιδι μετα, και θα συνεχισει να ρωταει μεχρι να βαρεθει. Point is?

(παρεπιπτωντος ετσι για το γαμωτο να τονισω οτι ΔΕΝ απαντησες στην ερωτηση "ποιος εφτιαξε το θεο")

Ειδικά η τελετή της βάπτισης που και καλά απαρνιούνται τον Σατανά ή κάτι τέτοιο, είναι πραγματικά αστεία.

Σορρυ αλλα δεν το πιανεις καλα μου φαινεται. Στην βαφτιση ο καλος θεουλης συγχωρει το παιδι για το αμαρτημα που εκανε καποιος πριν απο 10.000 χρονια (οπως λεει η θρησκεια). Το παιδακι, το βρεφος, το μωρο που ουτε καν ξερει να ξεχωρισει ακομα το ποδι απο το χερι του εινια ΑΜΑΡΤΩΛΟ και αν παιθανει η σαρκα του θα καιγενται ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ στις φλογες της κολασης, χωρις καν να μπορει να κατανοησει το λογο. Μια αιωνιοτητα απο πονο περιμενει ενα αβαφτηστο παιδι συμφωνα με το καλο παναγαθο χριστιανικο θεο.

πχ του νιτσε

Για συνοψησε μου τις βασικες θεσεις του νιτσε...Ελα να γελασω με την αμαθεια σου (παρεπιπτωντος ΔΕΝ εχεις διαβασει νιτσε...)

και προπαντός σίγουρα όχι πιστών.

Εννοεις αυτα τα εργα:





H μηπως τις γενοκτονιες που διαταζει ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ?

Εξοδος 32:27
ΟΛΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟ

Ο θεος σου διεταξε την ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ (εκτος των παρθενων γυναικων) ολοκληρων λαων (καναιτες)

Μας μαθαινουν στο σχολιο οτι ο παναγαθος καλος θεουλης εστειλε τον αγγελο του να σφαγιασει ΚΑΘΕ ΠΡΟΤΩΤΟΚΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ.

Αυτος ειναι ο θεος για τον οποιο σταυροκοπιεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Απαντήσεις σε όλα αυτά τα ερωτήματα δεν θα βρούμε ποτέ δυστυχώς. Αφού ο Θεός έφτιαξε τους ανθρώπους, ποιός έφτιαξε τον ίδιο? Γιατί να συμβαίνουν όλα αυτά τα κακά στον κόσμο αφού ο Θεός μπορεί να τα αποτρεψει κλπ.
Λυπάμαι όμως που το λέω αλλά δεν μπορεί όποιος δεν πιστευει να προσπαθεί να αλλάξει τη γνώμη των πιστών. Αποδείξεις και απο τις δύο πλευρές υπάρχουν πααααρα πολλές, αλλα τι? Αυτό θα γίνεται τώρα, θα τις παραθέτουμε για να πείσουμε κάποιους? Δεν νομίζω οτι είναι σωστό.

Πιστεύω ναι, αλλά μέχρι ενός ορίου. Δεν θα πάω στην εκκλησία γιατί πολύ απλά δεν με εκφράζει η ειδολολατρεία, η εικονολατρεία, οι αγιασμοί, η Θεία Κοινωνία. Δεν κοινωνάω γιατί πολυ απλά σιχαίνομαι, ούτε θεωρώ πως ο Θεός θα μας προστατέψει απο τις αρρώστιες που ενδεχομένως είχαν οι προηγούμενοι που κοινώνησαν. Αλλα κάθε βράδυ θα κάνω το σταυρό μου, γιατί αυτό με εκφράζει, να ευχαριστήσω τον Θεό, όποιος κι αν είναι, για το οτι ειμαι καλά, γερή, δυνατή εγώ και οι δικοί μου άνθρωποι. Θα προσευχηθώ και θα παρακαλέσω να μας έχει όλους καλά, και λέγοντας όλους, εννοώ όλο το κόσμο. Απλά νοιώθω καλύτερα με αυτό, για μένα, όχι για τα μάτια του κόσμου. Δεν θα φορέσω μαύρα στο πένθος, γιατί πολύ απλά τα ράσα δεν κάνουν τον παππά. Δεν θα νυστέψω για να ακούν οι γύρω μου, γιατί ούτε αυτό με εκφράζει. Θα αποτοξινωθώ για μένα όποτε θέλω εγώ και όχι όποτε μου το επιβάλει η θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Απαντήσεις σε όλα αυτά τα ερωτήματα δεν θα βρούμε ποτέ δυστυχώς. Αφού ο Θεός έφτιαξε τους ανθρώπους, ποιός έφτιαξε τον ίδιο? Γιατί να συμβαίνουν όλα αυτά τα κακά στον κόσμο αφού ο Θεός μπορεί να τα αποτρεψει κλπ.
Λυπάμαι όμως που το λέω αλλά δεν μπορεί όποιος δεν πιστευει να προσπαθεί να αλλάξει τη γνώμη των πιστών. Αποδείξεις και απο τις δύο πλευρές υπάρχουν πααααρα πολλές, αλλα τι? Αυτό θα γίνεται τώρα, θα τις παραθέτουμε για να πείσουμε κάποιους? Δεν νομίζω οτι είναι σωστό.

Mία πολύ μικρή διόρθωση... Αποδείξεις ΔΕΝ υπάρχουν από καμία πλευρά... Γι' αυτό και υπάρχει το ζήτημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
H απαντηση ειναι *ΔΕΝ ΞΕΡΩ* αλλα ψαχνουμε να το βρουμε.

Οχι "ο θεος".
καθαρα οξυμωρο αυτο που λες

δεν ξερω σημαινει ,δεν ξερω

δεν σημαινει "δεν ξερω" εκτος απο αυτο και αυτο-γιατι τοτε σημαινει οτι ξερεις κατι,,αποκλειοντας μια φυσικη δυναμη πχ..που δεν ειναι θεος απαραιτητα αλλα μια φυσικη δυναμη του συμπαντος με νοημοσυνη ίσως που δεν ξερουμε..

εγω δεν λεω οτι ειναι ο θεος ή μια τετοια αγνωστη μη εξηγουμενη σημερα δυναμη

αλλα ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΩ οπως εσυ ..
αρα εσυ ξερεις την απαντηση περι δημιουργιας του κοσμου περισσοτερο απο μενα ,αφου αποκλειες κατι..

ενω εγω δεν αποκλειω ΤΙΠΟΤΑ

Για συνοψησε μου τις βασικες θεσεις του νιτσε...Ελα να γελασω με την αμαθεια σου (παρεπιπτωντος ΔΕΝ εχεις διαβασει νιτσε...)
μιλαω για καποιες φαρσεις περι θεου θρησκειας κλπ ου δεν θυμαμαι ακριβω τωρα


και μη γελας με την αμαθεια κανενος,δεν ειναι ντροπη αλλωστε

αλλα με την υπερβολικη γνωση καποιων

(σε φταχνει να εξεταζεις τις γνωσεις των ανθρωπων?που να ηξερα οτι θα εδινα εξετασεις περι νιτσε σημερα να μαθαινα απεξω οτι μπουρδα ειπε,,ετσι θα φαινομουν εξυπνοτερος στα ματια σου..:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Αυτος ειναι ο θεος για τον οποιο σταυροκοπιεσαι!

Το ότι ο Γιεχβά είναι ένας καταραμένος, σατανικός θεός δεν χωράει αμφιβολία. Εκτόπισε (προσωρινά) τους 12 Ολύμπιους θεούς και καταδίκασε τους ανθρώπους στον αυταρχισμό του Βυζαντίου με τους σφαγείς αυτοκράτορές του και το σκοτάδι του Μεσαίωνα. Αλλά το χειρότερο, επιχείρησε να διαστρεβλώσει τον πραγματικό φίλο του ανθρώπου, τον αρχάγγελο Εωσφόρο Αυγερινό, το αρχέτυπο του Προμηθέα Δεσμώτη, προσβάλλοντας την πιο αγνή μορφή του, αυτή του καλοκάγαθου, τραγοπόδαρου Πάνα και ξορκίζοντάς τον στην κόλαση του Δάντη. Ένας Χριστός βγήκε να μιλήσει αληθινά και οι πιστοί του Γιεχβά τον φάγανε κι αυτόν λάχανο.

Τι συμβόλιζε ο Παν για τους αρχαίους ημών προγόνους; Τη πανάγαθη Φύση. Ο Θεός είναι η Φύση και "τρέχει", "ρει" τριγύρω μας και όλα τα περιβάλλει με τη Σοφία του Λόγου του (ή της Πληροφορίας, ή του DNA). Όλοι οι "ανθρωπόμορφοι" θεοί, πλαστοί, ενεργειακά μορφώματα που προήλθαν από τις δικές μας επιθυμίες, πάθη, αγωνίες, ελπίδες, όλα ως εκφάνσεις του ΕΝΟΣ. Δεν υπάρχει ΑΡΧΗ του κόσμου γιατί ποτέ δεν υπήρχε ΤΙΠΟΤΑ, αλλά πάντα υπήρχε ΚΑΤΙ. Κάθε θεός δημιουργός είναι "δευτερογενής" θεός, γιος, όταν ο πατέρας είναι το ΠΥΡ.

Τα αρχέτυπα, όπως έλεγε ο Κορνήλιος Καστοριάδης, είναι η συλλογική μνήμη της ανθρωπότητας απ' τα βάθη των αιώνων που στην πορεία, συμβολοποιήθηκε και εκφράστηκε μέσα από τους μύθους και τις παραδόσεις. Η Ελληνική Μυθολογία είναι μεν ένα παραμύθι όμως κρύβει βαθυστόχαστα νοήματα που δεν θα μπορούσε ποτέ να ήταν μια τυχαία μυθοπλασία. Το ίδιο μπορεί να πει κανείς για την Καμπάλα, τη Βίβλο των Νεκρών και τόσα άλλα.

Ο άντρας μου πιστεύει πολύ, ανάβει καντηλάκι (την φοβάμαι πολύ αυτή τη φωτιά που καίει συνέχεια , είμαστε -δεν είμαστε σπίτι, αλλά τί να κάνω;; υποχώρησα... )
αλλά πηγαίνει κάθε χρόνο, επί 15 χρόνια που είμαστε μαζί, μόνος του στον Επιτάφιο, και σε άλλα τέτοια συμπαρομαρτούντα...
Εκείνος νιώθει δέος να κουβαλάει τον Επιτάφειο, και συγκινείται και κλαίει,...και μου έρχεται στο σπίτι μέσα στο συναισθηματικό ντελίριο.... :P Οκ, σεβαστό...
δεν μπορώ να σου πω ότι δεν το σέβομαι, αλλά δεν πρόκειται και να τον ακολουθήσω! Ο ...Χριστός κ'η Παναγιά!!!
...
Α, ρε Μαρινάκι....τι τραβάς κι εσύ. Τουλάχιστον, ξέρεις σίγουρα ότι σου είναι πιστός! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Mία πολύ μικρή διόρθωση... Αποδείξεις ΔΕΝ υπάρχουν από καμία πλευρά... Γι' αυτό και υπάρχει το ζήτημα...
Οταν λέω αποδείξεις, φυσικά δεν εννοώ χειροπιαστές, αναφέρομαι στην καθημερινότητα και στις εμπειρίες του καθενός. Εχεις δίκιο έτσι όπως το έγραψα παραπέμπω σε κάτι άλλο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Το ότι ο Γιεχβά είναι ένας καταραμένος, σατανικός θεός δεν χωράει αμφιβολία. Εκτόπισε (προσωρινά) τους 12 Ολύμπιους θεούς και καταδίκασε τους ανθρώπους στον αυταρχισμό του Βυζαντίου με τους σφαγείς αυτοκράτορές του και το σκοτάδι του Μεσαίωνα. Αλλά το χειρότερο, επιχείρησε να διαστρεβλώσει τον πραγματικό φίλο του ανθρώπου, τον αρχάγγελο Εωσφόρο Αυγερινό, το αρχέτυπο του Προμηθέα Δεσμώτη, προσβάλλοντας την πιο αγνή μορφή του, αυτή του καλοκάγαθου, τραγοπόδαρου Πάνα και ξορκίζοντάς τον στην κόλαση του Δάντη. Ένας Χριστός βγήκε να μιλήσει αληθινά και οι πιστοί του Γιεχβά τον φάγανε κι αυτόν λάχανο.

Πότε ἀκριβῶς εἰσχώρησες στὸ Γνωστικισμό; Τὰ λεγόμενά σου εἶναι καθαρώτατα ἡ ἀποτύπωση αὐτῆς τῆς διδασκαλίας.

(Αὐτὲς οἱ στοὲς τελικὰ ἔχουν μεγάλη ἐπιρροή...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Το ότι ο Γιεχβά είναι ένας καταραμένος, σατανικός θεός δεν χωράει αμφιβολία. Εκτόπισε (προσωρινά) τους 12 Ολύμπιους θεούς και καταδίκασε τους ανθρώπους στον αυταρχισμό του Βυζαντίου με τους σφαγείς αυτοκράτορές του και το σκοτάδι του Μεσαίωνα. Αλλά το χειρότερο, επιχείρησε να διαστρεβλώσει τον πραγματικό φίλο του ανθρώπου, τον αρχάγγελο Εωσφόρο Αυγερινό, το αρχέτυπο του Προμηθέα Δεσμώτη, προσβάλλοντας την πιο αγνή μορφή του, αυτή του καλοκάγαθου, τραγοπόδαρου Πάνα και ξορκίζοντάς τον στην κόλαση του Δάντη. Ένας Χριστός βγήκε να μιλήσει αληθινά και οι πιστοί του Γιεχβά τον φάγανε κι αυτόν λάχανο.

Μα αν δεν πιστεύεις στο Θεό, κι απ'οτι έχω καταλάβει δεν πιστεύεις αν κρίνω από άλλα posts, λογικά δεν μπορεί να πιστεύεις ότι υπάρχει ένας καλός και ένας κακός θεός. Λογικά αν δεν πιστεύεις τίποτα, λες ότι όλα είναι έργα του ανθρώπου. Αν πάλι πιστεύεις ότι ο Θεός είναι η φύση, πράγμα που εγώ δεν το πιστεύω, τότε πώς είναι δυνατόν η φύση να σπρώχνει τον άνθρωπο σε κακίες ;
Σχετικά με τα υπόλοιπα που γράφεις τώρα...δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Πρώτον γιατί οι πιστοί του Γιαχβέ δεν είναι ο Γιαχβέ. Δεύτερον, ποιός Γιαχβέ και με ποιά έννοια ; Ο Γιαχβέ μπορεί να εννοηθεί με δυο έννοιες. 'Αμα απαντηθεί σωστά αυτό το ερώτημα και ξεκαθαριστούν αυτές οι δύο έννοιες του Γιαχβέ, όχι εδώ φανερά, αλλά μόνος σου, εσωτερικά μετά από ψάξιμο και χωρίς προκατάληψη, θα δεις ότι θα αναθεωρήσεις απλοικές απόψεις "θεολόγων" και "μεταφυσικών" μελών του στεκίου που τελικά έχουν αποδειχθεί ότι δεν έχουν επαρκή γνώση περί των περισσότερων θεμάτων. Υπάρχουν δηλαδή κάποια μεταφυσικά και εσωτερικά κλισέ που δεν είναι σωστά και πέφτουμε όλοι στην παγίδα να τα αναμασάμε. Δηλαδή καλώς λέμε ο Γιαχβέ είναι κακός, αλλά το ποιός Γιαχβέ και με ποιά έννοια θα πρέπει να συμπληρωθεί. Φυσικά συμφωνώ ότι ο Εωσφόρος δεν είναι ο σατανάς και πράγματι είναι λυτρωτής του ανθρώπου, αλλά επίσης πρέπει να συμπληρωθεί, γιατί και εδώ υπάρχουν δυο έννοιες. Η ερμηνεία του Γιαχβέ όμως είναι η μισή και πρόχειρη. Λείπει κάτι πολύ ουσιώδες προς το παρόν που αν το βρεις εν καιρώ θα αναθεωρήσεις και για την έννοια του Γιαχβέ και για του Εωσφόρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τον κοσμο τον εφτιαξε το big bang "και το big bang ποιος το εφτιαξε?"
Ρε Άγγελε, το big bang είναι μια διαδικασία, ένα φαινόμενο. Δεν είναι είναι αντικείμενο. Είναι κάτι σαν την βροχή, όταν επικρατήσουν κάποιες συνθήκες είναι πιθανό να βρέξει. Δεν έχει δημιουργό η βροχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Φίλε δόκτορα.

Ἦταν πολὺ ἐνδιαφέρουσα ἡ ἀπαρίθμηση αὐτῶν τῶν διδασκαλιῶν, ἀλλὰ ἂν ἤθελες νὰ εἶσαι εἰλικρινὴς πρὸς αὐτοὺς ποὺ σὲ διαβάζουν, διευκρίνισε ὅτι αὐτὲς οἱ διδασκαλίες ἀνήκουν στὸ Γνωστικισμό ὅπως εἶπα καὶ παραπάνω στὸ Νίκο. Μᾶλλον ὑποθέτω ὅτι στὶς ἔμαθαν ἐκεῖ στὶς στοὲς ποὺ συχνάζεις (εἶμαι σίγουρος γι' αὐτό). Ἄλλωστε τὸ μεγάλο φυτώριο τῶν Γνωστικῶν ἦταν ἀνέκαθεν οἱ Τεκτονικὲς στοές. Βλέπε Γκαῖτε, Σίλλερ, Μότσαρτ, Μπετόβεν, Σολωμός, Κάλβος, Νῖτσε, Τολστόι, Χίμμλερ, Κρόουλι, Καζαντζάκης καὶ ἄλλοι πολλοί.

Εἶναι σαφὲς λοιπὸν ὅτι κανένας ἀπὸ αὐτοὺς δὲν ὑπῆρξε «ἄθεος» μὲ τὴν κλασικὴ ἔννοια τοῦ ὅρου ὅπως πολλοὶ νομίζουν, ἀλλὰ οὐσιαστικὰ ἦταν οἱ φορεῖς τῆς ἀρχαίας διδασκαλίας τοῦ Γνωστικισμοῦ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Φίλε δόκτορα.

Ἦταν πολὺ ἐνδιαφέρουσα ἡ ἀπαρίθμηση αὐτῶν τῶν διδασκαλιῶν, ἀλλὰ ἂν ἤθελες νὰ εἶσαι εἰλικρινὴς πρὸς αὐτοὺς ποὺ σὲ διαβάζουν, διευκρίνισε ὅτι αὐτὲς οἱ διδασκαλίες ἀνήκουν στὸ Γνωστικισμό ὅπως εἶπα καὶ παραπάνω στὸ Νίκο. Μᾶλλον ὑποθέτω ὅτι στὶς ἔμαθαν ἐκεῖ στὶς στοὲς ποὺ συχνάζεις (εἶμαι σίγουρος γι' αὐτό). Ἄλλωστε τὸ μεγάλο φυτώριο τῶν Γνωστικῶν ἦταν ἀνέκαθεν οἱ Τεκτονικὲς στοές. Βλέπε Γκαῖτε, Σίλλερ, Μότσαρτ, Μπετόβεν, Σολωμός, Κάλβος, Νῖτσε, Τολστόι, Χίμμλερ, Κρόουλι, Καζαντζάκης καὶ ἄλλοι πολλοί.

Εἶναι σαφὲς λοιπὸν ὅτι κανένας ἀπὸ αὐτοὺς δὲν ὑπῆρξε «ἄθεος» μὲ τὴν κλασικὴ ἔννοια τοῦ ὅρου ὅπως πολλοὶ νομίζουν, ἀλλὰ οὐσιαστικὰ ἦταν οἱ φορεῖς τῆς ἀρχαίας διδασκαλίας τοῦ Γνωστικισμοῦ.

Μπορώ να σου αποδείξω με ιστορικά στοιχεία αλλά και με αυτά που διαβάζω και μελετώ πολλά χρόνια και όχι με παραφιλολογίες, ότι μπορεί να είναι και εκ διαμέτρου αντίθετα σε αρκετές περιπτώσεις αυτά τα δυο που αναφέρεις, δηλαδή ο Γνωστικισμός και ο Τεκτονισμός. Τώρα αν θες να με κατατάξεις κάπου, είναι δικό σου θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top