Μικρές νομικές γνώσεις

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα τι έγινε. Η κοπέλα σηκώθηκε να φύγει χωρίς να σου δώσει τα στοιχεία της και το μόνο που κράτησες ήταν η πινακίδα της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ναι. Σόρρυ, τα γράφω λίγο εν βρασμώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Γιάννη δεν είμαι νομικός αλλά σε δική μου περίπτωση που μηχανάκι οδηγούσε ανάποδα στο ρεύμα κυκλοφορίας και έπεσε πάνω μου και μου έγδαρε όλη τη δεξιά πλευρά και σηκώθηκε και έφυγε , η τροχαία ήταν αυτή που άσκησε αυταπαγγέλτως μήνυση στον οδηγό και ενώ εγώ επέμενα ότι δεν ήθελα να μπλέξω με δικαστήρια. Μου είπαν ότι έτσι είναι η διαδικασία.
Δεν ξέρω είναι λίγο μπλέξιμο αυτά.
Όπως είπε και o Νίκος καλύτερα να ρωτήσεις δικηγόρο ή την ασφαλιστική σου.
Στην ασφάλειά σου δεν έχεις νομική κάλυψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Στην ασφάλειά σου δεν έχεις νομική κάλυψη;
Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Φαντάζομαι εσένα σε ενδιαφέρει να αποζημιωθείς για τις υλικές φθορές που σου προκλήθηκαν. Το πρώτο πράγμα που κάνουμε πριν μπλέξουμε με δικαστήρια είναι να επικοινωνήσουμε επί τόπου με την τροχαία για να έρθει να καταγράψει το συμβάν (όπως και έκανες) και αμέσως μετά με την ασφαλιστική μας εταιρεία (όπως επίσης φαντάζομαι ότι έκανες) ώστε να έρθει πραγματογνώμονας και να καταγράψει τις φθορές.
Αφού κράτησες τις πινακίδες της έχω την εντύπωση ότι η ασφαλιστική σου θα μπορέσει να βρει τον κάτοχο του αυτοκινήτου και να μπορέσει να έρθει σε τηλεφωνική επικοινωνία μαζί της ή με την ασφαλιστική της και να τελειώνει εκεί το θέμα. Αν παρ' όλα αυτά η κοπέλα αρνηθεί οποιαδήποτε ευθύνη και αρνείται να πληρώσει τότε φαντάζομαι αν πας δικαστικά αυτά τα οποία διεκδικείς είναι η αποζημίωση των υλικών φθορών στο όχημά σου και προφανώς εγκατάλειψη τροχαίου ατυχήματος.
Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο σε συμφέρει αυτή η οδός από τη στιγμή που θα πρέπει να πληρώσεις δικαστικά έξοδα, αμοιβή δικηγόρου κτλ.
Όλα αυτά στα λέω με κάθε επιφύλαξη βασιζόμενη μόνο στην εμπειρία μου.
Καλά ξεμπερδέματα Γιάννη!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι αν αυτή δεν αποδεχτεί τη συμμετοχή της στο ατύχημα, αυτό είναι δεδομένο, το θέμα είναι αν είναι ασφαλισμένη όπως και εγώ.
Η έκθεση της τροχαίας είναι το σημαντικότερο έγγραφο που έχω και αποσαφηνίζει τη δικής υπαιτιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι αν αυτή δεν αποδεχτεί τη συμμετοχή της στο ατύχημα, αυτό είναι δεδομένο, το θέμα είναι αν είναι ασφαλισμένη όπως και εγώ.
Η έκθεση της τροχαίας είναι το σημαντικότερο έγγραφο που έχω και αποσαφηνίζει τη δικής υπαιτιότητα.
Ε δεν είδες αν στο ασφαλιστήριό σου έχεις και κάλυψη από ανασφάλιστο όχημα; Λογικά η εταιρεία σου θα σε αποζημιώσει. Εκτός αν βρει κανα παραθυράκι και την σκαπουλάρει.
Αν μπορέσεις και βγάλεις έτσι άκρη τότε γιατί να μπλέξεις με δικαστήρια;
Τώρα αν θες να το κάνεις για ηθική ικανοποίηση πάω πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Από όσο γνωρίζω το Επικουρικό Ταμείο αποζημιώνει για ανασφάλιστα οχήματα, και η κατάσταση των αποθεματικών του δεν είναι και πολύ καλή από ότι ακούγεται...
Εφόσον η ασφαλιστική σου έχει την πινακίδα της, μπορεί να βρει αν είναι σφαλισμένη ή όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ουσιαστικά αν έχεις προβλέψει στο ασφαλιστήριο συμβόλαιο την κάλυψη από ανασφάλιστο όχημα γλιτώνεις την ταλαιπωρία να απευθυνθείς ο ίδιος στο Επικουρικό Ταμείο. Αντί να το κάνεις εσύ, το κάνει η ασφαλιστική σου για σένα οπότε γλιτώνεις κόπο και χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ε δεν είδες αν στο ασφαλιστήριό σου έχεις και κάλυψη από ανασφάλιστο όχημα; Λογικά η εταιρεία σου θα σε αποζημιώσει. Εκτός αν βρει κανα παραθυράκι και την σκαπουλάρει.
Αν μπορέσεις και βγάλεις έτσι άκρη τότε γιατί να μπλέξεις με δικαστήρια;
Τώρα αν θες να το κάνεις για ηθική ικανοποίηση πάω πάσο.
Μόνο για ηθική ικανοποίηση.

Από όσο γνωρίζω το Επικουρικό Ταμείο αποζημιώνει για ανασφάλιστα οχήματα, και η κατάσταση των αποθεματικών του δεν είναι και πολύ καλή από ότι ακούγεται...
Εφόσον η ασφαλιστική σου έχει την πινακίδα της, μπορεί να βρει αν είναι σφαλισμένη ή όχι
Οκ. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
:P
To ξέρω πως δε θα διεκδικήσω τίποτε,
αλλά για το γαμώτο θα το κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσεις να διεκδικήσεις κάτι παραπάνω για ίδιον όφελος. Πιθανόν να της επιβληθεί ποινή τύπου πρόστιμο, αλλά αφού η τροχαία το κάνει αυτεπάγγελτα γιατί να μπλέξεις αφού κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις όφελος, τουλάχιστον οικονομικό από αυτή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δε ξέρω αν η τροχαία το κάνει αυτεπάγγελτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος νόμος που να υποχρεώνει όλα τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας να έχουν ίδιο χρώμα/τύπο κουφωμάτων? Πριν από πολλά χρόνια είχα πει στη μαμά μου να αλλάξουμε τα ρολλά στο πατρικό (παλιά ξύλινα) με λευκά αλουμινίου. Η απάντησή της ήταν πως αυτό είναι παράνομο γιατί πρέπει η όψη του κτηρίου να είναι ομοιόμορφη.
Σήμερα, όλα τα άλλα διαμερίσματα έχουν αντικαταστήσει τα κουφώματά τους με αλουμινένια (σε αυτό το απαίσιο, πανάκριβο σκατουλί χρώμα του "ξύλου"). Το γεγονός πως όλοι πλήρωσαν παραπάνω (σε σύγκριση με τα λευκά) για να βάλουν αυτές τις αηδίες, με κάνει να πιστεύω πως όντως υπάρχει τέτοιος νόμος. Από την άλλη, πολλά διαμερίσματα ισογείου βάζουν αντικλεπτικά κάγκελα, που φυσικά δεν τα επιλέγουν και οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων της πολυκατοικίας. Τι γίνεται λοιπόν? Υπάρχει τέτοιος νόμος και απλά εξαιρεί τα κάγκελα? 'Η ήταν απλά δικαιολογία της μαμάς μου για να μην ξοδευτούμε και οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες τυχαίνει να έχουν απαίσιο γούστο στα κουφώματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος νόμος που να υποχρεώνει όλα τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας να έχουν ίδιο χρώμα/τύπο κουφωμάτων? Πριν από πολλά χρόνια είχα πει στη μαμά μου να αλλάξουμε τα ρολλά στο πατρικό (παλιά ξύλινα) με λευκά αλουμινίου. Η απάντησή της ήταν πως αυτό είναι παράνομο γιατί πρέπει η όψη του κτηρίου να είναι ομοιόμορφη.
Σήμερα, όλα τα άλλα διαμερίσματα έχουν αντικαταστήσει τα κουφώματά τους με αλουμινένια (σε αυτό το απαίσιο, πανάκριβο σκατουλί χρώμα του "ξύλου"). Το γεγονός πως όλοι πλήρωσαν παραπάνω (σε σύγκριση με τα λευκά) για να βάλουν αυτές τις αηδίες, με κάνει να πιστεύω πως όντως υπάρχει τέτοιος νόμος. Από την άλλη, πολλά διαμερίσματα ισογείου βάζουν αντικλεπτικά κάγκελα, που φυσικά δεν τα επιλέγουν και οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων της πολυκατοικίας. Τι γίνεται λοιπόν? Υπάρχει τέτοιος νόμος και απλά εξαιρεί τα κάγκελα? 'Η ήταν απλά δικαιολογία της μαμάς μου για να μην ξοδευτούμε και οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες τυχαίνει να έχουν απαίσιο γούστο στα κουφώματα?
Ναι, πρεπει να υπάρχει μια ομοιομορφία στην οψη του κτιρίου τουλαχιστον σε αυτή που βλεπει στο δρόμο...
ενω συνηθως γι αυτή που βλέπει στον ακαλυπτο είναι πιο χαλαροί οι ιδιοκτήτες...
Οι αποφάσεις παίρνονται πάντα στη Γενική Συνελευση της πολυκατοικίας...
Αν η μητερα σου εκανε πριν χρονια την αρχη ζητώντας να αλλαξει τα παραθυρα σε λευκα αλουμινιου...τωρα ολοι θα ειχαν βαλει λευκά...
Μπορείτε όμως να ρωτήσετε στη Συνελευση...αλλωστε όλα πρεπει να καταγραφονται στο βιβλίο της Πολυκατοικίας και πως πάρθηκε η απόφαση για το χρώμα....
Δες κι εδω https://www.polyd.gr/faq-a.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν συνελεύσεις και τέτοια αστεία πράγματα...όλοι οι άλλοι ιδιοκτήτες μένουν στην επαρχία και έκαναν αλλαγή στα κουφώματα μόνο για να μπορέσουν να νοικιάσουν τα διαμερίσματα (ήταν άδεια για χρόνια). Χέστηκαν για το κτήριο οι άλλοι, ο πατέρας μου ασκεί χρέη διαχειριστή αναγκαστικά επειδή είναι ο μόνος που του ανήκει το διαμέρισμα και μένει εκεί χρόνια (όλα τα άλλα κατοικούνται από διάφορους αλλοδαπούς οι οποίοι έρχονται και φεύγουν συνέχεια). Οπως καταλαβαίνετε, το κτήριο είναι πανάρχαιο και κανένας άλλος ιδιοκτήτης δεν ασχολείται.
Γίνεται λοιπόν τώρα να βάλουμε εμείς λευκά? Αυτός ο "κανονισμός" πολυκατοικίας είναι καθαρά μεταξύ μας? Αν ας πούμε ρωτήσουμε τους άλλους και πουν ένταξει (που θα το πουν γιατί χέστηκαν), μπορούμε να βάλουμε και φούξια κουφώματα αμα θέλουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Τελικά ξέρει κανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
ρε παιδια να ρωτησω κατι που δε καταλαβαινω . Αυτο που βλεπουμε στις ταινιες που απαγορευεται απο τον νομο να παρεις στοιχεια για μια υποθεση που εκδικαζεται , χωρις ενταλμα , ισχυει παντοτε ?
Κλασικα παραδειγματα δηλαδη σε ταινιες ,οταν γινεται καποια υποκλοπη συνομιλιας , η μπαινουν στο σπιτι καποιου υποπτου πχ και βρισκουν στοιχεια ,δε τους βοηθανε καθολου επειδη ηταν χωρις ενταλμα λεει και δε στεκουν στο δικαστηριο . Φανταζομαι αυτος ο νομος θα ισχυει και στην Ελλαδα.
ΟΚ , καταλαβαινω τη λογικη, αλλα αν για παραδειγμα ,ειναι καποιος υποπτος για φονο ας πουμε και του εχουν βαλει κοριο στο τηλεφωνο , η του υποκλεψουν συνομιλια που παραδεχεται καθαρα σε καποιον αλλον οτι εκανε το εγκλημα , πως ειναι δυνατον να μη στεκει αυτο ως πειστηριο ? Δηλαδη , θα το ακουσει καποιος δικαστης και θα πει " δε μετραει , δεν ειχατε ενταλμα, εξιχνιαστε το αλλιως" .
Δε ξερω αν γινονται εξαιρεσεις η οχι απλως το σκεφτομαι εδω και καιρο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Τελικά ξέρει κανείς?

Υπάρχει νομοθεσία, ναι, που εξαρτάται και από τον κάθε τόπο. Δηλαδή σε έναν οικισμό μπορεί να επιτρέπονται μόνο ξύλινα κουφώματα και ξύλινα κιγκλιδώματα για λόγους διατήρησης της αρχιτεκτονικής ιδιαιτερότητας (όχι μόνο σε παραδοσιακούς οικισμούς αλλά γενικά μπορεί να υπάρχει τέτοια νομοθεσία και για άλλους οικισμούς). Θα σου πω όμως πως σε τεράστιο ποσοστό δεν τηρείται αυτή η νομοθεσία και δεν ξέρω και κάποιον ελεγκτικό μηχανισμό που να το διασφαλίζει. Το γνωρίζω και από το δικό μου χωριό. Οπότε μάλλον για λόγους καλαισθησίας δεν ήθελε η μητέρα σου να τα αλλάξει. Με αυτό το σκεπτικό πολλές πολυκατοικίες βάζουν και ίδιο χρώμα κάγκελα/τέντες, βάφουν εξωτερικά τα διαμερίσματα το ίδιο χρώμα κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top