Ψήφος και ιθαγένεια σε νόμιμους και νομιμοποιημένους μετανάστες

Ψήφος και ιθαγένεια στους μετανάστες.Συμφωνείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 93)
  • Ναι, συμφωνώ

    Ψήφοι: 43 46.2%
  • Όχι, διαφωνώ

    Ψήφοι: 42 45.2%
  • Δεν έχω πρόβλημα ότι και αν αποφασιστεί

    Ψήφοι: 8 8.6%

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Όχι, δε θα με ρωτήσουν σε τι πιστεύω.
Ευχαριστούμε για τους νόμους, δεν αμφέβαλα για το τι ισχύει. :)

Ενδιαφέρον το:

το αν πιστεύεις σε θεό ή άνθρωπο ήταν σχήμα λόγου.

αυτό που ήθελα να πω είναι ότι δεν δικαιούσαι την ιθαγένεια με την
συμπλήρωση κάποιων ετών.

δικαιούσαι να κάνεις αίτηση για την απόκτησή της, όπου θα περάσεις
από επιτροπή και εκεί - εκεί θέλω να καταλήξω- δεν θα είναι greek εξετάσεις.


και για να συμπληρώσω σε κάτι που τώρα είδα,
για να πάρεις ελληνικό διαβατήριο, πρέπει να έχεις ελληνική ιθαγένεια.

επίσης ιθαγένεια και υπηκοότητα στο ελληνικό δίκαιο είναι το ένα και το αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
τα παιδιά που δε γεννιούνται στην Ελλάδα αλλά ήρθαν στην Ελλάδα στα 2 τους;
τα παιδιά που δε γεννιούνται στην Ελλάδα αλλά ήρθαν στην Ελλάδα στα 6 τους;
τα παιδιά που δε γεννιούνται στην Ελλάδα αλλά ήρθαν στην Ελλάδα στα 15 τους;
και γιατί να μην γίνεται... "παραθυράκι" της οικογένειάς του; :confused:

και επειδή γίνομαι κουραστική, ποιοι είστε εσείς που θα καθορίσετε πότε και ποιος μπορεί να αποκτήσει την υπηκοότητα;

παρακαλώ, εξηγήστε αν θέλετε πιο αναλυτικά γιατί δε μου κόβει και πολύ.

Ας αρχίσω ανάποδα...
Μια χαρά σου κόβει και μια χαρά άνθρωπος είσαι και ούτε κουραστική γίνεσαι, δεν φιλονεικούμε εδώ, απλά ανταλλάσσουμε απόψεις, το ποιος έχει τελικά δίκιο, θα μας το πει μάλλον η ιστορία του επόμενου αιώνα... :)

Πάμε στα παιδιά τώρα.
Τα παιδιά νομίμων μεταναστών, αν δεν κανω λάθος (αν κάνω παρακαλώ διορθώστε με) μπορούν να ακολουθήσουν την ισχύουσα διαδικασία πολιτογράφησης όπως και οι γονείς τους εφόσον επιθυμούν κάτι τέτοιο.

Τα παιδιά παρανόμων μεταναστών, όπου και αν εχουν γεννηθεί, είναι παιδιά που δε βρίσκονται νόμιμα στη χώρα όπως και οι γονείς τους. Δυσάρεστο, αλλά γεγονός.

Ευχαρίστως να μιλήσουμε για κάποιο παράδειγμα από άλλη ευρωπαϊκή χώρα που να νομιμοποιεί αυτόματα τα παιδιά παράνομων μεταναστών που γεννιούνται ή φτάνουν σε μικρή ηλικία στη χώρα, να συνεξετάσουμε για ποια χώρα μιλάμε, με ποιες χώρες συνορεύει, ποιες είναι οι δυνατότητες της σε οικονομία, παιδεία, πρόνοια και να δούμε εάν μπορεί να εφαρμοστεί και στην Ελλάδα. Είμαι στη διάθεση σου.

Τέλος, δεν είμαστε "εμείς" που καθορίζουμε ποιος αποκτά την ιδιότητα του έλληνα πολίτη. Το καθορίζει το γεγονός αν γεννήθηκε από Έλληνες στην Ελλάδα ή όχι. Είναι αντικειμενικό κριτήριο και όχι στη διακριτική ευχέρεια τη δική "μας" ή όποιου άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
...
Πάμε στα παιδιά τώρα.
Τα παιδιά νομίμων μεταναστών, αν δεν κανω λάθος (αν κάνω παρακαλώ διορθώστε με) μπορούν να ακολουθήσουν την ισχύουσα διαδικασία πολιτογράφησης όπως και οι γονείς τους εφόσον επιθυμούν κάτι τέτοιο.
...

Για το συγκεκριμένο έχω την εντύπωση ότι πλέον ούτε τα παιδιά νόμιμων μεταναστών μπορούν να πολιτογραφηθούν... :hmm:

Χαίρομαι που ανοίγεις αυτό το θέμα πάντως, γιατί ήθελα και εγώ να ζητήσω μία διάκριση στα είδη μεταναστών. Νιώθω ότι πολλές από τις διαφωνίες που προέκυψαν εδώ μέσα πηγάζουν από τελείως διαφορετικά σημεία αναφοράς που έχει ο καθένας μας. (ναι, Η λαθρομετανάστευση είναι μεγάλο πρόβλημα στη χώρα μας, όπως και στις άλλες περιφερειακές χώρες της Ε.Ε. Και προσωπικά όσο εύχομαι να μην υπήρχε το πρόβλημα στους δρόμους της πόλης μου, άλλο τόσο εύχομαι να μην υπήρχε καν ο λόγος που έχουν αυτοί οι άνθρωποι να καταφεύγουν σε τέτοιες λύσεις απελπισίας.)

Είδα αυτό το άρθρο: Ιθαγένεια και παιδιά β' κατηγορίας...
Και ξεχώρισα
"Όμως εδώ δεν μιλάμε για τους παράνομους μετανάστες που χρησιμοποιούν συνήθως την χώρα μας ως ενδιάμεσο σταθμό για μια άλλη χώρα και περιφέρονται από πόλη σε πόλη και από πλατεία σε πλατεία, αναζητώντας μια διέξοδο, προκαλώντας πολλές φορές ουκ ολίγα προβλήματα. Μιλάμε για παιδιά δεύτερης γενιάς, που οι γονείς τους για πολλά χρόνια δούλεψαν σκληρά στην Ελλάδα και βοήθησαν στην οικονομική της ανάπτυξη. Μιλάμε για παιδιά που δεν έχουν γνωρίσει άλλη πατρίδα και επιθυμούν να ενσωματωθούν πλήρως στην ελληνική κοινωνία."

Τα επιχειρήματα είναι πολλά, υπέρ και κατά...
Κάποιος είπε "Αν ξερανε τι χαρατσια γλειτωνουνε επειδη ΔΕΝ ειναι υπηκοοι θα αλλαζανε γνωμη!"
Από την άλλη, η χώρα μας πάσχει από εντυπωσιακή υπογεννητικότητα, και στην τελική το εργατικό δυναμικό των μεταναστών έχει στηρίξει πολλούς τομείς της οικονομίας μας, βασικά συμπληρώνοντας κενά που υπήρχαν.

Τι δικαιώματα δίνει κανείς σε έναν μετανάστη που έχει μάθει καλά ελληνικά, συχνά έχει ασπαστεί την ελληνική ορθόδοξη θρησκεία, έχει μεγαλώσει τα παιδιά του τα τελευταία 20 χρόνια στην Ελλάδα;
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἡ ἀπόδοση πολιτικῶν δικαιωμάτων σὲ κάποιον εἶναι καθαρὰ ὑπόθεση τοῦ κράτους καὶ δὲν εἶναι θέμα ἀνθρωπίνων δικαιωμάτων. Ἂν δὲ θέλῃ τὸ κράτος γιὰ λόγους ἐθνικοῦ συμφέροντος νὰ πολιτογραφήσῃ κάποιον ἔστω κι ἂν μένῃ στὴν Ἑλλάδα ὅλη του τὴ ζωή, ἔχει κάθε δικαίωμα νὰ τὸ κάνῃ. Ἀντιλαμβάνομαι πλήρως ὅτι μπορεῖ κάποιος ἄνθρωπος μὲ πλήρη τὴν ἐλεύθερή του βούληση καὶ ἀφοῦ πληροῖ ὅλα τὰ κριτήρια τὰ ὁποῖα ὁρίζει ὁ νόμος καὶ ἔχει περάσει διαδικασίες αὐστηρὲς οἱ ὁποῖες ἀποδεικνύουν ὅτι ὀργανικὰ ἔχει ἀσπασθεῖ τὸν ἑλληνικὸ πολιτισμό, τότε φυσικὰ καὶ νὰ πολιτογραφῆται.

Ἡ ἀπόδοση ὅμως ἰθαγένειας σὲ ὀρδὲς εἰσβολέων ἀπὸ τὴν κεντρικὴ Ἀσία καὶ τὴν Ἀφρικὴ μόνο μὲ τυπικὰ προσόντα εἶναι βόμβα στὰ θεμέλια τοῦ ἴδιου τοῦ ἔθνους. Προφανῶς καὶ οἱ ἀνθέλληνες διεθνιστὲς ἐπιθυμοῦν πολὺ νὰ γίνῃ ἡ Ἑλλάδα πολυπολιτισμικὴ χῶρα προκειμένου νὰ πολεμήσουν ὅ,τι ἔχει ἀπομείνει ἀπὸ τὴν ἑλληνική μας παράδοση ποὺ τόσο μισοῦν. Κυρίως βέβαια αὐτὴ εἶναι ἡ γλῶσσα μας καὶ ἡ ὀρθόδοξη πίστη μας ἀφοῦ ἡ πλειοψηφία τῶν εἰσβολέων εἶναι καὶ ἀλλόγλωσσοι καὶ ἀλλόπιστοι.

Σ.σ.: Ἐνῷ ὁ νόμος Ῥαγκούση κατέπεσε ἀπὸ τὸ ἀνώτατο ὄργανο τῆς δικαιοσύνης, ὅλες οἱ βρωμερὲς φυλλάδες τοῦ Λαμπρακιστὰν καὶ τῶν ὑπολοίπων κρατικοδίαιτων ἀριστερῶν ἐκδοτῶν φρόντισαν ἐν χορῷ νὰ κάνουν τρελὴ προπαγάνδα ὑπὲρ τῶν εἰσβολέων καὶ τοῦ ἀντισυνταγματικοῦ νόμου τοῦ κολλητοῦ τοῦ Γ.Α.Π. Εὐτυχῶς πάντως ποὺ ὁ κόσμος πλέον δὲν τοὺς δίνει καμμία σημασία ἀφοῦ ἔχουν δείξει ἐπανειλημμένως τὸ ἄθλιο ἀνθελληνικό τους πρόσωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Για το συγκεκριμένο έχω την εντύπωση ότι πλέον ούτε τα παιδιά νόμιμων μεταναστών μπορούν να πολιτογραφηθούν... :hmm:

Χαίρομαι που ανοίγεις αυτό το θέμα πάντως, γιατί ήθελα και εγώ να ζητήσω μία διάκριση στα είδη μεταναστών. Νιώθω ότι πολλές από τις διαφωνίες που προέκυψαν εδώ μέσα πηγάζουν από τελείως διαφορετικά σημεία αναφοράς που έχει ο καθένας μας. (ναι, Η λαθρομετανάστευση είναι μεγάλο πρόβλημα στη χώρα μας, όπως και στις άλλες περιφερειακές χώρες της Ε.Ε.

Είδα αυτό το άρθρο: Ιθαγένεια και παιδιά β' κατηγορίας...
Και ξεχώρισα


Τα επιχειρήματα είναι πολλά, υπέρ και κατά...
Κάποιος είπε "Αν ξερανε τι χαρατσια γλειτωνουνε επειδη ΔΕΝ ειναι υπηκοοι θα αλλαζανε γνωμη!"
Από την άλλη, η χώρα μας πάσχει από εντυπωσιακή υπογεννητικότητα, και στην τελική το εργατικό δυναμικό των μεταναστών έχει στηρίξει πολλούς τομείς της οικονομίας μας, βασικά συμπληρώνοντας κενά που υπήρχαν.

Τι δικαιώματα δίνει κανείς σε έναν μετανάστη που έχει μάθει καλά ελληνικά, συχνά έχει ασπαστεί την ελληνική ορθόδοξη θρησκεία, έχει μεγαλώσει τα παιδιά του τα τελευταία 20 χρόνια στην Ελλάδα;
:)


Είναι γεγονός ότι έχουμε διαφορετικά σημεία εκκίνησης σε αυτή τη συζήτηση, άλλοι αναφέρονται μόνο σε νόμιμους μετανάστες και άλλοι σε όλους. Είναι λογικό σε μια ζωντανή ανταλλαγή απόψεων αν και θα βοηθούσε αν ο καθενας προσδιόριζε ακριβως για ποιες περιπτώσεις μιλάει.

Το ζήτημα της πολιτογράφησης παιδιών νομίμων μεταναστών και υπό ποιους όρους, ευχαρίστως να το συζητήσουμε γιατί ειναι σοβαρό, αν βρούμε κατ αρχήν ως σημειο αναφοράς το ισχύον πλαίσιο για να ξέρουμε από πού ξεκινάμε.

Όσο γι αυτό
Και προσωπικά όσο εύχομαι να μην υπήρχε το πρόβλημα στους δρόμους της πόλης μου, άλλο τόσο εύχομαι να μην υπήρχε καν ο λόγος που έχουν αυτοί οι άνθρωποι να καταφεύγουν σε τέτοιες λύσεις απελπισίας.)
συμφωνώ απόλυτα.
Η μόνη λύση για τη λαθρομετανάστευση είναι η εξάλειψη των αιτίων που διώχνουν τους ανθρώπους από τις χώρες τους. Το έχω γράψει κι εδώ και δεν εχω μετακινηθεί καθόλου από αυτή μου την θέση.

Η υπογεννητικότητα για μένα, δεν αντιμετωπίζεται με την εισαγωγή "παραγωγικών οικογενειών" που εκ νοοτροπίας, θρησκεύματος, παραδόσεων και όχι από κακία φυσικά, αποκτούν μεγάλο αριθμό παιδιών.
Αντιμετωπίζεται με την ενίσχυση της γεννητικότητας εδώ, στις ελληνικές οικογένειες που δεν κάνουν ούτε τα 2 ή 3 παιδιά καθώς δεν εχουν τη δυνατότητα να προσφέρουν τα βασικά για την σωστή τους ανάπτυξη.

Ξέρεις, έχω ζήσει τις μεγάλες παρέες παιδιών να παίζουν αμπάριζα και μήλα σε ελεύθερα οικόπεδα. Καλά ήταν, δε λέω.
Αλλά σήμερα θεωρώ ότι χρειαζόμαστε όχι απλά μεγάλο αριθμό παιδιών, αλλά τον αριθμό στον οποίο μπορούμε να προσφέρουμε ασφάλεια, εξατομικευμένη εκπαίδευση και προσωπική ανάπτυξη, φροντίδα, πρόνοια και να φτιάξουμε τον πολίτη που θα εργαστεί για το μέλλον του εισφέροντας όχι μόνο σε χειρωνακτική εργασία αλλά και σε καινοτομία, τεχνολογική πρόοδο και μέσα που θα καλύψουν και τα κενά της οικονομίας.

Όσο για την τελευταία περίπτωση που αναφέρεις με την 20ετή παραμονή, θα επαναλάβω τη θέση μου σε προηγούμενη ανάρτηση σε αυτό το θέμα.
Δικαιώματα στην υγεία, την εκπαίδευση, την πρόνοια, καθότι αυτονόητα ως ανταμοιβή για την ανάληψη εκ μέρους του των σχετικών φορολογικών και άλλων υποχρεώσεων και δικαίωμα εκλέγειν και εκλέγεσθαι στον Α βαθμό τοπικής αυτοδιοίκησης.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Εγώ πάντως που παλιότερα δούλευα με Αλβανούς με οικογένειες και παιδια που γεννήθηκαν και μεγαλώνουν εδώ, οι ίδιοι δεν ήθελαν τα παιδιά τους να είναι Έλληνες αλλά Αλβανοί, και πολύ καλά έκαναν. Επίσης μάζευαν λεφτά για να φύγουν κάποτε στην Αλβανία, ακόμα κι αν είχαν παιδιά που γεννήθηκαν και μεγαλώνουν εδώ.
Τα παιδιά όμως τι θέλουνε που ούτε την Αλβανία έχουνε δει όυτε αλβανικά ξέρουνε.....
. Κυρίως βέβαια αὐτὴ εἶναι ἡ γλῶσσα μας καὶ ἡ ὀρθόδοξη πίστη μας ἀφοῦ ἡ πλειοψηφία τῶν εἰσβολέων εἶναι καὶ ἀλλόγλωσσοι καὶ ἀλλόπιστοι.
Δεν θα συζυτήσω την συνομωσιολογική πλευρά του ποστ αλλά να ρωτήσω:
Που στο καλό θα βρεις ομόγλωσσους; :D Οπότε όλοι οι μετανάστες κατά την άποψη σου είναι έξω - ακόμα και οι Άγγλοι Γάλλοι Πορτογάλοι....
Καθώς αναγνωρίζεις ως πίστη μας την ορθοδοξία και όχι την χριστιανοσύνη βγάζεις έξω και τους καθολικούς, προτεστάντες (Αντε πάλι Άγγλοι Γάλλοι Πορτογάλοι....αλλά και αμερικάνοι, φιλιππινέζοι, λατινοαμερικάνοι, αφρικάνοι κλπ)
Έλα ρε Πατρέα με τα όρια που βάζεις μόνο σε παιδί έλληνα εξόριστου κομμουνιστή που τώρα ανήκει στην ρώσικη μαφία θα δώσεις την ιθαγένεια!:P
Αν νομίζεις ότι με όλα τα παραπάνω που ευαγγελίζεστε έχει οποιαδήποτε ελπίδα να νοιώθει ασφαλής σε αυτή τη χώρα η 50χρονη, ορθόδοξη, ουγκαντέζα συνάδελφός μου, που δεν απειλεί ούτε τη γλώσσα μας ούτε την θρησκεια μας πες το μου να ησυχάσω.
Αλλά σήμερα θεωρώ ότι χρειαζόμαστε όχι απλά μεγάλο αριθμό παιδιών, αλλά τον αριθμό στον οποίο μπορούμε να προσφέρουμε ασφάλεια, εξατομικευμένη εκπαίδευση και προσωπική ανάπτυξη, φροντίδα, πρόνοια και να φτιάξουμε τον πολίτη που θα εργαστεί για το μέλλον του εισφέροντας όχι μόνο σε χειρωνακτική εργασία αλλά και σε καινοτομία, τεχνολογική πρόοδο και μέσα που θα καλύψουν και τα κενά της οικονομίας.
Εγώ συνεχίζω λοιπόν να θέτω το θέμα ότι όλες αυτές οι ιστορίες είναι ταξικές, γι'αυτό βρεθήκαν στην Ελλάδα όλοι της γης οι πεινασμένοι (αν θέλουμε να μιλήσουμε συνομωσιολογικά το κεφάλαιο είναι αυτό που οφελείται, αυτό τους προωθεί, αυτό ελέγχει την ροή τους -και άρχισαν να γίνονται για την πολιτεία σοβαρό πρόβλημα οι μετανάστες όταν κλείσαν όλες οι μεγάλες δουλειές λόγω κρίσης οπότε δεν ήταν πια χρειαζούμενοι) αλλά και για τον ίδιο λόγο θέλουνε να φύγουνε - και να πάνε στην υπόλοιπη Ευρώπη που ο ανειδίκευτος εργάτης έχει περισσότερη αξία, καλύτερο μεροκάματο και καλύτερη ασφάλιση.

Α και για να μην το ξεχάσω... δεν φεύγουν μόνο οι γιατροί και οι μηχανικοί από την χώρα. Ήδη και οι χειρωνάκτες την κάνουνε σιγά σιγά κατά Αγγλία, Γαλλία, Βέλγιο.... Εγώ τουλάχιστον ξέρω αρκετούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,058 μηνύματα.
Αν και οφ τόπικ, να εκφράσω την απεριόριστη χαρά μου που η lugar επέστρεψε. Lugar μου έλειψες, περιμένω κι άλλα ποστ σου.:kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Εὐτυχῶς ὁ ἄθλιος νόμος Ῥαγκούση κατέπεσε ἀπὸ τὴν ἴδια τη δικαιοσύνη. Ἀναμένουμε τώρα καὶ οἱ πολιτικοὶ νὰ ἀρθοῦν στὸ ὕψος τῶν περιστάσεων.

ναι, ευτυχώς. φίου :)
ναι ναι, περιμένουμε πως και πως. για να δούμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
κατι πηρε το αυτι μου , οτι λογω αντιδρασης της Χ.Α στη Βουλη η κατι τετοιο , αναστελλονται ολες οι αιτησεις πολιτογραφησης και θα σταματησουν να δινονται ιθαγενειες απο δω και περα . Αλλα ετσι οπως το βλεπω θα μπορουσε να ειναι και ραδιο αρβυλα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
,,,,,,,,,,,,,,!@#$%^&*[/FONT]

Τα λεφτά που πλήρωσαν όλοι αυτοί οι άνθρωποι θα τα πάρουν πίσω;
Αλλά μωρέ τι μας νοιάζει. Ό,τι μας καυλώσει κάνουμε, χου κερζ.
Ούτε διάθεση να βρίσω δεν έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τα λεφτά που πλήρωσαν όλοι αυτοί οι άνθρωποι θα τα πάρουν πίσω;
Αλλά μωρέ τι μας νοιάζει. Ό,τι μας καυλώσει κάνουμε, χου κερζ.
Ούτε διάθεση να βρίσω δεν έχω.

Νὰ τοὺς τὰ δώσῃ ὁ ΣΥΡΙΖΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.

Spiros Antono

Νεοφερμένος

Ο Spiros Antono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Πρεπει οποιο παιδι γενιεται εδω να αποκτα αυτοματα και την ελληνικη ιθαγενεια. Απο κει και περα οτι γινεται στα αλλα κρατη που σεβονται τα δικαιωματα του πολιτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΟΙΟ ΠΑΙΔΙ ΓΕΝΙΕΤΑΙ ΕΔΩ ΝΑ ΑΠΟΚΤΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ.ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΗ ΠΟΥ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ

Μαζί με όλα αυτά δώρο και εισιτήρια για τα village.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Μπράβο σου Νεογέννητε.

Και μετά παραπονιέσαι πως δε σε παίρνουμε στα σοβαρά και επιπλέον κράζεις για το τρόλλινγκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Μπράβο σου Νεογέννητε.

Και μετά παραπονιέσαι πως δε σε παίρνουμε στα σοβαρά και επιπλέον κράζεις για το τρόλλινγκ.


Βασικά ποτέ δεν παραπονέθηκα για το αν με παίρνετε στα σοβαρά. Μάλλον με μπερδεύεις με κάποιον άλλο... αντιθέτως έχω χαρακτηριστεί ως αλαζόνας, attention whore και λοιπά κοσμητικά που δεν αρμόζουν σε ένα τύπο που θα παραπονιόταν για το ότι δεν τον παίρνουν στα σοβαρά. :Ρ
Όσο για το τρόλλινγκ, επίσης το αποδέχομαι, υπό την προϋπόθεση να μην γίνεται συνεχώς γιατί καταντάει κουραστικό.

Επιπροσθέτως, με το τρολλάρισμα ήθελα να καταδείξω πόσο πολύ έχουν ξεφτιλίσει μερικοί την ιθαγένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαζί με όλα αυτά δώρο και εισιτήρια για τα village.

Τα αρχαία μου είναι χάλια γι αυτό ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει, αλλά μου φαίνεται πως ο όρος ιθαγένεια προέρχεται από τα ενθάδε + γένος που σημαίνει πως κάποιος γεννήθηκε εδώ, αρά γιατί αν κάποιο παιδί που γεννιέται στην Ελλάδα δεν πρέπει αυτομάτως να αποκτά Ελληνική ιθαγένεια?

Τι σημασία έχει από που κατάγονται οι γονείς ενός παιδιού όταν το παιδί αυτό μεγαλώνει στην Ελλάδα, πάει σε ελληνικό σχολείο, μιλά και γράφει ελληνικά και θα βγει στην ανεργία μαζί με τους υπόλοιπους από εμάς? Γιατί αυτό το παιδί να μην έχει τα ίδια δικαιώματα με ένα παιδί γεννημένο από Έλληνες γονείς από τη στιγμή που θα αντιμετωπίσει τις ίδιες καταστάσεις με ένα ελληνόπουλο?

Αν αυτό το παιδί δεν μπορεί να θεωρηθεί Έλληνας τότε Έλληνες δεν είναι ούτε οι Μικρασιάτες, οι πολίτες, οι Μακεδόνες, οι Κριτικοί κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Καθαρότητα της ελληνικής;(λόλ γουάτ) φυλής...

Κάτσε να δείς πού έχω ακούσει τέτοια παπαριά ξανα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ψήφος και ιθαγένεια στους μετανάστες.Συμφωνείτε;
Όχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top