Ψήφος και ιθαγένεια σε νόμιμους και νομιμοποιημένους μετανάστες

Ψήφος και ιθαγένεια στους μετανάστες.Συμφωνείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 93)
  • Ναι, συμφωνώ

    Ψήφοι: 43 46.2%
  • Όχι, διαφωνώ

    Ψήφοι: 42 45.2%
  • Δεν έχω πρόβλημα ότι και αν αποφασιστεί

    Ψήφοι: 8 8.6%

Evavar

Νεοφερμένος

Η Evavar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.

Και να είσαι σίγουρος πως μόνο όσοι ασπάζονται την ίδια αποψη θα καθίσουν να το διαβάσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grayxx

Νεοφερμένος

Ο grayxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Greek_American χμμ:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
300.000 παιδιά περιμένουν την ελληνική ιθαγένεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 54-1-thumb-large.jpg
    54-1-thumb-large.jpg
    49 KB · Εμφανίσεις: 98

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,050 μηνύματα.
300.000 παιδιά περιμένουν την ελληνική ιθαγένεια

Χα. Και πόσοι νέοι Έλληνες περιμένουν να βρουν δουλειά; Αφήσαμε τη δουλειά μας και πιάσαμε τα μαλλιά μας μου φαίνεται.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Χα. Και πόσοι νέοι Έλληνες περιμένουν να βρουν δουλειά; Αφήσαμε τη δουλειά μας και πιάσαμε τα μαλλιά μας μου φαίνεται.:mad:

Irrelevant με το θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,050 μηνύματα.
Irrelevant με το θέμα...

Καθόλου. Αντί να βλέπουμε αυτά που μας καίνε κοιτάμε τι θα κάνουν οι μετανάστες. Ας βάλουμε επιτέλους τα προβλήματα σε προτεραιότητα!:mad:
Είδα τη διαφήμιση με τα μαυράκια που μιλάνε ελληνικά. Η προπαγάνδα σε όλο της το μεγαλείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Καθόλου. Αντί να βλέπουμε αυτά που μας καίνε κοιτάμε τι θα κάνουν οι μετανάστες. Ας βάλουμε επιτέλους τα προβλήματα σε προτεραιότητα!:mad:
.
για σενα δλδ υπαρχει ιεραρχια στους ανθρωπους?
πχ πρωτα ασχολουμαστε με την ανεργια στους ελληνες και μετα αφου λυσουμε ολα τα προβληματα μας ασχολουμαστε και με τους μεταναστες και
ως τοτε δλδ αυτοι ειναι στη μοιρα τους?
και αυτη ειναι η λογικη του παραλογου
ή η λογικη του ρατσιστη
τεσπα οι ανθρωποι δεν χωριζονται σε κατηγοριες
καποιοι δεν το χουν καταλαβει αλλα δεν πειραζει οπου να ναι
η θεση του μεταναστη δε θα ξενιζει και τοσο και καποιες εννοιες
οπως ελευθερια, δικαιωματα , ισοτητα θα αποκτησουν αλλη χροια

ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,050 μηνύματα.
Τον έχετε πια κάνει καραμέλα τον ρατσισμό. Πολύ εύκολα χαρακτηρίζεται πια ένας άνθρωπος έτσι απλά και μόνο επειδή διαφωνεί μαζί σας. Και οι πραγματικοί ρατσιστές βέβαια όποιον διαφωνεί τον λένε αριστερό. Αφήστε τις κατηγοριοποιήσεις και τις ταμπέλες. Δε με νοιάζει πώς θα με πεις, με νοιάζει που βλέπω τους νέους να ταλαιπωρούνται στη χώρα τους. Δεν είπα οτι οι μετανάστες πρέπει να μη πεθάνουν, αλλά πώς να το κάνουμε, οι Έλληνες στην πατρίδα τους προηγούνται (ή θα έπρεπε να προηγούνται) όπως οι Γερμανοί στην Γερμανία, οι Ούγγροι στην Ουγγαρία και πάει λέγοντας. Αν είσαι γιατρός και σου έρθουν την ίδια μέρα άρρωστα το παιδί σου και τα παιδί των γειτόνων και πρέπει να σώσεις μόνο ένα πρώτα, ποιο θα σώσεις; Το παιδί σου. Αυτό δε σημαίνει οτι θες του γείτονα το παιδί να πεθάνει ή βάζεις ιεραρχίες, αλλά πώς να το κάνουμε, το παιδί σου προηγείται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Πού πήγε άραγε εκείνο το ίσες ευκαιρίες για όλους;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
...Δεν είπα οτι οι μετανάστες πρέπει να μη πεθάνουν, αλλά πώς να το κάνουμε, οι Έλληνες στην πατρίδα τους προηγούνται (ή θα έπρεπε να προηγούνται) όπως οι Γερμανοί στην Γερμανία, οι Ούγγροι στην Ουγγαρία και πάει λέγοντας. ...
Αυτό από πού το συμπέρανες; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Αν είσαι γιατρός και σου έρθουν την ίδια μέρα άρρωστα το παιδί σου και τα παιδί των γειτόνων και πρέπει να σώσεις μόνο ένα πρώτα, ποιο θα σώσεις; Το παιδί σου. Αυτό δε σημαίνει οτι θες του γείτονα το παιδί να πεθάνει ή βάζεις ιεραρχίες, αλλά πώς να το κάνουμε, το παιδί σου προηγείται...

Ψιλοάσχετο αλλά σύμφωνα με τις πρώτες βοήθειες επιλέγεις να σώσεις αυτόν που έχει τις περισσότερες πιθανότητες να σωθεί.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Δεν είπα οτι οι μετανάστες πρέπει να μη πεθάνουν, αλλά πώς να το κάνουμε, οι Έλληνες στην πατρίδα τους προηγούνται (ή θα έπρεπε να προηγούνται) όπως οι Γερμανοί στην Γερμανία, οι Ούγγροι στην Ουγγαρία και πάει λέγοντας.


Για την ακριβεια , αν πας στη Γερμανια και ανταγωνιζεσαι για μια θεση εναν Γερμανο ο οποιος ειναι κατωτερος απο σενα , θα τον γραψουν στα @@ τους τον Γερμανο και θα προηγηθει αυτος που αξιζει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
...
Είδα τη διαφήμιση με τα μαυράκια που μιλάνε ελληνικά. Η προπαγάνδα σε όλο της το μεγαλείο...

πάλι καλά που δε τα πες κι αραπάκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
..... διαφήμιση με τα μαυράκια που μιλάνε ελληνικά...


Και μετά λες πως δεν εισαι ρατσιστρια.... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Και μετά λες πως δεν εισαι ρατσιστρια.... :hmm:

Ῥατσιστὴς ὅποιος δὲν ἀκολουθεῖ τὴν πολιτικὴ ὀρθότητα;

ΚΑΤΩ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΟΡΘΟΤΗΤΑΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Για την ακριβεια , αν πας στη Γερμανια και ανταγωνιζεσαι για μια θεση εναν Γερμανο ο οποιος ειναι κατωτερος απο σενα , θα τον γραψουν στα @@ τους τον Γερμανο και θα προηγηθει αυτος που αξιζει .

Άσχετο αλλά αυτό δεν ισχύει απαραίτητα, εμπειρικά μιλάω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,050 μηνύματα.
Και μετά λες πως δεν εισαι ρατσιστρια.... :hmm:

Ρε πάτε καλά; Αφού είναι μαύρα τα παιδάκια, πώς να τα πω δηλαδή; Θα μας τρελάνετε τελικά. Από μια περιγραφή για να καταλάβετε τι εννοώ θα με βγάλετε ρατσίστρια ντε και σώνει. Εγώ αυτό που λέω είναι οτι οι Έλληνες πολίτες πρέπει να έχουν προτεραιότητα. Με 26% ανεργία, θλιβερή πρωτιά στην Ευρώπη για τη χώρα μας, η ιθαγένεια των αλλοδαπών παιδιών νομίζω οτι είναι ψιλά γράμματα. Και πριν πάτε να με εντάξετε (ενδεχομένως) σε κάποιο κόμμα, να σας πω οτι δεν ασχολούμαι με την πολιτική. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Τον έχετε πια κάνει καραμέλα τον ρατσισμό. Πολύ εύκολα χαρακτηρίζεται πια ένας άνθρωπος έτσι απλά και μόνο επειδή διαφωνεί μαζί σας. Και οι πραγματικοί ρατσιστές βέβαια όποιον διαφωνεί τον λένε αριστερό. Αφήστε τις κατηγοριοποιήσεις και τις ταμπέλες. Δε με νοιάζει πώς θα με πεις, με νοιάζει που βλέπω τους νέους να ταλαιπωρούνται στη χώρα τους. Δεν είπα οτι οι μετανάστες πρέπει να μη πεθάνουν, αλλά πώς να το κάνουμε, οι Έλληνες στην πατρίδα τους προηγούνται (ή θα έπρεπε να προηγούνται) όπως οι Γερμανοί στην Γερμανία, οι Ούγγροι στην Ουγγαρία και πάει λέγοντας.

Ναι άλλωστε σε χαρακτηρίζει ρατσίστρια επειδή απλά και μόνο διαφωνείς μαζί της. Και επίσης όποιος διαφωνεί με σένα είναι αριστερός. Και ίσως και να ψηφίζει ΚΚΕ ή Σύριζα. Αλλά βέβαια όλα αυτά δε σε νοιάζουν, καθώς εσένα δε σου αρέσουν οι κατηγοριοποιήσεις και οι ταμπέλες(ναι ούτε εμένα μ'αρέσει το κρεμμύδι όταν το τρώνε οι άλλοι :P) και είναι απλά ένας πρόλογος για να πεις τα υπόλοιπα που πραγματικά σε αφορούν και σε καίνε. Αυτά που καταστρέφουν τη πατρίδα σου. Το ό,τι οι ξένοι δουλεύουν και οι Έλληνες είναι άνεργοι. Μπαχαχαχα το γέλιο της αρκούδας.
Αν είσαι γιατρός και σου έρθουν την ίδια μέρα άρρωστα το παιδί σου και τα παιδί των γειτόνων και πρέπει να σώσεις μόνο ένα πρώτα, ποιο θα σώσεις; Το παιδί σου. Αυτό δε σημαίνει οτι θες του γείτονα το παιδί να πεθάνει ή βάζεις ιεραρχίες, αλλά πώς να το κάνουμε, το παιδί σου προηγείται...
Τα επείγοντα τα έχεις ακούσει στα νοσοκομεία; Αν όχι, πάνε ρώτα να δεις πως λειτουργούν εκεί.

ΛΕΜΕ ΟΧΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΚΙΑΣ ΩΡΑΣ.

Πότε θα εκδόσεις βιβλίο που να εξηγεί τη λογική σου; Λογικά μετά τον τετραγωνισμού του κύκλου. Τι θες και συζητάς αφού στη πραγματικότητα ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ; Λέξη δε καταλαβαίνεις από όσα σου γράφουμε. Πάω να συζητήσω με το φαγητό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,050 μηνύματα.
Για εξήγησέ μου χωρίς ειρωνείες να καταλάβω τι μου λες και δεν το ακούω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Ρε πάτε καλά; Αφού είναι μαύρα τα παιδάκια, πώς να τα πω δηλαδή; Θα μας τρελάνετε τελικά. Από μια περιγραφή για να καταλάβετε τι εννοώ θα με βγάλετε ρατσίστρια ντε και σώνει.

Μα είσαι ρατσίστρια και το έχεις παραδεχτεί και μόνη σου σε κάποιο ποστ σου χωρίς καθόλου να ντρέπεσαι για αυτό. Προς τι το θίξιμο και ο ψευτοτσαμπουκάς; :confused: Δε μπορείς να συκοφαντείς, λέγοντας πως σε εντάσσω σε κόμματα ή σου βάζω τη ταμπέλα του ρατσιστή ενώ στη πραγματικότητα είναι μια ταμπέλα που η ίδια έχεις βάλει στον εαυτό σου όχι μόνο με τα λεγόμενά σου μα και με την ίδια τη παραδοχή σου. Στη τελική εσύ η ίδια αναφέρθηκες σε αριστερούς. :worry:

Άσχετο με αυτά που θέλω να πω και σχετικό με το παραπάνω: δε θεωρώ τη λέξη "μαυράκια" λόγο για να θεωρηθείς ρατσιστής. Εντάξει, αυτό τείνει προς την υπερβολή και μάλιστα είναι ένα συχνό λάθος που γίνεται στη προσπάθειά μας να ξεσπάσουμε ενάντια στο ρατσισμό. Μη γινόμαστε τόσο εύθικτοι και δήθεν. Ο μαύρος δεν είναι κάποιος κατώτερος χαρακτηρισμός, ούτε ο Αλβανός, ούτε ο Πακιστανός. Το μόνο λάθος είναι το πως χρησιμοποιούνται. Ακούγεται δηλαδή πιο όμορφο το... "έγχρωμος";

Εγώ αυτό που λέω είναι οτι οι Έλληνες πολίτες πρέπει να έχουν προτεραιότητα. Με 26% ανεργία, θλιβερή πρωτιά στην Ευρώπη για τη χώρα μας, η ιθαγένεια των αλλοδαπών παιδιών νομίζω οτι είναι ψιλά γράμματα. Και πριν πάτε να με εντάξετε (ενδεχομένως) σε κάποιο κόμμα, να σας πω οτι δεν ασχολούμαι με την πολιτική. Ευχαριστώ.
Όπως γνωρίζεις οι απόψεις σου είναι εκ διαμέτρου αντίθετες από τις δικές μου, τις οποίες νομίζω έχω ξεκαθαρίσει και παλιότερα. Δε συμφωνώ ή μάλλον διαφωνώ κάθετα στις διακρίσεις ανθρώπων λόγω διαφορετικού... "αίματος", χρώματος, φύλου ή και λοιπών χαρακτηριστικών. Δεν αναγνωρίζω τη πατρίδα σαν κάποια αξία ιερή. Γεννήθηκες τελείως τυχαία εκεί που γεννήθηκες από γονείς που γεννήθηκαν εξίσου τυχαία εκεί που γεννήθηκαν και με λίγα λόγια... είσαι τελείως τυχαία Ελληνίδα. Δε βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο, λοιπόν, ο οποίος θα με κάνει να αισθανθώ περηφάνεια για μια σειρά από τυχαία γεγονότα. Το βρίσκω επιεικώς παράλογο. Επομένως και σε γενικές γραμμές, δε θέλω η κατηγοριοποίηση να αφορά εμένα, μα ούτε και κανέναν άλλο. Πιστεύω στην ισότητα και αυτή αναγνωρίζω ως αξία ιερή.

Σχετικά με την ερώτησή σου, αυτό που δε καταλαβαίνεις είναι πως δεν μας ενδιαφέρει τι ψηφίζεις και ούτε σε λέμε ρατσίστρια επειδή η γνώμη σου δεν ταυτίζεται με τη δική μας. Προσωπικά δε με ενδιαφέρει στο ελάχιστο αν δε συμφωνείς ούτε με μια λέξη από όλα τα ποστ μου μαζί. Και παντελώς αδιαφορώ για τη ψήφο που ρίχνεις στη κάλπη. Δε με ενδιαφέρει αν είσαι δεξιά, αριστερή, αριστερό μπακ, άμυνα ή οτιδήποτε. Αλλά θεωρώ αρχικά προσβλητική τη κάθε διάκρισή σου και κυρίως τον τρόπο με τον οποίο την εκφράζεις(για αυτό και ο επιθετικός μου τόνος). Λυπάμαι που στο λέω, αλλά η φράση "είμαστε πολλοί, δε χωράμε" που κάποτε διάβασα σε ποστ σου είναι φράση που δεν περιέχει ίχνος σεβασμού για το ανθρώπινο είδος. Μη ζητάς σεβασμό αφού δεν τον αξίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top