Άσχημη γυναίκα είναι μόνο η απεριποίητη;

xristiana2000

Νεοφερμένος

Η xristiana2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
καμια γυναικα δεν ειναι ασχημη ρε ολοι ειμαστε ομορφοι απλα σε διαφορετικα ματια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
καμια γυναικα δεν ειναι ασχημη ρε ολοι ειμαστε ομορφοι απλα σε διαφορετικα ματια ;)

:worship: μαζί σου :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Εμένα πάντως η κοπέλα μου μου αρέσει περισσότερο άβαφη... Και βαμμένη είναι κούκλα, αλλά σαν το φυσικό τίποτα..
Βέβαια, σε κάποιον άλλον, ακόμα και στους δικούς της, μπορεί να φανεί άσχημη, αλλά σημασία έχει πως σε βλέπουν τα μάτια που θες να σε βλέπουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
ασφαλως και υπαρχει φιλε μου .και σε πολλα επιπεδα ομορφιας οχι μονο στην ανθρωπινη εμφανιση .
Kοίταξε...τα αντικειμενικά κριτήρια ως προς το τι είναι όμορφο (ειδικότερα για τις γυναίκες) τα φτιάξαμε εμείς οι άνθρωποι. Εμείς λοιπόν που φτιάξαμε τα καλούπια... αν το θελήσουμε, μπορούμε και να τα σπάσουμε. Π.χ. πριν έτη πολλά οι πιο εύσωμες γυναίκες ήταν στη μόδα. Μετά την τουίγκι ήρθε στη μόδα το απόλυτο κόκκαλο. Μετά πάλι άλλαξαν τα γούστα. Μια απόδειξη πως οι άνθρωποι φτιάχνουμε τους κανόνες. Πάρε π.χ. την μπελούτσι...το 99% των αντρών την βρίσκουν αντικειμενικά ωραία γυναίκα. Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου (μη βαράτε όλοι μαζί) και προτιμώ τη γιόχανσον, διότι κατά τα δικά μου γούστα η ομορφιά της είναι έτη φωτός μπροστά από την μπελούτσι, που τη βρίσκω και χοντρή και γριά και ψυχρή και ατάλαντη (ειδικά αυτό). :P Αλλά που να το ομολογήσω δημόσια? Μόνο στο νετ μπορώ. :P Και στην τελική... μια γυναίκα ας περιποιείται απο το πρωι μέχρι το βράδυ ή ας την έκανε η φύση πιο καλή και απ' τη Τζολί, αν δεν έχει δομημένη προσωπικότητα πάλι άσχημη θα είναι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κι ομως, τελικα ετσι ειναι. Ασχημος ειναι ο απεριποιητος ανθρωπος. Βεβαια υπαρχουν καποιοι πραγμΑτικ Ασχημοι που οτι κι αν κανουν, ασχημουτσικοι θα ειναι. Αλλα αν κατσεις και τους ξεψαχνισεις κατι ωραιο θα εχουν, πχ ωραια αυτια η καλοσχηματισμενα φρυδια η καλοσχηματισμενο σωμα. Παντως η περιποιηση αναδεικνυει, διοτι φανταστειτε μια αντζελινα τζολι με βρωμικα νυχιΑ, χαλασμενα δοντια, λιγδιασμεν μαλλια.. Θελω να πω, η περιποιηση ειναι το παν και η καθαριοτητα κι ολοι εχουν κατι ομορφο να δειξουν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzatziki lover

Νεοφερμένος

Η tzatziki lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Καλε δεν λεμε να ζουμε μεσα στην μπιχλα! Η καθαριοτητα προφανως και ειναι απαραιτητη. Οταν λεμε απεριποιητη εννοουμε, να μην βαζει ενα τονο make up, πουδρες, ρουζ, κραγιον κλπ για να βγει απο το σπιτι! Εκει θεωρω παντα θα υπαρχουν χαρακτηριστικα για να αναδειξουν την ομορφια του αλλου, αλλα δεν θα ειναι τοσο τονισμενα, οσο οταν βγαινει καποια-ος βαμμενη-ος(για να μην μεινει κανεις παραπονεμενος ;) ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Εμένα πάντως η κοπέλα μου μου αρέσει περισσότερο άβαφη... Και βαμμένη είναι κούκλα, αλλά σαν το φυσικό τίποτα..
Βέβαια, σε κάποιον άλλον, ακόμα και στους δικούς της, μπορεί να φανεί άσχημη, αλλά σημασία έχει πως σε βλέπουν τα μάτια που θες να σε βλέπουν...

Μπορεί να μην βάφεται τόσο καλά, διότι γενικά το μακιγιάζ αν γίνει σωστά και δεν παστώνεσαι με 500 πράγματα αλλά το κάνεις να φαίνεται πιο φυσικό μπορεί να αναδείξει τα χαρακτηριστικά, π.χ. τα ωραία μάτια, τα ζουμερά χείλη, την καλή οστεοδομή του προσώπου κτλ κτλ.

καμια γυναικα δεν ειναι ασχημη ρε ολοι ειμαστε ομορφοι απλα σε διαφορετικα ματια ;)
σίγουρα ισχύει αυτό


Γενικά νομίζω ότι μια όμορφη γυναίκα θα είναι όμορφη όπως και να 'χει απλά αν ας πούμε περιποιηθεί περισσότερο θα γίνει εκθαμβωτική
Μια άσχημη γυναίκα θα είναι άσχημη αν δεν περιποιείται, αλλά αν περιποιηθεί μπορεί να γίνει καλή

Φυσικά όπως λένε και οι Άγγλοι "beauty is in the eyes of the beholder" και ως εκ τούτου κάτι που εγώ μπορεί να ανιτλαμβάνομαι ως άσχημο μπορεί να είναι θεϊκό για κάποιον άλλον. Για παράδειγμα την Bellucci την θεωρώ ως πρότυπο γυναικείας ομορφιάς, αντίθετα την Johansson την θεωρώ απλά καλή. Δεν μπορώ να αρνηθώ ωστόσο ότι έχει ωραία χαρακτηριστικά οπότε παράλληλα νομίζω ότι κάτι που θεωρείται όμορφο απο αρκετούς σίγουρα έχει πράγματι κάποια ωραία στοιχεία. Τα έμπλεξα λίγο περίεργα αλλά ελπίζω το γενικό clue της υπόθεσης να γίνεται αντιληπτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,981 μηνύματα.
Ερώτηση κρίσεως: αν έβγαινε ας πούμε σήμερα ένας νόμος (θεωρητικά πάντα) ο οποίος επιβεβαίωνε (με κάποιο μαγικό τρόπο) σε όλες τις γυναίκες οτι δε χρειάζεται να είναι όμορφες για να κάνουν σχέση ή οικογένεια ή απλά σεξ, πιστεύετε πως θα συνέχιζε καμία να περιποιείται τόσο πολύ τον εαυτό της; (και φυσικά δε μιλάω για θέματα υγιεινής, μιλάω για αποτριχώσεις, βάψιμο μαλλιών, χίλια καλλυντικά στην καθισιά της, νύχια κλπ κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Ερώτηση κρίσεως: αν έβγαινε ας πούμε σήμερα ένας νόμος (θεωρητικά πάντα) ο οποίος επιβεβαίωνε (με κάποιο μαγικό τρόπο) σε όλες τις γυναίκες οτι δε χρειάζεται να είναι όμορφες για να κάνουν σχέση ή οικογένεια ή απλά σεξ, πιστεύετε πως θα συνέχιζε καμία να περιποιείται τόσο πολύ τον εαυτό της; (και φυσικά δε μιλάω για θέματα υγιεινής, μιλάω για αποτριχώσεις, βάψιμο μαλλιών, χίλια καλλυντικά στην καθισιά της, νύχια κλπ κλπ)

εγω παντως το πιστευω οτι θα συνεχιζαν αρκετες, γιατι να παραμελησουν τον εαυτο τους?:worry:
νταξ δεν λεω για αποτριχωσεις καθε τρεις και λιγο-μην φανει στο ποδι ουτε μιση τριχα-που τις βαριουνται σχεδον ολες ή νυχια βαμμενα στην εντελεια και ολα αυτα
αλλα πραγματικα δεν νομιζω να σταματουσαν να περιποιουνται, εγω προσωπικα το κανω κυριως για μενα και πιστευω πολλες ακομα γυναικες το κανουν κυριως για τους εαυτους τους και λιγοτερο για τα ματια του κοσμου
my opinion-δεν ειναι το θεμα να εισαι ομορφη για να κανεις σχεση, οικογενεια, σεξ και δεν ξερω τι αλλο, το θεμα ειναι να νιωθεις εσυ καλα με αυτο που βλεπεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Ερώτηση κρίσεως: αν έβγαινε ας πούμε σήμερα ένας νόμος (θεωρητικά πάντα) ο οποίος επιβεβαίωνε (με κάποιο μαγικό τρόπο) σε όλες τις γυναίκες οτι δε χρειάζεται να είναι όμορφες για να κάνουν σχέση ή οικογένεια ή απλά σεξ, πιστεύετε πως θα συνέχιζε καμία να περιποιείται τόσο πολύ τον εαυτό της; (και φυσικά δε μιλάω για θέματα υγιεινής, μιλάω για αποτριχώσεις, βάψιμο μαλλιών, χίλια καλλυντικά στην καθισιά της, νύχια κλπ κλπ)

Νομίζω ναι. Είναι στην φύση της γυναίκας να περιποιείται τον εαυτό της. Και στο κάτω κάτω, όταν περιποιήσαι νιώθεις εσύ καλά και εκπέμπεις αυτό και στους γύρω σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,029 μηνύματα.
Kοίταξε...τα αντικειμενικά κριτήρια ως προς το τι είναι όμορφο (ειδικότερα για τις γυναίκες) τα φτιάξαμε εμείς οι άνθρωποι. Εμείς λοιπόν που φτιάξαμε τα καλούπια... αν το θελήσουμε, μπορούμε και να τα σπάσουμε. Π.χ. πριν έτη πολλά οι πιο εύσωμες γυναίκες ήταν στη μόδα. Μετά την τουίγκι ήρθε στη μόδα το απόλυτο κόκκαλο. Μετά πάλι άλλαξαν τα γούστα. Μια απόδειξη πως οι άνθρωποι φτιάχνουμε τους κανόνες. Πάρε π.χ. την μπελούτσι...το 99% των αντρών την βρίσκουν αντικειμενικά ωραία γυναίκα. Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου (μη βαράτε όλοι μαζί) και προτιμώ τη γιόχανσον, διότι κατά τα δικά μου γούστα η ομορφιά της είναι έτη φωτός μπροστά από την μπελούτσι, που τη βρίσκω και χοντρή και γριά και ψυχρή και ατάλαντη (ειδικά αυτό). :P Αλλά που να το ομολογήσω δημόσια? Μόνο στο νετ μπορώ. :P Και στην τελική... μια γυναίκα ας περιποιείται απο το πρωι μέχρι το βράδυ ή ας την έκανε η φύση πιο καλή και απ' τη Τζολί, αν δεν έχει δομημένη προσωπικότητα πάλι άσχημη θα είναι. :)

οπως το ειπες εισαι στο 1 % των αντρων που δεν τους αρεσει η Μονικα Μπελουτσι , η οποια αντικειμενικα ειναι ομορφη οπως και η Γιοχανσον που λες , οπως και εκατονταδες αλλες διασημες γυναικες ( και αντρες ) ανα τον κοσμο .
Αν συγκρινεις αυτα τα ατομα πχ με καποιες εστω ωραιες κοπελες που ξερεις εσυ εγω η ο αλλος το 99 % θα σου πει ποια ειναι η πιο ωραια και ξερεις την απαντηση .Χωρις να υπαρχει συναισθηματικο δεσιμο ομως . Εσυ μπορει να μου πεις οτι και η κοπελα σου στα ματια σου ειναι πιο ωραια απο την Μπελουτσι , αλλο αυτο . Αλλο το πως βλεπουμε εμεις τους ανθρωπους κι αλλο τι ισχυει αντικειμενικα . Μιλαω για συγκριση με 100 % αντικειμενικα κριτηρια χωρις γουστο μεσα .
Η Lamborghini Murcielago πχ ειναι ενα παρα πολυ ωραιο αμαξι , πιο ομορφο σε εμφανιση απο το VW Scirocco πχ κι αυτο θα στο πει η συντριπτικη πλειοψηφια των ανθρωπων της Γης με το που θα ριξουν μια ματια πανω του .Και το ιδιο ισχυει για πολλα αλλα πραγματα , οπως ενα ομορφο σχεδιασμενο κτιριο κλπ . Τωρα οταν μπαινει στο παιχνιδι το υποκειμενικο γουστο και ο χαρακτηρας του αλλου κλπ κλπ αλλαζουν τα πραγματα αλλα αντικειμενικα ετσι οπως στο λεω ειναι .
Επισης για ασχημους ανθρωπους γενικα , νταξει μπορει να θελουμε να ειμαστε διακριτικοι αλλα ας μην κρυβομαστε κ πισω απ το δαχτυλο μας .Η περιποιηση μπορει να φτιαχνει πολλα αλλα τα χαρακτηριστικα δεν αλλαζουν , και σε μερικους ειναι εμφανη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,981 μηνύματα.
Εγώ νομίζω οτι οι περισσότερες τα κάνουν σχεδόν αποκλειστικά για τους άντρες ή για να μη σχολιαστούν από τις υπόλοιπες γυναίκες. Έχουμε δημιουργήσει εμείς οι ίδιες μια παγίδα για τους εαυτούς μας κι έχουμε πέσει μέσα. Έχουμε πειστεί οτι πρέπει να είμαστε έτσι για να είμαστε αποδεκτές και έτσι η ιστορία συνεχίζεται. Ενώ γνωρίζουμε με σιγουριά οτι όλη αυτή η προπαγάνδα για την ομορφιά είναι απλά η προσπάθεια της βιομηχανίας της ομορφιάς να βγάλει περισσότερα χρήματα. Κι εμείς αντί να πούμε όχι σε αυτή την προπαγάνδα, πέφτουμε όλο και πιο βαθειά σε αυτήν και την αναπαράγουμε. Ένας άνθρωπος δε θα μας αγαπήσει πραγματικά ούτε για την ομορφιά, ούτε για την περιποίηση, ούτε για τα μαλλιά, ούτε για τα ρούχα. Το τι είναι πιο όμορφο στο μάτι είναι μια άλλη ιστορία. Απλά μην ξεχνάμε τα σημαντικά θεοποιώντας τα επί μέρους (χαρακτήρας > ομορφιά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Εγώ νομίζω οτι οι περισσότερες τα κάνουν σχεδόν αποκλειστικά για τους άντρες ή για να μη σχολιαστούν από τις υπόλοιπες γυναίκες. Έχουμε δημιουργήσει εμείς οι ίδιες μια παγίδα για τους εαυτούς μας κι έχουμε πέσει μέσα. Έχουμε πειστεί οτι πρέπει να είμαστε έτσι για να είμαστε αποδεκτές και έτσι η ιστορία συνεχίζεται. Ενώ γνωρίζουμε με σιγουριά οτι όλη αυτή η προπαγάνδα για την ομορφιά είναι απλά η προσπάθεια της βιομηχανίας της ομορφιάς να βγάλει περισσότερα χρήματα. Κι εμείς αντί να πούμε όχι σε αυτή την προπαγάνδα, πέφτουμε όλο και πιο βαθειά σε αυτήν και την αναπαράγουμε. Ένας άνθρωπος δε θα μας αγαπήσει πραγματικά ούτε για την ομορφιά, ούτε για την περιποίηση, ούτε για τα μαλλιά, ούτε για τα ρούχα. Το τι είναι πιο όμορφο στο μάτι είναι μια άλλη ιστορία. Απλά μην ξεχνάμε τα σημαντικά θεοποιώντας τα επί μέρους (χαρακτήρας > ομορφιά).

Είμαι εκ διαμέτρου αντίθετη μ'αυτό. Ίσως είναι πράγματι η πλειοψηφία αλλά δεν είναι σχεδόν αποκλειστικά, μάλλον σε αναλογία 75%-25% νομίζω. Γενικά είμαι της άποψης ότι πρέπει να περιποιείσαι για να αισθάνεσαι εσύ καλά. Επιπλέον, όπως έλεγε και μια αγαπημένη μου καθηγήτρια, "η αισθητική είναι η ανώτατη μορφή παιδείας" ή κατα τους αρχαίους "νοῦς ὑγιής ἐν σώματι ὑγιεῖ", ένα άτομο που έχει παιδεία (προσέξτε ότι λέω παιδεία και όχι μόρφωση) θα προσέξει να είναι υγιές και περιποιημένο (το αντίστροφο δεν ισχύει). Άλλωστε ομορφιά=υγεία. Το ότι η αληθινή αγάπη δεν πηγάζει λόγω του ότι κάποιος είναι όμορφος, δεν σημαίνει ότι πρέπει να παραμελήσει κανείς την εξωτερική του εμφάνιση, ούτε το γεγονός ότι κάποιος ασχολείται με την εμφάνιση του πρέπει να τον εμποδίσει απ'το να δίνει μεγαλύτερη αξία σε πιο ουσιαστικά πράγματα, όπως ο χαρακτήρας και το ήθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
απλά υπάρχει και η λογική της λατέρνας με τα τρία κιλά σοφά που δεν είναι ιδιαίτερα υγιές πρότυπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
απλά υπάρχει και η λογική της λατέρνας με τα τρία κιλά σοφά που δεν είναι ιδιαίτερα υγιές πρότυπο...

1. σοΒάς
2. η πειρποίηση δεν περιλαμβάνει (τουλάχιστον όχι αποκλειστικά) το μακιγιάζ, αλλά και πράγματα όπως η αποτρίχωση κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
δεν τα ξέρω αυτά χρυσό μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Ενα διαμαντι δεν χρειαζεται τιποτα για να λαμψει.
Ετσι και με τις κοπελιες.
Αν μια καποια ειναι αντικειμενικα ομορφη τοτε το μακιγιαζ μονο κακο θα της κανει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑνεξαρτητηΛεμε

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΑνεξαρτητηΛεμε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ενα διαμαντι δεν χρειαζεται τιποτα για να λαμψει.
Ετσι και με τις κοπελιες.
Αν μια καποια ειναι αντικειμενικα ομορφη τοτε το μακιγιαζ μονο κακο θα της κανει;)

εντάξει έγραψες;)
αυτό και τίποτ' άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Εγώ νομίζω οτι οι περισσότερες τα κάνουν σχεδόν αποκλειστικά για τους άντρες ή για να μη σχολιαστούν από τις υπόλοιπες γυναίκες.
Έχουμε δημιουργήσει εμείς οι ίδιες μια παγίδα για τους εαυτούς μας κι έχουμε πέσει μέσα. Έχουμε πειστεί οτι πρέπει να είμαστε έτσι για να είμαστε αποδεκτές και έτσι η ιστορία συνεχίζεται. Ενώ γνωρίζουμε με σιγουριά οτι όλη αυτή η προπαγάνδα για την ομορφιά είναι απλά η προσπάθεια της βιομηχανίας της ομορφιάς να βγάλει περισσότερα χρήματα. Κι εμείς αντί να πούμε όχι σε αυτή την προπαγάνδα, πέφτουμε όλο και πιο βαθειά σε αυτήν και την αναπαράγουμε. Ένας άνθρωπος δε θα μας αγαπήσει πραγματικά ούτε για την ομορφιά, ούτε για την περιποίηση, ούτε για τα μαλλιά, ούτε για τα ρούχα. Το τι είναι πιο όμορφο στο μάτι είναι μια άλλη ιστορία. Απλά μην ξεχνάμε τα σημαντικά θεοποιώντας τα επί μέρους (χαρακτήρας > ομορφιά)
.

Είμαι εκ διαμέτρου αντίθετη μ'αυτό. Ίσως είναι πράγματι η πλειοψηφία αλλά δεν είναι σχεδόν αποκλειστικά, μάλλον σε αναλογία 75%-25% νομίζω. Γενικά είμαι της άποψης ότι πρέπει να περιποιείσαι για να αισθάνεσαι εσύ καλά.
Επιπλέον, όπως έλεγε και μια αγαπημένη μου καθηγήτρια, "η αισθητική είναι η ανώτατη μορφή παιδείας" ή κατα τους αρχαίους "νοῦς ὑγιής ἐν σώματι ὑγιεῖ", ένα άτομο που έχει παιδεία (προσέξτε ότι λέω παιδεία και όχι μόρφωση) θα προσέξει να είναι υγιές και περιποιημένο (το αντίστροφο δεν ισχύει). Άλλωστε ομορφιά=υγεία. Το ότι η αληθινή αγάπη δεν πηγάζει λόγω του ότι κάποιος είναι όμορφος, δεν σημαίνει ότι πρέπει να παραμελήσει κανείς την εξωτερική του εμφάνιση, ούτε το γεγονός ότι κάποιος ασχολείται με την εμφάνιση του πρέπει να τον εμποδίσει απ'το να δίνει μεγαλύτερη αξία σε πιο ουσιαστικά πράγματα, όπως ο χαρακτήρας και το ήθος


Aν ξεκαθαρίζαμε τί εννοούμε με τη λέξη "περιποίηση"?

Π.χ. νύχια: καθαρά, αρμονικά κομμένα ή βαμμένα οπωσδήποτε σε κάποιο κόκκινο ή άλλο χρώμα της μόδας ή γαλλικό ή δεν ξέρω τί άλλο?
μαλλιά: λουσμένα και χτενισμένα ή οπωσδήποτε βαμμένα ή με κάποιας μορφής τεχνική εργασία να τους βρίσκεται και απαξάπαντος χωρις μια γκρίζα τρίχα?
ντύσιμο: αυτό που επιτάσσει η μόδα σε ρούχα και αξεσουάρ, ή αυτό που κάνει τη γυναίκα να αισθάνεται άνετα αρκεί να είναι φροντισμένο στα βασικά του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top